UIT ZEELAND Kunst en Wetenschappen. Besluiten en Benoemingen. Leger en Vloot. KERKNIEUWS. Burgemeester van Leiden. Zijn wij good ingelicht, schrijft het „Centrum", dan zou voor de opvolging van wijlen nu. X. de Ridder als Burge meester van Leiden ernstig in aanmer king komen, do heer dr. M A. Brants, burgemeester van Schiedam. Stoomtram Weert-Maeseijck De opening van bovengenoemde lijn is bepaald op 17 Januari e.k. Te Weert zullen feesten worden gehouden. Naar ver luidt zullen Minister Regont en Minis? ler Hclleputte (België) hij do opening te genwoordig zijn. De nieuwe spoorweg-tarieven Naar aan de X. ('t. hij informatie is gebleken, is de invoering der nieuwe spoorweg-tarieven ook dit jaar nog niet te verwachten. Ken datum is nog niet vastgesteld; echter is 't niet onmogelijk dat zijl begin >1911 zullen ingevoerd worden. De Rotterd. meldt, da.t op Nieuwjaars dag aan dr. Kuvper het volgende tele gram werd gezonden: Godes Zegen toegebeden 1910. Bemoediging lastercampagne. Bestuur Prot.-Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel, K. GREYELING, voorzitter. 1 Het Kamerpresidium. „De Standaard" schrijft: Nu de begrO'Otingsdebatten teneinde lie pen, mag een woord van hooge waardee ring aan den 'nieuwen Voorzitter der Tweede Kamer niet onthouden worden. Geheel in dep aanvang had hij één kort oogenhlik van aarzeling, waarop toen veel te scherpe eritiek is uitgeoefend, maar sinds liep alles uitnemend. Hij bleek geen lijdelijk Voorzitter, die alles maar loopen laat, maar een zeer actief President, die nimmer verzuimde op het juiste oogenhlik in te grijpen en die op tactvolle wijze alle excessen bedwong. Daarbij stootte hij niemand voor het hoofd, was stipt onpartijdig en nam in door onverstoorbare vriendelijkheid. De vreoze dab zijn niet te sterk physiek hem in den steek zou laten, is gelukkig schaamd. Wel nam, hij) den wijzen maatre gel, om dp leiding der avondzittingen aan andere handen over te geven. .Maar ook dit leverde geen bezwaar op, daar jhr. van Nispen, die avond na avond als voor zitter optrad, geheel voor zijn laak be rekend bleek te zijn en aller goedkeuring voor zijn in. niets te. kort schietend presi dium wegdroeg. Amsterdam Vlissingcn. Onlangs gaven wij een bericht, dat' het voornemen bestaat met den aanstaanden zomerdienst de mailtreinen Vlissingcn Amsterdam en omgekeerd, resp. des och tends en des avonds vertrekkende in aan sluiting op de nachf.mailbooten van de Maatschappij Zeeland, te laten vervallen, terwijl dan aan een der Duitsche mail treinen enkele rijtuigen zouden worden gekoppeld, welke te Roosendaal aan een Hollandschen sneltrein zouden worden ge haakt. Het „Hbl." verneemt, dat dit bericht den indruk heeft gemaakt alsof hel plan was Amsterdam in het vervolg minder goed te bedienen. Het tegendeel is het geval. De bedoeling loch is de aanslui ting naar Amsterdam op de nachtboot van Londen aanzienlijk, te versnellen. Zon der eenige vroegere aankomst der boot is de bedoeling de reizigers voor de rich ting Amsterdam etc. spoediger dan thans van Vlissingen te doen vertrekken en ze sneller dan nu door te voeren, zoodat de aankomst to Amsterdam W.P. in plaats van zooals thans te 9.45 uur v.m., reeds vóór 9 uur v.m. zal kunnen plaats hebben. De Hertog van Ursel zal aan het hoofd geplaatst worden van de officieele zen ding van België belast met het overbren gen van den dank aan de staatshoofden, die zich bijl de begrafenis van koning Leopold lieten vertegenwoordigen. Sterfte-statistiek. Het Centraal Bureau voor de statistiek publiceert in No. CXX1II zijner Bijdra gen de Statistiek van de sterfte naar den leeftijd en naar de oorzaken van den dood over 1908. Hieraan is het volgende ontleend Per 1000 zielen van ieder geslacht stier ven in 1908 15.42 mannen en 14.04 vrou wen, totaal 15.03 personen. De hoogste verhoudingscijfers werden waargenomen in de provinciën Noord-Brabant en Lim burg, resp. 20.33 en 18.25 per 1000, de laagste in Friesland, Noord-Holland, Gro ningen en Zuid-Holland resp. 13.07, 13.18, 13.21 en 13.95 per 1000. In de groe pen van gemeenten naar de grootte der bevolking is de relatieve sterfte in de laatste jaren, met uilzondering der ja ren 1907 en 1908, grooter naarmate de bevolkingscijfers kleiner worden. In den loop van de totale sterftever- houdingen is, hoewel voor de jaren 1905 en 1908 in mindere mate, sedert vele ja ren een geregelde dating waar te nemen; van 29.511 gemiddeld in de jaren 1840- 1849 per 1000 inwoners, daalden deze. in 1908 op 15.02, vermindering dus van 100 op 57. De vermindering is (althans in de jaren na 1889) hij de mannen groo ter dan hij de vrouwen. Staatsbegrooting. Uit, een overzicht van de in de wets ontwerpen tot vaststelling der Staatsbe grooting voor 1910 gebrachte wijzigingen blijkt, dat de begrooting, waarvan de ra ming bijl de indiening was 207.187.206.87, gedurende de schriftelijke gedachtenwis- seling in de Tweede Kamer werd verhoogd met 1610.804 en met 1190.348.75 vermin derd; blijft verhoogd met f420.455.26; al- zoo bij den aanvang (ley! beraadslaging geworden f207.607.662.12; zij werd ge durende de beraadslaging in de Tweede Kamer verminderd met 126.700 en ver hoogd met f 11.850; blijft verminderd mot £14.850; zoodat de begrooting is toege staan tot een bedrag van 1" 207.592.812.12. De raming der middelen voor het dienst jaar 1910 bedraagt f 188.326.437, zoodat de begrooting van uitgaven de raming dor middelen overtreft met f 19,266,399.12. Middelburg. De bevolking die op 1 Ja nuari 1909 bestond uit 9180 mannen en 10.389 vrouwen, dus uit 19.569 personen,, vermeerderde in don loop van het jaar, door de vestiging van 569 m. en 596 vr„ en de geboorte van 221 m. en 211 vr„ met 790 m. en 804 vr., Daarentegen verminderde zij, door het vertrek van 662 m. en 654 vr. en het overlijden van 121 m. en 144 vr., met 783 m. en 798 vr. Zij vermeerderde dus in 't geheel met 7 m. en 6 vr. en bedroeg op 1 Januari 1910 9187 m. en 10.395 vr., of 19.582 personen. Vlissingen. Door den dikken mist heb ben de prov. booten op de Wosterschelde Dinsdag groote vertraging gehad, vooral de dienst naar en van Ter Neuzen. De mailboot kwam des avonds eerst om 9 uur op de haven. Aan het centraal telefoon-bureau al hier werden gedurende de maand Decem ber 18659 aansluitingen tot stand ge bracht. - .Maandag is volgens rapport van de reddingsboot van Burghsluis de lis- singsche loodsschoener no. 8 een uur na hoogwater aan den grond geraakt, doch zonder averij weder vlot gekomen. Het Engelsche stoomschip „Fulmar" van Liverpool naar Gent bestemd, dat -Maandag op den Oostberin te Tenieuzen is gestrand, is later zonder assistentie vlot gekomen. (VI. Crt.) De officier-machinist 2e klasse W. K. L. A. van Bommel wordt den 17 dezer toegevoegd aan den inspecteur van den marine-stoomvaartdienst en 1 Februari geplaatst aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, voor toezicht op den aanmaak van machines enz. voor de in aanbouw zijnde torpedojagers. Zierikzee De heer H. Slot, gepensio neerd kapitein-luitenant ter zee, is be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van het diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleopvaart. (Z.sehe Nwsb.) Doordat de gemeenteraad door benoe ming nog niet heeft voorzien in de va catures, ontstaan door het bedanken van twee leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs alhier, is vanaf heden tijde lijk als leeraar aangewezen de heer H. G. de Boer, hoofd der B. Kath. school. - Heden (Woensdag) heeft de candi- daatstelling voor den gemeenteraad plaats (vacature Air. Engelberts), Candidaten zijn de hoeren L. Doeleman (lib.) on A. Tim merman ('z. (anti-rev.) De maand Januari staal in het toeken der uitvoeringen en voorstellingen. We noemen o. a. de uitvoering in het Pa tronaat, die van ons muziekgezelschap „Kunst en Eer", terwijl hoog muzikaal genot te wachten staat op 1 Februari a. s„ wanneer onder leiding van den heer S. Klimmerboam een concert in de Concert zaal zal worden gegeven. Om van vol doende deelname vferzekeril te zijn, ging Dinsdag een lijst ter inteekening bjj de ingezetenen rond. Voor de in Haarlem le houden Nationale Bloemententoonstelling heeft del Afdeeling „Westelijk Schouwen" der Algemeens Vcfleeniging voor Bloembollencultuur een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Heinkenszand. Vrijdag j.l. werd oils dorp afgelöopen door een man van buitenge wone lengte, naar men zegt herkomstig uit Botterdam. Bij eenige winkeliers ver telde hij, zich te belasten met het na zien van weegtoestellen en trachtte eenige in reparatie te krijgen, wat hem evenwel niet gelukte. Toen de avond viel, zocht hij onder dak! te komen en klopte Lot dit doel hij' den landbouwer AI. Z. aan. Deze echter weigerde hein op te nemen. Al dolende, ontmoette hij de poditie en ver telde haar zijne wederwaardigheden. Het aanbod den nacht in het arrestantenlokaal door te brengen, nam hij aan. Men vraagt zich hier af, of deze man wellicht niet •dezelfde persoon is, die Zaterdag te Kwa- idendamme zoo'n opschudding verwekte en ook, doch) in beschonken toestand, den nacht in het arrestantenlokaal doorbracht. Baarland. Voor de jongelui, welke hier deelnemen aan de Militaire oefeningen, waren 1.1. Dinsdagavond, door den Burge meester, de Wethouders en anderen, eenige verrassingen bereid. Er werd na melijk een schietwedstrijd gehouden, waarvoor genoemde heeren eenige prijzen, bestaande in voorwerpen, beschikbaar hadden gesteld. Voor don lsten prijs kwam in aanmer king C. Zeevaart; 2e pr.'H. Schout; 3e pr. Joh. Mol Az„ 4e pr. G. de Jonge; öe pr. J. Traas Jzn.6e pr, J. op 'tHof; 7e pr. v. d. Hope: 8e pr. W. Burgel; 9e pr. G. Traas Jzn.; 10e pr. 1. Elenbaas Jzn.; lie pr. G. den Herder; 12e pr. C. .Moerdijk; 13e pr. Joh. v. Liere; 14e pr. A. Mol Rzn.15e pr. P. Buisen; 16e pr. 1. Nieuwcnhuizen17e pr. AI. Nijsse; 18e pr. L. Looij19e pr. J. Schout; 20 pr. Al. Wisse; 21n pr. .1. Traas Pzn„ 22e pr. M. Meertense. Dhr. Raarnsdonk sprak daarna, als voor zitter der Yolkswecrbaarheidvereeniging „Willem Teil", een toepasselijk woor.l. 's Heerenhoek Alaandagnamiddag kwam de negotiant J. Schr. met zijn kar ge laden met meel en mais, en een konijnen- ren er bovenop, over den Molendijk ge reden. Toen eensklaps door het rammelen der konijnenren, het paard schichtig werd, van den dijk sprong en den watergang inliep. Gelukkig dat er nog al eenige per sonen in de omgeving waren, die spoe dig hu,lp verleenden, waardoor de schade betrekkelijk zeer gering is. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De bevolking bestond op 1 Jan. 1909 uit 511 m. en 566 vr., totaal 1137; gebo ren 24 m. en 9 vr., totaal 33; overleden 12 m. en 6 vr., totaal 18; gevestigd '24 m. en 38 vr., totaal 62; vertrokken 43 111. en 57 vr., totaal 100. Ovezand. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1909 uit 487 m, en 494 vr., totaal 981; geboren 12 m. en 12 vr., totaal 24; gevestigd 35 111. en 36 vr., totaal 71; huwelijken 3; overleden 7 m. en 10 vr., totaal 17; vertrokken 45 m. en 39 vr., totaal 84. Bevolking op Jan. 1910 482 m. en 493 vr., totaal 975. Nisse. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Jan. 1909 uit 319 m. en 306 vr., totaal 625; geboren 11 m. en 13 vr., totaal 24; gevestigd' 20 m. en 21 vr., totaal 41; huwelijken 4 overleden 4 ni. en 5 vr., totaal 9; vertrokken 18 m. en 19 vr., totaal 37. Bevolking op 1 Jan. 1910 328 in. en 316 vr., totaal 644. Driewegen. De bevolking dezer gemeen te bestond op 1 Jan. 1909 uit 306 m. en 344 vr., totaal 650; geboren 5 m. en 7 vr., totaal 12 gevestigd 17 vr., en 20 ni„ totaal 37; huwelijken 5; overleden 3 m. en 5 vr., totaal 8; vertrokken 9 m. en 23 vr„ totaal 32. Bevolking op 1 Jan. 1910 316' ni. en 343 vr., totaal 659. Philippine. lie visscherskneeht Frans Lauret alhier, kreeg op Nieuwjaarsdag van zijn baas P. F. Wijne de Foeljaeger, voor zijn tienjarigen trouwen dienst, een spaar bankboekje met f 50. (Midd. Crt.) Ossenisse Bij de gehouden aapjieste- ding voor het aansteken en blusschen der lantaarns vooi; de straatverlichting ai hier, met hijlevering der benoodigde petro leum, lampeglazen en katoen, is aannemer geworden Jac. DuboisKoene alhier. Bij den landbouwer Joh. Cammaers Heyman is een koe uit nood, wegens ka.l- versziekte, geslacht moeten worden. Het vleeseh is voor hel gebruik, geschikt be vonden en uitverkocht. Een dienstbode van een landbouwer alhier, die bij iemand in huis geweest was, liep hij! liet uitkomen der deur, door do plotselinge duisternis 'mlislcid, de straat over en in de uitwateringsgeul van „de Yereenigde Polders van Ossenisse". Door haar hij de haren er uit te trekken, kon zij uit haar hachelijken toestand verlost worden. Bij .dep landbouwer 11. de Waalde Waal is een koe, waarschijnlijk door te veel droog meel te eten, over de heele lengte gebarsten. Het vleeseh is voor het gebruik afgekeurd. Ter Neuzen Gedurende het afgeloopen jaar kwamen alhier binnen 378 zeesche pen metende 1014.78 Al3, en vertrokken van daar 305 zeeschepen. Zoowel het aan tal schepen als dal van de tonnenmaat is geringer dan in 1908. Breskens Tot kantoorbediende ten post- en telegraafkantore alhier is be noemd Joha.n A. van de Bande J.Az. Br. Ct. Aan hot postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulphanto- ren, werd gedurende de maand Dec. in dc spaarbank ingelegd f 14878.83; terug betaald f 10389.77-'. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 5319. Over het geheele jaar 1909 werd inge- gelcgd f 14387 J. 19 en terugbetaald een som van 151377.405. Br. Ct. Oostburg Blijkens alhier en te Groede gedane waarnemingen bedroeg in 1909 ile neerslag 896.8 m.M., op 153 dagen tegen 603 rti.Al. op 121 dagen in 1908. De grootste hoeveelheid in 24 uur was 35.6 ni.AI. op 24 Augustus, en in ééne maand 124.6 m.M. in December. In Au- gutus viel 118.6 m.Al., in October 115.9 m.M. regen. Weekbl. v. Z. VI. In onze gemeente is aan een drin gende eiscli des tijds voldaan door het plaatsen van bordjes 'met de straatnamen er op. Namen, van welke vroeger bijna niet gesproken werd, krijgen thans een meer officieel cachet. Verouderde nameil zijn in eere hersteld, als de 8t. Alichel- straat, Voldersstraat, Koepelstraat, enz'. Zeer zeker zal dit den marktbezockers en reizigers te pas kómen. - Zaterdag a.s. 'zal door de voorloo- pige aandeelhouders van de Coop. Suiker fabriek te Sluis weer eene vergadering belegd worden in de gewone zaal van dhr. Alaebesone. De vergadering, in welke de statuten vastgesteld worden, is alleen toegankelijk voor aandeelhouders. De „Vereeiiiging van gediplomeerde leerlingen aan de wintercursussen in landbouwkunde in \Y. Z. VI." zal in Fe bruari eene vergadering honden Gelegen heid 'zal worden gegeven om besprekingen te doen of voorstellen in te dienen. Ook zal gelegenheid gegeven worden om proef velden aan te leggen met Svalöfculturss. Zeker zal deze leerzame vergadering door alle leden bezocht worden. Sluis Deze week zal alhier de Ned. Tooneelisten-club, dir. Bakker, eene voor stelling geven in het lokaal van dhr. Smit. Opgevoerd zal worden het bekende blij spel: „De orgeldraaier en zijn pleegkind",. Woensdag- en Dondenlagnamiddag was in de groote zaal van het stadhuis een mooie collectie schilderijen van le vende meesters ten toon gesteld. Deze tentoonstelling ging uit van de maat schappij „Arti en Amicitiae" te Amster dam en was toevertrouwd aan de goede zorgen van den heer en de dames Stern. Deze zagen hun moeite beloond door een ruim bezoek, vooral den tweeden dag. De bezoekers waren over het tentoon gestelde zeer voldaan en een paar schil derijtjes werden verkocht. (Br. Crt.) Benoemd tot lid van het algemeen armbestuur te Hoille, de heer J. C. Stern, wethouder, en tot leden van de commissie tol wering van schoolverzuim, de heeren, F. A. Bosendaal, E. J. Arlman en H. J. Croin. (Weekbl. v. Z.-VI.) Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1909 ingelegd een bedrag van 19769,605, terug betaald 1' 13182,96. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 5668. Nieuwvliet. Tot gemeente-ontvanger al hier is benoemd de heer F. Brakman, volontair ter secretarie te Groede en Nieuwvliet. (Br. Crt.) Groede. Op 6 Jan. a. s. zal dhr. A. Eras mus den dag herdenken, op welke hij voor 40 jaren directeur werd van ons muziek gezelschap „Ons genoegen". De jubilaris is ook mede-op richter van het gezelschap. Op dien dag zal het dhr. Erasmus niet aan belangstelling ontbreken. Rust wat Aan de op Zondag 2 Janu ari gehouden biljartprijskamp bij E. Pol- fliet werd door 36 spelers deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgt: F. Verbraeken en E. Heijens, eerste prijs, f.3.50 en een haas; R. de Theije en F. Pluijm, te St. Jansteen, tweede prijs f2.50 en een haas; .1. Kggermont en tl. Neefs beiden te Hulst, derde prijs f 2 en een haas; L. Tricot te Hulst en E. Serra- rens, vierde prijs f 1.50 en een haas; F. Beck en J. Yereeekcn, vijfde prijs fl en een haas. De personen, achter wier naam geen woonplaats vermeld is, zijn te llontenisse woonachtig. Hulst. Een enorme massa volk was .Maandag op de markt vertegenwoordigd, ter gelegenheid van do zoogenaamde boe- renmaandag, welke steeds een druk be zoek aan het stadje brengt. Herbergiers en andere neringdoenden maakten hier door een zoet winstje. St Jansteen. Deze week is men be gonnen mot het houden van potverterin- gen, door verschillende alhier bestaande soriteiten. Als een bewijs dat hieraan nog al wat gedaan wordt moge dienen, dat er achtereenvolgens 15 van zulke feest jes zullen plaats hebben, die hun jaar lijks gespaard geld, dan in een feest maal omzetten Brouwers en slager^ ma ken hiermede aardige zaakjes. De vraag naar leverbare oesters was van 2430 December te lerseke nog belangrijker dan de daaraan voorafgaande week, en steeg tot l';a millioen. De prijzen waren als volgt: Imperialen 95100 K.G. f48 a f53; le soort 72—75 K.G. f 36 a f 392e soort 5560 KG. £21 a f'24 en 3e soort 4550 K.G. f12 a f 15. Van T hol en werden verzonden onge veer 400.000 leverbare oesters naar Buitschland, Engeland, België, Frankrijk, Holland, enz. Alet den trein die Zondagavond te 5.52 uit Ter Neuzen in de richting van Meche- len vertrok, reisde ook mede een vroinv uit lissingen, vergezeld van een 2-jarig kind. De vrouw moest te Kijkuit uitstap pen en vergat in hare haast het kind mede te nemen. Zij merkte dit eerst toen de trein reeds weer aan het rijden was. Per telefoon werd de stationschef te Hulst van het voorgevallene verwittigd, die daarna de kleine in ontvangst nam en zorgde dat zij,toet den eerstvolgenden trein naar Kijkuit mede genomen werd, waar de moeder haar in ontvangst kom nemen. De kleine had zich gedurende de onver wachte reis mot de andere passagiers goed geamuseerd. („T. N, Ct.") Nog eens Vondel s „Gijsbrecht Bij de opvoering van „De Gijsbreght" in den stadsschouwburg op Nieuwjaars avond is de heer van Schoonhoven bij zijn dertigste optreden als Gijsbreght op treffende wijze gehuldigd. De heer Bouberg Wilson voerde het woord voor de huldeblijk-commissie. De heer W. F. de Leur, sprekende namens de collega's en den Raad van Beheer, bood als blijk) van hooge waardeering een krans met „verrassing" aan. liet Tooneelverbond, afd. Amsterdam, mevr. de Boer—Van Rijk, do directie van den Hollandschen Schouwburg, Ed. Ver- kade, de senaat van het Amsterdamsch Studentencorps, Willem Royaards, hadden kransen en bloemen gezonden. In den kring van zijn collega's dankte de heer van Schoonhoven met enkele woorden. „De Tijd" noemt Schoonhoven „een kunstenaar, die óók( als niensch aller ach ting en waardecring ten volle verdient en wiens gedegene, in do praetijk ten volle doorgevoerde katholiciteit „gelijk oen taaie schilt" op zijn moeilijke loopbaan meer stuitte dan „den onvermijdbaren tegen spoed" alléén Te Antwerpen is Zondagavond Vondel's „Adam in Ballingschap" opgevoerd in den Katholieken Kring voor een uitgelezen au ditorium, waaronder Kardinaal Mercier, aartsbisschop van Alechelen. Heden (Woensdag) avond wordt dit treurspel opgevoerd te Aliddelburg. Gisterenavond waren alle plaatsen reeds uitverkocht. Het bekende kunstgenootschap „Arti et, Amicitiae" viert heden (Woensdag) haar 70-jarig bestaan. Het werd in 1839 op gericht door Kruseman (schilder), Tawiel (graveur) en Tetar van Eelven (architect). In zijn streven om het kunstgevoel hij het Nedierlandsche volk te ontwikkelen, mochl het steeds veel steun erlangen van het Koninklijk Huis, vooral van Willem III. Het herdenkingsfeest wordt' gevierd met, eene tentoonstelling, «Wrvoor onze Ko ninginnen, beschermvrouwen der Yereeni- ging, belangloos eenige werken in bruik leen hebben afgestaan. Bij Kon. besluit van 3 dezer is A. Lindeman van Bloemen Waanders be noemd tot 'burgemeester der gemeente Kattendijike. Met ingang van 1 Februari zijn bij do directe belastingen, invoerrechten enz. verplaatst de commies le klasse Fli. A. Fooi van Almelo naar Vlissingen (haven) en J. C. Prins van Hoedekenskerke naar Eibergen. Bij Kon. besluit is aan den opziener der derde klasse der vissc-herijen op do Schelde en Zeeuwsche Stroamen, M. A. C. Wesdorp, als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari, zulks wegens zijn benoeming met ingang op dien idatum, tol controleur eerste klasse bij de visscherij-politie op die strooimen. De luitenant-kolonel 11. Spruijt, vroe ger garnizoens commandant te Vlissingen, thans te Breda in garnizoen, hoeft pen sioen aangevraagd. De sergeant i\'. 11. Waltman van het 4e bat. 3e reg. te Vlissingen is op heden gedurende 3 maanden gedetacheerd hij ile Kon. Militaire academie te Breda. Drie Koningen Het feest van Driekoningen heet in do taai der Kerk: het feest van de „Open baring des Heeren" (Epiphania Domini), doelende op de openbaring van Christus' geboorte aan (de Heidenen door middel van de ster en de roeping der Heidenen (vertegenwoordigd door dei drie Koningen) tot het Geloof. Onder „Drie Koningen" hebben wij geen Koningen te verstaan in den zin, dien men tegenwoordig aart die woorden hecht, maar herdervorsten uit Arabië en Ethio pië, menschen van meer dan gewone ont wikkeling, die wellicht niet onkundig wa ren aangaande de oude voorspelling van Balaam: „Een ster zal oprijzen uit Jacob" enz. en alzoo op het zien van de wonder bare ster aan het uitspansel, aati de ge boorte dachten van den beloofden Ales- sias. Geleorde sterrekundigen, o. a. Kepler,, hebben uitgerekend, dat juist in de dagen van Christus' geboorte de zoor zeldzame conjunctie heeft plaats gehad van de pla neten Saturnus en Jupiter, waardoor een buitengewoon helder glanzend sterrebeeld ontstond, door de Joodscho wijzen van die dagen de Alessiasster genoemd. Op die wijze zou dan de wonderster zijn ver klaard, die den „Drie Koningen" den weg wees naar Bethlehem. In hoeverre dit juist is, is eene andero vraag. Zeker is het, dat het der Voor zienigheid behaagt langs natuurlijken weg en door het gebruik maken van natuur lijke verschijnselen ons Zijn wil te doen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2