No. 47 Donderdag 21 April 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAH D. ROOSEVELT.0 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten i 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 'g namiddags, Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prgs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. Over een paar weken zal ons land een kortstondig bezoek ontvangen van den heer Theod. Roosevelt, oud-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die na in Afrika een jachttoer te hebben ge maakt langs Europa naai- zjjn „Heimat" terugkeert. Olschoon niet meer daadwerkelijk, de regeering uitoefenende, blijft Roosevelt een persoon van gewicht en een politieke figuur van hooge beteekenis. Zulks dankt hij aan de kracht en energie, waarmede hij het presidentschap over de linie waar nam. L In Amerika is men dan ook van gevoe len, dat Roosevelt wie weet hoe spoe dig door het vertrouwen des volks op nieuw op den zetel in het „Witte Huis" zal worden geplaatst. „Teddy" zelf be weert het ambtelijk leven voorgoed vaar wel te zeggen. Thuis gekomen, zal hij zich gaan wijden aan de journalistiek en de „Outlook" redigeeren. Het is zeker zeer vereerend voor do journalistiek, onder hare beoefenaren een voormalig staatshoofd te mogen tellen, wij geloaven echter, dat die redactioneeie arbeid niet zoo heel lang duren zal. Reeds de onrustige aard, die Roosevelt kenmerkt, zal het hem moeielijk maken rustig op een stoel voor de redactietafel te bljjven zitten, maar ten overvloede zullen zijn vrienden er wel voor zorgen, dat „Teddy" niet lang „krantenman" blijft. Want men kan in de Unie niet buiten hem en al is Roosevelt du nog zoo gesloten, waar het de bespreking zijner toekomstplannen geldt, hij kan niet verhinderen, dat anderen daarover spreken en dit gebeurt meer dan genoeg, getuige de volgende brief, die van San Francisco uit aan het „Handelsblad van Antwerpen" werd geschreven: „Slechts één persoon in gansch de wereld kan de republikeinsche partij in de Vereen. Staten van totalen on dergang behoeden, en dat is niemand anders dan ex-president Theodore Roosevelt? Ziedaar het gedacht van een ieder in de United Staten, die zic'h met de politiek inlaat, op dit ocgenblik. Reeds vanaf den beginne heeft jnen in gansch deze zoo onmetelijke groote republiek, maar natuurlijk wel in de eerste plaats in de nationale haoUd- stad, Washington, den zetel der regee ring, kunnen opmerken, dat ,er jvan den tegen woordigen president, Wil liam Howard Taft, lang niet zoo'n kracht en ijzeren wil uitgaat als van zijin voorganger, den nog immer zoo populairen „Teddy", en aak nimmer nog heeft de republikeinsche partij er dan ook zoo slecht voorgezeten, als juist sedert het optreden van Jiet nieuwe Staatshoofd het geval is. Voorzeker zullen mijne talrijke le zers reeds door berichten in dit blad, als anderzins, weten, hoezeer er ver brokkeling in bedoelde partij1 heeft plaats gehad en hoe verscheidene elementen, door Roosevelt immer vriendschappelijk bijeengehoujden, thans gansch vijandig tegenover el kaar staan, terwijl ook geenszins pn bekend zal zijn, dat sedert „Teddy's' aftreden, wij hier in eigenlijken zin niet één, doch drie presidenten heb ben en dat juist de heer Taft in ie derde of laatste plaats karnt. Immers boven hem, staan welis waar natuurlijk niet in naam, doch wel jn werkelijkheid de zoo on vermoeide „speaker" Joe Cannon en de eveneens reeds grijze „Chief Justi ce" Melville W, Fuller en voorzeker kan de bekleeder der hoogste waar digheid in deze republiek dan pak niet alleen aansprakelijk geacht wor- den voor de in den laatsten tijd zoo veelvuldig plaats gehad hebbende ver- J) Theod. Roosevelt, de 26e president der Vereenigde Staten van Noard-Amerika, werd in 1858 te New-York gebaren. Zijn familie is van Hollandschen oorsprong. Na den dood van president Mac Kinley (Sept. 1901) werd hij1 tot president gekozen en in 1905 herkozen. Na afloop van zijn tweeden presidentstermijn stelde hij zich niet meer herkiesbaar en ondernam de bekende groote reis, vanwaar hij nu terug keert. anderingen onder de lagere en hoogere ambtenaren. Is dat echter niet een toestand, welke zeer afkeurenswaardig is te noemen? Wat dit land noodig heeft, is één zegge één president, niet één in naam alleen, doch één, die weet, wat hij' wil, zich door totaal niemand de wet laat voorschrijven en met ijzeren vuist het bewind voert, iemand zoaals bijvoorbeeld. Taft's voorganger Geen wonder dan ook, dat veler oogen gericht zijn naar eene zekere plaats in Egypte, waar talrijke cor respondenten van nieuwsbladen uit gansch de wereld binnenkort een door de Afrikaansche zon gansch gebruin- den, gebaarden leeuwenjager, die de huiden van meer dan duizend door hem gedoöde wilde dieren in zijne koffers .met zich voert, ontmoeten zullen. Opmerkelijk voorzeker is in deze materie dat, dezer dagen, bij een feestmaaltijd, door de „Stamina Re publican Club", te Cincinnati, in den Staat Ohio, gegeven, den naam van den heer Taft slechts voor ééne mi nuut werd toegejuicht en die van den heer Roosevelt gedurende verschillen de minuten. En ook is nog wel zeer vermeldens waardig het feit, dat toen de „Chicago Tribune" aan 2000 gazetten, uitge geven wordende tusschen de Alleghe- nies en de Mississippi, verzocht, te willen bekend maken, wie volgens hun gevoelen de meest gewenschte persoon voor het presidentschap in 1912 zou zijn, niet minder dan 1200 „Teddy" Roosevelt als zoodanig aan wezen, terwijl de overige 800 stem men verdeeld waren tusschen Taft, Harmon, Bryan en Pinchot". Men behoeft na dit alles nog geen pro feet te zijn, om te concludeeren, dat Roosevelt's rol op het politieke wereidtoo- neel nog niet is uitgespeeld. IT A 1.1 R. De Paus over de Olijf berg stichting. De Paus heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over het samengaan van Duitsche roomschen en evangelischen bij het stichten van de groote liefdadigheidsstichting, voor zieken verpleging enz., op den Olijfbeig hij Je ruzalem. Zulke feesten aJs daarbij- gevier|d werden, zeide hij, vormen een gelukkige tegenstelling met de vervolging der Kerk in andere landen, vooral in Frankrijk. De Paus prees daarbij „den waarlijk christe- lijken zin van Wilhelm II". Dieondeugende clericalenl De „Messagero" deelt mede, dat de Italiaansche minister van Oorlog, gene raal Spingardi, aan de divisie- en bri gadecommandanten een nota heeft gezon den, om hen uit te nooldigen de olericale propaganda in het leger tegen te houden. Deze maatregel schijnt het gevolg te zjjm, schrijft het blad, Van de hou ding der clericale partjj, die aan alle pastoors en katholieke vereenigingen _een omzendbrief moet gericht hebben, met Jiet verzoek er naar te trachten do soldaten, die na afiaap van den dienst de kazerne verlaten, ,over te halen hun vrijen tijd te komen door brengen in katholieke vereenigingslo- kalen. Verschrikkelijk, neen, 't woord is te zwak: ontzettendI Stel u voor: Italiaansche soldaten hun vrije avonden doorbrengend in een door katholieken gesticht en beheerd lokaal. Waar misschien wel eens geestelijken komen. Het leger in gevaarI De Staat in nood] En de zaak -schijnt verband te houden met een groot algemeen clericaal com plot. De minister van openbare werken al thans schjjnt zoo iets te hebben ontdekt. Maar ook hij1 heeft zijn maatregelen ge nomen. Zjjn eerste regeeringsdaad is ge weest, de reducties bij het spoorwegver voer op te heffen voor de leden der gods dienstige congregaties. Nu is het tenminste voor de samen zweerders iets moeilijker geworden om zich in massa naar bepaalde plaatsen, wie weet naar diezelfde militaire tehuizen, Je begeven. Een felicitatie waard. Actief die nieuwe Italiaansche regee ring! En zeer breed van blik!! tni.Miuuii. Franse he pelgrims bij den Paus. Zaterdag ontving de Paus een aantal Fransche pelgrims, in audiëntie, die aan den Paus werden voorgesteld door mgr. Odelin. Deze las een adres voor, waarin hij o. m. den 11. Vader dankte voor de vorstelijke gift, die hij' voor de slacht offers van de overstroomingen aan den aartsbisschop van Parijs schonk. Hij sprak ook van de zaligverklaring van Jeanne d'Arc, waaruit de groote liefde van den Paus voor Frankrijk bleek; van de vervolgingen der Katholieken in Frank rijk en van de wijze, waarop de Fransche Katholieken zich tegenwoordig vereenigen. Z. H. antwoordde hierop met een toe spraak, en gal den pelgrims zijn zegen. Terwijl Z. H. heenging zongen dezen een lied. AHbltlkl. President Taft en het vrou wenkiesrecht. in een rede die president Taft hield tot de afgevaardigden naar de vergadering van de National Wo man Suffrage Association, gaf hij; onom wonden te kennen, dat hij niet symphati- seerde met de beweging voor vrouwenkies recht. Volgens zijn meening was het groot ste bezwaar tegen het verleenen van kies recht aan vrouwen, dat deze over 't alge meen geen belang er in stellen, en de stem ming dus zou, worden gecontroleerd door, wat hij aanduidde, als de „less desirable class of women" (de minder gewenschte klas van vrouwen). Deze opmerking van den president werd met een hevig gesis begroet; Tait echter bewaarde zijn kalmte en vervolgde: „Gij moet u het kiesrecht waardig toonen, floor die zelfbeheersching te oefenen, die noodig is voor de behartiging van regeeringsza- ken, hetwelk niet geschiedt do,ar sissen". Aan het slot van zijn rede werd presi dent Taft luid toegejuicht. CHINA. Oproer teTsjangsja. Aangaan de de troebelen in Tsjangsja, aan de Jangt- se, meldt Reuter nog, dat de Noorscfie alsook alle Katholieke zendingstations ver brand zjjn; de overige zijn vernield. Ook het Japansche consulaat is verwoest. Alle eigendommen van vreemdelingen, met uit zondering van het Engelsche consulaat schijnen door de Chineezen verwoest te zijn. De kanonneerboot Thistle heeft 's nachts op de rivier een jonk, die zonder licht voer, overvaren. Drie zendelingen, die pan boord waren, zijn er bij verdronken. Vol gens het eene bericht waren het Duit; schers; volgens een telegram dat wij ont vingen, Spanjaarden. Men heeft ook ver moed, dat het Amerikanen waren, die men miste. Er is ook een Fransche kanonneerboot onderweg naar Tsjangsja. De correspondent van de Times te Sjanghai meldt, dat er van de negen zen- dingsposten zes verbrand zijn. De staats bank werd geplunderd. Het tolkantoor als mede het Engelsche consulaat wenden niet aangerand. Alle Europeanen ontkwamen veilig op een paar booten. De oorzaak rati bet oproer zegt de correspondent was ongetwijfeld het ge brek aan rjjst en de pogingen van kooplui om nog winst te maken door de rjjst van de markt te houden. Uit brieven blijkt, dat de armste menschen hun dochters verkochten oun aan voedsel te komen. Het groote aantal werkloozen werd versterkt door ontslagen soldaten. Toen kwamen er geruchten, dat de vreemdelingen China gingen verdeelen, en Tsjangsja haat de vreemdelingen. Dat schijnt dus de uit barsting veroorzaakt te hebben. In Hankau scbijint 'took te gisten. Daar is reeds een Japansche winkel geplunderd. Verjaardag Prins Hendrik. De verjaardag van Prins Hendrik is dit jaar in den lande wederom als een nationale feestdag gevierd. Van de open bare gebouwen en uit verschillende wo ningen van ingezetenen wapperden de vlaggen, ondanks den hevigen Zuid-Wester storm. In verschillende plaatsen evenwel moest de gebruikelijke parade achterwege blij- Het Vredespaleis. Meer dan waarschijnlijk, zoo goed als zeker zelfs, zal het Vredespaleis niet in 1913 gereedkomen zooals vrij algemeen werd verwacht. Er bestaat, naar wij1 ver nemen, zelfs ,alle reden om te verwach ten, dat de inwijding eerst zal kunnen plaats hebben in 1915. (H. Crt.) De oud-president der Vereenigde Sta ten van N.-Amerika Roosevelt wordt Vrijdag 29 dezer per trein van 1 u. 31 minuten Hollandsche spoor te 's Graven- hage verwacht. De heer Roosevelt zal in het Hotel des Indes zijn introk nemen. Minister Nelissen. Naar wij vernemen vertoeft de minister van justitie thans te Bussum. De kansen, dat de minister alsnog zijn ambt zal kunnen blijven vervullen, moe ten -er den laatsten tijd niet op verbe terd zijn. (Gentr.) Haarlemsche Katholiekendag. Tot lid van het Algemeen Comité voor Katholiekendagen in het bisdom Haarlem is benoemd de heer J. W. Vienings te Goes. Fooien dan Spoorwegconducteurs. Wij lezen in het Handelsblad: „Het töoienstelsel is zulk een ellendig stelsel, da.t men van het publiek mag verwachten, dat het niet tot het geven va,n looien overgaat, daar, waar het gansch onnoodig mag heeten. Den kell- ner, die van do fooien bestaan moet, een, fooi geven, is helaas, nog onvermijdelijk, ma.a.r het succes van sommige inrichtin gen, die het aannemen van fooien ver bieden, is naar onze meening mede daar aan te danken. „Geheel onnoodig is het fooien geven aan spoorwegconducteurs. Dour de spoor wegmaatschappijen wordt dan ook tel kens getracht te beletten, dat de con ducteurs fooien aannemen, met al de ver keerde gevolgen van dien, als daar zijn: bevoorrechting van den eenen reiziger bo ven den anderen, het verrichten van dien sten, welke tijd vorderen, die anders moest worden besteed, enz. Ook de goede verhouding onder de conducteurs onderling wordt er niet door bevorderd; het geeft aanleiding tot naijver, tot on zuivere beoordeeiing van conducteurs door hootdconducteurs en andere verkeerde dingen. „De eigenlijke ;s(chuldige is natuurlijk het publiek. Het is volkomen waar, dat er conducteurs zijn, die door het aan bieden van: „zorgen dat u alleen blijft zitten, meneer," het „opheffen" van een damescoupé, die misschien eerst opzet telijk tot damescoupé gepromoveerd was, trachten het fooien geven uit te lokken. Maar als het publiek er iiiet op inging, zou dit gauw uit zijn. „En thans is het zoover, dat het pu bliek door een kwartje fooi een conduc teur, bij de H. IJ. S. M. tenminste, een schade kan berokkenen van twee dagen loon. Die straf is op het aannemen van fooien gesteld, en reeds een paar maal toegepast. Men denke er dus aan: men brengt den conducteur, die een fooi aan neemt, in gevaar groot verlies te lijden. En er zijn bij een spoorwegbedrijf veel oogen, die zoo iets kunnen bemerken." Sociale Cursussen. Driedaagsche sociale cursussen zullen ook dit jaar in de verschillende bisdom men gehouden worden. Verleden jaar is door deze cursussen zeer veel goeds ge sticht, en overal hadden zij groot succes. De Federatie der R. K. Werkliedenbon den heeft dan ook reeds maatregelen gé- nomen om dit praotische werk dit jaar voort te zetten. Een program is reeds ontworpen. (Kaih. Volk.) Koloniën. De katholieke missie op N i eu w-Gu i nea Pater Dr. M. Neijens schrijft uit Merauke aan de Java- Post In Merauke gaat 'tgoed; de luitjes zijn best gestemd en beginnen hoe langer hoe meer 'hun vertrouwen te schenken aan de paters; enkelen hebben reeds hun kinlderen afgestaan, die nu dagelijks onderricht ont vangen van de missionarissen. Ook de resident is uiterst tevreden over het werk en heeft meer dan eens openlijk betuigd én aan mij1 persoonlijk voor een tijdje geschreven, dat wij de krachtigste helpers der regeering zijn in Merauke en omstreken. Zeer gaarne zou hij1 zien, dat nu in de buurt een tweede post tot stand kwam en ik hoop, dat de verruiling van zijn en mijn verlangen spoedig zal geschie den. Sangasee, een zestig kilometers ten Wes ten van Merauke gelegen, schijnt wel de meest geschikte plaats 'te zijn. De bevol king is er nog wel woest, even woest als in Merauke, maar zij' heeft als 'tware nog geen kennis gemaakt met de zooge naamde beschaving, door Javanen, Ma- leiers, Timoreezen en anderen aldaar in gevoerd. Dat is een groot voordeel, want zoo heeft de missionaris met een vijand minder te kampen. De kampongs zijn er talrijk en groot, terwijl de zee een natuur lijke, ofschoon in sommige tijden van 't jaar wel wat lastige, verbindingsweg levert met Merauke. In een mijner vorige brieven heb ik ge sproken over een andere plaats van Nieuw- Guinea, n.l. de Kaimenastreek, in de buurt der Etnabaai gelegen, benoorden Groot- Kei, op een afstand van 200 kilometers. Ook die plaats acht ik zeer geschikt voor een missiestatie. Doch wijl ik de plaats nog niet bezocht had en mijne gegevens alleen afkomstig waren van lieden, die ik niet onvoorwaardelijk kan gelooven, hald ik gemeend eerst inlichtingen te moetein inwinnen bij1 een bevriend bestuursambte naar. De ambtenaar antwoordde mij, dat hij het binnengedeelte der Argoenibaai het meest geschikt acht voor het vestigen van een statie; de bevolking is daar nog het minst met mahomedaansche en andere vreemdelingen in aanraking geweest en woont daar in groote complexen bijeen. Bovendien getuigt hij, dat hij bij' onder vinding weet, welk een krachtige hulp, zoowel plaatselijk als in ruimeren kring, een missie kan zijn. Zijnerzijds is dan ook op de meest mogelijke medewerking te rekenen. Ook vestigt hij mijne aan dacht nog op een andere zeer geschikte plaats, n.l. de Besaarstreek, waar de as sistent-resident een talrijke onbedorven, be volking gevonden had. Dat de arbeid onzer missionnarissen ook in niet-Katholieke kringen de aan dacht trekt, moge hieruit blijken, dat bo venstaand stuk in zijn geheel voorkwam in de „Nieuwe Rotterd. Cour." (Dinsdag 19 April, avondbl. A). Go33. Gisterenavond maakte de Goesche Harmonie „Euphonia", ter eere van Prins Hendrik's jaardag, een muzikale wande ling door de stad. De wandeling werd genomen van uit het vergaderlokaal over de Markt, Kerk straat, Lange Vorststraat, St. Jacobstraat, Kade, 's Heer Hendrikskinderenstraat, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Wijngaard straat, Korte Kerkstraat en zoo over de Markt terug. Ondanks het slechte weder was er veel volk op de been. Naar wij vernemen, zal door de maat schappij Toonkunst, afdeeling Goes, in den loop der volgende week een concert alhier gegeven worden, waarin eene soliste van groot talent zal optreden. Het tweede of volksconcert, Maandag- avond door „Het Goesche Mannenkoor" alhier gegeven, mag als welgeslaagd wor den beschouwd. Er is goed gezongen. De heer Dr. v. d. Kamp verwierf zich een warm applaus dooi' de schoone vertol-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1