UIT ZEELAND. ffibV/2500 per H A- "lat is h0^ Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Op den löen April sloot de termijn voor inzending van de .Nationale Tentoonstel ling voor Huisvlijt, welke dezen zomer f15 Juni tot einde September) te Sehe- veningen wordt gehouden, en thans is dus reeds eenigszins een overzicht mogelijk aangaande den aanblik, welke de tentoon stelling zal opleveren. Iïn zonder over drijving mag gezegd worden, dat die aan blik in alle opzichten aan do verwach tingen zal beantwoorden, deze verwach tingen reeds nu in meer dan een opzicht overtreft. Ue propaganda, die in stilte maar onvermoeid door het geheele land voor de tentoonstelling is gevoerd gewor den, heeft hare uitwerking niet gemist, en de tentoonstelling zelve zal niet alleen in naam, doch inderdaad eene nationale zijn. Zij zal niet alleen op de beoefening dc-r huisvlijt een weldadigen invloed kun nen oefenen, maar tegelijk, wat zoo gaarne gewenseht werd, een volledig beeld kun nen geven van de huisvlijt in alle doelen des lands. Natuurlijk, de eene streek zal beter ver tegenwoordigd zijn dan de andere, maar geene streek, waar van huisvlijt sprake is, zal vergeten zijn. Uit het Noorden van Groningen zoowel als uit Zeeuwsch-Ylaan deren komen de inzendingen; zoowel van de oostelijke grens van Overijsel en Gel derland als van de Noordzeekust hebben de inzenders zich aangemeld. Karak teristieke groepen zullen evenmin ont breken; Friesland wordt schitterend ver tegenwoordigd, een Marker interieur is aanwezig, van de Liniburgsche kloosters is eene collectie inzendingen te verwach ten, die op den huisvlijtarbeid van deze inrichtingen een geheel eigen beeld zal werpen; en instellingen als het Haarlem- sehe Museum van Kunstnijverheid en do Weefschool te Enschede ontbreken even min. Neemt men daarbij in aanmerking, dat ook het Buitenland zich ter opluiste ring zal doen gelden, dat arbeidende man nen en vrouwen aan liet geheel leven zullen geven, dan mag eene leerrijke en in alle opzichten interessante tentoonstel ling worden aangekondigd. Duizenden en nogmaals duizenden voor werpen, waaronder er talrijke zijn met hunne speciale eigenaardigheden, zullen er te zien zijn, en aantoonen welke kunst stukken na jarenlangen volhardenden ar beid dikwerf worden tot stand gebracht. Het mooiste van het mooie zal men er aanschouwen, en dit in alle genres; vanaf het eenvoudigste gesneden vouwbeen tot het. meest ingewikkelde mechanisme, van den kunstvollen borduurlap tot het fijnst denkbare kunstnaaldwerk. De tentoonstelling te Scheveningen zal zeker niet onopgemerkt voorbij gaan Lezing voor de K Soc. Actie te Goes op 5 Mei 1910, door den heer J W. Vienings. Dat het eene uitmuntende gedachte ge weest is va,n het Bestuur der K. S. A., af- deeling Goes, om andermaal den heer Vienings, redacteur der Nieuwe Zeeuw- sche Courant uit te noodigen eene le zing voor de Goesche Katholieken te. houden, bewees niet alleen de talrijke op komst Honderdagavond in iiet café „Slot Ostende" maar sprak ook ondubbelzin nig uit het applaus, dat spreker herhaal delijk gedurende en vooral iaan het slot van zijhe .aldaar gehouden heerlijke rede ten deel viel. Als onderwerp zijner le zing, had de steeds jmeer en meer ge vierde spreker gekozen„Wat heeft de Kerk voor de Maatschappij1 gedaan?" In den tegenwoordigon tijd, aldus be gon Spreker, nu de Sociale kwestie aan de orde van den .dag is., en elke partij zich geroepen voelt om hare oplossing 1e bespoedigen en te bestendigen, gaat men in het ons vijandige kamp zoover, dat men ons Katholieken, onze Moeder de Kerk, medezeggenschap in deze zoo gewichtige aangelegenheden wil onthou den; de Socialisten aarzelen zelf niet, te verkondigen, dat de Katholieke Kerk eerst begonnen is, zich met de Sociale aangelegenheden te gaan bemoeien, na dat. zij zieh lit doel, oplossing dier kwes tie, tot levenstaak gesteld hadden. Met de geschiedenis in de hand zal Spreker bewijzen dat de H. Kerk vanaf hare oprichting er steeds op uit. geweest is de sociale nooden te lenigen, dat ziji dit gedaan heefl op liet voetspoor en onder medewerking va.n haar goddelij'ken bruidegom die niet alleen is „Sol jus- titiae", maar ook „fons caritatis", niet alleen de zon der gerechtigheid, maar ook de bron der Liefde in Wien de recht vaardigheid en de barmhartigheid met elkaar vereenigd zijn. De H. Kerk heeft aan de Maatschappij eene driedubbele gave geschonken, n.l. den godsdienst, de beschaving en de we tenschap. Dat de H. Kerk aan de Maatschappij den godsdienst geschonken heeft behoeft geen lang betoogde Katholieken ver spreid over de geheele wereld zijn ler de sprekende getuigen van. Hoe die Kerk in het begin aan vervol gingen ten prooi is geweest, hoe het bloed liarer kinderen gestroomd heeft, hoe zij in de ingewanden der aarde in |de Catacomben zich moest terugtrekken spreker bracht het ons levendig voor den geest maar ook, hoe zij na de vele doorstane martelingen, nadat 29 harer Opperpriesters hun geloof met hun bloed bezegeld hadden en Ullooze Christenen de prooi waren geworden van den bloe l- dorst der Imperatoren en van het Ko- meinsche Volk, onder Constanten den Groote zegevierend van uit de Catacom- ben te voorschijn kwam en openlijk haar zegenrijk werk kon voortzetten. (ol2). in het begin der Vijfde eeuw stort ten vreemde volkstammen als een la wine op bet Romeinsche rijk neer. Paus Leo de Groote redde Home en Italië van de verwoesting, waarmede de Hunnenkoning ze bedreigde; als srneeke- ling hoog hij' de knie voor den grooten geweldenaar en wist hem zoodoende te bewegen zich terug te trekken. Niet tevreden met alzoo geheel Italië van de Barbaren bevrijd te hebben be gon de H. Kerk het groote euvel, dat in het Romeinsche Rijk bestond, de sla vernij krachtig te bestrijden Aan Haar en aan Haar alleen is het te danken dat de slavernij lie het mensoh- dom ontsierde, die den mensch maakte tot een zaak, waarover de heer en mees ter vrij te beschikken heeft, afgeschaft is. Door Hare leer, dat alle menschen ge lijk zijn, kinderen Gods en erfgenamen des eeuwigen levens en door haar vom beeld, slaagde zij' er ten slotte in dit maatschappelijk euvel, dat als ingewor teld was, uit te roeien. Na de afschaffing der slavernij, wees spreker op den strijd, die de H Kerk steeds gevoerd heefl voor de heiligheid, de onverbreekbaarheid van het huwelijk. In onze dagen, nu men tracht de vrije liefde ten troon te voeren on men zich van het onverbreekbare Huweliji der Roomsche Kerk als van iets te lastig bevrijden wil, nu staatslieden van naam ook in ons land zich niet schamen ronduit te verklaren, dat het huwelijk volgens roomse-hen geest niet meer past in het. kader van onzen tijd, achtte spre ker het van het grootste gewicht, hierop te wijzen. In den loop der eeuwen hebben her haaldelijk vorsten en machtige heerschers nil eons den paus (gesmeekt, dan be.iicig- dan weer getracht niet goud om te koo- pen om van Hem te verkrijgen, dat Hij zou toestemmen in de ontbinding van hun eenmaal wettig gesloten huwelijk, maar steeds klonk het onverbiddelijk ..non possumus" hun als eenig antwoord tegen. Ja, toen Hendrik VIII, de gekroonde wellusteling, den paus voor do keuze stelde óf wel te bewilligen de verstoo ting van zijiie wettige echtgenoot© en het huwelijk met zijn bijzit goed te keuren, óf wel te zien dat geheel Engeland zich losscheurde van de Moederkerk, tien aai- zelde het opperhoofd igeen oogenblik en andermaal klonk het door zijn tranen heen „non possumus". Waar do Kerk dus tot hare verdien sten mag rekenen do afschaffing der slavernij en steeds gestreden te hebben voor de heiligheid van het huwelijk, daai mag dus met recht gezegd worden, lat zij aan de maatschappij -Ie beschaving geschonken heeft. Ook hierdoor, dat zij steeds voor de kleine luiden, voor de maatschappelijk zwakkeren opgekomen is, heeft zij de beschaving uitgebreid. Men verwijt de Kerk wel eens haar tyranniek optreden. Maar nooit heeft zij dit gedaan, dan waar hot got I de zwak keren te verdedigen tegen een zooveel sterkeren overheerscher of om maatschap pelijke euvels uit te roeien. Als bewijs hiervan haalt spreker aan den investi tuurstrijd, de afschaffing der lijfeigen schap, 'het beletten dat de vorsten hun volk leegplunderden, zooals dit van uil de kasleelen aan den Rijn i" bet klein placht te gebeuren. Door de sterkeren te wijzen op hunne plichten, en de zwakkeren op hunne rech ten en tevens op hunne plichten, is de Kerk de brengster der ware beschaving geweest. Noo steeds herhalen onze vijanden piet voorliefde dat de Katholieke Kerk de we tenschap vijandig is, dat zij er op uit is hare onderdanen zooveel mogelija dom te houden Ofschoon hij den vooruitgang der wetenschap het steeds blijkt, dat in geen enkel opzicht het Geloof met kl<5 ware Wetenschap in strijd is im mers zulks zou onmogelijk zijn, daar zg heiden voortkomen uit een en dezelt.le bron wilde spreker toch nog aantoo nen, dat juist de Katholieke Kerk zich steeds en ten allen tijde aan den dienst der wetenschap gewijd heefl Het is, dank den reuzenarbeid der Be nedictijnen, dat wij nu in staal zijn de heerlijkheden van de Romeinsche en Grieksche litteratuur te genieten het zijn de kloosterorden geweest, die m hunne bibliotheken de schatten op wetenschap pelijk gebied der Oudheid bewaard heb ben; wal trekt het meest de aandacht van den gelukkigen bezoeker van het vaticaan V het zijn die archieven, waarin alle schatten van voorheen en thans op wetenschappelijk gebied ter bestudeering p„ ter onderrichting van een ieder zijn opgestapeld en door do vrijgevigheid van 1 eo XIII voor een ieder zijn opengesteld. Ook de Kloosterorden waren hel -lie het eerst hunne kloosterscholen stichtten, waarin zij de jeugd naast de eeuwige waarheden ook de kennis der hun noo- dige wetenschappen leerden. Bovendien, waar de Katholieke Kerk bogen mag op mannen als een Augustimis, Bonaventura, Thomas van Aquine, bua- roz, die op het gebied der theologie en philosophic huns gelijken haast niet heli- hen, maar ook op de moderne geleerden alsSecchi, Ampère, Pasteur, Copper, Bru netiere, Cantu, etc., dan mag met recht gezegd worden, dat de Katholieke Kerk aan de Maatschappij de Wetenschap ge schonken heeft. Met zoo een doorluchtig verleden en met de zekerheid van een schitterende toekomst, komt dus allereerst aan de H. Kerk het recht toe om haar stem té doen gelden, daar, waar de Sociale kwes tie behandeld wordt. In een schitterende peroratie toont Spre ker aan, dat dan ook die oplossing al leen van haar uit kan en zal gaan Eerst wanneer, volgens het woord van onzen thans roemrijk regeerenden Paus „Diiinia Instaurare in Christo", alles her nieuwd zal zijn i„ Christus, eerst dan zat die oplossing daar zijn. In den geest voerde hij ons na,ar het ruim St. Pietersplein voor het Vaticaan te Rome. Te midden van dit plein, staat een hooge zuil, eertijds een steunpilaar van een der tempels der Oude Goden thans den koning der Koningen gewijd- -leze zuil draagt Int opschrift: ('hristué vincit. hristus regnat, Christus imperat Dit zij ook onze leus. De Christus over wint, regeert en heerscht, en eerst dan wanneer in alles den Christus de over winning gegeven wordt, wanneer Chris tus over allen pii alles heerscht, dan zal de oplossing der Sociale kwestie daar zijnwelke ook in de volgende woorden aan het opschrift op de zuil is toe-e voegdH Christus popuhim suuiii ab omni malo defendat. Christus moge zijn volk voor alle onheil behoeden. Hiermede eindigde leze heerlijke rede Een luid, langdurig applaus bewees hoe zeer Spreker zijne toehoorders geboeid en getroffen had. De ZeerEcrwaarde Heer Deken be dankte hem namens hel Bestuur der K S. A en wenschto hem toe, door zijn oord, zoowel gesproken als geschre den, nog lang, vooral de Katholieken van (mes, te stichten en als beloonirw te zien dat het Katholieke leven in Goes steeds 111 bloei toeneme. Hol Perscomité der K. S. Actie afdeeling Goes. Goes B r o e d e W a tering b e w e s- ten e r s e k e. Vrijdag vergaderden de ingelanden v.iu de Breede Watering in „De Prins van oranje De vergadering werd gepresi deerd door den dijkgraaf den heer J. wie llz. Tegenwoordig waren 110 per sonen uitbrengende 170 st. .Medegedeeld wer l o. m. dat do be noemde gezworene v. d. Velde is be- eedigd. In de vorige vergadering was dooi- den heer v d. Dage gevraagd een bepaling in het leven te roepen, waarbij voorkomen zou worden, dat ingelanden zich door met-ingelanden laten vertegenwoordigen op do vergaderingen. De voorzitter doelde nu mede dat dit onmogelijk was, daar een dergelijke be paling m ,<=itrijiit zou zijn met het alge meen reglement. Aan den heer In 't Anker werd ine gedeeld, ''a' "b-t kon worden voldaan aan zijn verzoek om verharding van een stuk weg in de gemeente Schore Besloten werd tot het plaatsen van een muur op den dijk tusschen Wernel- dmge on Kattendijke. De heer de Bourggraaf, eigenaar van een dool van dien dijk, ha l ingediend een verzoek om vergoeding voor de plaat sing van den muur. liet polderbestuur was echter van meening, dat men op o,ai verzoek niet moest ingaan. Met 139 tegen 31 stemmen werd be sloten geen vergoeding te geven. In behandeling kwam een gewijzigd huishoudelijk reglement. De bedoelino van de voorgestelde wijzigingen was, het huis houdelijk reglement in overeenstemming brengen met het algemeen polderreele- ment. 6 lei tafel werd nu gebracht een voor stel betreffende hol Polderhuis. Besloten werd die kwestie aan te hou- Hen tot de volgende vergadering. Ingekomen is een verzoek van den heer A. Aijssen te Kapelle tot aankoop van pcrceelen weiland. De hoer Nijssen wil ge- Het bestuur meent, met het oog op den zeer hoog geboden prijs, op dit'aan- bod in te gaan. Het voorstel van den heer Liiulen- bergh om de pcrceelen in publieke ver koop te brengen, werd ver-worpen met oo tegen 84 stemmen. In stemming zou nu komen hel voor stel van hot bestuur om tegen f2500 per H.A. de perceelen aan den heer A. Aij'ssen te verkoopen. Plotseling deelde de heer Lindenbergh mede, dat hij; dan f2(i0(> per HA. wille geven waarop natuurlijk het bestuur zijn voorstel introk. De zaak komt in een volgende vergade ring weer ter tafel. Goedgekeurd Werd een voorstel lot het aankoopen van een perceel huis en erf aan den zeedijk onder Wemeldinge ten behoeve van uit te voeren werken. Eveneens werden goedgekeurd een voor stel lot liet aankoopen van een perceel schorren ouder Schore en een voorstel lot herziening van den legger der schot- nare gronden. Een ingrijpend voorstel was het 0111 de bijdragen aan de gemeenten voor on derhoud van wegen na 1909—1910 niet meer uit te betafe-n en met die gemeen ten alsdan in overleg te treden over het in beheer en onderhoud overnemen van wegen. Het bestuursvoorstel werd z mder hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel om alle wegslooten voor taan voor rekening van het waterschap te onderhouden, werd, na breedvoerige discussie aangenomen. Na de pauze kwam in behandeling een verzoek van den heer Eng. Huygebaeit te Assenbrouck hij Brugge 0111 bijdrage voor aanleg van een tramweg op Zuid- Beveland. Hierover ontstond een uitgebreide dis cussie. Het voorstel van het bestuur, 0111 ge durende 20 jaar een subsidie van f 1370 te verleenen, werd aangenomen met 151 tegen 21 stemmen. Aan de orde was daarna hel opmaken van drie aanbevelingen, elk van drie per sonen, ter voorziening in de periodieke aftreding oji 1 Augustus a.s. van de hee ren A. de Broekert, \Y. Dekker Pz. en f. D. Fransen van de Putte als gezwo rene. De heeren A. de Broekert en 1. D. Fransen van de Putte, hadden medege deeld niet meer in aanmerking te willen komen. Aan hen wijdde .Ie voorzitter een woord van waardeering voor hetgeen zij als lid van het bestuur voor het wa terschap hadden gedaan. De uitslag der stemming was, dat voor do vacaturede Broekert als 110. 1 oji de voordracht werd geplaatst le heer Staal .lohz. te Kattendijke, (bij herstem ming van den heer <le Broekert. Dhr. Staal verkreeg 11-1 stemmen; dhr. de Broe kert 51.) I11 do vacature-Fransen van de Putte werd als 110. 1 op de voordracht ge plaatst d'e heer C. Meijlaard ('sH. Abts- kerke) met 89 van -de 170 st. In de vacature—Dekker werd als no. 1 op de voordracht geplaatst de heer \Y. Dekker 1'z. met 126 van de 136 gel dige stemmen. Verder werden op de voordracht ge plaatst (vacature Broekert) 110. 2 de Broekert; 110. 3 A. Lindenbergh; vacatureDekker: 110. 2 C'. de Zeeuw; no. 3 F. Burger; vacature Fransen van de Putte: 110. 2 M. van Liere; no-. 3 J. Kloosterman. Nadat de voorzitter dank ha 1 gebracht aan het stembureau voor zijn arbeid, werd de vergadering (die te elf uur begonnen was) te vijf uur gesloten. Goesche ('ld. liet symjihonie-concei't door den hoer F. X. Mannhardt Zondagavond in „de Prins van Oranje" gegeven, is uitmun tend geslaagd. De acht iitTiiiiiiers van het program werden onberispelijk ten gehoore gebracht. Jammer, dat betrekkelijk zoo weinigen waren opgekomen 0111 van deze heerlijke muziek te profiteeren. - Naar men ons nader en juister be richt is de voorstelling als zou hier een persoon oji Hemelvaartsdag geverbaliseerd zijn, terwijl hij zijn huis verfde, zeer over dreven. Van procesverbaal is geen sjiraak evenmin als van werken in den eigen lijken zin des woords. „Ons Blad", een II. K. nieuwsblad te Alkmaar verschijnend, bevatte vorige week een treffend bericht over het heen gaan van kapelaan Heijtveldt uit Ber gen (hij Alkmaar), die daarin als ijverig en minzaam priester wordt geprezen en wiens heengaan naar Goes zeer wordt be treurd. Voor ons. Katholieke Goezenaren, is dit bericht zeer zeker een hoogst aan gename tijding en hopen wij nog langen lijd onzen nieuwen kapelaan in ons mid den te mogen behouden. Het circus Liliot zal hier voorstellin gen komen geven van 12- 17 Mei a.s. MiddelburgDonr onduidelijke copie zijn in het nieuwsbericht over de drukte al hier op den Hemelvaartsdag een paar zet fouten geslopen, die wij 011s haasten te verbeteren. .Der gy 111 n astek v er een ig ing Schiller" moei zijn: „der gymnastiek- vereeniging c h i 11 e s" en „in de Boter- krans" moet zijn„op de Botermarkt". Zondagmorgen had in onze parochie kerk eene eenvoudige maar treffende jilechtigheid jilaats. Een honderdtal jon gelingen R. K. militairen, hier in garni zoen, leden van den St. Jozefkring en Jozef gezellen, naderden gemeenschappelijk tot de H. Tafel, het bestuur van den Sint Jozefkring voorop. De opwekking en voor bereiding tot de H. Communie werd ver richt door den Eerw. heer Spoorman, die daarna den jongelieden het Brood der Ster ken uitreikte. Gaarne had de volijverige directeur, de eerw. heer Annegarn, deze plechtige han deling verricht, maar eene ernstige onge steldheid, die hem noopt elders genezing le zoeken, moest hem deze taak aan den eerw. heer Spoorman doen overgeven, die ook tijdens zijn afwezigheid de Jongelings- vereeniging zal leiden. Na afloop der II. Mis en na de gebruike lijke zankzegging stichtend le hebben ver richt, begaven zich de communicanten naar het vereénigingslokaal, waar hun door de goede zorgen van hun directeur en de dames der St. Annavereeniging oen feestelijk ontbijt was bereid. De zaal le verde een aangenamen aanblik op. Aan den eenen kant zaten al de militairen in uniform, aan den anderen kant de overige jongelui, 'f Ging er zeer gezellig toe. Ka pelaan Annegarn, hoewel, zooa-ls wij reeds zeiden, lijdend, vond gelegenheid eenige oogenblikken bij het ontbijt van zijn „jon gens" tegenwoordig te zijn. Moge het hem gegeven zijn, spoedig volkomen hersteld in den schoot zijner dierbare vereeniging weer te keeren. Den ZeerEerwaarden hoer pastoor, wien het geluk te beurt valt, zoo'n mooi stuk sociaal werk 111 zijn parochie te hebben, feliciteeren wij van harte, 'tls 0111 van te watertanden! Naar wij vernemen moet onze nieuwe R. K. school alhier zeer gooit voldoen en reeds een goede 200 leerlingen, tellen. Voor ons Katholiek Middelburg een verblijdend cijfer De gemeenteraad alhier houdt Woensdagmiddag te twee uur eene ver gartering. Op de agenda komt voor de benoeming van stembureaux, het vaststel len van de primitieve kohieren hoofde- lijken omslag en hondenbelasting, behan deling en bezwaarschriften tegen de hou denbclasting en het schoolgeld, herstem ming over het voorstel tot verkoop van gemeentegrond van de Christelijke Kweek school, behandeling van het voorstel van II. en \Y. tot splitsing van de betrekking van leeraar in het Nederlundseh en Fransch aan het gymnasium en van een voorstel van B. en \Y. inzake de circu laire van mr. Elink Schuurman, betref fende onderlinge verzekering. De commissie voor de strafverorde ningen uit den gemeenteraad stelt voor, naar aanleiding van het adres van den Middelburgschen Bestmirdersbond 0111 een verplicht sluitingsuur voor winkels, 0111 niet over te gaan tot het vaststellen van zulk oen sluitingsuur. Hier ter stede is een afdeeling opge richt van de vereeniging „Ter Wille van hel Kind". De echtgenoote van den burge meester, mevrouw J. A. P. J. van den BrandelerKlimp, is eere-presidente. Ver der bestaat het comité uit de heeren Her man Snijders, voorzitter en E. \Y. Hen drikse, penningmeester en de dames mevr. R. WoyllSnuijff; M. Fokker, M. C. (kal lenfels, M. de ('leynBrem, A. (looi hals en M. Bolle, secretaresse. Volgens het verslag van de alge- rneene telefoon-maatschappij zijn te Mid delburg 201 perceelen aan de telefoon aan gesloten legen 185 in 1908. Er werden 153.195 gesprekken gewisseld tegen 127.132 in 1908. Te Vlissingen waren 165 perceelen aan gesloten tegen 159 in 1908. Daar werdén 190.646 aansluitingen tot stand gebracht tegen 120.523 in 1908, Vlissingen. I11 de Vrijdagmiddag door Ingelanden van den politor „Nieuw Noord beveland' 'gehouden vergadering waren 14 van de 15 ingelanden vertegenwoordigd. Goedgekeurd werd de rekening over 1909'10, in ontvang op f9958.73 en in uitgaaf op f7752.405, alzoo met een goed slot van f2206.325. De begrooting dienst 1910—'11 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf oji f 10.613.15. Besloten werd tol het aanleggen van een grintweg, lang 340 M in aansluiting niet reeds bestaande wegen. Voor gezwo ren in plaats van den heer A. I). Snoep, benoemd tot dijkgraaf, werd een voor dracht opgemaakt, bestaande uit de hee ren A. Hanson, Colijnsplaat, A. Bierens en G. J. de Looff, beiden te Wissekerke. (M. C.) Begin Juni zullen enkele ministers en verschillende genoodigden een extra- reis maken met oen iler nieuwe schepen der Maatschapjijj Zeeland, zooals dezer dagen met een 60-tal journalisten aan boord is gedaan. l)e oorspronkelijke da tum, 23 Mei, is verschoven tot nader vast te stellen datum. De dagmailboot „Duitschlund" is naar Rotterdam vertrokken 0111 aldaar in het dok te worden opgenomen en te war den nagezien en geschilderd. (M. C.) Door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zal over 1909 8 jift. divi dend worden uitgekeerd. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan den lieer P. Tielrooij, chef der afdeeling huistimmerloods aan die Maatschappij. zijn verzoek, zeer eervol ontslag vei leend. De Belgische loodsschoener 110. 15 is Zaterdagmorgen uil zee teruggekeerd, ten einde den loods L. te landen, die in Uien nacht tijdens stormweer een arm had ge broken. Schieten. Bij den nationalon schietwedstrijd, welke hel vorig jaar Juli le Vlissingen werd gehouden ter gelegen heid van hel 25-jarig bestaan van de K011. Scherpschutters-vereeniging „Vlissingen' werd ook gescholen 0111 den door den Zeeuwschen Scherpschuttersbond uitge loofden zilveren wisselbeker. Die beker werd toen gewonnen door „Medioburgum te Middelburg. Eenmaal werd door de schietvereeni- ging „Onder Ons" te Vlissingen een pro (est ingediend, omdat „Medioburgum niet volgens het reglement zou hebben geschoten. Dit protest 1111 door „Pro Pa- tria" onderzocht en toen besloten den beker niet. toe te kennen, doch hiervoor opnieuw te laten schieten tusschen de vereenigingen „Medioburgum" en „Onder Ons" te Vlissingen. Gisteren werd nu te Middelburg 0111 dezen beker geschoten en wel staande

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2