MALARIA, Gebouwen en Goederen. PALM-PILLEN. cjP en Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Onderscheiding. Leger en Vloot. HOUWER, Goes, TROTTOIRKLINKERS g goedkoopste bestrating. be Zeeuwsche Brandwaarborg-Maatschappij van 1824, De Kan ter Hordij k's Bank te c o e s 5 I I0UTIAVDÏL die zij' van haar droevig lot op de hoogte gebracht had, kon zij naar België terug, keeren. Dadelijk ging zij naar hare ouders terug. 's Anderendaags ging vader Van V. met zijn dochter naar het gerechtshof en het meisje vertelde wat zij geleden had. Alexandre de L., na eenige opzoekingen was er zeker van dat het meisje naar Brussel was weergekomen. Hij was zoo vrijpostig zich bij de ouders van het meisje aaJi te melden om haar weer te eischen. Dinsdagochtend werd Alexandre de L. aangehouden en in de gevangenis te Sint- Gilles opgesloten. Overtreding Loterijwet. In hooger beroep werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de strafvervolging, tegen den beer J. G. H, van beroep directeur der N. V. Lotisico, te 's Gravenhage door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 100 boete of 10 dagen wegens overtreding der Loterijwet. Aan beklaagde is ten laste gelegd, dat hij in of omstreeks Juli 1909, te's Graven hage in hoedanigheid van directeur der N. V. De Derste Nederl Mij. tot verzekering van Risico in Loterijen te 's Gravenhage, heeft verkocht en afgeleverd aandeelen in eene loterij in den vorm van orderbiljetten van den volgenden inhoud De Eerste Nederl Mij. tot Verzekering an Risico in Loterijen betaalt aan de order wan den heer te precies hetzelfde bedrag als de Nederl. Staatsloterij aan den houder van 1/20 bewijs van aan deel in het lot No. geldig voor alle klassen dertrekking, welk lot aan houder de gelegenheid schenkt tegen be taling van f 3.50 of d «aromtrent mede te dingen naar geldprijzen door beklaagde of genoemde maatschappij uitgeloofd ten be hoeve van de deelnemers, die als winners werden aangewezen door de trekking van de eerstvolgende Staatsloterij invoege als door den inhoud van genoemde aandeelen aangeduid; terwijl tot het aanleggen of houden van die loterij de bij de wet ver eischte toestemming niet was verleend. I'e bekl. verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen omdat hij meende zich niet aan eenig strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt, daar door hem geen loterij is of wordt geho den. Hij heeft eenvoudig order biljetten als voren omschreven verkocht aan agenten, die daarvoor provisie genieten (Bekl. zettte uitvoerig de methode van werken der vennootschap uiteen, doch sprak daarbij zoo zacht dat zijn betoog niet is weer te geven) Het betoog kwam hierop neer, dat de orderbiljetten een onderdeel zijn van het bedrijf door bekl. (of de vennootschap) uitgeoefend, welk onderdeel hij beslist noodig he^ft om zijü risico te dekken. Van een loterij in den zin der wet is volgens bekl. geen sprake. Op een vraag van rechter Schlingemann wat nu eigenlijk het verschil is tusschen 1/20 in de Staatsloterij en het koopen van een orderbiljet, waar beiden f 3 50 kosten, antwoordde bekl., dat het volmaakt het zelfde is, maar waar de Staat 'e weinig loten uitgeeft daar levert de vennootschap datgene wat de Staat niet levert, ten ge rieve van het oubliek, een maatregel gelijk den heer Roodhuyzen in de Tweede Kamer nog opmerkte welke door het pu bliek zeer op prijs zal worden gesteld. Subst. officier van justitie mr. Van Geuns stelde voorop de vraag: beantwoord hetgeen door de vennootschap g daan wordt aan het begrip van loterij aan art. 1 der Loterijwet. Spr. herinnerde aan de bekende geschiedenis met de zakjes thee, waarin men een prijsje kon vinden en ging daarna na of hier de elementen van art. 1 der Loterijwet aan wezig zijn en wel in de plaats of de deelnemers overwegenden invloed kunnen uitoefenen op de kansbepaling. Naar spr 's meening is dit niet het geval Van meer belang is art 10. Welke plaats het onderbiljet inneemt in het bedrijf van beklaagde do t hier niets ter zake, wel óf door Let uitgeven van d Serië 0 en D gehandeld is in strijd met de Loterijwet. Onder de wet van 1814 was het uitgeven der polissen als door Lotisico gedaan niet strafbaar en daar de Seriën A en B waren aangelegd voor 1 Juli 1905, was dit niet strafbaar. Maar geheel iets anders is het met de Seriën C en D, di*? na 1 Juli 1905 werden uitgegeven. Men kan niet zeggen Seriën C en D houden verband met A en B, volstrekt niet. De uitgifte is een op zich zelf staande loterij en daarom vorderde het O. M. bevestiging van het veroordeelend vonnis van den kantonrechter. De verdediger mr. L. P. Dennekamp begon met op te komen tegen de dagvaar ding. In de dagva rding had ten laste gelegd moeten worden aan wie de order biljetten zijn uitgereikt. Dat is niet geschied, dus is i'e dagvaarding in dit opzicht onvol doende Pleiter zet duarna uiteen hoe Lotisico "werkt en betoogt, dat een ingrijpend ver band bestaat tusschen de uitgegeven Seriën en het wettelijk aangelegde bedrijf. Lotisico ontvangt evenveel aan rente als zij gezamenlijke uitkeeringen heeft te doen en dus kan zij ten allen tijde haar verplich tingen nakomen Dat is de basis geweest waarop men in zee is gegaan Als elke polis maar f 3 afwierp kon Lotisico hare ver plichtingen nakomen. De winst van Lotisico is alleen alles, dat elke polis meer af werpt dan f 3 per jaar. Nadat de omstandigheden veranderd waren heeft men omgezien naar andere middelen om het risico te dekken en toen zijn ten slotte de orderbiljetten gekomen, die geen zelfstandig bestaan hebben Zij vormen bij elkaar niet één loterij. Het element voor een loterij ontbreekt dus. Pleiter stelt bet volgende voorbeeld. Neem aan, dat hier alle briefjes aanwezig waren dan zou daarbij dus ook het briefje aan wezig moeten zijn waarop de f 100.000 was gevallen, maar gaan wij alle briefjes na, stel, dat alle briefjes uitverkocht en hier aanwezig waren, dan zou men daarbij niet vinden het briefje dat recht geeft op de f 100,000. En hoe komt dat Omdat de orderbiljetten geen zelfstandig bestaan vor men. Zij zijn slechts een aanhangsel. Wij hebben hier niet bij elxaar datgene dat vormt het begrip loterij. De orderbiljetten grijpen geheel in het bedrijf van Lotisico in en zijn niets anders dan een onderdeel van de exploitatie zonder winstbejag. Zonder de orderbiljetten zou de geheele onderne ming op 1 sse schroeven staan. Thans komt pleiter tot art. 10 der Loterij wet en zet uiteen, dat wauneer een loterij vóór 1 Juli 1905 wettiglijk is aangelegd zij mag voortgezet worden. Hetzelfde geldt ook voor het polisbedrijf. Wanneer dit voor 1 Juli 1905 wettiglijk is aangelegd, mag het doorgaan, mag het niet gestoord worden. Een aangevangen Serie, een reeds voor I Juli 1905 begonnen onderneming mag niet gestoord worden Dat heeft de wetgever duidelijk uitgesproken. Pleiter beroept zich op eene beslissing vat) den Ho®gen Raad in een soortgelijke zaak, betreffende de Hollandsche Grondcrediet- bank te Amsterdam, De kantonrechter had die maatschappij vrijgesproken, de rechtbank te Amsterdam had haar veroordeeld, maar de Hooge Raad heeft haar van rechtsver volging ontslagen Pleiter beroept zich voorts op de in de Tweede Kamer gevoerde discussie, waaruit duidelijk is gebleken, dat men niet heeft willen treffen de voor 1 Juli 1905 bestaande ondernemingen. Wanneer de orderbiljetten dus verband houden met de onderneming gelijk pleiter meent te hebben aange toond dan moet appellant vrij uitgaan De risico wordt niet alleen gedekt door or derbriefjes, maar bovendien door aan hangsels, clausules, garantiebiljetten en her verzekering. Wanneer Lotisico geen order briefjes mag uitgeven dan mag zij ook niet uitgeven clausules, garantiebriefjes enz. en dan kan zij niet, wat de wetgever e i s c h t haar risico dekken. Uitspraak over 14 dagen. fTi]d;. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht P. van R, 21 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende te Eede, tegen wien rechtsingang met bevel tot zijne gevangeneming was verleend als verdacht van diefstal en die deswege in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd Vooruitgang van het Landbouwcrediet. Het landbouwcrediet gaat in Nederland geregeld voo'ruit; de kleine baorenleen- bankjes zijn een, macht geworden, die onze landbouwersi helpen om cup allerlei wijze vooruit te komen. Zij sporen aan tot spA- ren en geven tegelijkertijd crediet aan op passende landbouwers, die het goed weten to gebruiken. Niets sprekender dan cijfers; daarom geven we de volgende lijstjes, welspre kender dan alle woorden. De plaatselijke boerenleenbanken, aan gesloten bij de Centrale Bank te Eindho ven, hadden allen te. zarnen aan spaar gelden ontvangen: in 1901 f 779.000 1902 -1.755.000 1903 - 2.415.000 1904 -3.293.000 1905 - 4.201.000 1906 - 5.661.000 1907 - 6.940.000 1908 - 8.425.000 Deze banken hadden aan voorschotten aan leden uitgegeven: in 1901 f .364.000 1902 - 684.000 1903 - 982.000 1904 -1.606.000 1905 - 2.240.000 1906 -3.121.000 1907 - 4.395.000 1908 - 5.307.000 Hoevele oppassende landbouwers zijn doon deze voorschotten niet geholpen, pm te blijven wa,t zij waren of om voöruit te komen in hun bedrijf I (N. Koerier). Bij de Tiendconunissie te Middel burg zijn plus minus 600 bezwaarschrif ten als bedoeld bij art. 35 der Tiend wet ingekomen Hoogstwaarschijnlijk zulien 450 500 dergenen, die ze indienden, door de Tiend- commissie moeten worden gehoord, onge rekend de tiendbeiïers. Het zal dus alli ht nog eenige jarer. duren alvorens deze Tiendcommissie met haren arbeid gereed is. Behalve de verzonden borderellen, kennis gevingen, ontvangbewijzen enz., wijst het dagboek een brievenaantal van ruim 2000 aan. De „St. Crt. no. 16 bevat de koninklijk goedgekeurde wijzigingen in de statuten van de „Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Mid delburg. Men schrijft uit Oud Vossemeer: Van alle zijden wordt er op gewezen, dat d<? winter tot beden geen winter gaf en dat de ontwikkeling aan heesters en boomen reeds echte voorjaars allures heeft, dat madeliefjes zich vertooneu alsof Lente leeds haar intrede had g daan, ja, zelfs dat de ooievaar reeds op het oude nest is weer gekeerdook in onze omgeving wijzen enkele d'ngen er op, dat wij, ondanks dat het Januari is, geen winter hebben Vorige week werd er nog lustig op de akkers geploegd en zelts tarwe gezaaid Waar bet voortdurende natte weer gedurende bet najaar dit op sommige velden belette, werd heit mooie Januariweer benut om dit alsnog nu uit te voeren. Er zijn reeds d gen geweest, dat men het vee nog in de weide zou hebben kunnen jagen en daar zou het veel minder geleden hebben dan in October en Nevember. („Zier. Nieuwsbode") Blijkens het jaarverslag van de onder- afdeeling Zuid-Beveland van de Vereenig- ÏDg tot bevordering van Pluimvee en tam me Konijnenteelt in Nederland nam, niet tegenstaande di verhooging van contributie in het afgeloopen jaar, het ledental rog belangrijk toe; op l Januari j 1. bedroeg het ruim 200. Op de eierveilingen werd. n door 62 leveranciers aangevoerd 403 512 eieren, die f16 576 93 opbrachten. (M Crt) Door Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen is met het officierskruis der Huis orde van Oranje (doior H. M. de Koningin in 1905 ingesteld) begiftigd de officier bij de karabiniers te Brussel, George Dou- trepont, welke officier aan Z. K. H. was toegevoegd als adjudant, tijdens de be grafenis van Z. M. Koning Leopold II. P o s t e r ij e u Lijst v,an de aan het Postkantoor te GOES ter post bezorgde brieven en brief kaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt over "de le helft der maand Januari 1910: Mej. A. Dekker, Haag. Mevr. Bremerman, Vlissingen. Lijfet van de aan het Postkantoor te ZIERIKZEE tier post enz. Willemse te F. Staas, te Rotterdam. Post- en Telegraafbeamten. De minister van waterstaat heeft op een adres van den Nederl. Bond van post en telegraafbeamten „De Post'1 geautwoord, dat er geen termen zijn gevandeD, om te voldoen aan het verzoek van de postboden, een toelage toe te kennen tot bestrijding van uitgaven bij verblijf buiten de stand plaats, en de uren, aan de uitvoering van den dienst per rijwiel besteed, voor l1/2 dienstuur te berekenen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie hoeft naar aaubiding van een adres aan „De Post" medegedeeld, d.t beamten, die over den duur van hun dienst of over de berekening van hunne jaar wedde reden tot klagen meenen te hebben, vrijelijk hunne belangen langs den hiërar- chischen weg schriftelijk kunnen voordra gen. De milicien korporaals, die dezen winter zijn opgeleid voor den rang van milicien- sergant, zullen na afloop er examens voor dien rang, in tegenstelliug met andere jaren, niet worden bevorderd tot dien raDg. Zij vertrekken in den rang vau milicien- korporaal met groot verlof en kunnen eerst bij opkomst voor herhalingsoefeningen tot sergant worden bevorderd, indien zij als dan blijken geven nog geschikt te zijn voor dien rang. De '2e luitenant W. L. A. O. van Woerden van het 2e bataljon te Middelburg, is met ingang van heden bij het 4e batal jon te Vlissingen gedetacheerd. De 2e luitenant Bakker te Vlissingen, van het Oost-Indisch leger, zal op 29 Januari a. s. met het stoomschip „Ophir" naar Oost Indië vertrekken. Financieële Mededeeling. De Rijksmiddelen. De Staatscrt. van Maandagavond bevat het overzicht van de opbrengst der Mid. delen over de maand December 1909 en tevens over de twaalf maanden van het afgeloopen jaar. De maand December heeft een aan zienlijk hooge? bedrag in 's Rijks schat kist gebracht dan haar naamgenoot van 1908. Werd in laatstbedoelde maand ont vangen f 14.790.450.375, in December 1909 wa,s de opbrengst f 16.662.352,175, dus nu f 1.871.901.80 moer. Al dadelijk blijkt dat deze meerdere ontvangst in de voornaamste plaats een gevolg is van de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Werd uit dit middel in December 1908 ontvangen f2.442,211.65, in December 1909 was de opbrengst f3.371.0,31.51 dus f928.819.86 meer. Ook dienen als buitengewone fac tor nog in aanmerking te worden ge bracht de opcenten op vermogens- en be drijfsbelastingen (bijna anderhalve ton). Docli dan blijft er toch nog een laanf zienlijk bedrag over, dat in het voort- deel van de afgeloopen maand kan wor den gebracht. Opmerkelijk mag heeten, dat ondanks de verhooging van het zegel recht op effecten, deze bron van inkomst een f 14.000 minder heeft opgebracht dan in December 1908. Vergeleken met de cijfers van 1908 hebben in December 1909 MEER opge bracht de volgende middelenpersoneele belasting f 143.000. bedrijfsbelasting f 88.000, vermogensbelasting f 143.000, in voerrechten f 157.000, suikeraccijtas f211.000, wij'naccijns f5000, gedistilleerd f928.000, geslacht f31.000, gouden en zilveren werken f 500, registratierechten f 119.000, hypotheekrechten f 11.000, suc cessierechten f 153.000, posterijen f 94.000, rijkstelegraaf f28.000, en loodsgelden f58.000. MINDER werd in die maand ontvan gen uit de grondbelasting f95.000, het recht op de mijnen f2000, den zoutac- cijns f38.000, dien iop bier en azijnen; f3000 de zegelrechten f14.000 en de domeinen f 146.000. Na vermeld te hebben dat de op brengst van den accijns op de suiker in de laatste drie mlaanden van 1.909 heeft opgebracht f6.315.276.42, tegen in het zelfde tijdvak van 1908 f 5.915.803.37, ko men wijl tot een vergelijking van de qij- fers der opbrengst over de twaalf taaan- den van 1909 met die over het geheele jaar 1908. In 1909 hebben MEER opgebracht de grondbelasting f15.000, het personeel f364.000, de bedrijfsbelasting f827.000 (hieronder aan opcenten f 524.497.505), de vermogensbelasting f864.000 (hieron der aan opcenten f 604.757.72), het recht op de mij'nen f 15.000, de rechten op den invoer f 848.000, de suikeraccijns f 1.050.000, de .accijhs pp het gedistil leerd f543.000 en die op het geslacht f216.000, de gouden en 'zilveren werj- ken f23.000, de zegelrechten f 1.041.000 (het zegelrecht pp effecten is met int gang van 1 Januari 1909 verhoogd, uit welke verhooging bijl de raming f 1.000.000 werd verwacht), de registratierechten f477.000, de hypotheekrechten f61.000, de domeinen f722.000, de posterijen f 451.000 ,de rijkstelegraaf f 453.000, de jacht- en vischacten f 5000 en de loods gelden f 178.000. MINDER brachten op de wijnaccijns f12.000, die op het zout f65.000, enj 'die op bier en azijnen f58.000 en de successierechten f811.000. Het totaal over het afgeloopen jaar is f 169.114.515.20, terwijl in 1908 werd ontvangen f 162.556.940.77, zoodat de meerdere -opbrengst in 1909 bedraagt f6.557.574,43. (N. Ct.) ALLERLEI. V erstrooid. Professor. Het is hier vreeselij-k koud. Barbier. Ja, het isi tamelijk friseh professor. Professo'r. Als u er niets tegen hebt, zal ik mijn hoed op-houden, terwijl u mijn haar knipt. andiers gezegd, binnenkoorts, uit zich in verschijnselen als uitputting, vermoeid heid, doffe pijnen in borst, rug en leh- djenen, koude rillingen, afgewisseld door bovenmatig transpireeren, hevige voor- en achterhoofdpijnen, klamme handen, koude voieten, slapeloosheid, gebrek aan,- eetlust, bloedarmoede en zenuwzwakte of in- chroniscbe maag-, milt-, nier- en leveraan,- doieningen. Tracht niet Uwe gezondheid te herwinnen en Uwe vroegere kracht terug te krijgen door het gebruik van zoogenaamde geneesmiddelen of „huis middeltjes", waarvan de eenige verdienste is, dat ze U slechts tijdelijk genezen. In, Uw geval, id.w.z. indien ge lijdt aan één of meer van bovengenoemde verschijn selen, hetgeen beteekent dat de Malaria bacil in Uw bloed' is doorgedrongen, en de verwoesting ider verschillende organen alzoo een aanvang heeft genomen, kunt ge slechts genezing verwachten van een specifiek Geneesmiddel dat de proef van jaren doorstaan heeft en dat zijn de we reldberoemde De Palm-Pillen zijn verkrijgbaar bij' ven- schillende goede Drogisten, Apothekers en Handelaren in Geneesmiddelen a f 1.75 per doos. Zes doiozen te gelijk genomen kosten f 10. Centraal Depot voor Nederland: Palm- Pill Company 278 Heerengiracht Am sterdam. (11) Te Goes verkrijgbaar bij Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat; firma Nathan Emanuël en J. Plazier, Drogisten aldaar. Te Mid delburg bijl:.Joh. de Roos, Vlasmarkt; C. A. Schulte en Co., Lange Delft II 2; en F. Dieleman v. h. W. Hubregtse, Korte Noordstraat L 105; te Zierikzee bijl: M. S. Polak en P. J. Bal; te Wemel- dinge bij: C. Zuidweg; te Ierseke bij: A. Klaasse; te Rilland bij: M. de Goffau. Tegen 50 cents vergoe ding per 100 Kilo's ruilt 100 Kilo's AFWIJKENDE TARWE met 100 Kilo's PUIKE HARDE PAARDEBOONEN of 100 Kilo's PUIKE HARDE WITTE ERWTEN tegen één gulden 100 Kilo's CANARIE- LIJNZAADMEEL. Geeft f 1.50 vergoe ding bij ruiling met PUIKE BUITEN- LANDSCHE GERST. Rijnsteenfabrikant - WOERDEN gevestigd te Zierikzee, verzekert op billijke voorwaarden zoowel onderling als tegen eene vaste premie, Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door vertegenwoordigers voor Zuid-Beveland. WANNEER DE NIEREN ZIEK ZljN. wordt het geheele lichaam langzaam vergif tigd Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door geheele lichaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt het gelieele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Morgens hebt gij een ellendig gevoel in uw rug, en pijn in de lendenen en zijden, uw oogen zijn opge blazen en uw ledematen rheumatisch, vooral bij vochtig weer. Uw urine is be wolkt en komt branderig en onregelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw levensdeelen aan getast en treden noodlottige ziekten op de nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Fosters Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en herstellen bun natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteekening van James Foster op de doos voorkomen en weigert alle namaak. De echte zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel en te Middelburg bij den heer Joh, de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post- wisset a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. (16.) PRACHTKLEUR. MESKANT-VORM. Wateropname: Straatklinkers c. 13 Metselklinkcrs Hard grauw Best Rood 6 10 17 a METAALKLANK. KLOEK FORMAAT. voorheen I.ItKHTS Lz, A Co. MIBJÖJBJLBURQ.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7