KOOP. e Putter, louwmaterialen. J CRANE, Ko. 4 Zaterdag 8 Januari 1910 Zesde Jaargang. O LEW Vediijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VSI1DAEAV0MD. ZIERIKZEE. UIT ZEELAND en Omstreken" /ereeniging Januari 1910, ITZCMA BOS. baand JANUARI van de restende Jongeheeren SSEN en IKERS STEUTEL. Oude Haven. 'egelfabriek Innen en vorsten. iIJKINSTRUMENTEN best eenvoudige als RE SOORTEN ie keuze voorhanden. IEKKER, Goes. Dil mier bestaat ait 8 Maizlei. L. pEUTE, Breedsfraat. HET LEZEN. iADERING Ir jde (ES, Is te 2 uur in [an oranje'. lering is toegankelijk Sen. Aanbevelend, leen in Schouwen en mderpand van Effecten Ibilljjke voorwaarde!'. ZEEUWSCHE VLISSINGEN. latï. Ruime keuze, en alle concurrentie. pu op aanvrage franco. adres veor n- en Belgische Steen, >n, Hardsteen, |ide sorteering (1 en .luurtepela jijen en waudbekleeding. 1 op aanvrage franco. erdeu geroepen. Felix' de theorie niet tegen, was geweest, die tegen treden, zoowel in Parijs ~g' had zjjn Loudensche eenige dagen voor de den boinmeuaaualag in »gen voor acn inoord was truggekeerd. Het was der gelijk, dat Poithau mon- van deze toch nog altjjd is bleet' het gewichtige kt Uaradini niet Puiteau alzoo den moordenaar er op het spoor te komen, s noodig, den beeldhouwer ien f had hem, zeker wel on een niet te versmaden die mogelyk de navor- zou vergemakkelyken. De Jaradim had reeds zekere - hg was een kunstenaar zooals de Griek gezegd ;1 belovend talent Hg kreeg uit Londen en vertoefde s, Dezen man te vinden, aar zoo hoog stond, kon ongehoorde moeilijkheden (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlgke nummers h contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor V. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nereiend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. Als agent voor ons blad heb ben wij aangesteld dhr. Na aankomst der morgenboot worden de Couranten dadelijk bezorgd. Opgaven van abonnementen en advertentiën worden door den heer L. PEUTE aangenomen. De beste vriend is een goed boek. I)e lust tot lezen is in onze dagen groot en dringt door ook. tot de gewone menschen, die vroeger aan een plaatse lijk blad, dat éénmaal per week verscheen, al meer dan genoeg hadden. Dien drang tot lezen nu achten wijl een gelukkig verschijnsel, omdat zij, die er genoegen in vinden couranten en boe ken te lezen, op edeler wijze leeren ge nieten, dan vóór. dien tijd het geval was. was. De boog kan niet altijd gespannen zijn, men wil levensgenot en na den arbeid heeft men recht op ontspanning en ver maak. Het is echter zaak te zorgen, dat die ontspanning een gepaste is, dat het ver maak geen zondig vermaak is. En ais men dit toestemt, dan is daar mede alle lectuur verboden, welke voor geloof en goede zeden gevaarlijk kan zijn. Dat de menschen willen lezen, het is uitnemend, maar ze mogen daarom nog niet grij'pen naar boeken en tijdschriften, welke tot de slechte lectuur gerekend moeten worden. Slechte lectuur toch bederft de goede zeden en is voor velen de poort, waar door zijl komen op den kwaden weg, waarlangs zij ten verderve gevoerd wor den. Boeken zijn voor vele lezers vrienden, wier omgang zij niet ontberen kunnen, zoomin als een flinke jongen zijn kame raad kan missen. En gelijk men niet vol staat, met den jongen deh omgang met verkeerde kameraden te verbieden, z.oo is het ook niet genoeg den volwassene tegen het lezen van slechte of gevaar lijke lectuur te waarschuwen. Een oiuider of opvoeder, die niet wil, dat zijn kind met verkeerde makkers om gaat, is zoo wijs te zorgen, dat die jon gen met anderen verkeert, in wier gezel schap men h©m| wél gaarne ziet. Dat is de beste manier om hem van slechte vrienden af te houden. Welnu, iets soortgelijks moet er plaats vinden, indien de menschen gewaar schuwd worden tegen slechte lectuur. Als hun niet de gelegenheid geboden wordt goede lectuur te genieten, grijpt voor en na iemand toch naar boeken, die hij be ter ongelezen liet. Ook zonder de bedoe ling zich in bepaald slechte lectuur te verlustigen, gaan zij geleidelijk hun gees tesvoedsel zoeken daar, waar zij maar al te dikwijls geestes-vergift opdoen. Dit is geen theorie maar praktijk. Langs dien weg is ai menigeen verloren ge gaan, zijn velen tot twijfelzucht verval len en hebben talrijken hun geloof voe len wankelen. Om van de schade aan de zeden toegebracht dan nog niet eens te spreken. Daarom is het noodig, dat er gelegen heid bestaat tot het genieten van goede lectuur. Doze moet minstens even gemak kelijk of lieveit veel gemakkelijker en goed koop er. verkrijgbaar gesteld woiden dan slechte of gevaarlijke lectuur. Reeds bestaan er in vele plaatsen, zelfs de kleinste parochies niet uitge zonderd, goede R- K, Volksbibliotheken en waarvan, voor zoover het deze stre ken betreft, meermalen aankondigingen voorkomen in ons blad. Doch er moet ook lectuur geboden, worden aan de meer ontwikkelden onder ons, aan hen, die hun uitspanningslec- tuur niet vinden in de gewone verhalen, novellen en romans, die degelijker kost verdragen kunnen. Tot voor korten tijd bestond hiervoor geen andere gelegenheid dan bij z.g. neu trale Boekhandel-bibliotheken of de bi bliotheek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De catalogen dier bibliotheken bevat ten naast veel wat den Katholiek, ook den ontwikkelden, kan schaden, zoowat niets, dat de Roomsche beginselen in den lezer of de lezeres kan versterken, niets, dat het Katholieke gemoedsleven ver warmt en weldadig aandoet. Sinds 1907 is hierin verandering ge komen. Met vreugde en trots wijzen wij er op, dat de .welbekende, wij mogen gerust zeggen beroemde vereeniging „Ge loof en Wetenschap" te Amsterdam in bovengemeld jaar begonnen is met de oprichting eener Centrale R. K. Leesbibliotheek voor geheel het land. Voor den prijs van vijf gulden per jaar (1 Nov.31 October) en f2.50 per half jaar (1 Mei31 Oct.) kan men uit den overrijken boekenschat dezer Amster- damsche vereeniging zooveel boeken aan vragen als men wil, mits men ze maan delijks ruilt en binnen het tijdperk van een maand niet meer dan vier boeken tegelijk neemt. De verzendingskosten zijn voor rekening der leden. Wanneer meer dere leden in eene plaats gezamenlijk hunne boeken laten komen, geeft dit eene aanzienlijke besparing der verzen dingskosten voor ieder der leden. Zoo wel dames als heeren kunnen lid zijn der Centrale R. K. Bibliotheek. Voor bei den zijn door het Bestuur aparte cata logen samengesteld, die elk een lijvig boek deel vormen: de heerencataloog telt 134 pagina's met pl.m. 6000 nummers; de damescataloog 100 pagina's met pl.m. 4500 nummers.x) Op elk gebied: Letterkunde, Geschiede nis, Romantiek, Godsdienstleer, Apologe tiek, Politiek, Aardrijkskunde, Philosophie, §nz. enz., is eene overrijke keuze, zoo wel in het Nederlandsch als in de pude en moderne talen, 'tls een ware goud mijn voor hemi of haai', (lie ontwikkeling van den geest en veredeling des gemoeds als de heerlijkste voorrechten van den mensch beschouwen. Dat deze pnderneming door onze ge- loofsgenooten gretig is ontvangen, moge het onderstaande staatje der geleende boeken leeren: 1905 850. 1906: 4.650. I 19079.750. 1908: 15.140. 190923.108. Een reusachtige aanwas I 'In vijf jaar van 850 tot 23.00011 De Heeren-Bibliotheek leende in 1909 uit 13.031, de Dames-Bibliotheek 10.371 boeken. Vooral de drie laatste maanden van 1909 nam, met het aantal leden, het aantal uitgeleende boeken enorm toe (1908 laatste 3 maanden 50071909 8783 boeken uitgeleend). Deze cijfers zeggen meer dan ellenlange commentaren! Geen wonder, dat allen, die het wel meenen met de ontwikkeling en veredeling der Katholieken, allen, die ijveren voor goede en degelijke lectuur, het werk der Centrale R. K. Leesbiblio theek van harte toejuichen Het door luchtig episcopaat van Nederland ging hier allen voor, toen onlangs bij het 35e jaarfeest der Amsterdamsche vereeniging „Geloof en Wetenschap" Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht na mens zijne ambtgenooten een schijven van hulde en dank richtte aan de Ver eeniging „om de verspreiding van goede lectuur door geheel Nederland." Na dit alles kan het voor ons aan geen twijfel onderhevig zijn, of zij, die in onze stre ken tot op heden verstoken waren van de gelegenheid, zich deugdelijke pntwik- kelings- en ontspanningslectuur aan te schaffen, zullen zich aanstonds als lid der' Centrale R. K. Leesbibliotheek opge ven. De ijverige en geleerde directeur, de ZeerEerw. pater F. Hendrichs S. J. om zijn uitmuntenden stijl, maar bovenal om zijn koninklijke gave des woords in geheel ons land bekend, verstrekt met de Imeeste bereidwilligheid alle gewensch- te inlichtingen. Moge het Katholieke Zeeland, bijlzon der het meer ontwikkelde deel, door eene algemeene toetreding als lid toonen, het werk der Centrale R. K. Leesbibliotheek op prijs te stellen! Het zal der ijverige directie vergunnen haar reeds zoo rijken boekenschat nog te vergrooten en uit te breiden en voor de leden, zoo lezeressen als lezers de rijkste vruchten afwerpen naar geest en hart. De heerencatalogus kost f0.50, de damescatalogus f0.40 fr. p. p. 2 In die jaren waren de boeken der vereeniging nog slechts verkrijgbaar voor leden, wonende te Amsterdam. De godsdiensten hetvereenigingsleven. Er worden nog steeds onder ons, Ka tholieken, personen gevonden, die van de ontwikkeling en den opbloei van een krachtig vereenigingsleven in eene pa rochie of stad verflauwing vreezen van den individueelen godsdienstzin. Ter hun ner geruststelling diene, wat het Katho lieke hoofdorgaan „De Tijd" ons meldde in zijn nummer van Woensdag 5 Janu ari j.l. Daar lezen wij, dat in Arnhem, waar onder de Katholieken allerlei so ciale bonden bestaan, het vorige jaar 20.000 heilige communiën meer zijn uit gereikt dan in 1908. Al mag men nu nog niet bewezen ach ten, dat ter oorzajke van het krach tige vereenigingsleven de H. Communiën in Gelderland's hoofdstad zijn toegeno men, zeker is het toch, dat naast en met een bloeiend vereenigingsleven ver levendiging des geloofs en versterking van godsdienstzin kunnen samengaan. Dit moet genoeg zijn om de laatste wijfelaars te overtuigen en hen te doen veranderen in ijverige bevorderaars der Katholieke sociale vereenigingen. Niet neutraal, maar anti-nationaal Wij lezen zij het ook onder eenigszins anderen titel, het volgende in de „Brui- nisser Courant". De bond van Nederlandsche onderwijzers hield 28 en 29 December zijn jaarverga dering te Leiden. De heer Osseudorp. voorzitter, hield een openingsrede, die met oorverdoo end applaus door de druk bezochte vergadering wer l toegejuicht. In die rede betoogd» genoemde heer, dat de neutrale school de eenige gorde was voor ons volk Die overtuiging kunnen wij natuurlijk goed eerbiedigen Maar waar wij tegen op komen is dit, dat de heer Ossondorp het bekende wetsartikel, waarin neutraliteit in goisiienatig opzicht wordt voorgeschre ven, ook wil doen gelden in staatkundig opzicht. Die bewering had zeker ten doel om de houding goed te praten van socialistische onderwijzers, die op de Juliana tee.-'!en zoo'n ergernis gaven en ook van die onderwijzers welke in Almelo op 4 Sept. 11 een anti-koningsgezind feest organiseerden. De heer Ossendorp zeide o. a. het volgende: „Wij kunueu de kinderen niet leeren, wat boven bun bevattingsvermogen ligt. Wjj mogen hen geen liederen lat-u zingen, welke ze niet begrijpen kunnen. Wrj kunnen hun niet duidelyk maken, welke staatkundige beteekenis, volgens velen, de geboorte vau't prin sesje voor ons volksbestaan heeft. Wij kuuuen hen niet doen gevoelen, waarom zij moeten juichen en jubelen l ij de ge boorte van eeu Koningskind, au niet bij de geboorte vau een ander kin 1. Wij kunnen hen niet doen inzien, dat het Koningsschap de voorkeur verdient boven de Republikeinsehe staatsvorm „Omdat wjj dat alles niet kunnen, daar bet valt buiten het waarnemings- en bevattingsvermogen der leerlinge-; en omdat bovendien de school geen aanstoot mag geven aan iemaud, ook niet aan hen, die een republiek ver kiezen boven een monarchie, daarom is dat alles voor de lageie school uit den booze". En dat de vergadering daarmee voor verreweg 't grootste deel instemde, blijkt uit bet applaus en ook uit het feit, dat de volgende motie van het Hoofdbestuur, insgelijks met algemeene toejuiching, werd aangenomen. De motie, waarin wij een en ander spatieeren, luidt aldus; ,,De algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, kennis genomen hebbende van de vijandige uitingen, in verschillende gemeenteraden en in de Tweede Ka mer tegenover de opvatting van den Bond en zijn leden ten opzichte van de godsdienstige en politieke neutraliteit der openbare school, van meening, dat het goede inzicht in de opvoeding van het kind eischt dat het gehouden wordt buiten de politieke en godsdienstige geschillen der volwassenen, van meeuiug, dat bovendien het recht der minderheden vordert dat de openbare school neutraal zij ook ia staatkundig op zicht eu du- geen propaganda mag maken voor monarchale of anti monarchale beginselen, van oordeel dat de onderwijzer als staatsburger, buitvn de school de volle beschikking behoort te hebben over zjju politieke rechten, verklaart ten krachtigste te willen handhaven punt H van het program „Het openbaar onderwijs moet vrij zijn van godsdienstige en politieke dogma's" en te zullen blgveu ijveren voor de verwezenlijking daarvan." Het is te begrijpen, dat van alle kanten stemmen en protesten gehouden w-.rden tegen zulke uitingen Niet van vrienden der bijzondere school. Maar van vrienden der openbare school zelf. Dat is natuurlijk. Wij heb' en meermalen beweerd, dat dergelijke onderwijzers de openbare school 't ergst kwaal doen en haar t meest in discreJiet brengen. Nota Bene! Men zou in een monarchaal land als 't onze geen propaganda voor het koningschap mogt n makengeen liefde en geestdrift mogen wekken voor ons geliefd koningshuis enz In de „N. Rotterd Ct. (rubriek ouder wijs) regent het dan ook ingezonden stukksn om er tegen te protesteereu. De heer Meerkerk, onverdacht voorstan der der openbare school, schrijft o. a. dit: De heeren „kunnen den kinderen niet leeren wat boven hun bevattings vermogen ligt" zegt de heer Ossen- dorp Ik neem aan dat dit „bun'" op de kinderen slaat, vu zeg dan: natuurlijk niet Maar de heeren kunnen den kinderen wel leeren begrijpen, wat ze nog niet begrepen hebben. Daar zijn de onderwijzers voor. Er is zooveel dat de kinderen niet begrijpen, maar waarin ze toch opgevoed worden door het voorbeeld en den eerbied der ouders. En het is gewoonweg zotternij t« zeg gende onderwijzers kunnen den kin deren niet doen gevoelen, waarom zij moeten juichen en jubelen bij de ge boorte van een Koningskind en niet bij de geboot te van een ander kind Wie beweert zoo iets dwaas V Wie zegt, dat er niet gejuicht mag worden bij de geboorte van een ander kind? 't Is zonde en jammer dat de omstan digheden dat juichen soms beletten men moest kunnen juichen en jubelen bij iedere geboorte des te meer, des te luider wanneer er 'n kind geboren wordt, waarin duizenden en duizenden terecht een waarborg onzer onafhan kelijkheid zien. We leven onder men scben als menschen, met onze traditie, onzen aard, onze liefde en onze vrij heidszucht, en oordeelen met oris men- seheuverstand En dat ook zegt ons, dit we blijde moeten zijn, daar de ge boorte onzer Prinses n bouiinde en hooggeachte Moeder gelukkig gemaakt heeft en het vertrouwen op onze onaf hankelijkheid heeft bevestigd Wat praat is dit ik spreek van teen koningschap, omdat het kind niet weten kan of een republiek beter is dan een koninkrijk Kou ik niet van liefde voor mijn vaderland mogen getuigen, omdat ik niet weet, of ik misschien gelukkiger zou geworden zijn, wanneer ik in Marokko geboren was? Men juicht en jubelt niet alleen oui edele daden, men juicht en jubelt ook om heugelijke gebeurtenissen men kweekt niet alleen eerbieJ aan voor be grepen dingen, ook voor wat eerbied waardig is en dat later soms nooit zal begrepen worden Het heele verslag geeft mij den indruk, dat de heer Ossendorp niets of weinig gevoelt voor ons vorstenhuis en het bedroeft me, dat de onder wijzers deze tirade óók langdurig hebben toegejuicht. De kwestie loopt nie over het zingen van onmogelijke lersjes; die laat men niet zingen, dat spreekt. Maar als men de kinderen wil laten zingen alleen wat ze volkomen begrijpen, dan zullen ze hun mond kuznen houden hun levenlang. En de heer Meerkerk zegt <>ok dit: Indien de heer F. L. Ossendorp, voorzitter van genoemden Bond, ge sproken heeft in den geest v in de meerderheid dier Nederlaudsche Onder wijzers, dan blijkt me daaruit over tuigend dit ik niet meer de Openbare School zooals die nu is, verdedigen kan; die school is blijkbaar iets anders gewordeDik keer me dan van haar af en ik ga een andere richting uit. Ik wil een andere „Openbare School" en ik noodig mijn geestver wanten ernstig uit, zich bij mij aan te sluiten, zich af te scheiden van den „Bond Blijft mijn oproep onver hoord, ik berust er kalm in, zeker vertrouwend op de toekomst die me rechtvaardigen zal. Het verheugt ons, dat er geprotesteerd wordt tegen een drijven, dat de openbare school, waar het grootste getal kindei en onzes volks wordt onderwezen, in een anti-nationale richting voert. En nog meer verheugt het ons, dat onze regeering bij monde van minister Heems kerk zoo beslist tegen dergelijk streven zich uitsprak. Goes. Door reizigers wordt geklaagd, dat 'de W. G. aan het station alhier en wel de publieke inrichting des avonds óf niet óf zeer slecht is verlicht. Wijl men om daar te komen een klein stoepje afmoet, bestaat gevaar voor struikelen, zelfs voor een ernstigen val. Mogen bevoegde auto riteiten hierin spoedig verbetering bren gen. D:hr. C. H. Stoketee alhier is met ingang van 17 Jan. a. s. benoemd tot ge meente-straatmaker te Woerden. Bij (den slager Dl alhier heeft zich ten tweeden male de besmettelijke keel ziekte, diphteritis, voorgedaan. Thans is, nadat zijn huis ternauwernood acht da gen is ontsmet, het derde kind aange- tast, niettegenstaande het tijdens de ziekte der twee andere kinderen buitenshuis ver toefde. Bij alle leed' en zorgen, die deze ziekte over zijn huisgezin brengt, lijdt I>. ook groote schade in zijn bedrijf, dat- natuur lijk, zoolang da epidemie woedt, stilstaat. Middelburg Na jaren van rust heeft Donderdagmiddag de klok boven de bo- lerbeurs alhier haar dienst weer gedaan. Juist te twaalf uur liet de dienstdoende agent haar klingelen, als aankondiging .dat met den verkoop van boter en eiers een aanvang kon worden gemaakt. Of het nu kwam door het ongewone van dezen nieuwen maatregel ,of door iets anders, vast staat het, dat op dat oogenblik koo- pers geheel en verkoopsters bijna geheel ontbraken. i Drukker was het, toen er weer werd geluid en men kon het de boerinnetjes aanzien, dat zij het nogal erg vonden, gedwongen te worden hunne waren voor 2 uur a tout prix v,an de liand te moe ten doen. Ook waren de verkoopsters voor het eerst genummerd en zijn thans makke lijk degenen, die minder goede w,aar le veren, ter herkennen. Ook deze bepaling is in het begin nog al eigenaardig vooral voor hen, die reeds jaren de markt bezoeken; maar zooals alles, zal iook dit jvel wennen. Men is hier thans begonnen met het maken der ijzeren opstanden bij de Langevielebrug, die daar noodig zijn om de electrische tram te laten passeeren zonder bovengrondsche geleiding. Aan beide zijden der brug worden ijze ren palen gezet, die pok wederom door ij'zerwerk verbonden worden. De geleiding tusschen de twee ©evers wordt onder gronds aangebracht en door genoemde ijzeren opstanden aan de bovengrondsche aangesloten. Het werk trekt heel wat be kijks. i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1