mm De gevangenen van den Czaai. NO. 55 Dinsdag 10 Mei 1910 Zesde Jaargang BUITENLAND. f EUILLcTcM. SIN WEN LflHD. jaar. 3d. Harkt D 118, ER, Goes. 1910 LEUM e Hypotheekbank Nederland, worden om een kwalen, die het reigen. Enkele e levensorganen, nigon, de verte- kracht e» weer- is Ier persoon, jong i tjjden tegemoet en altjjd goede en heldere oogen an BEECHAM'S gebruikt worden Sioozen van f0.75 [tegelijk f 4.25 en pECHAM; O ver- IMBDT VOOBTSEZfT. lerenkleeding. rtenmarkt D 118. reerende prijzen. RESERVE f21246.87. jgbaar in stukken dank, alsmede bg H. WORST Jr. l te Groningen, k kapitaal f 1.000.000. ien op eerste hypotheek jrwaarueiigeetc uic 4°/o 1 den koers van 99°/o 1000.-, f500.-, f 100.-, seffc voor Zeeland, behalve -agenten en corresponden- EMAN te Middelburg, caw- k. ie: M BROUWER. o Mr. W. SWITTERS. E. J. BOLT. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentién worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hall drie en Vrqdag voor een uur 's namiddags. KMil.LA.M» E d u a r d VII. f „Dieu seul est grand", „God alleen is groot, mijne broeders, vooral in de laatste oogenblikken, waarin Hij voorzit bij den dood van de koningen dezer aarde, en naarmate hun macht en luister meer heb ben uitgeschitterd, naar die mate leggen zij een welsprekender getuigenis pf van Gods oppermajesteit". Deze woorden, die eenmaal de beroemde kanselredenaar Masr sillon uitsprak bij de lijkbaar van Lode- wijk XlV, kwamen ons in het geheugen, toen de telegraaf het doodsbericht bracht van Eduard VII. De machtige monarch van het Britsche rijk, kaning van Groot- Brittannië en Ierland, keizer van Indië, moest na een kortstondige ongesteldheid kroon en scepter voor altijd nederleggen en de groote reis ondernemen naar dat land „vanwaar", zooals Shakespeare zegL geen reiziger ooit wederkeerde Sinds den terugkeer van Sanidringham op j.l. Maandag, voelde Edu,ard zich min der wel en had hij zijn kamer op het Buckinghampaleis n.et meer verlaten, 'i och was zijn toestand Bandag en Woens dag, zelis Donderdagmorgen, nog met van dien aard, dat de gewone werkzaamheden, audiënties enz. werden afgelast. Maar v rijj- dag kwam er verergering, tegen den mid dag werd de toestand hopeloos, en, om 11 uur 45 minuten volgde de dood. Na ©en vrij moeilijken overtocht pver het kanaal en eeu vliegensvlugge trein reis kwam de Koningin te Londen aan, alwaar zij door verscheidene leden der koninklijke familie werd ontvangen. Z001- als het korte bericht meldde werden de gewone plichtplegingen zooveel mogelijk bekort, daar de Koningin brandde van ongeduld om zich persoonlijk van de ziekte v,an haar geniaal te gaan overtuigen. Bij haar aankomst op Buckingham, snelde zij dadelijk naar de ziekenkamer, waar (zij langen tijd vertoefde. Al het mogelijke was gedaan om te ven- hinderen, dat de koninklijke lijder Idoor gedruiscb of rumoer gestoord werd. Be straten rondom het paleis waren met turfj- strooisel en zand bedekt om alle geluid van wagens en paarden te dempen, en bin nen het gebouw waren uitgebreide maat regelen genomen om ook daar de grootst mogelijke stilte te bewaren. Ben geheelen avond stond er, ondanks den hevigen regen, een groote menigte volks voor het paleis. Vele aanzienlijken kwamen nog zeer laat om naar den toq- stand te informeeren. Het doodsbericht werd aan het volk me degedeeld te 12 uur 5, onmiddellijk 11a het vertrek van den prins ;van Yvales. Bij het vernemen der tijding ontstond er plotseling diepe stilte onder de menschen- menigte. Een groot aantal politieke vergaderingen werden Vrijdag, onder den indruk van de ernstige tijdingen, geopend met het zingen Historische Nuvelh- van AKMiülUa A KOHIER. 28. Alle vrees was verdwenen, men wilde op staanden voet tegen den vijand op- marcheeren en begroette reeds bij voor baat do overwinning, alsof deze z.ch aan de Poolsche vanen met onfeilbare ze kerheid had vastgehecht. Be graaf daar entegen begreep spoedig welke nieuwe moeilijkheden hij tegemoet ging, en met zijn scherpen militairen blik zag hij slechts ongeluk in het verschiet. Wel dra kreeg ook de brigade, die Zich slechts korten tijd in de nabijheid van het kas teel had opgehouden, bevel, om zich in spoedmarsch naar Samogitié te hegeven, ten einde zicli daar in verbinding te stellen met de twee andere koipsen, wijl deze pip- de Russen reeds eenige over winningen hadden behaald. Het was toen voor de geheel© divisie de tijld geweest om zich naar Wilna te begeven en dit stormenderhand in te nemen. Doch de naijver begon de drie iaanvoerders van elkander te vervreemden, de tijd ging ver loren niet onvruchtbaar gekibbel, en ter van het volkslied, het: „God save the King". Be Monarch verkeerde gedurende het grootste gedeelte van den avond in sla- penden toestand; tusschen 9 en 10 uur was hij een oogenblik wakker en daarna bleef hij bewusteloos. Hij overleed in te- j genwoordigheid van de Koningin, den prins en de prinses van Wales, de ko ninklijke prinses hertogin van Fife en den hertog van Fife, prinses Victoria, prinses Louise eu de hertogin van Argyll. Zijn dochter Maud, Koningin van Noorwegen, heeft den tocht naar Engeland aanvaard en werd Zondag in Londen verwacht. Eduard Vit, Koning van Groot-Brittannië en Ierland, Keizer van Indië, werd den 9en Nov. 1841 in het Buckinghampaleis, te Londen geboren als oudste zoon van Koningin Victoria en den prins-gemaal Al- bert van Saksen Coburg. Hij kreeg de voornamen van zijn vader Albert Kdwaiid -en den 4en Beo. 1841 den titel van prins van. Wales. In 1863 trad de Engelsohe Kroonprins in den echt met prinses Alexandra van Benemarken, dochter van Koning Christi- aan IX, uit welk huwelijk zes kinderen sproten, waarvan het derde den dag na zijn geboorte overleed (7 April 1871) en de oudste, de hertog van Clarence, op 14 Jan. 1892, Nog één zoon restte toen het vorstelijk paar. Toen zijn vader in 1861 overleed en koningin V.ctoria zich meer en meer uit het openbaar leven terugtrok, vertegen woordigde de Prins van Wales zijne moe der bij afficieele gelegenheden en bijzon dere zendingen aan buitenlaiiidsche haven. Hij deed dit steeds met grooten tact en minzaamheid. Toch deed zijn wuft en we- reldsch leven velen voor de .toekomst vreezen. Gelukkig heeft hij die verwach tingen beschaamd. Sinds hij in 1901 Vici- toria op den Engelschen troon opvolgde, heeft hij door een waardige vervulling zijner plichten als vorst van een wereldrijk de vlekken uitgegloeid, die op zijn naam kleefden. Hij heeft bewezen, dat ook in onzen democratischen tijd een constitu tioneel vorst allesbehalve een decoratieve figu.ur behoeft te zijn, maar wel degelijk een machtigen invloed kan uitoefenen op den gang der staatszaken ten bate van land en volk. Eduard VII heeft steeds den roem en de glorie van zijn land voor oogen gehad en daaraan met kracht gearbeid, zonder ooit ten speelbal te worden van de poli tieke partijen. Zijn enorme ervaring en wereldkennis stelde hij in dienst van de Europeesche politiek en het gelukte hem zoowel Engelands positie te versterken als den wereldvrede te bevestigen. Baar- om is zijn dood niet alleen een ontzagge lijk verlies voor Engeland, maar ook voor Europa, bijzonder voor die rijken, welke Eduard aan zich had weten te verplichten zooals Portugal en Frankrijk. Uit alle lan den gaan dan ook ernstig gemeenide stemmen op van deelneming in dit ver lies, zelfs uit Buitschland, dat langen tijd met Albion op gespannen voet stond. Ben opvolger van Eduard VII, thans wijl alleen de eenheid in alle bewegingen in staat zou geweest zijln de Kussen met succes te trotseeren, scheen de twee dracht alles te bederven en aan Polen het treurigst denkbaar lot te bereiden. In het begin hield de vijftml met zijn troepen slechts ,de hoofdstad Wilna be zet en bepaalde zich er toe de wan hopige, doch slecht geleide aanvallen der Poolsche troepen af te slaan. Boch in de vele kleine gevechten jaLengs tot het bewustzijn gekomen hunner meerderheid, begonnen de Kussen spoedig aanvalien- derwijze op te treden en dreven zij de ongedisciplineerde Polen langzaam tot aan de Pruisische grens. Een gedeelte, door zijn aanvoerders verraden of in den steek gelaten, leverde, knarsetandend van woede, aan de Pruisische soldaten zijn wapenen over; een ander gedeelte bleef wanhopig tegen den vijand strijden en viel, onder luid geroep van bemoediging tot de ontwapende kameraden, als hel den met de wapenen in de hand, liever een eervollen dood verkiezende dan die gevangenschap. Op die wijze legden ach tereenvolgens vierduizend man infanterie en tweeduizend man cavallerie hun wa penen neer; meer dan drieduizend revo- lutionnadren verlieten de gelederen |en keerden vol wanhoop naar hun woon steden terug, terwgil eenige andere ver- Reclameberiehtca 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nereiend, Dienstaanbiedingen regels voor 25 CL h contant. Koning George V, wacht een zware taak. Valt het reeds zwaar een vorst als Eduaild te vervangen, dubbel moeilijk wordt die taak, nu, bij de aanvaarding reeds van de regeermg, een ernstige constitutioneele cri sis op oplossing wacht. Moge het hem gegeven zijn de voet sporen van zijn vader te drukken, het zat hem tot roem, Engeland ten zegen strek ken. Be Nieuwe Koning. Prins George, Frederik, nrnest, Albeit, prins van Wales, de tweede zoon van koning Edward en koningin Alexandra, die thans den troon zal nestijgen, werd den 3 Juni 186o op Marlborough House geboren. Het was juist zeventien jaar na de blijde geboorte van zijn ouderen broei den laieren hertog van Clarence, die op 14 Januari 1892 overleed. Dit dit huwelijk zijn geboren pr.ns Edu ard Albert (24 juni 18a4), prms Albert j f rederik (14 December 1ö9o), prinses Vic toria Alexandria (2o Apr.l i89 7), prins Hendrik Willem (dl Maart 1990), prins George Eduard (z0 December 1902) en prins Jan Karei (12 Juli 1905). Als troonopvolger maakte hij verschil lende groote reizen, o. a. naar Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika, Canada, New foundland en indië. Zonder twijfel heelt hij tijdens die reizen een groote kennis opgedaan en de landen grondig leeren kennen, welke hij nju moet gaan besturen. De „Tim.es" wijdt een hoofdartikel aan den nieuwen koning, George V, en ven- klaart daarbij o. m. dat zijn ernstig karak ter en zijn kennis van 's Kijks aangelegen heden de zekere hoop geven, dat hij '1 schip van staat met groote voorzichtig;- heiü en wijs beleid, door alle gevaren, welke het bedreigen, zaJ besturen. jWij hebben een grooten constitufioneelen ko ning Verloren. Hij heeft ons een opvolger achtergelaten, op wien wij ons votte ver trouwen mogen stellen. Het is natuurlijk onmogelijk hier |alle berichten over Eduards dood af te druk ken. Wij meenen echter voor een paar telegrammen een uitzondering te moeten mak-en, die spreken van den algemeenen rouw in Engeland. LONDEN, 7 Mei. De doodstijding kwam als een geweldige schok te Londen, aan gezien men op het bericht dat de komng weer werkte was gaan hopen, dat hij her stellen zou. Er werd in heel het land gisteren geen vergadering gehouden, waar niet vurige wenschen voor zijn herstel werden geuit. Als een voorbeeld hoe algemeen geliefd hij was, kan dienen dat het socialistische oud-Parlementslid Crooks, te Londen het woord voerende, zijn gehoor uitnooidigde het God Save the King te zingen. Be koning geeft om den kleinen man, zeide hij; de koning is ons aller vader. LUNBeN, 7 Mei. Be rouw is algemeen, het heele land door. Overal waaien de vlaggen halfstok. Van alle torens luiden de klokken. VViedrennen en allerlei feeste lijkheden worden afgezegd. Van alle kan- strooide benden de bosschen en moeras sen bleven doorkruisen en den vijand heenlokten naar de meest verscheidene richtingen om hem daar te overvallen. Er bleven nog ongeveer drie- of vierdui zend man geregelde troepen over, die onder hevel van een onverschrokken lei der, besloten hadden zich tot eiken prijs een weg te banen naar Polen. Nu eens vechtende, dan weer den vijand door han dige bewegingen ontwijkende, trokken zij door geheel Eithauen en wendden hunne schreden ten slotte naar het bosch van Bialowitz, in welks diepten en duister nissen ziji veilig waren tegen elke ver volging. Wat Biialewski van deze dap pere troepen vernam, moest hem ver sterken in de vrees voor hetgeen Hij' voor zij'n vaderland reeds lang vreesde en voorzag. „Alles is verloren, waarde heer graaf", zeide hém een der eerste officieren, die een vriend van hem was; „Lithauen is voor Polen niet meer te behouden eu Polen zelf kan nog slechts gered worden door een wonder. Be Russen volgen ons op de hielen met een veel sterkere macht; binnen een paar uur zal hun voorhoede in de vlakte zichtbaar worden, elke te genstand is nutteloos; het beste dat gijl kunt doen, is uw manschappen snel ver zamelen en ons volgen naar Warschau." ten der wereld stroomen de betuigingen van rouwbeklag in. Vanmiddag om 4 uur houdt de Geheime Ra,ad zitting teneinde den nieuwen koniing uit te roepen. Buiten het paleis schoolt het volk samen en kijkt eerbiedig naar de vlag die halfstok waait. LONDEN, 7 Mei. Officieus verluidt nu, dat de koning in bewusteloos heid is gestorven. Hij was nagenoeg den geheelen avond buiten kennis. De rouw is algemeen. Allerwegen waaien de vlaggen halfstok, op de gebou wen en de schepen. De grootmeester van het huis van H. M. de iv.oningin, baron siirtema van Gro- vostins, heeft namens H. M. de Koningin Zaterdag een bezoek gebracht bij den En gelschen gezant, sir George Buchanan, 0111 uit naam van H. M. deelneming te betui gen met het overlijden van koning Edwaril. Dood van koning Edward. Ook minister Heemskerk, tijdelijk voor zitter van den ministerraad, behoorde tot de autoriteiten, d.e Zaterdag persoonlijk den Engelschen gezant bij ons Hof hun deelneming kwamen betuigen bij den -dood van den koning. In den loop van den middag ontving de Engelse,he gezant, sir George Buchanan, Zaterdag de officieele tijdmg van het over lijden van koning Edward. Poen Vrijdagavond de gezant en een lid der legatie H. M. de Koinng.n-Moeder uit geleide deed bij haar vertrek naar En geland, stelde de gezant H. M. op de hoogte van het jongste telegrafische be richt dat hij dien avond omtrent den toe stand van zijn souverein had ontvangen. Een tweede hoffelijkheid bewees sir George Buchanan der Koningin-Moeder, door Haar nog te Vlissingen, kort voor het vertrek der boot waarmede zij den overtocht zou doen, den inhoud van het later in den avond door hem ontvangen telegram, en waarin het criEeke van 's ko- nings toestand gemeld werd, over te seinen. De Londensche berichtgever van het „Hbl." meldt: De Koningin-Moeder kwam Zaterdag morgen t>e 8 uur 30 aan het Victoria- station aan. Haai' zuster, de hertogin van Albany, verwelkomde haar in den salon wagen, zoodra de trein stil stond. Up het perron bevonden zich onze gezani, baron Gericke van Herwijnen, piet de leden der legatie, de heeren v. d. Goes en Quar- les, consul Maas met zijin dochter, de land bouw vertegenwoordiger, Br. Van Rijn. Be gezant stelde de heeren aan de Ko ningin-Moeder voor. De Koningin was zeer onder den in druk van de tijding van Koning Edwards dood. „Gelooft gij inderdaad", zeide de graaf, „dat wiji hier hij het kasteel den vijand niet kunnen ophouden, om zoo tenminste uw terugtocht te dekken?" „Nooit zullen wijl dulden", (antwoordde de officier vastberaden, „dat gij! alten hier u blootstelt aan ide woede der Kus- sen; liever blijven wij allen te zajnen hier. Maar de plicht gebiedt dat wij! ons naar Polen wenden 0111 in vereeniging met onze Isitrijdende broeders Warschau te verdedigen. Ga gij dus met ons meue; en wanneer ook ©enigen uwer manschap pen ons willen volgen, zuilen deze daar door het vaderland een laatsten, eervol len dienst bewij'zen." „Gij hebt gelijk", antwoordde de graaf, „wanhopig strijden is aan mannen met hart en moed niet geoorloofd. Het on mogelijke te willen beproeven is niet meer dapperheid, maar overmoed." Be graat nam dan ook aanstonds een besluit, deelde zij'n plannen mede aan Raphael, Rosa en Kasimir en nam af scheid van den pastoor. Vervolgens liet hijl allen, die tot dusverre zijn banier gevolgd waren, bij zich komen en sprak hen aldus toe: „Mijne vriendenHier in Lithauen kun nen wij ons niet langer staande hou den. Het geluk heeft ons vaandel ver laten; maar God zij gedankt, de moed Welk weder zullen wij hebben Tot aan den avond van 10 Mei is de ver wachting Veranderlijke later zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regen- buien.Weimg verandering van temperatuur. Reuter seint nog uit Londen: De Ko ningin-Moeder kwam Zaterdagmorgen te Queensboro aan; H. M. was diep geschokt door het bericht van het overlijden des Konings. Zij vertrok om 7 uur naar Ether, teneinde een bezoek te brengen aan Hare Zuster, de hertogin van Albany. Wegens het overlijden van den Koning van Engeland en de nauwe verwantschap der Koningshuizen van Noorwegen en Benemarken met het Engelsche Hol, is de reis van Z. K. H. den Prins naar de Noorsche rijken voorloopig uitgesteld. Z. K. H. is dus niet naar den Helder ver trokken 0111 vandaar zijne Scandinavische reis aan te vangen, maar naar het Loo teruggekeerd. Gratie geweigerd. Be Koningin heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van R. Baron van Heeckeren van Brandsenburg, veroor deeld 'tot drie maanden gevangenisstraf wegens de bekende hnetkwestie. (Hbl.) Een vrouwelijke predikant. Te Amsterdam legde Vrijdag de eerste dame, inej. A. Wernika, met gunstig ge volg het doctoraal examen in de theologie af. Vacantiekaarten. Men deelt ons mede, dat de Staatsspoor wegmaatschappij dezen zomer de prijzen van de algemeene vacantiekaarten zal stel len op fa, f en 12 voor de jlrie klas- len. (N. H. Ct.) Een geheime distilleerderij. Ter aanvulling van een desbetreffend laatste bericht in ons vorig nummer dienp het volgende: Een gesloten huis op de Prinsegracht in Ben Haag, waarin tot voor korten tijd een behanger en stofieerder zijn beroep uitoefende, en waar thans keurig netjes overal gordijnen voor de ramen hingen, zoodat er mets bijzonders aan te zien was, had, hoe, dat is het geheim van den fiscus vooralsnog, de aandacht van de belastingambtenaren getrokken. V rijdagnnddag begaven zich vier van die ambtenaren, met een inspecteur van politie, nuar de bewuste woning en von den aldaar een distileei-mrichting. Een fornuis, distilleerketel, maatglazen en wat verder tot het bedrijf behoort, werden in beslag genomen, zoomede een aantal vaten met inhoud en alles per wagen, hespannen met een paard, onder geleide overgebracht naar het belastingkantoor op het Binnen hof. en de liefde voor het vaderland hebhen ons niet verlaten. Wij moeten ons te rugtrekken in Polen en ons daar ver eenigen met onze broeders te Warschau. Boch het staat u vriji mede te gaan of hier te blijven. Wie mij volgen wil, be- vinde zich over een uur in het kamp van onze Poolsche hulptroepen." Op het bepaalde uur verschenen een vierhonderd tal Lithauers in het bivak en verbroederden zich met ide Poolsche sol daten. Het teëken tot den opmarsch werd gegeven en de graaf moest met de zij nen voor de tweede maal het kasteel zijiner vaderen vaarwel zeggen. Be ko- lonne marcheerde voort in diep stilzwijL gen en met versnelden pas uit vrees van te worden aangevallen door de Russen, die, veel (sterker in aantal, dreigden hen te omsingelen. Men behoefde nog slechts een uur af te leggen 0111 het groote bosch van Bialowitz te bereiken in welks ondoordringbare diepte zij' een schuil plaats zoutten vinden, toen zijl bij ©en, riviertje in de vlakte kwamen, en op den anderen oever plotseling troepen Rus sische ruiters zagen, die zich gereed maakten om hun den overtocht te be moeilijken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1