Denkt er om bij de herstemming op 28 dezer: RECHTS HOUDEN! No. 70 Donderdag 16 Juni 1910 Zesde Jaargang. DE UITSLAG. 5 cent per stuk, (franco per post ent). De Verlotingscommissie, JAC. Z. RISCH, Voorzitter. T. JOUSTRA, Secretaris. A. VAN DER LINDE, Penningm, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertenüën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehtcn 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meor 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct A contant. IMP Zij die zich met ingang van I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Wij kunnen over het resultaat van den stembusstrijd in het Goesche district te vreden zijn. Immers, de zittende an tirevolutionaire StatenledenMr. Lucasse en De Jonge zijn met eene flinke meerderheid herkozen, de zittend© li berale Statenleden Elenbaas en Kake- beeke zijn niet herkozen, maar moe ten zich aan een herstemming onder werpen, en wie de cijfers nagaat (zie het overzicht in ons nummer va» neden) moet tot de overtuiging komen, dat deze beide heeren op hun zetel wankelen en dat noch „de kunde noch „de populariteit", die hun wordt (toegeschreven, hen van bun val zal redden op den 28en Juni a.s., als rechts zijn plicht doet. Met dit al, wij zijn tevreden, maar niet voldaan. De aanval van rechts op de vrij zinnigen had hij den eersten stormloop met succes moeien bekroond zijn. En dit had gekund bij nog kordater actie en nog heter plichtbesef, dan door de rechtsohe kiezers is aan den dag gelegd. Haasten wij ons te zeggen, dat ,o,ns, Katholieken, in dezen geen blaam kan treffen. Integendeel I Onze mannen heb ben overal met zeldzame offervaardigheid, ja met blijmoedigheid, voor het groote beginsel: de zegepraal der Christelijke staatkunde, hun stem aan de candidaien der coalitie geschonken en het is ons eene voldoening hier te mogen verklaren, hoe zeer dit én door Antirevolutionairen èn door Ghristelija-Histoirischen met wuar- deering is erkend. Noch verk-iezings- kraaitjes, noch strooibiljetten, afkomstig van het vrijzinnige kamp, hebben vat ge had op de Katholiek© kiezers. Zij zijn kalm huns weegs gegaan, recht ar op het doel en zoo zal het ook zijn over veertien dagen, wanneer de herstemming hen nog eens naar de stembus roept. De fout schuilt elders. Waar en hoe danig zullen de voormannen onder onze coalitiegenoolen het beste begrijpen en wij twijfelen dan ook niet, o£ het zat aan hun ijver en doortastendheid gelukken, de juiste middelen te trefien om, door een krachtige campagne den ban 011 den ach terban van hun kiezerscorps in het vuur te brengen op jlen 28en Juni a. s. Ge lukt hun dit, dan is de overwinning ver zekerd. Voor onze mannen staan wij in. De uitslag in menig ander district onzer provincie is verblijdend. T h o 1 e n, V1 i s- singen en Middelburg hebben zich uitstekend gehouden. In laatstgenoemd district moest de vrij zinnig-democratische „mijnheer" Den Bouwmeester, aftredend lid, zijn plaats ruimen voor een Walcherschen boer, den antirevolutionair Louwerse! Deze kranige overwinning moge de M i dd el b u rg sc h e Courant tot na denken stemmen. Ons christelijk volk is doof voor haar vrijzinnig-democratisch ge fluit en zelfs het landvolk laat zich door haar geen knollen voor citroenen in de hand stoppen I Het district Z i e r i k z e e blijft nog al- tijd aan het Liberalisme verpand. Toch zal taaie volharding in het ontwikkelen des .volks en een gestadig organiseeren der reehtsehe partijen, langzaam maar zeker een bres slaan in deze schijnbaar onneembare veste. Do herstemming in het district Sluis houdt voor de onzen neg een schoone kans open, om met inspanning van alle krachten do beide candidaten der Rech terzijde de overwinning te verschaffen. Het district Hulst doet ons aan Sha- kespaere's woord denken, dat hij „Ham let" in den mond legt: „daar is iets ver rots in Denemarken De politieke dwaal ster, die Van Dalsum heet, trekt daar broederlijk op met den liberaal en vele Katholieken, onvast van beginsel, en door allerlei valsche voorspiegelingen verlakt, volgen dezen blindeman, tot schade van Jienzelven en van de goede zaak, zoodat wat in het land van Hulst nog vast in zijn schoenen staat, den 28en Juni a.s. dubbel op zijn „qui vive" moet wezen. Moge vooral de samenwerking tusschen de coalitiegenooten er niets te wenschen overlaten! Dan is een goeden uitslag ge waarborgd. Het: „ende desespcreert niet!" van Jan Pieterszoon Koen zij al den onzen, die voor de herstemming moeten optrek ken, .eene aansporing om geen oogenblik in energie te verflauwen. Denkt er om: „Rechts houden" is voor ons het eenige middel om het liberalisme blijvend te overwinnen. ITALIË. De Encycliek. Naai' verluidt bevat het antwoord van den H. Stoel aan den Pruisischen gezant een betuiging van spijt over den ongunstigen indruk, welke de Borómeus-encycliek bij de Duitsche pro testanten heeft gemaakt. De encycliek zal niet door de Duitsche bisschoppen worden afgekondigd. PUiAliKlJIl. De gestolen kerkgoederen, Waartoe de goederen, die de Fransche regeering van de Kerk stal, zooal gebruikt worden, blijkt o. a. uit het volgende, dat de „Croix de Touraine" mededeelt: In het diocees Tours roofde indertijd de regeering, evenals in andere dioceezen, het gebouw, waarin het klein-seniinarie gevestigd was. In dit gebouw werd een meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs gevestigd. De kapel en de sacristie werden veran derd resp. in ontspanningzaal en kleed kamer. Op den preekstoel staat gewoonlijk een onderwijzeres, die les geeft in hand werken, uit romannetjes voar te lezen. Het altaar dient tot steun voor een too- iieeltje, waarop men ultra-moderne stuk ken voordraagt. Op Sacramentsdag hadden de leerlingen een gemaskerd bal georganiseerd in de vroegere groate zaal van het klein-semi- narie en vlak bij de kapel. Verschillende autoriteiten en notabelen waren Uitgenao- digd om bjj; dit bal, waarop het nog al uifgelalen toeging, tegenwoordig te zijn. Het ergste wel van dit alles is, zoo schrijft genoemd blad terecht in een woord van protest, dat de vrijmetselarij, die al die dingen op touw zet, het er op toelegt, om zooveel mogelijk juist die plaatsen en die tijden welke voor den geloovigen Katholiek een h ocgere beteekenis hebben, te ontwijden door wereldsche feesten, die tegelijk een overeenkomst hebben met en tevens geheel staan tegenover de kerke lijke plechtigheden, die aan genoemde plaatsen en tijden als verbanden zijn. Daarom moesten moderne romannetjes voorgelezen worden van dezelfde plaats, vanwaar vroeger gepredikt werd; daar om moesten mondaine tooneelstukjes wor den opgevoerd, daar waar vroeger de meeste heilige handelingen plaats hadden; daarom ook moest een zeer wereldsche vertooning plaats hebben op denzelfden dag en op dezelfde plaats, waar vroeger een zeer plechtige processie gehoudep werd. De Bisschop van Orleans deelt aan zijn diocees de encycliek Bditae Saepe Dei mee en laat haar vergezeld gaan van een geestdriftig commentaar over den vorm en de uitmuntendheid van deze nieuwe pauselijke akte. „De taal van den Paus zegt Mgr. Touchet is eenvoudig, helder en doortrokken van de IJ. Schrift. Zijn wijze om de dwaling te geer selen is krachtig. Pius X is voor zeker vol zachtmoedigheid voor een protestant of een schisipatieker, maar tegenover de dwaling en het schis ma toont hij zich onverzoenlijk. Be waker der kudde, wijst hij met ener gie op het vergiftige voedsel. Dat is zjjn plicht. Sommigen vinden zijn strengheid overdreven tegenover de valsche hervormers der zestiende en van onze eeuw. Hoe! de eersten heb ben den schaapstal van Christus ver woest en de tweeden doen hetzelfde en dan verwondert men zich, dat de Opperherder den wolf toont daar, waar hij hem ziet en zooals hij hem ziet." IttëLAM). Do keizerlijke familie. De kei zerlijke familie gaat Woensdag, naar uit St. Petersburg gemeld wordt, aan boord van de „Standart" voor een kruistocht langs de kusten van de Baltisehe provin cies. Echter zullen, zooals tot dusver vrij wel de gewoonte was, de Finsche wa teren niet bezocht worden. UKLUIE. Onder het buitenlandsche nieuws in een vorig nummer hebben we melding ge maakt van de opzienbarende verduiste ring ten bedrage van meer dan een mil- lioen frank, waaraan een jonge Brusse laar, Buisset, zich ten nadeele van de Caisse générale de reports et de dépots, te Brussel, aan welke hij werkzaam was, heeft schuldig gemaakt. Buisset was naar New-York gevlucht, waar speurders hem in een hotel ont dekt hebben. Op het oogenblik, dat zij hem daar gevangen wilden nemen, haal de Buisset, zich verloren ziende, een re volver te voorschijn en schoot zich dood. Het bedrag, waarvoor hij de Caisse heeft Opgelicht, door diefstaj van stukken, die hij later te gelde maakte, beloopt één millioen, tweemaal honderdduizend frank. In zijn koffers is meer dan een half mil lioen teruggevonden. Buisset was drie- en-twintig jaar oud. Ongeluk te Lommei. Het „Hbl. van Antvv." maakt melding van een droe vig ongeluk, dat zich nabij Lommei heefi afgespeeld. Het huisgezin P. van Eynde-Berckmians, was met zes kinderen naar de streek „Do Vennen" gegaan om hout te binden. Terwijl de vader werkzaam was met liet binden van 't hout, vertoefden de vrouw en de zes kinderen bij ide zandgroeve, die tamelijk uitgestrekt en zeer diep is. Op het water bevond zich een vlot, samengesteld uit eenige planken. De kin deren moeten het ongelukkig idee gehad hebben op het vlot te gaan spelen. Door welke oorzaak is nog onbekend, kantelde het op zeker oogenblik om, met het on gelukkig gevolg dat al de kinderen in 't water vielen. Twee kwamen tegen den kant terecht en konden zich dadelijk redden. Deze gingen vader roepen, terwijl de moeder te water sprong en alle pogingen aanwendde om hare kinderen te redden. Vader kwam dan vol angst toegesneld en sprong ook in 't water. Twee jongens konden, bewusteloos wel is waar, doch levend boven gehaald wor den. Zij werden op eenige stappen van den put neergelegd. Op dit oogenblik verkeerde moeder in levensgevaar. De vader zag dit en ging andermaal te water, maar de vrouw en de twee jongste kinderen twee meisjes waren verdwenen. Zonder aarzelen dook de vader opnieuw om de zijnen te redden, ditmaal mislukten zijne po gingen, hij zelf werd onpasselijk en zonk op zijne beurt in de diepte. De twee jongens, die dit ijselijk drajna zagen gebeuren uitten luide smartkreten. De personen, die in de nabijheid vertoef den, kwamen toegesneld om hulp te bie den. De hulp kwam echter te laat. Slechts met groote moeite slaagde men er in de ouders ©n de twee kleinste meisjes uit het water op te halen. Alle vier hadden reeds opgehouden te leven. Minister E. R. H. Regout. Onder het hoofd „de heeren in den Haag", bevat het „Handelsblad" bij een paar afbeeldingen van de nieuwe Excel lentie een artikel over den pas opgetre den minister van Justitie. Wij ontleenen aan dat artikel het vol gende De heer Regout is nauwelijks de min dere, als spreker, van zijn broer. Hij heeft niet zoo dat vloeiend-rustige, dat heel in nemend overredende, waarmee de Mi nister van Waterstaat de hoorders al heel gauw bekoort. Maar zijn gedachten giet hij even gemakkelijk in den taalvorm en aan helderneid, aan kristalfijne klaarheid van betoog staat hij al evenmin achter bij zijn broer. Hij houdt zich straffer bij de zaak en mist het speelsch-humoristï- sche van den ander (zijn humor slaat haast altijd over in ironie, zoodra hij even den toon van den erst verlaat). En hij is leven diger van gebaren. Terwijl er in 't gebaren spel van L. H. .Wt altijd iets sierlijk- rustigs blijft, is dat van E. R. H. veel kantiger ©n minder rustig. Men ziet vaak hoekige lijnen aan zijn sprekersfiguur, b.v. als hij even op beide, zijwaarts uitgehoekte armen zich voorover op den lessenaar steunt om tot de hoor ders te naderen of wanneer hij; soms on middellijk daarna, zich weer wat opricht en de eene hand met horizontalen be- nedenarm vlak voor de borst terugtrekt als ware 'torn een argument straks des te krachtiger vooruit te kunnen werpen, terwijl hij op den anderen arm zich steunt. Of wei, hij houdt met beide handen 't blad van den lessenaar heel stevig vast, alsof hij 't nooit weer los moest laien maar dan hoekt opeens een va» de armen saam en de andere slingert mee 't betoog de zaal in, om dan even de hand in losse 'bewegingen, druk de argumenlenbeelde» te doen schetsen in de ruimte. En daarbij flikkert soms een lichte ironie rondom de oogen, rimpelt de hoeken saam of flitst de brauwen heel-even op en neer terwijl de stem, de niet zeer luide, maar heel wel de woorden dragende en aangenaam klinkende, met onveifiauwen- de warmte het betoog blijft voeren, dat zoo prachtig zuiver is van heilige over tuiging als van helder argument. Er zijn misschien niet heel veel leden van de rechterzijde, wier overtuiging zóó vaak botsen moet tegen wat een liberaal zijn beste overtuiging acht. Maar er zijn er dan ook zeker niet velen, die, bij alle besef van politieke redelijkheid toch, zóó veel overtuiging hebben. En overtuiging is, zoo niet het beste, dan toch 't mooiste en hoogste in de politiek. Wie daar wat veel van heeft, kan anderen tegen die overtuiging, maar dan ook des te minder tegen zich zelf, in 't harnas drijven. Hij is een ridder met blank blazoen, „Sans peur en sans reproche". Voor 'teerst, naar wij meenen, zijn twee broeders saam in één kabinet. Men heeft er even over gemompeld en er zich wat over verbaasd. Maar in de pers is, zeer terecht, geen aanmerking gemaakt op deze merkwaardigheid. Ministers hebben elkaar veel minder te contróleeren en te critisee- ren dan Kamerleden 'tde Ministers heb ben te doen. En in een raad van negenen zit men met zijn tweeën toch steeds als een kleine minderheid. Gevaar voor een familieregeering bestaat in onze moderne regeling van den Staat, met al haar open heid en met haar veelheid van controle, toch haast niet. Dus kan men do vereeniging van twee bijzondere talenten uit één huis in 's lands Ministerraad slechts iets opmerkelijks èn, in algemeenen zin, verheugelijks vinden. En voor de familie, die het treft, een reden tot rechtmatigen trots. Bezoek van president Fallières aan ons land. Naar de „Tel." mededeelt, zal de pre sident der Fransche republiek in het aan staande najaar een officieel bezoek bren gen aan ons land. Hoewel het program nog niet in allen deele is vastgesteld en er ook nog geen beslissing is genomen omtrent den juisten datum en den duur van dit bezoek, meent het blad evenwel met zekerheid te kunnen aannemen, dat president Fallières eind September of begin October a, s. hier zal L-1 - 1 I _L I .ll L. L 1 Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot aan den avond van 16 Juni: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Noord- Oostelijken wind, half bewolkte lucht, waar schijnlijk droog weer, warmer. komen. Verder bericht do „Tel," dat de heer Fallières de reis met een Fransch oorlogs schip naar IJmuiden zal ondernemen, van daar door het Noordzeekanaal naar Am sterdam zal opstoomen, om door de Ko ningin ten paleize aldaar te worden ont vangen. Door de mindere geschiktheid van het paleis te 's Gravcnhage, is afgezien van een ontvangst in de Residentie. De terugreis van den president zal per spoor over België plaats hebben. Zuid-Holland. Delft. Hier is Zondag een buitenge woon druk bezochte vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" gehouden, waarin h et bestuur mededeeling deed van de va» verschillende zijden in gekomen correspondentie en va» de mon delinge pogingen, alle bedoelende de Vter- eeniging te doen terugkomen op haar be sluit van 2 Juni j.l., waarbij de candida- tuur mr. 11. A. van de Velde voor de Staten werd losgelaten. Vrijdag j.l. waren nog drie leden van het hoofdbestuur va» den Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland in Delft geweest, om bij de bestuurderen van Recht en Plicht t© wij zen op het gevaar, dat genoemd besluit van 2 Juni onvermijdelijk moest na zich sleepen. Na heel wat discussie nam de vergade ring eene, door een der leden, den heer Huybers, gestelde motie aan, waarin, on der protest tegen de houding van mr. H. A. van de Velde, doch ter wille van de -eenheid in de coalitie, de vereeniging op haar besluit terugkomt en besluit de can- didatuur van mr. H. A. van de Velde alsnog te steunen. Ruim 200 leden waren ter vergadering aanwezig. Kamerverkiezing Helmond. Deze verkiezing zal plaats hebben op Vrijdag 1 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Juli d. a. v., de herstemming, zop noodig, op Donderdag 21 Juli d, a. r. („St.ct."} Katholiekendag in het bisdom 's Hertogenbosch. Onder goedkeuring -en aanbeveling van Z. D. H. Mgr. W(. v.d. Ven, zal het bisdom van 's Hertogenbosch op Zondag 4 September a.s. te 's Hertogenbosch den 7en Dioceanen Katholiekendag houden. Het onderwerp, dat behandeld zal wor den, is„de weelde". Het zal besproken worden in vier afdeelingsvergaderingen, en in tivee algemeen© vergaderingen, n.l. in het Concertgebouw en een parallelver gadering in het Casimo. Tot de alge meene vergadering hebben ook vrouwen toegang. Het reglement is daarvoor ge wijzigd. Een nieuwe medaille. De Nederlandsch-Belgische Vereeniging heeft een merkwaardige medaille laten slaan. Aan de ©ene zijde stelt zij voor do overwinning in 1600 door Maurits van Nassau te Nieuwpoort behaald op de Spaansche troepen en aan de keerzijde het roemvolle aandeel, door de Hollanders genomen aan den slag van Waterloo. Te Nijmegen zal van 2 Juli tot 15 Augustus eene Electrische-Tentoonstelling worden gehouden. Uit de Staats-Courant. De St. crt. no. 136 bevat de statu ten van de naamloóze vennootschap Maatschappij tot Exploitatie der Ooster- put Ostrea te Neuzen. Het doel der vennootschap is het ex- ploiteeren van vorengenoemde oesterput en aanhoorigheden en den handel in oes ters en andere vischsoorten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1