LIBOT. trichtsch Bierhuis De gevangenen van den Czaar. ilhelmina" No. 56 Donderdag 12 Mei 1910 Zesde Jaargang GLERUM. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BUITENLAND. fOER PUIN. ER BRIKKEN. AAT C 160 GOES. KWALITEIT. ent per pond. oote Markt. hand te koop: ermansknechts ERSKNECHT, HOFFELIJKHEID. ig gedeponeerd. ermalen bekroond. liljart-Concours te Roozendaal. el der Belgen over het MIN A-BILJART. lit een verslag in het „Nieuws van Donderdag 24 Maart verdient vermelding, dat de Wilhelminabiijartfabriek te voor dezen Internationalen d drie nieuwe biljarten had ;esteld, welke zelts door de ilgische spelers werden ge- fet beste fabrikaat, dat zij 9peeld hadden.'' i rt-Fa b r i ek H E L M I N A alleen skade 5, Amsterdam. Telefoon 6479. VLISSINGEN. en Omstreken! den bijval, overal bekome- ;en en gedresseerde paarden era aan te bieden, alsook vanaf de EERSTE VOOR- 'onds om S uren, met Uwe rijkunst, aorobatisohe toeren, arlichting. jen. s avonds 8 uren. n prachtvolle pantomime. erdag) en DINSDAG 17 MEI. er- en Familie-Voorstelling i 5, 3e Rang f0.40. spreken, mits voor Stoelen ctie, WED LIBOT. zeer billijken prijs UNNiNG te lerseke, in de onmiddellijke nabijheid Lerk, zeer geschikt voor oniugen, de ontvangst be- azage. 1 REIJNGOUDT. iraagd oouwen kerk te Geersdijk b'j HUBREGTSE, Heinkenszand. raagd een aankomend ■JJN, bakker te Ovezand. gulden per week. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele Waden 10 cent. Advertentién worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'a namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r, Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, k contant, Tot voor korten tijd moest een ieder onder ons van meening zijn, dat de Katho.- liefce journalist bij het bestrijden van Dwaling en Ongeloof wel het verkeerde beginsel had te bekampen, waar en onder welken vorm het zich ook' vertoonde, maar den persoon, die de drager was van het beginsel, met hoffelijkheid had te bejeger nen, zoolang niet diens kwade trouw of boos opzet duidelijk aan het licht waren getreden. Aan deze meening werd eenige dagen geleden door de Maasbode, het Katho liek orgaan van Rotterdam, een hevigen, wij zouden haast zeggen, den genadeslag toegebracht, toen het in een vijftal lijvige artikelen kwam betoogen, dat de Katho lieke journalist in zijn polemiek met cmi- fessioneele of politieke tegenstanders alle hoffelijkheid over boord behoort te wer pen, zich aan geen goede vormen behoeft te storen en „onzinnig" doet mot nog eenige goéde trouw in den tegenstander, te veronderstellen. Kortom, de Katholieke journalist moet „militant" zijn, wat in het vocabulaire van de Maasbode synoniem is met: „met den klomp erop slaan". Tot staving van zijn betoog beroept het Katholieke orgaan der JMaasstad zich op een Ilaliaansch boek van den Jezuïeten pater Chiaudano, dat tot titel draagt: „Het Katholiek Journalise" en waarin'de ver schillende eigenschappen worden bespro ken, waaraan de Katholieke journalist heeft te voldoen. Van den pans en zijn staatssecretaris, kardinaal Merry del Val, ontving de auteur een vleiend schrijven, waarin zijn arbeid zeer werd geprezen. Wij hebben met groote bevreemding de artikelen van de Maasbode gelezen, vooral, waar de redactie hare conclusion trok uit de aanhalingen, uit bovengenoemd werkje. Niet, dat de toon van de Maas bode ons verwonderde. Dit blad nam steeds en neemt nog een geheel eigen aardige plaats in qiider, de Katholieke bla den van ons land. Zijn redeneertrant en wijze van zeggen staan altijd min of ineer in het teeken der felheid en alleen zeer „militante" naturen kunnen zich in deze lectnur vermeien; zij, die het „suaviter in modo, fortiter in re" (J) huldigen, leggen het blad na karteren of langeren tijd ter zijde en grijpen na,ar een ander. Maar wat ons wel verwonderde, was dat de Maasbode hier zonder blikken of blozen zijn betoog: de Katholieke jour nalist behoeft het in zijn polemiek met den tegenstander zoo nauw niet te nemen met goede vormen en goed fatsoen, tracht te te dekken met de autoriteit van nier mand meer of minder |dan den Reiligen Vader en den Kardinaal-staatssecretaris. Het wilde er hij Qns 'niet in, dat deze eigenjiardige opinie yan de Maasbode d e opinie zou zijn van het hoogste ker kelijk gezag. Zoo dikwijls wij toch artikelen uit dit blad onder de oogen kregen, waarin (le Historische Novelle van ARMÏNJDS ARCH TER. 29. „Vreest niets, vrienden!" riep de com mandant met vaste stem. „Het is slechts de voorhoede. Bajonet opNiet schieten, voordat gij vlak bij hen zijt!" Do kolonne trekt onverschrokken voort; het eene gedeelte begeeft zich op de brug, die de beide oevers verbindt; het andere werpt zich in de rivier, om deze te door waden, en allen te zamen vallen in storm pas de Russische cavalerie aan met zulk een woede, dat de ruiters uiteenstuiven en terugwijken. Doch spoedig verzamelen zij zich weer en doen herhaalde malen aanvallen op de Polen, die zich in looppas door de vlakte bewegen. Deze blijven hun gesloten vierkant bewaren en houden hun bestormers de bajonet voor. Ongelukkiger, wijze laten de manschappen van den graaf, die, ofschoon niet minder dapper, toch veel minder in den strijd geoefend waren, de cavalerie door hun gelederen heen breken en deze in wanorde brengen. redactie tot aan de tarnden gewapend tegen de vijanden van Kerk en Staat van leer trok, in bewoordingen, opgeschroefd tot de uiterste heftigheid en wapens hantee- rende, die meer aan den boerschen knup pel dan aan het ridderzwaard deden her inneren, dachten wij aan het woord, dat de vorige aartsbisschop van Rouaan gei- woon was te spreken, wanneer hem cou rantenartikelen onder de oogen kwamen, waarin den vijand „duchtig smeer" werd gegeven: „non in commotione üominus" „do Heer is niet in de beroering", d.w.z, het zonder reden razen en tieren tegen den tegenstander verzwakt eer |de (zaak die men voorstaat dan haar te bevorderen) en de waarheid is van zulke wapenen; niet gediend. Wij konden daa ook niet gelooven, dat deze artikelen van de Maasbode zon der protest van gezaghebbende zijde zou den blijven liggen. Reeds kwam een niet-katholiek blad „Do Nieu,we Courant" in zijn ochtend nummer van Vrijdag j.l. met een artikel voor den dag, dat het betoog van de Maasbode kwalificeerde als „laus rustir citatis: „lof der grofheid", toen het Zaterr dagavondnummer van het Katholieke hoofdorgaan „De Tijd" eene uitvoerige be spreking bracht van de artikelenreeks der Ratterdamsche Katholieke courant. Na te hebben uitgelegd, dat het (boven vermel de) boek va,n pater Chiaudano op> ge- heej t| ij zon'd ere Italiaansohe toestanden slaat, die ten eenemale yan onze Hollandsche toestanden verschillen, waardoor zoowel de averechtsche conclu sie van De Maasbode als het voor die conclusie ingeroepen gezag komen te verr vallen, beroept zich d e '1' ij d op een pause lijke uitspraak, gegeven bij het gouden jubilé van het blad en slaande op N e - derlandsche toestanden en Nederi- landsche verhoudingen. In een schrijven, bij die gelegenheid door paus Leo XIII aan de Redactie van ons katholiek hoofdorgaan gericht, wordt zij met het oog op den toestand, zoo: alg die hij ons te lande is, yety maand tot èene groote mate van voorzichtigheid, billijkheid en eensgezindheid en om altenaas stoot en twist te ver in ij den, ten einde daardoor onze kracht en onze waardigheid in het ver keer met hen, die huiten ons staan, te vermeerderen. Het slot van dit merkwaardig pauselijk schrijven eindigt met dit veelbeteekenen|dl slot „Welaan, volhardt in uw streven, blijft vaardig tot den arbeidopdat al uwe medeburgers en vooral de anders g e 1 o o v e n d e n onder hen in overvloe diger mate nog dc vruchten van uwe werk zaamheid ipogen plukken. Te hunnen op zichten moet gij 'dit voor het kort be grip onzer onderwijzingen houden: dat gij uw streven niet zoozeer behoort te richten op het bestrijden en o v e iy winnen van tegenstanders als wel op het uitnoodigen tot de waarheid en het terugvoeren in Raphael en Kasimir strijden als helden aan het hoofd hunner mannen en weten de meest onverschrokkenen niet zich mede te sleepen; zij houden de Russische cava lerie op én verschaffen op deze wijze aan hun vrienden den tijd om zich weer te yerzamelen en een nieuw carrée te vp.rmen. Er volgt een laatste krachtige schok en de vijand wijkt terug. Doch op hetzelfde oogenblik ziet Raphael hoe_ Kasimir, die den vluchtenden vijand te ver gevolgd is, wankelt; hij ijlt op hem toe en vangt hem op in zijn armen. Kasimir geeft nog een teeken, stamelt den naam zijns vaders uit en zinkt dood neer; een kogel had hem in het hart getroffen. Raphael verlaat het lijk van zijn vriend niet; om dit aan do oogen van don graaf te onttrekken, die geheel bezig is met zijn dochter tegen het gevaar te beschermen, bedekt hij het met zijn mantel en laat het door eenigen zijner manschappen voortdragen. Ondertusschen had men de vlakte door kruist en het terrein werd moeilijker; de Russische paarden, uitgeput van ver moeienis, bleven achter. Weldra hadden de Polen het bosch bereikt en hielden, beschut en verborgen achter de oer-outle boomstammen, halt, om van hun ver- moeienden tocht uit te rusten. „Waar is Kasimir?" vroeg de graaf, den schoot eener zelfde moeder van broeders, die om meer dan één reden loffelijk hekend staan'', Wij bekennen gaarne, wat geleerdheid en eruditie betreft, niet in de schaduw te kunnen staan van de redactie van de Maasbode, noch in snedigheid van ber toog en scherpzinnige redeneerkunst pater Chiaudano te willen evenaren, meenen echter bescheidenlijk te mogen opmerken, da,t het werk van den katholieken jour nalist, vooral daar, waar het geldt den degen te kruisen met den tegenstander,, alleen dan kan gedijen, zoo het verricht wordt volgens de voorschriften van paus Leo's brief aan „De Tijd", niet uit voor liefde voor „De Tijd" maar uit voorliefde voor die voorschriften, welke o. i. het kort begrip vormen van den levensregel yan den Katholieken Nederlander in het apenhaar leven. „Zachtzinnig waar het den vorm, flink waar het dezaak zelve betreft". Naschrift. In zijn morgenblad van Woensdag 11 Mei beroept zich de Maasbode op de smeekbenite uit de Litanie vg.ii Alle Hei ligen „Dat Gij de vijanden van de H. Kerk gelieve te vernederen". Als het Rotter- damsch orgaan meent, hiermede zijn theo rie: den vijand met den knuppel te lijf te gaan, te rechtvaardigen, bedriegt het zich. In vermelde smeekbede toch wordt met evenzoovele woorden geleerd, dat de Kerk de vernedering en bestraffing harer vijan den het werk van God acht en aan Hem overlaat overeenkomstig het bekende Schriftuurwoord: Aan Mij is de wrake, zegt de Heer. Wij, menschen, yinden bij de bestrijding onzer vijanden onzen weg afgebakend door de leuze: „nee temere nes timide", noch onbesuisd, noch vreesachtig. ïuvvKsn.j JI. De nieuwe Kamer zal 1 Juni bijeenko men. De afgevaardigde Louis Passy, de tachtigjarige, zal dan als oudste het voor zitterschap waarnemen. De uitslag van Zondag heeft de hij de eerste stemming behaalde overwinning van de voorstanders der evenredige ver tegenwoordiging bevestigd: nergens heb ben zij het afgelegd en Charles Befloist zelf is te Parijs met groote meerderheid van stomen gekozen. In de provincie zijn de yoorstanders van evenredige vertegen woordiging niet minder gelukkig geweest. Te Valenciennes hebben twee hunner twee geunilieerden geslagen, terwijl bekende tegenstanders als Goujat Jacques Chau- mié, Lagasse, Chenavaz, Carnaud, Henri Michel geslagen zijn. üok de oud-minister Dubief heeft zijn verzet tegen de e. v. moeten betalen met zijn mandaat. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de nieuwe Raphael scherp in diens trouwe oogen ziende. Deze kon niet antwoorden, doch een paar tranen rolden over zijne wangen „Min zoon is dus dood!" ri p de graaf en ook zijne oogen scholen vol tranen. Doch zich snel geweld aandoende, drukte hij zijn dochter aan zijn hart en sprak op vasten toon: „Waarom zon ik weenen? Een meer roemvollen dood had hij niet kunnen ster ven. Ik breng aan mijn vaderland dit offer; God zal het mij vergelden". Hij nam nu alle de noodige maatrege len om te zorgen dat het lijk zijns zoons in veiligheid kon worden weggebracht. De kolonne begaf zich wederom op marsch, en nadat een krachtige versterking, door den opperbevelhebber haar tegemoet ge zonden, zich met haar had vereenigd, kwa men de Poolsche troepen, ongestoord te Warschau aan. TWAALFDE HOOFDSTUK. Beleg en val van Wiarschau. De graaf begaf zich aanstonds naar War schau, waar hij door een zuster zijner vrouw vriendelijk werd ontvangen. Het was in het midden van Augustus. Het Poolsche leger, in de vesting Warschau te zamen getrokken, was nog altijd zeer aan- Kamer zich bezig zal houden met een hervorming van het thans gevolgde stelsel van verkiezing. Van de bladen, voor zoover wij ze tot onze beschikking hebben, jubelt vooral de Humanité (Jaurès) over den uitslag der herstemmingweldra zal de groote massa der Fransche democratie begrijpen, dat zij', om republikeinsch te blijven socialistisch moet worden. Figaro is tevreden. Er is, zegt hij, een plotselinge stilstand gekomen in den lootp naar den afgrond. Het uurwerk is stop gezet. De beloften van vrede, de denk beelden van verdraagzaamheid en vrijheid, de begrippen omtrent orde en gezag heb ben nog wel niet gezegevierd op een wijze als verstandige ot naïeve menschen had den kunnen hopen, maar ze winnen onmis kenbaar veld en men zal buiten hen om niet kunnen regeeren. Dat is een goed resultaat. Het Combistische blok is ernstig aangetast; er is een bres in geschoten door de links-republikeinen, die zetels winnen en ook door de geunilieerden, die in tien districten op dat blok overwonnen hebben. JAFAS. Koning Eduard. De Japansche bladen wijden lange arti kelen aan den overleden Koning van En geland; en aan de Britsche ambassade fe iokio wordt druk geteekend op de lijsten voor hen die deelneming willen betuigen. Onder de eersten, die aan de ambassade een bezoek aflegden, was de minister van buitenlandsche zaken, Komoera. Waarschijnlijk zal prins Foesjimi den Keizer van. Japan vertegenwoordigen bij de begrafenis. Koning George. Koning George, schrijft Stead, komt het zedelijke ideaal van den Engelschen mid delstand meer nabij dan eenig ander, die na Oliver Cromwell heeft geregeerd. Hij heelt gemeen met den tsaar op wien hij ook uiterlijk lijkt; vroeger was de ge lijkenis treffend groot dat hij uitermate huiselijk is. Hij is het voorbeeld van een huisvader. Hij houdt niet van pronk en vormen en al de fratsen van het hof. Hij heeft een goede vrouw, en weet het. Hij leeft voor zijn kinderen. Zijn groote genot is thuis te komen en een kalmen avond met vrouw en kroost door te bren gen. Hij heeft een hekel om uit eten te gaan. Aan kaartspelen doet hij niet veel, én nooit om geld. Hij baat omkooperij, en men zegt, dat hij schoonmaak zal hou den onder het personeel, dat op- commis sieloon van de leveranciers nit is. Hij leest veel, kranten en blauwboeken vooral. Hij bezit geen renpaarden. Hij speelt goed golf, en op de jacht zijn zijn oog en hand vast. Om half elf in bed en om half zeven op en bezig te zijn, is zijn streven geweest. Er is niet veel kans, dat hij op den troon niet zal meetellen. Hij zal geen koning-doc-niet zijn, maar een koning van top tot teen. Het is geen knaap meer; hij zienlijk, want het had een effectieve sterk te van 70.000 man, doch door de over dreven voorzichtigheid van zijn leiders en de voortdurende wisseling van bevel hebbers was het in de hoogste mate ont moedigd. Niet minder clan 120.000 Rus sen met 400 kanonnen lagen in'den om trek gekampeerd en bereiden zich voor op een algemeenen aanval. Intusschen waren de partijen in de stad in actie; men streed onderling om een schaduw van macht, terwijl talrijke die venbenden op de brutaalste wijze aan hun roofzucht botvierden en alles onveilig maakten. Graaf Bialewski bood aan de nieuwe regeering, die tot taak had de orde te herstellen, zijn dienst aan. Raphael en zijn Lithausche vrijwilligers werden in gedeeld hij het leger en ingekwartierd in een der voornaamste bolwerken bij de poorten der stad. Alles was gereed tot een wanhopigen tegenstand; ondanks de onge lijkheid der krachten gaf zich niemand dp hoop op do overwinning prijs. De veldmaarschalk van het Russische leger, overtuigd, dat hij de stad slechts met do grootste verliezen kon binnendrin gen, liet den Polen een eervolle capitulatie voorstellen; hij waarborgde hun van de zijde zijn keizerlijken meesters, dat het voorgevallene zou worden vergeten en bood hun daartoe zekerheid aan wat de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 Mei Krachtige tot matigen Noordelijken wind. Meest betrokken lucht. Waarschijnlijk regen buien. Weinig verandering in temperatuur. is 44 jaar, in do voile krac-ht van het leven. Hij heeft vele jaren doorgebracht met zich t vertrouwd te maken met de regeerings- vraagstukken in de verschillende deelen van het Britsche Rijk. Hij is eerzuchtig en heeft een hoog gevoel van wat hij aan de natie en zijn ambt verplicht is. Misschien het belangrijkste voor het land zegt Stead nog - is dat onze nieuwe koning een goede vrouw heeft, wier takt en .oordeel en ingeving hem in moeilijke uren tot groote hulpe zullen wezen. De koningin is sedert eeuwen de eerste Engelsche vrouw die koningin van Engeland wordt. Misschien voorspelt geen teeken meer geluk voor de nieuwe regee ring dan dat. Koning Eduard. Het was bekend, dat koning Eduard de Ieren zeer genegen was. Men heelt hem wel voor een voorstander van Home Rule gehouden. De Ieren zijn nu ook niet achter gebleven om hun deelneming te betuigen met den dood van den koning. Zelfs de gemeenteraad van Dublin, die dikwijls anti-Britsche en zelfs anti-dynastieke be toogingen heeft gehouden, heeft zijn ge negenheid voor de persoon van koning Eduard uitgesproken. De Daily Mail schrijft over, Vrijdag, den laatsten dag van koning Eduard's leven: Hij kon dien dag met meer gekleed wor den, maar zat toch op, in zijn kamerjas. Alleen als hij zat kon hij nog ademhalen. Den heelen voormiddag was hij bij bewust zijn, „en ontving één persoon op bezoek die niet tot de koninklijke hofhouding be hoorde". Het was omtrent een uur in den na middag, dat hij de woorden sprak„Neen, ik geet het niet op; ik ga door; ik zat tot het laatste werken". Kort daarop ver viel hij in sluimering. In den loop van den middag droeg men hem toen in bed, waar hij 's avonds om kwart voor twaalf kalm overleed. Bij de begrafenis zullen, gelijk nu vast gesteld schijnt, de koningen van Bulgarije en Italië niet komen de hertog van Aosta komt voor Victor Emmmanuel en de koning van Spanje wel. Het Fransche afgezantschap voor de be grafenis van koning Eduard zal bestaan uit Pichon, den minister van buitenland sche zaken, generaal Dalstein, admiraal Marquis, een ordonnance-officier van het presidentschap en den directeur van het protocol. De Zwitsersche zijdefabrieken hebben, toekomst betreft. Doch het volk wilde vol strekt geen onderhandelingen aanknoopen-,- indien zijn onafhankelijkheid niet erkend en bij verdrag vastgesteld werd. De voor- loopige regeering wees daarom alle voor stellen van den veldmaarschalk af. j Warschau was omgeven door een dub bele rij vestingwerken, die zich echter uit strekten over zulk een groote lengte, dat tot verdediging daarvan een talrijker leger noodig zou zijn geweest, dan dat waar over de Polen konden beschikken; daaren boven had men eenige dagen geleden een divisie van 20.000 man gedetacheerd, om de proviandeering der stad te vergemak kelijken, de flanken des vijands te bedrei gen door een sterke macht en aldus het bewijs te leveren, dat men nog sterk ge noeg was niet alleen om zich te verdedi gen, doch ook om een aanval te doen. De afwezigheid van dit legerkorps op den vooravond van een grooten slag was in derdaad hoogst nadeelig. Men begon nu duizenden vrijwilligers te bewapenen, die zich moedig aanboden ter verdediging van de stad; de geestdrift des volks paarde zich met den heldenmoed van het leger en allen waren besloten voor de vrijheid des vaderlands in den dood te gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1