No. 31 Zaterdag 12 Maart 1910 Zesde Jaargang. fBRAAK DAMES HOEDEN BUITENLAND. UIT ZEELAND Zand te koop. Tossing De nieuwe 'ijvingte pachten: {CEEL WEILAND, BEDEVAART VADER. Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VDIIDADAÏOND. Dit nummer hestaat uit 8 Maüzpen. EERSTE BLAD 3IHHËNLAHID nge Vorststraat 220, Goes- In kantore van OOSTER. liOINTRE. firind, goBd voor Tuingrind and altijd voorradig. kjj MARTs ROOSE, Groot? hebben wij ont vangen; deze wor den vanaf Donder- dag 10 Maart geëxposeerd. ■sse, iu Willeshoek eu faal bek Sectic B nummer Hectare 2ï Aren ;n pacht i. l de Yriezb. Ibiljetten van pachters en I worden ingewacht vóór ot' ■910 bij N ACKER, Hansweert J Gravenhage wil ver- Iratis deel te nemen 521 April a.s. zal gels ea 5 Cents v.or &e-preotbrietkaart en itvangen (onverplicht) lartreis. Bestelt men ■n mogen voor iedere V-raagi worden, welke briefkaarten toezenden. m.Reis deor Zwit- I van den H. Caroins 3 dagen verblijf te Catacomben, audiëntie Vit op de Middelt. Zee lapels bezoek aan de Irooten rijtoer; bezoek |ek aan het meer van Vierwoudstedesmeer |n wurvao -Ie kosten m. ken naar het Vaticaan Ir simmer aan denken che Courant deze reis niet alleen gewenscht, e reiken mededingings- ize zeer spoedig uitge- biljet ons toe te zenden r Rome bjj gelegenheid ime en bezoek aan den /achtend, is Reisgelegenheid, i Gravenhage. itasie-prentbrief kaarten oor iedere kaart 3 mede- wil hebben. Cents, gaat hierbjj imede 5 Cents voor de ilaats en Adres gevraagd. NIEUME mm COOM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóér een uur 't namiddags. Kanfoor d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Redamebericbtaa 25 Ct, p. r. Bij abonnement special» p-rjjs, Adverteuliën van 16 regels f O AOiedere moer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x cerefcehd. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. i'RA.t KKIJ li Het beruchte milliard der con gregaties. Toen in 1901 onder het ministerie Wal- deek-Rousseau, de wet in werking trad op de vereenigingen, een wet, die op- de eerste plaats de congregaties betrof, toen ging door geheel de anticlericale pers een juichkreet op. Eindeljjk toch zou het beruchte milliard, waarop Waldeck-Rousseau de bezittingen der Fransche congregaties geschat had, de schatkist ten goede komen, waardoor ver volgens werken ten algemeenen nutte zou den tot stand gebracht worden. Al spoedig waren het de anticlericalen met het milliard niet eens Waldeck- Rousseau toch had slechts van de alge meen bekende fortuin der congregaties ge sproken en geholpen door de verbeel'- ding, werd door hen het totaal der goedd- ren van de congregaties geschat op elf milliard „zegge 11 milliard". Toen eenmaal de wet er was, achtte Waldeck-Rousseau het raadzamer, de uit voering er van aan anderen over te laten. De oud-minister Combes nam bereidwillig de taak op zich, en dat hij met groote strengheid optrad, is. overbekend. Geen enkele der congregaties bleef ge spaard, welk doel zij ook beoogden. Overal werden hunne bewoners verjaagd, en de goederen door de van Staatswege, aange stelde liquidateurs onder den hamer ge bracht. Doch welk een droeve ontgoocheling wachtte hun wat ook geschiedde, het zoo druk bekibhelde milliard bleef uitl Bovendien lieten verschillende der liqui dateurs de zoo- gunstige gelegenheid niet voorbij gaan, een klein gedeelte van het milliard in hun eigen zak te doen ver dwijnen. Zinspelend op deze verduisteringen, schreef dezer dagen een Belgisch blad boven een artikel over de liquidatie der goederen van de congregaties„Wat men in Frankrijk met het milliard der con gregaties gedaan heeft"; en deelt daarna, het opzienbarende feit mede van de ar restatie van Duez, die zich aan belang rijke verduisteringen had schuldig 'ge maakt, een feit, dat met recht als een liquidatie-schandaal mag betiteld worden. Dinsdag werd Duez in de Rue Bonaparte no. 17 in hechtenis genomen, daar hij be schuldigd -werd van bij de beredder ring van de bezittingen. der geestelijke vereenigingen vier millioen frank verduisterd te hebben, welke verduistering nu feeds tot 10 millioen blijkt gestegen te zijn. Bovendien heeft Duez- bij1 de likwi- datie van andere, hem door het gerecht aangewezen, zaken een millioen verdon keremaand. Reeds een jaar geleden is Duez als beredderaar vau de goederen der congregaties door Lemarquis vervan gen. Tegen nog twee andere boedelbered'- deraars zijn toen door den minister Van; justitie maatregelen genomen moeten wor den. Duez werd ontslagen en hem werd een tijdsverloop toegestaan om zijn boek houding in orde te brengen. Maandagavond heeft Duez aan Lemarquis zijn oneerlijk heid bekend. Reeds in het begin van 1908 was het aan Combes, president v.an de commissie van onderzoek naar de beredder ring van de goederen der opgeheven geestelijke vereenigingen, gebleken, dat het hoog noodig was op het werk der boedel, beredderaars nauwlettend toezicht te hou den. Duez heeft nog bekend, dat mislukte beursspeculaties hem tot de verduistering gebracht hebben. Men schat, dat het on geveer een jaar zal duren voor er orde gesteld is op den warwinkel van zaken van 'den ontrouwen ambtenaar. Hieruit blijkt genoegzaam met welk een weergalooze onrechtvaardigheid en bruta- liteit ier met de „onteigende" goederen van de ontbonden congregaties gehandeld is. AMUtlU.4 De Rockefeller-stichting, Engel- sche bladen vernemen uit Rome, dat de Paus zeer ingenomen is niet het nobele besluit door John Rockefeller genomen om' zijn fortuin voor het grootste deel te besteden aan werken van liefdadig heid en onderwijs. Dadelyk na het ver nemen van het feit, seinde de Raus den Amerikaanschen millionair, dat hg zijn besluit hoogelijk prees, daar het een daad was, waardoor hij zich uiterst verdien stelijk maakte ten opzichte van de mensch- heid, op wier. danknaarheid hij' staat zou kunnen maken. In een particulier gesprek met enkele kardinalen en bisschoppen, die met hem de vastenmeditatie gevolgd hadden, zeide de Paus, naai' aanleiding van Rockefel ler's stichting en de andere filantropische schenkingen van Amerikaansctie geldman nen: „Die Amerikaansche millionaire zijn Protestanten. Maar toch zegen ik ze, om dat alle menschen, die wel doen, den zegen van God verdienen." Om het geld. Eindelijk staat de Amerikaansche dokter Hyde over wiens geval reeds geruimen tijd geleden gemeld werd te Kansas City in .Missouri te recht, beschuldigd van moord door ver giftiging en poging tot moord. Hij wordt n.l. verdacht zekeren kolonel Swope als mede twee van diens neven te hebben vermoord, twee hunner door vergif en een door hem te laten doodbloeden. Ver der luidt de beschuldiging, dat Dr. Hyde acht andere leden van de familie Swope, o.a. zijn eigen vrouw, een nicht van ko lonel Swope, naar het leven heeft ge staan door hun typhusbacillen te be zorgen. Hij zou dat alles gedaan heb ben, om in het bezit te .komen van de nalatenschap van kolonel Swope, welke wordt geschat op vijf millioen dollar. B K L ti I De Koningin van België kan met het Vlaamsch nog niet goed over weg. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: H. M. de Koningin heeft zich van de eerste dagen die zijl in België door bracht op de studie der Vlaamsche taal toegelegd en zij deed rassche vorderin gen, gezien hare grondige kennis van liet Duitsch. Evenwel is zij thans nog niet bijl machte eon geregeld gesprek in het Vlaamsch te voeren, vooral met perso nen, die niet np de letter spreken. Om daarin te verhelpen heeft zijt nu een nieuwen leeraar van Vlaamsche taal ont boden, die haar vooral in de geheimen der Vlaamsche conversatie inwijdt, zoo dat H. M. weldra het beoogde doel zal bereikenvrijelijk een gesprek voeren met de arme menschen, wien zij: zooveel be langstelling toedraagt en die de Fransche taal niet machtig zyin. Moge dit voor beeld aan vele dames ter navolging strekken. UDlTNCBLANIi. Brandopde„P o sen". Op het nieu we linieschip „Posen" dat Zaterdag zijn eersten proettocht deed, is Maandag brand ontstaan door de onvoorzichtigheid van een werkman, die in het ledige amu- nitie-ruim een licht had laten staan. Het houtwerk was in brand geraakt en binnen enkele oogenblikken woedde het vuur zoo hevig, dat de l1/,, centimeter dikke pantserplaten, die het amunitieruim beschutten, gloeiend werden verbogen en op hare beurt de aangrenzende ruimen in brand staken. Zoo had -het vuur reeds een grooten omvang aangenomen, toen de Kielsche brandweer ter plaatse kwam,. De brand weerlieden drongen door de nauwe amu- nitieschacht in de ruimen en waren eerst na drie uren hard werkens den brand meester. De schade moet zeer groot zijn en de herstellingswerken zullen verscheidene weken in beslag nemen. BDNLAM). Hoogverraadproces. Maandag is te St. Petersburg het proces van Tsjaikofs- ki begonnen, die beschuldigd wordt van hoogverraad. Volgens de beschuldiging zou hij tezamen met üe revolutionaire mevrouw Bresjkofskaja tot eeu geheime vereeniging behooren, welker doel is een socialistische republiek in Rusland te stichten. Het proces wordt behandeld met gesloten deuren. OONTKKBIJ K-IIONGAIUJ E. Karl Lueger. t Uit Weenen komt het bericht van het overlijden van Dr. Lueger, Onverwacht komt deze tijding niet. De ongeneeselijke ziekte, waaraan Lueger sinds jaren lijdende was hij leed, gelijk men weet, aan suiker- en nierziekte, die in den laatsten tijd zeer ver ergerd was heeft zijn krachtig gestel ten slotte gesloopt. Dr, Karl Luegel werd geboren te Weenen in 1844 Hij werd advokaat in 1874. In het volgende jaar werd hij gekozen tot lid van den Weenschen gemeenteraad, waar hij de liberalen bestreed. In 1885 werd hij tot lid van het parlement gekozen. Nadat hij in 1890 tot lid vanden Neder Oostenrijkschen Landdag verkozen was, werd hij in 1897 tot burgemeester van Weenen gekozen, ter wijl hij in 1908 werd benoemd tot geheimraad met den titel van excellentie. Svmpatiek was hij in den omgang. En als administratief hooid der gemeente was hij uitstekend. Onvermoeid werkeren doorkneed in de geheimen van het stedelijk bestuur, heeft hij al de voortstuwende kracht van zijn karakter gebruikt om Weenen mooi te maken, te moderniseeren. Hier zijn de goede zijden van zijn karakter vooral voor den dag ge komen het talent van organiseeren, de vlugheid van handelen en de kunst om alle oppositie te doen verstommen. Weenen is nog nooit zoo royaal bestuurd geweestop elk gebied is er vooruitgang. Door al dit goede heeft Lueger velen van zijn tegenstan ders met zich verzoend. Zelfs de joden uit de Leopoldtstad (de jodenbuurt) waren ten slotte trotsch op hnn burgemeester. In de geschiedenis van Weenen zal Lueger zeker nooit vergeten worden. Zijn werken zullen na hem blijven spreken. li II l.tl Alt IJK. Eene liefdadige koningin. Naar de Figaro weet mede te deelen, heeft Koningin Eleonore van Bulgarije, die reeds gedurende den Russisch Japan- schen oorlog als ziekenverpleegster be wijzen van haar opofferende gezindheid heeft geleverd, besloten een soort „de partement van publieke liefdadigheid" te stichten, dat tot taak zal hebben, den werkloozen arbeid en den ongelukkigen hulp te verschaffen, en toevluchten voor blinden, doofstommen en gebrekkigen op te richten. De bestaande liefdadigheids- vereenigingen hebben zich reeds met el kaar in verbinding gesteld tot uitvoering van dit plan. De Czarina van Rusland is eveneens van het menschlievende voor nemen door koningin Eleonore op de hoogte gebracht, en heeft haar plan te kennen gegeven, de stichting jaarlijks met een aanzienlijk bedrag te steunen. Waarschijnlijk zal zij een dergelyk plan in Rusland tot uitvoering brengen. VBRËKN1GBE STATEN. President Taft. William Taft heeft zijn eenjarig jubileum als president ge vierd. Een bal in het Witte Huis ver- eenigde te Washington alle vrienden van den opvolger van Rooseveit. Tatt zag er goed uit en lachte zijn beroemden lach. Hij had ook alle reden mot voldoening op het atgeloopen jaar terug te zien: Roosevelt heeft gedurende het laatste jaar, dat hiji president was, 224 redevoerin gen gehouden. Taft sprak er 348 uit. Het congres deed hij 18 groote memo randums toekomen. Hij1 heeft niet min der dan 20.638 Engelsche mijlen per spoor afgelegd en meer dan ÖU00 por automobiel. Hiji bezocht 30 staten en 2 territoriën en heeft 6917 benoemingen onderteekend. Na zulk een arbeid mocht hiji met een gerust hart op het hal met den grijaen voorzitter van het Huis van Afgevaardigden in een opwelling van over moed een negerdans uitvoeringen en alle gasten verruken door zijn vroolijke stem ming. Tweede Kamer. In de Woensdag gehouden zitting werd aangevangen met de bespreking der so ciale verzekeringen. De heer Troelstra drong aan op be spoediging van de uitbreiding der onge vallenwet tot den landbouw. De heer Schaper critiseerde 's Minis ters talmen met de sociale verzekerin gen, bestreed het systeem' rati dwangver zekeringen en bepleitte staatspensionnee- ring. De heer Kooien wenschte uitbreiding der ongevallenverzekering tot alle per sonen in bedrijven werkzaam, dus ook tot handelsreizigers, en voorts gelijk stelling van bedrijïsziekte met bedrijfs ongeval. De heer Treub opperde bedenkingen te gen 's Ministers partieel, pensioen, doch verdedigde de ouderdomsverzekering. Spreker critiseerde den Minister, die vroeger verwijten richtte tot Minister Vee- gens en thans de ouderdoms- en inva liditeitsverzekering op den achtergrond schuift. In de Donderdag gehouden zitting is aangenomen het de vorige week behan delde wetsontwerp tot wijziging der re geling omtrent het militair onderwijs. Aan de ag-enda zijin nog toegevoegd eenige wetsontwerpen, o.a. betreffende het gebruik van trekhonden, zoomede een motie van den heer Merchant tot het instellen van een onderzoek naar 's lands defensiezaken. Vrijdag 18 Maart wordt sectie-onder zoek gehouden. Daarna werd de bespreking voortgezet over de sociale verzekeringen. De heer Duvs critiseerde de tenden- tieuse agitatie van de groote industrie tegen de Rijksverzekeringsbank, ten einde propaganda te maken voor de risico overdracht. Spreker critiseerde 's Ministers beleid in zake de landbouwongevallen-verzeke- ring en drong aan op spoedige indiening eener wettelijke regeling daarvan. De heer De Klerk wenschte den bosch- bouw opgenomen te zien in de ongevallen wet en bepleitte Staatspensionneering,, be- toogende dat verplichte ouderdomsverze kering onbillijk en onrechtvaardig is. De heer Tydeman was onbevredigd over 's Ministers beleid inzake de herziening der ongevallenwet en verdedigde het in stituut der risico-overdr.a,cht. Ten slotte kwam aan het woord prof. Nolens. Groote voldoening over het werken der regeering sprak niet uit de rede van den heer Nolens. Hij gaf echter evenmin cri- tiek en bepaalde zich tot het doen van enkele opmerkingen en het stellen van eenige vragen. Hij wees er op dat men, om een on derdeel der sociale verzekeringen goed uit te voeren imoet in het ,oog houden, dat de geheele arbeidersverzekering vormt één complex en dat dus bij' .de uitvoe ring van een onderdeel het onderling verhand niet mag worden vergeten. Hij' gaf verder een aantal wenken van practischen aard: dat zooveel mogelijk ieders vrijheid dient te worden gehand haafd; dat van de zijde der werklieden aggravatie, simulatie enz. moet worden voorkomen, maar evenzeer verzwijging van ongevallen van de zijde der werk gevers. Ook de oorzaak van uitkeerin- gen dient zooveel mogelijk te worden voorkomen. Na aldus in 't kort zijn denkbeelden te hebben weergegeven ten opzichte van sociale verzekeringen in 't algemeen be sprak de heer Nolens de ongevallenver zekering. Van particuliere verzekering is de heer Nolens voorstander. Hij ziet er het voor-' deel in van voorkoming van uitkeeringen en gelooft, dat het er aan verbonden nadeel van verzwijging van ongevallen kan worden ondervangen door decentra lisatie gepaard aan het geven van me dezeggenschap aan de arbeiders. De noodzakelijkheid van landbouwon- gevallenverzekering neemt de heer Noh lens aan. Verder drong hij op spoed aan ten opzichte van ziekte- en invaliditeits verzekering. Hij wil niet dat de regeering nog maar. weer blijft zoeken naar be tere stelsels. Ze hééft nu immers een stelselDat ze nu beslisse en bedenke, dat invaliditeitsverzekering in verband met tariefherziening do voornaamste taak dient te zijn van de Regeering in deze wetgevende periode. De wijze en toon waarop de socialist Duys zijne denkbeelden uiteenzette en die van anderen bestreed, was ten eenenmale beneden peil en werd door verschillende leden, ook van de linkerzijde, scherp ge laakt. De voorzitter moest den Zaan- schen algevaardigde meermalen tot ma tiging aansporen. Jhr. Mr. A. Roëll, burgemeester wan Arnhem, heeft Donderdag j.k in den ge meenteraad officieel afscheid genomen van zijh ambt, om Woensdag a.s. als burgemeester der hoofdstad te worden ge ïnstalleerd. De Prins Willem II. Reuter seint het volgende bericht van Lloyd De „Prins Willem IV", van den West- Jndischen Maildienst, is den 9en. Maart aangekomen te St. Michael's (Cornwall, Engeland) en heeft gerapporteerd niets van het vermiste stoomschip „Prins Willem 11" te hebben 'bemerkt. De „Prins Willem IV" heeft de reis naar Havre voortgezet. Goes. In de Woensdagavond onder voorzitterschap van dhr. I. D. Fransen v. d. Pntte gehouden vergadering der at- Ueeling Goes van het Centraal Genootschap voor kinder-herstellings- en vacantiekulonies waren 4 bestnursladen en 2, later 4, gewone leden aanwezig. De voort, wjjdt een woord van waardeering aan den secr.- penningm., den heer v. Ark, die wegens vertrek zjjn taak moest neerleggen. Mede gedeeld wordt dat de heer Leopold ont slag genomen heeft als bestuurslid. Het periodiek aftredende bestuurslid mej. F. Hastens wordt met 5 stemmen tegen 1 op dhr. F. v. d. Meulen herkozen en neemt de benoeming aan. In de vacature-v. Ark wordt met 5 stemmen tegen 1 blanco geKozen de heer F. A. de Ligny. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat het ledental bedraagt 109 met 'n totaal aan contributie van t 109,50. Dit jaar werden 4 kinderen uitgezonden naar Hoeven (N. Br.) met goede resultaten. De rekening over 1909 bedraagt f 143,25 in ontvang en f 197,18 m uitgaafnadeelig slot f 53,93. In alwachting van een andere regeling heeft het hoofdbestuur voor dit jaar de contributie voor de afdeeling aan het hoofd bestuur f 1 per uit te zenden kind gesteld. Kon algevaardigde naar de algem. verga dering wordt niet benoemd. Er zjjn 3 aanvragen voor uitzending van kinderen aangekomen, nog 2 aanvragen zyu hangende. Teder kind kost pt.m. t'3ü. De toestand der kas is slecht. Het bestuur stelt voor 3 kinderen uit te zenden. Aan het Groene Kruis zal een bjjdrage gevraagd worden voor de uitzending van een vierde kind. Het voorstel vaD het bestuur wordt aan- nomen. De voorzitter, alvorens de vergadering te sluiten, doet een beroep op de pern om doer aanbeveling bij hare lezers deze zeer nuttige vereeniging te steunen. De resul taten van de uitzending van zwakke kinderen naar vacantiecolonies zjjn van dien aard, dat de vereeniging den steun van alle weidenkenden verdient. 4 De ruim 70-jarige tuinman, G. M., welke des avonds gewoonlijk op vast- gestelden tijd van zijn werk huiswaarts keerde, bleef gisterenavond wat lang uit. Zijn huisgenooten, die daarop ongerust werden, gingen op onderzoek, en vonden hem onder Kloetinge dood aan den weg liggen. Een haftverlamming had hem getroifen. Onze stadgenoot I. L., werkzaam hij dhr. R., s> teenhouwer te Middelburg had gisteren bij het steenhouwen het onge luk door het uitglippen van den beitel oen scherp stukje steen in het oog te krijgen. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De getroffene lijdt veel pijn. De heeren Gebrs. van Anrooiji heb ben in de St. Adriaanstraat een nieuwe kappers- en scheersalon geopend, die een bezoek overwaard is. De fiinke ruimte, de heldere verlichting, de uitmuntende ventilatie zonder tocht I gevoegd bjj de nette afwerking, maken onmiddellijk bij de intrede een aangenamen indruk. De deur en raambetimmering is sierlijk, terwijl de beschildering met zorg is uit gevoerd en op een bekwame hand wijst. De heeren Crucq en Heijnsdjjk, respec tievelijk architect en aannemer, hebben eer van hun werk. De damessalon, bestemd voor frisuur, haarwassching en kappen, is nog niet gereed, doch wat wij' er van zagen, geeft een uitnemenden indruk zoowel van den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1