CHAMPAGNE PILZ Prima Heineken's BOK BI ER UITSTEL IS GEVAARLIJK, PALM-PILLEN Aanbesteding. Aanbesteding. C. p. VAN SPRANG, Vanaf Vrijdag 28 Januari verkrijgbaar J. J DE VLIEGER, Rotterdamsche Kade 0 239, Middelburg. GEMENGD NIEUWS, Vrijdag 4 Februari 1910, aanbesteden Zaterdag 12 Februari 1910, aan te besteden: Nieuw! Nieuw! CITRONENPERLE. De Nieuwe Vrij Alcoholische Verfrisschingsdrank. Voor het eerst in Holland. ALOM VERKRIJGBAAR. Aanbesfedfage.ffi Verpachtingen. Eerste Nederlandsche Pilzfabriek, pottenbakkerssingel Q 53, Middelburg. S. de Jonge Mulock Houwer, St. Adriaanstraat, Goes. Nieuw! 0T Nieuw! per fust en gebotteld. tori voordeele der gemeentekas. De voorzitter stelt aan de orde 2 vra gen: le. zal de Raad de keuring van varkens op trichine opdragen aan den keurmeester? 2e. Tegen loon, zoo ja, hoe veel dan? De heer Dekker constateert dat daar liggen: een voorstel van B. en W. tot gratis keuring: een van de financieele commissie tot keuring voor 50 cent per beest; en een adres dor slagers om ver minderd tarief of gratis keuring. Spr. kan niet gemakkelijk er toe komen om te stemmen voor een van heide voorstellen. Wel voelt hij er voor om do adressanten te helpen. Als 't geschiedt door een des kundige in gemeentedienst kan het keur loon minder zijn. Aan de andere zijde is 't ook waar dal de Raad niet 't recht heeft den keurmeester het onderzoek op trichinen op te dragen. Hij is er nieit toe verplicht blijkens zijn instructie. Vol gens deze moet hij een stukje vleesch uit 't varken in een busje doen en bij een deskundige doen bezorgen. Hiervan, wordt nu al eenigszins afgeweken, want het vleesch wordt in oen zakje bezorgd. Dat doet een loopjongen. Maar keuren, op trichine en blaaschworfn is geen werk voor een loopjongen. Dat is een kunst, en die dient betaald te worden. De ge meente laat dan ook 50 cent per var ken betalen. Het is onbillijk dat werk gratis te laten verrichten. Het gaat niet. aan pin, met B. en W. te zeggen: wan neer wij de trichinekeuring aan den keur meester opdragen heeft deze minder werk. Spr. wil een kleine vergoeding zien, gegeven, bijv. f0.25, waarvan 10 cent aan den keurmeester. Het is te weinig; rnhar het is een kleine vergoeding om dat 't buiten zijn instructie gaat. De heer v. d. Leeuw acht 't onrecht vaardig alle keuringen vrij' te laten en alleen de varkens te belasten. De heer Hollmann erkent gaarne dat de keurmeester een 'bekwaam en kundig ambtenaar is; maar kent hij die keuring uit de. praktijk en heeft hij den tijd er voor; en wie zal hem bij ontstentenis vervangen? Is er dan geen gevaar dat de burgerij somwijlen ongekeurd vleesch zal eten? De heer Von Schmidt herinnert aan de debatten in ïle Raadsvergadering van 1907. Toen is van dergelijke heffing invloed op de vleeschprijzen gevreesd. Spr. deelt die vrees. Het is de indirecte belasting voor de mindergegoeden en daaraan mag de Raad niet meewerken. De regeering gaf een voorbeeld door den accijns op var- kensvleesch af te schaffen. De heer Dekker zegt dat hot hier een werk geldt, dat den vollen man vraagt. Nu heeft door de afschaffing van de keu ring van particulieren de keurmeester wel minder werk, doch 't verschilt slechts 8-1 varkens in een jaar; dat is niet zoo'n reusachtige vermindering. De heer van Schmidt heeft op eenigszins roerenden toon den minderen man in debat gebracht maai' wanneer op een varken van 200 pond 50 cent gelegd wordt, beteekent flit voor dien ar.me, wanneer hij 10 pond vleesch gegeten heeft, -een verlies van een cent. (Gelach.) Men moet derge lijke argumenten uit 't debat houden. De voorzitter zegt dat de keurmeester gediplomeerd en alleszins voor zijn laak berekend is; en dat hij bij eventueele afwezigheid zal worden vervangen door den .assistent-keurmeester, en deze dooi den heer Risch, die zich bereid verklaard heeft dit werk eventueel kosteloos te zul len verrichten. De heer v. d. Bout wijt;t et' op dat die 84 varkens behoorden aan ingezetenen die verspreid wonen, waardoor nogal veel tijd verloren ging. De heer Temperman zegt dat de fi nancieele commissie zijn voorstel hand haaft. De keuring van varkensvleesch is evengoed vrij ftls van rund- en kalfs- vleesch. Spr. vertolkt den lof van des knndigen en slagers over den keurmeester; en wat het argument vair den heer Van Schmidt zegt omtrent 't belasten van het vleesch dor mingegoeden, er zit aan een varken nog menig kluifje daar de min- gegoede moet afblijven; bovendien wat is nu 50 cent per varken! l)e heer Von Schmidt herhaalt van de financieele commissie geen antwoord te heljhen gekregen op zijn vraag, waarom wanneer de gemeentekas moet wor den geholpen juist de varkens moeten aangesproken worden. De heer Temperman zegt dat de heer Von Schmidt dat antwoord zelt in zijn eerste rede gegeven heeft, namelijk dat op rund- en kalfsvleesch reeds een ac cijns drukt, en varkensvleesch onbelast is. De heer de Witt Hamer verdedigt het voorstel van B. en W. voor koslelooze keuring. De keurmeester vraagt en be hoeft geen hooger salaris. Blijkens zijn eigen schrijven zal hij minder werk krij gen wanneer hij- zelf die keuring ver richt. B. en W. mogen niet toegeven aan den aandrang om uit deze keuring een, slaatje te slaan, hetzij voor de gemeen tekas, hetzij voor den keurmeester. Bo vendien de wet verbiedt de heffing van keurloon. Art. 254 cler gemeentewet zegt dat keuringrechten tot geen hooger be drag mogen geheven worden dan ver- eischt wordt tot dekking van de ten laste der gemeente komende kosten. De heer Risch zegt dat het hem niet duidelijk is dat keuring geld moet kos ten en dat speciaal voor deze zou moe ten worden betaald, die toc-h niet iet; aparts maar een onderdeel der keuring is. Een keuring -op varkens doch niet op trichinen, is geen goede keuring. De beer .v. d. Ven vraagt waarom ook niet de nadruk gelegd wordt op de keuring van rund vleesch bijv. op tuberculose. De heer Risch toon! aan dat deze keu ring met die opi trichine hoegenaamd niet te v-ergelijk-en is. De heer Dekker constateert dat de Baad niet rijp is voor een beslissing en stolt ooi- de behandeling te schorsen tot een 'o-lgendo vergadering. Ei- is geen haast bij. Bovendien is een onderzoek gew-enscht naar aanleiding van 't wettelijk bezwaar van den heer Hamer. Te Middelburg, zegt :jpr„ bestaat -een dergelijke heffing wej. De heet- Pilaar is 't daarmee eens. De voorzitter stelt namens B. en W. oor die quaestie nu af te handelen. Hier tegen verklaren zich de heeren Hollmann, Temperman, Pilaar, Donnar, Dekker en v. d. Ven. Voor Üe overige heeren6 tegen 6, zoodat de stemmen staken. De behande ling wordt hierop geslaakt. Bij de rondvraag vcstigL de heer Pilaar de aandacht ,van den voorzitter op 't on hebbelijk optreden der jongens als er sneeuw ligt. Spr. was getuige van 't geen heden aan de Meisjesschool werd afge speeld, en heeft een woord van lof voor den agent van politie Drever, die daarbij zoo kalm en flink is opgetreden. Spï. \i-aagt moor politietoezicht bij genoemde school. De heer Donnet' vraagt dit voor school A De voorzitter zegt dat er te weinig poli tie op de uren van uitgang der scholen disponibel is om alle schol-en te bezoeken, doch zal deze zaak in gedachten houden. De heer v. d. Bout heeft 'tschouwspel op de .Beestenmarkt ook gezien en heeft aan den commissaris gezegd dat 't poli tiebureau -en de kachel best eenige minu ten zonder toezicht kunnen zijn op bedoel de uren. Indien de agent Drever, wiens optreden Spr. mede zeer prijst, zich aan een der kwajongens vergrepen had, Spr. zou niet geaarzeld hebben zich als getuige li décharge hij- de rechtbank op te geven. De vergadering wordt door den voor zitter gesloten. wordt de buitenmuur doorgebroken, zoo is de ronddraaiende binnenkust niet. met de zuurstofvlam te bewerken. Ineengezakt. Te Beerta (Gr.) is Maandagavond laat door de zware sneeuw vracht, die op het huis was blijven liggen, het dak der behuizing van den arbeider B. Louis plotseling ineengezakt. Met moeite wist -een der bewoners zich te redden. E e n g 1 ad d e die f. Do gemeenteveld wachter van Houlhem bij Valkenburg, had einde der vorige week een goede vangst gedaan door de aanhouding van een Pruis. Na een© achtervolging door don veldwach ter van circa een half uur over slo-oten, weilanden, velden enz., werd de Pruis gegrepen, die getracht had in Valkenburg een diamanten dasspeld te verkoopen. Bij zijne aanhouding wa.s de Pruis gekleed volgens den laatsten snit, met gouden lorg net, in het bezit van dolken, een geladen revolver, dievenlantaarn enz., benevens van diamanten, briljanten, paarlen, gou den en zilveren sieraden enz.; de juiste waarde hiervan is niet hij benadering te schatten, doch moet enkele duizenden gul den bedragen. De Pruis werd naar de Val- kenburgsche kazerne overgebracht en er achter slot en grendel gezet, ten einde nadere informaties in te winnen omtrent zijn persoon en omtrent de herkomst, der kostbaarheden. Thans is uitgelekt, dat de Pruis uit z'ijn preventieve hechtenis in do marechausseekazerne te Valkenburg ontvlucht is. De brigade-commandant, ont waalde bovendien tot zijne ontzetting, dat do Pruis schier alle kostbaarheden, die men hem had ontnomen, 'en in do kazerne bewaard werden, voor de tweede maal had gestolen. Er is nog geen spoor van den vluchteling ontdekt. Een „draaiende" Brandkast, Do „Nieuwe liott. Cour." gaf voor eenige dagen een uittreksel uit het „Tijd schrift der Maatsch. v. Nijverh.", waarin do beschrijving voorkomt van een nieuw soort brandkast, die zoo goed als onaan tastbaar is voor inbrekers, welke als nieuwste nieuwigheid in hun „vak" met den snijbandor onder inwerking van de zuui-stof-acetyleenvlam de dikste kluis- pantsers doorsnijden. De draaiende brandkast bestaat uit een aan alle zijdon gesloten stalen kamer van veelhoekigen opstand, die op kogellagers draait in een rond© versterkt gemetselde Tuimte, waarbinnen de staten kast om hare loodrechte as draait, zonder met den muur in aanraking te komen. Een deur in de ronddraaiende kast en een deur in den omsluitingsmuur geven over dag toegang tot de kluis, die gedurende de kantooruren niet in ronddraaiende bew;eging is. Na 't sluiten van het kantoor, worden genoemde deuren gesloten, een elektro motor door een accumulatorenbalterij: ge dreven, wordt ingeschakeld en met gelijk matige snelheid draait, de binnenkast vol geus een opgewonden uurwerk, dat de be weging automatisch doet ophouden. Ge durende de rondgaande beweging is de kluis niet te openen. De electromotor en de acoumulatorenbatterij bevinden zich in do kluis en zijn dus van buiten niet af stelbaar. Stilstand of vermindering der draaiende beweging worden bovendien door alarmsignalen aangekondigd en al Afpersing Het systeem van geld afpersing dool' iemand te bedreigen met het openbaar maken van een „schandaal", waarin hij, zij het ook buiten zijn schuld werd betrokken, bloeit vooral in Den Haag. Dezer dagen gaf „De .Nederlander", liet 'hristelijk-Historisch hoofdorgaan, dat ïn de 'residentie verschijnt, daarvan een tref fend staaltje. Een niet onbemiddeld heeT ontving bet erzoek om financieelen steun ter uit breiding een-er bestaande waschinrichting, die inderdaad aan 't opgegeven adres in t adresboek vermeld stond. Hij werd te vens dool' de vriendelijke houdster dezer wasscherij uitgenoodigd om de inrichting alvorens te komen bezichtigen, en onze Hagenaar vond het veilig zulks te doen vóór hij eventueel zijn geld waagde. Hij1 begaf zich dus naar 't opgegeven adres, maar toen hij binnen was, bleek hem spoedig dat hij wel-is-waar in oen inrichting was terecht gekomen, maar eene die men betel' met den naam „bezoedel- inrichting" zou kunnen aanduiden. En nu begon de afpevserij als meneer niet ste vig over de brug kwam dan zou men hem compromitteeren door zij'n bezoek aan deze zonderlinge wasscherij wereldkundig te maken. Gelukkig was deze meneer niet erg kinderachtig uitgevallen; hij" verklaar de, dat men maar doen moest wat men wilde, maar dat hij' zijn bijdrage aan de waschinrichting" in den zak hield. En of men nu daarbinnen al hoog of laag sprong, het bracht den in de val g-eloo- pen heer niet van zijn stuk en ten slotte moest men hem vrij uit laten gaan. De ontaarding in F rank r ij k. Drie jongens van 18, 20 en 21 jaar, hebben op het kasteel Roussilon het echtpaar Morat met knuppels doodgeslagen. De moorde naars zijn gearresteerd Jan. 31 Goes, manufacturen, H illm. Vernoek. Febr. 1 Goe-winkelbuis en ei f L. Kei kstr. C. 25, Pilaar. 2 Zierikzee, woonhuizen en erf D 500, schuur en erf A 1495, Franse. 2 's Heerenhoek, albraak en nieuwe hout waren, Hollm en Verhoek. 2 KattendfiKe, 3 woonhuizen, Liebort. 3 Middelhui g, hofsteedje 1.46.20 H.A., en idem 0.81.22 H.A., weiland, bouwland en woonhuis met erf, v. Nimwegen. 3 Goes, woonhuis, voorstad, v. Dissel. 4 Ierseke, koeien eri melkgerei, Hollm. Verh. 4 Ierseke, woonhuis, Sein am. 4 Goes, huis en erf (Westsingel), v. d. Kloes. 9 Biezelinge, boutwaren, meub. goederen, Liebert. 9 '8 Gravenpolder, 18p;arden, 49 st. hoorn vee en landbouwgereedschap, Hollm. Verhoek. 16 Kapelle, woonhuis, Liebert. 16 Kapelle, 3 boomgaarden, Pilaar. 16 Kwadendamme, woonhuis, v. Campen. 17 Baaisdorp, boereninspan, Neervoort-. 17 Middelburg, open terr. met werkpl. Beestenm. K 281, woonh. en erf Been ho wersstr. K 70b, id. id. K 70a, id. Oude Kerkstr. B 89, id. Kapoenstr. A 15. 23 Goes, salon-ameublemem enz., v. Dissel. 23 Kruiningen, hofstede „de Nieuwe Put", Schram. 24 Driewegen, vrachtrijdersinspan, Hollm. Verboek. 24 Hansweerd, 5 huizen, schuur en erf, Schram. 25 Baarland, kapitalen boereninspan, Neer voort. 28 Baarland, boereninspan, Hollm Verh. Maart. 2 Kamperland, kap. boereninspan, Hosang. 2 Nisse, boeieninspan, v. Dissel. 2 Kruiningen, (Oostdijk), kapitalen boeren- inspaD, Schram. 3 Kloetinge, kapitalen boereninspan, v. Dissel. 4 Heinkenszand, kapitalen boereninspan, Pilaar. 7 Heinkenszand, kapitalen boereninspan, Hollm. Verhoek, 10 Nisse, boereninspan, v. Dissel. 11 Wemeldinge, kap. boereninspan, Liebert. 14 Kloetinge, (Abbekinderen), kapitalen boereninspan, Neervooit. 16 Goes, inspan, Pilaar. 17 Kruiningen, kapitalen boereninspan, Schram. 17 's Heerenhoek, kapitalen boereninspan, Pilaar, 18 Goes, kapitalen boereninspan, Neervoort. Goes, schapen, v. Campen. Mei. 4 Goos, koemelkersinspan, Pilaar. 11 Goes, paarden, rijtuigen, harnas enz. Hollm. en Verhoek. indien de Malaria infectie, de kiem en de oorzaak van elke. ziekte in Uw bloed is doorgedrongen. Verschijnselen als uit putting, bloedarmoede, zenuwzwakte, doffe pijnen in horst, rug en lendenen, hartkloppingen, slapeloosheid, huiverin gen, bovenmatig transpireeren, hevige vóór of achterhoofdspij'nen, bleeke, slechte gelaatskleur, zwakke jrols, doffe oiogen en een vermoeid, gevoel, zoodat U alle lust lol werken onlblreekt en ge U eiken dag zwakker en 'algiemattgr gevoelt, duiden aan dat ge hef slachtoffer zijt van Malaria (binnenkoorts) en weldra zal, indien dit niet reeds het geval is, Uw lijden ohonisch wonden of wat nog erger' is, de Malaria gaat over in „sluipende" Malaria, de ge vaarlijkste en verraderlijks te aller ziek ten. Het is dan ook onvoranhvoiotdelijk, ja zelfs gevaarlijk wanneer ge lijdt aan een dezer verschijnselen, voort te gaan met huismiddeltjes of zoogenaamde ge neesmiddelen, waarvan de eenige ver dienste is dat zij" slechts lijdelijk verlich ten in plaats van afdoend genezen. Er is slechts één geneesmiddel ter wereld waarvan ge genezing kunt verwachten en dat zijn de wereldberoemd© het geneesmiddel dat sedert onheugelijke tijden bereid wordt uit de Zeldzaamste kruiden, planten en gewassen die in do Natuur gevonden worden en waarbij ge voegd zijii al de geneeskrachtige, welda dige extracten van -den Palmboom. De grootste Geneeskundigen over de gehecle wereld erkennen en bevestigen dan ook dat de Palm-Pillen in hunne geneeskrach tige eigenschappen eenvoudig ongeëven aard zijn. De Palm Pillen zijn verkrijg baar bij verschillende go-ede Drogisten, Apothekers en Handelaren in Geneesmid delen a f 1.75 peï -doos. Zes do-ozen te gelijk genomen kosten f 10. Centraal Depót voor Nederland: Palm- Pill Company 278 Heerengracht Am sterdam. (12). Te Goes verkrijgbaar bij Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat; firma Nathan Emanuël en J. Plazier, Drogisten aldaar. Te Mid delburg bij: Joh. de Roos, Vlasmarkt; C. A. Schulte en Co., Lange Delft II 2; en F. Dieleman v. h. W. Hubrcgtse, Korte Noordstraat L 105; te Zierikzee bij: M. S. Polak en P. J. Bal; te Wemel dinge bij: C. Zuidweg; te Ierseke bij: A. Klaasse; te Rilland bij: M. de Goffau. Het Bestuur van het waterschap Hoede- kenskerke zal ep des namiddags ten 2 ure, ten gemeente- huize te Hoedekenskerke. het leveren franco op den wal 316 M3. Pruisische grint. Voorwaarden A 25 cent, zoomede inlich tingen te bekomen lijj den Waterbouw kundig ambtenaar J L KRIJGER te Hoedekenskerke. Hoedekenskeike, 19 Januari 1910. Het bestuur voornoemd, J. v. d LINDE, Dijkgraaf. J v d DRIES, Oaiv.-Gi'iffter De Architect W. STERK te Schore zal op des namiddags ten 3 ure, iu één der lokaleu der Chr. School te Wemeldin$e, namens de „Vereeniging tot stichting eu instandhouding eener Chr. School te WGITiel- dinge", trachten volgens Plan A Het verbouwen en vergrooten der School met een 4Je lo kaal, middengang, enz. en verder daartoe behoorende werken. Vulgeus Plan B. Het bijbouwen van een 4Je lokaal en verder daartoe behoorende werken. Aanwijzing op den dag der be.-teJing des namiddags ten 2 ure Bestek met 2 teekeningen ia verkrijg baar tegen I etaling van f 1,65 fr. p p. bij bovengenoemden Architect, door wien tevens nadereiulichtiugeu worden verstrekt. Aanbevelend, Febr. 2 Koudekerke, levering van kunstmest stoffen, Inl. secretaris. 4 Hoedekenskerke, levering van 316 M3 grint, J. L. Krijger. Wemeldinge, bouwen 4e lokaal chr. school, W. Sterk Schore. Febr. 12 Waarde, 16.45.07 H.A. bouwland en boomgaard, Schram. Vertegenwoordiger voor GOES en Omstreken de heer Aanbevelend,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7