Boereninspan, Boereninspan, 18 PAARDEN, HOORNVEE WOONHUIS een WOONHUIS met Schuur en Erf, PAARDEN, 42 stuks HOORNVEE, en ERF, GEMENGD NIEUWS, Marktberichten. advertentiën. Openbare Verkooping. openbaar verkoopen: Onafgehaalde Prijzen Donderdag 10 Maart 1910, publiek verkoopen: 70 stuks Melkgereedschappen, Donderdag 3 Maart 1910, publiek verkoopen: een kapitalen 10 MELKGEREEDSCHAP, Openbare Verkooplng DINSDAG 8 MAART 1910, zitting opgeheven. N.B. In deze gemeenteraadsvergadering waren de heeren van Andel, Sarnies en Gratama afwezig. Men schrijft ons uit Middelburg: lm tegenstelling miet hetgeen men uit de meeste jandero plaatsen verneemt, is men hier dikwijls zoo gelukkig iets nieuws te vinden ter opluistering van de feest viering op den jaardag van onze Ko ningin. In 1905 was het de Marcia Castag- nole (Klepipermjarsch), die, uitgevoerd door ongeveer 1400 jongens en meisjes, hier z'oo'n grooten bijva.l vond en die na dien tijd in verschillende andere plaatsen met enorm succes is opgevoerd. Voor de pu- pulariteit van die marsch spreekt ook het feit, dat van de uitgave voor piano dezer dagen reeds de 18e druk is ver schenen. In 1907 biji het bezoek v,a,n de Ko ningin en den Prins aan Zeeland was het de „Marche des petits tambours" (Tronimehiiarsch)' die werd uitgevoerd door een 90-tal jongens, en die zoowel bij de vorstelijke bezoekers als bij het publiek zéér in den smaak viel. Thans heeft de welbekende componist van beide bovengenoemde marschcn en van zoovele andere werken, de heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, zich wederom zéér verdien stelijk gemaakt door voor den aanstaan den Koninginnedag te ©omponeeren een „Tronrpetinenmarsch". Deze marsch zal worden uitgevoerd door een honderdtal jongens, op daarvoor speciaal vervaar digde, viertonige trompetten niet begelei ding van het Middelburgsch Muziekkorps. De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk", de organisatie van de nationale feesten, heeft thans aan ouders van jon gens van 8 tot 12 jaar circulaires ge zonden om tot deelneming aan de uit voering uit te noodigen. Wij' twijfelen niet of liet aantal liefhebbers voor dat jon gens-muziekkorps zal groot, en de keuze van hen die deel mlogen nemen niet ge makkelijk zijn. Is die keuze gedaan, dan zullen de repetities .onder leiding van den componist in Maart aanvangen. Voor de zen laatste zeker weder een buitengewoon zware taak. Men schrijft ons uit VJissingen De arrestatie en oyerbreging naar het huis van bewaring te Middelburg van de assuradeur S., heeft hier groot op zien gebaard. .Zooals gemeld, staat deze arrestatie in verband met diefstal of ver duistering van Engelsche postel-orders. Naar wij vernemen, trad de verdachte hier op als vertegenwoordiger v,an een Engelsch bookinakerskamtoor te Londen en kwamen de brieven voor bedoeld kantoor bestemd in zijn bezit. Op welke wijze liij zich postal-orders heeft toege ëigend of verduisterd, daarover doen ver schillende geruchten ide ronde; het ge rechtelijk onderzoek zal wel uitmaken hoe deze diefstallen of verduisteringen in zijn werk gingen. Nu kort geleden ook te Middelburg der gelijke diefstallen .aan het liclit zijn ge komen, laat het zich wel begrijpen, dat de aanhouding van S. daarmede in ver band wordt gebracht. Wij' vernemen even wel, dat dit in het geheel niet hel geval is. De Groesbeeksche „B errevor tor". Hot viel voor in den omtrek van Gennep, en de Geld. vertelt het: Een Groesbeekseh bezembinder ging met zijn wederhelft er op uit, om „bes- sems" te verkoopen, echte Groesbeeksche „heibessems" van clen „Stekkenberg" en eigen fabrikaat. Met een kruiwagen, hoog opgeladen, ging bet naar Kleef. Meer was.die tocht soms „berrevoets" gemaakt, maar toen was het water niet zoo hoog, weet je. En dan ging het zonder hindernissen en slechts ten koste van eenige zweetdroppels, die voor een „Stekkcnbcrger" niks beteekenen. Maar nou Water, en nog eens water, hoog gerezen beken, duurder veergeld en natte ldeeren, dat zijn allemaal dingen, die den sterksten Groesbeekschen „berrovoe ter" tegenstaan. Zoo ook ging het met onzen bezembin der. Ilij met zijn vrouw moesten een breetle beek over. Verhoogde weg en brug waren over stroomd. Overzetten per roeiboot kost centen en wel dubbel geld. En het veergeld was voor hem te hoog en hoe nu gedaan'? Wi bin de nou jandoari heelemaol nio wies? Ik en mi-en wief er boven op -En zoo gebeurde. Ilij trok zijn paarse kousen uit, zijn vrouw klouterde op den „heihoop" en daar zette de „biender" zich schrap, spuwde in zijn handen, pakte aan en nu ging hij. Schuimend spatte hot water op bij dezen doortocht, pittig duwde de man aan, tot in het midden van den stroom. Hij hijgde en zuchtte en riep plotseling: Wief, ik kan nie mèr. Bliefde gij mèr zitten. En eenvoudig zette hij den wagen er ueer onder groot spektakel van vrouwlief, die boven op de bessems lang niet lekker zat. Kerl, rij deurWa gaoi de nou be ginnen. De toeschouwers hadden schik en de Groesbeeker sputterde en bromde van duu velsche Maosboeren en beroerd hoog- waoter. Ten langen letste kwam de veerman. Het vrouwtje op den bezemwagen slaak te een zucht van verlichting en de baas vatte 'weer moed. Man en vrouw, wagen en bezems in cluis, wterden door den veerman opge laden en behouden, zij het ook met natte pakken, aan de overzijde gebracht. En toen ging de tocht verder naar Kleef onder gemopper van hoog water en dek sels lastige wegen. Speelholen. De Nederl. acht het noodzakelijk, eens het volle licht te doen opgaan over de feiten inzake de speel huizen, zooals ziji ze kient. „Men weet, aldus schrijft het blad, dat deze inrichtingen zich .aandienen mei den npiam van Sociëteit, een naam, die dient als een ziekere waarborg voor besloten gezelschap, en waardoor het mogelijk is, bezoekers, die als „ongewenscht" wor den beschouwd, te weren. De leden -der sociëteit hebben het recht van introduc tie va,n al die personen, die gerangschikt worden onder „gewenscht bezoek." De geïntroduceerden zijln vreemdelin gen, doch voor het meerendeel jonge menschen, waaronder veel studenten uit Delft en 'Leiden. In 'de !z;aal is een damesorkest, meestal van vreemde nationaliteit. D-eze dames, de trawanten van dien speelhuishouder, verlaten tussclien de muzieknummers het podium, voegen zich tussohen de bezoe kers, en nemen plaats aan de verschil lende tafeltjes; en hierin getraind, la ten 'ze zich onthalen op champagne. Hoe meer hiervan wordt gedronken, hoe voor- deeliger ook voor haar. De dames krij gen n.l„ van iederen flesch champagne een zeker bedrag provisie. Na den eersten aanval op de jonge menschen, die altijd zeker slaagt, komt iemand met een voorstel bij A. of B. of bij beiden gelijk, om het geluk eens te beproeven met het spel. Wordt dat voorstel afgeWezien met: „neen ik dank u, ik heb geen geld", dan volgt dadelijk: ,,0dat is geen bezwaar, u kan hier geld leenen." Volgt nu weer een afwij'zing, met de opmerking, flat mijnheer dat. niet wil, omdat hij' piet weet wanneer het geleende terug te kunnen geven, en dat hij als het geëischt wieid, z'n ouders- daarvoor lastig zou moeten vallen en dat in geen gieval wil, dan volgt de gerust stellende verzekering, dat ook dat geen bezwaar is. Mijnheer kan het teruggeven als hij' klaar is, of als hij meerderjarig is, enzoovoort. Dat komt tater allemaal terecht.. Verlokt door deze welwillendheid, en eenigszins gevl-eid door het geschonken vertrouwen, bezwijkt de jonge mian, stemt toe, gaat 'op hel voorstel in, en wil 100 leenen. Dat bedrag wordt echter zoo luttel ge acht, dat hem wordt gezegd: „Och kom minheer, wat is f 100. Daar kan n wei nig of niets mee beginnen, neem n f 1000. D-at is ten minste wat." D-e transactie komt tot stand. Een wis sel wordt in orde gemaakt en door m'n- heer geaccepteerd. Datum, wordt ni-et in gevuld. De geaccepteerde wissel loopt Van f 1000 ten minste, f 1500 of meer, al naar mate de mogelijkheid van (het honoreeren kan worden vernïoed of berekend. Met de ont vangen f 1000 wordt gespeeld, en het. ge beurt niet zielden, dat het ongelukkige slachtoffer zijn f 1000 kWijt is, Voor hij de inrichting verlaat. Bleef het nu hierbij -dan hoe jammer ook -zou het verlies nog niet zoo groot zijn. Doch nu doet zich het psychologisch veischijinsel voor, d,at de beroofde tel kens terugkeert, teneinde te probeeren, het verlorene terug te winnen. En er wopdt opnieuw geleend. De speelhuishouder is schijln|baar een welwillend man, en jhiij is volkomen op de hoogte of b.v. de ouders „kapitaalkrachtige" lieden zijn. Een nieuwe wissel. En weer hetzelfde gevolg. Zoo raken veiel jonge menschen in speel schulden en zoo wordt de brandkast van den houder van het speelhuis, inimer door, meer gevuld met geaccepteerde wis sels. Ons is een inrichting bekend, waar nlaa-r ruwe schatting, in de brandkast voor meer dan f 200.000 aan geaccepteerde wis seis is verborgen. Ontsporing. Zaterdagmorgen is op de nieuwe lijn DeventerOmmen, in de nabijheid van het station 'Wesepe, de loco mlotief van een zandtrein op verkeerd spoor geloopen, waardoor vijf wagens ont spoorden. Vijf arbeiders geraakten onder de wagens, en werden min of meer ern stig gewand. De lijn is geheel versperd. Een v e r m a k e 1 ij k i n c i d -e n t. Ge durende de Vrijdagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering eener kleine Zeeuwsche gemeente, werd gedurende de beraadslagingen plotseling de deur ge opend, waarop eene jonge dame binnen trad, een stoel, waarvan de matten zit ting stuk was in hare hand houdende. Het was eene onderwijzeres, die door het hoofd der lagere school daarheen was gezonden, om den burgemeester den stoel te toonen, ten einde hem en alle gemeen teraadsleden te overtuigen, dat het pu toch wel tijd werd dat er een andere voor in de plaats kwam. De burgemeester beloofde een nieuwen stoel. Het incident verwekte niet weinig ge lach onder raadsleden en publiek. ('s Hertog. Cour.) Waarom Johannes Jörgensen katholiek werd In een brief aan de redactie van het tijdschrift „Kjübenhavn" raagt een zekere leeraar, E. Kaae, uit Lunde Skole, of er in de geschriften van Johannes Jörgensen geen verklaring voor komt, waarom hij eigenlijk katholiek is geworden. De bekeerling antwoordde daarop als volgt „De redactie van „Kjöbenhavn" verzoekt mij om een antwoord op de vraag van den leeraar R. Kaae. Terwijl ik den heer Kaae voor zijn welwillende woorden dankzeg, zou ik verder kunnen volstaan met te verwijzen naar mijn boek „Vor Fru of Danmark" (O L. Vrouw van Denemarken), dat vóór tien jaar verscheen en waarin ik den ge- dachtengang heb weergegeven, waardoor ik tot mijn huidig standpunt ben gekomen. Maar aangezien het veel meer de bedoeling van den vrager is om te weten te komen, waarom ik juist Katholiek en niet Lutersch of hervormd Christen ben geworden, zoo kan ik daarop slechts antwoorden, dat de binDen het Protestantisme neerschende veelzijdig heid van geloofsbelijdenis, welke voor mij zoozeer verwarrend was, daarvan de eigen lijke schuld is geweest. Ik kon er maar niet achterkomen, of wel Calvijns of Luthers, Wesley's, Irwings' of Generaal Booth's Christendom eigenlijk het beste was In den boezem der Luthersche volkskerk in Denemarken zijn ook zoovele richtingen met telkens weer andere schakeeringen, zoodat ik wel jaren noodig zou hebben om de eigenlijke ware en juiste te ontdekken. Intussehen leek bet mij ondenkbaar toe, dat het ware Christendom slechts na zeer moeilijke wetenschappelijke onderzoekingen te vinden zou zijn. Toen zag ik daarnaast de Katholieke Kerk met hare van de eerste Christenen overgeërfde leerstellingen. Zij lag voor mij in 't volle daglicht der wereldgeschiedenis als „de stad op den berg, welke niet ver borgen kan zijn" en ik steeg op naar de stad Gods Januari 1910. Johannes Jörgensen. i) Johannes Jörgensen is een talentvol en bekend schrijver, wiens bekeering tot het katholieke geloof indertijd veel opgang maakte. Middelburg, 24 Febr. 1910. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk, en de omzet niet groot door de vele afwijkende kwaliteiten der granen. De prijzen waren als volgt Nieuwe tarwe f 6.a f 6.75 Roggef6 f 6.50 Zomergerstf 4.50 k f 5. Haverf 3.f 4. Paardeboonen f 7.a f 8. Kroonerwten f 10.A f 14. Tuinboonenf 6.k f 7. Witteboonen f 12.a f 15. Ronde bruineboonen f14.— A f 17. Lange ditof 13.50 A f 15.50 alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f0.675 A f 0.725, voor particulieren f 0.75 per kilo. Eieren f 3.50, voor particulieren f 3.90 per 100 stuks. Noteering v. d. marktzetters van de land b. ver. en „Handelsbelang." Boter f 0.67s a f 0.725, voor particulieren 0.75 per ll2 kilo. Eieren f 3.50, voor particulieren f3.90 per 100 stuks. T holen, 21 Febr. 1910. Jarige Zeeuwsche tarwe f0.— A f0. nieuwe f 6.50 A f 8.haver f 3,50 a f 4.50rogge f 5.50 a f 6.wintergerst f 5.30 a f 5.50aardappelen blauwe 2.30 a 2.70, witte £2.a f2.50; peren f5, a f6,appelen f5,a f6,per H.L.; uien f 1,30 a f 1.50 per 50 K.G.hooi f 40. a f45 per 1000 K.G.stroof7.af 11. per 100 bossenzomergerst f 4.a f 4,50 per H.L. (Z. N.) Die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van Mej. de Wed. Ph. WESSELS, geboren N. Fbank, gewoond hebbende te Goes, en aldaar overleden 9 Februari 1910, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen, ten kantore van den Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, vóór of op I Maart 1910. De Notaris H. W. NEERVOORT te '«Gravenpolder zal, krachtens Art. 1223 Burgerlijk Wetboek, in het in de herberg van dhr. J. CLARIJS te 's Heerenhoek, op DONDERDAG 3 MAART 1910, des namiddags 2 uur, te 's Heerenhoek. Kadastraal bekend in Sectie A ko. 396, groot 2 Areu 90 Centi aren, bewoond door L. DE GRAAG. Aanvaarding bij do betaling. van de Verloting van den Bazaar ten bate der Herv. School te Goes worden tot 1 April 1910 nog tegen inlevering Tan het lot eiken werkdag des avonds van 78 uur afgegeven bij H. VISSERS, Secr., Wijngaardstr. Na dien datum vervallen de overblij vende prijzen aan het Comité, ten bate der School. N.B. Zij die nog vorderingen op het Comité hebben, gelieven vóór 5 Maart hunne nota in te dienen bij des Penningm. L. W. A. SILLEVIS. Westsingel. De Notaris E, C. VAN DISSEL te Goer, zal op des voormiddag^ om 9 uur, ten verzoeke van den heer W. L DE VRIEZE, op de door hem bewoonde hofstede te Nisse, een Kapitalen bestaande in van gekr. Brabantsch en Brabantsch ras, waarvan 7 VEULENDRAGEND, als1 lier Merriepaard, echt Bra bantsch ras, cud 3 jaar, bekroond met een provincialen prijs van f 80, 1 lichtbruin Merriepaard echt Brabantsch ras, oud 3 jaar, 1 lichtbruin Mer riepaard oud 6 jaar, 1 donkerbruin Merriepaard oud 4 jaar, 1 lier Ruin- paard oud 5 jaar, 1 lier Merriepaard oud 4 jaar, 1 donkerbruin Merriepaard oud 7 jaar, 1 donkerbruin Merriepaard oud 4 jaar, I vos Merriepaard oud 10 jaar, 1 vos Merriepaard oud 3 jaar, 1 lichtbruin Ruinpaard oud 3 jaar, 3 tweejarige Ruinpaarden Brabantsch ras, 1 bruin Merriepaard oud 20 jaar, 1 lichtbruin Merriepaard oud 1 jaar, Brabantsch ras, 1 lier Merriepaard oud 1 jaar, Brabantsch ras, 1 donkerbruin Merriepaard oud 1 jaar, Brabantsch ras. als10 baatgevende Melkkoeien, waarvan 5 op kalven staande, r[18 twee jarige Ossen en Vaarzen, 15 ander- halfjarige Ossen en Vaarzen, 22 jarige Ossen en Vaarzen, 5 aanhoudkalvers, 6 vette varkens en 7 mestputloopers. 100 kippen en hanen. 4 menwagens op ijzeren assen, driewiels- kar, Utrechtsch tent wagentje met portieren, 3 Sacksploegen, Coksploeg en Deere- ploeg, twee scharrige- en driescharrige ploeg, aardappelploeg, 3 slepers, rol- blok, vijf en zes balksche eggen, nieuwe Smyth zaaimachine, sleepbord, veebas cule wegende tot 1500 K.G., wind molen, 2 stroosnijders, een voor hand en een voor paardekracht, 2 peeënmolens 1 ros, bascule, Koebak met goot, 2 geeselsteenen met paard, varken, rijven zeeften, griepen, zakken, harnas en beestepeeën. VOORTS alsMeys Separator, Victoriakarn, Roomtonnen en bussen, Teeltuin, Melk zeeften, Emmers, enz. Met ilen verkoop van het beestiaal zal om 12 uur precies worden be gonnen. Geen stalling. Wel bergplaats voor iietsen. Geen inuziek. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des voormiddags om 9 uur, ten verzoeke ran Mejuffrouw de Wed. M. VAN LIERE, op de door haar bewoonde hofstede te ICloetinge, in 'sHeer-Elsdorp, bestaand*1 in als1 vos Merriepaard, (veulendra- gend), oud 12 jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 8 jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 7 jaar, 1 vos Merriepaard, (veulendra- gend), oud 6 jaar, 1 vos Ruinpaard, oud 6 jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 4 jaar, 1 bruin Merriepaard, (veulen- dragend), oud 3 jaar, 1 bruin Merrie paard, oud 2 jaar, 1 bruin Ruinpaard, oud 2 jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 1 jaar. als: 11 baatgevende Melkkoeien, 6 tweejarige Ossen, 5 tweejarige Vaarzen, 6 een-jarige Ossen, E een-jarige Vaar zen, 9 aanhoudkalveren. 2 vette Varkens, 4 Mestputloopers, waaronder 3 drachtige Zeugen, 80 Kippen en Hanen. 3 Menwagens waarvan 2 op ijzeren assen, Drieivielskar, 2 Sacksploegen, 3 Cocksploegen, 4 Zeeuwsche Ploegen, 8 Eggen in soort, Hooihark, 2 Slepers, 2 Sleepborden, 2 Rolblokken, 1 groote en 1 kleine), Molbord, Snijmolen, Peeënmolen, Windmolen, Geeselsteen met paard, 2 Kruiwagens, Bascule met Gewichten, Handwiedmachine, 2Vleesch- blokken, 2 Vleeschbakken, Slijpsteen, Pongerboomen, Kettingen, Ladders, waaronder 1 Boomgaardladder, (36 sporten), Mestplanken, ijzeren en houten Damhekken, Koebak met Goten, Zaad- dorschzeil, Draagkleeden, Taschkleeden, Graanzakken, Koedekken, Vorken, Griepen, Zeeften, Schoppen, Harken, 2 Boogzagen, Hooizaag, Repen en Pleien, Boomreep, ijzeren halve Hecto liter, Planken, Staken, droge- en groene Musterd Harnas, Paardekleeden, een partij Beestenpeeën, Wei- en Klaverhooi Voorts: als: Melkontroomer, (Meys) Victoria karn, 2 Roomtonnen, 2 Roombussen 1 Roomemmer, 2 Melkzeeften, Boter- bascule, 2 Botergelten, Melkemmers, Teeltuin, Waschtobbe, Waschbank, Houtbak, Baktrog en 2 Meelkisten en daarna eenig Huisraad. Mei den verkoop van bet beestiaal zal oin 12 uur precies worden be gonnen. Geen gelegenheid tot stallen, wel tot berging van fietsen. Muziek en zang worden niet toege laten. OP des avonds te 8 uur te Goes op het „Slot Oostende", voor Wed. THELJNS-Habinck, teD overstaan van Notaris PILAAR, van een te Goes, aan'Jde 'Vlasmarkt wjjk A ur. 36, groot 50 c.A. Grondbelasting f 5,80. Op het gebruik na de betaling der koopsom. Voor de bezichtiging vervoege men zich ten kantore van [den Notaris.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7