ARD De gevangenen van den Czaar. Zaterdag 19 Maart 1910 Zesde Jaargang. REN EN IEN. ERU, 1 inner bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD FEUILLETON Ét BUITENLAND. UIT ZEELAND. No. 34 NCK, wers! RENS jr. £R, Goes. iKEWITS, 5TE, Goes. ZOON. ïe Huur nkelhuis jmeisje, evraagd Tersetijnt eikei IIUUl JKISItt- in IIUDUHMD. EN - - ahorn. d 00 IH W 0Q :a. i e en o iden. 2 OEK. d d M lie Klaver, Groenkraag en. oor den aanlig Hetrenhotk. nvoudige als ORTEN voorhanden. L. Opgericht 1850. issel 1907. et gebied van otie. igste keur. concurrentie. voor Holland ,tis en franco. [tule ir.aakt;het liek van HElN- oor hem JONG, ia. m vlugge bedie- eders gunet een. 910 than» bewoond Goee. DE GELLEKE 184). genegen aan de missie te 's Hee- twa gen geachlkt cht dat aan die op Woensdag 23 balf drie uur voor Klxrijs aldaar :eurd bg Kon. e. 1909, no. 54. 1MISSIE. WeBtwal vraagt melden de» na* uur. êrvoegen by O dijke ot' bjj P* Wolfaartsdljk li! Akoanementaprg» p. S maanden r.or Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlgke nummer» 4 eontaat - 0.05 Adrertentiën worden ingewacht op Unantaf en Woonedag vóór half drie en Vrijdag vóór eea uur namiddags. Kantoor f. i. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Redameberiebtan 25 Ct. p. r. B(j aboanenaent special» prfe. Adverteuttën van 1—6 Kegels f O.50; iedere regtd maar 10 Ct Eenselfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X aereimA. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct 4 contant Wie zich tegen I April a.s. abonneert, ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aan vrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. Christelijke deugden. Een zekere heer K. L. De Vries Lz„ heeft verleden Zaterdagavond te Zierik- zee een kaarsje opgestoken voor de Open bare School. Nu, dat mocht wel, want de weinige lichtjes, die haar ter e»re nog brand den, waren door den forschen adem van Ossendorp's beruchte rede finaal uitge blazen. Volgens genoemden heer is de Open bare School eigenljjk j e school, ook voor Öe geloovigen in den lande. \Vant, zoo vertelde de heer De Vries zonder blikken of blozen, „de openbare school leidt op in overeenstemming met Christus' leer tot vreed zaamheid"Christus leer de, „laat de kinderkens tot mijl komen". Dat zjn AL de kinde ren. En dat beginsel heeft de wetgeving in haar wet neerge legd, waarvan art. 33 luidt: Het 9choolonderwijts wordt dienstbaar gemaakt aan de o n t- wikkeling.,der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappe lijke deugden.1) Ofschoon de heer De Vries zoowel in de zooeven aangehaalde passage als in de overige gedeelten zijlner rede blijken geeft van zeer geringen philosophischen aanleg, achten wij' hem nog wel in het b«zit van .zooveel kennis der logica en van zooveel gezond verstand, dat hij be grijpen zal, dat zonder Christus van geen Christelijke deugden sprake kan zjjn. Zal dus de door hom bewierrookte openbare school metterdaad in onze kinderen chris- WJke deugden aankweeken, dan zal in die sehool Christus moeten worden ge- ronden, d.w.z, zal Christus' geest, Chris tus' leer geheel het onderwijs moeten doordesemen en omvademen. En nu beby U het inderdaad geen be toog, dat zóó Verstaan en zóó kan het alleen verstaan worden van een aanwezig zijn van Christus op de open bare school absoluut niet kan worden gesproken. Afgezien zelfs van den geest van vele Onderwijzers aan die school,, een geest, die de verstandelijke ontwikkeling der kinderen eer in een heidensche, dan in een Christelijke richting leidt, is het ge- heelc stelsel van onderwijs aan de open bare school door het neutraliteits- Historische Novell» van AÏMINIÜS ARCHIER. 8) f&Deze even plotselinge als onverwachte verandering van tooneel had allen hevig verschrikt en zelfa de graaf en KuRÏmir, die de grootste koelbloedigheid, ja zelfs een schijnbare onverschilligheid aan den dag gelegd hadden, stonden sprakeloos en ver slagen, toen zij over den ernst van hun toestand kalmer nadachten. Het gevoelige hart van Rosa was, bij het zien der tegen haar broeder gerichte wapenen, vervuld van angstzij bleef een oogenblik roerloos, als door den bliksem getroffen, met het oor aan de deur staan luisteren naar de ep de gang wegstervende voetstappen der soldaten. Ten slette was zij niet langer in staat haar door angst gefolterd hart te beheerschen en riep zij in de grootste ontsteltenis: „Red hem! red mijn broeder 1 O, red eok .-zeiven, vrienden, en redt ons ongelukkig vaderland: thans is het tijd om naar de princiep, of zoo als het met een mooier woord heetde eerbiediging der geloofsovertuiging van an deren, er op ingericht om de kinderen vreemd te doen zgn aan den persoon en de leer van Christus, zooals wij Hem uit de openbaring kennen n.1. als den Zoon Gods, den Verlosser der wereld, den Middelaar tusschen God en den rnensch. Én wat het beroep aangaat op het wetsartikel 33, waar van opleiding tot vchristelijkc deugden" wordt gesproken, moest de heer De Vries toch weten, dat de' wetgever steeds verzuimd heeft die uitdrukking uit te leggen of te verkla ren en zij juist door hare vage, zweven de beteekenis steeds door onze christe lijke staatslieden werd gewraakt en Groen van Prinsterer o.a. hare verwijdering uit de wet eischte, ais zijnde eene va'ische leuze en een misleidend uithangbord.3) Ware dit niet het geval en het bewuste wetsartikel inderdaad de weergave en uiting van den geest, die de openbare school stempelt tot een bij uitstek chris telijke, geheel de schoolstrijd door de christelijke partgen jarenlang ten koste van ontzaggelijke offers gevoerd, zou een strijd tegen windmolens zijn geweest, het mandement der bisschoppen van '67 eene overbodige fraaiigheid en het tegen Kap- pejjne's schoolwet gerichte adres van 164000 katholieke huisvaders en 300000 geloovige protestanten (Mei 1877) een pas kwil. Dat de heer De Vries meent de Open bare School in de kritieke oogenblikken, die zij thans doorleeft, te moeten bij springen, laat zich verklaren. Hjj doe dit echter op verstandiger wijze en met de gelijker argumenten dan te Zierikzee. Want veel kunnen wij in zijne rede neering vergeven, „maar nooit mogen noch kunnen wij toegeven, dat „alle christelgke deugden" een moraallijst zou den vormen van deugden, waartoe men zonder den Christus kan wor den opgeleid." 3) 3) Zie: Zierikzeesche Nieuwsbode v«,n 15 Maart j.l. Ie blad. 2) Zie: De Standaard v. 15 Maart j.l. Ie blad. Ibidem; FBAIKBIJtt. (Vervolg van het 2e blad.) Het Duei-schandaal. Het blijkt meer eu meer dat al de likwidaties van Duez geheel met bedrog aaneen hangen, zegt „Het Centrum". Onderhands heeft Duez onderhandeld met stroomannen, die in de oude kloosters allerlei zaakjes hebben ingericht, tot zelfs bioscopen. Duez was in dit alles de voor naamste aandeelhouder. Hij wilde inder daad in het groot te werk gaan en in al de kloostereigendommen speelhuizen, skatings rinks, enz. inrichten. Verschei dene vriendinnen van Duez onderhande len daarover met impresarii, die men ge- wapenen te grijpen ik trek, al ben ik ook een zwakke vrouw, met u ten strijde. Tot dusverre beb ik voor het heil van ons land gebedenvan dit oogenblik af geef ik mijn leve» voor de vrijheid. Niet langer geaar zeld 1" Bij deze woorden, die met sidderende stem en steeds klimmende opwinding werden ge- sproken gevoelden de graaf en zijn vrienden medelijden met Rosa; allen omringden haar en overstelpten haar met uitingen van teederheid. „Vrees niet, kindlief", zeide de vador vol liefde„uw broeder is in veiligheid. En het andere is reede afgesprokenwij hebben nog slechts het uur van den strijd vast te stellen." „Laten wij thans aanstonds erop los slaan, heer graaf," zeide Stanislaus, een stap voor waarts doende. „Ik zal hen ontwapenen met behulp van onze vrienden en onze manschap pen die daarbeneden bijeen zijn; eer wij dat gedaan hebben, kunnen wij ons niet veilig achten I" „Neen 1" antwoordde Bialewski„daar mede wachten wij tot morgen. Dezen nacht zal God over ons waken. Moed! Morgen zullen al onze strijdmakkers hier zijn en onder voorwendsel van te gaan jagen honderden moedige mannen tot onze makkelijk zal terugvinden in de geheime briefwisseling van Duez, Martin Gauthier, de tweede aangehou dene, had, zooals men weet, reeds een begin van uitvoering gegeven ftan het plan van Duez. Hij had zich gevestigd in het oude klooster van Picpus, met zijne vriendin Mad. Goudard, hare doch ter en hare zuster, Mad. Coignault. De eerste zorg van Martin Gauthier, zegt de Matin, was van daar eene prach tige balzaal in te richten, overvloedig voorzien van spiegels, waar hij zich in wijdde in de pracht va,n het galante le ven. En dat juist is het huis, waar vroeger de voortdurende aanbidding plaats had. Deze Martin is een man va.n 't zelfde slag als zjn patroon. Op zijn vraag, of hij wist, dat Duez hem beschuldigde een aantal dossiers te hebben verduisterd, ontkende Martin dit beslist en zeide spottend: „Volstrekt niet. Het zijn slechts co- pieën. Indien men zaken doet met een man a.ls Duez, dan is het altijd goed, zijn voorzorgen te nemen. Bovendien zou ik heusch niet zoo naïef zijln om de ori- gineelen mee te nemen." Ten slotte verzekerde hij, dat hij zich niets ongerust maakte eu zeker was, zich te kunnen dekken. En daarin zal hij misschien best sla gen. In de Gaulois bespot Arnolphe de be noemingen der boedelredderaars in een gesprek tusschen een minister en een Ka merlid op de volgende wijlze: Excellentie, U kent wel mijn dochter? Ik heb haar dikwijls op onze recep ties gezien, een allerliefste verschijning Gaat ze trouwen Misschien Ze houdt van .een. jongmensch Die haar verdient, natuurlijk. Hij verdient haar, maar hij verdient geen cent Armoede is geen schande Precies, maar toch een beletsel als men een huishouden wil opzetten. De jongen moest een baantje hebbenIk heb altijd goed gestemd en nu had ik gedacht, dat U me misschien een handje zoudt willen helpen Waarde vriend, 't zal me genoegen doen als ik u van dienst kan zijn. Wat is het beroep van uw toekomstigen scho»n- zoon? Hij heeft geen beroep Goed; dan is hij zeker toc.h meester in de rechten Neen. Nog niet afgestudeerd? Heelemaal niet gestudeerd! Is hij in den handel geweest, op de beurs? Hij heeft tot dusver nog nooit iets ge daan. Hij heeft nog nooit iets gedaan, hij kan niets doen, hij kent niets; niets, niets? Juist, u weet nu alles. Dus, een jongen die niets weet, voor beschikking stellen. Zoo worden wij meester over onze vijanden, voordat dezen onze bedoelingen raden. En wat u betreft, Rosa, kindlief, gij zult u dan aanstondB moeten terugtrekken op een veilige plaats, want al houdt ge u zelve voor nog zoo sterk, ge zoudt toch niet lang het schrikkelijke schouwspel kunnen aanzien van dedingen, die weldra zullen gebeuren." „Ach vader!" antwoordde Rosa, „ge doet me verdriet aan door u in dit oogenblik zoo zeer met mij bezig te houden. Wanneer ik beangstigd ben, is het niet terwille van mij- zelve. Ik ben opgevoed als de dochóer van een soldaat, en gij weet dat ik die kleine angsten en gevoeligheden niet ken, die het hart van andere meisjes somtijds vervullen. Daarom bid en bezweer ik u, laat mij niet van u scheiden, want wanneer ik u niet meer zag, zou ik deodelijk bedroefd zijn en al den moed verliezen. Ik gevoel, al ben ik ook een vrouw, dezelfde geestdrift als gij en dezellde vaderlandsliefde, en ik ben moedig en sterk genoeg om aan uw zijde ons ongelukkig vaderland te dienen." Zooals zij daar stond en sprak, met haar schoone vlammende oogen, den edelen en zachten toon harer stem en haar als tot gebed omhooggeheven handen, oefende zjj een onweerstaanbaren invloed uit. niets geschikt is? En u wilt, dat ik voor hem een winstgevend baantje vind?... Precies; héél winstgevend! Wel, dan zit er maar één ding op we zullen hem likwidateur maken! De Regeering, hoe zijl haar best doet een heel hoogen toon aan te slaan, voelt zich wel terdege medeschuldig. Dat ge tuigen zij, die de eerste Kamer-zittingen over de zaak hebben bijgewoond, dat ge tuigde ook de zitting van Dinsdag, waar Briand al zijn krachten stond in te span nen om toch maar een motie van ver trouwen te krijgen. t a I, i iè Morgen, feest van den H. Jozef viert Z. H. de paus (Jozef Sarto) zijn naam feest, 1> If I I S O II L i N I). Herrie in het Pruisische Par lement „Tout comme chez' nous". „Juist als bij ons", zegt de Franschman. Daaraan denkt men onwillekeurig, als men leest, hoe het deze week in den Pruisischen Landdag toeging. Daar werd Woensdag j.l. eene belangrijke zitting ge houden, waarin de derde lezing plaats had van het kiesrechtonlwerp, zoodat nu de partijen, die tot nu ,t'oe een eenigs- zins aarzelende en afwachtende houding hadden aangenomen zich beslist moes ten uitspreken en ook de Regeering dui delijk moest zeggen, wat zij bereid was aan wijzigingen van haar ontwerp te aan vaarden. De minister-president v. Bethmann Hollweg, verklaarde namens de Pruisi sche Regeering, dat het getrapte kies recht in beginsel moest worden gehand haafd. Toekenning van het geheime en directe kiesrecht tegelijk kan niet wor den verlangd. De Pruisische Regeering houdt wel is waar ook nog heden de vervanging der indirecte verkiezingen door directe voor het doelmatigste, met behoud van de openbaarheid de- stemming, maar zij zal, zoo een belangrijke meerderheid in het Huis dit wenscht, ook een oplos sing aanvaarden, waarbij de indirecte ver kiezingen worden behouden, met ge heime stemming voor de keuze der kies mannen, zonder zich echter aan alle af zonderlijke bepalingen van het ontwerp in zij'n tegenwoordigen vorm te binden. Na deze verklaring, die in het Huis grooto sensatie verwekte, ontstond er, seint o.m. de oorr. van het Hdbl., zulk een rumoer, dat er niets te verstaan was van hetgeen de volgende spreker zeide. Tijdens de redevoering van den soci aal-democraat Liebknecht, kwam het tot een lawaai, als nooit te voren gehoord was in dit Huis. In zjn matelooze opwinding noemde deze spreker het Huis van Afgevaardig den een schacher- en woekerzaak waar de heiligste goederen en rechten van het volk verschacherd worden. Deze woorden veroorzaakten ongekende „Lieve dochter!" sprak de graaf ontroerd, „neen, wij laten u niet gaanwij zullen ons gelukkig achten, wanneer gij in ons midden blijft Maar mijn kind, nu is het tijd voor u om te gaan slapen. Wel te rusten! Mor genochtend vroeg kunt gij met ons te paard stijgen en de jacht medemaken, en wanneer wij ons in stilte verwijderen om ongestoord onze laatste besluiten te nemen, kant ge u aan het hoofd onzer jagers plaatsen. Goeden nacht nu 1 Bidt voor ons arm vaderland I" Tierde Hoofdstuk. Rosa's keizen. Nadat Rosa was heengegam, wendde de graaf zich tot zijn vrienden en zeide: „Ook wij moeten scheiden, het is tijd. Gij kunt gernst gaan slapenik zal wachtposten uitzetten, en bij de minste beweging, die het Russsiche detachement maakt, wordt het door onze mannen omsingeld en ontwapend. Morgen breekt voor ons de groote dag der vrijheid aan, en wanneer de zon ondergaat, zal, naar ik hoop, de nationale vlag van onzen toren geheel Lithauen oproepen tot den bloedigen strijd. Ik reken erop, beste pastoor, dat gij morgen vroeg in de kapel do H. Mis leest. Moge God over ons waken verontwaardiging. Geroep va-n: „Onbeschaamd! Brutaal! Eruit!" klonk door de zaal. Vele afgevaardigden snelden naai' de tribune; men zag gebalde vuisten en drei gende gebaren. Dit lawaai duurde minuten lang. De president riep den spreker tot do orde, maar kon zich nauwelijks gehoor verschaffen. Het scheelde niet veel, of het was tot handtastelijkheden gekomen. De conservatieven verlieten demonstra tief de zaal. Daarna sprak Liebknecht nog een uur lang; hij werd voor de tweede maal tot de orde geroepen, .toen hij over de „schanddaden" van het Centrum sprak. De liberale bladen, met het Berl. Ta- geblatt aan het hoofd, bevatten zeer felle artikelen tegen den heer v. Bethmann— Hollweg, die zich ook in Pruisen, aan het zwart-blauwe blok heeft onderwor pen. Het was dan ook een belangrijk oogen blik in de Duitsche politiek. De regeering heeft feitelijk tussehen haar woorden te verstaan gegeven, dat zij berouw heeft om wat er onder Von Bülow gebeurd is, en dat zij weer met het Centrum als regeeringspartij samen werken wil. Vandaar de woede van links tegen den Rijkskanselier. De wet is tenslotte met 238 tegen 168 stemmen aangenomen. Goes Door de gascommissie alhier zal een voorstel worden ingediend hg den ge meenteraad om den gasprgs met 1/ï cent per M3. te verlagen en te brengen op 6'/2 cent. In tegenwoordigheid van den burge meester en wethouder Van den Bout, eenige leden van de commissie van toe zicht op het M. 0. en directeur en leeraren der burger avondschool alhier, werd Dins dag de uitslag van de gehouden over- gangs- en eindexamens hekend gemaakt. Hierbij voerden de heeren A. D. F. v. d. Wart, directeur der school, en mr. J. 1L M. Stieger, voorzitter der examencommissie, het woord. Het einddiploma kon aan alle leerlin gen van het hoogste cursusjaar worden uitgereikt. Gediplomeerd werden: W„ v. d. Linde, J. de Kok, Wl A. de Jonge, H. v. d. Boom gaard, M. Schrijver, E. Dootjes, Th. P„ Verboom, E. de Bruyne, A. v. F rans sen en Wi. Heijboer. (M. C.) Naar wij vernemen, zal hier ter stole den len Mei a. s. eene nieuwe Kerkefgel- makerjj annex Piano- en Harmoniumhaft- del worden gevestigd door den heer l. Giesen. Dezer dagen wordt door het Leger des Heils wederom de jaartgksche Zelfver- loocheningsaanvrage gehouden, waarin of ficieren en soldaten zich niet alleen het Alien verlangden naar rust, om zich te versterken tegen de vermoeienissen, mis schien ook de gevaren vanlden volgenden dag. Ieder zocht zijn slaapvertrek op. Slechts Raphael bleef achter en verzocht den graaf, hem nog eenige oogenblikken te willen schenken. „Geheel tot uw dienst, beste vriend", antwoordde de graaf, hem naar den schoor steen terugleidende. „Sta mij toe, heer graaf," begon Raphael met merkbare ontroering, „dat ik op den vooravond van zoo groote gebeurtenissen, die ons geheel in beslag zullen nemen, mijn hart voor u uitstortesinds geruimen tijd heb ik het gewaagd a-tsr de hand van uw dochter te dingen. Ofschoon ik zeer goed mijn onbe duidendheid en het onbeteekenende mijner verdiensten ken in vergelijking met de onschatbare waarde uwer edele dochter, gevoel ik toch, door de groote goedheid, die gij jegens mij steeds aan den dag gelegd hebt, den moed cm u te zeggen of gij mijn vurigsten wenseh goed keurt en mg» innigst verlangen bjj uw dochter wilt steunsn." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1