Zwaluw Hel geheimzinnige teeken. LIKEUREN ESSENWIJN KOFFIE HEE CHOCOLADE Zaterdag 19 Februari 1910 Zesde Jaargang. TWEEDEBLAD. FEUILLETON. BUITENLAND. f met onze per flesch. ;ent per flesch. u L: L A N i). larden-fokk ers. :hgst fleuret ADRIAANSSENS, i.000 doozen. OA O HEID. ele! [JTENBURG, GOES. OOGELAND. No. 22 Virschijnt ilkm MAANDAG-, WOENSDAG- tn IOUDAGAÏONB. Een merkwaardig Beleg. van Bara I no. 15 Z. B. S. en Auus no. 2023 N. P. S.) ileid wordeu aan f 0. 7.yeulengeld. jdder, Wolphaartsdijk. en voer de leztrs van dit *75 (56 pillen) en v«n f 1 75 Men kan zich ook wenden |jvertoom 341, Amsterdam der, Drogisten; J. Plazier, 5t. st; C. A. Schulte Co., fubregtse, Drogist; C.t G. 4. Drog.J. J. Kense, Drog. stM. C. Braat, Drogist, rogist, Nieuwstraat. IP) 'en andere Drogisten. elling of vernieuwing be- i en Geëmailleerd worden, |lR te zijn, brengt het dan >r overgroote drukte, niet n, en U nu nog meer ver- tige uitvoering. VLISSINGEN Badhuisstraat 13. ïed s nt per pond. fent per ons. '2 cent per ons. kelend, m: Abonnementsprij* p. 3 maan dien voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën werden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóér een uur namiddags. Kantoor v. Administratie: Sanzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special® prijs. Advertentiën van 1—5 regels f O.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Gerekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. (Vervolg.) Onafgebroken, werd het „crijchs lab. beur" voortgezet: De Spaansche schepen, zouden den 27en Mei met de afgeloste bezetting, gebruik makend van een gun- stigen wind, naar Antwerpen zeilen, maar de Ueuzenschepen versperden den weg. Op een hoek van den dijk tussohen Vlis- singen en Rammekens had een sterke ben de Spanjaarden post gevat en men had pok grof geschut derwaarts gesleept. D'Avila kon zich echter geen doortocht banen en moest terug naar de roede. Het eenige voordeel, dat hij behaalde, was dat een kogel, van zijn schip afgezonden, te land kwam in de kajuit van het Geuzen-admi raalschip „De Leeuw", waar de bevelheb bers juist krjjgsraad hielden. De vice- adimiraal Jan de Moor werd gedood, de admiraal Bouwen Ewouts en een kapitein zwaar gekwetst. De Vlissingers trokken eenige dagen daarna uit, onr de Spanjaarden van den djjkshoek te verdrijven, 't geen inderdaad gelukte. Ook werd een kanon genomen. Maar reeds den volgenden dag (4 Juni) wist de bezetting van Rajmmekens de stel ling te heroveren en de Geuzenschepeu moesten terug. Zoo kon d'Avila eindelijk den 6en uitzeilen en de Honte bereiken. Wel lieten de Nassauschen hen verder niet ongemoeid en moest met geweld een doortocht gebaand, waarbij Ewouts' schip in het gedrang maar toch weer vrij kwam, doch d» Spanjaard arriveerde met het gras zjjner schepen weer te Antwerpen. Zes vaartuigen werden te Vlissingen opge bracht. l Inmiddels waren 12 schepen (4 Juni) naar Goes gezeild, de Veersche Geuzen- schepen ten spijt, en des anderen daags met boter, kaas, tarwe en andere nood wendigheden teruggekeerd. In 1535 was de echoone, lijnrechte haven van Middelburg over Nieuwland naar het Sloe voor do scheepvaart geopend op St. Bartholemeus en 5 jaar later was zij breeder gemaakt •n binnen de stad gebracht, waartoe de St. Janskerk was afgebroken. Na de zooeven vermelde gevechten op het Vlakke en de Honte was het den Vlissingers duidelijk geworden, dat zij den zeedijk naar Rammekens tijdig hadden moeten bezetten en daar het beter is ten halve te keeren dan tot het einde te dwa len, gingen zij er thans toe over. Jacob Smid van Baarland was den lOen dezer gestorven en hij kreeg tot opvolger den ijverigen partijganger van den Prins, Karei van Boisot ,die hier met zijn broeder Louis, den admiraal, een niet onbelang- rjjken rol gespeeld heeft. Van Schouwen ontbood Boisot aardwerkers en nu werd aan dijkshoek een aarden bolwerk opge- werpen .terwijl drie vendels uitgerukt wa ren ter beschutting. Van Spaansche zijde kon men onmogelijk deze werkzaamheden 50. „En op die wijze mddet gij u zelf?" „Ja" bracht Caradini met moeite uit. „Ik redde mij zeiven en kreeg daarmee tegelijkertijd de gelegenheid om me te wreken." Deze weorden kwamen Caradini bijna snik kende over delippen en niettemin ontdekte Hamilton, terwijl hij vel heimelijken schrik in dien donkeren grafkelder luisterde er iets van voldaanheid en vreugde in, toen de stervende het woord „wreken" uitsprak. Het was, als liefkoosde hij dat woord. Eenige oogcnblikken bleef er doodelijke stilte, daar ook Hamilton niets zei. Toen sprak Caradini verder de rol van vrager overnemend. „Verklaar mij nu nog dit alleen," smeekte hij „op welke wijze u er achter gekomen is, dat ik ook Henri Poiteau ben." „Op zeer eenvoudige," antwoordde Ha milton. „Henri Poiteau heeft eenmaal beweerd Carl tta Garcia te beminnen." „O, Carlotta mia," mompelde Caradini, en er klenk een oneindige teederheid in den met de armen over elkaar geslagen aan zien. Langs twee zijden trokken troepen uit Middelburg naar het bedreigde punt. De heer Van Wackene zelf, de gouverneur, ging met den een?n troep, die den zeedijk volgde en drie stukken geschut meevoerde. Terwijl hij nu de Geuzenschepen, welke in het Sloe lagen, in oogensoho-uw naira, doodde hem een kanonskogel, van één dier vaartuigen afgezonden (27 Juni). „Sa- lich is hij, zegt o-nze ooggetuige, die voor tgeloove sterft!" Des anderen daags was de stad bijkans in handen der Nassauschen gevallen, 'maar de toeleg werd nog tijdig ontdekt 'en de lieden, die in verstandhou ding 'stonden met de Geuzen, verloren op een vroeselijke wijze het leven. Blijkbaar hadden de ongelukkigen gebruik willen maken Van de verwarring, door het sneu velen van Anthonie van Bourgondië ont staan. Van den beginne had men, van Vlis- singen uit, gepoogd het sterke Ramme kens te bekomen. Meer dan eens had men den 'bevelhebber een som gelds aangebo den, 'maar het bleef zonder uitwerking, evenals geweld en list. Thans naderde echter die tijd, dat „Seeborch" in handen der Watergeuzen vallen zou. Den 30en Juli scheen het om Arnemuiden te zullen gaan. Van Vlissingen en Veere weiden troepen 'derwaarts gezonden en een deel der Middelburgsche bezetting had daarop de vesting verlaten,, om de aanrukkende Geuzen te weerstaan. Rammekens 'bevel hebber 'had een lastgeving ontvangen zich met 'het meerendeel zijner onderhoorigen en 'een wondheeler mede derwaarts te rich ten. 'Er waren nu nog 70 man in de sterkte. Daar kwam een tweede bevel, om Jhet graan in den omtrek ^if te maaien en binnen het kasteel te brengen, opdat het niet tot beschutting zou dienen van ide Geuzen. De bezetting had. zich tot twee maal toe laten verschalken. De krijgslie den, die de tarwe zouden afsnijden, vie len in een hinderlaag en maar weinigen ontkwamen. Maar daarmee was het pleit niet beslecht. Het was nog noodig, |da.t van zee- en landzijde het geschut de muren beukte en dat men loopgraven opende naar de sterkte. Op 3 Aug. was de aan gelegde mijn tot springen gereed en had de hopman Joos van den Ende zijn volk de noodige aanwijzigingen gegeven tot be storming van het kasteel, toen de bezet ting in onderhandeling trad. Tevergeefs had de gewonde onderbevelhebber uitge zien naar hulp uit Middelburg. De Span jaarden verlangden met wapens en bagage te mogen aftrekken en het werd toege staan. Den eigen ,dag nog kwamen )20 Watergeuzen in het kasteel, gingen 20 Spanjaarden naar het kamp der beleger aars, en bij het aanbreken van den vol genden morgen gingen de krijgslieden naar Middelburg, waar zij allesbehalve vriende lijk ontvangen werdenzij1 werden, wegenis eedbreuk, onwaardig gekeurd langer in het leger des Konings te dienen. Zij schreiden als kinderen, verzekert de rederijker, toen zij de wapens moesten afleggen. Ramme kens kcheen nog goed voorzien van krijgs- toon waarop hij dezen naam uitsprak. „Poiteau modelleerde eens de hand van het jonge meisje. Caradini de beeldhouwer, schiep de buste van eet) kind, dat een duif tegen de borst gedrukt hield. De hand van dat kind is de hand van Carlotta en de aan een dar vingers van het marmeren beeld gebeitelde ring is identiek met een antieken ring, dien Carlotta steeds gewoon was te dragen. „Mijn God 1" zuchtte Caradini. Daar heb ik nooit aan gedacht. Hoe kan toch door eene onbeduidende toevalligheid het geheim van een heel leven aan den dag komen 1" „Ja. Het gebeurt dikwijls, dat nietige kleinigheden groote dingen aan het licht brengen." Hij had „misdaden,, willenzeggen, maar in zijn diep medelijden met den on gelukkige schrikte hjj voor dat woord terug en gebruikte een mildere uitdrukking. „Én hoe kende u Carlotta's ring vroeg de beeldhouwer. „Ik heb dien ring bij mij in mijn zak", antwoordde Hamilton. Caradini liet een zachten uitroep van verbazing hooren waaruit duidelijk mismoe digheid klonk. „En dus zal Carlotta uwe vrouw worden vroeg hij op smartelijken toon. „Neen, dat niet. Maar zij zwoer, den moordenaars haars ongelukkigen vaders te vinden. Zij vertrouwde mij dien ring toe, en mondbehoefte te zijn. Deze 'gewichtige gebeurtenis bracht de pennen in beweging. De Prins meldde het feit aan zijn broeder Lodewijk en liet er op volgen: ,,Ik hoop, dat Uit den hoog moed onzer vijanden wat zal doen zakken. Zij dachten, na de overgave van Haar lem, Juli 1573 dat zij ons levend zouden kunnen opslokken; maar ik ver zeker u, dat zij iets anders zullen te doen vinden". De Landvoogd was het is te begrijpen zeer boos. Hij berichtte den Kening, dat de tijdelijke bevelhebber, wien het kasteel, bij een kortstondige afwezig heid van den Ko-mmandant, was toever trouwd, den Zeeburg voor 2000 kronen aan de Watergeuzen geleverd had en tot loon bij de overgave was opgehangen. Over Beauvoir, den aanvoerder van de Middel burgsche bezetting, was hij bizonder slecht te spreken: aan diens traagheid weet hij het verlies. Alva schijnt toen nog minder goed ingelicht geweest te zijn. Terwijl Beauvoir tevergeefs trachtte de Watergeuzen tot het aannemen van een gevecht te dwingen, had de Landvoogd alles bijeengebracht, om de benauwde stad krachtdadig te hulp te komen. Den 9en Aug. passeerden 80 Spaansche schepen Vlissingen. Hierop bevond zich Mondra- gen, die tot opvolger benoemd was van den hevr van Wackene en Kapelle. Hij voerde met zich, behalve levensmiddelen en krijgsvoorraad, een regiment soldaten, die de moegestreden wapendragers zouden vervangen. Drie dagen hadden de schepen noodig tot het bereiken van het Veer- gat. Het ontschepen van het krijgsvolk bij het fort De Haak in den O. L.-Vrouwe- polder en het lossen van den meegebrach- ten voorraad kon niet ongehinderd geschie den. Een hevig onweer barstte los en de Veersche Watergeuzen lieten branders drij ven, om 's Konings schepen te vernielen, maar toch werd het doel ten slotte be reikt. Vijf Spaansche schepen gingen ver loren, hoewel dit verlies weer eeniger- mate vergoed werd door het nemen van vijf uit Engeland gekomen Geuzenschepen. Met boerenwagens voerde men levensmid delen en wapens naar Middelburg, hoe wel 'de Watergeuzen deden,. Wat ze konden, om het te beletten. Beauvoir scheepte zich' met de afgeloste bezetting in en de vloot zeilde naar Antwerpen terug, waar zij eerst in het midden van Sept. aankwam deerlijk gehavend niet alleen door de Watergeuzen, maar ook door het ruwe weer. De stedelijke regeering had geen re den tot klagen, dat zij zonder hulp gelaten werd. De Watergeuzen sloten Middelburg en Arnemuiden nog nauwer in en beletten allen toevoer. De stad zou door uitput ting gedwongen worden zich over te geven, maar een bevelhebber als Mondragon was alleszins in staat, om het geduld der be legeraars op een zware proef te stellen. L. die mij een middel zou zijn om in hare nasporingen te helpen. Ik weet thans Cara-; dini, wie de werkelijke aanstichter tot den op Garcia beganen moord is. Wilt ge mij nu ook niet zeggen, wiens hand den doo- delijken steek toebracht?" „Laat mij den ring nog eenmaal zien smeekte Caradini, op Hamiltons laatste vraag geen acht gevend. Hamilton reikte hem den ring over. Aan de glazige uitdrukking, die in de oogen van den stervende lag, en aan de bleeke klour der thans geheel bloedlooze lippen zag Ha milton duideljjk, dat het einde snel na derde. „Spreek toch, Caradini", zei hij inet aaudrang. „spreek zoolang het nog tijd is. Zeg mij ten minste dit ééne, dat het niet uwe hand was, die den doodelijken steek toebracht. „Neen, het was niet mijne hand antwoord de Caradini nauwelijks hoorbaar fluisterend en met een rilling. „Wilt u Carlotta eene eene laatste boodschap van mij overbrengen? Zeg haar dan, dat ik trots alles wat er gebeurd is, innig en hartstochtelijk liefheb. Ik zou haar in alle eeuwigheid trouw gebleven zijn. Ware ik in leven gebleven, ik zou haar tot mijne vrouw gemaakt hebben mijne lieve, beminde vrouw 1 Maar het zal niet z(jo." Hij hield op en Hamilton wachtte zwijgend ITALIË Een woelige gemeenteraads zitting te "Rome. De burgemeester van Rorné, de h-eer Nathan, heeft zich de verontwaardiging van alle bladen op den hals gehaald, omdat hij' zich in Ide jongste raadsvergadering zeer onbehoor. lijk heeft gedragen. De roode broeder was n.l. in hevige woede ontstoken, wijl voor een post van commissielid der gasthui zen, niet zij'n candidaat, maar een ander, die geen deel uitmaakte van het college der assessors, werd gekozen. Hij! schreef deze nederlaag toe aan den invloed van raadsheer Mazzalani, en alle parlemen taire beleefdheidsvormen op zij' zettend, schold Nathan hem uit voor „schoft" enz. enz, i 'I'oen MazZalani protesteerde, riep de woeste broeder: f„Niettegenstaande ik ouder ben dan jij; hen ik toch bereid om' met je te vechten." En zoo raasde de heer Nathan voort! Geen won-der dat alle bladen zeer ver ontwaardigd zijn over dit ergerlijk op treden van den burgemeester. FRAA KREJK. Steun voor de slachtoffers der overstrooming. De Fransche minister van financiën Cochery heeft bij den ministerraad een wetsontwerp inge diend tot verleening van krachtdadigen steun aan de slachtoffers van de overstroo ming. In het ontwerp wordt o. a. bepaald, dat van de 100 millioen, die de „Banque de France" aan den Staat wil voorschie ten, 75 millioen gebruikt zullen worden voor voorschotten aan kleine kooplieden, industrieelen en ambachtslieden, welke voorschotten, te beginnen na twee jaren, binnen vijf jaren in termijnen afgelost zul len moeten warden. De overige 25 millioen, die het „Crédit Foncier" zal beheeren, zullen dienen om personen, wier woningen of eigendommen door het water vernield zijn, in staat te stellen deze weder op te bouwen. Heiligverklaring van Jeanne d' A r c. Maandag werd in een gewone vergadering van de Congregatie der Riten door Z E.. kardinaal Ferrata als „po- nens" de hervatting gevraagd van het proces tot heiligverklaring der gelukza lige Joanne d'Arc, door de bestudeering der wonderen, toegeschreven aan hare voorbede en geschied na de zaligverkla ring. SFASJIÜ. Door een sneeuwstorm over vallen. In de Pyreneeën van bovein- Navarra, zou wordt uit Madrid gemeld, zijn 7 werklieden, die van een Fransch vastenavondfeest terugkeerden, door een sneeuwstorm overvallen, die hen belette of hij nog verder zou spreken. „In mijn zak vindt gij haar potret. Met behulp daarvan modelleerde ik hare trekken, en deze gaf ik aan het marmeren beeid Laat mij met haar potret op mijn hart be 'ravenEn nog eens onthul de geheimenissen van het geheime genootschap voor de geheele wereld- Ik hoop ik wenscb dat van ganscher harte." „En waarom „Omdat die onthulling den stelligen dood van ééne beteekent met welken dood ook de mijne gewioken zal zijn „Wie bedoelt ge daar mee?" vroeg de jonge doctor, niettegenstaande hij het ant woord heel nauwkeurig wist, en slechts met de grootste moeite kon hij den naam hooren, die als een zucht Caradini nog over de lippen kwam. Die naam luidde: „Angelina Terstond daarop trad eene algebeele bewusteloosheid in uit welken toestand de beeldhouwer niet meer ontwaakte. Zoo ademde ook nog de laatste met be wustzijn uitgesproken gedachte van den stervende dien vreeselijken hartstocht, die zoa'n groote rol in zijn kort maar veelbewo gen had gespeeld de wraak. Zes en twintigste Hoofdstuk. Intus8chen had Carlotta uren lang nog vree lelijker kwelling doorleefd dan die voort te gafin: Hun bevroren lijken zijn, tegen elkaar aan gedrukt, teruggevonden. «DI'ÏStJHJLAAl». De kiesrechthervorming ,in Pruisen. De commissie v&n 't Huis van Afgevaardigden, waarnaar het kiesrecht- ontwerp is verwezen, heeft met lo tegen 11 stemmen een voorsbei tot invoering va;n het algemeen© gelijke kiesrecht verworpen en met lo tegen 13 siemmen (die van de conservatieven en vnjLconservabeven) de geheime stemming aangenomen. Bij een avondvoorstelling in den oirsus Sarasani te Beriijln is de leeuwentemmer door |den leeuw Nero in «Ie hand geheten. De temmer verloor zijn ko-einloeaigheid niet. Hij het zien dadelijk door een man van den verplegingsuienst verninden. Een paar dames vieren van schrik in zwij'm. In den nacht van Zondag op Maandag heeft -een bende opgeschoten jongens te r>aarbrücken 'n agent aangevallen, op den grond geworpen en hem zijn sacei afgeno men. De agent haalde zijn revolver uit en schoot een van zijln aanranders dood. De andere zijn in hechtenis. B U L U I E. Staking te Antwerpen. De „Der- niere Heure" verneemt, dat de Antwerp- .sche ertswerkers inet 'n staking dreigen, indien de patroons den werkdag zonder middagschaftijd niet weder willen invoe ren. Bij een conferentie tusschen de haven werkers- en hunne patroons, verklaarden, do laatsten, dat zij van af 12 uur tot half twee over geen spoorwegmateriaal be schikten, zoodat zij den eisch der haven werkers niet konden inwilligen. De arbeiders verklaarden Woensdag morgen, dat zij zich nog niet geslagen achtten. Talrijke schepen zijn op weg naar Ant werpen en het is, waarschijnlijk, dal de staking geproclameerd wordt, wanneer deze binnen zijn. De ertswerkers zijn er zeker van, jdat zij op de solidariteit der andere haven werklieden kunnen rekenen. Z.Em. kardinaal Mercier is te Rome den dag na zijn aankomst reeds door den H. Vader ontvangen. Onnoodig te zeggen, meent -de corr. van het „H. v. A." dat de ontvangst voorbehouden door Pius X en zijn minister aan den doorluchtigen pri maat van België, allerhartelijkst w,as. Gij mo-ogt stoutweg zeggen dat, wat door som mige Belgische bladen is meegedeeld, lou ter uitvindsels zijn. Het is volstrekt -on juist dat de kardinaal aan den II. Vader eene zware enveloppe zou hebben over handigd, komende van wijlen Leopold II, en even valsch is het er bij te voegen, dat de H. Vader aan Z. E. onderrichtingen heeft gegeven over de manier waarop het episcopaat in België zich zal te gedragen gedurende hare gevangenschap in het huis van de „engel". Een boos toeval had het gewild, dat de trein, waarin zij zich met den baron en St John bevond, ongeveer op de helft van den weg bleef staan. Een defect aan de machine, verklaarde de con ducteur lakoi iek. Nergens in den omtrek was een huis te zien, en uur op uur verliep eer er eindelijk een hulplocomotief kwam. Zoo was het reeds bijna avond geworden en hij, die haar 't naast aan 't hart lag, verkeerde misschien onderwijl in 't grootste gevaar. St. John had reeds van Londen uit, toen hij midden in Carlotta's verhaal een tele gram afzond, een rijtuig aan het station besteld. Ongeveer half vijf was het, toen het rijtuig het park inreed. Mijnheer Pallett haastte zich hun tegemoet te gaan en was totaal in de war, toen meu, zoo goed als dat in de haast kon gaan, uiteenzette, wat hier op 't spel stond. Tot dat oogenblik was noch hem, noch blijkbaar iemand van de rustig in de nabijheid van het mausoleum arbeidende werklieden iets ongewoons opge vallen, want hadden de laatsten iets gemerkt dan zou het hem gemeld zijn De deur van het mausoleum stond open dit was van den ingang van het park duidelijk te zien. (Wondt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 5