De gevangenen van den Czaar. No. 64 Donderdag 2 Juni 1910 Zesde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. UIT DE PERS FEUILlETQ^r BUITENLAND. nieuwe rara coiiiw Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfsfraat C 209, GOES. Reclameberfekten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oerekead. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, A contant. ondergeteekenden NIET In de dagen, die aan de Ver kiezingen voor de Provinciale Staten voorafgaan, zullen zoowel ADVERTENTIËN als INGE ZONDEN STUKKEN, die niet met den waren naam van de(n) in zenders) zijn onderteekend, door worden aanvaard De Directie en Redactie der N. Zeeuwsche Courant. De niets ontziende aanval. "Wij lezen in „De Standaard": Wat w© reeds geruimen tijd onzen le zers op het hart drukten, is doar het gevoerde enquête-debat thans in staat Van volledig bewijs overgegaan: Heel die en quête 'bedoelde niets anders dan een wa pen te smeden, om dr. Kuyper buiten ge vecht te stellen, en in hem door het knak ken van deze partij geheel de Coalitie van Hechts om koud te helpen. Nog pas had mr. Treub het op: een ver gadering verkondigd, dat de anti-revolutio naire partij1 reeds in haar wortel geknakt was. Men waande zijn doel leeds bereikt te hebben. Riep niet mr. Troelstra. het reeds triomfantelijk uit, dat dr. K. ,,d<» delijk getroffen was"? Leerde niet de uit komst, .hoe de heer Roodhuyzen, die zelf in (zijn „Vaderlander" een enquête ont ried, en thans, nu de Coalitie er scheen door verzwakt te zullen worden, met schier komische energie V0|0ir in de bres sprong Zoo (werd het een geheel persoonlijke aanval met een politiek doel. Een zoo klaar en duidelijk in het oog springende tactiek, dat ten slotte verleden Dinsdag de H.H. Lobman, Loeft, Colijn, De Stuers en Oosterbaan het gevaar inzagen, en er tegen optrokken met een ernst en man nenmoed, die boven onzen lof verheven is. Onze „Nieuwe Prov. Groninger Cou rant" doorzag het dan ook met volkomen juistheid: dr. K. doet als schietschijf dienst, maar gemikt wordt op heel onze antirevolutionaire partij: „Inzonderheid onze anti-revolutio naire mannen zullen strijden met, kan het, nog meer kracht en toewijding dan voorheen. Zij hebben kunnen vernemen hoe fel de aanval o<p onze partij was. Ons beste antwoord op de grove beschul digingen zal zijn een krachtiger arbeid dan ooit te voren, een onversaagd voor waarts gaan, een strijd vol heilige bezie ling voor onze heerlijke beginselen". Men had 'teerst nog niet willen ge- looven. Men had de tegenpartij tot het aanvaarden van zulk een tactiek buiten staat geacht. Men geloofde aanvankelijk, heusch nog, aan moreelen ernst. Thans echter bleek overduidelijk, dat, wat ernst scheen, slechts een scherm was, waarach- Historische Novelle van ARMINIUS ARCHIE R. 37. i Buiten zich zelve van wanhoop1 pn van woede, drukte zij het kind zoo krampach tig vast in hare armen, en zooi herhaaldet lgk, dat het ten slotte den geest gaf. Toen wierp zij het den Russen voor de voeten. „Daar, beulen, neemt hem nu (mede als g# wilt!" kreet zij met schier onmenschet- lijk geluid. Een schreeuw van ontsteltenis ontsnap te aan aller borst, en lallen bleven bij dat schouwspel roerloos staanToen zij weer tot zich zelve gekomen was, wierp de arme moeder zich op het lijk van haren zoon, deed alsof zij het (aan haar hart wil de verwarmen en riep: „Mijn kind, mijn kind! zij hebben mijn kind vermoord!" Toen de officieren van hun schrik be1 komen waren, leidden zij de arme waan- zinnig geworden moeder weg. Deze stierf na verloop van eenige dagen in het hospi taal, jvaar zij' voortdurend geroepen had: ter men de loopgraaf groef one de Coa litie te doen springen. In zooverre droeg dan. ook het Enquête debat uitnemende vrucht, dat dit scherm thans is weggestooten, en de loopgraaf bloot is gelegd. Wie "weten thans, wat tegen ons beraamd werd, en gelijk het spreekwoord zegt: >,Dn homme averti en vaut deux". Vooraf ge waarschuwd, staat ge eens zoo sterk. Ook een voorstelling. Onder het sprekende opschrift „De kle rikale regeering" leest men in de „N. Rott. Ct." een ingezonden stuk Van dr. J. Rutgers te 's Hage, die yan het ont werp tot regeling der positie yan hu wende ambtenaressen en onderwijzeres sen de volgende karakteristiek geeft: Een lander verwant voorbeeld: ter wijl in alle landen een streven bestaat om bet gedwongen celibaat der pries ters af te schaffen, peinst onze hui dige regeering op middelen, om, ge rugsteund idoor zich zwak voelende concurrenten der vrouw, een nieuwen eisch van celibaat in het leven te roepen en wel voor de onderwijzeres sen en voor vele categorieën Van ambtenaressen. Zoo schrijft men oyer een wets-voor- dracht, ten doel hebbende de (normale grondslagen van het gezin te bevestigen! Kan het erger? Over de bewering, dat „in jalle landen een streven bestaat om het gedwongen celibaat der priesters af te schaffen" zul len wij' maar niets zeggen. 't Is overbodig. („Centrum"). De tienurendag. De christ.-hist. „Nederlander" is met heftigheid in verzet gekomen tegen het artikel van den christelijk-socialen „Beu kelaar" ten gunste van den wettelijken tienurendag'. Vooral het van christelijk standpunt zoo sterke betoog dat de ar beidsdag korter moet zijn, ten einde vrijen tijd te scheppen voor geestelijk en gods dienstig leven, ergert den „Nederlander." Het blad schrijft: De „Beukelaar" schijnt te veron derstellen, dat de christen voor zijn werk bepaalde uren behoeft. Wij ge- looven niet, dat het godsdienstig en zedelijk leven gevaar loopt van den man en de vrouw, die van hun op staan tot hun naar bed gaan onver poosd arbeiden, en dit wel moeten doen .opdat de aard van hun werk en de behoeften van hun gezin daar toe noodzaken. Ook dan kan de christen zich on ophoudelijk oefenen in betrachting van christelijke deugd, en in zijnen arbeid zijn Heer belijden. Hierover schrijft nu weer het antirev. „Arnhemsch Dagblad" Wij zijn in de gelegenheid geweest, het leven in arbeiderskringen gedu rende geruimen tijd van zeer nabij gade te slaan. En het heeft ons steeds getroffen, dat een lange arbeidsdag, een zwoegen van den morgen tot den „mijn kind! mijh kind! zij hebben mijn arm kind vermoord!" Raphael had gich haastig onttrokken aan dit verschrikkelijk schouwspel, ten einde zich zeiven in zijn toorn niet te verraden. Hij1 trok verder naar zijn bezittingen, om te zien wat er te midden van deze verwoesting geworden zou zijn van zijn dierbare grootmoeder. Op zekeren avond, toen de schemering reeds begon te vallen, kwam hij bij zijn kasteel. I>e poort stand open. Overal zag hij- de teekenen der verwoesting. Sidderend voor het lot zijner grootmoeder trad hij binnen. Hij roept en niemand antwoordt, piet eens de stem zijner steeels zoo- waakzame hon den. Hij' ij'lt door alle gangen en kamers. Nergens een levend wezen, overal ver woesting en vernietiging. „Hier hebben de Russen gewoed", riep hij verschrikt uit, ,,wat mogen zij mijne arme grootmoeder wel hebben aangedaan? Zouden deze barbaren wel in staat zijn geweest haren eerbiedwaardigen ouder dom te eeren?" Troosteloos verliet hij het kasteel bn richtte zijn'schreden naar een nabijgelegen hoeve, waarvan de bewoners zijn familie steeds zeer genegen waren geweest, pn hij wie hij het nieuws dat hij wenschte, hoop te te hooren. Hij! klopte aan de deur en vroeg als reiziger oin een onderkomen. avond, weinig bevorderlijk is aan hoo- ger, geestelijk leven. De menschep worden afgestompt. Zij hebben geen tijd, om ook maar iets te le zen. 's Avonds als het lichaam tot rust komt, vallen zij al spoedig in slaap. Des Zondags in de kerk ge beurt hetzelfde. Er zijn .ongetwijfeld ook onder de arbeiders geestelijke heldenfiguren. Maar dat een lange arbeidsdag, het loopen in den tredmolen van den morgen tot den avond, in de meeste gevallen lichaam en ziel zóó ver suft, dat m e n s c h e n schier niet anders 'dan een planten- en dieren leven gaan leiden, staat vast. En daartegen komen wij op. Wij zien in den mensch een beeld drager Gods. Daarom allereerst pleiten we met alle kracht voor verkorting van den arbeidstijd. De invoering van den tien-urendag als regel, moet zeer zeker met wijs heid geschieden. Maar met tien uren arbeid is, in het algemeen gesproken, naar onze innige overtuiging, de grens bereikt. Dan eerst kan er eenige tijd voor den arbeider overblijven, om de roeping van Gods wege tegen over gezin, Staat en Maatschappij naar behooren te vervullen. 11ELUIÊ. Reuter seint uit Brussel d.d. 30 Mei: Het feestmaal ter inwijding van de Ne- derlandsche afdeeling, dat werd uitge steld tengevolge van den dood van ko ning Eduard, had hedenavond plaats op het tentoonstellingsterrein in tegenwoor digheid van gezanten, het uitvoerend co mité en talrijke officieele personen, on der wie de Nederlandsche ministers. De Nederlandsche gezant sprak den heildronk uit op den koning en de ko ningin van België. De Belgische minis ter van Arbeid, Hubert, antwoordde en roemde daarbij! de traditioneele loyauteit van de Nederlanders jegens het vorsten huis en dronk te midden van herhaalde toejuichingen op do gezondheid van Haar, die zoo waardig en vorstelijk de idee van het Nederlandsche vaderland verte genwoordigt. Minister Regout, commissaris-generaal, herinnerde daarna de geschiedenis van de Nederlandsche deelneming aan de ten toonstelling. Hij dankte de Nederlandsche minister, aan wier aandringen in de Ka mer deze deelneming is te danken; hij stond vervolgens stil bij de ontwikkeling van de mijnindustrie en dankte België hartelijk voor de gastvrijheid aan Neder land verleend. De minister Regout en Talma bezoch ten de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling en wenschten de organi- sateurs geluk met de schitterende deel neming in de expositie. (N. Crt.) Zonder zich zeiven bekend te maken, ging Raphael in den donkersten hoek van het vertrek zitten. De boer zette zich neer bij den haard en wachtte rustig op hetgeen z(jn gast zou vragen. „Ik dacht", begon Raphael, aan zijn woorden een Duitsch accent gevende, >,op mijn reis in het kasteel nog zaken te kunnen doen; kunt gij! mij ooifc zeggen wat er geworden is van de eerbiedwaar dige oude dame, die daar woonde?" Het gezicht van den boer verduisterde, als roerde men een onderwerp aan, het welk hem pijn deed. „Onze goede mees teres", antwoordde hij met bewogen stem, „is heengegaan naar een betere wereld, om het loon te ontvangen voor hare goede deugden"., „Hoe, gestorven?" riep Raphaël. „Ja, gestorven en toch niet van ouder dom". „O God, wat is er dan gebeurd?" „'Wanneer gij de edele dame gekend hebt", zeide de boer, „weet gij ook hoe moedig zij was. Vandaar dan ook dat zij; toen de Russen het kasteel overvielen, moedig protesteerde tegen de geweldena rijen en gruweldaden en verlangde te we ten, met welk recht men zich van haar woning meester maakte. Omdat uw klein zoon een oproerling is en als verrader CHINA. De berichtgever van de Köln. Ztg. te Peking klaagt over ,de slechte bescher ming van de hoofdstad. Sedert de vreem de mogendheden de laatste jaren bijna al haar troepen uit het Noorden van China hebben verwijderd, ,is te Peking de bescherming der vreemdelingen bijna geheel overgelaten aan de Chineesche re geering, die echter volgens dezen zegs man steeds meer de troepen uit Peking wegzendt. Volgens hem berust de geheele bescherming der stad slechts bij een di visie van 5000 soldaten. Nog kan men dan tot de Pekingsche troepen rekenen die te Toengstjen, ongeveer 30 K. M. oostelijk van Peking, die echter weer on der afzonderlijk commando staan even als de politietroepen. Hij meent dat juist thans betere bescherming gewenscht ware, daar de revolutionairen juist overal het hoofd opsteken. Acht arrestaties van rad draaiers hadden te Peking plaats. 'HIBHIJE. De Kretarkwestie. De Turk- sche Kamer beraadslaagde Zaterdag over de Kreta-kwestie. Ilakki Pacha bracht de maatregelen in herinnering, door de mo gendheden sinds den opstand genomen. Wij hebben noch Griekenland noch Kreta tegenover ons, zeide Hakki Pacha, en dus is het onnut over een oorlog of maatrege len van geweld te spreken. Wij hebben alleen een kwestie uit te maken met de mogendheden. De regeering waakt met naijver voor de rechten, de souvereiniteit en de belangen van Turkije, en zou niet aarzelen, indien deze bedreigd werden, tot krachtdadige maatregelen over te gaan. De beraadslaging werd hierna gesloten. ZVlD-AFlilliA. Het eerste ministerie van de Unie van Zu i d-Af rika. Het eer ste kabinet der Unie van Zuid-Afrika is gevormd. Generaal Botha is minister president. i» 11t; ïi L A s i>. Daar de Keizer op raad der genees- heeren, voor eenige dagen zijn hand moet ontzien, heeft-hij den Kroonprins, zoolang hij verhinderd is, opgedragen, de stuk ken te onderteekenen, die hij hem tot dat doel zal doen toekomen. De desbe treffende besluiten, werden Zaterdag in den „Reichsanzeiger" openbaar gemaakt. Het Belgisch Koningspaar te B er 1 ij n. Be koning en de koningin der Belgen zijn Maandagmiddag om 5 uur 15 min. aan station VVidpark te Potsdam aangekomen. Zij werden door den kroon prins, a.ls vertegenwoordiger van den Keizer en door de Keizerin ontvangen. Hoewel de toestand des Keizers vol komen bevredigend is, heeft Z. M. met het oog op de ongestoorde genezing van de operatie wond, gemeend er yan ai te achtervolgd wordt, antwoordde men haar. De moedige dame antwoordde aanstonds, dat zij zelve haai' kleinzoon had opgevoed en hem slechts gevoelens had ingeprent, die een Poolsch edelman waardig waren. Deze woorden maakten de Russen woe dend, men veroordeelde haar tot den knoet en wierp1 haar halfdood op de straat, waar zij in de armen harer dienstboden den geest gaf". „Welk een onmenschelijkheid! Eert men dan niet eens de grijze haren van den ouderdom?" „Geen grijze haren en geen blonde ha ren, men heeft genade voor niemand. Zoudt gij' het kunnen gelootven, mijnheer, dat wij, drie maanden geleden een der heeren uit deze omgeving, graaf Bialewski met zijn dochter hebben zien wegvoeren naar Siberië? Daarenboven had de jonge gravin te Warschau in het openbaar de straf van den knoet ondergaan. Kunt gij zulk een onmenschelijkheid begrijpen?" Ontroering en smart deden de woorden op Raphael's lippen besterven, en de tra nen, die hij gedurende het verhaal van zij'n gastheer met moeite had onderdrukt, stroomden thans over zij'n wangen. De hoer, verbaasd over deze ongewone ont roering bij een vreemdeling, zag dezen vragend aan. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 2 Juni: Meest matige Zuid-Westelijke tot Wes telijken wind. Veranderlijke bewolking. Mo gelijk regen of onweer. Warmer. moeten zien persoonlijk op het station aanwezig te zijn. De Keizerin begeleidde na, de ontvangst het Belgische koninklijke echtpaar naar hunne woning, waar vervolgens thee werd gedronken, waaraan ook de Kei zer deelnam. 's Avonds is er een familiemaaltijd ge houden, waarbij de Koning tusschen de Keizerin en de kroonprinses, de Konin gin 'tusschen den kroonprins en prins Eitel Friedrich zat. De Duitsche pers heeft zeer vleiende artikelen .over het jonge Koningspaar en juicht het bezoek toe. OOjHEXUUK-UOAhlAlUJE. Het doodvonnis van Hofdich ter. Zaterdag werd luitenant Hofrichter wegens moord door vergiftiging ter dood veroordeeld, In overeenstemming met den eisch van den auditeur kapitein Kunz werd Hof- richter tot den strop veroordeeld. Bij het uitspreken van het vonnis uitte de krijgs raad tevens den wensch dat de hem op gelegde straf .door begenadiging in twin tigjarige gevangenisstraf veranderd zou worden. De processtukken moeten niet minder dan veertig koffers vullen. Deze week zal het vonnis waarschijnlijk gepubliceerd worden. De auditeur kon volgens de wet telijke bepalingen niet anders eischen dan den dood door den strop, want Hofrich ter werd beklaagd van sluipmoord. Het verzoek om begenadiging steunt op de opinie der psychiaters, die geestelijke minderwaardigheid constateerden .op de beweegreden van de misdaad (ziekelijke eerzucht), die niet in alle opzichten on edel zou zijn, en op Hoi'richter's beken tenis. De familie van Hofrichter heeft diens advocaat opgedragen een verdedi- gingsbrief te richten tot het hoog mili tair gerechtshof en zij zal ook bij de behandeling van de zaak voor dat hof de persoonlijke interventie v,a,n den ad vocaat trachten mogelijk te maken. Ook zal do familie pogen te verkrijgen, dat Hofrichter alsdan ontoerekenbaar wordt verklaard. Bekrachtigt het Hof het doodvonnis, dan moet het, indien Hofrichter niet begena digd wordt, binnen twee maal 24 uren na de. uitspraak voltrokken worden. Daar om heeft men Hofrichter, opdat hij zijn particuliere en privaataangelegenheden in orde kan brengen, toegestaan, zijn vrouw, in de spreekkamer van de militaire ge vangenis te ontvangen. „Mijn vriend", antwoordde Raphael ein delijk, „ik heb al deze personen gekendj zij |wa(ren en .zijn mij'ne beste vrienden,- wees daarom niet verwonderd over mijn smart en mijne tranen. Het zou trouwens onnoodig 'zijn u mij'n jnaam te noemen, want gij zoudt wanneer ik ontdekt werd slechts in verlegenheid kunnen komen". Raphael liet zich alles wat de boer ove;r het lot van den graaf en dat van diens (dochter wist, nog eens verhalen, maar hij kon niets zekers te weten komen omtrent de plaats in de wijde woestijn van Siberië, waarheen zij verbannen waren geworden, daar er onder het volk slechts geruchten rondliepen, waaraan men geen vertrouwen kon schenken. Doch van de verschrikkelijke wraak der Russen en van die door hen toegepaste gruwelijke wreed heden moest hij nog heel wat hooren. Ja, hij moest vernemen, hoe de Russen zijn arm land zelfs wilden berooven van den heiligen (godsdienst; hoe zij de kloosters -sloten of verwoestten, en hoe men pan sommige plaatsen zelfs met geweld Russi sche geestelijken wilde opdringen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1