Aanbesteding. advertentiEn. Grafmonumenten, Rechtszaken. Besluiten en Benoemingen. Leger en Vloot. Yisscherij. KERKMSEÖWS, O N D E R W IJ S. enz. Burgerlijke Sfand. Marktberichten. AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen «n gebouwen marmeren Schoorsteenmantels Op Maandag 28 februari a. s. aanbesteed: Wit Katoen Groot- en Kleinhandel in Kruidenierswaren, twee aankomende Zetters Een aankomende Bakkersknecht oi Leerling Nette Dienstbode EEN ARBEIDERSGEZIN, De rechtbank te Middelburg deed be den uitspraak inzake de diefstal van lood en verf op de werf der Kon. Maatschappij1 de Schelde en de heling daarvan, waarvan gijl in ons nummer van 12 dezer fiitvoe- rig melding maakten. De rechtbank veroordeelde C. A. M. 33 ja,ar, J. V. 35 jaar, schildersknechtiS' te Middelburg en' P. M. 27 jaar, schil dersknecht te Vlissingen wegens diefstal ieder tot zes weken en A. M. 33 jaar, loodgieter te Vlissingen wegens heling tot 3 maanden gevangenisstraf. Verder werden veroordeeld wegens: mishandeling: 0. J. v. S., 17 jaar, schippersknecht te Ierseke, tot 3 wieken en A. v. d. C. 25 jaar, sjouwerman en A. V, D'., 24 jaar, werkman te Wemeldinge ieder tot 7 dagen gevangenisstraf; Th. B. 21 jaar, arbeider en C, B. 24 jaar arbeidster te Overslag ieder tot flO b. s. 10 dagen hechtenis; diefstal: C. A. J. K. 18 jaar, varens gezel te Vlissingen tot 14 dagen gevan genisstraf; S. v. d. M., 15 jaar, dienstbode te Vlissingen tot f5 b. s. 1 week tucht school niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar: P. F. T., 42 jaar, zonder be roep te Axel f 5 boete <suib. 5 dagen hecht. beleediging van een ambtenaar: C. P. M. V. 26 jaar, slager te Zuiddorpe tot f5 b. s. 5 d. li.; Wederspan nigheidL. de N., 22 jaar, visschier te Vlissingen tot 14 dagen ge vangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft he den staande de zitting J. C. S. 59 jaar, schoenmaker te Vlissingen wiegens land- looperij veroordeeld tot 2 dagen hech tenis en tot opzending naar eene rijks werkinrichting voor den tijd va,n 1 jaar en 3 maanden. Hierop stond terecht A. N. 37 ja,ar, landbouwer te Kapelle beklaagd van overtreding van art. 461 wetboek van strafrecht„Het loopen op een andermans erf zonder vergunning." De officier van justitie vroeg vrijspraak, (lit in afwijking met de beslissing van den Kantonrechter te Goes. De verdediger, mr. J. Adriaanse, zette van zijin zijde Ide zaak uiteen en sloot zich bij den, eisch van het O. M. aan. De afdeeling van |den Raad van State voor de geschillen van bestuur behan delde Woensdag een verzoek van den gewezen opziener Ie kl. der visscherijlen op de Schelde en Zeeuwsche slroomen F. Louret te Neuzen om verhooging van het hem toegekende pensioen ad f 622. De koninklijke beslissing volgt later. Mishandeling den dood tengevolge hebbende. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden (Vrijdag) terecht: A. M„ 24 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende te Koudekerke, thans in voorloopige hech tenis te Middelburg, beklaagd, dat hij op 6 Januari 1910 te Middel burg opzettelijk Gilles Vermeulen een zao- danigen slag met eene biljartqueue op het hoofd heeft toegebracht, dat deze op 12 Januari daaraanvolgende aan de ge volgen van dien slag is overleden. In deze zaak werden 9 getuigen, waar onder 2 als deskundigen, gehoord, terwijl als verdediger optrad mr. .1. Adriaanse te Middelburg. De eerste getuige, A. van der Voorde, landbouwersknecht te Souburg, was met een paar andere boerenjongens in het café van 'Oosse te Middelburg, hij was met be klaagde en twee hem onbekende burgers aan het biljarten. Beklaagde heeft naar aanleiding van een twist tusschen den thans overledene en een zijner vrienden van eerstgenoemde een slag met zijn queue gegeven. Beklaagde hierop ondervraagd, erkent, dat hij als hij wat gedronken heeft, driftig is en dat van een van zijn vrienden, Poppe, een stoel werd weggetrokken, waar op hij kwaad werd en sloeg. De tweede getuige, G. Brasser, land bouwer te 's Heer.Arendskerke, verklaar de in gelijken geest. Hij heeft Poppe op op den grond zien vallen, hij heeft M. zien slaan, maar weet niet of hij geraakt heeft. De verdediger vraagt of de jongens meenden Poppe te moeten ontzetten. Getuige zegt, dat hij alleen als vriend Poppe te hulp kwam. De derde getuige, I. Oosse, koffiehuis- houder te Middelburg, heeft gezien dat de volgende getuige L. Oosthoek de stoel van Poppe heeft weggetrokken en dat hier op een der andere jongens aan den boer die hij Oosthoek was een slag met de queue 'gaf. Getuige weet niet wie heeft geslagen. De geslagene is direct weggegaan en Oosthoek is door getuige buitengezet. Twee uur later zijn de jongens terugge komen, toen klaagde Vermeule over pijn in het hoofd. Getuige heeft toen direct gezegd, dat, als Vermeulen er wat uit hield, dit de schuld zou zijn van Oost hoek. De vierde getuige L. Oosthoek, land- houwersknecht te 's Heer Arendskerke, ontkent, dat hij aan een ander een stoel heeft weggetrokken, althans hij weet van niets, hij was dronken. De president verwijt hem, dat hij door zijn drinken, de schuld is, dat thans be klaagde voot de rechtbank zit en dat een menschenleven te betreuren is. De vijfde getuige, G. van den Driest, arbeider te 's Heer Arendskerke, heeft Vermeulen en Oosthoek aangetroffen bij Roose. Eerstgenoemde heeft hem toen verteld, dat hij een slag op het hoofd gehad had. Toen zij weer bij Oosse kwa men is Vermeulen bewusteloos geworden. Hij heeft hem per rijtuig naar 'sHeer Arendskerke gebracht en hem daar ook nog een paar maal bezocht. Steeds >vas hij bewusteloos. Hierna werden twee getuigen a décharge gehoord. De eerste, Poppe, vertelt, dat hij [Op den bewusten avond in het café zat te praten met Joziasse en twee hem .onbe kende vrouwspersonen. Plotseling werd de stoel ander hem, weggetrokken. Hij herkent Oosthoek niet als den daider. Op een vraag van den verdediger zegt do getuige, dat hij hang was gewurgd te zullen wonden. De andere getuige a décharge, Joziasse, erkent Oosthoek als een der personen, die ruzie zochten. Hij heeft de stoel zien weg trekken, maar hij heeft niet zien slaan, wel was later een biljartqueue stuk. Hij heeft tegen Poppe gezegd je zoudt er slecht afgekomen zijn als Maas niet tusschen- beiden gekomen was. De volgende getuige a décharge, L. Rooze, koffiehuishouder te Middelburg, heeft de jongens in zijn café gehad; Ver meulen was ziek, later zijn ze terugge komen en. hebben een rijtuig besteld, waar mede feij) vertrokken. Toen was Vermeulen bewusteloos. De vader van den overleden jongen, J. Vermeulen te 's Heer Arendskerke, ver klaart, dat zijn zoon in don nacht van 6 op 7 Januari bewusteloos thuis is ge bracht. Dr. Gelderblom van Nieuwdorp heeft eene behandeling met ijs voorge schreven. In den avond van 12 Januari is zijn zoon overleden. De eerste getuige-deskundige, dr. D. Schoute te Middelburg, heeft de gerechte lijke schouwing van het lijk gehouden. Getuige gaf een omstandig verhaal van zijn bevindingen. De dood van den jongen is volgens dr. Schoute een gevolg van uitstorting van bloed in de hersenen. Dit kan echter het gevolg zijn van een be trekkelijk licht geweld. Ter verduidelijking van zijne beweringen toonde dr. Schoute de rechtbank een schedel. Op een vraag van den president of langs chirurgischen weg een dergelijk ge val te genezen is, antwoordde getuige be vestigend, ofschoon dit natuurlijk niet al tijd waar is. Op een vraag van den verdediger ant woordde getuige, dat tijidig ingeroepen chichurgische hulp den dood had kunnen voorkomen. Daar de andere deskundige niet aan wezig is, vraagt de officier opschorting der zaak tot over drie weken. De verdediger ziet hierin bezwaar voor zijn cliënt en vraagt diens onmiddellijke voorloopige invrijheidstelling. De officier van justitie ziet geen termen voor invrijheidstelling. De verdediger blijft bij zijn meening. Preventieve hechtenis moet alleen worden toegepast als er sprake is van een ernsti ger 'feit of van angst voor ontvluchting. De verdediger meent, dat niet beklaagde hier de hoofdschuldige is, maar getuige Oosthoek. Na in de raadkamer te zijn geweest, beslist de rechtbank, dat er geen termen zijn den beklaagde langer gevangen te houden en beveelt zijn onmiddellijke invrij heidstelling en de voortzetting der zaak op 11 Maart a. s. De 'eerste beslissing wordt met. verheugd gemompel 'door het in avergroote getale aanwezige 'publiek ontvangen. Bij kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 16 dezer: D. de Zeeuw, thans slnismeester bij het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent, als zoodanig benoemd bij1 de mid- densluis te Terneuzen: P. van Kassei Gzn., thuis sluismees- ter aan de Oostsluis te Terneuzen, als zoodanig benoemd te Sas van Gent; J. L. Geerlings, thans sluismeester te Sas van Gent, als zoodanig benoemd aan de middensluis te Terneuzen; M. Veenstra, thans sluisknecht te Nieu- wesluis, benoemd tot hulpsluismeester bij het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent. Middelburg. Op den 19en dezer worden bevorderd en aangesteld tot milicien sergeant de milicien korporaals L. J. Homburg en J. M. Barentsen, beiden van de Be Com pagnie, 2e bataljon alhier. Tegenwoordig hebben onze mosse hande laars veel vraag naar mosselen, vooral in België. De prijs is dientengevolge gestegen, en daar de kwaliteit goed is, gaan zij ook gemakkelijk van de hand. Het is te hopen, dat 'net weder nu gunstig blijft, dan kan de visscher goede zaken maken gedurende dit seizoen. Hulde aan pastoor Verbraak Een paar dageu geleden verzamelden zich ongeveer 40 gepensioneerde officieren van het Ned-Ind. leger, allen woouaebtig te Nijmegen, om een groep van hen te doen opnemen, bestemd om te worden aangeboden aan den door zijne liefdewerken voor het leger ia Atjeh in booge mate gewaardeerden pastoor Verbraak, tor ge legenheid van zijn 75en verjaaarlag, op 24 Maart a.s Ouder hen, die zich gedrongen achtten, tneJe te doen aan dit huldebetoon, bc- ronden z-ch oud-officieren van het Ned.-Ind. leger van allerlei rangen, o.a. oud-gouv.-gen. Lüging Tobias en de oud-luit. Luske; de laatste welbekend, 25 jaren geleden, wegens zijne vele en belangrijke verwondingen in den strijd op Atjeh bekomen „Avp. Op den 2en Zondag in de Vasten, ook ge noemd Zondag „Reminiscere" is de Epistelles genomen uit den brief van den H. Paulus tot die van Thessalonica IV 1 7 en het Evangelie Matth. XVII 1—9 (de verheer lijking op den berg Tbabor) De heer A. Lijsen, onderwijzer in de muziek en zang aan de Rijksnormaallessen te Middelburg, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Bij het deze week gehouden examen voor de akte nuttige handwerken, slaagden te 's Gravenhage de dames J. Hoffmann, van Vlissingen, M. RoldanuF. van Middelburg, M. Waelput, van Zuiddorpe. C. Koopma van Zierikzee en C. Barentsen, van Seroos- kerke (Sch Te Breda slaagden de dames S. Pateer van Hoofdplaat, P. v. Dijke en C. Simons van KruiniDgen en D. Windhorst van Rilland. Oostburg. Door den directeur der Rijks normaalschool alhier is bekend gemaakt, dat evenals andere leerjaren, leerlingen kunnen geplaatst worden op de voorbe reidende en de hoogere klassen. Inlichtingen kunnen bij hem ingewonnen worden. Mej. Maria Borm, dochter van den hoer V. J. Borm, hoofd eener school te Honte- nisse en leerlinge aan het instituut St. Joseph te Etten slaagde Woensdag te Breda voor de acte nuttige handwerken. Door burgem. en weth. van Rotterdam is aan de hoofden van scholen een circu laire gericht waarin wordt medegedeeld dat de geest van de Nederlandsche wet op het openbaar onderwijs geen inpraktijk- stehiug toelaat op de openbare school van de theorieën over absolute neutraliteit van Ossendorp c s. maar dat de kinderen wel degelijk moeten worden opgevoed in den eerbied voor den in ons lan I bestaanden regeeringsvorm, door historie en traditie geijkt. Onderwijzers, die dit niet willen, moeten weten, dat hun plaats niet is aan de openbare school en zog zij niet vrijwillig beneDgaan zullen B. e" W. maatregelen treffen om hen tot heengaan te nopen Ook van B en W. te Leiden wordt een dergelijk optreden verwacht. Zierikzee. Voor het examen nuttige handwerken te 's Gravenhage zijn ge slaagd de dames C. P. Barentsen van Serooskerke (Sch.) en C. F. Koopman, Zierikzee (beiden van de R. N. L. alhier). Donderdag werd door notaris Lit bert voor de erven van dhr A. Visser en mejuffrouw L van Schageu publiek verkocht een huis met tuin, groot 10 aren 67 cA. Kooper werd dhr. Adr de Jager Mz. q q. alhier voor f 2365, onverminderd 8] pCt.^onk. Kwadendamme Heden werd alhier in de herberg van F. van Tichelen, ten overstaan van den notaris van Campen, publiek ver kocht Let huis, schuur en erf in de gemeente Hoedekenskerke aan den dijk bij Kwaden dam me, kad. sectie A no. 556, groot 1 Are 95 cA. aan P. de Jonge, arbeider te Kwa dendamme voor zich en q q. voor f 590. Sluis. Notaris James veilde alhier voor dhr. H. de Krijger, verschillende gebouwen. Perceel 1, een woonhuis, is ingesteld op f 1025perc. 2, een schuur met erf, op f625; perc. 3, eene werkplaats, op f125; perc. 4, een woonhuis met erf, op f 805 pe rc. 5, een woonhuis, op f 1001 en perc 6 en 7, een woonhuis op f 1100. Herveiling op 25 Febr. a.s. Koewacht. Alhier had vanwege den R.-K. Boerenbond eene aanbesteding plaats van 115 Kilogram echt Rozendaalsch Klaver zaad. Er waren 8 inschrijvers. De hoogste was de heer P. RemeryGolplaert te Koe wacht voor f 1,40 per Kilogram, de laagste de heer F. C. Zonnevijlle te Axel voor f 1,10 per kilogram. Aau hem werd de levering gegund. GOES. Ondertrouwd 17, Adriaan David Blanker, 27 j. jm. en Anna van Heemst, 25 j. jd. Gehuwd: 27, Cornells Gillis Valk, 28 j. jm. en Levina Katharina van der Klooster, 23 j jd.; Louis Verheule, 27 j jm. en Johanna Verhoeff, 24 j. jd.; Cornells de Looff, 23 ,j. jm. te Bergen op Zoom, onlangs te Oolijnsplaat en Jannetje Maria de Coninck, 18 j jd te Goes. Geboren: 17, Adriana d.v. Jacob van der Weelo en Pieternella Vermeulen; 16, Jacob, z v. Johannes van der Weele en Neeltie Maria Faasse. Van 17 en 18 Febr. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Stroo j.m. 23 j. en W„ Delbeke j.d. 19 j.; I. A. de Nood, j.m!. 20 j. en G. Neufeglise j.d. 19 j.; Ci. de Munter, j.m!. 22 j. B. Griep, j.d. 16 jaar. Getrouwd: J. Bosschaart, j.m. 21 j. en A. W. Wedts de Swa,rt j.d. 21 jaar. BevallenW. F. Berkeveld geb. van den Broek-e d.E. C. van de Putte geb. de Vlieger, d. Overleden: G. L. Broere, 24 j. ongeh. dochter. Van 1118 Febr. IERSEKE. Ondertrouwd: 11, Jacobus Saradee j.m], 22 j. en Jaooba Laurina de Koeij'er j.d. 18 j. Geboren: 11, Adriana Maria, d. v. Frans Sahderse en Janna Houtekamer; 12, Ja cob Dingenis z. v. Leendert Barend Ma- gielsen -en Adriana Cornelia van Stee; 13, Klazina Johanna Jolijina, d. v. Gee- rard Siereveld en Jolijina de Schipper; 14, Pieter, z. v. Jan Mieras en N-eeltje Komejan; 16, Lauras Leunis z. v. Jaco bus Oele -en Pieternel-la Korstanje. Overleden: 12, Jannetje Verbeeke 90 jaar weduwe van Kornelis van Oosten. Middelburg, 17 Febr. 1910 Ter graanmarkt van helen was een redelijke aanvoer. Prijzen gedrukthandel traag. Kroonerwten f 1.—lager Overigens onveranderd De prijzen waren als volgt Nieuwe tarwe i 6.k f 6.75 Roggef6 f 6.50 Zomergerstf 4.50 k f 5. Haverf 3.if 4. Paardeboonen f 7.f 8. Kroonerwten flO.k f 14. Tninboonenf6 if 7. Witteboonen f 12.h f 15. Ronde bruineboonen f 14 i f 17 Lange ditof13 50 i f 15.50 alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f0.70 i f0.75, voor particulieren f 0.776 per i/s kilo Eieren f 4.voor particulieren f 4 40 per 100 stuks. Noteering v. d. marktzetters van de land b. ver en „Handelsbelang." Boter f 0.70 i f0.75, voor particulieren f 0.775 per i/3 kilo. Eieren f 4.voor particulieren f 4 40 per 100 stuks. T h o 1 e n, 15 Febr. 1910. Jarige Zeeuwsche tarwe f0k f0. DÏeuwe f 7.k f 10 haver f 3,50 a t"4 60; rogge f 5.50 a f6.wintergerst f5.a f550; aardappelen blauwe f220 a 2.50, witte f 1.60 a f2.peren f4,80 a f 5,60appelen f 4,80 a f 5,60 per H L. uien f 1,30 a f 1 50 per 50 K.G.hooi f'40 a f 45 per 1000 K G.stroo f7.— a f 11. per 100 bossen zomergerst f 4.a f 4,50 per H.L. Febr. 19 Wilhelx-inadorp, nieuwe houtwaren, Holim. Veih. 21 Vlake, afbraak onteigende gebouwen en varKens, Holhn. Verh. 23 Goes, salon-ameublementen en andere meub. goederen, v. Dissel. 23 Kruiningen, hofstede „de Nieuwe Put" 25,64,20 H.A., Schram. 23 's Gravenpolder, paard, varkens, stroo en landbouwgereedschappen, Neervoort. 23 '8 H. Arendskerke, meub. goederen, Hollm. Verh. 24 Driewegen, vrachtrijdersinspan, Hollm. Verboek. 24 Hansweerd, 5 huizen, schdur en erf, Scbram. 24 Hansweerd, 4 huizen met erl, Liebert. 25 Baarland, 9 paarden, 34 st. hoornvee, landbouwgereedschappen en huisraad, Neervoort. 26 Groede, houtwaren, Hammacher. 28 Schoondijke, 50 olmenkr., Hammacher. 28 Baarland, 3 paarden, 4 stuks hoornvee en inspan, Hollm. Verhoek. Bazaar Herv. Schoolvereeniging. Het Comité van den Bazaar maakt ■1^^» bekend, dat de prijzen, die op de loten vielen, alléén tegen inlevering van het lot verkrijgbaar zijn in 't Slot Oostende op Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Februari a.s. van 10—12, 1—3 en van 6—9 uur. Namens het Comité, Goes, 18-2-'10 H. VISSERS, Seor, Wegens den omvangrijken arbeid, dien het samenstellen van de trekkingslijst mee- brengt, kunnen de prijzen niet eerder be schikbaar gesteld worden. Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsteenen, Slijpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enz. Groot Magazijn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. des namiddags 3 uur, zal door door de Architect W. STERK te Schore, namens dhr. P. DE DREU te Kloetinge, in de herberg van de Wed. Akkerman te Klse- tinge worden Het bouwen van oen nieuw Woonhuis, Schuur en verdere daartoe behoorende werken op een perceel grond aan den Postweg nabij het dorp. Bestek met 2 teekeningen zijn verkrijg baar a f 1.15 fr. p. p. bij bovengenoemden architect, door wien tevens nadere inlich tingen worden verstrekt. De aanmelding van kinderen, die in 191U voor eene uitzending naar V acantie- Of Herstellings-Kolonie in aanmer king komen, kan door ieder inwoner van Gobs geschieden vóór I Maart 1910 bij de waarn. Secr. der Goesche Veree- nigiLg voor Gezondheidskolonies Mej. F. B AETENS. Nieuwe Ajours en Crêpe's, zeer nieuw. in verschillende breedten en prijzen. Inland8cheen Engelsche Keper in diverse prijzen. Wit en Crème „ViyELLA" met waarborgstem- pel; gegarandeerd Engelsch Fabrikaat. Te Koop in ZUID-NEDERLAND, zeer gunstig ge legen, een sedert jaren filiuk bestaan op- leverende ZAAK. Uits ekend geschikt voor R. K jonggehuwden. Brieven voor ïnformatiën te zenden on der motto: „Groothandel" aan het bureau van dit blad. Ter Stoomdrukkerij van Y J. TALSMA, Goes, kunnen direct geplaatst worden. Met Mei gevraagd bij W. VAN 'tWESTEINDE, Ovezand. gevraagd v. g. g. v. tegen 1 Maart a.s. Wa8ch buitenshuis. Inlichtingen adres Boekh. Y. TALSMA, Lange Kerkstraat, Goes. Door teleurstelling tegen 1 Maart ge vraagd woning beschikbaar met 260 roeden grond. Adres K. JANSE Mz., 's Heer-Arendsk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3