pieren, Een lesje in de Viijzinniglieid. d, Bretels, icMten en -hemden. zoon, :rd. rAALWIJK. ER, Goes No. 65 Zaterdag 4 Juni 1910 Zesde Jaargang. Mijnt efa MAAHDAG-, WOENSDAG- in VBI1DAËAÏ0HD. FEU ILIËTOK uit zeeland. GOES. band. It vermaarde 1. VAN AKEN, Izaete. Kiespijn, ELFABRIEK ROOSENDAAL. )00 EIEREN tons worden door eleverd. I VERSTEGEN. Dit dim hestaat nlt 8 hlaflzüflBD. eerste blad. Een Keizerlijk Jager. Welk weder zullen wij hebben? p ugreis 16 J uni, liS te Zierikzee, /AN KALMT- L. C. ADRI- fterg, Directeur. SRRBIN te koop. Eter van den Fruit- ering op 't leven. 8 Maart 1843. \nklijk Besluit No. 41. kapitaal f300.009. f 1.374.679.62'. raagd. tar bij 1 om het haar aooner te maken en), netelen, roos Ihuid verdwijnen; .jk en ovei treft iljjke preparaten. per pakje. In H. v. Aken, slzaete. Iers en de redding keest 't hevigste jrmen en doet de vederkeeren. 40 cent. ecijn in het hoofd la-pijnen, pren genezen door TTSPOEDERS van Itheker te Selzaete. pos f0.50. IJDERS eneesmiddel PEN, maagontste- eetlust, slechte Brgsi, oprispingen, IEDERS Apoth. Specialist len door getn enkel ingen worden, 't Is eeswjjze die ver- evolen te worden aan de maag lijdt, os 75 cent. on 69.), .S en ingewacht. WE ZEEUWS» COUMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbel» bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraat C 209, GOES. Reclameberiek ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special» prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Cti k contant. De lezer weet, da,t één lid der linker zijde tegen het voorstel van Troelstra stemde om in zake de decoratie-kwes tie eene parlementaire enquête te openen. Tegenover den Haagsehen correspon dent van de Leeuwarder Cour ant heeft dat lid, «1e heer L. W. J. K. Thomson, Unie-liberaal en afgevaardigde voor Leeuwarden zijne houding aldus ge motiveerd „Laat ik u vooraf reeds zeggenin dien een stemming door „de politiek" be- heerscht wordt, wordt dan nooit het slachtoffer van den schijn, alsof nu in derdaad aan de zijde der tegen-s tem mers niets dan tegen standers, aan die der vóórstemmers louter voor standers van een voorstel gevonden worden. Als „de politiek" in het geding komt, is het met individueel-, zelfstan dig overleg gedaan. En die politiek zat er hier dik, véél te dik op. Veel te dik voor m jj althans. Stellig weet ik het te verklaren en in zekeren zin dus ook te billijken dat er onder hen, die jarenlang op staatkundig terrein met dr. Kuyper nauw in aanraking zijn geweest, personen ge vonden worden, op wie het element der wraak al te zeer vat heeft gekregen; ik behoor niet tot hen. Ik heb het meer en meer splitsen van ons volk onder het Kuyper-beheer noodlottig gevonden; voor mij had ook het veelvuldig gebruik van den naam des Heeren op plaatsen, waar het naar mijn meening geen pas gaf iets aanstootelijks, maar trots dit is dr. Kuy per voor mij steeds geweest en geble ven een onzer grootste figure In. Nooit heb ik den eisch gesteld, dat hij als groote Nederlandsche figuur vol maakt zou zijn. Hij had fouten net als gewone menschen. Doch omdat hij een buitengewoon mensch is, kwamen ook zijn fouten meer uit. Hooge boomen vangen 1111 eenmaal meer wind jdan gras, en zelfsonkruid. Hij heeft zijn fout voor zoover die verhand hield met de decoratie-kwestie erkend, en die erkenning op zichzelf reeds moet voor de Kuyper-figuur een machtig moment geweest zijn; ze was het voor mij zon der twijfel: en ik had daaraan genoeg. Het was m.i. voldoende voor het al gemeen-belang. De les is gegeven, dat de Regeering voorzichtig moet zijn op het gebied der toekenning van eere- teekenen, dat ze voorzichtiger moet zijn, dan eertijds deze eerste minister geweest is, en met die les doe men zijn Voordeel. Een wetsvoorstel om het ver- leenen van decoraties aan zekere hauw- omlijnde regelen te binden, of een motie in dien zin daarvoor ware veel te zeggen geweest; dan ware het zakelijk gebied betreden gebleven. Nu ontaardde het naar mijn gevoel te veel in een Naar aanleiding van de te Weenen ge opende internationale jachtten'.oonstelling, die gehouden wordt ter gelegenheid van keizer Frans Jozefs tachtigsten verjaar dag (op 18 Aug. a.s.) vinden we in „Het Vaderland" een lezenswaardige schets van keizer Frans Jozef als jager. Op het oogenblik zoo lezen we dat Keizer Frans Jozeph den drempel der Internationale Jachttentoonstelling te Weenen betrad en, haar openend, tevens de rij der feestelijkheden een aanvang1 nemen deed, met welke de Keizer zich voorstelt zijn tachtigsten geboortedag te vieren, worden veler blikken in Europa instinctmatig gevestigd op het kasteel Schönhrunn, stomme getuige van zoo veel glorie, maar ook van zooveel tra giek, en onze gedachten gaan met eer biedige sympathie tot die grijze vorsten gestalte, gegroeid in smartelijke beproe ving, maar toch nog steeds het hoofd omhooog houdend. persoonlijken aanval. Ik kan mij niet ont geven, dat reeds lang de actie gestaakt zou zijn geweest, indien niet dr. Kuy per, doch een willekeurig ander minis ter de man geweest was, wien eenig weef sel tijdelijk belet had zóó scherp te zien als in 's lands belang noodig ware. Maar nu heeft men er ook alles uitgehaald, wat er bij mogelijkheid maar uit te ha len was. En op een wijze, die mij per soonlijk meermalen tegen de borst stuitte. Ik kan nu eenmaal niet lachen, als men een man va,n in-de-zeventig, een figuur als Kuyper poogt door belachelijk-rnaken te dooden. Het is een kwestie van tem perament, van humeur misschien, maar voor mij is de zaak te tragisch, te diep ernstig om zóó behandeld te worden. Voor het algemeen belang was onder zoek m.i. niet noodig. In dit opzicht ging ik volkomen accoord met de voorste helft der verklaring van de vrijzinnig-de mocraten, die aldus luidde: „Wat de zaak zelf betrett, staan wij op het volgende standpunt: wij voor ons achten de enquête onnoodig. Er is voor ons reeds genoeg licht in de vaststaande feiten omtrent het beleid van den mi nister van Binnenlandsche Zaken van 19011905. De heer Drucker heeft Uit bij de jongste beraadslagingen over de Staatsbegrooting uiteengezet" Precies mijn opinie. Doch, ide vrijzinnig-democraten meenden niettemin op nuttigheids-overwegingen toch met het voorstel te moeten mee gaan, en hieir wijk ik van hen af. Hunne verklaring vervolgde aldus: Doch, waar anderen het mo gelijk achten, dat de enquête nog meer materiaal zou kunnen verschaffen, dat in de toekomst voor elke ltegeering van be lang kan zijn, en waar deze enquête juist verzet ontmoet bij diegenen, die o.i. haar in de eerste plaats moesten aan vaarden, zullen wij onze stem aan het voorste) van den heer Troelstra geven." Zoodanige overwegingen kan ik onmo gelijk tot de mijne maken. Ik acht de enquête onnoodig, en veronderstel der halve, dat ook anderen |am 'teven of zij liberalen heeten of anti-revolutio nairen of Roomsch-Katholieken ze eveneens onnoodig achten en er dus ook tegen zijn. En zou ik er dan vóór moe ten stemmen omdat de anti-revolutio nairen er tegen zijngelijk jk En nog veel meer voel ik voor de overweging om vóór te stemmen, omdat er anderen zijn, die het mogelijk achten, ■dat er door de enquête nog meer voor mij volmaakt overbodig materiaal zoude worden opgeleverd. De heer Troel stra moge nog meer licht noodig ach ten, ik respecteer dat gevoelen; voor mij daarentegen is er overvloedig licht, dat elke Regeering zich voortaan hij de toe kenning van decoraties kan ten nutte ma ken; méér verlangt het algemeen belang niet en kan het niet verlangen. Mijn eigen meening nu omtrent wat noodig en gewenscht is, te doen afhangen ;van het inzicht van den heer Troelstra, dat acht ik in het algemeen natuurlijk maar in het bijzonder in dit gezval onjuist. In het bijzonder in dit geval. De heer Troelstra heeft er op gewe- Te midden van den algemeenen be ginselstrijd en van dien der partijen, staat Frans Jozef daar als een eik te mid den van den onweersstorm buigend zijn eerbiedwaardig hoofd, maar niet ter aar- do stortende En voor zoo'n figuur is wel geen om lijsting passender en schooner denkbaar, da,n dat uitgestrekte paleis van Scliön- brunn, waar rusten tallooze historische herinneringen 1 Daar was de lievelingsresidentie van Keizerin Maria Theresia, die er leefde te midden van haar talrijke familie, de gelukkigste jaren barer schitterende re geering; Schönhrunn was het, dat Ma ria Antoinette zag heengaan tot den Fran- schen troon, waar haar martelaarskroon de historie van het Huis van Habsburg glans verleende. Was het ook niet uit Schönhrunn, dat Marie Louise tot dienzelfden troon van Frankrijk werd geroepen, waar de „bij" voor de „lelie" had plaats gemaakt en zij haar weg nam langs de Napoleonti sche adelaars, welke de groote Keizer had doen plaatsen op den ingang van den „tour d'honnenr", toen hij er ver zen, dat voor hem de politiek is groot en hoog, dat ze voor hem datgene is, waar in hij kan uiten het beste wat in hem is, en dat die politiek niet vreemd is aan het door iiem ingediende voorstel. Iedereen ka:n dat weten, en wist dat. Maar nu wil het geval, dat de poli tiek van den heer Troelstra in menig opzicht van de mijne afwijkt hoeveel waardeering ik ook overigens hebbe voor het beste wat. er in hem is. En als de heer Troelstra er zoo op wijst, dat de politiek gelijk hij die begrijpt, hem tot de indiening heelt geleid, dan word ik te meer huiverig om mijn eigen gevestigde opvatting voor de zijne los te laten. Ze ker, de heer Troelstra moge dan gaan motiveeren, „hoe de anti-revolutionaire partij in ons tand tal van jaren geleden is begonnen ons volk zoo scherp mo gelijk te verdeelen, één deel van het volk- te isoleeren van het andere, zooals zij het eerst gedaan heeft op het gebied der school" en moge die scheiding betreu ren, ik vraag: kiin de lieer Troelstra in ernst verwachten, 'dat ik met hem mee zoude ga,an, wetende dat de scheiding die hij in de natie brengt toch stellig niet minder scherp is? Neen, tegen zoodanige „politieke argu menten", van die zijde ben ik immuun (ongevoelig). Hoe de vrijzinnig-democraten onver schillig eltonden tegenover het voorstel- 'i'roelstra, is uit hun verklaring reeds ge bleken. Van de vrij-liberalen zou de helft indien zij ter vergadering geweest wa ren tegen hebben gestemdde heer de Beaufort heeft zijn standpunt duide lijk uiteengezet. En dat de Liberale Unie eerst op het laatst haar stem bepaald heefc, kon voor de trouwe lezers van de „Vaderlander" evenmin een geheim wezen. In een arti kel over „het enquête-voorstel van mi. Troelstra kon men in «lat orgaan o.a. lezen „Maaral moet dr. Kuyper wen- schen, dat de Kamer op het voorstel- Troelstra ingaat, daarmee willen wij toch niet zeggen, dat ze goed zou doen op het voorstel in te gaan. Ten eerste moet niet vergeten worden, dat ook door een par lementaire enquête geen licht zal kun nen verstrekt worden over het hoofd punt waarom het gaat, n.l. of d r. K u y- per voior zich zeiven eenig ver band heeft gelegd tusschen de decoraties voor de familie Leh man en de g'elden, die h ij vo.or de .antirevolutionaire partij kas ontving. Daarover zal men 't én in den „eereraad" én in de „parlementaire enquête" tocli met het „eerlijk woord" moeten doen. En in de tweede plaats het moet nu maar uit zijn. 's Lands belang vorderde bespreking van de zaak in het parlement, en bestraffing Van den minister die zijn ambt zoo weinig hoog bleek gehouden te hebben, dat hij zichzeJf schuldig moest verklaren aan onvoorzich tigheid 's lands belang eischte, idat men dergelijke „onvoorzichtigheid" voor het vervolg onmogelijk maakte. Beide za- Jcen zijn verkregen en de Staatsman, die hooger steeg dan na Thorbecke ooit ge- blijf hield, en welke men sedert dien had geëerbiedigd de adelaars, wier steenen oogen later opzagen naar de ven sters, achter welke de ongelukkige Her tog van Reichstadt met den dood te wor stelen lag Wie kan 't zeggen, hoe vaak diens blikken zijn uitgegaan naar deze stomme getuigen van zijns vaders roemruchtheid Schönhrunn is 'took met zijn onver getelijk mooie galerijen, zijn verrukkelijke parken, dat heden tot woonstede, men zou wel kunnen zeggen, tot toevlucht dient van Keizer Frans Jozef: daar leeft hij zijn bestaan van plicht en ar beid, waardoor hij in staat is te ver geten 't tragisch gebeurde zijns levens. Ten slotte dan zijn 't de muren van Schönhrunn, welke dien zielekreet heb ben gehoord, toen men den Keizer het bericht bracht van den moord op Kei zerin Elisabeth: „O Gott o Gott! mir ist nichts erspart worden in diesem Le- ben" Ik ken geen woorden, die machtiger hadden kunnen uitdrukken, den gemoeds toestand van 'een man, getroffen in zijn dierbaarste gevoelens, van een vorst, die zien was, zag door zijne onvoorzichtig heid de ministerieele portefeuille voorgoed buiten zijn bereik vallen. Dat zal der Kamer genoeg moeten wezen en ze zal, dunkt ons, goed doen, zelfs den schijn te vermijden, dat het haar om vervol ging des persoons te doen is," Zóó heb ik het ook begrepen; zoo ben ik het b 1 ij v e n begrijpen. „Nogmaals" en dit waren de woor den waarmede de heer Thomson afscheid nam „laat ik u voor al te drieste gevolgtrekkingen waarschuwen, als er een „politieke" stemming heeft p.aats gehad, liet is waar, er behoort kracht toe, om in zoo'n geval zijn zelfstandigheid te be waren. Toch hoop ik, dat zoolang it po litiek man ben, mij die kracht nooit ont breken zai," Gons De Verkiezingen. Om, vqor zoover haar zulks mogelijk is, den goe den uitslag van de a. s. Statenverkiezing in het district Goes, zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de Centrale K. Katho lieke Kiesvereeniging in hare jongste ver gadering besloten, in die plaatsen, waar afdeelingen der Kiesvereeniging bestaan, lezingen te doen houden over de beteu- kenis 'van den komenden stembusstrijd en tot 'die lezingen ook voor coalitiegenoo- ten den toegang open te stellen. Overeenkomstig het uitmuntend .woord door den Centr.aien voorzitter, den heer Lambers in die vergadering gesproken, be doelt 'het Bestuur hiermede de kiezers politiek 'te ontwikkelen, iniet door het noodeloios 'opkammen van. candidaten en het neerhalen van tegenstanders, maar door het verklaren der beginselen, die (le coalitie jn het algemeen, de Katholieken in het bijzonder verplichten onn vóór en hoven alles de zegepraal der goede zaak voor oogen te houden. Omtrent bovenvermelde lezingen geeft de advertentie, voorkomende in dit num mer, nadere inlichtingen. Indien de desbetreffende gernohten geloof verdienen, goiu he confectie-firma Kreymborg en Go,, hier binnenkort een filiaal oprichten in het pand op de Groote Markt, waar thans het Polderhuis jler Breede ''Watering is gevestigd. Middeljurg. Woensdag werd in St. Joris alhier een algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van den Dienstbaren Stand. Besloten werd dit jaar aan twee vrouwen hulp te verleenen en voor ieder f20 be schikbaar te stellen. Als voorzitter en secretaris-penningmeester werden her kozen de heeren H. Jonker en H. J. Snoep. Uit het jaarverslag bleek, dat de contributies achteruit gingen. Ontvangen werd f 340.69 en uitgegeven f 54.40zoo dat er een batig saldo is van f286.29. De Vereeniging ging dit jaar f200 vooruit. Uit een dubbeltal werd in de vacature- jhr. C. J. J. A. van Teijlingen bij acclama tie tot bestuurslid gekozen de heer Snouck Hurgronje. Met hem was .voorge dragen de heer J. H. Blum. De voorzitter zeide den heer Van Teylingen, die yan zich buigt voor zijn God en die te mid den van dé woelingen, welke het begin van deze eeuw kenmerkten, voor ons verschijnt als de vertegenwoordiger van heengegane eeuwen, aanvaardend en be rekenend alles, wat de evolutie der tij den en der beschaving ons brengt, maar niettemin weigerend afstand te doen van de tradities uit 't verleden; de stuur man, die, trots de stormen, welke tro nen deden wankelen, onverstoorbaar en vol vertrouwen op zijn plaats stand hield 1 Deze vorst is het, wien een eenehe- wijs ten deel valt, eenig in zijn soort. Niet alleen heeft Weenen een tentoon stelling geopend, maar de jagerslieden uit gansch de monarchie gaan hun keizer lijken nestor een standbeeld wijden da.t iden Keizer zal voorstellen in jachtge waad, den kleinen Tiroler-jachthoed op de grijze lokken. En Ischl zal de plaats zijn, dat heerlijk oord in de bergen van Salzkammergut, waar 't monument zal komen te staan. Nooit werd een plaats gelukkiger ge kozen. Zooals Weenen «len vorst pleegt te zien, te midden van den praal van Verwachting tot den avond van 4 Juni: Toenemende Zuid-Westelijke tot Weste lijken wind. Zwaarbewolkte of betrokken lucht Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweder. Koeler de oprichting der vereeniging deel yan 't bestuur uitmaakte, dank voor wat h'J in al die jaren voor de Vereeniging is geweest. Besloten werd van de winkel juffrouwen voortaan alleen de inwonen- den voor bekroning in aanmerking te brengen. Daarna had de uitreiking der bekroningen plaats. Een diploma met geldelijke belooning at voorwerp naar keuze ontvingen de dienstboden: A. Gel- jon, J. Bliek, F. Timmermans, A. v. d. Brink, P. de Lange, E. Wattel, J. W. H. Kamermans, P. C. de Ruijter, S. E. Dour- leijn, J. Arense, T. C. de Fluiter, J. L. Hanegraaff, M. E. Hagethorn en G. Goed- bloed. Deze waren allen minstens tien jaren in denzelfden dienst. De uitreiking geschiedde met een toespraak van den voorzitter, waarin deze de verdiensten der bekroonden deed uitkomen, haar ijver en plichtsbetrachting prees en haar opwekte op den ingeslagen weg voort te gaan. (M. C.) Donderdagavond hield de Vereeni ging tot instandhouding van oude gebou wen alhier eene algemeene vergadering in het gebouw van het Vreemdelingenver keer onder voorzitterschap van den heer H. 'P. den Bouwmeester. Door den secretaris, den heer W|. O. Swaving, werden de jaarverslagen over de vereenigingsjaren 1908-1909 en 1909- 1910 uitgebracht. Aan het eerste ontleeneu wij, dat de vereeniging een paar gootkisolles uit een perceel aan de Gravenstraat en een paar zandsteenstukken uit een perceel aan de Wal in eigendom kreeg. In dit jaar werden de onderhandelingen! geopend over de mogelijkheid van bet restaureeren van het poortje naast de bakkerij „Koning Samuël" aan de Nieuwe Haven. Niemand der omwonenden meein;- de onderhoudsplichtige te zijn. In het jaarverslag over 1909-1910 wordt medegedeeld, dat alle omwonenden op één na zich bereid hebben verklaard van hot poortje afstand te doen. Van dien eenen wordt de beslissing tegemoet gezien. Op voorstel van den voorzitter werd besloten tot uitgifte van een werk pver de oude gehouwen te Middelburg. Hierna werd door den penningmeester, den heer A. Wi. Berdenis van Berlekom, verslag over zijn finantieel beheer uit gebracht. De rekening over 1907 sloot met een voordeelig saldo van f576,71, in 1908 werd ontvangen f267,82 en uitgegeven f533,375, jn 1909 respectievelijk f258,02 en f 28,525, zoodat thans in kas is f538,45. Vlissingen De Kamer van Koophandel heeft in haar Woensdagavond gehouden vergadering voor kennisgeving aangeno men een schrijven van den minister van financiën, waarin wordt medegedeeld, dat niet voldaan kan worden aan het verzoek dezer Kamer om gelegenheid te geven om een schitterend hof, zoo ziet Ischl, de zomer-residentie bij voorkeur, hem slechts in den gewilden eenvoud van den land edelman, zich overgevend aan zijn ge liefde sport tijdens de weinige vrije da gen, welke de zoo werkzame Vorst zich pleegt te gunnen. De jacht, dat is steeds de levendigste hartstocht van Keizer Frans Jozef ge bleven. Wanneer men ze «laar ziet, de nog immer slanke en elegante gestalte van den keizerlijken jager, zoo gunstig uitkomend in 't Tiroler jachtgewaad, dan vergeet men den tachtigjarige, in be wondering voor de jeugdige allure., de buitengewone levenskracht, waarmede do Keizer de vermoeienissen van de gems- jacht en deze jacht is 't, die hem nu nog evenzeer aantrekt als in zijn jonge jaren doorstaat. Zeker, in den omtrek van Weenen zijn ook tallooze jachtgebieden, waar 't wild met zorg wordt beschermd en waai de tableaux na een jachtpartij eenvoudig fantastische cijfers aanwijzen. Daór wordt dan gejaagd 't zijn klopjach ten ter eere van de vorstelijke gas ten, van gezanten en andere hoogwaar-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1