ran roesten of naboenen. Oe gevangenen van den Czaar. No. 60 Dinsdag 24 Mei 1010 Zesde Jaargang. 3HAPP1J takijiil eiken MAAHDAG-, WDEHSDAG- en MAGM. FEUILLETON. GUIT ENLMND. ibruik van ft ft vruchtgebruik of e waarden, ir$, Lange Burg C 89* UIT DE PERS Welk weder zullen wij hebben Iffende aanwending tot esmiddel zijn van zeer Inderen gedaan hebben, illen do?n. 13 ^9 werken bijzonder maar plijkelijk nut voor alle lorde Lever en Nieren, weifeling te koesteren, plantaardige extracten ;ren U de heilzaamste gij door een kleine w voedsel hebt, als gij lijdt, of wel als gij een ïdt, begin dan dadelijk DOEN. doozen van f0 75 (56 gelijk f4.25 en f10. [HAM; Overtoom 341, RESERVE f21 246.87. irkrijgbaar in stukken er Bank, alsmede by Grz., H. WORST Jr. f ÏOOO, f500 en flOO, de bij H. H. Efiecten- De Directie, SER Gz. en H. WORST Jr. liriftolijke garantie, koopen. in bet Filiaal. NIEUWE ZKUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0,75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertenuen worden uigewacm op Maandag en Woensdag vóór balt' drie en Vrydag vóór een uur s namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclamebericbton 25 Ct. p. r. By abonnement speciale prjjs, Adv erteutien van 1—5 regels fOJüll; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant, Zondagviering. Op voorschrift van den bisschop van Haarlem is jongstleden Zondag in alle Kerken cn Kapeuen van het bisdom ge predikt over het heiligen vam den Zondag. in zooverre de godsdienstige viering van den Zonuag haar terugslag heeft op het maatschappelijk leven, mogen de ver maningen dienaangaande zich n.et to;t de wanden onzer kerkgebouwen beperken, maar- dienen ver daarbuiten gehoord te worden. De wufte wereldgeest, zich rondom ons heen immer krachtiger openbarend, de duizenderlei gelegenheden tot reizen en trekken, door onze moderne vervoermid delen geboden, de veelvuldige aanlokse- len tot luidruchtig vermaak, die zich in den vorm van theaters, bioscopen, varie- té's etc. aan ons opdringen, de sport- vyoede, die zich uitend in voetbalmat- ches en worstelwedstrijden, beslag legt op onze jongelingschap, doen van de Zon dagviering met veel meer overblijven dan den naam en ontrukken iedere week een aanzienlijk deel ouzes volks aan den om gang met het hoogere en de gedachte aan de onstoffelijke goederen, die een christemnensch toch per slot van reke ning moet stellen hoven alles wat de wereld kan geven. Voeg hierbij een verouderde Zondags wet, die in stede van de Overheid tot steunpunt te dienen bij, het handhaven van de openbare Zondagsrust, haar vrijt- wel machteloos doet staan tegenover de ongebreidelde zucht naar ontspanning en vermaak, die een steeds grooter deel van die Zondagsrust voor zich opeischt. Het zou groote onkunde en schuldige zelfverblinding verraden, indien wij!, Ka tholieken, meenden, geen aandeel te heb ben in de Zondagontheiliging onzer da gen. Het hierboven aangehaalde bisschop pelijk voorschrift wijst ep het tegendeel. Daarom betaamt het allen, voor wie het Katholiek zijn meer is dan een naam, zich te doordringen van het bewustzijn, dat wij1 èn in ons privé-leven èn in het openbaar door ons voorbeeld hebben te getuigen van onzen eerbied voor het God delijk gebod, op den Sinaï verkondigd: „Weest indachtig, dat gij den Sabbath- dag heiligt." Mogen wij ook al de puriteinsche op vatting, als zou iedere ontspanning, ieder vermaak op Zondag uit den booze zijn, niet doelen, de wijze waarop vele Ka tholieken zich op Zondag gedragen, doet inderdaad afvragen, of zij nog wel eenig begrip hebben van hetgeen den christen betaamt op den dag, die Gode gewijd is. Troelstras Enquêtevoorstel. De Kameroverzichtschrijver van „De T ij d", Troelstra's enquête-rede bespre kende vat zijn oordeel aldus samen: „Al wat zich jarenlang heeft opgekropt in het hart van Dr. Kuyper's grootsten tegenstander, dat heeft zich in zijn drie uren-Lange redevoering weer eens geuit Historische Nu veilt van ARMIN1US ARCHIE R. 33. „Mevrouw", antwoordde hij ten slotte op een toon van bittere ironie, „gij hebt inderdaad mijtae diensten niet meer noo- dig. Vergeef mij, dat ik u lastig heb ge vallen. Gij' zijt, naar ik hoop, verzekerd van een krachtige bescherming. Ik zal u met mijn tegenwoordigheid niet langer lastig vallen. Vaarwel, mevrouw." En hjjl ging heen, opnieuw geheel be- heerscht door zijn gekwetsten hoogmoed en door zijn toorn. Firley, die buiten opi hem wachtte, wist op een zoo goed voor bereiden grond met succes te bouwen. Toen Rosa weer alleen was, had zij een gevoel van vreugde alsof zijl haar vrij heid had teruggekregen, alsof de gevange nis voor haar een rustig en aangenaam verblijf van afzondering was geworden. „0 mijn God", riep zij, „hoeveel dank })en ik u verschuldigd, dat gij mij be- En de klap pp den vuurpijl was het slot. Alles had hij uitgeput en uitgebuit, oin de groote figuur van dr. Kuyper neer te halen, om toch maar te overtuigen, dat hij moet overgeleverd worden aan zijn aartsvijanden ojn verscheurd te wor den en toen hij wel inzag, dat rechts zal tegenstemmen en zijn prooi hem dus ontgaan zal, toen trachtte hij zeifs daar uit een politieke winste te slaan, wat er bij mogelijkheid uit te slaan valt. „Gij moet tegenstemmen," zei hij, „gij durft uit angst voor uw politieken me destander, voor uwe dierbare christelijke coalitie niet voorstemmen. Maar gij zult den bitteren kelk tot den Laatsten drup pel leêgen; juist uw tegenstemmen moet ons, uw tegenstanders, de wapens in de handen geven, om u straks te bestrij den, om uw politiek ten aanschouwe van het ganse he volk neer te halen. Wij wil len op den uitslag van deze stemming op' den weg van de vooruitgang wijzen als op een mijlpaal, waarop uw schande geschreven staat 1 Dreigend als een hooge genius stond hij daar met bleek gelaat, schitterende, hartstochtelijke oogen en uitgestrekte vuist, werkelijk beangstigend om te zien in zijn verschrikkelijken haat. Maar ik vraag voor de zooveelste maal moet aan hem en aan, die denken als hij, straks een plaats worden ingeruimd in het gestoelte van den rechter, die oor- deelen zal over het wel en wee van een man, en in dien man over al, wat door jarenlangen harden arbeid aan christelijke politiek in ons vader.and is opgebouwd? De rechterzijde moest wel krankzinnig zijn, als zij daartoe ook maar met één stem medewerkte." Het clericalisms De vijand. Te Utrecht vergaderden op het Pink sterfeest de jonge vrijzinnigen. De Voorzitter poogde met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Pro vinciale Staten de stemming er in te brengen. Heftig ging hij daarom tegen de booze „clericaien' te keer. Men leze slechts: En naar mijn innige overtuiging is de situatie veei gevaarlijker dan ze ooit geweest is, gevaarlijker zelfs dan tijdens het vprige civiele be wind. Toen, in 190ó, een driest, over moedig .tarten van de volksopinie, een krachtige actie, die een heftige reactie kon en moest tengevolge hen- hen. Nu een soepel, stap en begin selloos bewind, steunend op het con servatisme, dat zonder bruusk ingrij pen toch meer kwaad doet dan men oppervlakkig \yel geneigd is te den ken. Onder den schijn van een bezadigd bewind worden de posten zooveel mogelijk bezet met vriendjes, de open bare school wordt ontvolkt en steeds driester vraagt het clericalisine tel kens maar meer. Volks- en staats instellingen worden beslopen en een toestand voorbereid, die een scherp waard hebt tegen de verleiding van zulk een mensch I Hoe ellendig zou ik zijn, indien ik er in had toegestemd met hem te huwen!. Uwe heilige godsdienst heeft mij geleerd de schoonheid der ziel jte verkiezen boven elke andere. 0 mijn God, ik dank u!" Toen zij' zich des avonds ter ruste wilde begeven, kwam men om haar wederom voor de commissie te leiden. Daar ver nam zij uit de vragen, die men haar stelde, dat de schuilplaats van haar va der nog niet ontdekt was, „Madame", zeide de president tot haar op scherpen toon, „wij weten thans dat gijl niet slechts de dochter, doch ook de echtgenoote van een rebel zijt. Denk een weinig meer na over de straf, die u te wachten staat, en verbeeld u niet dat uwe gevangenneming slechts een middel zal zijn om u tot spreken te dwingen. Ik vraag het u thans voor de laatste maal: zijt gij bereid uwen invloed bij uwen vader aan te wenden om hem te doen besluiten zich te voegen naar de bevelen des keizers? Uw onderwerping zal u de mildheid uwer rechters ver zekeren. Bedenk overigens, dat uw va der bjjl het vernemen van uw straf en van het lijden dat daarop volgen zal, uitgesproken clericaal bewind met ai den aankleve van dien zal mogelijk maken. De op handen zijnde verkiezing is van zoo groote waarde, zeide spr., niet alleen omdat ze een beslissing zal brengen over de samenstelling' van de Kerste Kamer, maar vooral omdat ze zal gaan langs deze ver kiezing heen, omdat ze voor ons de beteekenis heeft van een worsteling van de vrijzinnige gedachte tegen den bedorven ctericalen tijdgeest. Het „Arnh. Dagblad" kanlteekent': Op de jonge liberalen rustte daarom, volgens den spreker, do schoone taak, de natie „wakker" te maken. Zij moesten vechten voor een ommekeer in vrijzin nigen geest. We weten nu al weer, wat óns straks te wachten staat. Het clericaiisme dat is de vijand I Ziedaar de leuze, die ons in de komen de weken nog dikwijls in de ooren zai klinken. Het „clericaiisme" krijgt van alles de schuld. Zeifs van de „ontvolking" der openbare schooi. Deze „jonge liberaal" schijnt van den huidigen strijd in de openbare school wereld nog niets vernomen te hebben. Anders toch zou hij weten, dat de open bare onderwijzers zelf het „ontvolken" der Overheidsschool krachtig be.orderen. „De Tijd." KiVVLLA.MI x In ons vorig nummer werden reeds de voornaamste bijzonderheden medegedeeld over deze inurukwekkende begrafenisr plechtigheid. Ueruimen tijd, nauat het noord van den stoet voor bet Paddington- station was aangekomen, kondigde tU, doodemnarsch uit „tjaul" de nadering aan van de affuit met de lijkkist. Het hoont van den stoet schreed reent door het station, maar de artillerie-paarden, die fle afiuit trokken, werden naar links gewend en hiel den halt voor den rouw-salonwagen. Hier bleef de kist eenige minuten staan, terwijl de verschillende vorstelijke personen, piet de koninginnen Alexandra, Mary pil .Uaud (Noorwegen) zich in twee pijen opstelden, om de kist te laten passeeren. Under de klanaen van den doodrav marsch, terwijl alle troepen in liet station en Daarvoor salueerden en de vaandels tot den grond toe weiden gebogen, werd de [kist vap de afiuit genomen en naar don salonwagen [gedragen, waarin zij pp een kar tafulk werd geplaatst, toen namen de vor stelijke personen plaats in den wagen ach ter den salonwagen, en te 11.68 uur ver- tiet Kdward's tijk Landen, terwijl de troe pen (met gepresenteerde wapens stonden en de trommels ronelden. In de hoofdstad is voor zooverre be kend deze vopr politie en troepen zóó zware dag zonder ernstige ongelukken aJj- geioopen. achter waren de toestand van geen oogenblik zal aarzelen 0111 zich zelf uit te leverenuw hardnekkigheid zal dus voor hem nutteloos zijn en nergens an ders toe dienen dan om de gestrengheid uwer rechters te doen toenemen.' „Het lijden van onschuldigen is kost baar in de oogen des Heeren", antwoordde Rosa met heldhaftige standvastigheid, „dat is voor miji voldoende." „De gevolgen uwer hardnekkigheid ko men dan pp u neer riep de president met verheffing van stem. „Gij zelf zult aan de gevolgen uwer gruwzame tyrannic niet ontgaan", ant woordde Rosa met plechtige beslistheid. „God is ons aller Hechter en er zal een tijd komen, waarop Hij ook u rechten zal." „Zwijg, mevrouw", riep de president ten hoogste vertoornd. „Gij kunt u er op voorbereid houden nw onherroepelijk vonnis te hooren uitspreken". Nadat hij eenige oogenblikken met de andere leden der commissie beraadslaagd had, stond hij op en sprak het eind vonnis uit. Daarbij werd de dochter van graaf Bialewski, schuldig aan de mis daad van hoogverraad, veroordeeld om in het openbaar op het binnenplein van het kanteel de straf van den knoet te uitputting en ook de plotseling ingetreden hitte, oorzaak, dat vooral onder de vrou- wien, zeer velen flauw vielen. De ambu- lance-vereeniging St. John rapporteert dat zij 6000 gevallen heeft behandeld, waar van de meeste echter niet ernstig waren. Eenige ongeregeldheden deden zich voor in Edgware Road, waar de volksmenigte herhaaldelijk het cordon van troepen en politie verbrak en slechts papt moeite naar het trottoir kon worden teruggedreven. Enkele minuten voordat de stoel Pad,- dingtom-station bereikte, werd het geluid van vallend glas gehoord, hetgeen een lichte paniek veroorzaakte, toen van een der tribunes in het station gezien werd, da,t een ruit door de hitte gesprongen was en de stukken op de toeschouwers vie len. Naar gemeld wordt, is niemand ge kwetst. Toen de rouwtrein te Windsor was aan gekomen, werd de lijkkist geplaatst pp een inarine-aftuit en door marine soldaten naar de kapei getrokken. Bij dezen stoet sloten zich aan de bij- zonüere huitenlabdsche delegaties. Het eenige rijtuig in den stoet was dat van koningin Alexandra; de koningen, vorsten en prinsen .volgden te voet. De overige vorstelijke dames gingen rechtstreeks paar de kapel, voordat de stoet vertrok. Dolversiering van het altaar der kapel te Windsor was eenvoudig, doch smaakvol; zij bestond uit een schat van leliën met vier brandende kaarsen. De kapel leverde een prachtigen aan blik op door de vele schitterende unifor men en ue glinsterende ordeteekenen, waartegen het zwart van de gewaden der dames scheip afstak. De plaatsen op het koor ter linkerzijde van het altaar werden ingenomen dqar de diplomaten. Het trok de aandacht, dat de l'ransche en de Duitsche ambassadeurs zich naar hunne plaatsen in de kerk be gaven naast elKanaer. ier rechterzijde van het altaar namen de ministers plaats, die allen in ambtskleedij waren; in het schip bevonden zich de voornaamste vertegen woordigers van de kotomën, de hoogwaai;- digheiusbekleeders van den staat, de rech ters len de geestelijkheid. foen alten gezeten waren, vormden de Gentlemen at Arms (de leden van de door Hendrik V Ui opgerichte adellijke lijfwacht) met hunne scharlaken uniformen en de Teamen of the Guard (een andere lijf wacht der Britsche koningenJ in hunne mi'ddeleeuwsehe kleedij en gewapend piet hellebaarden, een haag, waariangs het stoffelijk overschot van den Koning van de (westelijke deur naar )iet altaar zou won den gedragen. iien minuten later begonnen de talrijke buitenstaande orkesten Beethoven's treuiv marsch te spelen en verkondigde het ge- troffel van de ontfloersde trommen, dat tie kist van do affuit werd genomen. Die pijpers buiten het gebouw bliezen op hunne Ruiten, als laatsten groet voor den Admiraal van de vloot. De geestelijkheid opende den stoet. Koning George liep vlak achter de kist met de koningin-moeder, daarop volgde de ondergaan, n.l. vijf-en-twintig slagen te ontvangen, vervolgens naar Biberie ver bannen en daar voor den arbeid in tie mijnen gebruikt te worden. no sa. boorde dit vonnis aan zonder de minste ontroering. In hare gevangenis te ruggekeerd, braebt zij den nacht door in gebed. Toen men den volgenden dag kwam om haar te halen, vond men haar ingeslapen aan het voeteneinde. Zij stond aanstonds op, beval zich aan Gods. be scherming aan en volgde de soldaten, die één en al verbazing waren over zooveel heldenmoed. Het kasteelplein was vol ge- wapenden. Men had de poort geopend, om het volk binnen te laten. Doch bijïia niemand had van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. Rosa beklom met vas ten tred de hooge stellage, welke men in alle haast midden op het plein had opgeslagen. Men hond haar daar aan een paal en de beul ontblootte hare schou ders, gereed om op het eerste teeken toe te slaan. De jonge vrouw, bleek, doch met den blik ten hemel gericht, kruiste de armen ovelr: de borst en wachtte de foltering af, terwijl in het rond een diep stilzwijgen heerschte van medelijden en eerbied. „Hebt gij nog iets te zeggen?" vroeg Verwachting tot den avond van 24 Mei. Meest matige Noord-Oostelijke tot Noord - Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk nog droog weer. Koeler. Duitsche keizer met koningin Mary. Deze beide koninginnen waren de eenige dames in den stoet, de andere hadden plaats ge nomen in den koningshank. Gedurende den dienst legde de Koning een teedere bezorgdheid aan den dag voior zijn ipoeder, die in stil gebed neergeknield, lag bij de baar van haren gemaal. Alle an dere vorsten stonden in een groep achter den eersten rouwdragende. De Duitsche keizer stond ter linkerzijde van koning George, naast den hertog van Connaught, terwijl koning Alfonso en koning Manuei naast elkander stonden ter zijde van ko ningin Mary. Under het voorlezen van bijbelteksten door den aartsbisschop van Canterbury werd het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd en verdween de kist langi- zaam in het graf. Even voordat dit geschiedde, .was de Koning naar voren getreden en had hij het vaandel der garde-grenadiers pp de kist gelegd, opdat dit piede begraven zou worden. Up dit plechtige oogenblik hoorde men de vrouwen snikken, de Koningin moeder liet het hpofd zinken en de Koning deed niet de minste poging om zijn tranen, te bedwingen. Toen, terwijl alle aanwezi gen geknield lagen, de aartsbisschop van Canterbury een gebed had uitgesproken, geleidde de Koning zijn moeder naar het graf; beiden wierpen een laatsten blik op de kist en begaven zich toen naar het kasteel. Na afloop van den dienst begaven zich alle vorstelijke personen, behalve konin gin Alexandra, door de Normandische poort naar de eetzaal, waar de leden van de koninklijke familie en de andere vorste lijke personen, ten getale van zeventig, het tweede ontbijt gebruikten. Die andere gasten ontbeten in St. Geor ge's Hall. Na den lunch gingen de vorstelijke per sonen de kransen bezichtigen en reden toen in gesloten of open rijtuigen maar het station. De begrafenisplechtigheid ,van Edward Ml behoorde tot de geschiedenis. Koning Eduard en de Katholieken. De Engelsche Katholieken betreuren op recht hun overleden Koning, aan wien zij veel te danken hebben. Een der merkwaardigste feiten was het welk ook de Aartsbisschop van Westmins ter herdacht: dat nu twee jaar geleden de koning in de kerk van St. James de H. IMis bijwoonde voor de zielerust van dein vermoorden Poirtugeeschen koning. Het was eeuwen geleden sedert een En- gelsch (vorst zóóveel eerbied voor de kathoi- lieke meening had durven betoonen. En aan de bekrompen verontwaardiging, door eenige hypeiyprotestanten geuit, stoorde hij zich met, evenmin ais later, toen hij de officier, die bij de terechtstelling com mandeerde. „Niets anders dan de hulp des He mels af te sineeken over liet hoofd mij'ns vaders!" Een dof gemompel van bewondering ging door de rijten der soldaten en van het volk. Eenige is temmen riepen„Ge nade! genade! De officier stak zijin de gen in de hoogte, een kort tromgeroffel klonk, en nu hoorde men niets dan de dof neerkletterende slagen, die de schou ders van deze jonge heldin ontvleesch- den. Bij den tienden slag zag men haar in elkaar zijgen en in zwijm vallen. De beul zette zijn schandelijk werk voort tot den vijf-en-twintigsten slag. Vervolgens tilde men het roerlooze en bloedige lichaam op en droeg het naar den ker ker waar het werd neergelegd op het stroo. Er kwam een dokter om het arme slachtoffer eenige hulp te brengen en de wonden, die geslagen waren, te ver binden. Hij verzekerde dat haar leven geen gevaar liep. En inderdaad zjj leefde weer op, deze edele martelares, en haar moed begaf haar geen oogenblik te midden van de gruweljj'ke pijnen, welke de wonden haar veroorzaakten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1