A. TIMMERMAN Cz. Boekennieuws. Rechtszaken. Onderscheidingen. In de provincie Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als le den v,an de Prov. Staten, in de dis tricten \1 i d d e 1 b u r g, de heeren J. H. Blum en .Mr. A. A. de Veer (anti-rev.) en 11. I'. de Bouwmeester (lib.) Vlissingen, A. Loois en (i. van de Putte (beiden anti-rev.) does, AY. Kakebeeke en Elen- lians(beiden lib.), M. <le Jonge Jz., en Mr. Lueasse (beiden anti-rev.) Z i e r i k z e e. Air. A. J. F. Fokker, B. (iiljam en Mr. II. Aloolenburgh (al len lib.) Sluis, Mr. F. J. A'. van Dam, Air. P. J. Hennequin en .1. Neeteson (allen lib.) Hulst, E. B. Dumoleijn, J. A. van Bunipu, A. .Moerdijk en J. F. A. At. van AVaesberghe (allen Kath.) Th o Ion, H. .1, Tichelman on A. Hol- lestelle (beiden anti-rev.) Hedenmorgen werd veler nieuwsgie righeid opgewekt en ontstond oip de Alarkt alhier een volksoploop, doordat twee po litiebeambten bezig waren met het nemen van nielkmonsters bij! een melkboer. De daarbij' gebruikte gereedschappen, (lepel enz.) lieten niet na om allerlei uitroepen van de zijde der saamgestroomde menigte 1e veroorzaken. Velen meenden hunne al- keuring er over te moeten doen hoioren. De stoomtram) zal van Maandag af, in verband met de werkzaamheden aan de Langeviele-binnenbrug voor de electrische tram, voorloopig niet verder rijden dan tot den Tramsingel. Vlissingen. Op 1 Januari 1909 bestond de bevolking uit 10.392 mannen en 10.817 vrouwen, totaal 21.209 personen. Dit aan tal verminderde in den loop van 't jaar met 212 mannen en 87 vrouwen, totaal 299 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1909 bestond uit 10.G04 man nen en 10.904 vrouwen, totaal 21.508 per sonen. Mej. M. S. van Damn*, alhier is benoemd tol gemeente-verloskundige te Druten. De gezagvoerder; van het stoomschip Finland" van de Red. Star Lino rappor teert gedurende de reis met zwaar weer to kampen gehad, waardoor het dek averij opliep en liet tusschendek door de zeeën werd overstroomd. Het nieuwgebouwd mailstoomschip „Tambora" op de werf „do Schelde" ge bouwd, zal de volgende week naar de binnenhaven vertrekken om de kompassen te stellen en den 23 dezer onder bevel van kapitein AA'. Bagehus naar Rotter dam vertrekken en dan tevens den proef tocht houden. Dinsdagavond ontdekten twee con troleurs der Kon. Maatschappij' „de Schel de" alhier dat twee te .Middelburg woon achtige werklieden zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van lood. De verdachten werden nagegaan en ge snapt op liet oogenblik toen zij' het ge- stolene trachtten 'te verknopen bij een loodgieter te dezer stede. Bij1 hun visitation aldaar bleken zij in liet bezit te zijn van lood, hetwelk zij vermoedelijk op de fabriek ontvreemd had den. Beiden werden overgebracht naar het bureau van politie, alwaar bleek, dat zij zicli reeds meermalen aan diefstal van verschillende voorwerpen hadden schuldig gemaakt. fiij den loodgieter Al. werd een partij van omstreeks 100 Kilo lood in beslag genomen, terwijl bij een huiszoeking hij de verdachten te Middelburg door de po litie alhier op nog meerdere voorwerpen beslag werd gelegd, o.a. kwasten, verf en kaarsen. Als verdacht van heling is Al. dooi den commissaris van politie een ver hoor afgenomen. De „Staatsct." noi. 4 bevat de sta tuten van de scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" te Vlissingen, thans genaamd Kon. scherpschuttersvereeniging „Vlissin gen"; hetzelfde nummer van de „Stct." bevat do statuten van de meubelmakers-, behanders- en stoffeerderspatroonsver- eeniging te Middelburg. Men meldt ons Het is bekend, dat de nieuwe mailboo ten van de Maatschappij) „Zeeland", de „Prinses Juliana", „Oranje Nassau" en „.Mecklenburg" met April in de vaart zul len komen en, idan de tegenwoordige nacht booten de „Koningin Wilhehnina", „Ko ningin Regentes" en „Prins Hendrik" in den dagdienst zullen overgaan. A'an de tegenwoordige dagbooten zal, naar wij vernemen, het stoomschip „Duitschland" voor reserveschip worden bestemd. Zierikzee. „Het Vrije Tooneel." Elders in dit nummer zullen onze lezers eene inededeeling vinden van de uitgave van een nieuw vlugschrift door het Cen traal Bureau der Kath. Soc, Actie te Lei den, waarin gewezen wordt op de ijzing wekkende toename der hedendaagsohe on zedelijkheid. Onder de katholieke vereeni- gingen der laatste jaren .behoort vooral die „Voor Eer en Deugd" genoemd te worden, welke zich speciaal op de be strijding van dil groot maatschappelijk kwaad toelegt. AVelnu, het was deze vereeniging, die indertijd op zeer onvoegzame wijze werd aan de kaak gesteld in een door het „Vrije Tooneel' 'opgevoerd stuk „Z'n Edel achtbare". Nu zal binnenkort in dezo stad bo venvermelde vereeniging optreden met een ander tooneelstuk „Z'n Excellentie." In dit stuk wordt de decoratie-kwes tie, en vooral de persoon vail Dr. Kuv- per behandeld op eene wijze, die inder tijd te Utrecht een plaatselijk liberaal blad tot de bekentenis dwong, dat het voor een jeugdig persoon niet oorhaar was daarnaar te gaan kijken.1) Wanneer men verder bedenkt, dat het hier eene zaak geldt, die nog verre van uitgemaakt is, waarover de gevoelens ver deeld zijn, waar het verder vaststaat, dat Dr. Jvuyper lot op heden niet als schuldig aan liet feil van corruptie mag worden beschouwd, daar is het, afgezien van alle andere beweegredenen, hoogst onkiesch, een persoon, zóó eminent, zóó bekwaam en zó'ó Verdienstelijk voor het land dit erkennen zelfs zijn felste tegenstan ders van te voren reeds af te take len en te maken tot (le risée van een theaterpubliek. Waar een looneelgezel- schap zulke troebele bronnen moet gaan opzoeken om financieele voortleeien te put ten, heeft het zichzelf in het oog van een weldenkend man ernstig gecompromit teerd en bewezen niet de 'Kunst te wil len dienen maar de lagere, onedele in stincten van het nienschelijk gemoed te willen exploiteeren, om daaruit geld te slaan. Wij vertrouwen, dat de Katholieken van Zierikzee door weg le blijven van deze vertoioning, een krachtig protest zullen aanteekenen tegen een dusdanig bederven van den kunstzin en de politieke zoden bij ons volk. Nu moge men zeggen: „De beste re clame voor een stuk is, er tegen te waarschuwen", dat ontslaat ons niet van de verplichting, het gevaar aan te wij zen, waar het zich vertoont. Want wijl zijn overtuigd, en kunnen hierbij reke nen op den steun van alle weldenken- den, dat dergelijke tooneelstuklcen het pu bliek in den grond bederven en wan neer eene courant nog eonig besef heeft van wat hare roeping haar voorschrijft, dan wacht zij1 zich wel, om, zooals de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in zijin jong ste nummer deed, „met genoegen" mede te deelen, dat „liet A'rije Tooneel" onze stad zal bezoeken. Daardoor toch be wijst zulk eene courant de bezwaren niet te tellen, die hare christelijke lezers en terecht - tegen tooneelvertooningen als bovenbeschreven, kunnen doen gol den. Hoe zwaar de rest ook wege, voor een courant moet do waarheid hoven al les gaan. „Amicus. Plato, sod magis arni ca Veritas." Het Utreehtsche Dagblad het stuk Z'n Excellentie besprekende, zeidc ervan dat. er uitdrukkingen in voorkomen: „die niet geschikt zijn om door te jeugdige noren te worden gehoord." A. Timmerman C z n. Dezen naam moeten onze Katholieke Zierikzee sche kiezers zich dezer dagen goed in het geheugen prenten, want het is den naam van den anti-revolutionairen kan didaat voor de aanstaande gemeenteraads verkiezing. Reeds de billijkheid vordert, dat de eenige opengevallen anti-revolutionaire raadszetel door een man van dezelfde politieke kleur wordt ingenomen, temeer waar de naam van den candidaat ons borg staat voor eene uitstekende vervul ling van zijn mandaat. Maar ook op principieel gronden behaoren wijl den heer A. Timmerman ie steunen, want door hem in den raad te brengen, ver zwakken wij de kracht van het libera lisme, dat, hoewel uit het regeeringskas- teei verdreven, in de gemeenteraden van veie onzer steden en dorpen nog opper machtig is. Sta ons besluit dus vast! De liberale vogelaar finite zijn zoetste wijsjes, wij zijn doof, gaan ons weegs on stem men Lijst van .aan het Postkantoor te Zierikzee ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet. zijn kunnen worden uitgereikt over de tweede helft der maand December 1909. J.ac. AA'ilde te te Neuzen. .1. AA'intjes te Rotterdam. Jos. Ruyderveldt, Anvers. Niet alleen ziet men in verschil lende tuinen bloeiende viooltjes en pri mula's als gevolg van het zachte win terweer, wij zagen zelfs in den tuin van den heer C. aan een rozestruik knop pen, die op het punt staan te ontluiken. - Wij' vernemen, dat het concert te geven door „Kunst en Eer" in den loop van deze maand, uitgesteld is tot na Paschen, niet het oog op den overvloed van feestavonden in deze eerste weken van dit jaar. Donderdagavond vergaderde in de bovenzaal van de sociëteit des heeren Verwer de Vereeniging lot behandeling van populaire wetenschappelijke onder werpen, die in de plaats kwam van het op geheven Departement Zierikzee der Maat schappij van Nijverheid. Aanwezig wa ren 21 personen, die zich allen bereid verklaarden als lid .toe te treden, waar door het ledental tot pl.m. 40 steeg. De waarnemend-voorzitter de heer J. A. de Bruijne, leidde de vergadering, die zich ten doel stelde het vaststellen van een reglement voor de nieuwe ve'reeni- ging en de keuze van een definitief be stuur. Als doel werd gesteld het behan delen van wetenschappelijke onderwer pen, terwijl de contributie bepaald werd op 'f 3. Hel reglement door het voorloopig bestuur ontworpen, werd met geringe wij zigingen goedgekeurd. Op de vergaderin den, daartoe door het Bestuur aangewe zen, hebben ook dames toegang. De nieuwe vereeniging zal als naam „Algemeene Ontwikkeling" dragen. Bij eerste stemming werden gekozen als bestuursleden de heeren J. A. de Bruijne, Air. I). van der Vliet, H. J. van Nouhuijs, Air. 11. Polvliet, S. .1. Ph. Re gensburg en Jhr. R. R. L. de Aluralt. De heeren van der Vliet, van Nouhuijs en Potvliet namen de benoeming aan. De heeren de Bruijne, Regensburg en de Alu ralt bedankten. Bij de daarna plaats heb bende stemmingen, werden de heide laat ste heeren opnieuw gekozen, die zich ver volgens de benoeming lieten welgevallen. Niets meer aan de orde zijnde be dankte de heer de Aluralt den waarne mend-voorzitter voor de moeite, die hij ging had getroost, na diens werkzaam- zich in liet belang der jeugdige vereeni- lieid voor het opgeheven departement te hebben gememoreerd, waarop door den heer de Bruijne niet een dankwoord werd geantwoord. A'rijdag 7 Januari herdenkt de heer .1. Gloude den dag, dat zijn Vleeschhou- werszaak op don Dam honderd jaar be staat. In het .algeloopen jaar is het aan tal buitengemeenten, die subsidie ver- leenen aan de Ambachtsschool met Iwee vermeerderd, doordat de Gemeenteraden van Bruinisse en Zonnemaire elk een subsidie van f 25 hebben toegestaan. 's Heer Arendskerke. Toen Donderdag avond omstreeks ac.bt ure de koopman A. de K. met twee zijner zoontjes, met paard en kar huiswaarts reed, had hij het ongeluk hij bet afrijden van den oprit hier aan liet dorp, met paard en kar om te slaan door eenige hulpzame handen had men het paard spoedig uit zijn netelige positie gered. Daai het onder de kar la^-, moest men het tuig eer.-t stuk snijden Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hansweert. Gedurende het jaar 1909 zijn alhier 17349 schepen in- en 17176 sche pen uitgeklaard. O]) Driekoningendag had in de ruime zaal van Iden! heer De Boer te 111 /2 uur de derde politieke conferentie) plaats, gegeven door den heer J. \V. Vienings van Goes. Spreker behandelde het tijdvak van de Hervorming tot aan de stichting van Neèrlands onafhankelijkheid in 1813. Do volgende voorlaatste conferentie zal den 23en Januari e. k. gehouden worden, te 3 ure 's namiddags. Baarland. Donderdagmiddag is het des tijds, door aanvaring, gezonken peeschip gelicht en naar den Biezelingschen dam gcsleepl. Het lijk van den knecht was nog in het schip. Ellewoutsdijk. Op de weegbrug alhier zijn in 1909 gewogenSuikerpeeën 6.197.634 E.G.; Aardappels 4.440.302 K.G.; Granen 78.967 K.G.; Ajuin 188.205 K.G.; Hooi, Strooi en Vlas 220.978 K.G. Alestspeciën 98.406 K.G.Mangels én Paardenpeeën 24.103 K.G.; Grint 17.677 K.G.Steenkolen 4.940 K.G.Pulp 564.500 K.G.iJzer 6.894 K.G.; Rapen 721 KG.; Hoornvee 26 stuks; Varkens 27 stuks; Paarden 2 stuks. De ontvangsten bedroegen f 814.536, uit gaven f523.256, saldo f291.28. 't Vorige jaar waren del ontvangsten f 904.20 en de uitgaven f498.226, saldo f405.976. Heinkenszand. Ongeveer een. 22 jaar ge leden vertrok uit deze gemeente als arbei der, Anth. IIoHestello met zijn vrouw naar N. Amerika, om! in dat verre land zijn go- luk te willen beproeven. In den beginne verdiende hij aldaar als werkman een ta melijk goed stuk brood, langzamerhand be gonnen de zaken vooruit te gaan, zoodat hij in staat gesteld was eenige akkers grond te .koop-en. Alles liep hem betrek kelijk mede, zoodat hij het thans zooi ver heeft gebracht, dat hij heeft le beschik ken over eene hofstede met 320 genieten eigendom. Ook heeft hij een evenredig groot aantal paarden, hoornvee eet. en verschillende machinerieën. Nul kwam hij dezer dagen zijn, oude moeder en verdere familie alhier en elders eens opzoeken om later weder terug te gaan. Hoe groot de blijdschap was voor zijn oude moeder, behoeft niet gezegd te worden. Men ziet -dus dat het geluk voor sommigen nog niet uit de wereld' is, al vindt men het dan ook in Amerika. De bevolking bestond op 1 Januari 1909 uit 1731 personen. Geboren in dit jaar 24 m. en 31 vr., totaal 55. Overleden 5 in. en 9 vr., totaal 14. Er werden 12 hu welijken gesloten. In de gemeente gekomen 36 m. en 58 vr., totaal 94. Uit de gemeente vertrokken 42 m. en 44 vr., totaal 86. Zoodat de bevolking op 1 Jan. 1910 be stond uit 891 in. en 889 vr., totaal 1780, dus vermeerderd met 49 inwoners. Koewacht. Op 31 December 1908 be stond de* bevolking uit 1366 mannen en 1261 vrouwen, totaal uit 2627 personen. Door de geboorte van 43 mannen en 46 vrouwen en de vestiging van 34 man nen en 42 vrouwen vermeerderde liet. aan tal inwoners met 77 mannen en 88 vrou wen. Ilel verminderde evenwel door het overlijden van 16 mannen en 16 vrou wen en het vertrek van 67 mannen on 71 vrouwen met 83 mannen en 87 vrouwen, zoodat -op 31 December 1909 de bevolking bestond uit 1360 mannen en 1262 vrou wen, te zinnen 2622 personen. Er werden 12 huwelijken voltrokken. In het vorige jaar zijn in de keik alhier gedoopt 105 kinderen. Overleden zijn 37 personen; zoodat het aantal ge boorten dat der overlijdens met 68 overtreft. Nog zelden is dat cijfer zx> hoog geweest. Door het R K. kerkbestuur is ver leden Dinsdag definitief besloten tot den aanleg van een nieuw kerkhof op Neder landseh grondgebied De daarvoor tie noodigde grond is reeds aangekocht zoodat spoedig tot den aanleg zal worden over gegaan. Ossenisse. Volgens den waarnemer van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut alhier, is er in het jaar 1909 gevallen 823,1 m.M neerslag. De grootste opgevangen hoeveelheid in 24 uur, was 28,5 m.M. op 25 Augustus. Er waren 222 dagen inet 0,1 m.M of meer, en 126 dagen met 1 m M of meer neerslag. Hoewel die hoeveelheden verre boven liet gemiddelde loopen, is dit nog i iet oo hoog als in 1905, behalve de dagen van 0 1 m M of meer. Toen waren de cijfers847,7 m.M. in het jaar; 66,6 m.M. op 30 Augustus; 216 dagen met 0,1 m.M. of meer, en 128 dagen met 1 m.M. of meer. -Een jongetje alhier, dat liep te spelen, geraakte achterwaarts loopende in de af- wateringsgeul van het waterschap „De Vereenigde Polders van Ossenisse''. Ge lukkig waren er anderen in de nabijheid aan wien het gelukte het kind op het drooge te halen, zoodat het er met een Lat pak kleeren afkwam, of liever uitkwam. Stoppeldijk Het gilde had geteerd en een lid komt 's avonds thuis, Dog vol pret en tamelijk aangeschoten Over eene. kleinigheid ontstond twist met moeder de vrouw en met zoonlief, doch vooral met moeder de vrouw, die haar echtvriend liefde heeft gezworen, doch nli aar den veldwachter loopt, en deze dwingt om papa in den amigo fe steken. Een paar uren moet hij in het vunzige hok doorbrengen, en krijgt nog een pioces verhaal wegens dronkenschap op den ho**p toe Axel. Op 10 Jan zal i Ihier de jaarlijksche paardenmarkt gehouden worden v or paar den van Zeeuwsch-Ltelgisch ras. Voor het grootst aantal aangebrachte paarden van één eigenaar is etne premie uitgeloofd van f10. Dezer dagen herdacht de heer J. v. d. A'ijver, hoofd der R. K. School alhier, den -lag op welke hij vóór 25 jaren bjj het bijzonder onderwijs trad. De jubilaris bracht ook eenigen tijd aan de R K School te Vlissingen door. Van alle zijden ontving de ju' ilaris blijken van belangstelling. De bevolking dezer gemeente is in 1909 toegenomen n et 123 zielen en bestond op 31 December uit 2382 maur.eu en 2445 vrouwen; totaal 4927 personen. Hoofdplaat. Door hot bestuur onzer muziek vereniging is besloten om op '20 Jan as. het tweede winterconcert te geven Evenals de vorige maal is er weer een rijk pro gramma, dat het publiek goed zal bevallen We hopen, dat dit concert, evenals het eerste, goed mag slagen Door Burg en Weth. zijn hier uit geloot de nummers 41, 99, 84, 66, 70, 72, 125 en 23 van de geldleening van 1882 en nummer 2 van de leening van 1891. Reeds geruiraen tijd is er eene va cature aan de school te Sliikplaat, waar nu het hoofd alleen staat voor zes klassen. Na de laats-te oproeping had zich geen enkele sollicitant aangemeld. Het kan misschien no^ lang dureu, zeer tot schade van het onderwijs, eer deze plaats aange vuld is Naar we vernemen komen de drie laagste klassen des morgens en de drie hoogste des middags de school bezoeken. SI. Jansteen. Zooals te voorzien was, heeft de onlangs uit Veenhuizen ontslagen Teek weer zijn oude praktijken hervat, door het medelijden af te bedelen van iederen voorbij ganger Zoo kon men hom, op Nieuwjaarsdag, de huizen zien binnengaan om de bewoners zijne wenschen op te dringen, om, na iets te hebben ontvangen, dit aan Baohus te offeren, zoodat men hem des avonds in vrij benevelden tonstand aantrof. Zich niet te mild te toonen, zal hem de lust tot bedelen wel doen ontwennen. Oostburg. Dezeu Woenslag vierde de heer P. Wulfers zijn gouden bruil jftsfeest. Te zijner eere was de heele buurt bevlagd, terwijl vele blijken van belaugstelling den jubilaris werden toegezonden. Tot kantoorbediende op het post kantoor alhier, is benoemd mej M. Wil- lemsen alhier. Voor den op te richten snoeicursus in 1910 hebben zich 12 leerlinge^ am- geineld. Sluis. Op het postkautoor werd gedu rende de maand Dec. op de spaarbank inge legd 19/69,60- en terugbetaald f 13182,96. Alhier slaagden voor de acte Fransch B M. O. de heeren V. Caneile en L Lecaille. Gedurende de campagne werden hier naar de verschillende fabrieken gezonden ruim 22 millioen KG. bieten. Aan de beurt van aftreding voor lid van de Provinciale Staten zijn dit jaar in let district Sluis, dhr. Mr. P Hennequin, Mr. F. van Dam, kantonrechter te Oostburg en dhr. Neeteson, burgemeester van TJzen- dijke. De eerste stelt zich niet nieer her kiesbaar- Sas van Gent. Bij de periodieke ver kiezingen voor den gemeenteraad werd in Juli o. a. gekozen de heer E. Buys?e. De gemeenteraad besloot evenwel genoemden heer niet toe te laten, omdat bij de ver kiezingen pressie zou zijn uitgeoefend op de kiezers door het verstrenken van bier- boLS. Ged. Staten handhaafden deze be slissing van den gömeenteraad waarop de lieer Buysse iu beroep ging bij H. M. de KoningiD. Thans is bij Kon. besluit dit beroep ongegrond verklaard en de heer Buysse dus niet toege'a'en als lid van den gemeenteraad, zoodat een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. VI. Ct. De strijd tegen de openbare onzedelijkheid. De onzedelijkheid die zich in den tegen- woordigen tijd, in woord en beeld, oji liet tooneel en in allerlei andere vormen, steeds driester in het openbaar vertoont,, moet thans ook meer dan ooit in het openbaar bestreden worden. Geestelijke en wereldlijke Overheid gaat ons voor, in het openhaar te waarschu wen, of door het nemen van incer krasse maatregelen, liet kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. Ook werken verschillende II. K, Vereenigingen reeds samen met onze R. K. Pers, om het Katholieke volk zooveel mogelijk tegen het kwaad te be veiligen. Dm het groote publiek zooveel mogelijk le bereiken, is thans door het Centraal Bureau van do K. S. A. een pakkend en overtuigend Vlugschrift uitgegeven onder den titel: ,,Te Wapen tegen de Openbare Onzedelijkheid". Daarin wordtt het kwaad, in alle vormen, waarin het zich ver schuilt, ontmaskerd, en het Katholieke volk aanspaord het te weerstaan of te ont vluchten. Aloge dit Vlugschrift, allorwege iu ruime mate worden verspreid. Vooral voor onze Vereenigingen „Voor Eer en Deugd" is dit een prachtig propagandamiddel. De prijs is, fr. p. p. Beneden 100 ex. 2 ets. per st.uk. 100500 ex. f 1.per 100 stuks. 5001000 -0.90 1000—5000 -0.80 5000 en meer,, -0.75 Alits besteld per postwissel. Het Centr. Bureau van de K. S. A. te Leiden. Vakopleiding, door J. G. Van Rijt, directeur der palronaatsleekensohool te .Maastricht. Futura Leiden. Dit boekje geeft nuttige wenken over de theoretische en praetische vakoplei ding en wijdt een groot getal bladzijden aan de ambachtsschool, haar voori ten tegen, alles in verband met de kwestie van hot patronaat. Dit hoekje helpt op waardige wijze mede, onze collectie populair-sociaie werkjes te vergrootten en uil te breiden. De rechtbank te Middelburg heeft heden staande de zitting F. K. Al. D., zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens kmidloaperij veroordeeld lot 2 dagen hechtenis en 1 jaar en 6 maanden opzen ding naar eene rijkswerkinrichting. Behandeld werd met gesloten deuren de zaak tegen E. .1. F., 50 jaar, wonende te Middelburg. Tegen deze vrouw werd wegens het veroorzaken, van zwaar licha melijk letsel door schuld, zes maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. J. Adriaanse, vroeg een lichtere straf voor zijne cliënte. Tegen Kr. v. d. B., 22 jaar, te Ierseke, werd wegens heleediging f 1 boete of 1 dag geëischt. Verder tegen D. I). B„ 24 jaar te Kapelle, wegens diefstal f 10 boet?, subs. 10 dagen hechtenis. Z. B„ 56 jaar, koopman te Goes, hoorde fö boete of 5 dagen hechtenis tegen zich eisehen, wegens huisvredebreuk. Tegen den 29-jarigen timmerman M. O., eveneens te Goes, werd wegens mishande ling f 20 boete of 20 dagen hechtenis ge ëischt. De Arnemuidsche visscher J. I!„ 18 jaar oud, werd beschuldigd een andere visscher te hebben mishandeld. Het O. Al. eischte tegen dezen jongen man f 15 boete ol 15 dagen hechtenis. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen J. B. A. R., 57 jaar, gepensioneerd onder officier te Middelburg, die beschuldigd wlerd van het toevoegen van beleedigendo woorden tot de echtgenoote van den restaurateur van het station aldaar. Ge- eischt word f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De heer E. Laane te licrgen-op-Zoom, een ider Katholieke voormannen van Westelijk Noord-Brabant, is benoemd lot Ridder Grootkruis van het Heilig Graf. Den gedecoreerde onz'e gelukwensch

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2