Zwaluw" HEEKBANK. Het geheimzinnige teelten. No. 9 Donderdag 20 Januari 1910 Zesde Jaargang. W E R, Goes, Goes. ELAND. NGEN: 5 cent per pond. nt per pond. t per pond. - Iministratie- en Trust- nfoor ,,'s Gravenhage" pCt. Hypotheekbrieven pCt. UIT DE PERS. ielrijdera, Koetsiers en Voerlieden. dergang 21 JaD. 4 u. 24 min. 1 Febr. 4 44 min. Kwartier Dinsdag 18 Januari 's morgens 10 u. 40 min. etsiantaarn moet een HALF rijtuiglantaarns moeten NA zonsondergang branden. Tegen 50 cents vergoe ding per 100 Kilo's ruilt O's AFWIJKENDE TARWE 00 Kilo's PUIKE HARDE EBOONEN of 100 Kilo's HARDE WITTE ERWTEN én gulden 100 Kilo's CANARIE- ADMEEL. Geeft f 1.50 vergoe- j ruiling met PUIKE BUITEN- SCHE GERST. (Geheel geplaatst.) È-óle van het tegen den koers van GEEN GRIJS HAAR MEER! S IDe Nieuwe London doet het J rijze haar binuen enkele dagen erdwjjuen, maakt het glansrijk en J acht en is onschadelijk voor de Did. Prijs 85 Cent -'en flacon f 1,50 Iden dubbelen flacon. J Verkrijgbaar te Goes bjj C. F. DE POORTER, Markt; Zierikzee 0 bij M. S. POLAK, HavenVIis- singen bij A. SALET, Nieuwstraat; Kruiningeu bjj C. DE MUNOK; Middelburg bij F. J. MURK, Lange 0 De'ft. Bergen op Zoom C. A. VERSIJP. b 2. [aakzaam was, achtte Hamilton de ge- ■nheid gunstig, nog eenige informatiën nemen. ,Is het nieuwe mausoleum- bijna ge- Id?" vroeg hij. O .ja, alleen nog eenige kleinighe- 1 moeten er aan worden verricht. Bin, p veertien dagen is alles klaar." - .Zijn de beeldhouwers al gereed?" Allen op één 11a, signor Caradini, een. Jerst talentvol Italiaan. Hij is van,: brgen uit Londen teruggekomen en zeide? dat, naar hij hoopte, in drie of vier (gen zijn werk voltooid zou zijn." i. ,Ik hoop toch niet, dat ik hem stoor; zijn werk?" „Waar denkt u aan? Ik geloof, dat het prettig zal vinden, gezelschap te jjgen in zijne eenzaamheid. De arbeiders erken nu juist allen buiten. Ik ga hemi deren morgen een half uurtje gezel- hap houden, anders wordt 't al te ver. ilend voor hem." ,Dan schijnt hij wel een aardig mensch zijh „Zeker. Hij is vriendelijk en geestig,. eft heel Europa bereisd en spreekt vlot. ngelsch. 's Avonds komt hij dikwijls bij ij een paar liederen zingen, zooals alleen in Italiaan zingen kan." (Wordt vervolgd:) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hnlf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehtcn 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. It K 1, O IE Een liberale Zondag! Te Ant werpen heeft Zondag een liberale betooging plaats gehad, bestaande uit een optocht en een twaalftal aansluitende vergaderingen, om de aanneming van den persoonlijken dienstplicht in de Kamer te „vieren". Moest men sommigen Antwerpsche cor respondenten van liberale bladen hier te lande gelooveD, dat zou het in den vollen zin van het woord een liberale en een groote liberale Zondag te Antwerpen ge weest zijn. Tegenover die wel wat snorkende en overdreven kwalificaties stellen wij een voudig wat het „Hbl. v Antv." heel nuchter van die groote liberale beteoging zegt „Wij hebben reeds gezegd, schrijft het blad, wat wij zelf dachten over deze be tooging. De liberalen hebben, met de stemming der legerwet grootendeels hunnen slag thuis gehaald en zij zouden, bijgevolg, ongelijk hebben gehad van geen triomf te vieren. „Dat ze 't nu voorstellen, alsof ze het alles alleen hadden gedaan, maakt ons evenmin lastig, want nog eens, hoe minder Katholiek er aan de stemming bijblijft, hoe beter het den meetingisten kan bevallen. „Overigens, wat wij voorzien hebben is gebeurd. „Zij hebben die betooging, met hunne gewone grootspraak, eene nationale, eene vaderlandscbe manifestatie genoemd, wat toch van aard zou moeten geweest zijn den geestdrift van de massa op te wekken. „Welnu, van begeestering hebben wij, op de straat, niemendal bemerkt, en wij zien er in de verslagen van onze liberale confraters geen spoor van. „Op heel den doortocht, zegt de (libe rale) „Matin", geen enkel incidentniets. Dit woord zegt allesonze bevolking heeft een politieke manifestatie zien voorbij, trekken, in volslagen onverschilligheid; maar van vaderlandschen geestdrift kon men zelfs met een vergrootglas niets bemerken De bladen melden, dat er Maandag door bemiddeling van de Brussehohe Bank een eerste verdeeling van de nalatenschap van koning Leopold heeft plaats gehad. De verdeeling liep over twintig millioen. De „Chroniquo" meldt dat de Prins van Coburg heeft afgezien van zijn schuldvor dering van 2 millioen. Men zal zich herinneren, dat volgens de b'aden de advocaat van den Prins op deze som beslag wilde leggen ter afdoening van de 2 millioen welke de Prins nog van Prinses Louise bad te vorderen. (N. Crt.) FRANKRIJK. Herinneringen aan Napoleon Eenige interessante voorwerpen, die in nauwe betrekking hebben gestaan met den eersten keizer der Franschen, zijn op 37. Hamilton ving gretig ieder woord op. Hijl herinnerde zich, dat Poiteau volgens Car- lotta een heel gezellig man was en dat hij zeer muzikaal was en een prachtige stem bezat. „En is hier nog al gelegenheid omi onder dak to komen, mijnheer? Waar woont b.v. Signor Caradini?" „In de dorpsherberg, die wel eenvou dig, maar toch aanbevelenswaard is." „Dan zal ik zien, daar een kamer te krijgen; ik geloof toch wel, dat ik een dag drie, vier werk zal hebben." „Drie of vier dagen, mijn beste heer? Minstens eene maand zal u noodig heb ben, om alle inscripties onzer grafteekens te copiëeren. Het zal u hier wel gcietd bevallen. Waar zijn uwi koffers?" „Ik heb daar buiten een rijtuig", ant woordde Hamilton. „Als u 't goedvindt, laat ik mijne koffers naar de herberg brengen en bezoek dan nu meteen eens 't mausoleum." „Ik ga met u," zeide de rentmeesr ter ,de rest van zijne sigaar wegwerpend. het oogenblik te Parijs tentoongesteld in de Nspoleon-Kapel in de kerk der Invaliden. Het lijkkleel, hetwelk de kist des keizers be lekte een prachtig bewerkt kleed van zwart fluweel met gouden doodskoppen bestikt toen het lichaam door den prins van Joinville in 1840 naar Frankrijk terug, werd gebracht, is te zien onder een glazen deksel en daarnaast staat een verkleurd model van de lijkkist in ivoor gedreven Een gouden krans door de stad Cherbourg aangeboden toen de keizerlijke overblijfselen het eerst op Franschen bodem kwamen, Napoleon's gelaat afdruk in gips door Dr. Antommarchi onmiddellijk na den dood genomen, en de 3 groote zandsteenen zuilen die Napoleon's graf te St. Helena versierden, behooren mede tot de herin neringen aan den grooten Corsikaan, die nu voor de eerste maal door het Parijsche publiek kunnen bezichtigd worden. MGELAAO. De verkiezingen. Ook de tweede dag der verkiezingen ia voor de regeering ongunstig geweest en volgens de resultaten zijn er reeds 48 Unionisten tegen 31 libe ralen en 9 arbeiders afgevaardigde gekozen. De conservatieven hebben 19 zetels ge wonnen, de liberalen 4 en de labourpartij één enkele. Wel moeten de Unionisten om een regee- rings-meerderheid te kunnen vormen gemid deld per dag 28 zetels winnen en zijn ze daarin nog niet geslaagd, maar de resultaten van 14 districten ontbreken nog, waaronder eenige Londensche, die het aantal c nser- vatieve overwinningen tot diep in de twintig zullen opvoeren. Na de stemming van Maandag is echter een ding zeker n l. dat de Unionisten zoo ze al niet de meerderheid behalen, in elk geval zoo versterkt in het lagerhuis zullen terugkeeren, dat de minste oneenigheid onder de hecterogene elementen der regeeringspartij het gouvernement het leven zal kosten. De 4 liberale leden van het ministerie, die Maandag hun zetel hadden te verde digen, zijn allen herkozen maar John Burns, de president van den Board of Trade, zag zijn meerderh'id een goede 1000 stemmen slinken, terwijl ook de heeren Hobhouse en Masterman echte Pyrrhus-overwinningen behaalden. Alleen dr. Macuamara in Camberwell (Londen) zegevierde met pl.m. 1500stemmen. 't Schijnt dus da- de bladen die zooals wij in ons vorig laatste bericht meldden den voorstanders van de tariefhervormsrs de nederlaag voorspelden, hun wensch voor het feit hebben genomen. Toch handhaven sommige liberale bladen de meening, dat de zaak der unionisten zwak staat en dat het kabinet-Asquith, daar de zaak der liberalen, dat is de zaak van den vrijhandel en het lagerhuis, grootendeels reeds ge wonnen is, op een meerderheid in het parlement kan rekenen, niettegenstaande de nederlagen der liberalen. Dinsdagavond was de stand aldusGe kozen 94 unionisten, 78 liberalen, 17 ar beiders en 13 Ieren. De unionisten winnen 39 zetels, de liberalen 8, de arbeiders 1. „Ik was juist van plan, even te gaan wan delen, toen u kwam." Deze voorslag kwam Hamilton zeer ge legen; trouwens hij had er den rentmees ter zelf toe gebracht. „Ik zal u de monumenten laten zien, mijnheer Middleton, en u op de belang rijkste inscripties opmerkzaam maken." Hamilton dankte den rentmeester voor zijne vriendelijkheid, toen zij samen naar den straatweg gingen. Daar betaalde hijl den koetsier en gaf last omtrent zijhe pakkage. Daarop ging hij met den heeri Pallet naar het mausoleum, terwijl deze hem opmerkzaam maakte op de schoonhe den van het park en het slot. Te midden van den prachtigen tuin maakte het mausoleum bij' den eersten aanblik den indruk, alsof het er niet thuis behoorde. Maar toch zag Hamilton, dat het, zoodra de bouw geheel voltooid zou zij'n, de schoone omgeving nog merken lijk zou verfraaien. Het verhief zich aan den voet van eene dichtbegroeide koe pel van verblindend wit marmer gekroond. Weldra betraden zij' hot gebouw. Het inwendige was boven alle beschrijving prachtig ingericht. De wanden waren van prachtig, bont marmer; het domachtige dak werd gedragen door Korintische zui len met vergulde kapiteelen; de balken Waren met gouden engelen versierd, en. Na middernacht was de stand Gekozen 120 unionisten, 97 liberalen, 21 arbeideis, 28 'nationalisten De liberalen hebben in Londen voigens de laatste berichten een zwaren nederlaag geleden. SPASJE. De Spaanscbe ministerraad onderzocht de grondslagen der begrooting voor 1911. Bij het vaststellen daarvan zal de regeering rekening houden met de verplichtingen die de liberale partij aanging betreffende het fiscale stelsel om den niet productieven rijkdom te belasten ten bate der arbeidende klasse. Ferrer. Wat ging er tijdens de Ferrer-geschie- denis een geroep op tegen de Spaansche regeering 1 Het kabinet Maura was con servatief, reactionnair, muilbandde de pers, knechtte dusdoende de vr jjheid van gedachte, handhaafde de censuur Maura trad af. Moret volgde hem op. Heel het liberaal Europa juichte. Nu was het vrije woord verzekerd De vrij heid is nergens veilig dan bij de vrijzin nigen. En nu wordt aan de „Frankturter Zeitung" uit Madrid geseind, dat het liberale ministe rie Moreter weer de censuur over de dagbladpers heeft afgekondigd. „Als in de dagen van het ministerie Maura", voegt het liberale blad er ontsteld aan toe. Inderdaad, mijneheeren Waarom niet, als de N. R. 0." ook wel censuur op de kinema's wil De liberalen zijn vaak genietelijker dan hun beginsel. Alleenzo moesten anderen een van het hunne afwijkend inzicht niet zoo euvel duiden, als zjj zeiven zich aan hun eigen beginsel niet altijd houdeu 1 „N. K." Naar verluidt, hoopt H. M. de Koningin nog in den loop van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan het Belgisch Konings paar te Brussel. Het Koninklijk Gezin. Wij lezen in de Haagsche Kroniek der „N. üron. Courant Laat mij (beginnen met een bericht in uw nummer van Vrijdag te verdui delijken. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam las ik daar zal eerst geschieden na de benoeming van den nieuwen burgemeester. Dat is wel juist maar zeker is 't niet. Indien het Hof dit jaar naar de hoofdstad gaat, wat nog onzeker is, zal het tijdstip voor dit bezoek eerst worden bepaald na de benoeming van het nieuwe hoofd der g'meente. de azuren zolder was bezaaid mét gou den sterren. Vier groote boogvensters met geschilderde ramen lieten een gedempt licht op de uit zwarte en witte mar meren tegels bestaanden vloer vallen. Hamilton bleef aan den ingang van deze overweldigend schoone rustplaats der dooden sprakeloos van verrassing staan. Toen hij nader kwam, hoorde hij het gelijkmatige geklop van een hamer. „Nu signor," riep de rentmeester vrien delijk, „ik geloof, dat het tijd is, om eens te rusten." „Ha, is u 't?" antwoordde eene stem) en Hamilton, wiens oogen zich langzamer hand aan de heerschende schemering be gonnen te gewennen, zag eene hooge ge stalte naar hen toekomen. „Ja," dacht de jonge doctor bij zich zeiven, „dat is dezelfde gestalte, de- Zelfde houding. Hij' kan heel goed mon. sieur Felix zijn." „Signor Caradini, mag ik u den heer Middleton voorstellen? Hij is journalist en wil de inscripties onzer grafteekens co-piëeren." Caradini stak met een beleefd lachje de hand uit, die Hamilton aannam. „Deze mijnheer wil een werk schrijven over Engelsche graftombes," ging de rentmeester voort, „en derhalve is Van- stone een der eerste plaatsen, die hijl En hu is de quaestie deze dat de Regeering nog al eenige moeilijkheid schijnt te ondervinden in bezetting vi n den gewichtigen post van eerstem magistraat der hoofdstad. Evenmin als de heer Zimmerman, de hurgemeester van Leeuwarden, schijnt jhr. Roëll, de burgemeester van Arnhem, in strijd met de deswege in omloop gebrachte geruchten, werkelijk voor het hooge ambt te zijn aangezocht Wel moeten er besprekingen hebben plaats gehad met een paar, ook op politiek terrein zeer bekende persoonlijkheden, maar de lust om de plaats van den heer v. Leeuwen in te nemen, blijkt niet zeer groot en zoo zou het niet onmogelijk kunnen zijn dat de vacature gedurende een betrekkelijk langen tijd onvervuld bleef en 't ambt door den oudsten wethouder waargenomen werd. In dat geval zou het Vorstelijk bezoek vermoedelijk voor dit jaar achterwege blijven. Maar zelfs indien de zetel van Mr van Leeuwen al spoedig werd bezet beweert men dat het nog onzeker is of de Koninklijke fa ilie in 1910 de hoofdstad zal be zoeken en zulks in verband met geheel andere, niet nader te omschrijven redenen van huiselijken aard, waar omtrent men dan eerst later zal worden ingelicht. Aan de Haagsche correspondentie in de „Prov Gr. Ct." ontleenen wij het volgende Ziedaar wat ik u van ons Hof kan meedeelen. Er wordt in sommige krin gen, ook nog gesproken van de reeds sinds langen tijd bij geruchte vermelde reis van den Prins der Nederlanden naar Oost Indie, doch daarvan zal, naar ik hoor, voorloopig nog wel niets komen. Er moet wel ernstig sprake van zijn geweest, dat de Prins de eerste reis met het nieuwe pantsersehip „Hertog Hendrik" zou medemaken, maar er zijn omstandigheden, die 't zeer twijfelachtig maken of Z. K. H. zich voor zeer langen tijd buitenslands en vooral zoó ver wég zal bege ven. A bon entendeur demimot en ik onthoud me er dus van het geheele woord neêr te schrijven. Eerste-steenlegging. Dinsdagmiddag werd door Z K. H. den Prins der Nederlanden te Nijmegen de eerste steen gelegd voor het kazernement van de Koloniale Reserve aldaar. Tot de plechtigheid waren 0 a. uitge- noodigd de Minister van Oorlog, de Com missaris der Koningin in Gelderland, B. en W. en de gemeenteraad van Nijmegen, het lid der 2e Kamer voor Nijmegen, jhr. mr. 0. F. A. M van Nispen tot Seveuaer, het lid van den Raad van State mr. E'ias en verschillende militaire autoriteiten. De minister van Koloniën hield een toespraak over de beteekenis van het feit en ook Z. K. Hoogheid de Prins hield eene korte rede. bezoekt." „De Vanstones zijn een oud, aanziero lijk geslacht, dat reeds in de oudheid beroemd was, en 't nog is," antwoordde de beeldhouwer beleefd. „De geschiedenis van een land is voor een groot deel de geschiedenis van zulke oude geslachten als dit," zeide Hamil ton, die 't noodig vond een paar woorden te zeggen, die niet alleen eene beleefd heid inhielden tegenover den rentmeester, maar -ook in overeenstemming waren met het doel, waarvoor hij zoogenaamd hiep kwaim. „Is u kunstenaar, mijnheer Middleton?" vroeg Caradini. „Neen", antwoordde Hamilton. „Ik tee- ken zelf niet. De teekeningen worden door een ,ander gemaakt. Ik zal alleen de inscripties copiëeren. Ik hoop, dat ik u nieit, storen zal, mijnheer Caradini. In, twee of drie dagen ben ik klaar." „Integendeel, integendeel", verzekerde de beeldhouwer. „Het doet mij1 genoegen. Tot voor een week waren nog eenige col lega's hier, maar Sedert die weg zijto, is het hier zeer eenzaam." „Ik hen er blij' om, dat ik niet die eenzaamheid moet ondervinden, want een zaamheid in een mausoleum moet al heel onaangenaam zijn." „Hier is de graftombe van sir Harry A P. Staalman. De „Katholieke Lederbewerker" schrjjft uit de Langstraat „Staalman de regeerings enquêteur naar den omvang der gedwongen winkelnering, is in ons midden 1 „Een prettige verschijning „Een man met een pienteren geest, een gullen lach om de lippen, een gezellig prater, wiens speurzin niet op een dood spoor loopt! „Hg zoekt naar licht- en schaduwzijden en brengt u op het terrein van verrassende onthullingen. „Gedaagden en beklaagden weet hij in den arm te nemen, hoort en wederhoort en met gewetensvolle juistheid onderzoekt hjj wat h(j aan beide zijden ontvangt. Nu zal apprecieering van Staalman's optreden natuurlijk veel afhangen van ieders per soonlijk oordeelmaar wie wil ontkennen dat de heer Staalman niet serieus onderzoekt doet hem onrecht aan. Burgemeester van Leiden. Het „Leidsch Dgbl." verneemt, dat de benoeming van mr. N. de Gijselaar, lid van de firma N. C. de Gijselaar en Co., commissionairs in effecten te Gorkum, tot burgemeester van Leiden, zoo goed als vast staat. De heer de Gijselaar is van dezelfde politieke richting als wjjlen mr. N. de Rid- der was. (Zie laatste Berichten). De Z. H. E. S. Naar een onzer lokale bladen vernam, zou er ernstig sprake van zijn, en zouden er zelfs reeds voorbereidende maartegelen zijn getroffen, om de electrische beweeg kracht bjj den spoorwegdienst Rotterdam PjjnackerDen HaagScheveingen te ver vangen door stoomkracht. De resultaten van het bedrijf zouden volgens dat blad op den post Electrische Centrale zulke enorme verliezen geven, dat hoe eer hoe beter de H. IJ. S. M. haar gewone locaaltreinen naar dezen spoorweg zou zenden. Naar aanleiding van dit bericht zijn wij op informatie uitgegaan, en vernamen uit vertrouwbare bron, dat van een dergelijke wijzigiDg in de tractie als door bedoeld aangegeven, of van voorbereidende maat regelen in deze, nog niets bekend is. („Maasbode)" De a.s. Statenverkiezingen. De „Maasbode" zegt, dat de rechtsehe meerderheid in de Staten van Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Utrecht bij de vernieuwing van de helft der Provinciale Staten in den aanstaanden zomer zonder moeite zal worden behouden, maar dat het anders staat met Zuid-Holland en Overijsel. Het blad schrijft De Staten van Zuid-Holland tellen 82 leden, en wel 51 van rechts en 31 van links, zoodat de rechtsehe meerderheid twintig bedraagt. Van die 51 anti liberalen treden er dezen Vanstone," viel hier de rentmeester in, Hie met ongeduld wachtte, om te spre ken van de beroemde voorvaderen; „hij Werd door de Saraceenen gedood, toen hij' met Richard Leeuwenhart in Palestina was. En dat is Thomas Vanstone, bisschop onder de regeering van koningin Maria. Dat groote monument is een aandenken, aan Richard Vanstone, die met Drake in West-Indië was en later admiraal werd." En zoo ging hij door, terwijl Hamil ton slechts met een half oor luisterde. Eindelijk kwa.ro er een arbeider met een. bos sleutels een wenk, om verdere uitleggingen tot morgen te bewaren. Na afscheid genomen te hebben van den rentmeester, gingen Caradini en Ha milton gezamenlijk haar hun logement. Bij het diner in de kleine gelagkamer zij waren de eenige gasten werden, zij hoe Langer hoe vriendsehappelijker met elkaar. Caradini lijd een bepaalde soort Chiantiwijn uit Londen laten komen en Hamilton dronk er rijkelijk van. Maar niet tegenstaande hield hij den heelen avond de wacht als een kat over eene muis, öm 't geheim der identiteit van den vreemdeling te doorgronden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1