UIT ZEELAND. Kunst en Wetenschappen. tvelke in 10 gedeelten van f2500 zaj worden aangegaan, een vaste rente en, minimumjroers te bepalen. De gemeenteraad heeft naar aanleiding van deze opmerking van Ged. Staten de rente op' 4 pCt. vastgesteld, voor de ge. heele leening, doch besloot de minimum- koers voor elk gedeelte der leening door Burg. en Weth. te laten vaststellen. Het Katholiek°Staatkundig Program In „De Noordbrabander" wijdt de heer B. R. F. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, eenige artikelen aan ons Staat kundig Program. Hij: wijst op enkele punten, die z.i. wijziging jof verduidelijking behoeven en eindigt zijne beschouwing aldus: Het was niet mijn doel wijzigingen in ons program voor te stellen; op de ver- jongenskuur, die mij noodzakelijk toe schijnt, heb ik de aandacht van volks vertegenwoordigers en van besturen van R. K. Kiesvereenigingen willen vestigen. De vraag rijlst daarbij natuurlijk: Op "welke wijfee kan eene grondige herzie ning tot stand komen? Het komt mijl voor, dat het raadzaam zoude zijn thans een anderen weg te volgen dan in 1896 gevolgd is. Mijns inziens is het onweersprekelijk, dat de belangstelling en de deelneming in onzen staatkundigen toestand vooral in de twintigste eeuw bij do kiesgerech tigden belangrijk zijn toegenomen. Er is een algemeene bond van R. K. Kies vereenigingen gevormd te Utrecht. De lang bestaande Noord.Brabantsche Bond, die de herinnering bewaart aan den grooten staatsburger mr. J. B. van Son, is verjeugdigd. In Limburg zijn wij getuigen van eenen opbloei van het staatkundig leven. Aller wegen zijn corpsen van Roomsche jonge strijders gevormd (men noemt hen pro- pa-gan-dis-ten) die keer op keer schoone overwinningen behalen. Dies zou 't alleszins overweging ver dienen om de herziening van *t program tot stand te brengen door een gemengde commissie uit de katholieke volksverte genwoordigers en uit de katholieke Bon den van kiezersvereenigingen, om der halve de Bonden als zoodanig medezeggen schap toe te kennen in den nieuwen vorm van ons program, altijd met be houd van de inleiding, die is onze staat kundige belijdenis. Ten slotte wensch ik de hoop uit te spreken, dat ook de redactiën der Ka tholieke Dagbladen het denkbeeld zullen willen overwegen en daarover hunne mee ning zuilen willen kenbaar maken. De Belgische missie De leden van de Belgische missie heb ben tijdens hun verblijf in de residentie verschillende bezienswaardigheden van 's Gravenhage bezocht, o.m. het Maurits- huis, het Huis ten Bosch, de Konink lijke Bibliotheek en het Penningkabinet. Minister van staat Beernaert, hoofd der Belgische missie, was Vrijdag tengevolge van eene lichte ongesteldheid verhinderd deel te nemen aan hel diner, dat de minister van buitenlandsche zaken ter eere van de missie gaf. De overige leden (der missie hebben aan het diner deelgenomen. De Belgische missie is Zaterdagochtend per Holl. Spoor van 9 u. 36 naar Brus sel teruggekeerd, aan het station uitge leid door Hr. Ms. adjudant baron Van Asbeck, die door de Koningin aan de zending was toegevoegd, en door den Belgischen gezant, baron Guillaume, en verdere leden der legatie. Uit de Staatscourant. De St. Crt. no, 24 bevat de oprich tingsakte van de Coöperatieve Boeren leenbank te Haamstede. Goes. De Werkliedenvereeniging St. Jozef gaf Zondagavond j.l. voor hare leden eene soirée in de zaal der So-> cieteit V. O. V. alhier. Twee blijspelen en eenige komische voordrachten vormden het program, dat onder grooten bijval der talrijke aanwezi. gen werd afgewerkt. De Vereeniging tot Weezenverpleging in Noord- en Zuid-Beveland zal op Vrijt dag 4 Februari des namiddags om 2 uur een Algemeene Vergadering houden in de Prins van Oranje alhier. De agenda is van huishoudelijken aard en omvat: jaarverslag en rekening 1909, begrooting 1910, verkiezing van bestuursleden, we gens periodieke aftreding en ingekomen stukken. Naar wij' vernemen, zou door dea heer B. in de z.g. Poel, achter den Strui kelblok onder deze gemeente een ter rein zijn aangekocht, waarop circa 75 flinke woningen kunnen worden gezet. Voorloopig zal een tiental dier woningen gebouwd worden, waar-door aan de heer. schende slapte in de bouwvakken alhier een einde komt. De R. K. Kiesvereeniging houdt op Dinsdag 1 Februari a. s. eene algemeene vergadering op de bovenzaal van Café Maartense, Groote Markt alhier, 's avonds- te 8 uur. De agenda is van huishoude lijken aard. Twee Hollandsche globetrotters, de heeren C'. K. Aben en .1. Holstein, zijn Maandag j.l van Breda vertrokken voor een voetreis rond de wereld en hebben Zaterdag j.l ojp hun tocht ook onze ge meente aangedaan. De globetrotters zijn kenbaar aan een band rond hun arm, waarop de nationale kleuren rood, wil en blauw. Door den ver koop van Ansichtkaarten met hun portret trachten zij1 in hun dagelijksoh onderhoud te voorzien. Tooneeluitvoering St. iozefs-gezellrn- vereeniging Middelburg. Voor een stampvolle zaal had zoowel j.l. Vrijdag als j.l. Zondagi de groote tooneeluitvoering plaats, welke door de St. Jozefgezellenvereeniging in vereeniging met het St. Jozelpatronaat Werd gegeven. Dank zij de Imaatregelen door het be stuur genomen, heerschte ondanks de volte eene stipte orde in de zaal. De opvoering van „Ciarranza" verliep uitstekend en een woord van lof en hulde komt den acteurs toe voor de uitstekende wijze, waarop zij hun rol interpretreerden. De fraaie costumes uit het alelier van den heer H. Meijer te Alkmaar droegen er niet weinig toe bij om den indruk v,a,n het geheel le verhoogen. De klucht: „Hansworst in 't verhoor" deed allen schuilden van 't lachen en werd eveneens uitstekend gespeeld. De Zondagavondvoorstelling werd bijge woond door den Zeer Ecrw. heer pastoor Brüggeman en zijne beide kapelaans. Onder de pauze werden grabbeltonnen gehouden met aardige surprises (meer dan 700 in getal I) ten bate der St. Eli- zabethvereeniging. Op het einde van den avond hield de pastoor onzer stad eene gloedvolle toe spraak, waarbij hij den ijver van den be minden patronaatsdirecteur, den Weleerw. heer Annegarn, prees en zijne tevreden heid uitdrukte over het streven en wer ken der St. Joizefgezellen en jongelingen.. Een donderend applaus bewees, hoezeer de woorden van den vereerden herder dezer gemeente bij' de aanwezigen in goede aarde vielen. Zondag 6 Februari a.s. zal voor de derde en laatste maal deze tooneeluit voering plaats hebben, ditmaal toegan kelijk voor het pnbliek, tegen matig en- trée. De R. K. Kiesvereeniging zal Vrijdag 11 Februari a.s. hare gebruikelijke jaar vergadering houden. Bij1 die gelegenheid zal de heer J. W. Vienings, redacteur der Nieuwe Zeeuwsche Courant, eene le zing houden, getiteld: „De Strijd onzer dagen". 1 In den nacht van Zaterdag op Zon dag is inbraak gepleegd in een pakhuis op de Beenhouwerssingel. Door de tot nog" toe onbekende (laders werden ont vreemd 20 parapiuies en 3 stukken flanel. Vlissingen De Belgische loodsschoener ik». 9, schipper E. Blonde, heeft Vrijdag morgen, tijdens een hovigen storm, de uit vijf personen bestaande bemanningl gered van de Belgische vischsloep no. 59 van de Panne, schipper Viaene. Dit vaartuig, geladen met schardijti, werd ter hoogte van Ostende in zinken den toestand aangetroffen. Het was door de zee op zij' geworpen, waardoor de lading verschoof etl het schip volliep. De geredden zijn Vrijdagnamiddag te Vissingen aan wal gezet. Heden is hier aangekomen het En- gelscho stoomschip ,,Dacre Hill" van Port Arthur met pitchpine balken voor de firma Alberts. De propaganda-club van St. Thomas van Aquino houdt Vrijdag a. s. des avonds 8 uur een groote jaarvergadering in het Concertgebouw, welke vergadering toegan kelijk is voor alle Katholieken. De R. K. Volksbond houdt Donder dag 3 Februari des avonds 8 uur een ver gadering in het Concertgebouw. De agenda bevat 5 punten, w. o. een voorstel betref fende de St. Barbara-vereeniging. In het lokaal Bellamypark (voor malige ijzeren brug) zal heden, Maandag, vanwege de afdeeling Vlissingen van de Nat. Christ. Geheel-onlhoudersvereeniging een openbare samenkomst worden gehou den, 'Opgeluisterd door lichtbeelden. Als spreker treedt io>p de heer H. J. Bulten te Doetinchem. „De toegang tot deze samenkomst is vrij, zoodat wel op een druk bezoek miag worden gerekend. (VI. Crt.) - Donderdag 3 Februari zal alhier een samenkomst worden gehouden van de verschillende afdeelingen van den Ghr. N.a.t. Werkmansbond in onze pro vincie. Door den heer B. P, Zoethout, lid van de afdeeling 'tZand (bij Mid delburg) zal een bespreking worden in geleid over Staatspensionnoering. (VI. Crt.) De positie van de bij 't fort de Nolle gestrande Fransche schoener „Marie Lau ra" is thans zoodanig, dat het schip geheel verloren is. Met laag water kan men rond het schip wandelen, terwijl hij hoog water de goL ven in het schip slaan. Gisteren (Zondag) kwamen vele hon derden een kijkje nemen. Zierikzee. Donderdagavond had voor een stampvolle zaal de uitvoering plaats van de Dollarprinses door het Ned. Ope rette-Ensemble (dir. A. Janmart Jr.,). Zoo groot was de belangstelling, dat reeds uren, voordat de voorstelling een aanvang nam, de eerste rangen Waren uitverkocht. Echt Amerikaansch is deze operette, toaarin de dollar een niet geringe rol speelt en Waarvan de vertolking boven allen lof is. De melodieën zijn aardig: en bekoorlijk en blijven den hoorders on willekeurig in het geheugen. In niet gei- ringe mjate draagt daartoe hij de wijze,, waarop de solisten zich gekweten heb ben van hun taak. De Amerikaansche milliardair, John C-ourder, werd uitstekend weergegeven door den heer Jan Grootveld, die vooral door zijn komisch lalent. ten einde toe boeide. Ook de heide hoofdpersonen Frei- herr Hans en Fredy Wehrburg werden uitstekend vertolkt door de heeren van Beeni en Vigeveno', die de beide Duifr- sche edellieden, naar Amerika gekomen, ooi fortuin te matten, uitstekend typeer den. Va.il de dames vervulden de heide Dol- larprinsessen Alice Gouder en Daisy Gray uitstekend haar rollen, terwijl de leeu- Wentemster Olga haar talent op mees terlijke wijze ten toon spreidde. De dai- mjes Mej. Greta Jonkers, mevrouw SaJ- mjehtini en Mej. Garry Pinksen vervul den deze drie hoofdrollen. Ook de kleinere rollen waren door da mes en heeren goed bezet. Een uitbun dig applaus viel den spelers dan ook herhaaldelijk ten deel. Wat evenwel de taal aangaat, waarin deze operette gestoken is, een West-In disch planter zou zij'n negerjongen der gelijk HoJlandsch nog kwalijk nemen. De kunstwaarde van dit stuk ligt dan, ook meer in het muzikale karakter, voor het overige meenen ,wo het 't best to kunnen typeeren met: een -goed kennis- stuk. Op Donderdag 3 Februari zal da ja,ai-vergadering van het PI. Com. voor Kath. Soc. Actie gehouden worden in het Patron,aatsgebouw. Uit de belangwekkende agenda stippen wo aanaftreding secretarisjaarverslag secretarisverslag Pers.coimmitéverslag enquête-commissie voor werkeloosheid vragenbus. Het Bestuur heeft het zeer toe te juichen besluit genomen, ook donateurs toe te la,ten tot deze vergadering en hoopt, dat velen door hunne aanwezigheid van hun belangstelling zullen blijk geven. Ons Comité gaat, dank zij zijn actief Bestuur, een tijdvak van verhoogden bloei tegemoet. Wij kunnen .nader mededeelen, (lat Mp| 7 Januari voor „Algemeene Ontwikke ling" zal lezen de heer G- K. A. Non- hebei, scheikundige te Middelburg, over het onderwerpEen blik in het boeven- leven of gerechtelijk scheikundig onder zoek naar bedrog, misdaad en boeven streken. Zooais men iweet, zal de klok dei- Kleine Kerk niet meer vo,or ons slaan, doordat Burgemeester en Wethouders haal bij besluit van 26 Januari een eervolle rust hebben geschonken. Ook haar drukte de last der jaren zwaar, zoo zwaar zelfs, dat zij versleten .schijnt te zijn. Aangaande haar ouderdom weet de ge leerde kenner van Zierikzee's historie een en ander mede te deelen. Daaruit blijkt, dat zij reeds in 1603 niet jong meer was en in dien tijd een grondige herstel ling had te ondergaan, doordat zïj gel- heel was verloojien. Waarschijnlijk da teert ze dus uit de dagen v,an vóór de Hervorming. Daar ons nog de klokken van Stadhuis1 en Zuidhavenpoort resten, zal het ge mis wel niet te sterk gevoeld worden, al was zij1 voor de bewoners uit heb middengedeelte onzer stad een welkome aankondigster van den tijd. In de afgeloopen week hadden de examens voor de 'posterijen plaats. Aan den heer S. Ochtman Rz„ van hier is het post-radicaal toegekend. Do veerschipper I. J. Porreij bevond zich Vrijdagnacht met zijn vaartuig tijdens stormweer voor de Val alhier, toen door het onklaar geraken van het roer het vaartuig tegen den dijk sloeg en geheel verbrijzeld werd. De opvarenden konden zich door cup den dijk te springen redden. Het vaartuig is totaal verloren. Het gerucht ga,at, dat de Rotler- damsche Tramweg-Maatschappij niet voor nemens zou zijn, om bij het eindigen van het contract 'met den Staat betref fend© het postvervoer, dit op dezelfde wij'ze te hernieuwen. Het gevolg zou d,a,n zijn, dat de vroeg - trein naar Steenbergen en de nachttrein naar ZierikzeeBrouwershaven zouden uitvallen. Wijl kunnen mededeelen, dat deze ge ruchten niets meer zijn als geruchten, daar omtrent de plannen van genoemde Maatschappij voorloopig niets niet zeker heid is te zeggen. Kapelle-Biezelinge. Vrijdagavond hield het mussehengilde „Onderling Belang" in het nieuwe Stations-koffihuis van dhr. Ver- vaat, haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat over 1909 Ingeleverd waren 461 musschen, 434 rat ten, 377 muscheieren, 28 duiven, 3 kraaien en 1 ekster. De premie's voor het hoogst aantal ingeleverden, van f 1.50, ft, 10.75 en 10.50, werden respectievelijk behaald door dhrn. M. de Vos, P. v. Iwaarden, A. Bierens en I'. Gijzel. Tot voorzitter werd gekozen dhr. P. y. Iwaarden en tot commissarissen dhrn. A. Murre en P. Gijzel. Verschillende nieuwe loden werden voorgesteld en aangenomen. De avond werd op een gezellige wij'ze doorgebracht en met een gemeenschappelijke maaltijd besloten. Kwadendamme. Door het bestuur van onze Rederijkersvereeniging „de Vrienden kring" is besloten op Donderdag 3 en Vrijdag 4 Februari een uitvoering te geven m de zaal van idhr. F. van Tichelen alhier. Vroolijke stukjes staan op het programma, hetwelk opgeluisterd wordt met pianobege leiding door den heer A. Walraven alhier. Hansweert Het alhier bewesten '1 ka naal gezonken Motorjacht „Mariesette" is heden door „de Redder" van de firma Aerling van Antwerpen gelicht en opge sleept naar Antwerpen. Oevorafschuiving a a n (1 e n W estkapelsehen Zee d ij1 k. Men schrijft ons: Zondagmorgen hebben wij een bezoek gebracht aan Westkapolle, het dorp flat hij velen bekend is om zijn dijk, dat meester stuk van onze voorvaderen, die door het aanleggen daarvan, Walcheren hebben we ten te beveiligen tegen de steeds daar met woedende beukende golven der Noord zee. Aan dezen, een paar kilometer langen dijk. is Zaterdagmorgen een vrij ernstige breuk ontdekt en wel, dat op een plaats aan den voet eene afschuiving is ontstaan van meer dan 100 Meter lengte. Aanvan kelijk was de breedte ruim 5 Meter, maar in den loop van den dag werd hij1 laag water steeds |meer van den dijk afgenomen. Dit kan gemakkelijk geschieden, daar ter plaatse der afschuiving slechts een geringe kleilaag aanwezig is. De tweede palenrij was echter in staat het woedende element althans voorloopig te keoren. Zaterdagavond bij laag water is men begonnen met het werpen van zakken, gevuld met duinzand, in het gat en men is daar ondanks den nog steeds woudenden storm, mede door blijven gaan zoolang het opkomende water dit toeliet. Toen Zondagmorgen het water weder afging, bleek, dat de Zaterdagavond ge storte zakken, onder water gezakt waren; men begon direct met er weer eenige hon derden boven op te werpen, waarvan wij er echter direct bij het opkomen van het water weder zagen wegdrijven. Het doel is eene co-inpaste massa te krijgen, die voorloopig het water belet verdere verwoestingen aan te richten. In het geheel zijn reeds 20.000 zakken besteld. Later zal men trachten achter de eerste palenrij1 weder de besaltglooiing te herstel len. De groote steenen der oude glooiïng zijn als kleine grintsteentjes weggespoeld. Naar wijl vernemen bestaat het grootste gevaar hierin, dat Je zee ter plaatse zéér dicjp1 is, betrekkelijk vlak onder den kant niet minder dan 35 Meter. Voor de „dijkers", het gedeelte van de Westkapelaars, die van het werk aan tien dijk leven, is het herstellen der breuk zéér welkom, daar zij onder groote werkeloos heid te lijden hebben. Domburg. Vrijdagavond vierde liet fan fare-korps „Apollo" alhier, zijn tienjarig bestaan, tegelijk gevende een openbare uit voering. De voorzitter voerde bij die ge legenheid liet woord, en somde de op komst en bloei der vereeniging. Daarna sprak de burgemeester een toepasselijk woord Den idirecteur werd namens de ver eeniging een souvernir aangeboden. Een 10-tal nummers werden verdienstelijk ten gehoore gebracht, afgewisseld door een komediestukje. Do talrijk aanwezigen toon den zich erkentelijk voor het hun gebo dene. (VI. Crt.) Koewacht Zondag zijn een zestal perso nen, uil iedere wijk dezer gemeente één, naar de pastorie geweest met een adres door veie ingezetenen geteokend, om den pastoor to verzoeken het besluit van het kerkbestuur om, de kerk op Belgisch grond gebied to verbouwen, niet uit te voeren. Na eene langdurige bespreking werd do aanbesteding, die op a. s. Donderdag be paald was, uitgesteld. Ter neuzen Het maken van een drijl- vende aanlegplaats met toeleidende brug en landhoofd alhier en het maken en in- hangen van twee paar vloeiijzeren ebdeu ren aan de Oostsluis alhier, is door den minister van waterstaat opge dragen aan de firma Van Egmond ('o. &te Zoeterwoude voor f 34200. De werkeloosheid neemt hier nog steeds toe. Ofschoon bijna alle landbou wers hier in den omtrek zooveel mogelijk werk verschaffen en al doen, wat in hun vermogen is om den nood te lenigen, zijn toch nog vele arbeiders tot stilzitten gedwongen. Des ta erger wordt klit, als de mensehen ziek worden en de hulp van den dokter moet worden ingeroepen of versterkende middelen noodig zijn. Vooral nu blijkt, hoe nuttig het Ziekenfonds is, waardoor reeds veel ellende is voorkomen. Voor den werkman in deze buurt is het wel jammer, dat de kanaalwerken voltooid zijn en nog meer, dat het met de staalfa briek zoo treurig verliep. Verhuizing naar Amerika is daarvan voor velen het gevolg. („Luctor",) Sas van Gent. Alhier werden sedert eenigen tijd varkens uit Frankrijk inge voerd, geslacht en dan naar Gent en Brus sel verzonden. Het scheen Jat de per soon die dezen handel dreef in commissie, aan zijne verplichtingen daarbij te kort kwam. Althans Woensdag kwamen ee'n paar Fransche heeren, die den deurwaar der uit Terneuzen lieten ontbieden om beslag te leggen op de ter verzending gereed staande varkens, doch daar de eigenaar hiervan niet bepaald bekend was, kon hieraan geen gevolg worden gegeven. (Zei.) - Deze week werd alhier aan het sta tion een mooi gouden dameshorloge ge vonden, waarvan de eigenares zich tot heden nog niet opdeed. (Zei.) Biervliet Dinsdag dor vorige week had in de Kath. (kerk de plechtige uitvaart plaats van den overleden heer C. B. Tho- maes, die Zaterdag na een langdurig lijl- den in den ouderdom van bijna 70 jaren is gestorven. Jaren achtereen was hij het eenige Katholieke raadslid, te Weten in den tijd van de burgemeesters Bekaan en de Vos, Hij' bedankte voor den raadszetel, om dat hij niet de eenige vertegenwoordi ger zijner partij wilde zijn. Van drie polders was de lieer Tho- maes dijkgraaf, n.l. van den Elisabeth- Beukels- en Pa,ulinapolder. Ook was hij' gezworene van den Koninginnepolder. Drie dezer vier pol ders zijn zoogenaamde zeepolders. Om zijn kennis van polderzaken en zeewer- ken was hij' tot die betrekkingen verko zen. Reeds vele jaren Was hiji rustend landbouwer. (Zei). Breskens. Naar wij vernemen is tegen enkelen proces-verbaal opgemaakt wegens het gooien met sneeuwballen, waarbij enkele ruiten zijn stuk geworpen. Schoondijke. Woensdagavond j.l. had de jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot verzekering van varkens, Voor het eerst onder voorzitterschap van den nieuwen voorzitter J. M. Risseeuw. Deze wijdde een woord van hulde aan zijn voorganger, de heer A. van Male, die 30 jaar lang die functie had hekleed vanaf de oprichting en in het wel en wee der vereeniging haid gedeeld en alles had gedaan om tot den bloei mede te wer ken. Daarna; werd het verslag over 1909 behandeld, waaruit bleek, dat 86 leden en 6 donateurs gehoekt stonden en 111 varkens waren verzekerd. De inkomsten bedroegen f 363.01 en de uilgaven f256,15, waardoor het kapitaal steeg tot f 1592.825. De inleg voor nieuwe leden bleef be paald op1 f 5, de contributie op 15 cent maandelijks per varken. Uitkeering zal ge schieden a 40 cent per K.G. bruto. Als bestuursleden werden herkozen Abr. Risseeuw, Iz. Seen en .1. P. Smoor en ten slotte de heer A. van Male als eere-voor- zitter benoemd. (Br. Crt.) Ijzendijke. Voor een talrijk publiek gaf het zangkoor alhier Donderdagavond zijn eerste concert in de Ned. Herv. Kerk. Onder leiding van zijn directeur, den heer I. J. van Rosevelt, werden een tiental lie deren gezongen. T'er afwisseling van hot vocaal wer den een tweetal orgelstukken gespeeld door den organist der kerk, benevens twee quartetten voor viool en t'luit. Het concert is uitmuntend geslaagd. Inaugurale" rede van dr. J. Th. Beysens. Op Maandag 7 Febr. a.s. zal de Zeer Eerw. Hooggel. Heer Prof. Dr. J.Th. Bey sens,7 hoogleeraar aan di Universiteit te Utrecht, zijn inaugurale rede houden over: „Dualistische teleologie als wijsgeerige the orie." Albert Vogel te Zierikzee. Albert Vogel kwam Vrijdagavond te Zie rikzee voor een vrij talrijk publiek frag menten voordragen uit Shakespeare's Co- riolanus. In aanmerking genomen het zich slecht eigenend decor, waarover de Concertzaal beschikt v,oor dit soort vertooningen, heeft de voordracht voldaan en in de laatste ge deelten de bewondering tot op het hoogst gevoerd. Voor een voordracht-kunstenaar als de heer Vogel is evenwel omgeving slechts bijzaak, evenals rythmus en klank-expres sie. Zelfs de oostumeering, het klassieke senatoren-gewaad, dient slechts om (de gedachten in een bepaalde richting te sturen. Stemme-klank en gebaren-plastiek vormen het karakteristieke van dit soort kunst, die door (deze middelen de aan dacht van den toeschouwer bindt. Het zal geen betoog behoeven, dat het fragmentarische der voordracht eeniger- mate 'n belemmering is voor 't begrijpen der geweldige tragiek van dit Shakespeare- drama, ook al wordt 'n enkele maal ge wezen naar den inhoud dei' uitgevallen fragmenten. Om zich in te leven in de hevigheid v,an liet Coriolanus-karakter, is het noodig de ontwikkeling van het drama te volgensommige dier deelen zijn daar voor bepaald onmisbaar. Waar van al de „Dramatis personae" slechts de hoofdpersoon naar voren treedt, daar heeft men slechts den kunstenaar te beoordeelen en diens spel, in zooverre het dien persoon verbeeldt. Dan uit zich dat oordeel in den vorm van een lof-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2