Magazijn „Bitter" Lange Vorststraat 0 237-238, Goes. Besluiten en Benoemingen. Vertrouwd en voordeelig adres voor Rechtszaken. financieele Mededeelingen. Landbouw en Veeteelt. feest te Goes ter viering op den geboor tedag van H. K. H. Prinses Juliana pp 30 April j.l. De uitgaven bedragen f 419.635, de ont vangsten f 400.935, jiadeelig saldoi f 18.70, welk te kort door het bestuur en commis sieleden wordt gedragen. Het circus De Jonghe zal op l Juli en volgende dagen hier ©enige voorstel lingen komen geven. Aangezien dit circus ©ene zeer gunstige reputatie geniet, kan het met gerustheid bezocht worden. Door B. en W. is .met ingang van 15 Juni 'a. s. oip zijn verzoek, eervol ont slag verleend als bouwkundige, toege voegd aan tl© Gezondheidscommissie in gevolge de (woningwet an den heer II. G. Toebes. De politie heeft heden den Belg de P. uit de gemeente gezet en naar Esschen getransporteerd. Sinds gisteren avond werd zijn woning aan de z.g. Bocht van Guinea door de politie bewaakt, ter wijl in den af geloop en nacht de wacht posten elkander regelmatig aflosten. Te gen den morgen slaagde de Belg erin dooi' een raam te ontsnappen, waarop een wilde jacht volgde. Schoten weerklanken doch alleen om den vluchteling schrik aan te jagen en geheel de politie- schaar onzer rustige veste, mitsgaders eenige manschappen der rijkspolitie wa ren ijverig in de weer den vluchteling te grij'pen. Dat de politie bij' dit werk van de bevolking van „de Bocht" meer last dan medewerking ondervond, spreekt vanzelf. Toen de man was gegrepen werd hij, gelijk boven gemeld werd, naar liet sta tion geleid en door de rijkspolitie naai' Esschen gebracht. Ofschoon de uitgewezene meermalen heeft getracht verlof te krijgen om hier te blijven, is hem dit wegens zijne on gunstige antecedenten geweigerd, en aan gezien thans de termijh van zijn mogenzijn alhier verstreken was en hij' niet goed schiks wilde, had de politie aanzegging gekregen hem a tout prix naar zijn ge boorteland te 'zenden. De P. is afkomstig van St. iNïkolaas. Zij'n gezin is hem heden naai' België gevolgd. Jlerhaaldelijlk hebben in de Ganze- poortstraat opstootjes plaats voor de wo- ning van mejuffr. B. Zoo ook gisteren, toen de volksoploop met het daaraan ver honden lawaai zulke propartiën aanna men, dat de politie zich genoodzaakt zag de menigte uiteen te drijven en door een gestreng optreden de orde te herstellen. Middelburg. Na een door de politie alhier ingesteld onderzoek zijn de da ders bekend geworden van den diefstal van bloemen uit de perkjes rond de mu ziektent op het Molenwater, voor een aan wijzing waarvoor vijf en twintig gulden, belooning uitgeloofd was. Het zijntwee kinderen van nog geen. vier jaar. M. 0. Alhier is gisterenavond hot doch tertje va,n den herbergier G. te water geraakt bij de Langeyielebrug. De krui deniersbediende W. Boose, die juist pas seerde, begaf zich, hoewel geen zwem mer zijnde, te water en mocht het geluk smaken de kleine te redden. Vlissingen. Tijdens fle a. s. kermis (18 Juli en volgende dagen) zullen hier ter stede a, optreden de artisten van het circus De Jonghe. Een bezoek aan deze voorstellingen kan met het oog op de goede reputatie, waarin zich dat circus verheugt, worden aangeraden. Donderdag kwamen hier in de vlucht- haven binnen H. M. opleidingkotters „Boelen", „Vooruit" len „Van Goens" en meerden aan Ue Ponton en Oastdam. Donderdagmorgen (werd alhier bin- nengeschut een (der grootste booten van de Rotterdamsche Idoyd „Djocja" om hier aan „de Schelde" van nieuwe ketels voor zien te worden en machines te repareerert. (Zeeuw) Zondagavond wordt door het harmo nie-gezelschap „Ons Genoegen", direc teur de heer Albert Bailleux, een concert gegeven in het Strandhötel van den heer Schroder. Te Utrecht slaagde voor het prapae- deutisch geneeskundig examen de heer J. H. Auer van hier. (M. O.) De ppenbare zitting va(n den ge meenteraad, die pp heden, Vrijdag, was bepaald, kon wegens geringe opkomst der leden niet doorgaan en is uitgesteld tot morgen. Wilhelminadorp. De Vorige week had alhier een knecht het ongeluk, dat hij met een lading mest op zijn wagen in een watergang reed. De wagen kantelde Oim, waardoor hij' zelf er onder terecht kwam en een arm brak. Gpneesklundige hulp werd ingeroepen. Toen gisteren een knecht met paar den en wagen het Belgische werkvolk ging halen, schrokken de paarden van een uit een heg plotseling te voorschijn komenden jachtopziener, waardoor jie beesten op hol sonen van den wagen vielen en één er sloegen, met het gevolg, dat twee per van twee ribben brak, den ander een voet werd afgereden. Geneeskundige hulp moest onmiddellijk worden verleenld. Kruiningen. Maandagmiddag werd alhier begraven de heer A. Ie Clercq, in levein architect en gemeente-opzichter. 54 jaar stond hij in betrekking tot de brandweer, waarvan 32 jaar als generaal-brandmees- ter, 1 Juni was hem als zoodanig eervol ontslag verleend en 2 Juni overleed hij'. Aan de groeve werden zijne verdiensten herdacht door den burgemeester en den heer Willem se, predikant der Hervormde gemeente. Tal van belangstellenden woonden de begrafenis bij. Kwadendamme. In de zaal van den heer F. van Tichelen alhier had Donderdagavond te 8 uur de aangekondigde lezing plaats over „De Coalitie, wat is zij, wat vraagt zij". De hoofdonderwijzer der parochiale school, tevens secretaris onzer plaatselijke biesver- eeniging leidde den spreker, den beer Vienings uit Goes met eenige welwillende woorden in. Deze zette daarna het ontstaan en de beteekenis van de coalitie uiteen en weerlegde de bezwaren, die tegen haar worden ingebracht. Met een opwekking om eendrachtig a.s. Dinsdag voor den rechtscben candidaat in bet vuur te gaan, besloot hij zijn toespraak, die met aandacht was aan hoord. De weleerw. beer A. Hoogeveen, kapelaan onzer parochie bedankte namens aanwezigen den spreker en wees nog eens op het beginsel, dat onze handelingen bij de verkiezing moet leidende zegepraal der Christelijke staatkunde. Den spreker van den avond riep hij ten slotte een welgemeend „tot weerziens" toe. De heer Wolzak bedankte namens zijne anti revo lutionaire vrienden uit Baarland den spreker voor de duidelijke uiteenzetting der coalitie en wekte tot samenwerking op, daarbij den raad gevende, om zoo vroeg mogelijk te gaan stemmen. De drukte landarbeid was oorzaak, dat velen de bijeenkomst niet konden bijwonen. Bruioisse Gedurende de vorige week werden van hier verzonden naar België 560 tonnen mosselen ad f 1 lot f2.20 per ton naar kwaliteit. Aangevoerd werden 3(100 tonnen mossel zaad van de Zuiderzee, meest voor eigen consumptie. (M. C.) Ter Neuzen. De gemeenteraad heeft gisteren besloten niet te voldoen aan den wensch van Ged. Staten pim tot onmid- dellijken schoolbouw over te gaan, doch zal van de beslissing van het Gedepu teerd college in liooger beroep gaan bij de Kroon. Koewacht Binnenkort zal hier een spreekcel geopend worden in het hulp- telefoonkantoor. De heer Inspecteur der telegrafie van 's Gravenhage komt heden naar hier om de noodige aanwijzigingen, te doen. Met 1 Juli a. s. zal waarschijn lijk de spreekcel reeds voor het publiek toegankelijk zijn. Van wege de landhouwniaatschappij- en St. Gilles en St. Nicolaas, waarvan vele landbouwers uit deze eu omliggende gemeenten lid zijn, zal p. s. Zondag on Zondag 19 Juni een extra-trein loopen van Hulst naar Brussel, ter gelegenheid van den Nationalen Prijskamp van paar den en den Nationalen Prijskamp van kweekrundvee, alsmede der wereldten toonstelling. De trein zal oun 6,36 uit Hulst vertrekken en om 9 uur te Brussel aankomen. Vertrek 's avonds uil Brussel om half 9. Verschillend© personen uit deze en omliggende gemeenten zullen van deae gemakkelijke en goedkoop© reisgelegen heid gebruik maken. Deze week zijn eenige bekende Bel gische vlashandelaars al eens komen zien naai' het vlas te velde. Men venvacht, dat er de volgende week al veel vlas verkocht zal worden. Het vlas staat in vollen bloei en ziet er over het algemeen goed uit. Breskens. Naar we vernemen zal tegen de volgende vergadering van de Onder- wijzersvereeniging in het arrondissement. Vlissingen een spreker uitgenoodigd war den om eene lezing te houden over een© „electrische centrale". Aardenburg De R. K. Jongensschool is deze week gesloten, daar hel geheel© Onderwijzende personeel ziek is. Oostburg. Voor belanghebbenden wijzen wij er op, dat de secretaris der gezond heidscommissie eiken Woensdag inlich tingen zal verstrekken in zake de woning en gezondheidswetten in zijnen diénst- kring. Genoemde secretaris is dhr. A. Mijis, notaris alhier. Groede. Door het Bestuur van het waterschap Groede en Bannst is besloten eene geldleening aan te gaan van f 2000 in obligaties van 1' 500. De aanbiedingen tegen de laagste rente genieten de voor keur, terwijl Bie boven 4 pC't. niet in aan merking komen. Westdorpe. In de gister gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heer Voorzitter, met leden en secreta ris. i De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd, 1. Medegedeeld worden a. Een procesverbaal van kasopname bij den Gem. Ontv. d.d. 7 Juni j.l„ wan neer boeken en kas in orde werden be vonden. b. Eene missieve van Ged. St. houdende bericht dat aan deze gemeente als rijks bijdrage in het herhalingsondenvijs over 1909 is toegekend f57.60. c. Mededeeling vian als voren dat over het jaar 1909 de aftrek krachtens het le lid van art. 9 bis flor wet van 24 Mei 1897 Stbl. 156 gewijzigd hij de wet van 3 Juni 1905 Stbl. 151 voor deze gemeente wordt vermindert met f50, en alzoo gebracht op f2100. •MMUMNIMHNMHMM»! 3 Katholieke Kiezer! J Al wat de liberale persorganen ten tijde der verkiezingen schrijven komt in het kort hierop neer. „Wij, „libe- ralen alleen kunnen regeeren". 3 Leert hen die snoeverij af, door uw 3 2 stem te geven aan den anti-liberalen 2 2 candidaat. 2 Worden voor kennisgeving aangenomen. d. Eene missive van de Gezondheids commissie gezeteld le Neuzen, waarbij deze in overweging geeft voorschriften te maken voor tijdelijke verblijven voor zoo ver deze nog niet zijn opgenomen in de bou w verordening. Dergelijke voorschriften worden voor deze gemeente onnoodig geacht, waarom liet schrijven voor kennisgeving wordt, aangenomen. Een besluit van den Baad der ge meente Clinge lol va-stelling eener kermis te Nieu w-Namen. Hiertegen bestaat geen bezwaar. 2. Goedgekeurd worden do rekening der Gezondheidscommissie over 1909 en hare begrooting van 1911. 3. De (door het dagelijks bestuur Voor gestelde wijzigingen der gemeente begroo ting voor 1910, tot een bedrag van f45.60 in pntv(a,ng en uitgaaf worden goedge keurd. 4. Tot leilen van het stembureau bij de a.s. verkiezing voor |de Prov. Staten worden benoemd de heeron P. van Waes en Oh', van Haelst, lot vierde lid de heer Oh. lleijaert. De overig*' leden wor den tot plaatsvervangers benoemd. 5. Besloten wordt instemming te be tuigen aan het adres van het comité dat zich vormde tot verkrijgen eener Rijks Hoogere Burgerschool in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. 5. Wijl de vereoniging in gunstige om standigheden verkeert en do nqodzake) lijkheid tot subsidieering niet wordt inge zien, wordt een verzoek van de Varkens- verzekering „Die spaart, die zorgt" om Idïbsidie uit de gemeentekas afwezig. 7. Een voorstel tot onbewoonbaarver- khiring van huis B 146 (Ed. Herman) door B. en W. op advies der Gezond heidscommissie gedaan, wordt aangeno men. 8. De rekening van het Burg. Armbe stuur over 1909 wordt ten onderzoek ge steld in handen eener commissie be staande uit (dl© heeren 0'. Dellaert, Ch. vian Haelst en A. de Beleir. De vergadering wordt besloten, wijl niets meer aan de orde is. Philippine. Met ingang van 10 dezer is de Marechaussee O. van Loenhoud van hier overgeplaatst naar Eindhoven (NB) Hoofdplaat. Donderdag j.l. werden de schoolkinderen onthaald van wege don Burgemeester. Na eene wandeling, onder geleide van het onderwijzend personeel, door het tlorp, werden ile kinderen ont haald op melk en koeken en eenige ver snaperingen in het schoollokaal. Dunk liet mooie weer, slaagde het feest zeer goed. Biervliet. De onweersvlagen, gepaard met eene hagelbui, hebben in de omlig gende polders veel schade gedaan. Voor al het vlas en de erwten hebben veel geleden. Er vielen hagelsteenen zoo groot als erwten. We hopen, dut deze buien zich niet herhalen. Boschkapelle. De Doelboogschutterij „De Eendracht", gevestigd in het café van mej. Wed. v. d. Veeken, zal dezen zomer ge durende 60 jaar onafgebroken hebben be staan. Ter viering van dit feit zal op 10 Juli a. s. ©ene luisterrijke prijsschieting met zustergezelschappen worden gehou den en zullen de leden der sociëteit na afloop daarvan een feestavond houden, waarbij mej. v. d. Veeken voor ©eu dege lijk souper zal zorgen. St. Jansteen. In eene op 7 dezer ge houden vergadering van wielrijders, wertl besloten om Op Zondag 3 Juli een rij- wielfeest te geven. Verschillende clubs zul- len voor deelname worden aangezocht. Alhier begint zich de vlekziekte on der de varkens te vertoonen. Sterfgeval len kwamen nog niet voor, daar de dieren bijtijds met Serum Lorenzo werden ingc- spuit. Koloniën. \VEST-I.\ !>li: Aardschokken. Paramaribo 20 Mei Zaterdagavond (14 Mei) omstreeks 8 uur, zijn twee lichte aardschokken gevoeld te Paramaribo. Blijkens de telegrammen zijn denzelfden avond schokken gevoeld in Demeras, Trinidad en Canada. (De West) „Onze West" bericht Zaterdagavond omstreeks één min. vóór achten deed een lichte aardschok de inwo ners van Paramaribo opschrikken. De huizen kraakten door den schok die slechts twee seconden geduurd heeft. Ook beweren sommigen dat op Woensdagavond tevoren, omstreeks acht uur, ook een lichte aardschok is gevoeld. Uil de Staats-Couranf. Het Stbl. no. 145 bevat de wet van den 23sten Mei 1910, houdende de bepalingen tot wering van den Amerikaanschen kruis- bessenmeeldauw. Bij Kon. Besl. van 3 dezer is, met ingang van 16 dezer, professor dr. W. H. Nolens opnieuw voor den tijd van 4 jaren benoemd tot lid van den Mijnraad Veeren- en Kapokbedden, Kapok Zeegras- en Stroomatrassen, Ledikanten, Wollen-, Sitsen en Molton dekens, Kinderdekens vanaf 25 cent. Karpetten Gemaakte en Gebreide Goederen, enorm groote keuze in Sporthemden. Kapok, Veeren en Zeegras bij het ge wicht aan de laagst mogelijke prijzen. Uitsluitend soliede kwaliteiten. Voortdurend in alle artikelen groote voorraad en keuze. Inbraak. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen A. de 11., 23 jaar, landbouiversknecht, geboren en wonende te Middelburg, verdacht van dief stal met inkliinming. In deze zaak waren vanwege liet O. Al. twee getuigen gedagvaard, terwijl als ver dediger optrad mr. J. Uoetlbloed, advo caat alhier. De eerste getuige J. Mesu te Anieniui- muiden, verklaarde, dat zij in den avond van 12 Mei ongeveer half tien naar bed is gegaan en dat zij alles goed gesloten had. De volgende morgen was in haar kamer het raam open en de secretaire ook; zij weet niet of er iets uit de secre taire vermist >vas. De tweede getuige, P. de Klerk, echt genoot van eerste getuige, verklaarde dat beklaagde vroeger in zijn dienst, is ge weest. In den avond van 12 Mei is be klaagde een praatje wezen maken. Ook hij heeft in den morgen van 13 Mei ont dekt, dat er ingebroken was. Uit de secre taire mistte hij' 3 bankbiljetten van f 10 en 13 rijksdaalders. De beklaagde erkende den inbraak ge pleegd te hebben en de secretaire te heb ben geopend en het geld te hebben (weg genomen. Het O. M. eischte tegen beklaagde 9 maanden met aftrek der preventieve hech tenis en hield daarbij rekening met do omstandigheid, dat beklaagde niet is een beroepsinbreker, maar dat hij tot zijn daad is gekomen door 'dat hij1 zijn vrouw had voorgespiegeld, dat hij' geld op de postspaarbank had, hetgeen niet waar was. Ook de verdediger wees op deze om standigheid en tevens op het goede ver leden van beklaagde, die zoowel in dienst van verschillende boeren als in militai ren dienst goed. heelt opgepast eu vroeg een lichte slraf. M. R„ 35 jaar, koopman, wonende te Vlissingen, die heden vrijgesproken werd van diefstal van een rijwiel, welke zaak verleden week behandeld werd, had zich heilen wederom te verantwoorden voor twee dergelijke feiten. Een der getuigen, M. Bakker, verklaarde tweemaal een rijwiel van beklaagde ge kocht te hebben, hetgeen echler door R. als onwaar werd voorgesteld. Ook tegen twee andere getuigenverklaringen hield bet- klaagde zijin onschuld vol. Het O. AI. eischte tegen beklaagde een jaar gevangenisstraf. Mede op vordering van den officier van. Justitie gelastte de rechtbank beklaagde's gevangenneming. Verder werd inzake J. G„ 26 jaar, mu ziekonderwijzer te Goes, die wegens ver duistering terecht stond, vrijspraak ge- eisclit, daar volgens den officier van justi tie het feit, ondanks beklaagde's beken tenis, niet bewezen is. Nog werden de volgende eischen ge daan Tegen J. J„ 60 jaar, venter te Goes, wegens mishandeling, 10 dagen gevange nisstraf. Wegens eenzelfde feit tegen J. J. P. L,, i9 jaar, werkman te Goes, een week gevangenisstraf. Wegens beleediging tegen L. B„ 56 jaar, koopman te Goes, f 10 boete subs. 10 da gen hechtenis. Een Persdélict. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaken tegen: H. A van Dalsu m, notaris te Hulst, redacteur-uitgever van het weekblad „De Volkswil". Zooals hekend is werd deze notaris vervolgd wegens liet beleedigen in zijn blad van ttwee personen, onder wie de pastoor van St. Jansteen. Deze zaken trekken inOostelijk Zeeuwsch- laanderen de belangstelling der geheet© bevolking. De rechtbank veroordeelde den beklaag de: lo. wegens eenvoudige belee diging tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en aanplakking van het vonnis op alle daarvoor aangewezen plaatsen te Hulst en SI. Jansteen, waarvan de kasten <1© f 150 niet te boven mogen gaan, en 2a. wegens het uitgeven van een ge schrift van strafbaren aarul tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Bij de behandeling der zaken op 27 Mei had het O. M. geëisoht f 100 boete subs. 25 dagen hechtenis 'en f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. De heer mr. P. Dieleman, die civiele partij stond van den beleedigden pastoor, eischte aanplakking van het vonnis. ISij beschikking van de rechtbank te Middelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting, de zaak tegen .1. P„ 27 jaar, arbeider, geboren te ICapelle en wo nend te ferseke, beklaagd van diefstal. De rechtbank le Middelburg veroor deelde heden staande de zitting D'. L. 11.53 ja,ai', matroos, geboren le Amster dam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens lalndlooperij, tot 12 dagen hechlönis. Verder weiden veroordeeld wegens: diefstal: L. S„ 13 jaar, zonder beroep te Arnemuiden een berisping en drie maanden voorwaardelijke tuchtschool; F. J. v. d. B., 31 jaar, werkman te Rot terdam tot 2 maanden gevangenisstraf; niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar: A. K„ 29 jaar, commissio nair te Temeuzen f10 li. s. 10 d. h.; L. L„ 61 jaar, huisvrouw van A. Z. bierhuishoudster te Breskens tot f20 li. s. 20 dagen hecht. beleediging van. een ambtenaar: 1. F. 25 jaar, metselaar te "Vlissingen fö b. s. 5 d. hecht.; mishandeling: A. Ik, 22 jaar en W'. F. G„ 21 jaar, zonder lieroep, beiden te Middelburg, ieder f 15 b. s. 15 d. h. O. d. L„ 23 jaar, landbouwersknecht te Kortgene, 6 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken: A. M. de AL, 65 jaar, huisvrouw van F. v. d. B., zonder be roep te Höntenisse, bekla|agd va.n een voudige beleediging en M. II. 35 jaar, koopman te Vlissingen, thjans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. De Bath-polders. Blijkens het verslag over het derde boekjaar geëindigd 31 Maart 1.1. van de N. V. Laud bouwmaatschappij de Bath-polders, te Goes bedroegen de ontvangsten, met inbegrip van het saldo a°. p°. ad. f 143, f76,341 (v. j. f91,751), waarvan ontvangen huren f 2525 (13343), pachten en huren f943 (f1262) winst op veestapel f2415 (f 258) en cultuurrekening f 70,314 (f 87,113) De uitgaven waren: onderhoudskosten f4210 (f3451,) veestapel f5205 (f5588), werktuigen f 4565 (f 5940), spoor f 2343 (f2000), cultuurrekening f31,235 (f31,116), administratiekosten f 4478 (f 6608), erfpacht en belastingen f846 (f6821), intrest f8131 (f4503) en afschrijvingen f3840 (f9769), zoodat er een winstsaldo blijft van f4172 (f16,473), waarvan f4000 bestemd wordt voor de reserve tot aflossing op hypothecaire leeningen en f J 72 op nieuwe rekening overgaat. Het minder gunstige resultaat van dit jaar is geheel te wijten aan den grooten regenval, waardoor oogst 1909 ongunstig uitviel. Intusschen heeft, naar men meent, die regenval ten opzichtige van den bodem gunstige gevolgen gehad. Over het algemeen is n 1. het zoutgehalte van den grond aan merkelijk gedaald en er zijn enorme hoeveel heden zoogen ebslib afgevoerd en verzameld in slooten, watergangen, spuiboezems, enz. Dit vooral heeft de structuur van den grond veel verbeterd. Dat de toestand nog niet normaal is, spreekt overigens van zeif. Over 't algemeen echter is de toestand aanmerke lijk verbeterd. Bij de bestaande hypotheek van f 50,000 a 4 pet. werd in den loop van dit jaar alsnog opgenomen f80,000 hypotheek a 4 pet. op op land in den Eersten Bathpolder Zuidelijk deel en f 120,000 hypotheek A f -U/n pet. op land in den Tweeden Bathpolder „Zeeuw". De regens en daarbij de warmte der laatste dagen hebben in Zeeuwsch Vlaande ren niet alleen de verschillende gewassen, maar ook het onkruid zoodanig doen groeien, dat talrijke handen voor den veldarbeid te kort komen. „Alle werk komt in eens" zeggen de landbouwers. Dat deze toestand, voor den tijd dat hij duurt, de loonen veel doet stijgen, is be- grijpelijk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2