De gevangenen van den Czaar. No. 46 Dinsdag 19 April 1910 Zesde Jaargang. I Verschijn eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VBIIDAGAVOND. I BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. L. PEUTE, Breedstraat - Zierikzee. SCHANDELIJK. UIT DE PERS. NIEUWE EEUWSCUE COUP Afzondert gke nummers A contant - 0.06 Advertentiën worden ingewacht op Masuidag en Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nerrefcend, half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddag. Kantoor v. d. AdministratieGangepoortstraaf C 209, GOES. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ctj a contant. 9^** Het Agentschap der Nieuwe Zeeuwsche Courant is te ZIE- RIEZEË gevestigd bij den heer Onder dezen titel driestart het Hgzn. Als regel zal wel gelden, dat wie veel omzet, goedkooper levert dan wie slechts een geringen omzet heeft. Op dezen regel maken intusschen uit zondering de syndicaten en trusts, die een reusachtig grooten omzet en voor sommi ge artikelen de markt in hun handen hebben. In den laatsten tijd heeft veel van zich doen spreken het Rij'nsch-Westfaalsche kolensyndicaat, dat aan enkele personen reusachtige winsten bezorgt en den prijs der kolen ontzaglijk heelt opgedreven., Dit syndicaat beheerscht ais het ware voor ons land de kolenmarkt. Het kan, daar het concurrentie zoo goed als niet te duchten heeft, prijzen vaststellen, die het wil. Zulk een toestand is schreeuwend, even als schreeuwend zijn de trusts, die we voor ettelijke andere artikelen zich heb ben zien vormen. Zoo worden de prijzen kunstmatig op gedreven. Een kunstmatige opdrijving heeft ook plaats, wanneer, zooals bij het artikel krenten herhaaldelijk is geschied, de helft of meer van den oogst verbrand wordt, ten einde de prijzen hoog te houden. Dergelijke dingen zijn eenvoudig ter gend van onrechtvaardigheid. Dat iets duur wordt als de oogst slecht en de opbrengst gering is, spreekt vanzelf. Daar is niets tegen te doen. Maar dat men door misdadige middelen de opbrengst gering maakt, of dat men ten einde een kleine groep meiisehen bui ten alle verhouding tot hetgeen zij doen te bevoordeelen, de prijzen opdrijft, is eenvoudig schandelijk. Socialisten zullen degenen, die derge lijke praktijken toepassen, wel niet zijn, maar dat zij socialisten kweeken is bui ten kijf'. En indien op dezen weg mocht worden voortgegaan, dan zou de socialistische staat zij'n pad op voortreffelijke wijze ge ef fend vinden. ITALIË. Uitvaart Pater Oomen. „In de Hollandsche kapel van San Gioacchino droeg 13 April Mgr. Amedeus de Bie, Historische Novella van ARMINIUS ARCHIE R. 19.. „Nog meer verschrok ik,", ging Firley met boosaardige berekening voort, „toen ik bemerkte, dat een uwer pistolen ont brak. Ook gingen mij zoo juist de graaf en uw vriend Raphael voor bij, zonder op mij te letten. Ik hoorde herhaalde malen uwen naam uitspreken en de graaf voegde erbg-„Wees onbezorgd, Ubinski; ik reken vast op Stanislaus, of ten minste op zijn mannen, en dat is |da hoofdzaak". Van dit laatste was geen woord waar, doch daar hij, als een slang voortsluipen- de zijn meester was gevolgd stap voor stap en dus van het zooeven voorgeval lene getuige was geweest, achtte hij deze wending het meest geschikt ter bereiking zijner verraderlijke plannen, waarin hij zijn meester tot eiken prijs wilde betrek ken „Waarlijk I Spraken zij over mij?" be gon Stanislaus met een ironisch lachje; „goed dat ik het weet; zij willen mij gebruiken als een blind werktuig; zij' zullen Generaal-abt der p. Cisterciensers, een stille H. Mis op voor de zielerust van den door de Hollanders in Rome zoo hoog vereerden pater Petrus Oomen, die gedurende 18 jaren als generaal-procurator der Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser, in San Alfonso verblijf hield, en velen Hollanders, die óf in Rome met terwoon gevestigd waren, óf slechts voor eenige weken van de Eeuwige Stad kwa men genieten (denk slechts aan het sterf bed van dr. Schaepman) tot geestelijken leidsman en hulpvaardigen gids en voor spreker in Rome en het Vaticaan diende. „Om voor dezen door allen zoo bemin den en geachten landgenoot te bidden, waren alle Hollanders en ook verschil lende Vlamingen samengekomen. Op de eerste bidstoelen knielden mgr. p. Lo renzo Janssens O.S.B., Protonotaar mgr. J. Willemsen neder, alsook de procura tor generalis der Norbertijnen, mgr. de Bruel. Dan merkten wijl, behalve vele paters Redemptoristen, den directeur van het Nederlandsch Instituut, dr. Gisbert Brom op, den president van het Inter nationale College der Franciscanen, p. Hendricus Klumper, voorts p. Franken S. Aug., p. van Kerkhof 0. Oarm. en nog' vele anderen. Ja zelfs vreemdelingen, die slechts voor korten tijd in Rome ver toefden, wilden deze lijkplechtigheid bij wonen, zooals bijV. mevr. v. Vollenhoven- van de Poll, mej. Marie Kooien, enz. „De Absolutio ad feretrum werd door Mgr. de Bie cum mytra gegeven, geas sisteerd door p. J. van de Kar, O. S. B. als assistent, door p. Dr. Geurts, van Steyl, als diaken, door kapelaan de Jtng als subdiaken, terwijl de Libera door een koor van Hollandsche priesters onder di rectie van Dr. Smit gezongen werd, „Zoo vergeten de Hollandsche Romei nen hun goeden vriend, zoo spoedig in het vaderland gestorven, niet." DCITNC1ILAAD. De bierstrjjid in Beieren. Een brief van den bierhuishouder te Mün- chen handelt natuurlijk in deze dagen over den bierboycot; maar niet heel na tuurlijk is het, dat de schuld daarvoor niet aan de belasting maar aan de komeet wordt toegeschreven; en toch is dit zoo. In dien brief toch staat: „In onze streek heeft de komeet reeds groot ongeluk gebracht, namelgk de verhoo ging van den bierprijls,_ zoodat de men- schen geen bier meer drinken." Dat wil wat zeggen in Beieren en voor de BeierenZijl staan met hier op en gaan met bier naar bed. En nu hebben zij', wijl het bier öp sommige plaatsen 2 pfen nig, op andere 4 pfennig per liter duur der geworden is, den boycot afgekondigd. En zij houden zich er aan. Eensdeels om de boete, die zjj vrijwillig hebben aanvaard bij het schenden van hun be lofte, en die Van 3 tot 20 Mark loopt; maar ook uit echt Beiersche koppigheid. Voor de bierhuizen staan posten. In die zich in mij vergissen. Spoed u zoo snel mogelijk naar. het kasteel, mijnheelr Fir ley; verzamel onze mannen en breng hen hierheen. Gij treft mij op weg naar huis, waar gewichtige zaken wachten op mijn tegenwoordigheid' „Gij wilt zeker zelf in alle haast de voorbereidende maatregelen nemen voor uwe bruiloft", hervatte Firley schalks, als of hij de beteekenis van de woorden zijns meestens niet begrepen had. „Ik verbied u, mijnheer Firley", zei Sta nislaus, geprikkeld opstuivende, „over deze zaak in mijn tegenwoordigheid te spreken, of gij zult ;ör spijt van hebben Maar, wat 'kan het mij ookl schelen IIk ben waarachtig dwaas, dat ik mij zoo opwind over iets, dat niets beteekent De graaf en zijn dochter, moet ge weten, hebben mijn aanzoek afgewezen". „Wat? Uw aanzoek afgewezen?" „Jawel I en aan mijn vriend Raphael wordt de voorkeur gegeven". „En nu wilt ge naar uw kasteel terug om uw mannen te verzamelen en u met hen onder het bevel te sjtellen van den graaf? Ik bewonder weliswaar uw ziele- grootheid; maar ik had nooit gedacht, dat mijn meester in staat was zich zoo ver weg te werpen". „Houd op met spotten, Firley; geeft mij veel liever raad hoe ik mij moet wreken". bierhuizen wordt limonade en koffie ge dronken, maar nergens bier. Aan alle stations staan mannen met borden, die in groote letters te lezen geven: „Drinkt geen 24-pfennig bier!" Inmiddels worden coöperatieve brouwe rijen opgericht. Op esn plaats werden in een week 120.000 Mark bijeengebracht voor het oprichten daarvan. Dat heeft de brouwers en kasteleins tot nadenken gebracht. Zoolang het bleef bij den boy cot, dachten zijl: „dat duurt niet lang, de Beiersche boeren kunnen op den duur toch niet buiten bier." Maar nu de co öperatieve brouwerijen dreigen te ont staan, zien zij, dat het ernst is. En in vele plaatsen wordt 't bier reeds weder voor 20 pf. verkocht. Een bierhuishouder had in zijn lokaal biljetten opgehangen, met de woorden: „waarde bierdrinkers, dat de bierprijs verhoogd wordt is niet mijn schuld, maar die van den Rijksdag". Ondanks deze juiste aanwijzing van den schuldige, bleef het lokaal van den man toch leeg. De nederlaag der brouwers is echter volkomen, nu zijl niet eens de verhooging konden volhouden, waartoe zij door de wet volkomen gerechtigd waren. Maar de vrees voor coöperatieve brouwerijen deed de deur dicht. (Hdbl.) Een zesdekker. Een Duitsche vliegmachine-fabriek heeft een zesdekker gebouwd van aanzienlijke afmetingen, die 9 a 8 personen kan vervoeren, voorzien is van een motor van 80 p.k. en min stens vijf uren kan vliegen. FltlA IkltfJ li. Per trein van Parijs naar Lon den. Uit Londen wordt bericht, dat men vóór twee jaren zijn verstreken van Parijs naar Londen zal kunnen reizen zon der den trein te verlaten en dat het ver voer van lichte goederen tussohen beide landen zal kunnen plaats hebben zonder overlading. Voorloopig zou men een dienst van ferry-boats krijgen tusschen Calais en Dover, later nog tusschen andere havens. Het plan is uitgegaan van Sir Charles Rivers Wilson, die van het Engelsche Par lement de noodige vergunning heelt gekre gen en ook door de Fransche regeering zeer wordt aangemoedigd. A Al Kit IK.i De strijd tegen de hooge vleeschprijzen. De arbeidersvrou wen van New-i'ork zijn zoo hoos geworden over de verhoaging der vleeschprijzen, dat zij een gewapende beweging tegen de sla gers hebben op touw gezet. De Jaqdsche vrouwen zijn begonnen en hebben de vleeschwinkels overvallen, gebruik ma kend van hoedennaalden en petroleum. De Christenvrouwen volgden spoedig het voor beeld der Israëlitische zusters, en er wer den 400 slagerswinkels overvallen. Boven dien moeten 800,000 menschen gezworen „Niet graag, meester", zeide deze met zegevierenden blik; „een man ,van |ee!r, zooals gij zal toch niet buigen voor hen, die hem overladen hebben met schimp en smaad. Mij dunkt het beste, dat gij u van deze ellendelingen afscheidt. Als zij zich verlaten en aan zich zelf overge laten gevoelen, zullen zij er spoedig spijt van hebben, u dezen smaad te hebben aangedaan, en zoo vergeldt gij1 verach ting met verachting." „Wees er van overtuigd, dat ik onder dit opzicht niet tejkort zal schieten; ik zou echter niet gaarne den schij'n op mjj laden alsof ik de nationale zaak ver ried; mij'n gemoed komt daartegen in op stand, want ik heb op dit puni verplich tingen aangegaan, die ik zeer moeilijk kan nalaten." „De Hemel beware mij1 ervoor", hervatte Firley met satanische huichelarij; „dat ik u zou aanraden uw geweten geweld aan te (doen; ik bewonder veeleer den fijner tact, .waarmede gij' onder dit opzicht steeds weet Je handelen. Maar uw persoonlijke waardigheid moet gij steeds hooghouden; zij heeft haar rechten evengoed als het vaderland. Zonder u openlijk tegen het vaderland te verklaren, hult gij u in een koele gereserveerdheid en blijft zoo het juiste midden hooiden tusschen uwe eer en uw belang". „Ja-, zoo ongeveer zal ik handelen", ant- hebben zich van vleesch te spenen. Ver schillende mensoh«n, die vleesch gekocht hadden, werden mishandeld. Een slager trachtte de aanvallers te verjagen met behulp van een zweep, maar hij struikelde en viiel, waarop men hem de zweep jafnam en hom er mee afranselde. De vrouwen zij;n zoo verbolgen op de slagers, omdat dezen voordeel willen trekken uit de prijs- verhooging, veroorzaakt door de vlee.sch- trust. Onrust. De stakingen nemen weer toe. In Zwe den ging 't ten vorige jare in het groot. In Wales dreigde het denzeliden kant uit te gaan. Frankrijk beleeft hetzelfde harts tochtelijk gedoe. En in Duitschland kon het wel eens op een reusachtige Lock-out uitloopen. Ook hier te lande merkt men er weer meer dan een tijd geleden van. Dit verraadt onrust in de gemoederen. De neiging tot actie is algemeen. Toch komt in het stakingswezen allengs een ander karakter. Onder de werkgevers vindt de organisatie der Syndicaten na volging. Ook zij sloten zich tot een vas ten bond aaneen. Van de macht die in de eendracht schuilt, zijn ook zij zich bewust geworden. Op zichzelf dolende, was een werkgever, die haast met zij'n werk had, een verloren man. Met zij'n vakgenooten in bond trotseert hij elk ver zet. Heeds vroeger hebben de weeffa- brikanten op die wijk een grooten slag gewonnen. Thans beproeven het de man nen in de bouwvakken. Hamburg alleen gat toe. En in Engeland is men reeds zoover, dat de werkgevers een verlaging van loon bij min gunstige constellatie durven voorstellen en doorvoeren, zoo in oogenhlikken van gunstige constellatie hun te hoog loon was afgeperst. De staking, in verband met de Lock out, begint niet alleen zich weer te roe ren, maar ze neemt een meer gespannen karakter aan, vertakt zich sneller en breidt zich in een oogenblik verder uit, maar bijna overal zóó, dat het over wicht niet meer, zonder beding, aan de zijde der arbeiders is. En juist dit laat ste nu kan er zoo licht toe leiden, dat het verzet vooral van dc zijde der arbei ders een meer revolutionair stempel zal gaan dragen. In Frankrijk, zou men zoo zeggen, hebben de socialisten nu al wat ze hegeeren kunnen, een socialistisch pre sident-minister, en Viviani, een anderen socialist, aan Publieke Werken. Toch hielp dit zoo weinig, dat Briand bru taalweg met steenen werd gegooid; naar men nu in de Fransche bladen zegt door Anarchisten, maar dan toch door socia listen, die anarchistisch optreden, omdat ze het niet zetten noch velen kunnen, dat een man, die eens een der hunnen was, met geweld hun verzet bedwingt. Dit toch is voor de socialisten het wan hopende, dat hun eigen mannen, zoodra woordde (Stanislaus, strak voor zich. |uit cto rriD'fiiA ACHTSTE HOOFDSTUK. De vlucht. Het was tusschen drie en vier uur des namiddags; de zon neigde ten ondergang, de dag liep ten einde. Van alle zijlden, van het bosch klonken de jachthoorns;, die ido Verstrooide deelnemers aan de jacht samenriepen tot den terugtocht. De buit van den dag was rijk en met de luidste jubelkreten begroetten de zwaarbeladen overwinnaars elkaar. Zingend en juichend legde men den weg af naar het kasteel en als in triomftocht stroomde de massa volk [de slotpoort binnen. In de zalen en op de gangen waren groote tafels aange recht, die onder den last der spij'zen pn dranken, waarmede zij bedekt waren, let terlijk doorbogen. Allen werden uitgenoo- digd aan deze goerfvoorziene tafels plaats te nemen. Weldra gingen de fiesschen van hand tot hand, de glazen klonken en hoera's schalden, zoodat de breede gewel ven ervan daverden. Hier was geen onder scheid meer tusschen den adel en den boerenstand, tusschen den heer en, den. dienaarmien hoorde nog slechts de namen van: broeder en vriend. Toen de geest drift haar toppunt bereikt had, stond de graaf plotseling op en verzocht om stilte. „Vrienden I" sprak hij' met verheffing van stem tot de verzamelden, >,uit War- ze aan het bewind komen, precies zoo te werk gaan, als eertijds de leiders der burgerlijke partijen. Voor het bewind ver antwoordelijk, voelen ze zelf hun plicht om de orde te handhaven en het gezag hoog te houden, desnoods met hulp van de militaire macht. En zoo moeten deze socialistische mi nisters wel optreden, omdat ze beter nog dan een ander den geest van hun vroe gere kameraden kennen. Weken ze ook maar een oogenblik, zoo zou het aan stonds een klare, wilde revolutie zijfi. Met sabotage beginnend en in plunde ring eindigend. Dien geest der woestheid hebben Bri and en Viviani vroeger zelve aange kweekt, maar nu keeren ze zich tegen dien geest. Misschien waren ze voor barricadeheid geboren; maar nu ze niet op de barricade, maar op den ininisters- zetel zij'n terecht gekomen, gaal al hun actie er op- uit, om dien boozen geest te bezweren. (Stand.) De Kon. Familie naar het Loo. Het rijtuig, dat de Koninklijke Familie van het Paleis Vrijdag naar het Staats spoorstation der residentie bracht, verliet het voorplein ander de hoera's van het dicht opeengepakte publiek, dat tegenover het Paleis had post gevat. De menigte gaf luide uiting aan haar vreugde, toen het aanvankelijk met gesloten kap voor gereden rijtuig half werd geopend en de Koningin met het Prinsesje op den schoot naast den Prins in den landauer plaats nam. Ook langs den weg van het Paleis naar het station werden de vertrekkende Vorstelijke personen herhaaldelijk luide toegejuicht. In de Rijnstraat, waar zich vooral in de nabijheid van den ingang tot de Koninklijke wachtzaal een kolossale menigte had verzameld, bereikte het geestdriftig gejuich zijn hoogtepunt. Het Koninklijk rijtuig reed langs een dichte haag van juichende en wuivende menschen; aardig was hot te zien hoe Hare Majesteit, zelf minzaam dankende door buigingen, het handje van Prinses Juliana in de Hare nam en Haar doch tertje de menigte liet toewuiven. Alvorens den salonwagen te hestijgen, bood Hare Majesteit, die nog steeds het Prinsesje zelf droeg, de zich op het perron bevindende menigte de gelegenheid de kleine nog eens te zien, dooi' haar jrechts 'en links te buigen en de Prinses met het handje te laten wuiven, een vriendelijk heid die met hernieuwd gejuich werd be antwoord. Daarna nam If. M. plaats aan een der breede vensters van het salon compartiment, het Prinsesje tussohen Haar en de hofdame plaatsende. Vervolgens nam de Prins, die intusschen nog met den Jrnr- gemeester een gesprek had gevoerd, plaats eu de trein stoomde daarna langzaam weg, onder opnieuw aangeheven gejuich der menigte. schau is een blijde tijding gekomen; de Kussen zijn uit de hoofdstad vetjdreven. Polen is den strijd voor de vrijheid begon nen, onze broeders zij'n onder de wapenen en hebben gezworen te overwinnen of te sterven. Aan ons hun voorbeeld te volgen en het vaderland van zijn verdrukkers te bevrijden. „Leve PolenI" Als electrische vonken gingen deze woor den door aller harten en deden de geest drift bijna tot waanzin stijgen. Men stond op en omarmde elkaar, men riep onver staanbare woorden, men joelde, men ween de en jubelde. „Leve Polen! Leve Polen,!" klonk het van alle kanten. „Weg met (ie onderdrukkers!" Nog meer; men greep naar de wapenen, wilde den strijd aan stonds beginnen en het kasteel bevrijdeln van 'de Russen, die nog altijd gekampeerjd lagen op de binnenplaats. De graaf trad gewapend aan het hoofd der menigte en sprak op gebiedenden toon „Volgt mijMaar een ieder wachte zich ervoor te schieten, voordat ik het signaal gegeven heb. Wij staan als twintig tegen één en wij zouden onze edele zaak schand vlekken, waarneer wij! het bloed zouden vergieten van een weerloozen vijand". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1