D e gevangenen van den Czaar. No. 53 Donderdag 5 Mei 1910 Zesde Jaargang. FEUILLETON Verschijnt elhen MAANDAG-, WOENSDAG- en VHIIDU1V0ND. BUITENLAND. BINNENLAND Welk weder zullen wij hebben ÜTTTEETLAN D. NIEUWE ZEEUWS» OUIRANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.9ü Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorlstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speeiale prga. Advertentiën van 15 regels f0,50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. frankrijk. Barones Vaughan. Volgens de „Matin" moet dezer dagen te Vallaugoujard, dep. Seine et Oise, een incident hebben plaats gehad, waarvan de bekende barones Vaughan bet „slachtoffer" was. De gebeur tenis is eerst nu bekend geworden, doordat de barones geen ruchtbaarheid aan de zaak wilde gegeven zien. Toen de barones nl. met haar beide kinderen en een dienstmeisje in een rijtuig een tochtje maakte, versperde op het oogen- blik, dat het rijtuig bjj het station gekomen was, een automobiel het den weg. Een dame, die, zooals later bleek, de zuster van de barones was, sprong uit de auto en richtte een revolver op-haar, zonder echter af' te schieten. De barones gaf haar koetsier bevel oogenblikkeljjk terug te keeren en zonder dat er ongelukken plaats hadden, reed het rijtuig terug naar het slot Vabncourt, vanwaar het gekomen was. De reden, waarom de zuster van de barones aldus handelde, moet deze zijn, dat ze, in grooto geldelijke verlegenheid verkeerende, zich meermalen tot de barones gericht had om ondersteuningdeze had de verzoeken echter nooit ingewilligd en in den laatsten tijd had ze zelfs de brieven, die haar van haar zuster gewerden, in het geheel niet beantwoord. Daarom besloot de zuster van Vaughan tot dit wanhoops- middet haar toevlucht te nemen, om zoo doende de barones te dwingen, haar aan te hooren. Uit het onderzoek, dat de politie, zoodra het voorval te haver kennis werd gebracht, instelde, moet later gebleken zijn, dat de rovolver niet geladen was. Men herinnert zich wel den griezeligen moord dezen winter te Parg's op Elisa Vandainne gepleegd, wier afgehouwen hoofd ergens in lappen en papier gewikkeld, op een braakliggend terrein achter een heining ontdekt werd. Later zijn op een andere plek de handen van het slachtoffer gevonden en thans is dicht bij die plek een mensehen- voet gevonden, waarvan men meent, dat hij van het lijk der ongelukkige vrouw afkomstig is. Kinderen waren bezig er meo te voetballen. amerika. Ontzettende brand. Een hevige brand heeft Vrijdag het Roffmore Hotel, een der voornaamste Hotels teCornwal.in den Canadeeschen staat Ontario, in de asch gelegd. Het gevaar werd ontdekt door den nachtportier, die hij zjjn rondgang door liet gebouw brand ontdekte op de tweede verdieping, waar deze reeds een tameljjke uitbreiding had gekregen. Het was toen ongeveer 3 uur 's nachts en de zestig gasten, die op dat oogenblik in het hotel verbleven waren allen te bed. Onmiddellijk wekte de portier de bedienden en alarmeerde de brandweer. Het was toen evenwel reeds onmogelijk eenige gangen op de tweede verdieping te bereiken en daar de hoofd- Historische Novelle van ARMINIUS ARCHIE R. 26). Da; r Raphael nu zag dat het doel zijner zending volkomen bereikt was, besloot hij graaf Bialewski te gaan opzoeken, vooral daar hij van dezen, sinds hun afscheid, niet het geringste meer vernomen had. Hij doorkruiste geheel Lithauen, de steden en de groote dorpen v orzichtig vermijdende, en begaf zich allereerst naar zijn eigon kasteel, niet zoozeer om zich van den toe stand aldaar te overtuigen als wel om zijn grootmoeder, die hij met kinderliefde be minde, weder te zien. Deze had het kasteel niet verlaten en was slechts met eenige vrouwen en bedienden bij zich, in haar woning achtergebleven, terwijl zij aan al haar overige onderhoorigen verlof had ge schonken, zich te scharen onder het nationale vaandel. Het was, zooals wij reeds gehoord hebben, een eerbiedwaardige dame, een waar voorbeeld van alle deugdenvol moed ver- heugde zij zich over de in haar land ontstane trap niet te gebruiken was, was de eenige weg ter ontsnapping langs de nauwe en eenigszins afgelegen bediendentrap. De bedienden slaagden er in de meeste gasten te wekken en ze veilig te doen ontsnappen. Maar een groot aantal kamers op do tweede en derde verdieping kon men niet meer bereiken en tegen wil en dank was men wel gedwongen, de o. gelukkigen, die deze vertrekken bewoonden aan hun lot over te laten. Eenige van hen slaagden er in, langs de ladders van de brandweer te ontsnappen, maar de brand breidde zich zoo snel uit, dat het geheele huis reeds een zee van vuur was, toen de brandweer op de plaats verscheen. Eenigen tijd later stortten de vloeren van de bovenverdiepingen in en sleurden de nog in het gebouw aanwezige loge's in de vlammenzee onder hen Negen lijken heeft men na den brand onder de puin- hoopen gevondenmen vreest echter, dat de anleren geheel door het vuur zjjn verteerd. Verschillende logeergasten, die er in slaagden te ontsnappen, bekwamen meer of minder ernstige brandwonden. AUSTRALIË. Zendelingen door kannibalen overvallen. Naar uit Seattle gemeld wordt, heeft een schip dat daar aankwam van de Tonga-eilanden, gerapporteerd, dat twee preshyteriaansche zendelingen op Savage eiland door kannibalen vermoord en opgegeten zjjn. Het bericht voegt erbij, dat de oude, godsdienstige gebruiken op verschillende eilandengroepen van Polynesië weer be ginnen op te leven, en dat de inboorlingen zich weer druk-op te goed doen aan men- schenvleesch. C i t 8 C h l a K i». In Pruisen heeft de beweging voor hervorming van het kiesrecht het 1 Meifeest nieuw leven ingeblazen. Te Keulen had de president van politie het houden van op tochten verboden. Desniettemin stroomde het omtrent 3 uur van een menigte van vele duizenden arbeiders over de schipbrug Daar Deutz. Hier kwamen in een tuin eea 15,000 arbeiders bgeen. Zij werden er toe gesproken door dr. Rosa Luxenburg uit Berlijn. Vervolgens begaf zich de reusach tige menigte weer naar Keulen. Er was veel politie aanwezig en deze dwong het volk zich te verdeelen over de vaste Rijn brug en de schipbrug. Aan de overzijde stond weer politie, die de menigte belette in optocht de stad in te trekken, zoodat zjj zich naar links en rechts langs de rivier verspreidde. Uit andere plaatsen komen ook berichten over feestelijke en drukbezochte Meiviering. Alleen to Maagdenburg is de menigte met de politie slaags geraakt. Een eiland geannexeerd. Een BritschG walvischvaarder heeft, blijkeDS een bericht uit DarbaD, Heard-eiland, in den zuidelijken Indischen Oceaan ten behoeve van het rijk geannexeerd. De bemanning beweging en gaf al wat zij bezat, om het in dienst te stellen van de behoeften des vader- ]a-dshet zilver van haar tafel, het lijnwaad uit haar kasten, de voorraden van kelders en zolders, alles had zij vrijwillig opgeofferd, zonder dat men haar daarom had gevraagd. „Lieve grootmoeder", zeide Raphael tot baar bij het afscheid, „gij blijft dus hier alleen achter? Wanneer de Russen zich plot seling hierheen begeven, hebt gij van hun on verzoenlijke wraak alles te wachten. Ik ten, nu ik op het punt sta u te verlaten, erg ongerust". „Mijn kind!" antwoordde de dame op vastberaden toon, „Ik ben bereid onder het dak mijner vaderen te sterven, niets kan mij van hier doen vertrekken. Ga gij heen, waar uw plicht u roept; het zou nutteloos zijn hier te blijven om mij te verdedigen, gij kunt het vaderland elders beter dienen". „O mijne goede moeder!" riep Raphael, en zonk, terwijl hij haar teeder de hand kustte, op de knieën, om haren zegen te ontvangen. De grootmoeder legde hare handen op Raphael's hoofd en sprak over hem een stil gebed uit; daarna omhelsde zij herhaalde malen den zoon harer dochter en zij namen van elkander een treffend afscheid. Raphael plaatste zich aan het hoofd zijner heeft er de Britsche vlag geheschen, en aan den stok een verklaring van inlijving bevestigd. De mogelijkheid van een protest van de zijde der Vereenigde Staten is echter niet uitgesloten, aangezien de groep, waartoe het eiland behoort, in 1853 door een Amerikaan werd ontdekt, naar wien zjj ook genoemd is. r u n l a ar i>. W r aak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1 zijn verscheidene personen te St. Petersburg een agent van politie aan gevallen en hebben hem gedood waarna zjj de vlucht namen. Het blijkt dat het slachtoffer! degene was, die den moordenaar van Karpof arresteerde. Reeds zijn eenige personen in verband met dozen nieuwen aanslag Jgearresteard. belgië. De verkiezingen. In België is men druk in de weer voor de verkiezingen. Op 22 Mei as. is de gewichtige dag. Het „Handelsbl. [v. Antw." is vol moed. Uit den uitslag der Fransehe verkiezingen ziet men, zoo merkt' het op, dat de Fransehe kiezers, ondanks de weinige vrijheid waarover zij beschikken, de politiek der blocards tot staan gebracht en haar leiders veroordeeld hebben. „Weln op dit gebaar der Fransehe kiezers zullen de Belgische Dp hun beurt antwoorden met don kreetWeg met de blocards dat zijn in België de veree nigde liberalen en socialisten, die in de Kamer steeds ronduit beweerd hebben dat de politiek der Fransehe blocards hun ideaal was. De Brusselsche „Chronique", die tot den linkervleugel van het Belgisch liberalisme behoort, meent dat bij de huidige partij verhouding in België geen ander dan een „clericaal" ministerie mogelijk is, omdat de (gedroomde) anticlericale meerderheid na 22 Mei gelijkelijk uit liberalen en socialisten zal samengesteld zijn en dus ook het uit deze meerderheid te vormen ministerie voor de helft uit liberalen en voor de andere helft uit socialisten zou moeten bestaan. Dit nu zou, volgei s het blad, eenvoudig onmogelijk zijn, wijl de socialisten het koningschap niet wilhn erkennen! De Brusselsche corresp. der „Küln. Vzg.", een democr. roomsch, orgaan, neemt niet onaardig met deze uitlating van 't radicale blad een loopje „Als het daarvan afhing, schrijft hij, zou werkelijk niets de vorming van een Kabinet Hymans Vandervelde in den weg staan. De roode en blauwe broeders verstaan elkaar zoo wonderwel in den Brns- selschen gemeenteraad, dat het niet te denken is dat er ooit oneenigheid komen zou in den ministerraad, wanneer de heeren Schollaert en Renkin er werden vervangen door de heeren Hymans en Vandervelde. „Want het fabeltje van de anti-konings gezindheid der partijgenooten houdt geen stand, als de persoonlijke ijdelheid in het spel komt. „In de vervlogen wintermaanden heeft zich reeds meer dan een anticlericaal or gaan er vroolijk over gemaakt, dat de manschappen en begaf zich op marseh naar het kasteel van den graaf, dat voor geheel den omtrek het middelpunt van den opstand was geworden Bialewski had^zich met ge weld van wapenen opnieuw meester gemaakt van zijn woning en daar het hoofdkwartier opgeslagen. Hoe meer Raphael het kasteel naderde, des te drukkor werd het op den weg met scharen vrijwilligers, die patriotti sche liederen zongen, en met karavanen van paarden en wagens, wapenen en krijgs voorraden aanvoerdenhij zag de hoogsten in het rond bezet met wachtposten, in de dorpen vond hij talrijke recruten di- bezig waren zich te oefenen in den wapenhandel van tijd tot tijd hoorde hij in de verte een sterk geweervuur, als teeken van een ge vecht van de opstandelingen met de Russen. Nauwelijks was Raphael met zjjn manschap pen aangekomen voor do poort van het kasteel, of de graaf ijlde hem tegemoet en sloot hem vol vaderlijke vreu»de in de armen „O, mijn geliefde zoon!" riep bij uit; „hoe verheugt het ons allen u weder te zien; daar wij zoolaug niets van u hoorden, meenden wij dat u een ongeluk was over komen. God zij dank, dat gij nu bijna tegelijk met Kasimir tot ons terugkeert". „Ja, ik dank God, dat wij na zoolange vrouw van broeder Vandervelde in de deftige salons in hofrouw verscheen. En nu Zaterdag, bij de opening der Brusselsche tentoonstelling, konden de aanwezigen zieh in het schouwspel verlustigen, dat de geweldige tronen verwoester, partijgenoot Furnêmont, met zijn echtgenoot en zjjn dochters, in een rok gestoken, te midden der opgetogen menigte verscheen, en staande met onbedekt hoofd, de aanspraken tot het Koningspaar en het antwoord van den Koning aanhoorde, en er geen aanmerking op maakte, dat zijn dames levendig deel namen aan de huldiging van het vorstenpaar. „En eenige minuten later was het weer een dochtertje van partijgenoot Grimard, dat in het paviljoen van de stad Brussel namens het gemeentebestuur aan de Konin gin een bloemruiker aanbood „Er ontbrak alleen nog maar aan, dat broeder Demblon een welkom declameerde De „Croniqne" dus spot de correspon dent verder kan derhalve gerust zijn op dit punt. ..De waarheid is, dat de druiven haar te zuur zijn. Burgemeester Sweerts De burgemeester van 's-Gravenhage is weer hersteldheden heeft hij zijne werk zaamheden ten stadhuize kunnen hervatten. De Staten van Utrecht kozen tot lid der Eerste Kamer met '27 van de 38 stem men baron van Hardenbroek, burgemeester van Driebergen (a -r.) inplaats van wijlen jhr. M. v. Asch v. Wijck. H. M. de Koningin-Moeder zal heden Vrij dagavond de reis naar Engeland doen via Vlissingen, waartoe H. M. per H. S van 8 u 39 in de residentie zal verlaten. De Koningin-Moeder wordt op Haar reis vergezeld door Hare hofdame jkvr Van der Poll en door den kamerheer jhr. mr. A. G Schimmelpenninck. De minister van justitie mr. Nelissen zal wegens geschokte gezondheid ontslag vragen. Dit is reeds de vierde eerste rangskracht die aan dit kabinet ontvalt. Eerst wijlen mr. Bevers, daarna gen Sabron, vervolgens Idenburg, en thans mr. Nelissen. Naar de Tel. verneemt, stelt het minis terie van Binnenlandsche Zaken een onder zoek in betreffende te hooge declaratiën van reiskosten door leden van examen-com- Bij het vertrek van den rouwtrein met het stoffelijk overschot van baron Melvill van Lynden waren tot uitgeleide aan het station te Den Haag vele autoriteiten aan wezig, o. a. de ministers uit het Kabinet Kuyper met den toensoaligen premier. Te Neerlangbroek werd de overledene in 't familiegraf bijgezet. De eohtgenoote had plaats genomen in het eerste volgrijtuig Mr. graaf F. v. Lynden, neef van den oveiledene, zoon van wijlen graaf v, Lynden oud-minister en oud Tweede Kamerlid voor Tiel, sprak namens de familiedaarna sprak scheiding wederom behouden en gelukkig vereenigd zijn". „Hebt gij in de verte dat schieten niet gehoord?" vroeg haastig de graaf, wiens geest slechts bezig was met oorlog en go- vechten. „Dat is Kasimir, die, op een half uur afstand van hier een sterk Rus sisch detachement, hetwelk in deze streek een verkenning wilde doen, terugdrijft. Ach, welk een heldenmoed en hoeveel doods verachting betoonen de onzenIk vrees echter, helaas, dat wij ons doel niet zullen bereikenhet is of er boven ons ani) vaderland een ongeluksgesternte staat. Dit Lithauen, hetwelk de Russen als met ketenen aaö hun macht geboeid waanden, is opgestaan en strijdt den strijd der wanhoop. Nu hebben wij echter dringend de hulp noodig der Poolsche troepen, die op hun beurt ook niets vermogen zonder zonder ons. Doch heel het Poolsche leger blijft, op de basis van Warschau, staan en van daar uit wil men nu een geregelden strijd aanbinden met de ontzaglijk sterke Russische strijdmacht, terwijl dan Lithauen en alle provinciën van het oude groote Polen bij het eerste verschijnen van Poolsche regimenten als ëëa man z uden moeten opstaan tegenover onze vijanden één lange gevechtslinie zouden moeten vormen van Tot aan den avond van 5 MEI is de ver wachting Meest matige Noord-Westelijke tot Weste lijken wind. Zwaarbewolkt Waarschijnlijk nog regenbuien Temperatuur zachter. ds. Bolwerk, van_Loenen, een woord van troost, waarop mr. F. M baron v. Lynden, de eenig overgebleven broeder van den overledene, uit Haarlem, namens de familie bedankte. De opbrengst van den verkoop van Ju- lianabloempjes was te Rotterdam f6755,35, te 's Gravenhage ruim f 8500, te Haarlem ruim f4100, te Den Bosch f800, te Nij megen f1200 en te Utrecht ruim f3000. De Kuyper-enquête.; Naar wjj vernemen, zal binnen enkele dagen Troelstra's memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over zijn enquête- voorstel inzake dr. Kuyper bjj de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eerste punten van behandeling voor de Kamer zal z(jn na haar wederhijeenkomen in de volgende week. (Volk.) Goes. Dinsdag 2 Mei vergaderden in „de Prins van Oranje" alhier de besturen van bijna alle gemeenten en polders, die be trokken zijn bij het op Zuid-Beveland on derworpen tramwegnet, onder leiding van het comité tot steun van de plannen van den heer Huyghebaert. De heer Mr. P. Dieleman, secretaris van het Comité, presideerde, de vergadering, dewijl de heer M. de Jonge Jzn, wegens ziekte daarin verhinderd was. Hij zette in izijn inleidend woord nogmaals de be- teekenis jder plannen niteen, gaf de gron den aan, waarop subsidies aan polders en gemeenten zijn gevraagd en riep aller hulp len steun in om het groote plan 'te doen slagen. Na ernstige en langdurige besprekingen werd door al de aanwezigen een adres van adhaesie geteekend, hetwelk aan de Provinciale Staten en aan den Minister van Waterstaat zal worden verzonden. Het was een zeer geanimeerde vergadering, waarop bleek, hoe allen eensgezind zich willen opmaken om de plannen spoedig verwezenlijkt te zien. Lozing K. S. A. (ingezonden). Op de sociale week, die dit jaar vanwege het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie te Amsterdam zal worden gehouden, zal eene rede worden uitgesproken over het onderwerp: „De Kerk en de Ka tholieke Sociale Actie". Daar de meeste onzer Katholieke stadgenooten wel niet in de gelegenheid zullen zijn al was het alleen maar om den verren af stand aan die sociale week deel te nemen, heeft het bestuur onzer plaatse- het Zuiden naar het Noorden. Daartoe schuift men dwaas genoeg den strijd op de lange baan, en in plaats van te rekenen op het vuur van het patriotisme, geeft men zich over aan de vergeefsche hoop op de tusschenkomst van bet buiten land. Ik voorzie, helaas bedroevende resul taten. Maar geloof niet, Raphael, dat ik den moed verlies; ik ga vastberaden op den ingeslagen weg voort. Maar gij hadt gelijk toen gij beweerdet, dat Polen zijn heil en zijn redding thans nog niet langs den weg van het geweld vinden kan". „Dat teweer ik nog," antwoordde Ra phael „maar daar mijn meening geen ingang heeft gevonden, volg ik u op den weg, dien wij nu eenmaal hebben betreden. Onze strijd zal, al eindigt hjj ook ongelukkig, aan de geheele wereld doen zien, dat er nog een Polen bestaat". „Er blijft ons inderdaad niets anders over, dan te strijden en in den strjjd te sterven", antwoordde de graaf; „ik, zal niet ten achter blijven. Maar kom nu mede, Raphael, en laat ons naar Rosa gaan Zij zal niet weinig verheugt zijn, het lieve kind, als zij u hier ziet. Denk eens aan, wat heeft dat arme kind veel uitgestaan gedurende de laatBte vier maanden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1