Mei geheimzinnige teeken. No* 24 Donderdag 24 Februari 1910 Zesde Jaargang Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- in IIIIIJDAIIM. BÜBTENLfiNP FEÜILLETOH, SiHNEHLAND IEUWE ZEEUWSCHE COUMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór «en uur 's namiddags. Kantoor w. d. Administratie: Ganxepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 1—5 regels f O.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nereiend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. t.t.\ O. De R ij k s d a g. In de met rouw- teekenen versierde zaal werd de Rijksdag zitting van Maandag bijgewoond door bijna alle leden van den Bondsraad. In de hof- logo had du familie van den overledene plaats genomen. De vice-president Spahn wijdde een warm woord van. herinnering aan den overledene, waarop de rijkskanselier uiting gaf van de deelneming der verbon den regeering. De keizer en de bondsraad, zeide hij, waren een in het erkennen van de ver diensten die de overledene zich verwor ven had voor het weizijn van het rijk. Na het voorlezen van talrijke condola- tie-telegrammen werd de zitting opgeheven en tot Woensdag verdaagd. De verkiezing van een nieuwen voor zitter zal Donderdag plaats hebben. Keizer Wilhelm, heett het volgende te legram aan de weduwe van Graaf Stolberg gezonden „Ten zeerste getroffen door de tijding van den dood van uwen echtgenoot, dien ik reeds op den weg der beterschap waan de, doe it U weten hoe ik hartelijk en innig deelneem in uw smart en in uw verlies. Het overlyden van uw gemaal is een groot verlies voor Mij en voor het Duitsche Rjjk, waaraan hij frijn beste krach ten had toegewijd. Zijn groote verdien sten en zijn eerwaardige voorname ver schijning zullen my steeds onvergetelijk bljjven. Moge God U in uwe groote smart troosten. Wilhelm I. R. Ultimatum aan Marokko. Er is een nieuw conflict gerezen tusschen Frankrijk en Marokko, l wee maanden ge leden werd eene overeenkomst opgesteld, regelende do door Moeley Hafid aan Frankrjjk te betalen schadevergoeding. El- Mokri «telde toen den Sultan hiermede in kennis, die dus allen tijd had om de voor waarden te bestudeeren. Mynheer heeft echter nog geen teeken van leven gegeven, waardoor zijn kwade trouw wel voldoende is aangetoond. Frankrijk, dat lang heeft gewacht, heeft echter nu zijn geduld ver loren en heeft besloten den Sultan een ultimatum te zenden, dat hij binnen 48 uren de te Parijs geteefcende overeenkomst moet goedkeuren. Gaillard, de Fransche consul te Fez zal den Sultan het ultima tum overhandigen, dat aan een rekkas toevertrouwd, uit langer is verzonden. In geval het antwoord niet bevredigend is, zullen de Europeesche kolonies Fez onmiddellijk verlaten. Gezant Kegnault heeft het corps diplomatique en El- Guebbas hiervan in kennis gesteld. Nader meldt men, dat het antwoord bevredigend is. JÜNtiCllAAill De opening van het Parle ment op 21 Februari j. 1. De koning en de koningin gezeten in een statiokaets en begeleid daar de hoogwaardigheidsbe- kleeders van het Hot in vijf andere gala haf rjjtuigen, vertrokken te een uur veertig 52. St. John en de overigen keerden onver richter zake terug. De bloedsporen hadden ze gezien tot bjj het paviljoen hier echter hielden zjj op. Alleen de indrukken van kindervoeten maar diepe indrukken, alsof aat kind een zwaren last te dragen had gehad, voerden nog tot het naastbij- gelegen struikgewas, maar daar waren ook die op den welig begroeiden bodem niet verder te volgen. Het ontbrak den chef der politie aan manschappen, om met succes de vervolging voort te zettenook begon het al donker te worden en met een bezwaard hart had hjj den terugtocht aangenomen. Slechts ééne zaak troostte hem: de ver wonde was niet Hamilton, want hjj was aerbonden en weggedragen het was dus van Buckingham Palace naar Westminster om de zitting van het nieuwe parlement te openen. De troepen stonden „en haie" opgesteld. Een groote menigte juichte on derweg hunne majesteiten stormachtig toe, die om 2 uur aan het parlementsgebouw aankwamen, en zich naar het Hoogerhuis begaven, waar de koning de troonrede voorlas in tegenwoordigheid van een schit terende verzameling peers, en Lagerhuis afgevaardigden, die zoolang naar het Hoo gerhuis waren overgeloopen. In de troonrede zeide de koning: „Mijn betrekkingen met alle buitenlandsche mo gendheden zijn van voortdurend vriend- sohappelijken aard gebleven. Tegen einde Mei kondig ik de stichting van de Zuidt- Afrikaanscho Unie aan, terwijl de prins van Wales een langdurige reis in de Zuid- Afrikaansche bezittingen in den komenden herfst zal maken, waarna hij in mijn, naam het nieuwe parlement der Unie in Kaap stad zal openen". Na gewezen te hebben op de in den laatsten tijd meer uitgebreide stichting van wetgevende raden in Indië, behandelt de troonrede de begrooting, waarvan de voor- loopige schattingen binnen zeer korten tijd aan het Lagerhuis zullen voorgelegd wor den. De begrooting is miet de meest mo gelijke zuinigheid opgemaakt, maar de be hoeften voor de verdediging ter zee van het Britsche rijk maakten het noodzake lijk een flinke verhooging van de yloot- uitgaven voor te stellen. Ook zal het par lement gevraagd worden de voorloopig toe gestane credieten voor het afgeloopen jaar te counpleteeren, waartoe nog geen verlof van het parlement in de afgeloopen zit tingsperiode was verkregen. Daar de be- noodigde inkomsten om de loopende uit gaven te dekken die door het vorige par lement zijn toegestaan niet zijn verkregen door oplegging van belastingen, was het gevolg geweest dat men onder toestem ming van het parlement tijdelijk tot lee- ningen had moeten overgaan. Zoo spoe dig mogelijk dienen dus maatregelen ge troffen te warden om aan den aldus ge schapen financieelen toestand een einde te maken. Overgaande tot de ernstige moeilijkhe den, die ontstaan zjjn naar aanleiding der groote meeningsverschillen tusschen het Lager- en Hoogerhuis, zeide de koning, dat voorstellen zullen ingediend worden om de betrekkingen tusschen beide huizen te herstellen en om te komen tot een absolute beschikkingsmacht van het La gerhuis over de financiën van den Staat, en het overwicht waar het wetgevende maatregelen betreft. In de opinie van de raadslieden der kroon, moeten die maatregelen daarin be staan, dat het Hoogerhuis zoo moet samen gesteld en zijn bevoegdheden zoo moeten geregeld warden, dat het onverdeeld ten aanzien van de voorgestelde wetgevende maatregelen, de functies van initiatief en toezicht zal kunnen uitoefenen. KllttLAAU. Tsaar Ferdinand op bezoek. Het bezoek, dat tsaar Ferdinand van Bul garije en zijn echtgenoote deze week. te St. Petersburg brengen zal, wordt in po litieke kringen zoowel te St. Petersburg zelf als te Sofia levendig besproken. Over het algemeen hecht men aan het stellig een der saamgezworenen geweest, want den doctor zouden zjj eenvoudig gedood hebben en hebben laten liggen. St. John was dan ook veel minder ver baasd dan de anderen, toen zy in het mausoleum Carlotta en den doctor vonden, die dicht aan den rand van den grafkelder, waarin nog een warm lyk lag, vertrouwelijk en gelukkig als kinderen met elkander zaten te babbelen. Maar hoogst ernstig werden de trekken van den politieman, toen hij den doode ontdekte. Een nieuwe moord was er ge schied en hoewel hij volkomen geloof sloeg aan Hamiltons verklaringen, gebood toch zyn plicht hem boe zwaar 't hem ook viel den jongen doctor als verdachte in hechtenis te nemen. Hartverscheurend was het afscheid van Carlotta en haar zooeven wedergevonden vriend, maar door al hare vele beproe vingen was ook 't vertrouwen op de toe komst sterker geworden, en toen zjj hem eindelijk „nu stellig voor den laatsten keer" vaarwel zeggen mocht, was zy dan ook geheel vol goeden moed. bezoek een groote beteekenis. Men ziet pr een bevestiging in van den toestand van vrede op den Balkan. AMEK1UA De sigarenkoning van Hava na. Gustaaf Bock geboren in Hanover die zich in zijn tweede Heimat, Ha vana, uit zaak-oogpunten Gustavo liet noe men, is zooals reeds is gemeld ge storven. i Een „Bock", een „Henri Clay", een „Aguila de ovo", zijn ideaal sigaren voor den rooker en Gustaaf Bock, die tegen 18S0 naar Cuba ging en daar door rust- loozen arbeid en vlijt in betrekkelijk korten tijd eigenaar werd van de in Havana reeds lang bestaande fabriek „Aguila de ovo" wist dat ideaal der roakers hoog ,te houden. Door zijne groote zakenkennis wist hij zijn fabriek wereldbekend en zijne siga ren wereldberoemd te maken. Zijn merk „Henri Clay" ontleent den naam aan een Ainerikaansch volksverte genwoordiger, die zeer bemind en gezien was; door dien naam voor zijne fijne siga ren te kiezen, kon hij dus duizenden om zetten. In '70 verbond hij zich met verschei dene Engelsche groot-kapitalisten en eenige Amerikanen. Hij werd tot directeur- generaal over 21 sigaren- en tabaksfabrie ken gekozen, die zijn firma-naam droegen. D r. C o ok. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de aldaar aangekomen reiziger Craig, die voor dr. Cook werd aangezien, erkend heeft, dat hij inderdaad de op ge heimzinnige wijze uit het apenbare leven verdwenen Noordpoolreiziger is. Hij heeft evenwel tevens kennis gegeven, dat hij in d.en eersten tijd teruggetogen wcnscht te leven en dat hij bezig is een volledig ver haal van zijn poolreis op te stellen, waar uit men zal kunnen zien, dat hij werkelijk de Noordpool bereikt heeft. De Tweede Kamer zal Dinsdag 1 Maart a. s. om 11 uur de apenbare beraadsla gingen aanvangen. Aan de orde is dan de interpellatie- Maxchant over het pensioenfonds der 11. IJ. S. M.daarna de behandeling van ver schillende wetsontwerpen en vervolgens de verzekeringsdebatten en de interpel latie-Ter Laan over schooltoestanden. De nieuwe voorzitter van de Katholieke Kamerclub. In de Tweede Kamerclubvergadvring van verleden Woensdagavond is tot voor zitter gekozen mgr. prof. Nolens. Deze benoeming, welke aan de alge- meene verwachting in en buiten de Kamer beantwoordt, kan om, verschillende rede nen niet anders dan een gelukkige ge noemd worden. In den heer Nolens zal de r.-k. Kamerolub een president bezitten, in staat omi haar even voorzichtig ials kun dig te leiden en waardig naar buiten te vertegenwoordigen. Voor een voortreffe lijke leiding blijven ons borg zoowel zijne ongemeene bekwaamheid en scherpzinnig heid, als de ongewone voorzichtigheid en Zeven en twintigste Hoofdstuk Bijna twee jaren waren verloopeD sedert die veelbewogen Decembermaand. Carlotta's goede moed op de toekomst had haar niet bedrogen. Door het geheimzinnige teeken op den arm van Caradini, wiens lijk ove rigens door Carlotta was herkend als dat van haren vroegeren vereerder Henri Poiteau was de dubbele, of liever de drievoudige rol, door dien man in 't leven gespeeld, volledig en voor altijd vastgesteld geworden. De onstandigheid, dat noch de engel", noch de Griek, stellig weer bytyds gewaar schuwd in hunne door de politie bezette Londensche woning terugkeerde, en dat zy verdwenen waren en bleven, het feit einde lijk, dat de bloedsporen naar het paviljoen leidden, spraken voor de waarheid van Hamiltons getuigenis. Niettegenstaande dat zou het onderzoek nog wel verder zyn uitgebreid, zoo niet Carlotta, die zich niet af liet brengen van haar plan, om in het mausoleum en den akeligen grafkelder nog bewijsstukken te zoeken voor de onschuld van haren geliefde, in een hoek debroche kalme waardigheid, waarmede hij als Ka merlid in verschillende omstandigheden optrad. Voor een alleszins waardige re presentatie naar buiten bezit de heer NO; lens, door zijn aanzien en invloed èn bij zijne partijgenooten èn bij' zijne staatkun dige tegenstanders, meerdere eigenschap pen, welke slechts de allereerste onder de politieke leiders met hem gemeen had den of nog gemeen hebben. De leiding en vertegenwoordiging der r.-k. Kamerclub, als zijnde allernauwst verwant aan de practische en oordeelkundige toepassing der katholieke beginselen, konden stellig moeilijk aan veiliger handen worden toe vertrouwd dan aan die van Venlo's af gevaardigde. Dank zijne diepgaande wijsgeerige en theologische studiën, is hij, als weinig anderen, in den vollen zin des woords een staatsrechtelijk-socioloog en als zoo danig uitnemend in staat om de vele en ingewikkelde vraagstukken, welke op dit terrein aan de orde komen, aan de katho lieke leer te toetsen. Moge van den nieuwen president, be halve de koel en voorzichtig berekende leiding, ook de frissche en krachtige be zieling uitgaan, welke de ouderen met lust en opgewektheid, de jongeren miet moed en zelfvertrouwen voor de dierbare Roomsehe .en Vaderlandsche zaak doet strijden. Ten slotte een woord van dank en hulde aan den verdienstelijken aftredenden presi dent, den heer Loeff, die, uit eigen aan drang wijkend voor jongere krachten, niet temin in onze partij is en blijft de hoog staande figuur, welke de Nederl. Katholie ken in hem. vereeren. (Tijd.) Ons Bijbeltje. Naar ons gebleken is, gaat het gerucht, dat de verspreiding van ons Bijbeltje ge staakt is op last der hoogere geestelijk heid. Dit gerucht is geheel onwaar. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft uitdrukkelijk den wonsch uitgespro ken, dat het Bijbeltje „weldra in geen enkel Katholiek huisgezin ontbreken zal". Ieders medewerking tot verspreiding wordt dan ,ook op hoogen prijs gesteld. Bestel lingen zullen zeer gaarne worden aange nomen door het R.-K. Propaganda-Genoot- schap, Bloemgracht 3, Amsterdam. Het bestuur der Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius", W. K n u i f, Secretaris. De „Prins Willem II". Bij het Departement van Marine is be richt ontvangen, dat het pantserschip „Utrecht" Zaterdag van Parimaribo, na aldaar kolen te hebben ingenomen, is ver trokken om met den meesten spoed den onderzoekingstocht naar de „Prins Wil lem II" te aanvaarden. Als opvolger van wijlen mr. A. baron Mackay voor het lidmaatschap van den Raad van State noemt het „Centrum" den oud-minister mr. J. C. de Marez Oyens. Onze Jachtwet Naar het „Centrum" verneemt, zal het rapport der Jachtcommissie, met een ont werp van wet, in het begin van Maart bij de regeering worden ingediend. In aansluiting bij ons bericht van giste ren vernemen wij nog, dat de Staatsc-om- en achter een steen den met bloed bevlekten dolk had gevonden, welke beide stukken, zooals bewezen kon vrorden, aan de „engel" hadden toebehoord. Blijkbaar had het wyf beide toen zjj zich met moeite uit den grafkelder naar boven werkte, verloren. Die vondst van Carlotta gaf by alle andere getuigenissen den doorslag en Hamilton werd van alle rechtsvervolging ontslagen. Drie maanden na het vreeseljjke drama, dat in den grafkelder der Vanstones was afgespeeld, werd ook de wensch van den stervenden Caradini, die tot zyn laatsten ademtocht, ja zelfs in zijn doodstrijd slechts wraakzuchtige gedachten koesterde, altaans wat Macropolo betrof, in vervulling ge bracht. Was hjj ook al ontsnapt aan de straf der wet, niet evenwel aan de wraak van het geheime genootschap, waar hjj zoo'n peat van vertrouwen had bekleed. De onthullingen in de dagbladpers, de vele arrestaties die in Londen en Parijs, maar vooral in Italië plaats vonden, ze werden Zanakis Macropolo ten laste gelegd. Want in de eerste weken van het nieuwe jaar missie tot herziening van de Jachtwet hij de Regeering een drietal wetsontwerpen zal indienen: le. tot regeling van het jachtrecht; 2e. tot afschaffing van het heerlijk jachtrecht, en 3e. tot regeling der wildschade. (Centrum.) Mevrouw Röell, Do Beaufort, echtge noote van den oud-voorzitter der Tweede Kamer,- is overleden. Mgr. Giovannini. De pauselijke auditeur te 's Gravenhage Mgr. Giovannini zal weldra om gezond heidsredenen naar Italië terugkeeren. Hij is sedert eenigen tijd ernstig lijdend aan influenza, (Msbode.) Bestrijding zedeloosheid. Het wetsontwerp- van minister Nolissen tot bestrijding der zedeloosheid, is, schrijft het „Centrum", in de afdeelingen der Ka mer vrij algemeen gunstig ontvangen. Ook ter Linkerzijde vond het streven van den minister instemming en waardeering. Kwestie-Van Heekeren. Naar wij uit vertrouwbaren bron ver nemen zal de quaestie van Heeckeren wel dra tot een oplossing komen, maar zonder dat de noodige opheldering van de zijde van den ou d-m inister D r. Kuy- p e r de grootste verrassing zal brengen. Op Dr. Kuyper zal geenerlei schuld ko men te rusten. (Maasbode.) Zij, die dit jaar wenschen te worden toegelaten tot het afleggen van het voor bereidend examen, bedoeld in art. 13 der wet op het notarisambt, moeten zich, inge volge art. 2 van het kon. besluit van 23 November 1905, zooals dit is gewijzigd bij het kon. besluit van 9 April 1908 vóór 1 Mei e. k. bij gezegeld daartoe strekkend verzoekschrift, onder overlegging van hunne geboorte-akte, wenden tot het Dep. van Justitie. Hoog water in Friesland De correspondent van het „N. v. d. IJ." te Sneek schrijft dd. 17 Febr. Ik voer voor enkele weken, toen het wa ter reeds buitengewoon hoog stond, met het bootje naar IJlst de Geeuw uit. Het gesprek in de kajuit liep natuurlijk over den eigenaardigen winter, dien we dit jaar doormaken. „Ja", zeide een hoer met een wijsgeerig gezicht, terwijl hij zijne klompen uittrok en het zich op de bank gemakkelijk maakte, „h ja doelend op de schippers wolle doch weter hauwe, en nou hauwe h ja weter. Mar ik siz, dat it skadelik is voor de boeren, en it moat ik net heeger komme, h jar, want dan sjoc-ht it d'r raar üt, hjerl" Het is helaas wel hooger gekomen. Toen het was 31 Januari - stond het water van de Geeuw weliswaar reeds een aan zienlijk eind over het land, docih waar men zijn blik rondom liet gaan, zag men nog groene weiden, gekoesterd door het heerlijke zonlicht, dat ons aan de lente deed denken. Thans zijn die weiden in meren herschapen, wier grauwe golven de wind voortzwiept tegen dijken en wo ningen. Bepaald ernstig is de toestand in den nacht van Maandag op Dinsdag geworden, toen het water twee decimeter steeg, zoo- vond men zijn lijk in de Theems, geheel ontkleed en de armen saamgebonden. De gedachte aan zelfmoord was uitgesloten, want volgens bet oordeel der dsctoren was de man gewurgd, alvorens hij in het water was geworpeD. Wie deze misdaad hadden volbracht, en wie de vijl gemaskerden waren, die met Macropolo en monsieur Felix den „raad van zevan" vormden, is altjjd een ondoorgrondelijk geheim gebleven. Hamilton was een der lijkschouwers. Nog eenmaal in zijn leven en hij hoopte van harte, dat het voor 't laatst zou zijn zag hij op den arm het getatoueerde teeken van Alpha tot Omega met den dolk als kruis er onder, den in hiëroglyphen uitgedrukten inhoud van een vreeselyken eed, die tot blinde gehoorzaamheid dwong aan het geheime genootschap, eene gehoorzaamheid van 't begin tot 't einde, met den deod als straf voor 't terugschrikken voor de uitvoering eener daad' (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1