BINNENLAND UIT ZEELAND verdtcht voor dut do brand op zooveel plaatsen tegelijk kon uitbreken. Er word een onderzoek ingesteld. Er was aanvan kelijk sprake van de parlementszitting voorloopig in een der groote kazernen voort te zetten, ï-naar thans is besloten het clubgebouw der Kamerleden tegenover het paleis er voorloopig voor te gebruiken. Het Tsjeragau paleis was geheel van marmer opgetrokken. Het was gebouwd door sultan Abdoel Azis en was ook do plaats van diens geheimziunigen dood (4 Juni 1876) Toen diens opvolgir Moerad op zijn beurt onbevoegd werd verklaard om langer te regeereu, werd hem het Tsjeragan-paleis ter woning aangewezen. Abdoel Harnid liet er zijn hroeder in zachte gevangenschap maar v olstrekte afzondering bewaken. Het paleis werd door schild wachten afgezet en er mochten zelfs geen schuiten aanleggen aan de kade van den Bosporus waar het paleis staat. Moerad overleed in 1905 en het paleis bleef na diens dood gesloten en streng bewaakt tot den val van Abdoel Hamid. Deze bad gevraagd zijn laatste levensdagen te mogen doorbrengen in dit paleis, welks tuinen in verbinding waren met de parken van Jildis Kiosk. Maar men vreesde dat Abdoel Hamid in zijn oude residentie een gevaar- lgke factor zou zijn voor het nieuwe regeer stelsel en men vond het veiliger hem naar Saloniki te verbannen, teiwijl Mohammed V het paleis ter beschikking stelde van het parlement. Eerste Kamer. In het .afdeelingsverslag dier Ivamer over de Waterstaatsbegrooting wordt ge klaagd dat men per automobiel niet van Noord-Brabant, in Zeeland kan komen, waarvan Zeeland veel nadeel ondervindt. Door een rijweg over den Scheldedam kan hieraan tegemoet gekomen worden, terwijl de polderbesturen der aan dien dam gelegen polders hiertoe gaarne wil len bijdragen. In het afdeelingsverslag over de land- bouwbegrooting wordt in het belang der paardenfokkerij aangedrongen op benoe ming van een inspecteur over alle pro vinciën, uitgezonderd Zeeland en Lim burg, omdat in die beide provinciën de paarden aan andere eischen moeten vol doen. De Kamer komt waarschijnlijk den 31en dezer 's avonds bijeen, ter behandeling der Staatsbegrooting. De ridderordenzaak. Het weekblad „De Vaderlander" schrijft: Wij moeten ons al zeer vergissen, als er nog een eereraad komt. Zijn wij goed ingelicht, dan stuit de samenstelling van den eereraad hierop af du,t dr. Kuyper de leden daarvan zelf wil benoemen, terwijl niemand op die wijze daar in zitting wil nemen. Natuurlijk niet, welke beklaagde benoemde ooit zijn eigen rechters 't Van bevriende zijde moet dr. Kuyper zijn aangeraden, een hoogstaand algemeen geacht man in Nederland te verzoeken de leden van den eereraad aan te wijzen, de voorzitters van do verschillende Kamer- fractien h. v., maar dr. Kuyper zou daarvan niet willen weten, en, zeker van een meerderheid aan d'. rechterzijde tegen het voorstel van parlementaire enquête de zaak nu maar willen lat n doodbloeden. Onze zegsman verzekerde ons tevens, dat er geen sprake van is, dat dr. Kuyper er aan zou denken, zich uit het politieke leven terug te trekken, maar dat hij, gesteund door de antirevo'utionaire fractie, slechts op afstemming van de parlementaire enquête wacht, om zijn plaats au premier plan te hernemen, zich weinig storende aan de min aangename bejegingen van medeleden links of rechts. De „N. C." herinnert aan dr. Kuypers antwoord van 31 December jl. op een vraag betreffend de samenstelling van een eere raad, Dr. Kuyper zeide toen „dat wel van hem het verzoek tot samenstelling van een eereraad was uitgegaan, doch dat hem nog geen bericht gezonden was, wie in dezen eereraad benoemd zijn of zullen worden." De heer E. van Dieren, arts te Amster dam, heeft in een brochure (verschenen bij Van Holkema en Warendorffte Amsterdam) een drietal artikelen, benevens de daardoor uitgelokte polemiek, vereenigd, door hem in „De Telegraaf' kortgeleden gepubliceerd ter verdediging van dr. Kuyper inzake de ridderorden-quaestie. De brochure is getiteld: „Kleine Nederlanders" en bevat behalve de genoemde gesehriflen en een inleiding, een naschrift, „waarmede gelijk op den m- slag staat vermeld naar schrijvers oordeel alle Kuyper vervolgers het voorloopig „doen" kunnen". Blijkens dat naschrift, in hoofdzaak tegen bet „Handelsblad'1 gericht heeft het den schrjjver bijzonder getroffen „dat de groote zoogenaamde liberale pers" van zijn artikelen in „De Telegraaf" in het geheel geen notitie beeft genomen. Hij schrijft dit toe aan de zucht dier pers om uitiDgen tot dr. Kuyper's verdediging dood te zwijgen, „gedeeltelijk on politieke redenen, gedeeltelijk uit vrees voor Troelstra's zweep. Rechtstoestand burgert.''ambtenaren. De Bond ter verkrijging eenei' wette lijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren belegt 28 dezer in Odeon te Amsterdam een openbare ver. gadering, waarin het Kamerlid mr. M. W. F. Treub een rede zal houden over: de gemeentelijke, en rijksverordeningen, in verband met een algemeene wet, den rechtstoestand der ambtenaren regelende. Een Aardbeving Volgens mededeeling van het Koninklijk Mctereologisch Instituut te De Bildt bij Utrecht hebben de seismograiischo toe stellen Zaterdagmorgen een hevige aard- heving aangekondigd, die op ongeveer 1000 kilometers afstand van Utrecht moet hebben plaats gehad, waarschijnlijk in het Zuiden van Italië. Naar de Haagsche correspondent van een onzer Zeeuwsche dagbladen meldt, zou Koning Albert van België zijne be zoeken aan verschillende E.uropeesehe ho ven op het einde der maand April van dit jaar beginnen met Nederland. Twee dagen zou de Koning dan in Den Haag vertoeven Dit bericht zoowel als hel ge rucht van een spoedig bezoek van onze Koningin aan Brussel, (hoewel dit weer is tegengesproken) wijzen er op, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Bel gië voortdurend in hartelijkheid toenemen. Het buitengewone gezantschap van België ODdcr leidiDg van minister Beernaert, zal Dinsdagmiddag te 1 uur in Den Haag aan komen aan het Holl. spoorstation, alwaar de gezant hij het Nederlandsche Hof met de gezantschapssecretarissen aanwezig zal zijn teneinde de vertegenwoordiging van Koning Albert te ontvangen. Des avonds biedt de gezant, haroD Guillaume, de missie een diner aan. Omstreeks een half uur vóbr aanvang van het gala-diner ter eere der zending ten Hove zal H. M. de Koningin Woensdag avond den heer Beernaert en gevolg ont vangen tot het volbrengeo zijner op Iracht Na de audiëntie zal baro Gnillautne de geloofsbrieven indienen, welke hem als gezant van den nieuw opgetreden) Koning accrediteeren. Na afloop van liet feestbanket ten Hove is de deputatie genodigd in de salons vau den minister van Bui'enlendsche Zaken en mevrouw De Matees van Swinderen, wier gewoDe roeeptie avond Woensdag samenvalt met de aanwezigheid van de Belgische afgezanten in de Residentie. H. M de Koningin heeft aan de Belgi sche missie tijdens haar verblijf in tns land toegevoegd Haar adjudant luit. ter zee le kl. baron Van Asbeek. Goes .1 u 1 i a n a f e e s t. De voorberei dende besprekingen van de commissie tot viering van het Julianafeest zijn zoo ver gevorderd, dat in de eerstvolgende veer- lien dagen zal worden overgegaan tot het bij1 de ingezetenen inzamelen van gelden, ter bestrijding van de kosten van het feest. De Commissie durft niet des te meer vrijmoedigheid aandringen op ruime gif ten, aangezien het hier geldt ee'tt feest, dat bijna uitsluitend een kinderfeest zal zijn. Het in een vorig nummer opgeno men bericht omtrent medewerking van het Zuid-Bevelandsch Gymnastiekverbond behoeft nadere toelichting. Tot nu toe zijh n.l. met dit. lichaam geen onderhan delingen gevoerd, doch het ligt in het plan genoemd verhond uit te noodigen zijh gewaardeerde medewerking te ver- leenen. -Naar verluidt zou door een drie tal heeren in combinatie eene nieuwe stalhouderij worden gevestigd in de zaak der firma Duvekot, na liquidatie van laatstgenoemde. Verschillende leden van het dienstpersoneel zouden dan naar do nieuwe zaak overgaan. Een zestal opgeschoten jongens, wier kleederen hen op het pra.edicaat „jongen heer", wier manieren hen op den titel van straatjongens deed aanspraak ma ken, hadden zich Zondagmiddag om streeks 2 tuur op den Stationsweg opge steld, om de reizigers, die zich naar den trein begaven, met sneeuwballen te gooien. Nu is niemand zoo'n Nurks, om wan neer hem een hand frissche blanke sneeuw wordt toegeworpen, daarover ont stemd te worden, maar wanneer het harde ballen van modderachtige dooi- sneeuw zijn, gehanteerd door „jongehee- ren", die het vooral op aangezicht en hoofd gemunt hebben en het uitbulderen vap pret, als de hal blijkbaar „raak" was, dan is er minder stof tot juichen over een dergelijk „vermaak". Het fraaiste is, dat genoemde „jonge- heeren" scholieren der H. B. School waren Moge de sneeuwlawine die over onze stad Zaterdagmorgen kwam neerstrijken, voor vele onzer huismoeders een lastpost zijn geweest, den schoolkinderen schonk zij een heerlijken Zaterdagmiddag. Vooral op de Groote Markt en de Veemarkt was het onafgebroken rjjden met allerlei soorten van sleden en sleedjes, waarmede de jeugd zich tot laat in den namiddag vermaakte. Middelburg. De St. Jozefkring alhier zal aanstaanden Vrijdagavond een begin maken met hare uitvoeringen en wel voor de leden en hunne gezinnen, Zondag a.s. voor de donateurs en Zondag G Februari a.s. voor het publiek tegen entree. De uitvoering zal bestaan uit zang en spel, waarbiji het ernstige en komische elkander aangenaam zullen afwisselen, o.a. zal het bekende drama „Carranza" voor het voet licht verschijnen. De St. Jozefkring met St.. Jozef .patronaat is, vooral door de onvermoeide zoigen van kapelaan Amiegarn, een der bloeiend- ste Katholiek-sociale instellingen gewor den onzer stad. Deze ijvervolle priester, die nog onlangs te Amsterdam over het patronaatswezen heeft gesproken, bezit 't benijdenswaardig talent om de theorie op uitmuntende wijze in praktijk om te zot ten. Ongeveer 50 jongelingen behooren thans tot het patronaat van den St. Jo zefkring en bet is kapelaan Annegarn's lust en leven die jongens te ontwikkelen, in hen de zucht tot spaarzaamheid, orde en degelijkheid aan te kweeken, terwijl hij gedachtig aan het spreekwoord: de boog kan niet altijd gespannen blijven zijnen jongens allergezelligste uren van vermaak eu ontspanning weet te be reiden. .Moge dit bloeiend patronaat nog lang in het bezil blijven van zoo'n ijverigen directeur en moge de Weleerw. heer Amie garn zijn rusteloos streven met de schoon ste vruchten gekroond zien Bij de onlangs gehouden jaarverga dering van de St. Elizabeths-Vereeniging is weer eens duidelijk gebleken hoe nut tig dergelijke vereenigingen zijn en hoe veel zWakke en werkelijk arme menschen daardoor gesteund worden. -Men staat verbaasd als men hoort van die honderden liters melk, honderden eie ren en andere versterkende middelen, die in den loop van één jaar zijn uitgereikt. Daarbij komen nog verscheidene com- pleete luiermanden, kleeren, beddegoed, enz. voor behoeftige kraamvrouwen. De vereeniging zou nog meer willen en kun nep doen, als hare inkomsten niet zoo beperkt waren. Uit liet verslag van de Penningmees teres bleek, dat de kas dit jaar echter met een tekort sluit. 't Is daarom dat de Vereeniging een beroep doet op de bekende milddadig heid van de Middelburgsche Kalholieken en hoopt, dat velen zullen toetreden als donateur of donatrice van de St. Eli- zaheths-Vereeniging. De heer H. L. Dormanr, hoofd commies ter prov. griffie aan wien, op verzoek, eervol ontslag is verleend, is ter I rof. griffie werkzaam sedert 1 Januari 1851, alzoo gedurende ruim 59 jaren. Zoowel Zaterdagavond als Zondag morgen vermaakte zich onze jeugd met het gooien van sneeuwballen. Vooral de kerkgangers moesten het ontgelden. Op een gegeven oogenhlik maakte de „Spes patrial" het wat al te bont en werd een der koene werpers door een politieagent opge bracht Als teeken van protest vlogen den dienaar van de H. Hermandal ook nog de sneeuwballen om de ooren. Vllssingen. Van hooggeachte zijde, zal aan vele kinderen van onze Parochie a.s. Woensdag een prettige middag worden bereid. Het bekende Duo Nolles -Schra- made, dat bij gelegenheid' van het Gou den Priesterfeest van Z. H. Paus Pius X, hier op het kinderfeest, met zooveel succes is opgetreden, zal alsdan weder om eene voorstelling geven. Voor dit kinderfeest zijn echter geen kaarten verkrijgbaar. Om echter iedereen in de gelegenheid te stellen eene voorstelling van het Duo Nolles -Schramade te kunnen bijwonen, hebben zij. op uitnoodiging volgens ingesloten programma voor 's avonds eene bijzondere voorstelling gearangeerd. De toegangsprijs is zoo laag gesteld, opdat dit niemand behoeft te weerhouden, hot soiree amusante bij te wonen. Bovendien stelt men hierdoor tevens op prijs, het genot, dat van zoo hooggeachte zijde, aan zoovele kleinen geschonken zal worden. De kaarten zijn a.s. Woensdag voor 15 en 25 cent ook verkrijgbaar bij de HeerenC'h. Limonard, Kerkstr., F. Tim merman en André J. Goijsen Walstr. en 's avonds aan de kas. - Op het verzonden verzoekschrift aan zijn Excellentie den Minister van Marine d.d. 7 Januari j.l. ontving de afdeeling „Patrimonium" alhier lieden het navol gende antwoord terug 's Gravonhage, '20 Januari 1910. De Minister van Marine brengt ter ken nis van het Nederlandsch Werklieden.Ver- bond „Patrimonium", afdeeling Vlissin- gen, te Vlissiugen in beschikking op het request van 7 Januari j.l., dat de gol den voor den bouw van torpedojagers en verdere schepen voorkomende op de begrooting voor het dienstjaar 1910 nog niet zijn toegestaan, doch dat het in het voornomen ligt de opdrachten zoo spoedig mogelijk na goedkeuring van de begroo ting te geven. (VI. Ct.) Ter uitoefening van den politiedienst op de Westerscheldo wordt het politic- vaartuig, tot heden te Som'melsdijk, nu alhier gestationneerd. Bedoelde dienst te Sommelsdij'k wordt opgeheven. Behalve de twee naar hier overge plaatste veldwachter wordt aan boord van dat vaartuig ook geplaatst de brigadier J. Verkerk te Vlissingen. - Prins Louis van Battenberg is hier Zaterdag met den sneltrein aangekomen, om zijn reis naar Engeland per nachtboot Koningin Wilhelmina te vervolgen. Zierikzee Vrijdagmiddag had alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door het uitglijden van een ladder viel de molenaarsknecht A. N. met een zak graan van den zol der eener woning in de Korte Nobel- straat, waardoor hij bloedige verwondin gen aan gelaat en boenen beliep. Toch was hij nog in staat zijn woning te he reiken, zoodat het ongeval zich waar schijnlijk tot uitwendige kwetsuren zal beperken. De komeet van Ilalleij? Wandelende in liet plantsoen nabij de Zuidwellebmg, ontdekte een onzer ingezetenen, den heer v. O. Vrijdagavond omstreeks (5 uur aan den Zuidwestelijken hemel een buitenge woon hemellichaam. Dooi' den zeer hel doren hemel was het mogelijk een staart te onderscheiden van één li twee graden lengte. Volgens schatting van den waar nemer zou de ster zieii ongeveer tien. graden hoven den horizon bevinden. Heb ben wij hier misschien met de beroemde komeet van Halley te doen, die zich elk oogenhlik aan het bloote oog kan ver- toonen, dan is de heer v. O. waarschijn lijk de eerste waarnemer ervan in dit deel van ons land. Heeds op andere plaatsen in Zeeland o.a. te Goes en te Middelburg werd deze komeet rechts van den planeet Venus bij helder weer waargenomen. (Redactie.) In den nacht van 81 December op 1 Januari vertoefden te Zierikzee 227 personen, die aldaar geen vaste woon plaats hadden. In verband met de opvoering van de operette „De Dollarprinses" te. dezer stede, is de vraag gesteld, hoe de Ka tholieken zich ten opzichte van dit stuk hebben te gedragen. Om eenige zekerheid hieromtrent te ver krijgen, is namens het Pers-Comité <ler K. ,S. een verzoek om inlichtingen gericht tot het Centraal Bureau van de. Katholiek Sociale Actie te Leiden. Aan het antwoord op dit verzoek zijn wij in. staat het volgende te ontleenen: „Het is niet gemakkelijk", schrijft het Bureau, „op uvv schrijven van 8 Jan. j.l. een absoluut antwoord te geven. Om trent de Dollerprinses zijn de gevoelens zeer uiteenloopend. Wij hebben zeer goede Katholieken als hunne nieening hoo- ren uitspreken, dat. men het stuk gerust kan gaan zien, terwijl anderen deze mea ning niet ten volle deelden. Het behoeft geen beloog, dat er zeer veel afhangt van de wijze, waarop de voorstelling wordt gegeven." Wij onthouden ons van verder com mentaar. Zaterdagmorgen werden de kinderen onzer R. Katli. School op milde wijize onthaald, dank zij' de vrijgevigheid van een onzer meest geachte ingezetenen. De kinderen deden zich te goed aan de heer- lijpe versnaperingen en zullen voorzeker den milden kindervriend wel een dankbaar hart toedragen. Hun verheugde blikken vertolkten althans hun dankbaarheid. Ook de leerlingen der andere scholen werden op gelijke wijze verrast. Rectificatie. In het vorig nummer is ëon zetfout ingeslopen in het verslag over Advendo. Men gelieve te lezen „pu blieke moraliteit" in plaats van „poli tieke moraliteit". Vrijdag j.l. geraakte het paarcl van den heer G. op hol. Gelukkig werd het spoedig op de Oude Ilaven gegrepen, zon der ongelukken le hebben veroorzaakt. Het verkeer per tram ondervond niettegenstaande van de enorme hoeveel heid gevallen sneeuw in deze streken tot heden toe geen vertraging. Heden, "Maandagmiddag, hield de Gemeenteraad een openbare vergadering op het stadhuis. De voorzitter, de heer Mr. H. Moo- lenburgh, opende de vergadering om streeks 2 uur. Aanwezig waren 8 leden. Afwezig waren de Heeren: Ribbens en de Muralt en eene vacature. Ingekomen zijn: Een brief van Gedeputeerde Staten, waarbij de door hen goedgekeurde ge- meentebegrooiing voor 1910 was terug gezonden. Een brief van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit van 17 Dec. 1910, waarbij: voor de jaren 1910, 1911 en 1912 gemeentegrond wordt verpacht tegen 1300 per jaar voor stand plaats eener danstent; Medegedeeld werd de uitslag van Ie openbare aanbesteding der jaarlijksche on derhoudswerken van Zierikzee voor 1910 (reeds in December in dit blad vermeld.) De heer .1. M. Isebree Moens had be richt zijn. herbenoeming tot voorzitter en regent van het Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. Dito brieven van de heeren A. G. Kijta, J. van Ballegooijen, 1>. Mulder, J. M. Plaum en J. Unger, houdende bericht, dat zijl hun herbenoeming tot leden der Commissie tot Wering van Schoolver zuim aannemen. Brief van den heer J. P. Dobbelaar," waarin hij1 verklaart zijn benoeming tot onderwijzer aan school niet aan te nemen wegens benoeming elders. Adres van den heer Mr. H. J. Wervel man, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie, wat verleend wordt. (Wordt vervolgd.) Aan de Avondschool voor Vakonder, wijs worden op voorstel van B. en W. benoemd tot leeraren de heerenJ. van Ballegooijen, H. 0. de Boer, en A. Ge luk, allen alhier. Benoemd tot onderwijzers aan school de heeren: .1. L. van Roon te Zonne- rnaire, en de lieer W. K. Hack, te Drei- sc'hor; Dito tot onderwijzer aan School B: Mej. H. M. van Malland to Kerkwerve met 8 stemmen; mede op de voordracht stonden als no. 1 Mej. C'. V. J. v. Holt- huijsen, tijdelijk onderwijzeres aan school B en als no. 3 A. W. Schuiling te Zie rikzee. Dito tot onderwijzeres aan School C' met akte Fransch Mej. A. C. Vooren te Hillegom; no. 2 was Mej. E. C. Brou wer van Puttershoek; no. 3 G. de Leeuw van Ootmarsum. (Wegens de onduidelijkheid der tele fonische opname kunnen wij1 voor de juist heid van bovengemelde benoemingen niet instaan. (De Redactie.) Hansweert. Zondagnamiddag te 3 uur Iv-ld de heer Vienings de 4de politieke conferentie en Ik handelde de politieke geschiedenis van ons land sinds de grond wetsherziening van 1848. tot op onze dagen, daaroij vooral in het licht stellende, hoe de neutrale schoolwet van 1857, maar vooral die van Kappeyne in '79 de Katholieken en geloovige Protestanten bij elkander bracht en de coalitie deed geboren worden. Een krachtig applaus viel den spreker ten deel. Da volgende (laatste) conferentie is bepaald op Zondag 6 Febr. a. s. Hedenmorgen is alhier bewesten de haven de motorboot Marisette, schipper P. Oppeneer, vol water geslagen en gezonken. Door het rijksvaartuig, „Havik" werden de opvarenden gered De motorbot zit op ongeveer 20 vademen diepte. Domburg Op 't verzoek der pension- en hotelhouders alhier gesteund door de „Ver eeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Domburg", om erbeteriug en uitbreiding van den post- en besteldienst gedurende 't badseizoen, is door den direc teur generaal der posterijen gunstig geschikt en het verlangde toegezegd Afgewezen is 't verzoek van genoemde Vereeniging om het bestaande hulpkantoor te veranderen in een postkantoor. (M. C.) Door de Ingelanden van den Oud-Noord Beveland-polder is besloten een inlaagdijk te leggen vanaf dijkpaal 8 tot dijkpaal 12 en het maken van een strandhoofd met kraagstukken aan het zeeëinde over de as van peilraai 26 Eede Alhier heeft zich een geval van vergiftiging door aluin voorgedaan, doch gelukkig met gunstig afloop. IJzendijke. Dezen Zondag j 1. trad alhier voor een goed bezette zaal op dhr. G. Vor- sterman van Oyen met het onderwerp„De oprichting eener Coöp. Suikerfabriek te Sluis". De zaal van het hotel Aers was goed bezet, meest allen landbouwers. Spr. zette in den breede uileen hoe men op het idee gekomen is van zulk eene fabriek. De heer Maetens van Aardenburg had het initiatief daartoe genomen en gevraagd om mede werking aan dhr. Van Oyen, die verkregen werd, bij welk tweetal zich dhr. James, notaris te Sluis voegde. Dhr. van Oyen besprak, waarom juist Sluis gekozen was als plaats voor de te stichten fabriek: le, on dat daar een geschikte plaats werd ge vonden en 2e, omdat het water uit het kanaal van Siuis Brugge zeer geschikt is. Met de verkiezingen van 1909 werd het plan in de doos gestopt, omdat het Jicht aan leiding kon geven tot een verkiezings truc, hetgeen den heeren niet gewenscht voor kwamin het najaar van 1909 kwam het weer aan de orde. Voor de oprichting der fabriek zijn echter aandeelen noodig, zeide spreker, en die moeten de boeren nemen. Spreker toonde duidelijk eu klaar het verschil aan tusschen eene chip. en eene speculatieve fabriek. Hij toonde aan dat eene ctöp. fabritk door de landbouwers bestuurd wordt, terwijl dit bij een audere fabriek niet het geval is he S)tn, noodig voor de stichting, globaal genomen zou ongeveer f 1.500 000 bed lagen Deze som zou verdeeld worden in aandeelen van f500, van welke men f 100 moet storten, doch tevei s aansprakelijk bleef voor de rest. Elke landbouwer van één aaudeel moet minste» s 15000 K G. bieten per gemet zaaien, doch mag ook tut 25000 K G. per gemet leveren Om de rest der aandeelen, dus l/- van de som, te halen zou men eeoe leening sluiten bij eenen bankier. Spr. toonde aan, dat dit gemakkelijk was, want er waren reeds van 7 of 8 bankiersbrieven ingekomen, om de leening te sluiten. Na het bovengenoemde duidelijk uiteengezet te hebben, las da spreker eene rekening voor van de dienstjaren 1908 eu 1909 van eenen aandeelhouder der coöp. te Sas van Gent, uit oüze streek. In 1908 maakte deze land bouwer f 13,41 per 1000 K.G en in 1909 f 14,25 per 1000 K G. De op te rif hten fabriek nu zal uitkeeren naar het gehalte en niet naar een vasten prijs komen er dus slechte bietenjaren, dan hebben de boeren weinig. Spreker haalde nog enkele aanha'ingen uit de bekende circulaire van een „Opmerker" aan, om die te bestrijden. Dhr. Van Oyen ontkende het hem toegeworpen verwijt, als zou eigen belang in het spel zijn. De op te richten fabriek zal onder een bestuur staan, uit de aandeelhouders gekozen, van 15 leden, verdeeld over heel het land van Kadzand. Om het jaar zouden 3 leden aftreden, zoo-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2