No. 59. TWEEDE BLAD. NIEÜWE ZEEUWSCHE COURANT. Zaterdag 21 Mei 1910. BUITENLAND. SJNNËNLAND. HEERZOON. En zoudt ge nu wezenlijk denken, dat ik heel mijn leven hard gewerkt heb om jou met een arm meisje te zien trouwen? Neen Frans, dat gebeurt niet, sprak de lorsche boerin. En haar zoon wist wel, dat, als ze eenmaal neen gezegd had, er ook niets meer aan te veranderen was Ja, leefde zijn vader nog maarHij was de eenige, die invloed had op moeder. Maar zich laten bepraten door haar kin deren, dat had de oude vrouw, wier gehecht heid aan het zuur verdiende geld welhaast haar eenige ondeugd was, nog nooit gedaan. Wat moest hij beginnen? Van zijn lieve Marie afzien? Dat nooit. Trouwen tegen den zin en zonder de toe stemming zijner moeder? Maar al had hij dat willen doen en Marie ging hem boven zijn moeder, hoe lief hij de oude vrouw ook had het jonge meisje had hem al meer dan eens met grooten nadruk verklaard, heel graag met hem te willen trouwen maar alleen als zijn moeder haar volle goedkeuring hiertoe gaf. „De tijd baart rozen", maar Frans had al lang geduldig gewacht, zonder dat de rozen kwamen. Zijn liel meisje begon er al bleeker en bleeker uit te zien, en Frans wist maar al te goed, dat ze onder den tegenstand zijner moeder diep gebukt ging- Maar toch hield het goede kind vol „Als uw moeder haar toestemming geeft, dan heel graag, anders nooit Zouden ze moeten wachten tot de onver biddelijke dood aan de oude boerin de macht over haar kinderen ontnomen hid? Het was in de eerste dagen van Augustus. Op de boerderij was alles in de weer voor de feestdagen, die aanstaande waren. En met frots en fierheid verkondigde de boerin aan allen die het hooren wilden, dat haar heerzoon Anton binnen eeDige dagen tot priester gewijd zou worden en Zondag daarop in de dorpskerk zijn eerste H. Mis zou opdragen. Allen verkeerden in blijde stemming, en zelfs Frans voelde zijne gewone neerslach tigheid voor een oogenblik verdwijnen en verheugde zich in het geluk, dat zijn broeder, in de eer, die de familie te beurt ging vallen. „En zijt ge nu niet heel gelukkig, mijn jongen," vroeg de boerin, toen ze den aanstaanden priester eenige dagen voor de wijding bezocht. „Heel gelukkig niet, moeder," was het antwoord, dat op zonderling beslisten toon gegeven werd. „Hé, en waarom niet," vroeg de boerin verbaasd. „Moeder", sprak de jeugdige leviet hoog ernstig, „ge zijt zeer onbillijk geweest. Mij hebt ge met zware geldelijke offers gebracht tot het hoogste geluk, dat mjj op aarde te beurt kon vallen maar als ge straks uw kind als Gods plaatsbekleeder aan het altaar zult zien staan, uit de handen van uw eigen zoon het Brood der engelen ont vangen en dan eenigszins beseften zult, hoe groot het geluk is dat gjj naast God mjj geschonken hebt zal uw geweten u dan niet zeggen „Dat alles hebt ge gedaan voor tweede kind, wat deedt ge voor het geluk van uw oudsten zoon?" De boerin stond een oogenblik verslagen. „Maar ADton", begon ze terstond weer, allerminst bereid zich zoe gemakkelijk ge wonnen te geven. „Stil moeder, ik wil u allerminst over rompelen", antwoordde de aanstaande priester, „denk maar eens na over hetgeen ik u gezegd heb." Daar stond hij nu aan het altaar, haar zoon, die thans de plechtige woorden uit sprak, waarbij ze anders altjjd maar nu niet het hoof 1 diep gebogen had. Mocht ze dan op dit oogenblik haar kind niet even zien, terwijl hjj daar stond, den God van hemel en aarde in zijn handen hou dende 1 Even later had zij de H. Communie uit zjjne handen ontvangen, en sidderend van ontroering keerde ze naar haar plaats terug. Lang duurde het, eer haar innig gebed geëindigd was en toen ze opkeek het eerste wat ze zag, was het bleek gelaat van haar Frans, dat haar verwijtend scheen te vragen „Is dan voor mjj geen geluk weggelegd?" En nu sprak inderdaad haar geweten „Wat hebt ge voor zjjn geluk gedaan? De jonge priester had overwonnen. Was het omdat ze zjjn geluk op dien dag vol komen wilde doen zjjn of begreep ze inderdaad ten volle dat de armoede van de brave Marie geen reden voor haar mocht zjjn om het geluk der jongelieden in den weg te staan? Misschien wist ze het zelf niet, maar toen de jonge priester dien middag het huis zijner moeder betrad, werd hij terstond getroffen door het van blijdschap stralende gelaat zijns broeders. Frans snelde op hem toe en met tranen in de oogen dankte hjj hem voor zjjne tusschenkomst, die de krach tige natuur der oude boerin eindeljjk had doen toegeven. En toen de jonggewijdde priester de verloofden tegenover zich aan tafel zag zitten, zoo iBnig en blij in eikaars onge stoord bezit toen drukte hjj ongemerkt zjjns moeders hand en fluisterde haar toe „Nu, moederlief, nu kan ik ook mijn geluk eerst volkomen genieten." „Kindlief", sprak de oude vrouw dien avond, toen Marie heen zou gaan, „kunt ge mij vergeven, dat ik je geluk zoolang heb tegengehouden Met een kus sloot Marie haar de lippen. Maar vóór Frans haar thuis bracht, nam ze toch nog de belofte mede: „Voortaan zal ik ook voor jou (en voor Frans, dacht ze er voor zichzelf bij) een ware moeder zijn hoor kind Dat was de eerste zegen, dien de priester wijding des zoons in huis bracht, en met een zucht van verlichting erkende de boerin voor zichzelf voluit, dat het zóó toch eigen lijk verreweg het best was. IKVMvKl.I li. Geheimzinnige mopr.d, Een ge heimzinnige moord is 'Dinsdag ontdekt in het slot Efos Giot in Majtmsvnst bij1 Cher, b,o,urg, wnn£ de ,tw;ee en zeventig jarige baron de Montpand. yermpord in bed werd gevonden. Door een slag op het hoofd was hij! bewusteloos geworden en werd toen onder de kussens gestikt. Omtrent de aanleiding .tof deze mis daad verkeert men nog in het duister. Op de schrijftafel lag een portereuille met vijfhonderd francs, in een kast bevond zich ook een aanzienlijk bedrag aan gelds waardige papieren, Niets wordt vermist. Alleen een gouden horloge en de sleu tels yan den barpn zijn verdwenen. Men meent een spppr te kunnen vinden,, doordat men in de kamer, van den ba ron een schoon batisthemd heeft gevon den, zooais de arüeiders uit die streek des. Zondags veel dragen. De baron was in den omtrek zeer bekend en bemind, een rijk man met eigenaardige gewoon ten. Onder het keizerrijk was bij onder prefect v;an het Departement waar zijd slot ligt. Hiji w.as vpor de tweede maal gehuwd, met een vrouw, die twintig jaar jonger, was dan bijl. Op bet oogenblik van den moord bevond zijl zich met baai' beide zoons te Parijs. De baron zelf kwam zelden te Parijs. Hij woonde op zijn slot alleen met een vijftienjarige bediende August Liais. Verder waren er slechts weinige bedienden. Eenige dagen geleden, bad de baron nog gezegd, dat bijt vreesde, dat dieven in het slot zouden binnendringen. Vooral daar in de laatste dagen reeds vele kleine diefstallen in den stal waren ontdekt. In den nacht van den moord beeft geen enkele bewoner van bet slot iets ver dachts geboord. De zaak is in onder zoek. Frankrijk en de H. Stoel. De con servatieve afgevaardigde Denis Cochin, die pas uit Rome is teruggekeerd, waai' hij door den paus werd ontvangen en eenige malen een onderhoud had met de kardinalen Merry del Val en Rompolla, verklaarde aan een medewerker van den „Figaro"„Iedere ware staatsman moet inzien, dat de herstelling der officieel© betrekkingen tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel niet heel lang meer uitge steld kan worden. En al zou men mijl voor een onver- beterlijken optimist houden, ik geloof, da,t het gezonde menschenverstand in deze kwestie het laatste woord zal hebben." 1» birNdULAK 1». Paniek in een stoomboot. Op een stoomboot, die Maandagavond op de Havel, te Spandau, voer, ontstond on der de passagiers een paniek, die ern stige gevolgen had kunnen hebben. De oorzaak van de paniek was deze: Toen de boot voor de spoorbrug kwam, dacht de kapitein, dat de brug geopend was, daar de seinlichten ontbraken. Deze waren echter waarschijblijk tijdens een hevig© onweersbui uitgewaaiden de hing was gesloten. Toen nu de stoomboot onder de brug doorvoer, sloeg de schoorsteen er tegen aan. De stoompijp .werd tengevolge hier van beschadigd en daardoor stroomde voortdurend stoom uit deze pijp. Wegens den slag, dien ze gehoord had den en den stoom, dien ze zagen ont snappen, dachten de passagiers aan een ketelontploffing. Daardoor ontstond ©en paniek; de menschen verdrongen elkaar om van het schip te komen en wier pen in het gedrang de zonnetent om. De kapitein deed echter alle mogelijke moeite om het publiek gerust te stel len, en hiji Het de passagiers op sleep- booten, die in de nabijheid waren, toen het ongeluk gebeurde, aan wal brengen, Intusschen hadden anderen over de spoor brug veilig het land weten te bereiken. Wonder boven wonder viel er geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. Alleen .kregen enkele vrou,wen een ze nuwtoeval. Kl'SI.W 1). Zeven en veertig menschen verdronken. Te Alexandravsk in liet gouvernement Jekaterinoslav had een ontzettend ongeluk plaats. Een boot \vaarmede negen en Veertig werklieden zich na hun arbeid naar huis begaven, stootte in de Dnieper op een rots en zonk onmiddellijk. Slechts twee personen konden worden gered. Een groote brand. In de Narsa- wijk zijn 20 arbeiderswoningen afgebrand, 500 menschen zijn zonder onderdak. BEUL1Ë. Majoor Albrecht, die in Antwerpen een strooien hoed door midden heeft gehakt, waaronder een man, die hem toeriep, de jagers in het Vlaamsch te bevelen, werd 'indertijd door de correctioneele rechtbank veroordeeld toit 25 frs. boete of 3 dagen gevangenisstraf, voorwaardelijk veroor deeld alsmede tot betaling van 1 fr. schadevergoeding. Het beroepshof te Brus sel heeft hem thans tot 26 fr. boete on voorwaardelijk veroordeeld, met verbeurd- klaring van den degen. EHG£LAJ«1> De Engelsche kroningseed. De Katholieken, geholpen door talrijke niet-katholieke partij-groepen, \venden po gingen aan om den eetl, dien Koning ueorge hij zijn kroning moet afleggen, gewijzigd te Krijgen. De Daily Chronicle zegt in een hooldartikel dat ook het ka binet voor zulk een wijziging zou gevoe len, maar vóór de kroning is er natuur lijk geen gelegenheid een .wetsontwerp iu dezen zin uit te werxen, en in het par lement te laten behandelen. De Chronicle betoogt voorts, dat de kroningseed zijn protestantscli karakter moet bewaren, maar dat overbodige uitspraken in den eed, zoo deze beleedigenü zijd voor de katholieken,daarin niet gehandhaafd be- hooren te worden. De Morning Post zegt, dat het gouver nement waarschijnlijk in den eed des ko» nings de woorden „bijgeloof en afgoderij tegen den katholieken eeredienst genent, zal veranderen in de woorden „in strijid met mijn geloof." De Koningin. De populariteit, jyaar- in Koningin Mary van Engeland zich thans reeds onder haar vpik verbeugen mag, is vo,or een niet gering deel toe te schrij ven aan de omstandigheid, dat zij sinds eeuwen de eerste gemalin van den En- gelschen Koning is,, die in Engeland ge boren en opgevoed, kortom een Engel sche is. Wijl vinden in de Daily News een ar tikel over Koningin Mary, waaraan wij een en ander ontleenen. Toen Koningin Mary nog een klein kind was, schreef zij van zichzelf dat zij was „heel ondeugend, heel gelukkig en heel onbelangrijk". Nu a-dps de schrijfster in do Daily News de prinses was ge zond genoeg om ondeugend te wezen, de omstandigheden waren er ook wel naar om haai' gelukkig te maken, maar dat ze onbelangrijk was, js bijna niet te ge- looyen. Ze werd geboren in 1867, in dezelfde kamer die eenmaal de kinderspeelkamer, van Koningin Victoria was geweest in het Kensingtonpaleis. Zij droeg ook denzelfden 'naam als die groote Koningin, want ze yyerd gedoopt Victoria Mary, maar wer.d altijd genoemd prinses Mary, Tijdens haar jeugd was zo vooral bekend wegens haar groote liefdadigheid, waarin ze trouwens door haai: moeder jyerd voorgegaan en er doen veel verhalen de rpnde over de tallooze malen, dat het goede hart dezep prinses uitkwam bij bezoeken aan ai*1 men en zieken. De eigenschap heeft ze behouden ais Prinses van W ales en er is bijna geen vereeniging, die zich ver betering van bet leven des volks tot doel stelt, of de Koningin is er bescherm vrouw; of lid van. Koningin Mary is het ideaal van een echtgenoote en moeder zoo besluit de schrijfster het artikel. Zij heeft, in sa menwerking met ha,ar gemaal, haar kin deren zelf opgevoed en dat op geheel modernen grondslag. Tot op den leeftijd van vijf jaar heeft zij de kinderen uit sluitend zelf geleid; daarna moesten er gouverneurs en gouvernanten hij te pas komen. Nog steeds is het gewoonte in iet huis van den Koning dat heel het igezin zich op bet theeuurtje verzamelt. Dat is altijd zoo geweest: waarmee de kinderen ook bezig waren; 's middags op de thee kwamen zij beneden; was er een baby, dan werd pok die van hoven ge baald en in de wieg beneden gelegd, om heel de familie compleet te doen zijn. De begrafenis van Koning Eduard VII. In de Sint George-kapel van het kas teel te Windsor, waar heden het lijk van koning' Eduard woidt bijgezet, zijn om vangrijke werkzaamheden verricht. De ieele vloer is bedekt met een tapijt, en «de treden die na<ar het koor leiden met zwart laken. Een speciale lift is gebouwd in het koor, om de kist omlaag te bren gen naar bet gewelf. Een onophoudelijke rij van rijtuigen en auto's brengt kransen en bloemen naar de kapel. Er zijn onder die kransen en kele van reusachtige grootte. De meeste vorstelijke personen uit het buitenland zijn nu, ook aangekomen. Prins Hendrik der Nederlanden arriveerde met de Heemskerck Wpensdag te half vier te Sheerness, met saluutschoten begroet. Aan het Victoria-station te Londen werd hij opgewacht door prins, Arthur van Con- naught, prins Christiaan, den hertog van Teek en diens zoon, 's Avonds te zes uur kwam de Hoben- zollern met keizer Wilhelm te Sheerness; hij bleef 's nachts aan boord van het .vaartuig, 'in den loop van den avpn|d arriveerden te Londen pok koning Al- bert van België en koning Manuël van Portugal. Met denzelfden trein die koning Ma nuel van Parijs naar Calais voerde, reis den ook de kroonprinsen van Turkije en Servië, prins Max van Baden, het Fran- sche gezantschap, het Chineesche ge zantschap, en de afvaardiging van de stad Parijs. Van de gelegenheid om het stoffelijk overschot van den overleden heerscher op zijn praalbed te kunnen zien, hebben duizenden en nogmaals duizenden gebruik gemaakt. Toen Woensdagavond te tien uur de deur van den Westminster Hall gesloten werd, stelden zich al dadelijk een hon derdtal personen er voor op. Voortdu rend kwamen er meer bijt, en bij het aanbreken van den dag voerden trams en omnibussen bij honderden arbeiders aan, die een laatste hulde wilden bren gen aan den overleden vorst. Onder indrukwekkende stilte plaatsten allen zich achter de wachtenden, een file vormend, die snel aangroeide. Te 6 uur 's ochtends, toen de deuren op-en gingen, stonden er naar schatting reeds 10.000 personen voor de Hall, En van dat oogen blik af groeide de stoet nog veel sneller aan dan hij afnam door het langzaam voorwaarts dringen. Om acht uur 's och tends stonden zeker honderdduizend per sonen te wachten; de meesten Londe- naars maap toch ook velen uit de pro vincie en vreemdelingen. 's Middags te 12 uur strekte de staart van wachtende menschen, in rijen van vier tot acht, zich uit tot voorbij het Tate-Museum rond een deel van de Vaux- ha.ll bridge road en terug door Mill- bank Gardens tot dat het laatste deel weer de Margaretskerk bereikte. De lengte van den staart was toen ongeveer 5 K.M. I De menschen die aan de Westminster Hall kwamen, moesten een klein uur langs den staart van wach tenden loopen om zich er achter bijl aan te sluiten. Vier aan vier werden de menschen bin nen gelaten om dan laRgs de katafalk te loopen, bedekt door kroon, wereldbol en scepter, met stemmingsvolle drape rieën aan de zoldering en de wanden. Aan de vier hoeken van de katafalk staan de wachthebbende guards, het geweer bij den voet, met diep gebogen hoofd en volkomen roerloos. Zij worden ieder half uur afgelost. I De menigte gaat langzaam en eerbie dig voorbij, velen met teekenen van diepe ontroering. De politie jaagt hen niet, maar als iemand te lang blijft staan, wordt hij met vriendelijke woorden herinnerd aan de duizenden die nog staan te wachten. Men vreesde trouwens toch dat 's avonds de toeloop nog zou toenemen en dat men onmogelijk vóór tienen allen kon hebben toegelaten. Er zouden er dus nog veel meer teleurgesteld moeten worden dan Woesdagavond. Gemiddeld passeer den ongeveer 7500 personen per uur de katafalk. I Kamerverkiezing Helmond. Wij lezen in de Limb. Koer. Naar ons wordt medegedeeld, zal de ZeerEerw. Ilooggel. heer professor Poels, candidaat worden gesteld als lid der Tweede Kamer voor 't district Helmond, ter vervanging van minister R. Regout. Ds voorzitter van de Tweede Kamer. De heer Van Bylandt machtigde den hoefijzercorr. van het Hbl., het bericht in het Nieuwsblad van het Noorden, om trent zijn voornemen tot aftreden na dit zittingsjaar, .tegen te spreken. Hij heeft terstond bij zijn aanvankelijke bereidverklaring tot aanvaarding van het presidium zich voorbehouden om tus- schentijds af te treden, als hij zou zien dat de taak hem te zwaar was, en het is ook waar, dat zijn gezondheidstoestand soms wat te wenschen laat. Maar in den laatsten tijd hebben zich geen nieuwe om standigheden voorgedaan, die op zijn aan blijven van invloed zouden kunnen zijta, zoodat er geen reden is om thans meer dan vroeger over de mogelijkheid van een presidentswisseling te spreken. Dit ter aanvulling van ons laatste be richt in ons vorig nummer. Hollandsch-Belgische overeenkomst. Reuter seint dd. 17 Mei uit Brussel: In een voorloopige bijeenkomst der rap porteurs van de derde Hollandsch-Belgi sche conferentie verklaarde de oud-minis ter Beernaert, dat de beide regeeringen, vertrouwende in de voordeelen, voort vloeiend uit een toenadering der beide rijken, bereid zullen zijln de ontwerpen, die te 's Hage worden aangenomen, te bekrachtigen. Woensdagochtend werd doior een zes honderdtal leden der Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzer essen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen, welke te Apeldoorn vergader den op 17 en 18 Mei, een ovatie gebracht aan H. M. de Koningin. De leden der ver eeniging defileerden voor Hare Majesteit in het Koninklijk Park nabij' het Paleis «n zongen Hare Majesteit vervolgens h-et „Wilhelmus" en Psalm 121 toe. H. K. H. Prinses Juliana was bij deze huldebetuiging tegenwoordig. De voordracht voor directeur der ge meente-gasfabriek te Meppol bevat de na men der heeren J. Bolt te Zierikzee, D. de Koning te Franeker en A. van Noay, te Aalsund (Noorwegen). Brusselsche tentoonstelling. Het Hollandsch paviljoen werd Woens dagmiddag te drie uur geopend in den grootste® eenvoud. Daar de gezant van Nederland zich wegens ziekte had laten verontschuldigen, was besloten geen toe spraken te houden. Baron Janssen, president der expositie, nam echter het woord om hulde te bren gen aan Nederland en de overtuiging uit te drukken, dat de schitterende medewer king der Hollanders aan deze tentoonstel ling den besten invloed uitoefenen zal op de betrekkingen tusschen beide landen. Spreker feliciteerde verder den regeerings- commissaris mr. Regout met zijn benoe ming als minister en verzekerde, dat hij te Brussel met spijt gemist zal worden. De heer Regout sprak enkele woorden van dank uit in het Fransch en bracht dan in het Nederlandsch een gloedvolle hulde aan de exposanten. In 't bijzonder complimenteerde hij1 de architecten Krom hout en Cuypers. Namens de exposanten antwoordden de heeren De Vos van Steenwijk en Tutein Nolthenius. Zij brachten hulde aan mr. Regout, wien zij kransen aanboden. Me vrouw Regout werd met bloemen gehul digd. Dan begon een wandeling door het pa viljoen. Alles is volkomen klaar en geeft een luchtigen, prettigen indruk. De be wondering was algemeen. Onder de aan wezigen werden opgemerkt de heeren pro fessor Treub, monseigneur Nolens, Van Asch van Wijek, Van Herwij'nen, die van de vergadering der Hollandsch-Belgische commissie kwamen, en Belgische autori teiten als staatsminister Beernaert, de heer Max, burgemeester van Brussel, de oud- ministeT Franeotte, de heer Corty, voor zitter van de Handelskamer van Antwer pen, de heer Franck, Kamerlid enz. Bij het publiek was zeer veel belang stelling. Omtrent de nieuwe foto's, waarover we in ons vorig nummer reeds berichtten, schrijft het „N. v. d. D." nog: Na de verschillende fantazieën, die in den vorm van prentbriefkaarten in den handel zijn gebracht, waarbij' er waren zoo onbeholpen uitgevoerd, dat men zich afvraagt, hoe ze nog verkocht konden wor den, doet het aangenaam aan om eens een goede, authentieke fotografische op name van het Koninklijke gezin te ont moeten. De eerste indruk is die van groote vol doening ,en blijdschap, zoo heerlijk voor spoedig .als ons Koningskind is ontwik keld en opgegroeid. Allerliefst is het portret van de Prinses, zooals zij, wonder en blij, met een paar heldere oogen de wereld inkijkt, zit ach ter een tafeltje beladen met speelgoed, poppen en ruige miniatuur-beertjes en wat er verder het hart van een kindje van één jaar bekoort. Uitnemend van uitvoering en groepee ring is verder het portret van H. M. de Koningin, gezeten op een stoel, zorgzaam het vóór haar staande kindje steunenjd ■en Prins Hendrik staande achter Iden stoel. Het derde portret is dat van den Prins, met de Koninklijke baby op de knie. Dit vooral is èen lief portret van Prinses Juliana. Het guitige, verstandige gezichtje en die levendige houding met het opgeheven vin gertje zijn van een onweerstaanbare inne mendheid. Een aangename verrassing deze nieu we portretten bij het aanstaand Koninklijk bezoek aan Amsterdam en een hand te meer tusschen ons volk en het gelukkige Vorstelijk gezin. (Prov. 'sH. Cour.) Bezoek koninklijke familie. De commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën des lands zij'n tegen 28 Mei genoodigd op een door H. M. de Koningin ten Paleize te geven dilner. De Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren heeft tegen Zaterdag 28 Mei a. s. te 's Gravenhage eene propaganda-ver- gadering uitgeschreven voor eene Rijks regeling van de pensionneerihg van ge meente-ambtenaren en van hunne wedu wen en weezen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 5