UIT ZEELRHD. Uit de Staats-Courant. Besluiten en Benoemingen. Landbouw Veefeeit Rechtszaken. SPORT. O N D E R W IJ S. GEMENGD KIEUW!» Goes. Woensdagnamiddag a. s. zal aan do Ambachtsschool alhier do openbare uitreiking plaats hebben van het diploma aan de de school verlatende leerlingen. L)e bazaar, gehouden ten voordeelo der nieuwe school van de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van t1350. Morgenavond te acht uur zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomeno. a. is aan de orde: Reke ning 1000 en begrooting 1910 der ge meente-gasfabriek. Middelburg. Toen Zaterdagmiddag on geveer halt twee een dronken persoon, zekere S door de politie naar de wacht werd gebracht, verzetten zich twee per sonen tegen die arrestatie, waarop zij ook ingerekend werden. Een dezer werd later naar het politiebureau overgebracht. Ook bi| die overbrenging verzette hij zich zoodat zijn straf zeker wel zwaarder zal zijn tan die zijner collegaas. (o.) In een Zaterdag alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de stoomtram Breskens-Maldegem werden de balans en rekening over 1909 goedge keurd, en werd het dividend bepaald op 8 5 pCt., betaalbaar na 1 April a.s. lot commissaris werd herkozen de heer H. S. (Iratama te Oostbnrg met 49 van de 51 stemmen (2 in blanco). Verder werd Ie directie machtiging verleend tot aanleg en exploitatie van de lijn Oostburg-C ad- zand en voorziening in de eventueele geld behoeften die daaruit zouden voortvloeien. (Zeeuw.) Vlissingen. Het stoomschip „Prinses Juliana" het eerste der drie nieuwe mail- booten van de maatschappij „Zeeland heelt de kompassen reeds gesteld en is naar de buitenhaven gebracht. Het schip wordt nu verder in gereedheid gebracht om den 2en April in den geregelden dienst te worden opgenomen. Zierikzee. Het feest van de eerste H. Communie der kinderen zal in onze pa rochiekerk plaats hebben den derden Zon dag na Paschen, n.l. 11 April a. s. Met ingang van 1 April is 1'. Bur gers, liclitwachter op den vuurtoren on der de gemeente Breskens, als zoodanig aangesteld bij het licht, genaamd „De er- klikker" .onder de gemeente t.roede en is in zijn plaats benoemd 1. Kesteloo van Zierikzee. (Zier. Nwsb.) 's Heer Abtskerke. De raad dezer ge meente stelde heden. Zaterdag, vast eene verordening tot bestrijding van den Ame- tikaanschen kriiisbessenmeeldauw, ter wijl aan den Raad werd aangeboden hel gemeenteverslag over 1909. Present waren leden, afwezig A. van der Meulen. Kruiningen. Zondagmorgen vond een landbouwer alhier onbeheerd aan den weg een iiets met een hoed -ei netjes bovenop. Daarvan werd hij de politie behoorlijk aangifte gedaan. Spoedig swam een inwoner van llansweerd, die den vori- gen avond wat veel aan bac-hus goottere had, zich als eigenaar aanmelden. Zon der bezwaar promoveerde de politie hem tot bezitter. Toen Vrijdag de vrouwelijke scho lieren van de R. H. B. S. en Meisjes school te Goes huiswaarts keerden naar Kruiningen zagen ze bij Ruimzicht een fietsrijder uit W. in zijn cape verward, met de fiets in een sloot liggen. Hoe blij klopten haar hartjes, toen ze den jonk man van een wissen dood gered hadden. Schore. In de gemeenteraadsvergade ring van Zaterdag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester was de heer In 't Anker afwezig. De notulen worden na eene opmerking van dhr. Sterk en van dhr Verhaagen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de zangvereeniging om gebruik te mogen maken van het gebouw genaamd de oude school. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Dhr. Verhaa gen stelt voor het te geven tot weder opzegging toe tegen een vergoeding van 1' 1 per jaar. B en W nemen hel voorstel wat het eerste gedeelte betreft over doch advisee- ren gratis gebruik toe te staan. Dhr. Sterk acht eene kleine vergoeding niet onbillijk. Het voorstel Verhaagen wordt m stem ming gebracht en aangenomen voor 't eerste gedeelte, doch verworpen met 4 tegen 2 'stemmen, wat aangaat de vergoe- Een leening van kasgeld a föüO wordt goedgekeurd nadat door den voorzitter uitvoerige inlichtingen waren verstrek!. Dhr Verhaagen zeide dat, indien üe voorzitter in de vorige vergadering deze inlichtingen had verstrekt door spr. met ontraden zou zijn om f1000 kasgeld toe te staan. Eenige wijzigingen in de be- rooting 1909 werden goedgekeurd even als in de begrooting 1910 om daarna beide begrootingen naar gerl, staten op te zenden. Een voorstel van den heer Sterk om de jaarwedde van den ge meenteveldwachter met f50 te verhoogen werd aangehouden voor eene volgende vergadering. Verder werd vastgesteld een kohiei hondenbelasting met 25 aanslagen en '27 honden. Verder deden B. en AA een voorstel aan den Raad om een proef te nemen om een gedeelte grindweg m het midden van een klinkerpad te voor zien, hetgeen met algemeene stemmen werd goedgekeurd. B. en - werden ge machtigd om een kostenberekening te maken om een stukje grindweg te teeren. De verordening op de Amerikaansche kriiisbessenmeeldauw iverd aangehouden tot een volgende vergadering, aangezien eertijds bij raadsbesluit was besloten geen enkele verordening meer in de openbare raadsvergadering te behandelen alvorens leze bi| de leden heelt gecirculeerd. Bii de rondvraag vestigde dhr. Verhaa gen de aandacht van B. en Wop den toe stand van den Schore zandweg en den Vlake zandweg wat aangaat het wegzak ken van de kanten der wegen. B. en zeggen voorziening toe. (Zeeuw.) Hoedekenskerke. Vergadering van den raad der gemeente d.d. IS Mrt. 1910 des namiddags 4 uur in het gemeentehuis. Afwezig wethouder AI. G. Verbeek met kennisgeving. De voorzitter opent de ei- gadering. De notulen van liet verhandel de in de voorgaande vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. De voor zitter deelt mede. (lat het vervoer van de onderhoudsgrind is gegund ,a,au M. .Ie Pree voor f 0.60 per Al3. en bet lossen daarvan aan H. v. Oosten voor f0.82' per M3. Voorts dal van Ged. Staten het bewijs van ontvangst is ingekomen van de toe gezonden verordening ter bestrijding van den Amerikaanschen kriiisbessenmeel dauw en dat mede goedgekeurd is te rug ontvangen het kohier hooldetijken om slag dienst 1910. Al deze mededeelm- gen worlen voor kennisgeving aangeno men. Aan de orde is punt 1 der agenda. Af- en overschrijving begrooting 1909. Wordt na toelichting door den voorzit ter, zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen, zooals deze door 1>. en \V. is opgemaakt. Vervolgens wordl mede zonder discus sie ol hoofdelijke stemming yoorloopig vastgesteld hel door B. en AA. ontwor pen besluit tol wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Daarna wordt aan den Raad aange boden het verslag van den toestand der gemeente over 1909, uit welk verslag de voornaamste jiunten worden oorgele zen. De voorzitter zegt dat Ged. St. hunne goedkeuring hebben onthouden aan het besluit genomen in de voorgaande raads vergadering tot beschikking over de post van onverziene uitgaven ad f25. teiwijl zij te kennen hebben gegeven het moer gewensclil te achten, over le gaan tol wijziging der begrooting, teneinde dit be- lrag alsdan uit te betalen. Zonder dis cussie ol hoofdelijke stemming wordt be sloten het advies van Ged. St. te volgen. Nog wordt vastgesteld een rooilijn voor een nieuw te bouwen woonhuis voor dhr. \V. de Baar te Kwadendamme. Bij de gewone rondvraag door den voor zitter bespreekt dhr. A. Walraven de wenschelijkheid om het water van de we gen beter .gleregeld l<' doen aflaten. Hier over ontspon zich een langdurige dis cussie, waarbij alle raadsleden, als hun meening te kennen gaven het werk voor één kantonnier, die nog belast is met verscheidene .andere werkzaamheden als, a;yisteken der lantaarns enz. te omvang rijk is. Dhr. A. den Dekker *.telde voor den kantonnier te ontlasten met de zore van de straatverlichting, daar dit de. meest voordeelige weg volgens spreker voor de gemeente zoude zijn. Dhr. Groenewege bepleitte het aanstel len van een hulp-kantonnier, meer spe ciaal voor het onderhoud der wegen rond Kwadendamme. Deze zou gedu rende de wintermaanden vast kunnen worden aangesteld, terwijl hij zomers zou disponibel moeten zijn wanneer hel noo- 'Rg was. Het voorstel van dhr. A. den Dekker in stemming gebracht werd verworpen m|et 5 .tegen 1 stem, die van dhr. A. den Dekker, waarna werd vastgesteld dat zou worden uitgezien naar het aanstellen van een hulp-kantonnier. Daarna sluiting. Saroarkarka. Alhier is Zaterdagavond een bijna nieuw rijwiel gestolen. Zoowel de politie alhier als die der plaatsen m de omgeving zoekt ijverig naar den da der. Domburg. Met het oog op het vroeg invallend Pinksterfeest (15 Mei) zal het Badhotel alhier reeds den 11 Mei worden geopend. Oostburg Donderdag j.l. vergaderde onze gemeenteraad. Ingekomen waren: a. missives van Ged. Staten to-t goedkeu ring der'hondenbelasting; b. een request van J. v. d. Bossche ter verbetering van bestrating en c. een request van I. Wes- dorp om een lantaarn bij „Vreeswijk" te zetten. Beide laatste punten werden aan gehouden. Ter wijziging der begröoting wordt overlegd een staat van overschre den posten van 11171,76, welk bedrag kan worden bestreden uit overschietende posten, waarna nog f56,23 overblijft. Hel voorstel tot afkoop van grond werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld eene geldleening aan te gaan voor den lijk wagen en liet lijkenhuisje. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen tot verharding van den grintweg Oostburg- Groede en om eene leening aan te gaan van f'2500. Na nog enkele kleinere pun ten behandeld te hebben ging de verga dering uiteen. Zaterdag j.l. vergaderde de afdoe- ling Oostburg van den K. K. Ond. Bond in het Bondslokaal te Aardenburg. Na enkele huishoudelijke zaken werd beslo ten, dat eene volgende vergadering zon belegd worden op 4 April a.s.,. dat het geheele bestuur zou aftreden en, dat dhr. P. Swering eene lezing zal houden met licht beelden. Breskens De voorloopige commissie voor hel te houden Julianafeest bestaat uit dhru. A. Wisse, M. Kijke, I. Brakman, J. Valk en K, Minderhoud. Op 26 Maart n. s. zal weer eene algemeene vergade ring gehouden worden. Dhr. M. Tatgenhorsl, vroeger alhier, behoort tot de vermoedelijk verongelukte bemanning van hel stoomschip „Prins Wil lem II". Hij was messroo'in-hediende aan boord. Retranchement. Met ingang van Mei komt hier in betrekking do rijksveldwach ter W. Koudijs van Brouwershaven. Biervliet Met (le leiding der te hou den schietoefeningen is alhier belast d< le luitenant van Altena te Vlissingen. Hoofdplaat De toestand van onzen ge- aehten burgemeester is zeer achteruit gaande; men vreest voor het ergste. Naar men ons mededeelde is tot directeur van het Christelijk muziekgezel schap „Excelsior", alhier, benoemd de heer A Eerkhout te Hulst. („Luctor"./ Hontenisse. Aan den Sebarrendam, be- hoorende tot het waterschap Walsoorden, is een oeverafschuiving ontstaan. Dit is in enkele jaren reeds de vierde afscbiii- ving die daar ontstond. Ter Neuzen. De gemeenteraad alhier heeft, ter voorziening in de behoefte a in kasgeld, besloten tol hel aangaan van een lijdelijke leening groot I 10.00ren tende ten hoogste 5 pCt. Hulst De Statenverkiezing Moes. „Hot Hulsterblad" is het niet eens met „Zelandia", waar laatstgenoemd or gaan op een overnemen van den anti revolutionairen candidaat door de Katho lieken aandringt. Hel zegt o. a. „Nu is Hulst voor de Provinciale Sta ten een Zeeuvvsch district, waar de Katho lieke partij de absolute meerderheid heeft. Het eenigst district ook, waar een Katho liek candidaat slagen kan, terwijl in piiidere Zeeuwsche districten de Anti-revolutio nairen ontrouw zijn. Derhalve behoort Hulst niet één zetel af te staan aan de Anti-rev. partij; integen deel rust up dezen den plicht <le verkie zing van een Katholiek te he'lpen bevor deren. Dat de Kamerzetel van Hontenisse daar door 'in gevaar zou komen, geen ernstig man, die hieraan ook maar één oogen- blik denken kan. De herkiezing van den heer Fruijtier is verzekerd omdat hij af treedt bij algemeene verkiezingen, wanneer de Anti-rev. ook wederdiensten moeten bewijzen voor liet behoud der Ka merzetels van Middelburg e.n Goes. Waar nu algemeen wordt gefluisterd en wij hebben geen reden om dat in twijfel te trekken dat zekere partij een man pousseert, wonend buiten ons district en aldaar door zijne eigen partij in den steek gelaten, daar rest ons de vraag of hier bij enkelen een bijzonder belang niet zwaarder weeg! dan de liefde voor de goede zaak". Doch „Zelandia" antwoordt en o. i. terecht hierop o. a. het volgende: „Ma,ar, zegt men, de meerderheid der kiezers in het district Hulst is Katholiek en om die reden moeten ook alle af te vaardigen Statenleden Katholiek zijn. Men zou dit eene redeneering kunnen noemen van Jan Kallebas. Het is eene redeneering, waarvoor geen enkele goede grond is aan te voeren. Hel is een zui vere liberale redeneering. Zij doet denken aan ido beruchte in 1878 door den libe ralen minister ICappeyne uitgesproken woorden, dat „de minderheden maar on derdrukt moeten worden". Alen weet hoe geheel het Christelijk en ,niet het minst het Katholieke Neder land dn 1878 van heilige verontwaardi ging getrild heeft, toen Kappevne die be ruchte woorden uitsprak. De .Katholieke partij in Nederland heeft ten allen tijde er oen eero in gesteld het gelijk recht voor allen op te eischen. De Katholieke partij is nooit onderdruk kend opgetreden en dat kan, dat mag zij niet idoen krachtens hare eigene begin selen. Wij moeten nooit vergeten, dat Broere reeds schreef: „de Katholieken maken een politieke persoonlijkheid uit, die vrijheid vordert". Wij kunnen geen vrijheid opvorderen, als wij die niet ook aan anderen gunnen. De bewering, dat wij ditmaal den open gevallen zetel voor een der onzen moe ten opvorderen, omdat de Katholieke partij de sterkste partij is in het district Hulst, kan geen ernstig man onderschrij ven". Tusschen de heer AI. Elias Jr. te Amsterdam en A. Wittock te Tonische is een vennootschap) aangegaan onder de firma Louis Elias AA ittock van Lahdeg- hem, ten doel hebbende het" oprichten en de exploitatie van een weverij alhier, mitsgaders het verkoopen van de ver vaardigde artikelen. Ook zal alhier binnenkort een kalkblus- soherij gestic.hl worden. Ossenisse. Een persoon van hier, bezig met hoornen uitdoen, had Zaterdag het on geluk, dat hij zich met een hakmes hoven op de hand hakte. Ofschoon hij in het be gin .veel pijn leed, laat het geval zich nu gunstiger uitzien, maar moet toch de hand in een verband gedragen worden. Koewacht. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer A. Baest eene alge meene vergadering gehouden van de on langs opgerichte vereeniging ter veredeling van het geitengeslacht. Een groot aan tal personen, waaronder ook de Eerw. heeren geestelijken, waren tegenwoordig. Het reglement werd definitief vastgesteld met de bepaling, dat zij, die na 1 April a. s. nog lid worden, een entréegeld van 1 gulden moeten betalen. Bepaald werd, waar de algemeen vergaderingen voor taan gehouden zullen worden. Ook werd vastgesteld, dat de ingezete nen van Belgisch Koewacht ook als lid kunnen toetreden. Verschillende nieuwe loden werden aangenomen, zooda.t het ledental reeds 44 bedraagt. De „St. Crt." bevat (le statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank te Sta venisse. Het doel der Vereeniging is de verbe tering van het landbouwbedrijf. Bij kon. besluit is aan J. (le Vlieger te Zonnemaire op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Zonnemairep older. Alen schrijft ons: De meekrapteelt, eenmaal voor deze streken oen bron van welvaart, wordt onder de oudere landbouwers niet meer genoemd dan als de weemoedige herinne ring aan betere dagen, toen de mode verfstof nog niet van de wereldmarkt was verdrongen door de anyline. l)e reuzengebouwen, welke op elk dorp, elk gehucht werden gevonden, zijn óf ge sloopt öt verbouwd tot andere inrich tingen. Sederl onheugelijke tijden werd do mee krap in Zeeland geteelt, in de laatste jaren van haar bloeitijd werd zij ook ge vonden in de provincie Noord-Brabant en in den Haarlemmermeerpolder. In de jaren 1851 tot 1.860 waren in Zeeland 2160 H.A. beplant met meekrap, in het volgend tiental jaren steeg het tot 2363 H.A. Toen kwam de daling. Van 1871 tot 1880 nog 1366 H.A.. van 1881 tot 1890, 585 H.A., van 1891 tot 1900 304 en thans slechts 30 H.A. lu Westelijk Noord-Brabant was in 1860 860 H.A. voor meekrapteelt bestemd; in het volgend tiental jaren daalde het tot 342 en in 1891 was het daar voor goed gedaan met de meekrapteelt. In den Haarlemmermeerpolder en om streken was in 1850 lol 1860 355 .HA. bestemd voor meekrapteelt, toen daalde het tot 250 en reeds in 1880 was de teelt van igeen beteekenis meer. In het vorige jaar werden in Zuid-Holland nog oj) 41 H.A meekrap verbouwd. In Zeeland kwam het vorige jaar de teelt nog voor in St. Maartensdijk, Sla- venisse, St. Annaland, Oosterland. Ouwer- kerk, Nieuworkerk, Zierikzee en Rilland Bath. In Zuid-Holland te Goederende, Oud- dorp, Stellendam, Oude Tonge en Den Bommel. De meekrap is een overblijvende plant, die wel eens als zij' één jaar, meestal als zij twee jaar, enkele malen als zij 3 jaar oud is, wordt gedolven. De lange, tamelijk dikke wortels der plant, die de roode verfstof bevatten, dringen vrij diep in den bodem. De stengels 'komen in het voorjaar voor den dag on worden al kruipende over den grond 6 ,tot 18 il.Al. lang. In den loop van de maand Juli bloeil de plant: kleine, geelachtige bloemen komen er aan, die later in bessen overgaan. Het zaad dezer bessen wordt echter niet gebruikt, omdat, men de plant aankweekt uit zoo genaamde kiemen; dit zipi jonge uitspruit sels, die in de maand .Al ei voorzichtig van de oude meekrapplant worden af gestoken. De zuivelconsulent van Zeeland, de heer C. Zwagerman, hield Donderdag avond te Serooskerke eene lezing over de verbetering van het geitenras en over geitenfokvereenigingen. Overtuigd \an het groote nut, dat er ligt in de verbetering van het ras (vooral wal de opbrengst van melk betreft) van de koe der arme, besloten al de aanwezigen tot het vor men van een vereeniging voor dat dool. Niet minder dan 33 leden, samen fok kende 87 geiten, traden dadelijk als lid toe. Een vijftal personen uit hun mid den n.l. .1. Jongepier, P. Joziasse, L. Adriaans en. H. Tavenier en A. Goedbloed werden als bestuursleden gekozen. Ook besloot men zich aan te sluiten bij de provinciale vereeniging. De heer J. R. Tak zal een Zwitsersche bok aan de vereeniging cadeau geven. (VI. Ct.) Eind-examen Landbouwcursus. Te AA'estkapelle werd heden, in legen woordigheid van den heer Kakebeeke, rijkslaildbouwleeraar, en de commissie van toezicht, het eindexamen van den wintei'landbouwcursus afgenomen. Aan de drie leerlingen, L. de Kam Pz., Js. de Lange en J. Minderhoud Kz„ die den cursus met vrucht gevolgd hebben, werd een diploma uitgereikt. (Midd. Crt.) Kantongerecht Goes In de zitting van 21 Maart 1910 zijn veroordeeld wegens "s nachts jagen zonder akte en verg.: .1. Al. te Oudelande '2 m. f 10 b. s 2 m. 8 d h. met uitl. geweer en lantaarn ol 2 en f 1 s. '2 m. 1 d. h. straatschenderij P. P. S. te Kruiningen, berisping. trekdier onbeheerd laten staanF. de P. te 's Heerenhoek f2 b. s. 2 d. h. burengerucht: J. v. H. te Baarland, vrijgesproken; A. II. en A. S. te Krab bendijke, J. Al.. .1. F., A. .AlK Z., te Baarlan-I en J. AI te Hoedekenskerke tot 12 b. s. '2 d. h.; vuil in sloot werpen: A. S. en J. v. d. D. te Krabbendijke ieder 11 b. s. 1 dag hecht. tietsen op zijklinkerpad: P. C. te Kloe- tinge f0.50 b. s. 1 w. tuchtsch. oj) straat voetballen: N. E. H. en .1. de B. te 'Goes en J. L. te Schore ieder tot tl b. s. 1 w. tuchtsch.; niet voldoen aan bevel havenmeester: J. S. te Dordrecht 115 b. s. 10 d. h.; '■savonds fietsen zonder lantaarn: P. P. te Schore; J. v. S. Dz„ en A. B. te lerseke; J. do te 's Heeren hoek J. .1. D te Colijnspla.at, Id. J. H. v. d. E., J. v. d. AL, en .1 G. te Goes, ieder f2 h. s. 2 d. h.; Schelde bevisschen zonder vergunning en zonder consent: Al. te lerseke, .1. Al. en J. AL te AVemeldinge ieder tol '2 m. f '2 b. s. 2 m. '2 d. h. Schelde bevisschen zonder vergunning: de R. Jz„ te lerseke tot f'2 b. s. '2 d. h.J. G. Jz„ J. G. Jz., en C. E. te lerseke ieder tot f3 h. s. 3 d. li.; schelpdieren rapen aan voet zeedijk: P. Al. 11. en J. H. Jz., te AA'emeldinge. ieder 12.50 b. s. 2 w. tuchtsch. DronkenschapAL D. te Kloetinge, Al. v. ,S. te Coi'tgene en P. v. S. te ler seke ieder tot. f '2 b. s. 2 d. h. Bekrachtigd werd het op 8 Nov. 190!l tegen D. L. Pz., te Hoedekenskerke ge wezen vonnis waarbij hij wegens het on gerechtigd laten loopen van vee op eens anders weiland, bij verstek werd veroordeeld tot f8 b. s. 4 d. h. De arrondissements-rechtbank te Rotter dam heeft, ter vervulliDg der vacature van kantonrechter te Schoonhoven, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling Mr. J. J. Bergsma Thz., substituut-grif fier bij de arrondissements-rechtbank te Dordrecht. Mr. A Oudegeest, griffier bjj het kan tongerecht te Schoonhoven. Mr. G AV. F. AVentholt, grifher bij het kantongerecht te Hulst. V o e t h a 1. Zondag speelde t.e Middel burg Zelandia I aldaar tegen E. AL AI. I uit Vlissingen een wedstrijd voor de Zui delijke Tweede Klasse competitie A van den Xederlandschen voetbalbond en won met 7- 1; bij do rust was de stand 5—1. A'oor de Zeeuwsche competitie waren drie wedstrijden uitgeschreven. Zelandia II uit Aliddelburg won met 5 I. van AL (1. 11 eveneens aldaar. E. AL AL II te Vlissingen behaalde eene overwinning van,3 1 op de Mosschcn I uit Aliddelburg. Ten slotte kan Concordia I eene pa pieren overwinning hoeken van 50 op Zelandia 1 uit Goes, dat niet opkwam. Oostburg. Zaterdag slaagden hier voor de le voorbereidende klasse 16 leerlin gen, voor de 2e voorbereidende klasse leerlingen en voor do le klasse der R. X. S. IJ leerlingen. Hontenisse. Voor de betrekking van on derwijzer aan de openbare lagere school in de Molenstraat alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Door de afdeeling Tholen van hel Ned. Onderwijzers Genootschap is met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin zij haar wensch uitspreekt, dat het openbaar lager onderwijs steeds moet bevorderen liet betrachten van de chris telijke en maatschappelijke deugden en het .aankweeken van den algemeenen na- lionaliteitsziii. Oude zeden. Als een bewijs hoe zeer de plattelandsbevolking in sommige streken van ons land nog op groote be grafenissen gesteld is, kan dienen, dat Dinsdag te Achteveld bij Barneveld een eenvoudig landbouwer is hijwoning van wiens uitvaar gezinnen waren uitgenoodigd nu elk gezin gemiddeld op 5 kan men zich voorstellen we de teraardebestelling bijwooi sterfhuis zelf te klein was, grootste café van het dorpj komst der treurenden, 111 wel, na afloop der plechtigheid mensch versterkt werd. Bij heid werden o. m. 10 emmer gedronken. lit Br a I) a ii t. Als „his I oil Jan Mops in de „Noortj Hot was op een plaatsje vim ie, waar door een rijken hij liet omspitten van een sl welk reeds jaren onbebouuj gen, een mooie oude kan gevonden. De huisgenooten. geheele dorp, was het er i deze urn zeer oud en veel zou zijn. Wie zou echter den j dom en de waarde kunnen sc dig was het besluit ge»om< toch in het dorp een kloostei' srhe paters gevestigd waren waren in het bezit vail not voorwerpen en zonden deze grooten prijs in hun bezit w" Onze boerenzoon belde aan poort aan, en vroeg aan broeder: „wel broeder, wat z, wel waard zijn", en reikte zc hem over. De broeder, welke geen landsch verstond, begeeft urn de kloostergangen (Lx eenige «ogenblikken terug gevuld metsoep, reikt boerenzoon over met de wol appétit" en onze boerenzoon| gevulde kan met soep. Aten begrijpt dat er in b huis, neen in hel geheele il| is gelachen, en dat de urn, het land een schoone plaats gen in de keuken van onze familie. Ideaal-verdraagza De „Schwarzwiilder Bote" aan den Neckar vertelt het een nakij de Badensche gre hervormde gemeente kwam i jaar geleden de katholieke fa kapper wonen. Eenige dagen keerde de vrouw in doodsgev geneesheer (die protestant wi de sacramenten toe te dienen neesheer ook bij de familie dikant moest zijn, hoorde deze en ging onmiddellgk per auto die lL'j uur verder lag, om d) balen. En in snel tempo giuj geestelijken, de protestantsche i terug naar de gemeente, waar priester zjjn ambt ging vervul) dankte deze zijn protestantsche slechts ongaarne zich het gi ontzeggen den pastoor weer ter Zoo gaat het dus ook wel Bovenstaand bericht is onti „Nieuwe Courant" „Het Cei hierbg Uit dezen laatsten regel ka ken, dat de „Nieuwe Ooura| uitzondering acht, wanneer k: protestanten, predikanten en r telijken verdraagzaam met elkt en zicu over en weer behulp. Zoo gaat het dus ook wel ei liberale orgaan. Wü zouden hieraan wille dat het mutatie mutandis gaat. De liberale redactie schijnt va' te zitten in deu ouden w1 Christenen van verschillende elkaar onderling met de me draagzaamheid bejegenen en - der vrijzinnigen daartegen heL Welnu de „N. Crt." vergisti En wanneer zjj met name i land meer verkeerde in R geloovig protestantsche kringe baar het geval is, zou zij daar zjjdsche waardeering en perir preciatie kunm n constateerea zen, dat de verdraagzaamheid digheid er veeleer regel dan zijn Ja, het anti papisme verl geheel, eu dr. Bronsveld is eq Maar deze vermaarde chrop in de meeste gevallen aan de liberalen Fred. van Eeden W a 1 d e n. Dr. Frederik var Amerika teruggekeerd, zal noj ten op de kolonie Walden on; de gebouwen en fabrieken ini terug te brengen. De pogir, communistische kolonie to st' jammerlijk schipbreuk geleden hebben de fabrieken veriater klanten meenemende, zoodat 1 zonder bedrijfskapitaal met leej bleef zitten. Bij voortduren loozing der gebouwen veri waarde zeer, zoodat bjj verko lang niet zou bedekt zgn. i. heeft de schuldeisehers ten da gesteld, en zal nu nog eens eigenaar en particulier onderne exploiteeren, op gewone, burg ljjke wijze. Volgens eigen erkl de ervaring hem geleerd, d; onvermjjdelijk is. Alles ziet en ordelijker uit dan in de eoi|

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2