Sociale Berichten. UIT ZEELAND Tegen den Bond van Nederl. Onderwijzers. Do heer J. B. Meerkerk, te Sappeme-er, h,eeft aan wie hem instemming betuigd hebben met zijn protest tegen het oplee- d.en van den Bond vain Nederl. Onderwij zers, voorgesteld, op Vrijdag den 1 April samen te komen te Utrecht, om te over wegen, of men een v-ereeniging zal op richten, bijv. „De Vadetrlandsohe School". De Volkstelling. Iemand, die blijkbaar veel vrijen tijd liooi't en dien gaarne benut om zijn m-ede- mensehen met merkwaardige stalistiokjes te verkwikken, beeft becijferd, dat het gezamenlijk gewicht der kaarten, verzat melkaarten en registers, benoodigd voor de plaats gehad hebbende rolstelling, be draagt 126,230 kilogram. Hierbij was Ne derland geschat op ö1/2 millioen inwoners en is bijgerekead 1/s millioen kaarten voor tijdelijk ergens verblijvende personen, die dus twee kaarten hebben ingevuld. Dil vrachtje zou dus in 13 wagons van ieder ongeveer 10,000 kilogram vervoerd kun nen worden. Katholicisme en Cultuur. Veel wordt er gewreven en géschreven over het verband tussohen de Katholieke Kerk en ide cultuur, zooals men 'tnoemt, beschaving, ontwikkeling, vooruitgang. Unzo tegenstanders meenen, dal de Ka tholieke Kerk der cultuur vijandig tegen over staat. Rrolestantsohe landen heelen daarom 'bij voorkeur: cultuur-landen. Onze geloofsverdedigers wijden een ga.nsch hoofdstuk aan de wederlegging van deze aantijging. P. Baumgartner, de bekende schrijver der „W-eltlitteratur" tracht door- feiten diezelfde aantijging te weerleggen voor wat de letterkunde betreft. Hij lx1- wijst dan, dat de Katholieke Kerk haar welidadigen invloed door alle eeuwen heeft jl'oen gelden, dat van haar immer eeno schoone bezieling uitging, die vruchtbaar was, ook voor andere, van haar vervreem de tijdgenoot-en. Dezen ondergingen - - en ondergaan -- dien invloed onbewust vaak, ondanks hen zelf misschien, maar toch werkelijk. Volgens genoemden schrijver zou zich dat nergens duidelijker toonen dan in ons Nederland. „Nergens, zoo zegt hij in „Stimm. a. M. L." (afl. Januari) kwam het protestan tisme zoo vlug, zoo ruw, zoo wortel-vast te voorschijn. Holland heeft lang als 't. beloofde land gegolden. Groote dichters met een wereldnaam als Schiller en Goethe hebben den afval der Staten van Spanje bezongen. Doch slechts dertig ja ren na, de vestiging der onafhankelijkheids- republiek, toen zieli nog nauwelijks, eene letterkunde gevestigd had, keetrde de eer ste en grootste dichter van Holland, de geweldige boetseerder zijner taal, de grondlegger van zijn tooneel, Joost van den Vondel, terug in den schoot der oude Moeder-kerk en llugo de Groot, de grootste zijner geleerden, ging minstens inwendig .dienzelfden weg Beiden zochten waar heid en zekerheid, schoonheid en harmo nie; beiden werden door hun verstandelijk streven teruggevoerd lot de Katholieke Kerk. Daar stond de H. Sclrrift nog in oude eere, daar was geschiedkundige overleve ring, sociale eenheid, daar was de gansche. en volledige Openbaring, eon sluitend systeem van godgeleerdheid len wijsbegeer te, tdaar waren |de hoogste idealen ver wezenlijkt,. daar was !de schoonste en vol maaktste poëzie. De overige letterkunde heeft weliswaar Vondel's voorbeeld niet gevolgd, maar hij is toch gebleven haar onovertroffen, nveest invloedrijk voorbeeld, hij heeft haai- met het Katholicisme in levendige verbinding gebracht, hij heeft haar in menig opzicht zijn stempel ge drukt. Heeft ook zijn invloed van hel Fransche classicisme, mochten ook vele dichters zich aangorden tot verheerlijking der grooten uit de oudheid, Jacob van hennep- ten ide nieuwere romantiek hebben, Vondel weer op liet schild geheven en in blijde eensgezindheid groepen weer rond om hem en de beste katholieke en nie-t- katholieke Idirhbers.". (N. Br.) Het drama te Zeist. Omtrent liet drama, dat zich Vrijdag middag te Zeist heeft afgespeeld, wordt nog het volgende gemeld: De opperman M. van de K. woonde met zijn 37-ja.rige echtgenoote en 3 kin deren van 8 en 7 jaar, het jongste van 5 maanden, aan de Schaerweijdelaan al daar. De iman was Vrijdagmorgen naar zijn werk gegaan en de béide oudste kinderen naar school. Om kwart voor 12 uur Vrijdagmiddag was de vrouw bezig buiten de wasch uit te hangen en maakte zij nog een praatje met een buurvrouw. Om 12 uur kwam het zevenjarig zoon tje thuis en vond moeder en het kleine broertje van 5 maanden pip den vloer van 't. woonvertrek liggen, badende in hun bloed. Het kind liep naar de bu ren en tocfn deze kwamen, constateerden ze, dat het king de hals was doorgesne den tot op de nekwervels, terwijl ook de moeder diepe sneden in den hals had. Beiden waren reeds gestorven. De vader kwam een «ogenblik later van zijh werk. De moeder had eein briefje achtergelaten, waarin ze van haar 'man en kinderen afscheid nam. Vermoedelijk is de moord en zelfmoord in een vlaag van kvaan- zin begaan. Ook scheen de verstandhou ding tusschen m;an en vrouw niet goed te zijtn. Bij de lijken werd een bebloed scheermes gevonden. Door de zorg der politie zijn de lij ken naar het lijkenhuis getransporteerd. i. B van Heutsz Do oud-gouverneur-generaal J. B. van Heutsz is Vrijdagavond uit Marseille te Parijs aangekomen. Het Burgemeesterschap van Amsterdam. Daar het aan uur. \Y. F. van Leeuwen verleende eervol ontslag Zaterdag is in gegaan, berust van af dien datum de leiding der gemeentezaken in handen van den oudsten Wethouder, den heer Th. F. A. Delprat, tof tijd en wijle de nieuwe burgemeester zijn ambt aanvaardt. Een novum is dit optreden van een loco-bur gemeester tusschen het vertrek van den .ouden en de komst van den nieuwen, functionaris niet. Na het heengaan »van de burgemeesters den Tex en van Tien hoven deed zich hetzelfde voor, en na. het aftreden van burgemeester Veiling Mei- nesz was de kortheid der tusschenregee- ring alleen te danken aan het feit, dat de rechte in de onmiddellijke nabijheid, n.l. onder de wethouders, gevonden werd. In Sint Petersburg is verleden week het eerste Russische Congres tegen den alcohol gehouden. Do heer Kowalewski, referendaris aan het departement van financiën, werd lot voorzitter gekozen. Hel hoogtepunt van iden eersten dag vormde de redevoering van «len Doema-afgevaardigde Schingarew „Volksgezondheid en Alcoholisme". Zich baséerende op strenge statistische gege vens bewees do redenaar, dat het alcoho lisme tot algemeene ontaarding van hel volk Leidde en zeer bijzonder in Rusland een groot gevaar was, waar het volk geen vergoeding vooi zijn gemis aan intellectu eels ontwikkeling had. Heeds van de eerste kindsheid wordt de Bus aan den alcohol gewend, die door iedere nieuwe generatie als een vlo-ekbrengende- erfenis weer wordt overgenomen. De sterfte onder de kinderen wordt grooter, terwijl de mo raliteitsbegrippen merkbaar verdwijnen en hij een nog verder voortwoekeren van het kwaad, zijn de gevolgen voor liet Russi sche volk niet te overzien. Goes. „Sparta" Do soiree, die do turnvereeniging „Sparta" alhier Vrijdag avond in „De Prins van Oranje" haren donateurs en begunstigers aanbood, mag welgeslaagd boeten en het leeuwendeel vap dat succes komt toe aan de werkende leden zeiven, die onder leiding van hun kianigen directeur de verschillende oefe ningen aan brug, 'rekstok en met den slaaf correct vlug en toch sierlijk volbrachten, gelijk het den echten turner past.' Vooral het nummer der vrije ordeoefeningen, dat aan „Sparta" de Koninginmoedermedaille schonk op den turn weds (rijd Ie Ylis- singon, was de moeite waard te zien. De verschillende fraaie standen, die de „Spartanen" hier aannamen, de juistheid hun,nerf bewegingen, het fiksche, ferme jn houding en gebaar, maakte liet applaus, dat hun ten deel viel. wel verdiend. Da hoeren Knijper en De JJaat, geënga geerd tot amusement dier gasten, heb ben zich naar best vermogen van hun taak gekweten. Eerstgenoemde bewees dooi1 stem en vo.ordraeht,, de goede reten ties, hem in de verschillende couranten geschonken, niet onwaardig te zijn. Den heer De Laat hebben wij wel eens beter hooien voordragen. Waarom vergastte hij ons niet op zijn meesterlijk stukje: „Ik heet Aorjaneke"? Vergissen wij ons niet, dan wist hij daarmede èn in Brabant 6u in andere provinciën groot succes te be halen. Jammer, dat het gehalte dér door beiden gezongen liederen niet wat geesti ger was. „K-o-miekigheid", zoonis do volks mond zegt, was er genoeg, maar „geest"...? En dan schier in alle stuk jes „komieke" toespelingen op Adam. en Eva en den appelmen kan ook van ,,'t komieke" te veel krijgen! Doch „im groszen und ganzen" was het een prettige en gezellige avond, waarop „Sparta" met voldoening mag terugzien. Wij aarzelen dan ook niet, den feestgan gers i'n herinnering te brengen, wat aan den voet van het program vermeld stond: Steunt „Sparta", begunstigt hel, want het verdient aller sympathieI Op denzelfden avond deed de Ver eeniging voor Wetenschappelijke belangen den, heer H. Meijer uit Arnhem alhier ©ene lezing houden in de zaal van V. O. V. over de Aviatiek (vliegkunst) en jie lucht scheepvaart. De heer Meijer wist op zeer. onderhoudende wijze dit uit den aard dei- zaak cenigszins droge onderwerp te ver klaren. Eene serie good geslaagde lichtbeelden verduidelijkte voor de aanwezigen het dooi' den lieer Meijer gesprokene. Men bericht ons van geachte zijde, idat de door ons in c*ns vorig nummer vermelde idiefdstal van karpetten bij de firma I'. A. de L. alhier, op eene on waarheid berust, lvr is hij die firma niets ontvreemd. Dhr. A. tl. (l. Rademaker, agent der Rijksverzekeringsbank alhier, is met ingang van 1 Mei e. k. verplaatst paar Heerlen. Als zijn opvolger is aangewezen dhr. II. v. Breon en Middelburg als standplaats aangewezen Bij II. Vissers, Decorateur alhier, worden dezer dagen schilderstukken van kunstenaars tentoongesteld. Deze kunst werken zijn geschenken voor den bazaar ten bate der Hervormde school alhier. 'n Mooie, met chrysantemums beschil derde zuil staat heden geëtaleerd. Gaarne willen wij belangstel lenden aan raden dezen bazaar te bezoeken. De da tum van opening wordt nog per adverten tie bekend gemaakt. Zeer vele artikelen van elks- gading, alsook luxe- eu kunst voorwerpen zullen tentoongesteld en ten verkoop- aangeboden worden. Middelburg In de Woensdag a. s. te houden openbare raadsvergadering dezer gemeente is de navolgende agenda aan do orde: Notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken. Verzoek om eervol ontslag van den on derwijzer' .1. Steijn. Benoeming van oenen voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen wordt: jhr. C. J. J. A. van Teijlingen. Bekening Kamer van Koophandel en fabrieken over L909. Wijziging van de begrooting der Gods huizen 1910. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot hel plaatsen van een lantaarn aan den Noorihveg. Idem naar aanleiding van liet verzoek van den Walcherschen Turnbond om een gymnastieklokaal der gemeente Ie mogen gebruiken. De Vereeniging „Handelsbelang" al hier heeft besloten hij den Raad hare be zwaren in te brengen tegen den door Burg. en Weth, voorgestelden keurings dienst. De Vereeniging acht de wijze van in richting) daarvan cngewcnsc.ht en acht het. verkeerd de leiding of directie aan apothe kers, zelf ook winkeliers, op te dragen. Ofl-k zal de Vereeniging zich, in ver band met de door den Middelburgsrhen Besfuurdersbond op liet getouw gezette actie voor een wettelijk sluitingsuur voor winkeld enz., met een adres tol don Raad wenden, waarin verklaard wordt, dat zij geen wettelijke sluiting der winkels begeert en ook niet noodig acht. Er zal op ge wezen wonden -dat op initiatief van „Han delsbelang", ongeveer zes jaar geleden verscheiden winkeliers tot overeenstem ming gekomen zijn met het resultaat dal alleen in de hoofdstraten der glad reeds ruim lid winkeliers hun zaak te 9 uur sluiten. I)o moesten daarvan behooren tol de grpoteïo winkels, die met bedienden wer ken, waardoor het argument vervalt dal. zonder wettelijken dwang de groote win keliers niet kunnen sluiten, omdat do klei nere openblijven. „Handelsbelang" wil de vrijwillige negenuursluiting blijven bevorderen, maar heeft ei nstig bezwaar de kleine winkel lens daartoe wettelijk Ie dwingen. Door don Walcherschen turnbond is aan den gemeenteraad alhier weder om een verzoek gericht om ten behoeve van de bij dien hond aangesloten vereeni- gingenl van gemeentewege -een lokaal voor zijne oefeningen beschikbaar te willen stellen. In het adres wijst de hond er op, dal in verschillende gemeenten, o. a. te. YlLs singen! <1© gemeente een gymnastieklokaal eener lagere school aan een gymnastiek- vereeniging voor hare oefeningen ten ge bruiker afstaat. Van de bestuurder-en van liet N-eder- landsch Gymnastiekverbonrl is een adhao siehetuiging met dit adres ingekomen. B. en W. stellen den raad voor afwij zend op het verzoek te beschikken, en wiel op grond daarvan, dat in de gemeen telijke gymnastiekschool op -de Groen markt, waarvan thans reeds de vereenigin- gen „Achilles" en „Medioburgum" gebruik maken, geen gelegenheid meer open is, terwijl het in gebruik geven van een der and-ere gymnasti-ekscholen te groote be zwaren zo-u opleveren, daar het zeer moei lijk zou zijn op het gebruik voldoende controle uit te oefenen. (VI. Ort.) Gisteren is alhier opgericht de Mi-d delburgsche Kanarievoreeniging „Ons Ge noegen". Het (loei dezer veieeniging is, de teelt en -den zang der vogels zooveel mogelijk te bevorderen, -en de led-en aan goede vogels te helpen. Tot secretaris der vereeniging is ge kozen de heer i'. .1. E. Corveleijn, Eigen- li aard straat. Vlisslnyen. De heer A. Loois, sedert 17 Juni 1898 lid van de Provinciale Staten voor het district Ylissingen, die dil jaar aan de beurt van aftreding is, wenschl voor eene eventueel© herbenoeming niet in aanmerking te komen. (VI. Crt.) De R. Kath. kerk alhier heeft iix wenidig eene verandering ondergaan, waardoor zij in aantrekkelijkheid van aan blik zeer heeft gewonnen. Een bekwame hand] heeft aan dit eenvoudig doch streng gothisch gebouw een geheel ander aan zien gegeven, zoodanig, dat liet de moeite loont het fraaie decoratief werk, vooral in het priesterkoor, van naderbij Ie be schouwen. De muurvakken rondom het hoofdaltaar zijn verdeeld in een broeden zoom met afhangend zwaar blauw on derstuk, bezaaid met gouden 1 oevers. Van uit dal blauw dringen vier zeer fraaie medaillo-nportretlen, voorstellende de ver heerlijking van het li. Sacrament, paar voren. Keurige randschriften in roode gothische karakters met gouden oinsierin- gen en verschillende andere motieven, werken krachtig mede tol het relief van het geheel, terwijl de afwerking van hel gewelf mede getuigt van den smaak des schilders. Behalve het verd-er schilderwerk in het geheele inwendige van liet. gebouw, siert nog een schoone. roaac-e boven het orgel het bovengedeelte van den achter wand. Het geheel doet. -den aandachligen be schouwer aangenaam aan en onze stad genoot, de heer Alph. Bael-s, wien de eer- van deze keurige, smaakvolle herschep ping toekomt, heeft een werk geleverd, waardoor zijn naam wel in breeder kri-ng zal bekend worden. (VI. Crt.) De o-nder-officieren-vereeniging „Vriendschap- en Genoegen" gaf Zaterdag avond. in de zaal van den heer Ruiling een soiree, welke de. talrijke aanwezigen eenige aangename uren heeft bezorgd. Zoowel de voordrachten als do oefeningen aan de werktuigen voldeden in alle op zichten Het wo-ond van dank, dat de majoor Zarino-, garnizoens-commnn-dant, aap de vereeniging bracht, was welverdiend en vond] instemming Dij alle aanwezigen. De tooneelvereeniging „Vriend-en» kring", onderafdeeling van «len II. K. Volksbond, geeft, zooals ge-meld. Zondag een weldadigheids-uitvoering in de zaal van den heer Burgers. Do uitvoering wordt opgeluisterd door het muziekgezelschap „St. Caecilia". Opgevoerd wotrdt:-„Priesterlijke Helden moed", tooneelspel in 5 bedrijven, en na ulo pauze het blijspel „Een Jood in den val". Hedenmiddag is in de AValstraat een paard, gespannen voorden montagewagen van de eleetrische tram, op hol ge,sla gen liet dier holde de straat door, gé lukkig zonder ongelukken te veroorzaken en werd tot slaan gebracht, doordat hel tegen een ander-en wagen terecht kwam. Voor de nieuwe It. Kath. kerk is eed gift. van f 250 ontvangen ond-er hét op schrijft: „Ter eere van O. L. Vrouw, Ster der zee", en verd-er nog twee gift-en van f25. Zierikzee. Gedurende het jaar 1909 zijn in de haven dezer gemeente binnen gekomen 1 zeeschip met een scheepsin- houd van 301 Al-1, en 1218 binnensche pen niet een gez,«menlijken scheepsinhoud van 224.825 Al3., en uitgevaren 1 zee schip niet een inhoud van 301 M3 en 1203 binnenschepen met een inhoud van 258.305 M3. - Zooals te voorzien was, heeft de stembus niet ten gunste van den anti revolutionairen candidaat, den heer A. Timmerman ('z., gesproken. De heer L. Doelema.n, lib. is gekozen met 446 stem men, tegen 299 o-p den heer Timmerman. 11e uitslag, dien we onzen Zierikzee- schen abonné's reeds Vrijdagavond per extra-bulletin mededeelden, is als volgt: District 1. Uitgebrachte stemmen 325 Van onwaarde 0 Geldige stemmen 319 waarvan de heer üoeleman er 204, de heer Timmerman 115 verkreeg. District II. Uitgebrachte stemmen 434 Van onwaarde 8 Geldige stemmen 426 waarvan op den heer Doeleman 242, op den lieer Timmerman 184. Totaal uitgebracht 759; van onwaarde 14, geldige stemmen 745. De meerderheid door den liberalen candidaat behaald, be draagt derhalve 147. Dat de kansen niet gunstig stonden voor den anti-rev. candidaat, was te voorzien, sinds de liberale kiesvereeniging haar can didaat unaniem stelde en de andere kies. vereenigingen zich onthielden. Toch bestond de hoop, dat liet recht vaardigheidsbesef der liberalen, den anti- rev. hun eenigen zetel niet zou ontruk ken. 'tHeeft niet mogen zijn! De Gei meenterand bestaat weer als voor twee jaren uit 12 leden links en een rechts. Uit de stemmencijfers blijkt tevens, dat slechts zeer weinig liberalen op den heer T. kunnen gestemd hebben. Bij de stemming o-p 24 Juli 1908 wa ren -er 713 geldige stemmen uitgebracht, waarvan -o-p den vrijzinnig-democraat 150, o-p den liberaal 234, op den anti- rev. 329. Tengevolge van de eigenaardige omstandigheden, waaronder de verkiezing van 1908 plaats greep, zijn er waarschijn lijk -onder dit laatste getal eenige libe rale stemmen. Overigens gaf die libe- ming vrij zuiver den stand der verschil lende partijen weer. 't Eenige lichtpunt in dezen verkie zingsstrijd is, dat er in de denkheelde-n van velen der leidende liberalen een ken tering ten goede schijnt gekomen. Er be staat een strooming, die niet gelooft in den ondergang van Zierikzee, wanneer ook een anti-revolutionair in den llaad zetelt. Onze hoo-p blijft gevestigd op de toename van dit getal waarlijk liberaal denkenden Zooals in 1908 hieven ook ditmaal on geveer 200 personen van de stembus weg, waaronder vele rechtsche kiezers wa ren, die miaai- niet willen inzien, dat kiesrecht tevens kiesplicht is. ATogen zij eens inzien, dat zij verplicht zijn per soonlijke redenen van anti-pathie te la ten varen, waar liet geldt mede te wer ken -aan de verkiezing van een tot de coalitie behoorend candidaat. Door het stemmencijtfer van den can didaat der verwante partij zoo hoog mo gelijk op te voeren, wordt hij onze niet- parl ijgenooten het bewustzijn versterkt, dat ook de minderheden recht hebben o-p een billijke vertegenwoordiging. Zondagmiddag werd in de koffie kamer der Concertzaal de tentoonstelling geopend van teekeningen, etsen en aqua- rellen van het Genootschap Pietura Ve- luvensis te Renkum. Van de Vereeniging tol Bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer alhier gaat het initiatief tot het honden dezer ten toonstelling uit. Het is onmogelijk een oordeel uit te spreken over ai het vele dat hier bij eengebracht is, waarom we slechts uit. hel. belangrijkste een en ander aanstippen. Van buitengewoon sterk sprekende rea liteit zijn de teekeningen van L. van Gestel. „Schafttijd" spreek! met zijn so bere lijnen van een visie op het leven, slechts verkregen door nauwkeurige waar neming van situaties en een zich in denken in het leven van de stoere wer kers, die de teekenaar wil verbeeld-en. Op gelijke lijn stellen we „Woonwagen". Op den voorgrond herinneren de grove figu ren, die wij in hun dagelijksch gedoe bezig zien aan de tooneeltjes, die wij in de nabijheid der groote steden zoo dikwijls waarnemen, niet den typischen woonwa gen op den achtergrond. Gegrepen uit het volle grooteslads.leven zijn de schetsen van .1. Sluijters. Deze teekenaar weet voor zijn aardige teeken. stift modellen te kiezen, dite hij1 gemis v,an -omlijsting uw volle aandacht vragen. Ze zien u aan, die modellen en ontvou wen u de geheimste plooien hunner ziel, zonder) u evenwel onder de bekoring van het zachte -of het liefelijke Ie brengen,. Dat vermogen de portretten, die Me juffrouw de Boer inzond, waaronder twee meisjes. Zoowel „Jo" -als „Jong Meisje" zijn gehouden in Wazig licht, waardoor ze des te heter het karakter bloot leggen, van haar jong -meisjes-leven, dat de stor- men des levens niet kont, en de levens zee nog onbewogen ziet. Aantrekkelijk in hoo-ge mate zijn deze twee studies. Iliavelaars -geeft ons een portretstudie, 'n krachtigen kop, welks energieke trek ken spreken van durf en moed. De tee kenaar heeft hel echter nog niet ge bracht tol de hoogte van 'n Toorop, wiens zielvolle studies zoo weinig lijnen ter uit beelding behoeven. „Psyche" is een der teekeningen, die L. A. van Blommesteijn inzond. Hyper modern, herinnerende aan het kleed, waar in vele uitgever liun nieuwste romans steken, een wirwar van lijnen, die li toe schijnen als oen puzzle, van een onbe grensde vaagheid, vraagt (leze teekening uwe aandacht, zonder de ziel te doen trillen v-an schoonheidsemoties. Koud, le venloos, slechts trekkend door de sym metrie der lijnen, is ook het andere werk dezer inzendster. Over enkele landschappen, stadsgezich ten en stillevens '11 volgende maal. Belangstellenden kunnen wij inmiddels een bezoek aanraden, vooral daar Zie rikzee ons -op dit gebied niet dikwijls iets te genieten geeft. Kapelle. Donderdag- en Vrijdagavond gaf -de fanfare „Ons Genoegen" vooir hare -donateurs! en begunstigers haar eerste uit voering, welke als uitnemend geslaagd mag' hoe teil. De eerste avond, vaar die ge huwden, was de zaal matig bezet, daar entegen was, de twee-de avond, voor de jongelui, buitengewoon druk. Ten gehoor© wenden gebracht oen viertal muziekstuk ken. Daarna we'ftl een voordracht „Onder ling Kunstgenot" voorgedragen. Vervol gens werden door eenige led-en der fan fare opgevoerd de blijspel-en: „Ileeren- knochts en Mijn luitena.nl" en ten slolte liet komieke duet „Sergeant en Reciniul", wat de aanwezigen deed schateren van het lachen. Dq v-ereeniging kan met genoegen terug zien; op -deze avonden, daar alles best van stapel liep en niet de minste wanklank wend vernomen. Ze geniet het voomechl dat ze in -een bloeiend-en toestand ver keert. Hel aantal donateurs en begunsti gers'is reeds gestegen tol 105. Kruiningen. Op de vergadering van den varkenshond „Helpt Elkander" waren te genwoordig 19 leden van de 64. Over 1909 werd slechts f8.50 uitgekeerd Dij een ontvangst van f228,325. De andere uitgaven bedroegen f79,57. Goed slot f 140.255. Op 't spaarbankboekje van den bond staat (t hans f 720. Met algemeene stemmen werden de al tredende bestuursled-en .lac. Krijger en Ju-d. Verhaagen herkozen. Met een verslag over de vereeniging door F. Abramse uitgebracht en eenige voordrachten van (len heer J. Eindhout, werd de vergadering gesloten. Op 31 Dec. 1908 telde deze gemeente 1901, m. en 1813 vr totaal 3714 personen. Door de gehooirte van 61 m. en 60 vr. en de vestiging van 102 m. en 113 vr. nam (ld bevolking toe met 163 m. en 173 vr. De bevolking verminderde door het overlijden van 16 m. en 18 vr. en 't ver trek! van 115 m. en 133 vr. met 131 m. en 151 vr., waardoor het aantal inwoners

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2