financieele Mededeelingen. Kunst en Wetenschappen. Posterijen. KERKNIEUWS O N D E R W IJ S. Magazijn „Bitier" Lange Vorststraat C 237-238, Goes. Vertrouwd en voordeelig adres voor GEMENGD WIEUWS Men schrijft ons Uit het verslag over 1909 (lie boekjaar) van de Coöperatieve Centrale Raiffeïsen-Bank te Utrecht, hetwelk deze week verschenen is, blijkt, dat uit Zeeland zijn aangesloten 22 banken, waarvan 14 uit Zeeuwsch-Vlaanderen, 7 uit Zuid- Beveland en Tholen. Te zamen tellen die banken 1217 leden. Zij hadden op 31 Dec 1908 aan spaargelden ontvangen f 753010,925 en aan voorschotten verstrekt f 304066,01. De meeste spaargelden had Lamswaarde met f 121637,33, de minste Tholen, dat toen nog niet lang opgericht was, met f 4699,11. De meeste voorschotten had verstrekt Lamswaarde namelijk f59167,47, dun volgen Kloosterzande en Koewacht, de minste had Hengstdijk met f 1820. Te zamen maakten ze in 1908 eene winst van f 3079,03s. Alleen Tholen had een verlies van f 72,83 en St. Jansteen van f 45,85. Op 1 Jan 1910 hadden van al de banken van Zeeland, die van Hoedekenskerke, Dreischor en Lamswaarde schuldTe Utrecht en wel respectievelijk f 1708,17, f2792,58 en f 19069,94". De andere binken hadden er alle gelden uitstaan. Het meeste had Oostburg met f 77054, dan volgen Klooster zande, Zuiddorpe, Boschkapelle en Wemel- dinge. Het minste had Tholen nl. f 1121,93. Bij de Centrale Bank waren in 1908 aangesloten 271 banken, in 1909 kwamen er bij 23, te zamen 294. Er traden uit 4 banken; dus op 31 Dec. 1909 bedroeg het aantal aangesloten vereenigingen 290. Uit Zeeland zijn toegetreden in 1909 Hoede kenskerke, Koudekerke en Krabbendijke; zoodat in Zeeland thans zijn 22 aangesloten banken. In het \orige jaar werd door de Centrale eene winst gemaakt van f 6171,40 tegen f5434,64 in 1908. Van dit winstcijfer zal f 5704,85 gestort worden in het reservefonds, dat daardoor zal stijgen tot f32323,72. Op 7 Mei as. zal te Utrecht de gewone algemeene vergadering gehouden worden waarin ook zal voorgesteld worden de aan stelling van een rechtsgeleerd ambtenaar, noodig geworden door den verbazenden omvang, die de zaak in de twee laatste jaren vooral genomen heeft, waarbij miili- oenen worden omgezet en waaruit (blijkt, dat het Nederlandsche volk al meer en meer vertrouwen gaat stellen in de Raiffeisen- bankeneen vertrouwen, dat deze schoone instellingen ten volle verdienen. Carmen Sylva. H. M. de KoniDgin van Roemenië, als schrijfster algemeen be kend onder den naam Carmen Sylva, heeft in dit voorjaar het lot der blinden in Roemenië er zijn er in dat land een 30 000 tal verzacht door het stichten van een instituut voor deze ongelukkigeu, dat Vatra Lumin Vasa (huis en haard, lichten warmte) geheeten. De heer E, A. Jonas, bekend pianist te Dordrecht, die het gezichtsvermogen mist, heeft daartoe aangespoord door een zijner oud-leerlingen, aan Carmen Sylva een compositie opgedragen uit dankbaarheid voor hetgeen ze heeft gedaan voor de lot- genooten van den componist. Het stuk, een romance ook Vatra Lumin Vesa geheeten, werd 20 Maart aan H. M. de Koningin van Roemenië opgezonden en Zondagmorgen ontving de heer Jonas namens H. M. een schrijven waarin deze hem vriendelijk dank zegt, voor de mooie haar opgedragen com positie, er tevens een geschenk in geld bijvoegende. Onderscheiding. De „Figaro" deelt mede, dat onze gezant te Parijs, den heer mr. A. L. E. ridder de Stuers een eervolle onderscheiding te beurt is gevallen. Hij is nl. door een speciaal daarvoor aangewezen commissie voorgedra gen als candidaat voor de opengevallen plaats van „corresrondant libre" van de Fransche Akademie van Schoone Kunsten. Prins Arenberg heeft, namens de commissie in een welsprekende rede de aanspraken van den heer de Stuers in het licht gesteld. lie dir.-gen. der post <en lel. .maakt be kend, dat, mei ingang van 20 April 1910 K ap el 1 e (Zuid-Beveland) wordt, opgeno- nomen in hel telephoonverkeer met Ad- Iershof, Berlijn, ('harlottenburg, Cöpemick, Friedenau, Friedrichshagen, irosz-Liohter- fekle, Griinau (Maïk), Hoppegarlen, Lich tenberg bij Berlijn, Xowawes-Neuandolrf, Iber-Schönevvei'de, Oranjenburg, Pankow, Potsdam, Reinickendorf, (Ost), ttixdoirf, Spandau, Steglilz, Tegel, Tempelhof', Wannsee, W'eissensee hij Berlijn, Wilmots dorf bij Berlijn en Zeblendorl' (Wann- seebahn), Deze week hield hel .Bestuur del' I'roc. Broederschap tea- eere van t). L. Vr. van het II. Hart, gezeteld t,e Xedc'rhorst-dein- lierg, zijn jaalrlijksche voorjaarsvergade ring lot bespreking der aanstaande pro cessie naar Alaria's heiligdom te Hitland. Besloten werd dit jaar te gaan 7, 8 .-n 9 Juni. Op de heenreis zal 's Heilogenbosch, op de terugreis Roermond worden aange daan. Hot getal pelgrims met deze schoone processie naar de drie voornaamste heilig dommen van Maria in liet zuid-en van ons Vaderland neemt jaarlijks meer en meer toe. Vele Eerw. Heetten Geestelijken zul len dit jaar wederom de processie verge zellen. Hol ovcirijke program der geeste lijke oefeningen, die gedurende de dagen der beevaart zullen worden gehouden, zal spoedig gereed zijn. Dal program is hij de Bioedermeeslers en Zelatricen eertijds verkrijgbaar. Daaruit zal tl blijken, dat de oude geest van de oprichters dier proces sie niet. is uitgedoofd, n.I. „in den korst mogelijken lijd zooveel mogelijk goed doen voor uwe ziel". Zie hel schoone pelgrimsboekje, dat bij het Bestuur op aanvrage verkrijgbaar is. Vijfde Mariaansche Congres te Salzburg (Oostenrijk) Van 18—21 Juli a.s. zal te Salzburg het vijfde congres ter eere van Maria ge houden worden Het eerste kwam te Rome bijeen in 1902, het laatste in 1909 te Sarragossa in Spanje Zij zijn als een aanvulling der Eucharistische congressen,, een grootsche manifestatie tot verheerlijking van Maria, de Moeder. Wjj meenen goed te doen, met de vereer ders der H Moeder Gods die aanstaanden zomer de Passiespelen te Oberrammergau gaan bijwonen te dezer plaatse op dit Congres te wijzen en handelen daarmede overeenkomstig de oproeping van het plaat selijk Comité te Salzburg, dat de Katho lieke pers van allo landen den datum van dit Congres bekend make, dit K a t h o 1 i e ke werksteu- neen inedewerke om het tedoen slagen. Pastoor Kriellaars f Woensdag overleed de Zeereerw. heer J. D. Kriellaars, pastoor te Westdorpe. Pastoor Kriellaars, in 1858 geboren en in 1885 priester gewijd, was sedert 1906 als pastoor te Westdorpe werkzaam. Akte-examens lager onderwijs Middelburg. Geëxamineerd 8 vrouwe lijke candidida-len. Geslaagd <le dames: .1. Chevalier, HoinkenszandG. Pannv, Ki abbenidijkeC. M. de Bruijne, en A. A. Verhoeven, beiden Goes; J. van Bors- sum, Vnalkps, Neuzen; M. I,. Lambert, Bosohkap-elle, en 11. M. Waalpul, Zuiil- dorpe. Breda, 14 April. Geëx. 8 Candida ten. Geslaagd de hoerenJ. B. van Dongen, Tilburg; J. G. .1. van Eupcn, A. P. M. Geerards, en '11. t'. J. Scheller, allen Oudenbosch. Brouwershaven. De heer A. C. Sonne- veldt, hoofd der Chr. School alhier, is benoemd tot hoofd der Chr. School en voorzaDger der Ger. kerk te Buenos-Ayres en zal in het laatst van Juli of het begin van Augustus daarheen vertrekken. Veeren en Kapokbedden, Kapok-, Zeegras- en Stroomatrassen, Ledikanten, Wollen-, Sitsen en Molton dekens, Kinderdekens vanaf 25 cent. Karpetten Gemaakte en Gebreide Goederen, enorm groote keuze in Sporthemden. Kapok, Veeren en Zeegras bij het ge wicht aan de laagst mogelijke prijzen. (Uitsluitend soliede kwaliteiten. Voortdurend in alle artikelen groote voorraad en keuze. De a f s e. h u w e 1 ij k e m oord t. e Deume. Wij laten hieronder nog eenigie bijzonderheden volgen uit de „Drov. 'sHert. C'rt." over den afsohuweTijken moord, die Deu'rn© in opschudding heeft gebracht. Zooals we reeds meldden, miste Mej. M. B., telkens onder <le Zundngsclio Mis het een ol ander. Hel was niet veel, nu pen dubbeltje, dan een kwartje of een klein artikeltje uit hanen ijzerwinkel. Om daar aan eens -oen einde Le maken, vroeg ze aan iemand om onder kerktijd te komen oppassen. Deze persoon w-eigeWd-e en zei, dat de juffrouw maar naar de politie moest gaan. Mej. B. schijnt ©r li-ever ge-en politiezaak van te hebben willen maken en deed eenzelfde verzoek aan den 69-jarigen Piet Munsters, di-e er graag voor oen glaas je bier aan voldeed. Toen de juffrouw dan Zondag om 8 uur naar de kerk ging, verborg hij zich in de woning. Plotseling hoonde hij een geritsel. Er kwam iemand naar' beneden, die door Munsters aan stonds horkend moet zijn als den buur man v. d. S. eu hij .riep hem toe: Zóó! den eersten keer, dat ik hier zit, heb ik je al! D-e indringer moet toen den louden Munsters tot driemaal toe gevraagd heb ben hem niet te verraden, wat door (loze weed geweigerdterwij-l volgons eene andere lozing de oude man beloofd f.ou hebben hem niet te zullen verklappen Daar d-c dief echter niet aan gijn woord geloofde, zou hij hem toen zekerheids halve vermoord hebben. Welke van deze twee lezingen ook moge jmst zijn, vast staal, dat er een worsteling is gevolgd, die de wanorde in (le kamer duidelijk ver ried- dal (le moordenaar den ouden Mun sters op den grond heeft geworpen, hem de knie op de borst heeft gezet en met een broodmes, dat hij van (le tafel greep, den ongelukkige den hals afsneed en pog een snede over een dei polsen toebracht. Toen ging ile snoodaard heen, doch keer Ie even lale-r weer bij- den vermoorde terug, schud-de dien heen -en weer, om zich te overtuigen, dal hij do-od was en-hem dus niet meer verraden kon. Hij ging nu regel recht naar brigadier Van der M aard en burg en riep dezen toe, dat Pietje de bakker, zooals Munsters in den volksmond heette, vermoord was. De brigadier zond hem naar de pastorie om geestelijke hulp te halen en toen de eenv. heer kapelaan De Kort, niet zeker wetende of de oude man dood was, dezen nog het H. Oliesel loediend-e-, was de mo-o-iilenaar er bi] tegen woordig. was mede behulpzaam en bad met de anderen. Toen hel tijd was. ge worden voor de Hoogmis, zet hij, (lal mi nog naar de kerk moest en ging dus lieen. Men begon 1111 een onderzoek in l-o stel len en ontdekte reeds dadelijk, dat de woning van mej. B. op den zo der van hel. huis van den huurman v. d. ge scheiden was doo.r -een riolen wand. m -die richting ging men den moordenaar zoeken. Men vond in liet huis van v. (I. S. spoedig een pas uilgewasschen boeze roen die echter, naar de vrouw verklaar de niet door haar was uitgewa.ssc.hen. Van der S. hoorde inmiddels in een cafe over den moord pralen en toen men zei, dal men een politiehond g'.ng halen, scheen hel, dat v. d. S. van kleur verschoot en in de war geraak le. De politiehond int. Helmond wist echter geen spoor te vinden, hoewel v. (I. S. om half twaalf nog even was thuis geweest eu om circa hall negen nog eens, om zijn schoenen tegen klompmi Ie komen verwisselen, zeggende dat Inj laat zou thuis komen. Men riep toen de hulp in van den po litiehond van den brigadier ('ooien u.t Eindhoven, die onmiddellijk hel spoor vond, doch hel spoedig weer kwijt raakte. Toen (Ie nacht viel, waren de politieman nen nog op het piulom kwart vóór een zagen ze iemand behoedzaam nadei bij sluipen, aan deur -en vensters luisterend. Do Eindhovenscli-e politiehond begon nu te blaffen, hesprong den man en hield hem vast tot de politic henr had gearresteerd. Hij legde onmiddellijk eene volledig© be kentenis af, die hij later aan het Roer- mondsche parket herhaalde verklarende spijt van zijne daad te Kobben. Men kan niet. begrijpen hoe an der S. tot de mis daad is gekomen. Hij was een fatsoenlijk werkman! wel wal lui, maar die toch een behoorlijk weekgeld verdiende; hij dronk niet en leefde in goede harmonie met. zijne vrouw. Zijne kinderen zijn hem (looi den -dood ontvallen. Men neemt daarom ook aan, dat hij. v roezende als oen diet le zullen ontmaskerd worden, zijne zinnen heeft verloren en als 1 ware met Jiegnj pende wal hij deed de vreselijke mis daad heeft begaan. Zijne stoutmoedigheid echter om zelf den moord aan te geven, den priester te waarschuwen, hij de toe diening van hel. II. Oliesel te helpen en bij het lijk te hidden, blijft evenwel onbe grijpelijk. Uit het bed gevallen. Dinsdag avond is in hel ziekenhuis te Rotterdam Ier verpleging opgenomen de vijt-jange H. .1 Jn de ouderlijke woning in de Maunts- straat was het. ventje slapende uit het bed gevallen en had tengevolge daarvan vermoedelijk een schedelbreuk en hersen schudding gekregen. Huiselijke twist. Maandagmorgen ontstond er in het gezin van den schil der Z. te lloogeveen twist tusschen man en vrouw. De ruzie liep zoo hoog, dat de vrouw opsprong en haar man een steek wond toebracht in den linkerarm met een vlijmscherp mes. De man vluchtte en vond een schuilplaats achter een scherm. De 18-jarige dochter, die tusschenbeiden kwam, kieeg van liaar stiefmoeder een ernstige steekwond tusschen de schouder bladen. De vrouw is in hechtenis genomen. De toestand van het meisje, dat door bloedverlies zeer zwak is, was Dinsdag avond tamelijk wel. Ernstige a an v a r i n g. Op do rivier voor Rotterdam had Woensdag om halten een ernstige aanvaring plaats tusschen het stoomschip „Lizette" en den kolene evador Prosper" van de steenkolenhandel- vcreeniging. He landinrichting yan^din elevator scheerde over do Lizette en sloeg den schoorsteen en do achtermast, de geheelc commandobrug en de halve voormast weg. De personen wisten zich in een schip "te redden. Ook de elevator kreeg aanzienlijke schade. De rit door Zeeland. Utrecht, Woensdagavond. We hadden hedenavon I gelegenheid jhr. mr 11 A. 1'. Sandberg tot Essenburg te 'spreken over den rit door Zeeland. De voorzitter vooi de N. A. C. had Zee land onlangs persoonlijk bezocht en had geconfereerd met de Vereenigingen ter be vordering van Vreemdelingenverkeer en met enkele plaatselijke autoriteiten. Men is in Zeeland zeer enthousiast voor den rit. Het plan is nu Dinsdag 28 Juni bijl een te komen aan den Scheldedam hij Woensdrecht. Gezamenlijk wordt dan naar .Middelburg gereden. Zooals we al reeds medegedeeld heb ben, zullen er 's avonds in Middelburg waar telkens overnacht wordt con certen worden gegeven. Een garage voor 65 auto's wordt ge bouwd. De boottocht op een boot van de Zee land gaat naar Ostende. Helaas, de auto mobilisten zullen er niet aan wal kunnen gaan. In Vlissingen bieden B. en W. een thee aan. N. R. Ct. Ons Prinsesje. De Imitenlandsche bladen toonen al evenveel belangstelling voor ons Prinsesje als onze vaderlandsche pers. Zoo seint tRo lfaagsche correspondent van een Parijsch blad, dat Prinses Juliana nu aclit tandjes heeft. De bezoekers van hel Paleis, zegt. hijl, worden getroffen door liet gezonde uiterlijk der kleine. Zij is -een groot kind voor haren leeftijdze heef! 'n lieve gelaatskleur en kastanjebruin haar. Ons Prinsesje lijkt sprekend op haai' va der. De Koningin, besluil de correspon dent, kan nauwelijks oen oogenblik van haai lief dochtertje vandaan. II ra uil. Door onbekende oorzaak ont stond Woensdagavond brand in (le Wo ning der dames Gezusters Q. te Keizers- veer, gemeente Dussen. Het geheel© hoven- huis brandde uit. Verzekering dekt de schade. Te Utrecht heelt een brand gewoed in een perceel Achter St. Pieler, bewoond door den heer de llrèvre, handelaar in meubelen. Een vertrek brandde uit. De inboedel was verzekerd. Te Heeferon is Dinsdagavond een groote hooiberg toohehooronde aan den hoer J. van W. afgebrand. Hei huis kon ternau wernood gered worden. Men vermoe It dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Alles was verzekerd. Kinder z e g e n. Te Hontenisse heelt P. v. II. aangifte gedaan.... van zijn vierden tweeling. Zaterdagnamiddag werd op den Haagweg tusschen de Vink en Leiden een dame, die daar wandelde, door een vijftal personen, die zij even tevoren had zien kaartspslen, op rijwielen gepasseerd. Een van het vijf tal ontrukte haar een taschje, waarmede ze in de richting den Haag wegreden. Jn het taschje bevond zich ongeveer f30 aan geld. De dame die naar Haarlem moest, kon zonder hulp vau kennissen niet eens een kaartje koopeu. Onder veel belangstelling heeft Jan van Leeuwarden te Gestel Donderdag den dag herdacht dat hij voor 60 jaar in dienst trad bij de firma de heeren G. Kerssemakers en Zonen, damast- pellen- en linnenfabrikanten te Gestel. Nimmer werkte hij voor een andere firma dan deze. Toen Vrijdagavond de zoon van den heer Linthorst, vleeschwarenfabrikant te Deven ter, de fabriek buiten het Pothoofd inspec teerde, hoorde hij in een der rookkasten een verdacht geluid. Op zijn sommatie aan den vermoeden inbreker om te voorschijn te komen werd geen antwoord gegeven, waarop do heer Linthorst den brand slak in het hout dat heneden in de kast was gelegd, met het doel, 's nachts de hammen te rocikcn. Hierop sloot hij de kast af met een ijzeren deur. De lieer L die overtuigd was dat iemand in de kast was verborgen, want hij had niet alleen een vreemd geluid gehoord, maar ook een paar beenen gezien, dacht dat de man door den rook het wel zoa benauwd zou krijgen, dat hij eieren voor zijn geld zou kiezen. Doch de heer Ij had buiten den waard gerekend, want de inbreker klom langs de spijlen naar boven eu wist op het dak te komen. Voor dat de politie kwam, was de onbe kende dader gevlogen. Een ham werd vermist, die echter gister morgen op liet dak werd teruggevonden (Dev. D.) Chantage. (Afpersing.) Reeds meer dore maten deelden wij staaltjes mede van den cliantage-gruwel, die in onze steden, maar vooral in 'Den Haag in heemsch is geworden. Dezer dagen vonden wijl in de bladen het volgende verschrikkelijke feit vermeld, dat zich wederom in de vorstelijke resi dentie afspeelde: „Op zekeren dag gingen 2 sujetten naar de echtgenoote van een reeds bejaard lieer. Zij' vertelden daar, dat haar man 'zich had schuldig gemaakt aan -een misdrijf tegen de zeden, en dat zij' daarmee do politie in kennis zouden stellen en hij' zeker zwaar gestraft zou worden. Hun medelijden, in 'l bizonder met haar, was echter, naar zij! voorgaven, zóó groot, dat zij er wel voor te vinden zouden zijn, deze zaak in den doofpot te stoppen, maar dan moest zij' er ook iets voor over hebben. Het zou hun niet moeilijk zijn haar en hour man in (leze tor wille te zijn. omdat er toevallig geen andere ge tuigen hij tegenwoordig geweest waren. „Het is te begrijpen, dat deze dame eerst ietwat ontsteld was hij hel hooren van deze modedeeling. Zij was echter zoo overtuigd van de onkreukbare moraliteit van haar echtgenoot en twijfelde zoo aan de eerlijkheid dezer kerels, dat zij weiger de hun ook maar één oogenblik langer te woord te slaan, waarom zij hen dringend verzocht, zoo spoedig mogelijk hare woning te verlaten. Natuurlijk dat heiden vertrokken. Zij gingen echter regelrecht naar het bureau van politie, waar zij aangifte deden van hunne totaal gelogen besehuldiging. De commissaris, die zijn volkje zeer goed kende, twijfelde eerst wel of hij1 proces-verbaal zou opmaken, maar waar zij hunne beschuldiging vol hielden, restte hem niet anders te doen, dan wat zijn plicht was. „Evenals zij- voor (lezen politieambte naar hunne beschuldiging volhielden, doen zij dit ook voor den rechter van instructie, met 't gevolg, dat de zaak voor de recht bank kwam, en (te man, tot hiertoe door ieder geacht eu geoord, thans moest plaats nemen in 't bankje voor beschuldigden, met een rijksveldwachter achter zich. ,Er zijn omstandigheden in hei leven, wélke zich zoo moeilijk in woorden laten uitdrukken. Zoo ook hier. Stel u voor dat beteekenen van het proces-verbaal, waarin de geheele acte van beschuldiging in kleuren en geuren te lezen stond; die vermelding van: „sprekende met zijne huisvrouw"....; die gang naar de recht bank en zooveel meer. Wat er is omge gaan in 't binnenste van (lie monschen, wal (lie in enkele weken doorleefd lieb ben, is moeilijk te beschrijven. „De man kreeg een vonnis van drie maanden gevangenisstraf. „Beiden waren radeloos. Maar zij! foleel gelooven aan de onschuld van haai man. Wél had dit vreeselijke vonnis haar ge loof even a,a.n het wankelen gebracht maar zij wist toch te goed, dat hij zich uiel lveeit kunnen schuldig maken aan hetgeen hem ten laste was gelegd en waarvoor hij nu was gestraft. En de man verteerde letterlijk van verdriet. De ge dachte, dat liij als een schuldige stond tegenover zij'n vrouw en het vooruitzicht van drie maanden celstraf te moeten 011 dergaan, maakten hem hot leven tot een last. Maar, hoewol zij zelve dreigde te bezwijken onder hare smarten, sprak zij haar man voortdurend moed in, met de verzekering, (lat hier de waarheid toch aan het licht zou komen. „Dadelijk na de uitspraak werd van hel veroordeelend vonnis appèl aangeteekend, terwijl in overleg mei hun advocaat besloten werd toch maar eens mei die heide aanklagers te praten. ..Zij' liel hen ontbieden en ontving hen in den salon. „De kerels meenden, dal zij (le (lame nu volkomen in hunne macht laadden. Rij het bespreken der zaak kwam het er ml, dat zij er nog wel voor te vinden zouden zijn, 0111 voor het Hol heel wal van do beschuldiging te laten vallen. Maar „hel zou mevrouwtje natuurlijk centen kosten.^ Had zij die er voor over, dan zouden zij doen wat zij' konden, en anders bloei (1e zaak zooals die was. „Met bewonderenswaardige kalmte en geduld, als gold het (le bespreking van schilderen ol behangen, hield zij de lm aan den praat. Er moest een oogenbbk komen, dat de een of ander een woord liet vallen, waardoor zij zich vastspraken. En zoonaar, (le verzekering van mevrouw dat zij op geen geld zou zien, als zij maar de absolute zekerheid had, dat haai' man zou vrijgesproken worden, bracht één der sujetten er toe, een niet genoeg doordacht woord te laten vallen. Op hetzelldc oogenblik sprongen Iwee verdekt opgestelde rechercheurs van achter de portieres eu oogenblikkeüj'k sloegen zij de kerels de boeien aan, om als arrestanten medegenomen te worden naar één dei bureaux van politie. Toen zij eenmaal in hun eigen net gevangen waren, deden zij jv anhopige 1'" gingen, om er weer uit te komen. Maar dit mocht hun niet gelukken, en zij kre gen ieder evenveel jaren ge\ angemsstral, als de onschuldig veroordeelde maanden had gekregen". Schipbreuk. Te Sassnilz op het eiland lliigen, is de Ned. klipper „tijd geest", (lie onbeheerd door oen Hamhuis sc lie sleepboot op ze© was aangetroffen, in de haven gebracht. Hij is in 1907 ge bouwd, behoorde in Groningen thuis en stond onder bevel van kapitein Kuve Hel schip is waarschijnlijk door een heu gen storm heloopen en (te bemanning o- naar men vermoedt, overhoord geslagen. Het schip ligt nu in de haven Sassmtz voor anker. De feesten teJcruxale m. Maan- dagavond hebben achthonderd polgmns te Jeruzalem telegrammen gezonden aan den Paus, den keizer en den aartsDis schop van Keulen. Prins Eitel Friedrich bracht een dionh uit op den Sultan. De Beiersehe processie heelt Jeruzs lem 'Dinsdag verlaten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 6