Speciaal adits voor COGNAC. de AFBRAAK Grafmonumenten, UIT ZEELAND. Tandarts BLAAUW, L.J.SNIJDER,Goes AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen m, sluizen, bruggen gebouwen marmeren Schoorsteenmantels Donderdag 16 Juni 1910, publiek verkoopen: Openbare Verkooping. VRIJDAG 17 JUNI 1910, op Vrijdag 17 Juni 1910, Een WOONHUIS aan Ie besleden: Katholieke Kiezers! Onze plicht als zonen der Katho lieke Kerk schrijft ons voor, de libe rale staatkunde te bestrijden welke meermalen als verderfelijk door ons hoogste gezag is veroordeeld. Ont- liouden wij dus onze stem aan candidaten, die als belijders der libe rale staatkunde moeten worden be schouwd. •••••••••••••••••••••••••••A Tegelijkertijd komen ze |de pries ters of hun handlangers met een meis|- je, dat schrikkelijk le keer gaat en erbarmelijk hartverscheurend gilt. en roeptMaar het helpt diet en het arme kind' wordt in liet onderaardsche gat geworpen, dat daarna Weer met dezen steen gesloten wordt. De twee Nederlanders, die het in hun donker hoekje bijwonen, duifden iniets doen, hielden zich stil (wie weet, wat mem anders met hen zelf zon gedaan hebben) totdat straks de kerk openging en de dienst be gon. Toen ijlden zij voort en gingen Onmiddellijk den consul verslag doen van hun vreeselijk wedervaren. I Vreeselijk. En deze dingen gebeu ren in onze dagen Wanneer zal een Napoleon opstaan, die de openstelling van alle kerken elu kloosters voor het onderzoek van den Staat, de gansche wereld door, als een recht eischen zal? (Medegedeeld door ds. vap der Brugghem te Brussel in zijn courapt „Het, Lampje" v;an 2 April.) Dit stuk bezit bijna alle vereischtón, die een leugenachtig anti-papistisch ver haal noodig heeft, om weerlegging on mogelijk te maken. Immers de „twee Hollanders" kent niemand en „kerk A" is in Home niet te vinden. De schrijver of schrijfster be ging echter de onhandigheid, door de helden verslag te laten uitbrengen hij „den consul" te Home. Dal gaf houvast. Ds. Gisbert Brom, directeur van het Ne- derl. Historisch Instituut te Home, wer kend lid der Apologetische Vereeniging „Petras Canisius", had de goedheid, bo venstaand verhaal aan den consul te wil len mededeelen. Van dr. Brom ontving ik nu het vol gende slchrijven „Hierbij een voor u niet oubelaog- rijken brief van den consul-generaal Carlo Moleschott. Gij kunt daarvan naar' verkiezing gebruik maken, ook in 't openbaar. Men zal uit hel on derzoek, waartoe ik mij (de moeite gaf, zeker wel niet opmaken, dat ik maar een oogfenblik heb geloofd aan den ernst van dit. even dolzinnig als kwaadaardig sensatie-berichtje, dooi de „Zondagsbod© voor Doorn" aan zijn brave lezers opgediseht. Maar- ik achtte het misschien nuttig', dat te bevoegder plaatse op deze anti papistische slak eens de noodig© do sis zout gelegd wordt. Gij zult d,aar voor onzen hooggeachten consul-ge neraal met mij gaarne oprecht-en dank weten." Ziehier h-et pfficieele stuk van den con sul-generaal aan dr. Gisbert Brom. Rome, le 31 Mei 1910. Hoogeerwaarde Heer, Ik heb de eer uw Hoogeerw. hierbij liet mij ter lezing toegezonden num mer van „Het Centrum" van Vrijdag 27 Mei 1910, no. 7875, Tweede Blad, onder beleefden dank terug te zenden. Van het beweerde feit, vermeld, in liet artikel „Het Roomsche .Schild" is mij niets bekend, en niemand heeft mij ooit een verslag daaromtrent ge daan. Uw Hoogeerw. gelieve de verze kering te .aanvaarden van mijne bij zondere hoogachting. De Consul-Generaal der Nederlanden, Moleschott Carlo, Ing) Aan Carlo Molenschott, en dr. Gisbert Brom onzen oprechten dank. Knuif. makeu. Eenige dagen later, het liep tegen de lente bestegen Raphael, de graaf en Rosa drie voortreffelijke paarden, welke Raphael gekocht had en reden in draf naar Irbit, waar de groote markt werd gehouden Daar zorgden eenige edel moedige Armeensche kooplieden voor hun opname in een groote karavaan en beloofden, hen te zullen vergezellen tot aan de Zwarte Zee. Zij kwamen daar aan na onge loofeiyke vermoeienissen, terwijl de Russen hen ver volgden in een geheel andere richting. Zij scheepten zich in naar Kon- stantinopel en van daar naar Italië, en kozen Rome, de gemeenschappelijke vader stad van alle Christenen, tot verblijfplaats Van hier uit schreef Raphael naar Kulm, en meester Albrecht, zijn gastheer haastte zich hem het achtergelaten geld toe te zenden. Gelukkig en rustig leefden onze vrienden nu te Rome. Zij dachten dagelijks aan hun ongelukkig vaderland, over het welk zij Gods barmhartigheid afsmeekten, die de volken richt en op den dag Zijner gramschap ook de koningen treft. God is lankmoedig wijl hij eeuwig is, doch te Zijner ure zal Zijne Gerechtigheid zoowel over den onderdrukker als over diens oft'er het onherroepelijke vonnis vellen. Carloi Moleschott, Ingenieur, zoon van den hoogleeraar-senateur Moleschott te Rome, is niet Katholiek. (C entram.) Dr. Nouwens bij de Zusters van den Paus. In het jongste nummer van „Het Offer" komt een relaas voor van dr. Nouwens, die te Rome een bezoek bracht hij de zusters van den H. Vader. Zij wonen op het paleis, dat grenst aan het St. Pietersplein, piazza Rusti- cucci, no. 10. Langs een smallen, open ingang komt men bij den portier, die mij mededeelde dat de „Sorelle S,arto", de Zusters Sarto, op de derde verdieping wonen. Daar staat op de deur het naam plaatje „Sarto". Wat hoefl die naam een wereldklank gekregen! Iets lager in het zelfde huis woont een naaister; de on derste verdieping is een winkelhuis. Toen het. meisje, dat mij opendeed, hoorde dat ik een Hollojidsch geestelijke was, die gaarne de Zusters van «len Paus zou spreken, was dit voldoende om toe gelaten te worden. De ontvangkamer is een ruim en flink vertrek, waarin alles herinnert aan den H. Vader. Een tevensgroole fotografie, een groot bronzen gedaillon met de afbeel dingen van de H.II. Petras en Paulus, en in 't midden den Paus, een drietal marmoren busten v,a.n Zijne Heiligheid, kortom, alles roept. U toe, dat hier de 11. Vader het meest wordt geëerd, dat het bier zijn „tehuis" is. In hel mid den der kamer hangt een mooie licht kroon van Venetiaansch glas, welke de familie uit Venetië; medebracht, en de eereplaats aan den wand wordt ingeno men door een mooi geschilderd portret van Moeder. Drie zusters van den Paus wonen hier te zamen met een nichtje, in allen een voud. „Sora Maria", die mij ontving, is hel sprekend evenbeeld van Z. H. Pius X. Zij was zeer eenvoudig in het zwart ge kleed, en aan haar zijde hing de schaar. Ik had door mijn bezoek naar naaiwerk even onderbroken. „Ik spreek geen Fransch, mijnheer, en ook niet goed Italiaansoh, alleen Vene- tiaansch dialect". „Wij zullen elkaar toch wel begrijpen, antwoordde ik, en ik wilde voor dat ik Home moet. verla ten, gaarne een bezoek brengen aan de zusters van den H. Vader." „Daar doet Gij goed aan", en zoo werd liet gesprek voortgezet op vertrouwelijken toon. Zij vertelde mij, hoe de Paus, toen hij nog kind was, hoe „Oeppino", een verkleinwoord van „Giuseppe", Joseph eiken dag 4 K.M. ver naar school moest. Vrijdag en Zaterdag ging Vader mee, die moest dan naar de markt; maar de ove rige dagen ging hij alleen. Ik vroeg of het waar was, dat Joseph dan de schoe nen uittrok om die te besparen. „Och kom, dat liep gemakkelijker," antwoordde Sora Maria. Zij vertelde mij vele kleine gebeurtenissen uit 's Pausen jeugd. Maar gij vindt die in elke levensgeschiedenis van Zijne Heiligheid vermeld. Het is dus niet noodig, die hier op te sommen. „Eigenaardig is het, zoo sprak zij, dat de H. Vader 9 jaren ge studeerd heeft, 9 jaren kapelaan is ge weest, 9 jaren pastoor, 9 jaren kanun nik, 9 jaren Bisschop, 9 jaren Patriarch van Venetië." Laten wij hopen, dat hij langer dan 9 jaren zal zetelen op Pe trus' Stoel", haastte ik mij erbij te voe gen. „Op verzoek van den H. Vader zijn wij hier komen wonen, een jaar na de ver kiezing; maar ofschoon wij nu vlak hij het Vaticaan wonen, is liet toch zoover van ons verwijderd, 't Is of de H. Va der in Homle woont en wij in New-York." „Gaat gij er dan niet dikwijls heen?" „Tweemaal in de week, 's Woensdags- en 's Zondagsmorgens om 8 uur. Wij blij ven er dan een uurtje praten, in het studeervertrek van den Paus." „Én vraagt Hij u nooit ten eten?" „O, neen, de H. Vader eet altijd met zijn secretarissen." „Wij hebben nu ieder ons eigen huis houden; wij mogen ons met de huishou ding van onzen Broeder niet meer be moeien, niet meer voor hem zorgen; liet Vaticaan is zoo vreemd voor ons", dal was de herhaalde, diepgevoelde klacht. Om aan het ernstige gesprek wal af leiding te geven, vroeg ik, of de II. Va der 's avonds door musiceeren wat ver- poózing zoekt van zijn z'ware dagtaak, „Dat weet ik niet, was het antwoord. Maar ik geloof, dat de Paus na 7 uur niemand meer ontviangt.. Wel houdt hij veel van muziek; doch voor zoover ik weet, bespeelt hij zelf geen enkel in strument; ten minste als kardinaal deed hij het niet." „De Raus is een vroolijke, opgewekte natuur, voegde zij hieraan toe, altijd dezelfde. Maar van zijn huishouding weten wij zoo weinig." Ik -waagde hel dus niet aan te drin gen op nadere bijzonderheden omtrent de intieme familieverhoudingenik gevoelde, dal het onbescheiden zou zijn geweest te willen doordringen in dat heiligdom, waar zooveel lief en leed samenwoonden, en waarvoor ik diepen eerbied gevoelde, meer eerbied dan voor hel grootste Vor stenhuis der wereld. Zierikzee. Vergadering van den gemeen teraad op Woensdag 8 Juni 1910. Roods vroeg in den morgen wapperde van vele woningen de driekleur, als vreugdeuiting van wege de installatie van mr. D'. van der Vliet, burgemeester van Zierikzee. In den loop van den dag wenden pe bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur, de diaconie en de verpleegden in bet Liefdehuis ruim bedeeld, wat ook bet ge val wiis Wiet de leerlingen van alle scho len in ideze gemeente. Eenigen tijd voor bet uur, bestemd ter vergadering, vulde zich de groote zaal op het stadhuis met een menigte belang stellenden en autoriteiten, terwijl de ge meenteraadsleden de voor ben bestemd© plaatsen innamen pp bet tijdstip, vast gesteld voor de installatie. Aanwezig waren de beeren Scliuur- beque Boeye, van den Bout, van Os, Pol- vliet, Dpeieman, Fokker, de Crane, de Vrieze, Bibbens en Koopman, Afwezig de beer do Muralt. Een vaca ture. De notulen van de vorige vergadering wierden niet gelezen. De voorzitter, de beer Jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, die de vergadering leidde, verzocht den secre taris voorlezing van liet schrijven v.a.n den Commissaris der Koningin, waarbij de be noeming van ïnr. B'. van der Vliet werd gemeld. Up zijn verzoek leidden de heeren van den Bout ©n de Crane met den. Secre taris den nieuwen burgemeester binnen, die de voor hem bestemde plaats innam. Na voorlezing van liet Kon. Besl. der be noeming en het proces-verhaal der eeds aflegging, heette de waarnemende voor zitter den beer van der Vliet, welkom, na te hebben herinnerd aan het ver scheiden van den vorigen titularis. Hij1 herinnerde aan den algemeenen wensch van Zierikzee na den dood van mr. Moo- lenburgh ©n wensclite - hem een spoedig herstel zijner langdurige ongesteldheid en een zegenrijke werkzaamheid voor de ge meente. De nieuwe burgemeester omhing zicli met liet toeken zijner waardigheid en hield een zeer sympathieke rede, waarin hij de Koningin dank betuigde voor zijn be noeming en den Minister van Binnenland sche Zaken en den Commissaris der Ko ningin voor hun voordracht. Vervolgens dankte bij de vele burgers van Zierikzee, die zijn benoeming door liun adres hadden gesteund, zooda.t zijn benoeming daardoor gemakkelijk werd gemaakt. Hij hecht aan dit adres, door talloozen, zonder onderscheid van partij geteekenid, groote waarde, te meer waar hij in zijn langdurige loopbaan als advaoaal en pro cureur wellicht menigeen voor liet hoofd beeft gestooten. Hij wil het aanzien als een bewijs, dat de burgerij zijn goede hoe danigheden beeft gewogen tegenover zijn minder goede en toen tat het resultaat is gekomen, dat bet gewenscht was de voorkeur te moeten geven aan hem, dien men kende, dan aan iemand, dien men niet kende. Hij betuigde den wethouder Schuur beque Boeye zijn da.uk voor het op den achtergrond schuiven van diens persoon lijke wenschen en voor de stappen, door diens vader ten zijnen gunste gedaan. Bewust van de zware verantwoordelijk heid en hekend met de -eischen van het burgemeestersambt, zal hij1 de gemeente belangen, zooals onderwijs, politie enz. ten zeerste behartigen. Maar er zijn zaken, die dringende verbetering behoeven, zoo als de suatie van Zierikzee, en die veel geld kosten. U-ooi' de ongelukkige ligging van het buizennet -onder het Hav-enplein is geen zuiver water in onze stad te krij gen. We boeten hier, voor wat de voor vaderen misdeden. Zoo zijln de Karnemelk- sloot en de Zwemhav-en ware moddersloo- ten. Spr. bejammert het, dat ze niet zwa velhoudend zijn, dan gingen we misschien nog een toekomst -tie gem-oet. Stank is echter, volgens medici, niet ongezond, anders zouden er wel meerdere bewoners van d<e grachten onzer groote steden ster ven. Grooter gevaar acht hij' de ligging van de vuilnisbelt in den Zuidhoek der stad, waar alle vuilnis wordt gebracht en verwerkt ien gedeeltelijk verstuift, voor zoover dit door den wind kan geschieden. Voor de omwonenden is gevaar niet denk beeldig. Spreker wijdt het laatste deel zijner rede aan de financiën en dan vindt, hij- reden tot optimisme, pimdat de toestand thans zuiver is. jWel is de hoofdelijke omslag tot een hoogte geklommen, die niet mieer overschreden mag worden, maar de tijd is -ook ge-kamen, dat veel groote vermo gens niet kunnen verdwijnen uit oinze ge meente, Juist nu het Rijk telken jare min der subsidie vraagt voor de II. 11. S., is die toestand van rust ingetreden. Intusschen zijn er families bijgekomen, wier draagkracht is toe-genomen. Vele ge goede families zijn dooi' verschillende oor zaken tot groote rijkdom gekomen. Onze middenstand gaat vooruit, al spiegelt zich dergelijke vooruitgang niet dadelijk in het belastingbiljet af. Den landbouw gaat het. goed. En danwij zijn het centrum van hel eiland. Daarom beschouwt spreker hel als een eisch, te- zorgen voor een ongestoord goed-e verstandhouding met. onze eilanders. De Horfdelijken Omslag dient echter te worden teruggebracht tot een lager percentage; daartoe roept hij de hulp in der Raadsleden, der Commis sie van Fabricage en den gemeente- bouwmeester. Met -een herhaling van de w-oorden van den eed, d-oor hem afgelegd, dal hij' trouw zal zijn aan de Grondwet -ep de wetten van het Rijk en do belangen zijner ge liefde geboortestad Zierikzee zal bevorde ren besluit hij'. De heer Fokker spreekt hem daarop namens den Raad toe. Hij wijst er o. a. op, hoe de nieuwe burgemeester moer dan een particulier persoon in staat is de in tocht van nieuwe industrieën te bevorde ren na den exodus der hooge-belasting- betalenden. Van een waterleiding kan niets komen. In den Zuidhoed en aan id© Val is echter de gelegenheid uitstekend tot het. doen oprichten van opslagplaatsen vaar ont plofbare stoffen, vooral door de ligging nabij den grooten waterweg Ratterdam- Antwerpen, terwij-1 het gevaar voor out ploffing zeer gering is Gok in het water liggen schatten begraven, waarvan geen plaats onzer eilanden profiteert, behalve Brouwershaven. De hier gevangen visch wordt bewerkt tot ih de Belgische kust plaatsen. Met, kapitaal wiare hier hetzelfde ie bereiken. Van den nieuwen burgemees ter, wiens vader -en oom handelsmannen waren, verwacht spreker in dit opzicht iets. De voorzitter dankt mr. Fokker voor diens woorden jnaar verschilt van mee ning betreffende de onmogelijkheid der waterleiding. Gaarne zag hij het onderzoek althans voleindigd o-m zekerheid te heb ben. Hij roept nog mr. Fokkers medewer king in, als in de door hem gewezen richting gewerkt kan worden, en dankt ten sl-otte d-e aanwezige leden en het tal rijke publiek voor de belangstelling, die men hem (heelt willen h-ewijlzen. Van de gelegenheid o-m gelukwenschen aan le bieden werd door tal van 'perso nen gebruik gemaakt. W© merkten op rechterlijke ambtenaren, kantonrechter, di recteur II. 15. S„ ambachtsschool, hoofden van scholen, de -eerw. heeren geestelij ken, eenige 'predikanten, colleges van ar menzorg enz. enz. Des avonds gaf de nieuwe burgemees ter een diner in hot. hotel van Oppen au,n de raadsleden, hoog© gemeente-amb tenaren en andere autoriteiten. Om half tien werd door „Kunst en Eer" een ovatie gebracht. Nadat de stoet in de concertzaal was afgestapt, trok men onder den rossen gloed der fakkels en gev-olgd door een dichte menigte naar het hotel van Oppen, waar het Wilhel mus werd gespeeld. De eere-voorzitter d-e heer De Kater werd uitgenoodigd binnen te komen ©n mocht, daar den dank' des burgemeesters aanvaarden; onderwijl speelde de muziek vroolijke 'nummers, tot dat o-m tien uur de terugtocht werd aan genomen, waarna de stoet werd ontbon den. Bij Verwar werd „Kunst en Eer" ont haald. Op 25 Juni a.s. zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor den Ge meenteraad (vacature-Afr. H. G. Moolen- burgh). Door de anti-revolutionairen is candi- daat gesteld voor dezen zetel de heer A. Timmerman Cz. De heer P. H. Pomes, directeur der Ambachtsschool alhier is benoemd tot lid der commissie belast mot het afnemen der examens tot het verkrijgen ©ener acte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in hand- of rechtlijnig teekenen en boetseeren. Ter kennisneming der ingezetenen is in de gang van liet Raadhuis een lijst aangeplakt, vermeldende, wie in aanmer king komen voor inkwartiering van man schappen. Kiezers van Zierikzee! Uw gedragslijn op ei.s. Dinsdag is al bepaald. Ge stemt 'natuurlijk allen den heer A. TIMMERMAN Cz., maar ook dien heer alleen. Ge behoeft U (geen moeite te geven, de andere vierkantjes geheel zwart te maken. Bedenkt het wel; A. TIMMERMAN Cz. zij uw man.! ADVERTENTIES Voor de vele bewijzen van belang stelling bij het overlijden van mijnen dierbaren Broeder ondervonden, betnig ik bij dezen mijnen hartelijken dank. ZUSTER MARIE AGNES, Overste St, Jacobusgesticbt. Goes, 10 Juni 1910. Consult te GOES ELKEN DINSDAG van EEN UUR tot HALF DRIE, ten huize van Mej. MARTEIN, Oostwal, naast Café Geus Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsfeenen, SliJpsfeenen, Trottoirbanden, Straatkeien, enz. Groot Magazijn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. De Notaris F. VAN CLEEF te Hein- kenszand zal op des,namiddags half 2, ten verzoeke en ten huize van C. PIETERS te Nieuwdorp vKnaphof), Tafel, Stoelen, Kabinet, yjpll J Linnenkastje, Ladetafel Kastklok, Kleerkist, ijze ren Ledikant, 2 Kachels, Fornuis, Har monica, Naaimachine, Rijwiel, Klee deren, Ijzer-, Glas- en Aardewerk, Wanmolen. Geeselsteen, Zeeft, Arbei- dersgereedsshap, Steenkolen, Brand hout, Mutsaard voorts: 2 Geiten, 2 Varkens en 21 Kippen. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags ooi 10 uur onder Nisse, verkoopen: van de Landbouwscliuur, vroeger in gebruik bij W. L. de Vrieze, bestaande o.a. uit 90.0C0 Steen, 7000 groote platte Pannen, 10 Onder- en Bovengebinten (grenenhout zwaar 25/30), 300 Dak- ribben 9.50 lang, 3 stel Mendeuren, eene groote partij Weeg- en Dorsch- vloerdeelen, eene partij Riet, Panlatten, Schroten, Gordingen, Stijlen, ijzeren Goot, Brandhout, enz. enz. te NIEUWEDORP, voor de erven JOHs. DE JAGER, ten over staan van den Notaris PILAAR te Goes: a. des voormiddags te 10 uur, in de herberg bij de Wed. H. 0. Modder- krkke, van met Slachthuis, Varkenshok en Erf te Nieuwedorp, groot 2 Aren 49 Centi aren, bewoond door de Wed. JOHs. DE JAGER, en b. des middag te 12 uur aan gemeld Woonhuis, van Bed, Tafels, Stoelen, Bank, Kastje, Kachel, Lampen, Koper Blik-, Glas- en Aardewerk, Boeken, Tobben, Kruiwagen, Meelkist, Kookfornuis, Arbeidersgereed schap, Fiets, Bascule, eeue groote partij Slagersgereedschappeu, als Kapmessen, Zaag, Haken, Vleesehboom, Messen, Worstmachine, Rolwagens en Ladder, Vleeschblokken, Vleeschstander, Manden, enz. Voorts een Geit en 7 Kippen. Ondergeteekende zal op 25 JUNI e.k. trachten het afbreken en wederopbou- wen van een Woonhuis met Schuurtje te 's Heerenhoek. Bestek en teekening liggen bij hem ter inzage en zijn ook tegen betaling verkrijgbaar, bij tuiert ook de inscbrijvingsbiljetten voor oi o]) bovengenoemden datum moe ten worden ingeleverd. Aanwijzing zal geschieden op den 18 Juni, namiddag. JAC. NUITEN. 's Heerenhoek.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 6