De gevangenen van den Czaar. No. 40 Dinsdag 5 April 1910 Zesde Jaargang. Verschuilt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in VRIJDAGAVOND. 8UBTEMI&ND FEUILLETON. BlfriNEMLAND. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209» GOES. Keclameberiehten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels fO.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X cereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. ITALIË. De uitbarsting van de Etna. Een nieuwe uitbarsting vermeerdert de snelheid der lavastroomen. Bij Ragaena valt met een ontzettend geweld de gloei ende massa van een loodrechte rots. Duizenden hulpelaoize bewoners slaan het onweerstaanbare vQdrtdiingen der lava gaande. In de vlakte van Elisi is de toe stand allertreurigst. Men roept .er elkaar toe, dat de lava in aantocht is en (lan ziet men de bewoners haastig vluchten. De dorpelingen van Borello hebben hunno tot-nu-toe bedreigde huizen verlaten. Ze weenen als kinderen. Gelukkig schijnt thans het gevaar vocn- deze plaats gewe ken. Die aanblik van den krater is ontzet tend. In geen waarden is een denkbeeld te geven van dit schouwspel, waaT te midden van gedonder als van geschut, een stroom van vloeibaar vuur soms met de snelheid van een trein voortrolt. Bij Monte Faggi valt de lava als een cascade neer en maakt zij een geluid als dat van een waterval. Zij heeft den hoofdweg tus schen Nicolosi en Belpasso tot op een mijl genaderd. Het aantal toeristen, die uit alle deel en van Sicilië, Italië en Europa komen, is buitengewoon. In de Etna-dorpen komt een tekort aan levensmiddelen. De auto riteiten zenden hulp. Te Nicolosi, Borello en Belpasso gingen de dorpelingen in pro cessie en onder het dragen van heiligen beelden de lavastroomen tegemoet. Een tak nadert nu ook langzaam den mónt Nocilla. 'Die warmte, die de lava ontwikkelt, is volgens Prorf. Petter 900 graden op het front, doch 2000 graden boven bij! de krateropening. Dichte wolken hangen over de geteisterde streken. De „vroede vaderen-' van Florence en een gedeelte van het publiek in de raads zaal hebben Donderdag in den laten avond, lustig met stokken en vuisten ge vochten, naar aanleiding van het onvol doend geachte antwooid op een interpel latie, gericht tot den wethouder van fi nanciën. Toen ten slotte de journalisten tribune werd bezocht door eenige afge vaardigden die er vermoedelijk een wijkplaats zochten begon ook daar een kloppartij tusschen de in hun arbeid ge stoorde persmannen en de indringers, Ten slotte wist terwijl ook in de zaal de storm tot bedaren kwam een agent van politie op de journalistenlribun© de orde te herstellen door de heeren raadsleden er af te zetten. Aldus verhaalt de „Osser- vatore Romano". FBkkhittJa. Wat priesterhaat uitdenkt. Priesterhaat vindt het onmogelijkste pit om geestelijken te plagen. Historische Novelle van ARMINIÜ6 AliCHIER. 14.) Zesde Hoofdstuk. De jacht. Het was reeds ongeveer acht uur des morgens. De laatste nevelen waren vooï het oprijzend morgenrood gevlucht en een heldere, klare dag verspreidde zich met verkwikkende frischheid over het land schap. De hemel, hier en daar gevlekt met witte, doorschijnende wolken, straalde in iichtblauwen glans. De eerste stralen der zon dansten als kristallen paarlen over de bevroren sneeuw; het was alsof uit het wïntergewaad der aarde een beeld van de lente te voorschijn kwam. Het kasteel van graaf Bialewski geleek dezen morgen op een belegerde vesting. Een steeds aangroeiende menschenmenigte stroomde bij de poorten af en aan. Op het plein voor het kasteel verziamelden zich de bewoners der naburige vlekken; de vertrekken daarbinnen waren vol ja gers, drijvers en lakeien van de adel- Een anti-clericaal blad va.n Lyon had met veel ophef den pastoor en de kape laans van Saint-Martin d'Ainay in die stad beschuldigd, de pastorie, waar men ze uit verjaagd heeft, beschadigd te hebben al vorens te vertrekken. Ook zou men er, volgens het blad, een kamer ontdekt heb ben vol ledige champagneflesschen en si garenkistjes, waartusschen bevuilde voor werpen van devotie. Dp maire van Lyon haastte zich een aanklacht in te dienen tegen de verdreven geestelijken, en de anti-clericalen zetten hun lezers de meest onsmakelijke bijzon derheden voor over het vieze vertrek, dat getuigenis aflegde van zooveel verdorven heid. Op last van de administratie der Domei nen werd huiszoeking gehouden in de vroegere woning der parochiale geestelijk heid. De pastoor was erbij tegenwoordig. En wat liet zich een concierge nu ont vallen? De heele vuiligheid in de kamer was het werk van een radicaal dagblad schrijver en twee dito gemeenteraadsle den. Ze hadden het boeltje daar bijeen gebracht en ervaren in het voortbrengen van vuil, hadden ze de kamer gauw on beschrijfelijk smerig gemaakt. Voor de rechtbank sprak nu de maire zijn afkeuring uit over de handelwijz.c zjjner drie geestverwantenmaar de vriendschap dier vieze medewerkers jn het vervolgen van priester en klooster lingen wijst hij natuurlijk niet at. Een tekort van Katholieke geestelijken. Op bet onlangs te Parijs gehouden diocesane congres is 'reeds de klacht geuit, dat er in Frankrijk een tekort is aan Roomsch-Katholieke pries ters en thans heeft de bisschop van Car cassonne een brief gericht aan zijn dio- cesanen, waarin hij deze klacht herhaalt en er met nadruk op wijst, dat het tekort aan priesters in de toekomst nog grooter dreigt te worden. De .oorzaak van dezen toestand zoekt de bisschop, mgr. Beausé- jour, vooreerst „in de toepassing der treurige wetten, die al sedert twintig jaar tot doel hebben Frankrijk te ontchriste- nen": de onderwijswetten, de wetten op de congregaties, de scbeidingswet, de leger-wetten, waarbij ook behoort de wet, die den dienstplicht op twee jaar bepaalt en die, daar ze de leerlingen-priester mid den in hun navitiaat opeischt, de oplei ding voor het kerkelijk ambt ten zeerste bemoeilijkt. DUITS* tl I. V D. Uit het ambtelijk onderzoek is geble ken, dat de schuld voor het spoorweg ongeluk te Mühlheim den machinist van den luxe-trein treft. 'Tegen de verklarin gen van de wisselwachters in, houdt hij weliswaar vol, dat het sein op veilig stond, maar het objectieve onderzoek van de blokinrichting heeft het tegendeel aan getoond. Het sein stond op onveilig. Het ongeluk zou vermoedelijk nog grooter ge weest zijn, indien de trein met soldaten lijke heeren, die de een na den ander in groeten getale aankwamen. Het was een zonderling gewirwar en er heerschte een groot rumoer. Het kleine Russische garnizoen, dat in het kasteel kwartier genomen had, wilde aanvankelijk den be zoekers den toegang verhinderen, doch tegenover de steeds grooter wordende me nigte gewapenden, trok het zich in een hoek van het binnenplein terug en nam een afwachtende houding aan. Nadat de H. Mis geëindigd was, begaf de graaf zich met de pas-verloofden naar de ruime salons van zij'n kasteel, waar alles wat maar eenigermate recht had op den titel van edelman verzameld was. Rosa, geleid door Raphael's arm, schreed langzaam, de oogen half naar beneden geslagen, alsof zij de vreugde, die haar hart vervulde, wilde verbergen, door de rijten der talrijke vrienden haars vaders, naar alle zijden.haar groeten brengende en ontvangende. Stanislaus had op de komst der jonge gravin gewacht in de grootste spanning en zich reeds bij voor- haat er in verheugd heden, zooals ge woonlijk, haar cavalier te mogen zijn. Doch zoodra hjj Raphael aan hare zijde zag, stond hij als door den bliksem ge troffen; de zegevierende blik, die de ge lukkige overwinnaar onwillekeurig zijln mededinger toewierp, liet dezen laatsten omtrent zij'n nederlaag niet den minsten niet toevallig nog in matige beweging ge weest was. Het aantal slachtoffers bedraagt in het geheel 80; van dezen zijn er 22 dood )eri 58 gewond, onder wie 3 treinbeambten. K.VGELl.M) Een doode als chauffeur. Het onderzoek betreffende de doodsoorzaak van een Londensch chauffeur, Hewton ge naamd, werpt een hel licht op de gevaren van automobielverkeer in de bovenmatig drukke straten van Londen. Eenige dagen geleden raasde, midden door de zeer drukke Elliotstraat, een auto- taxameter, welks bestuurder dronken af ingeslapen scheen. Hij leunde met zijn barst tegen het stuurwiel, en zijm hoed was hem over de oogen gezakt. Een voorbij ganger, die zag, dat een aantal kinderen ernstig gevaar liep, door de schots ien scheef voortijlende auto te worden over reden, slaagde er in op den wagen te springen, en het voertuig, dat al met twee wielen op het trottoir reed, tot staan te brengen. De chauffeur was dood. Hij was, zooals het dezer dagen inge stelde onderzoek uitwees, aan een beroerte gestorven. Binnen in de auto zat een doodsbeangst passagier, die vergeefs had getracht, den chauffeur, dien hij dronken waande, tot stoppen te bewegen. Het is niet onmogelijk, dat dit voorval tengevolge zal hebben, dat eigenaars van autotaxameters gedwongen worden aan hun voertuigen een toestel aan te brengen, dat de passagiers in staat stelt, den wa gen ten allen tijde, onafhankelijk van den chauffeur, te doen stilstaan. 1MINLAS». Uit een pas openbaar gemaakte sta tistiek blijkt, dat er in 1909 in Peters- burg 1432 menschen zelfmoord Jiebben gepleegd, 932 mannen en 500 vrouwen. Under hen waren 58 jongens en 77 meis jes tusschen de 11 en 17 jaar oud. A.HLIIIUI. Taft. President l'aft had beloofd, Woensdag op het Witte Huis een deputatie van onderwijzers uit de New Engiand- staten te ontvangen. Nu de deputatie kwam, was op tijd, en telde2000 le den 1 Maar 'Taft was niet op tijd. Staats zaken hielden hem bezig en de 2000 moes tien wachten. Zij bleven wachtenéén uur, twee uw. Toen vonden zij dat het ge noeg was geweest, want zij stonden bui ten in den tuin. Zij drongen bet Witte Huis binnen en door deuren -en ramen en zochten taft op. Het was een ware hen- de; ondorwijzcresjes raakten .opsier iden voet, vielen flauw en zagen haar Wee ding deerlijk gehavend. .Maar de toegang tot de wachtzaal werd gefarceerd en Taft kwam voor den draad, bood zjjn excuses aan en het toe dat al de deputatieledien hem de hand drukten. twjjfel over; hij werd bleek van schrik en onder den druk eener zekerheid die zij'n schoonste verwachtingen vernietigde, week hij beschaamd terug. Den graaf ontging dit niet; hij' trad aanstonds vrien delijk op Stanislaus toe en leidde hem paai' het venster. „Beste vriend", zeide hij op goedigen toon, „ik gevoel mij zeer getroffen door het aanzoek, hetwelk gij nuj gisteren liet doen naar de hand mijner gdochter; ik had u gaarne een antwoord overgebracht volgens uw veriangen. Maar mij'n dochter heeft zich onder dit opzicht zich zeer beslist uitgesproken en ik geloof dat gij, evenzeer als ik, haar vrijie keuze zuit eerbiedigen." „Ik heb mij dus wel zeker vergist," antwoordde Stanislaus met onvaste stem, „het zij verre van mij nog te willen dingen naar de liand van iemand, die voor mij niets meer over heeft. Daar uw dochter de voorkeur heeft gegeven aan een a;nder, moet ik in de keuze be rusten en mij van nu af terugtrekken. „Neen, mijn vriend!" antwoordde de graaf met de levendigheid, die hem nooit verliet; „zoo kunnen wij' niet van elkaar scheiden. Wanneer wij slechts dagen van vreugde en genoegen voor ons hadden zou ik u wegens een aandoening van voorbijgaande ontstemdheid verontschul digen. Maar thans leggen geheel andere Dat wil zeggen: hij trachtte dat toe te laten. Maar bij handdruk no. 1700 kon de goede president niet meer; zijn hand was bont-en-blauw geknepen. Dr. Kuyper. De schrijver dei' Haagsche Kout in de „Prov. Gron. Ct." maakt melding van een gerucht volgens 'twelk de heer Van Heec- keren als lid der Eerste Kamer zou wil-, len bedanken. Zijn opvolger zou dan zijn dr. Kuyper, die zich uit het meer actieve leven van de Tweede Kamer zou willen teiugtrekken. Kuyperhulde. Volgens de „Zuidar jKerkbode" wordt dezer dagen aan de „Calvinistische Jan- gelingsschap van Nederland" een oproep gezonden tot aanbieding .eener natio nale hulde aan dr. Kuyper. „De Beukelaar" komt tegen dit plan op. Reeds mr. De Wilde ging, zoo schrijft zijn redactie, ver in zijn verdediging van Dr. Kuyper. Dit was echter het woord van een enkel, jong jurist. Hier staan wij nu voor een oproep ter nationale hulde, die gesteund yvordt door de breede schare van den Nederlandschen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeer den grondslag. En door dr. Wagenaar wondt deze op roep in zijn blad overgenomen onder het opschrift: „Een kerngezonde Kuyper hulde". Met een herinnering aan de West- meijerLehinann- en de Van Heeckeren- zaak bestrijdt de redactie van genoemd blad dit plan. De Prins Willem II. De directie van den Koninklijken W.est- indischen Maildienst schrijft: Naar aanleiding van de berichten welke wij' uit Larient ea Nantes ontvingen be treffende het vinden van aangespoelde voaiwerpen afkomstig van ons stoomschip „Prins Willem II", werd door ons aan kapitein P. C. van der Graaf opgedragen, ter plaatse ©en onderzoek in te stellen. Dit onderzoek heeft thans piaats gevon den en heeft ons de overtuiging geschon- kjen dat de „Prins Willem II", na op 23 Januari j.l. Oujessant gepasseerd te zijn, gebleven is in den a.kaan, die van 2329 Januari met hevige kracht geward heeft. De oorzaak van de ramp is ons niet hekend. Vredespaleis. Die Deensche legoör'.ng heeft hij de Ko ninklijke Porseleinfabriek te Kopenhagen een fontein besteld, ,die bestemd is am in 's Gravenhage in den tuin van het Vredes paleis ge.ptaa.tst te warden. Staatscommissie voor Grondwetsherziening. De eerste bijeenkomst van de nieuw ingestelde Staatscommissie voor Grond- dingen op al onze krachten beslag er staat ons een groote strijd te wachten en daarbij mag uw arm niet gemist wor den. Ik hoop dat uw particuliere belan gen geheel op den achtergrond zullen tre den voor de groote gemeenschappelijke belangen van ons geliefd vaderland." „God beware mij ervoor", antwoord de Stanislaus, zijn uiter.ijk van edele fier heid herwinnende, „dat ik mij'ti vader land in het uur van den strijkl zou in den steek laten. Ik zal aan mijn ver plichtingen trouw blijven en sjioedig zult gij daarvan de schoonste bewijzen zien!" „Dus gij blijft!" voegde de graaf er op buitengewoon vriendelijteen toon bij, terwijl hij hem bij do hand vatte. „Ik blijf." Op het oogenblik, dat Bialewski zijn jongen vriend verliet, om aan de overige gasten zijn aandacht te schenken, werd het teeken gegeven voor het ontbjj'L Zulk een ochtend maal tijd voor een jacht is in Polen lang niet onbeteekenend. Allen, die gedurende den loop van den dag slechts een of andere rol te spelen hebben mo gen in het kasteel komen en aan de rijk voorziene tafels in de feestsalons plaats nemen. Sinds onheugelijke tijden werd elke drijf jacht, door een der edelen georganiseerd, beschouwd als een waar volksleest, waar aan ook de geringste onderhoorige mocht wetsherziening woirdt in den loop dezer maand, omstreeks in de tweede helft, ver wacht. Een van hare eerste werkzaamheden zal zijn het vaststellen van een reglement van arde voor hare vergaderingen. Goes. Door het muziekgezelschap „Ho sanna" zal op Vrijdag 8 April a.s. des avonds 8 ure, een uitvoering worden ge geven in „De Prins van Oranje", toeganke lijk voor hare begunstigers en huisgenoo- ten. li De Raad dezer gemeente zal Dondeio dagavond te 8 uur in openbare vergade ring bijeenkomen. Onder meer is aan de orde de in de vorige vergadering uit gestelde bespreking van de rekening en begrooting der gasfabriek. In de jongste vergadering dier ver- eeniging „Handelsbelangen" alhier is, wijl de heer De Ligny voor zijne benoe ming bedankte, de heer Dekker tot voor zitter dier vereeniging gekozen. Middelburg. Alhier is wederom een nieuwe postbus geplaatst en wel aan den muur van de Kazerne in de Korte Noord- straat. De uren van lichting komen bjjna overeen met die van den bus aan het Gasthuis. Vlissingen. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft besloten in de maand Augustus een tentoonstelling van huis vlijt te houden. Met de booten der maatschappij „Zeeland" zjjn gedurende .de maand Maart vervoerd 9839 passagiers, tegen 7494 gedurende diezelfde maand in 1909. Eene vermeerdering dus van 2345 reizi gers. De mailboot „Mecklenburg" van de maatschappij „Zeeland" is naar Rotter dam vertrokken om te dokken en schoon gemaakt te worden en zal dit schip Zater dag a. s. in de geregelde vaart komen. (VI. Crt.) Zondagavond werd in het Concert gebouw een apenbare uitvoering gegeven door de harmonie „St. Caecilia" en de tooneelvereeniging „Vriendenkring". Een. viertal muzieknummers, waarander een „Air varié paur tuba" bijzonder de aan dacht (trok om de verdienstelijke wijze van uitvoering, vormden de eerste afdëe- ling van het program. Gedurende de uitvoering van „Neo of de martelaars in de catacomben", drama in drie bedrijven, heerschte in de stamp volle zaal eene ademlooze stilte, terwijl elk bedrijf luide werd toegejuicht. (VI. Crt) Tot eere-voorzitter van de afdeeling van den Clir. Nat. Werkmanshond is be noemd ds. A. A. Vermeer, die deze be noeming heeft aangenomen. deelnemen. Doch sinds Polen van zijn zelfstandigheid beroofd was, had zich het zeer levendige volk met de grootste geest drift en verwoeden hartstocht op dit oor logzuchtig vermaak geworpen, waarbij men gelegenheid had behendigheid, kracht en moed te ontwikkelen. Er waren ede len, die het recht niet meer hadden op hun eigen kosten manschappen te ander- houden; daarom besteedden zij al de hun ter beschikking staande geldmiddelen aan het onderhouden van een talrijk, schit terend jachtpersoneel. Eenigen der rijk ste graven bezoldigden het geheele jaar door meer dan 100 jagers, dio niets an- ders te doen hadden dan hun heeren op de kleine jachten tegen de wilde bees- I ten van het woud te vergezellen. Bjj zulke gelegenheden sloten zich vrienden en geburen van eiken rang en stand, ja- geheele dorpen bij' den stoet aau. In groo teren getale dan ooit waren op het leest van heden edellieden en landlieden op het kasteel van Bialewski saamgekomen; het morgenrood der vrijheid, dat over het verdrukte land was opgegaan, had dezen bewust, genen onbewust daartoe aangezet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1