Hevige aardbeving in Costa-Rica No. U Zaterdag 7 Mei 1910 Zesde Jaargang, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nnimer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. SI MN EK LAND. (ZIE HIERONDER.) Over een beeld en een kritiek. FEUILLETON, DE PANDJESBAAS. UIT ZEELAN D. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrgdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bg abonnement specials prgs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oereiead, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. VREESELIJKE AARDBEVING IN COSTA RICA. Het overbekende en beroemde Middel burgsche raadhuis heeft in zijn gerestau- reerden voorgevel eene nieuwe versiering gekregen, n.l. het beeld van H. M. de Koningin met Prinses Juliana, dat in de tapnis is geplaatst. Dit geeft de Middel burgsche C ourant, die gewoon is over alles meê te praten, zander daarom van alles ver stand te hebben, aanleiding tot de volgen de ontboezeming in haar nummer van 5 IVIoi j.l. Van meer dan een zijde ontvingen wij opmerkingen over het beeld der Koningin met Prinses J u 1 i as n a, dat in den gevel van het Stadhuis te Middelburg is geplaatst. Zg getuigen alle van weinig ingei- namienheid, eer van afkeuring. Trouwens reeds na de onthulling Zaterdag bleek van sympathie, door toejuichen, maar weinig. Eigenlijk stond menigeen, naar wij vermoedden, verbaasd, en vreemd te>- genover dat beeld. Het maakte niet den gewenschten indruk; hoe fraai het op zichzelf ook bewerkt is. Dat het geheel in den geest van den grooten architect Cuypers is, laat zich begrijpen, waar hem advies was ge vraagd. Wie het nu aanschouwt krijgt allicht den indruk van een Madonna beeld, met het kindeken Jezus op den schoot. En het zal moeilijk zijn aan het nageslacht en misschien zelfs aan het levende geslacht duidelijk te piakeu waarolm, dit beeld van eeu Hoofd van den Nederlanidschen Staat uit onzen tijd, boven al die Middeleeuwsche gra ven en gravinnen is geplaatst. Menigeen, die kennis nam van het geen de Burgemeester Zaterdag jzeide omtrent de bedoeling van deze hulde, vindt allicht daarin reden .01111 zich erbij neer te leggen, maar bij zulk De Pandjesbaas, tevens koopman in oudheden, was heelemaal geen gemoeds- mensch Zijn buren in het steegje maakten zelfs stoute kinderen bang met hem. Jongens, zoo zeiden ze, als jullie niet dadelijk stil bent, dan kom je bij Japie Kramer in de hel Door zulke onaangename oordeelvellin gen had de kleine koopman in den loop der jaren alle vriendelijkheid verloren. Het was hem zelfs een groot genoegen als hij in tijden van nood zich kon wreken op anderen dan die hem zijn vriendelijk heid hadden ontnomen Daarom keek hij op een goeden dag met welgevallen naar een in lompen gehulde vrouw, welke in haar handen krampachtig een onder een doek verborgen voorwerp vasthield. Zij stond voor zijn winkel en keek besluiteloos naar zijn naambordje. Tweemaal scheen zij niet den moed te vinden om binnen te treden. De versleten plunje over haar ingevallen borst beetde alsof daaronder een storm woedde. Zij sloop weg, hieljd echter voortdurend een blik op het naam bordje gevestigd en verdween, gevolgd door een joelenden straatjongen. Toen zij denzelfden dag voor de derde maal terugkeerde, opende hij het kleine venster aan de straat. Haar blik trof hem. Zij had melancholische oogen van dezelfde Jileur en vorm als de kleine Filip, Japie eene gelegenheid gesproken woorden zijn spoedig vervlogen en deze toelich ting valt, vooral later, niet meer onder ieders hereik. Daarom zal menig bezoeker uit ons land en uit den vreemde zeker met verbazing dit beeld aanschouwen of een geheel verkeerden indruk prvan krijgen. Het was, meenen ook wij, geen ge lukkige gedachte om op deze wijze een der belangrijkste feiten uit onze hedendaagsche historie te vereeuwi gen. Dit stukje proza is er een van de on gelukkigste soortde enghartigheid en be krompenheid liggen er duimdik op. Heeft de „Middelburgsche Courant" wel eens gehoord van „gothische(n) stijl" Dan moest zij toch weten, dat de bouwmeester, dr. Cuypers, het hem ter vervaardiging opgedragen beeld wel niet anders kon ontwerpen dan in den stijl en. in bet karakter van het gebou,w, waarvoor het beeld bestemd was. Dat in de conceptie van gothische beel den en beeldennissen steeds iets ligt wat doet terugdenken aan het Katholieke voorgeslacht, dat de heerlijk schoone ea- thedralen bouwde, welke wij nu nog be wonderen, moge een doorn in het oog zijn der „vrijzinnige'Middelburg sche Courant, het gaf den architect geen verlof het beeld onzer Koningin uit te beitelen in reformkostuum of met een hoed „Chantecler", maar het uit te hou wen in die lijnen, welke de bouwstijl van het raadhuis aangeeft. Ook de beelden der vroegere graven en gravinnen van Holland en Zeeland schijnen de Midd.el burgsche Cou rant niet met rust te laten. Vanwaar anders die spijtige uitdrukking: „boven al die Middeleeuwsche graven en gravin nen"? Denkt soms de „Middelburgsche" met die woorden een streep te kunnen halen door onze historie van 922 tot 1568? Laat zij, die zoo gaarne stoft op haar „vrijzinnigheid", dit overlaten aan de mannen der Evangelische Maatschappij of aan de redacties van „Marnix" en „Grens wachter". En voor de Middeleeuwen behoeft de „Middelburgsche" ook niet bang te zijn. Zeker, vrijzinnig-democraten kende men toen niet en dat is misschien maar goed ook, maar naast vele schaduwzijden overigens eigen aan ieder tijdperk ver- Kramer's eenig kind. Dat deed bij' den koopman plotseling een warm gevoel ont staan. Wat moet je? snauwde hij de vrouw toe, om zich zelf niet heelemaal ontrouw te worden. Aarzelend kwam ze nader en stond eenige oogenblikken later vóór hem in den kleinen winkel, 't Is de eerste maal, zeide ze als om zich te verontschuldigen Ik wil slechts twee rijksdaalders hebben. Het oude mannetje lachte luid. Wel zeker... waarom niet maar da delijk twee duizend? Twee rijksdaalders! Weet je wel hoeveel druppels zweet me nigeen daarvoor geven moet? Zij maakte kalm de linten en lappen, waarin het voorwerp gehuld was, los. -In elk geval niet zooveel tranen als ik vergoot voor dat ik zoover kwam. Onwillekeurig werd zijn belangstelling gewekt. Zij behoorde buiten kijf tot de genen, die niet in ellende geboren zijn. Laat eens kijken, zeide hij daarom vriendelijker. Op een donkeren achtergrond zag hij een manshoofd met een groote kanten kraag. Het gelaat viel moeilijk te onderscheiden. Het was alsof het onbeschermd eeuwen lang geduldig in rook en stof had ge hangen. Geen twee kwartjes is dat ding waard. Bedaard pakte zij1 het weer in. Haar groote oogleden waren daarbij bijna geheel gesloten. Dan moet mij'n kleine Filip maar I I J i &L toonen de Middeleeuwen vele lichtzijden, ook op sociaal en intellectueel gebied, die haar stempelen tot eene hoogst merk waardige episode in de wereldgeschiede nis, de studie en bewondering van den eerlijken opmerker ten volle waardig. Hedenmorgen ontvingen wij het navol gende telegram dat wij op de gebruikelijke wjjze in de stad bulletineerden New-york Central News seint: Hevlje aardbeving verwoestte Cartago In Cos tarica. Vijfhonderd personen werden gedood, honderden gewond. De schok ken duren voort. Costa-Rica (Rijke kust) is eene repu bliek in Midden Amerika met 54070 KM3 oppervlakte, dus bijna anderhalf maal zoo groot als Nederland, en liggende tusschen den Grooten Oceaan en de Karaïbische Zee. Het is bergachtig en zeer vulkanisch. De vuurspuwende bergen zijn er ten deele nog werkende. De stad Cartage, die thans geteisterd is, is de tweede in rang en bevat ruim 45000 inwoners. De hoofdstad der republiek, nog geen 300.000 bewaners sterk, heet San José en heeft eene bevolking van 90 000 zielen. De bodem van Costa Rica is ongemeen viuchtbaar, de bevolking arbeidzaam en intelligent. (Zie verder Laatste Berichten.) Tweede Kamer. De voorzitter van de T weede Kamer is VcOrnemens tegen 10 Mei aan de orde te stellen het wetsontwerp tot terugkoop van particuliere land Kamlangbauer en daarna o. a. de wetsontwerpen Ceirekkelgk het ge biuik van trekhonden, betrekkelijk de regeling d ,r jaarwedden van de directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie, wijders eenige couclasiëu, waaronder die betrekkelgk ae adressen van den oversten Roemer en KoGk, voorts het wetsontwerp tot wgziging der schoolwet. Woensdag 11 Mei herstemming over het wetsontwerp betrekkelgk de spoorlijn Ba taviaBuitenzorg; daarna volgt hetafdee- verhongeren, zeide ze gelaten. Een rilling voer den koopman door de leden, Filip wat gaat jou Filip aan? Ge hebt zeker geen herinnering meer aan uw moeder, Filip is mijn zoou. Hij zuchtte en zei: Laat dat ding toch maar hier. Ik zal je die twee rijksdaalders er voor geven, vooruit dan maar. Geen woord van dank kwam er over haar lippen. Zij fluisterde alsof haar geest geheel afwezig was, met een blik op het schilderijtje in zijn hand Het spijt me, maar ik kon niet anders. De kleine koopman werd ongedu.dig en zeiNou, ik wil wel weer terug. O neen, neen, dat niet. Maa rhet was eeuwen lang in onze familie. Een kroniek beweert, dat het geluk aanbrengt," Hij had reeds het briefje ingevuld. Een termijn van vier weken is zeker goed, hè? Binnen twee weken hoop ik het weer terug te halen. Goed, zooals ge wilt. Hier is het geld. Een magere, heete hand raakte de zijne aan. Toen vertrok ze en het schilderijtje was weldra de eenige getuige van Japie Kramer's beter ik. De koopman natn het in de hand en ging zachtjes loopend, nadat hij den gren del op de buitendeur geschoven had naai de achterkamer. - Slaap je, Flip? Neen, ik meng verf. Daarvoor ben je nog niet gezond ge noeg jongen. O, het gaat heel goed. Kijk dit blauw lingsonderzoek van verschillende wets ontwerpen. De doodstraf. Men schrijft aan de Rottdat de Prov. Synode dor Geref. Kerken in de provincie Groningen Donderdag 9 Juni zal behandelen het voorstel der classis Grootegast, gesteund door de classis Groningen, om bij de Reg e- riug aan te dringen op wederinvoering der doodstraf. De hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dr. H. H Kuyper acht den tijd om tot de invoering over te gaan nog niet gekomen en is van oordeel, dat de Kerk riet het lichaam is om hierop aan te dringen. Gemeenteambtenaren. Verschenen is een oproep van den Nederlandschen Bond van Gemeenteamb tenaren voor de propaganda-vergadering voor eene rijksregeling van de pension- neering van gemeenteambtenaren en van hunne weduwen en weezen, op 23 dezer te s Gravenhage, waar als sprekers zullen optieden: prof mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal prof. dr W. H. Nolens, idem idem J. N. Elenbaas, burgemeester-secretaris van Krab bendijke, en Th. Pels, secretaris van 's Hertogen bosch. Deze t geenkomst, waarin geen debat zal worden toegelaten, is toegankelijk voor alle gemeenteambtenaren en bunne vrouwen. Goes. W-erken op Zondag. Giste ren was het een algemeen erkende chris telijke feestdag. Toch is hier in deze ge meente door velen gearbeid. Voor zoo ver dit in het openbaar geschied is het strafbaar voor de wet. Dit ondervond zekere A. G., die bezig zijnde zijn huis op te verven, door de poiilie werd ge waarschuwd daarmede op te houuen. Rij weigerde dit en werd, toen hij nogmaals met dit werk werd aangetroffen, gever baliseerd. Lezing K. S. A. De groote zaal van het „Slot Oostende" was Donderdagavond flink bezet, ook met dames. Te ongeveer kwart over acht deed het bestuur der plaatselgke afdeeliug met nu eens. Dat is Italië's hemel. De oude zuchtte en voelde den pols van den zestienjarigen knaap. Gelukkig hij sloeg een beetje kalmer. Zonder een langdurig verblijf in Davos of in een andere gezonde streek zoiu de jongen echter niet heelemaal weer beter worden. Een windvlaag, een stofwolk kon die ellendige koorts weer doen opkomen. Dat hij1 zoo zwak wasom zichzelf en den jongen in dien ouden rommel te laten ondergaan Jawel zwak, dat was "hij. Maar hij hield nu eenmaal van die oude, vreemde voorwerpen uit lang vervlogen tijden. Hij kon er geen afstand meer van doen, moest toezien, hoe zij'n kind, da,t de zwakke lon gen van zijn moeder had geërfd, lang zaam te gronde ging, dit kind met zijn grooten, bewonderenswaardigen zin voor kleuren en het gezonde venangen, om eens iets grootsch tot stand te' brengen. De jonge Kramer bekeek intusschen met schitterende oogen het kleine, donkere schilderijtje. Kijk hu eens naar die geweldige oogen, vader. Zij schijnen te bedreigen en te vervloeken Ik zie slechts dat ik allemachtig dom geweest ben, Filip En het goud van die ketting, vader, ging de jongen voort zonder op de woor den van zij'n vader te letten, men zou het zoo van zijn hals willen nemen en 't jou geven, vader. Japie Kramer lachte behaaglijk, terwijl Tot aan den avond van 7 Mei is de ver wachting Meest krachtige tot stormachtigen, zuidelijke tot westelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Regenbuien Weinig verandering van temperatuur. de Eerw. geestelijkheid en den spreker zijn intrede. De heer F. H Kosters opende de bijeenkomst met zijn voldoening uit te spreken over de goede opkomst en leidde vervolgens den spreker in en diens onder werp r „Wat heeft de Kerk voor de maat schappij gedaan". Aan dit openingswoord wenschte hij als voorzitter der plaatselijke afdeeling van de K. S. A. nog jets aan toe te voegen n.l. eene warme aansporing om als donateur tot de K. S. A. toe te treden. Voor de geringe som van 50 cents per jaar helpt men mede het Centraal Bureau in staat te stellen zijn schoone zending in den strijd tegen het Ongeloof te volbrengen. Hierua Degon de spreker zijn rede, waar over in ons eerstvolgend nummer door het pers-comité der K. S. A. verslag zal worden uitgebracht. Middelburg. In de Woensdagavond ge houden vergadering van het departement Middelburg van de Maatschappij tot 't Nut van het Algemeen werd mededee- liug gedaan van een schrijven van de Spaarbankcommissie, vvaar.n. medegedeeld wordt, dat de Spaarbank wederom voor 10 jaar de garantie verlengt van het Bad huis, waardoor het bestaan van deze in richting gewaarborgd blijft. De voorzit ter, de heer L. K. van der Hajst J.Jz., bracht dank aan de commissie voor h::re medewerking in deze. Hierna had de uitloting plaats van twee rentelooze voorschotten en drie 3 pCt. effecten van het Badhuis. Uitgeloot wer den de rentelooze voorschotten 8 en 14; en de 3 pCt. 44, 84 en 196. Goedgekeurd werden de verslagen en rekening en verantwoordingen van do ver schillende commissies. Tot lid van het departcmentsbestuur werd herkozen de heer W. H. Hassel- bach, met wien was aanbevolen de heer J. K. Swaters. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer J, zij'n zoon schertste. .Zij gingen dezen avond vroeg naar bed, want voor Filip was niets beter dan twaalf uur achtereen slapen. Den volgenden avond was er niets an ders te doen, dan mooie dingen te be kijken te schatten en soms te lief kozen. Tegen den middag van den vol genden dag ging eindelijk de bel over. Een go-edgekleed heer wilde zijn pijpen- verzameling met verscheiden antieke exemplaren verrijken. Hij noemde zich professor Givonni en vertelde, dat de bekende professor Bene- dix hem Kramer's schatten had aanbe volen. ■De kleine koopman was plotseling een en al verrukking. Och, die beste professor Benedix Elk jaar komt hij in den herfst kijken, of er ook iets kostbaars bij' mij is gekomen. Hij heeft verstand van oudheden en is bovendien een groot schilder. Als mij'n Filip niet die zwakke longen had, zou hij al lang bij hem geweest zijn. Het gebeurde a.nders nooit, dat de koop man tegenover vreemden zoo spraakzaam was maar de naam van den man, die de ontwikkeling van den kleinen Filip steeds nauwlettend gadesloeg, scheen zijn tong los te maken. Professor Givonni bleek een prettige klant te zgn. Hij dong niet, als de ande ren, die eerst op een voorwerp scheld en, 0111 het daarna des te goedkooper te kun nen krijgen. Hij betaalde dadelijk den ge- vraagden prijs en liet zijn adres in Rome

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1