Laatste Berichten. KERKNIEUWS. 392e Staatsloterij. Rechtszaken. Marktberichten. Burgerlijke Stand. te nemen. Bijl een logementhouder hoden zij die te koiop aan en lieten ze, zeker om geen vermoedens te wekken, daar ach ter, toen men het over den 'prijs niet eens kon worden. Een hoofdagent reken de hen in toen hij; ze zwervende aantrof. De logementhouder herkende de heeren. Ook zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Dikwijls hoort men het publiek op sma lende wijze spreken over, de spoorwegen in ons land, terwijl de buitenlandseho lijnen tevens verheerlijkt worden. Met betrekking tot de zorg voor de veiligheid kennen de Nederlandsche lijnen echter iedere vergelijking doorstaan, jaar lijks worden hieraan groote s,dimmen be steed; zoo zullen nu de stations tusschen Nijmegen en Venlo yojorzien wonden van uürij'seinen en jde wissels gesloten wor den met de zoogen. clause- en zekerheids- sloten, waardoor do kans op ongevallen aanzienlijk verminderd wordt. Te Winschoten is Zaterdagmorgen het magazijn van bouwmaterialen van de firma J. Numann door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De brandweer wist de belen dende gebouwen te behouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Strijp, door onbekende oorzaak, af gebrand een uit twee woningen bestaand heerenhuis, bewoond door de heeren H en O. en toebehoorende aan de wed. Cox aldaar. Alles, ook de inboedels, werd een prooi der vlammen; slechts de naakte muren staan nog. Alles is verzekerd. Zigeuners. Men schrijft aan de Courant" De gemeente Rosmalen geniet de twij felachtige eer door een zigeunerfamilie be zocht te worden bestaande uit zeven per sonen. Elke uitstalling en elk uithangbord trekt hen aan Zjj koopen allerlei en bieden z g. Duiachc goudstukken, waarvan zij zelf de waarde bepalen, ter betaling aan. Een glas bier wilden zjj betalen met een munt. die zij zeiden een waarde te hebben van nota bene 60 mark of 40 gulden. De kas teleinsvrouw gaf er natuurlijk liever eeaige glazen bier dan haar Hollandsche rijks daalders op toe. Gistermorgen reeds in de vroegte maakten twee robuste kerels de binnenwegen onveilig en vervolgden met een lange zweep zonder eenige aanleiding eenige kleine kinderen, die zich naar de catechismus begaven. Natuurlijk dringen zjj alle woningen, schuren en stalhn binnen, waar zij denken iets van hun gading te vinden. De vrouwen in de afgelegen woningen langs den rijksweg wier mannen in Den Bosch werken, en de bewoners der afge legen hoeven in de buurt, gaan inderdaad bange dagen te geinoet, want het zoodje heeft zich met zijn wagen gelegerd langs den rijksweg op de hoogte van kilometer- paal 7. Als nu de internationale wetten ons mach teloos doen staan tegenover het bezoek van zulk gespuis, kan dan de nationale justitie en politie geen afdoende bescher ming verleenen tegen het afstroppen van het platteland? 't Is inderdaad een schande, dat deze toch algemeen als baanstroopers bekende vreemdelingen schier ongehinderd het land kunnen doorkruisen, langs hun wegen plun deren en alom angst en vrees verwekken Zou een voortdurend puhtiegeleide daar aan geen einde kunnen, mogen en moeten maken Minister Nelissen en de zi geuners. Men schrjjft ons uit 's Gra- venhage Toevallig waren wij, ons gisteren in de wachtkamer van het Departement van dustitie bevindend, getuige van een voor- voorval, dat een eigenaardig licht werpt op het karakter van onzen tegenwoordigen minister van Justitie. Zooals men weet, is tegen de in ons land, thans te Breda, indertijd te 's Gravenhage verblijf hou dende zigeuners, een bevel uitgevaardigd om het land te verlaten. Nu schjjnt het, dat de zigeuners in het zuiden van ons land nog al aardig zaken doen en ongaarne de grens oversteken. Twee hunner werden nu afgevaardigd de belangen van het Ministerie in Dei) liaag te gaan verdedigen. En zoo kwam het, dat zich gistermiddag een tweetal van deze onfrisch en in sommiger oogeti onguur uitziende personen, op de hun eigen levendige wijze, aan het departement aan diende, en in hun meDgeltje van allerlei talen, waarin het Fransch op het oogenblik het sterkst naar voren trad, monsieur le Ministre te spreken vroegen. Nu had Z E. minister Nelissen juist een onderhoud met den Staatsraad mr. Asscher en vermoedelijk vond een der boden hierin aanleiding den zigeuners mee te deelen, dat Zijne Excellentie heden wel moeilijk te spreken zou zijn. Een licht protest volgde en met vloed van woorden bleven de zigeu ners aandringen, en een hunner stond reeds ten hal.-e in de wachtkamer, toen uit de andere deur de minister naar voren kwam met de woorden„Och laat die arme menschen maar binnen even binnen komen." Een dankbare, ietwat zegevierende blik beloonde minister Nelissen voor diens een voudige goedheid, waaraan de beide Zigen- ners ongetwijfeld nog uiting zullen gegeven hebben in het druk gesprek, dat na het vertrek van den Staatsraad volgde, en dat van de zijde der vreemde gasten, die zich blijkbaar bijzonder op hun gemak gevoelden, eindigde met een elegante eerbiedige buiging, een operazanger waardig, en een comiek-familiaar „Bonjour monsieur [le Ministreau fevoir („De Tijd".) Men meldt uit Dëu Haag Toen Vrijdagavond het rijtuig van Prins Hendrik achter dat der Koningin-Moeder van de Groote Kerk terugkeerde, gleed een der schimmels op de gladde rails ach ter het stadhuis uit en viel het paard. In zijn val trok het dier, hoewel de koet sier uit alle macht tegenhield, het andere paard mede. Een onderffieier der grena diers, die bliksemsnel toesprong, greep het eerst gevallen, trappelende paard bij den kop, en voor andere personen hulp kon den bieden, trok hij het overeind, terwijl het andere paard daardoor mede opstond. Keh groote menigte was toegestroomd en verscheidene bravo's klonken, toen de ser geant daarna doodbedaard front maakte en salueerde. N. Rott Crt. Zaterdagavond laat werd er brand ont dekt in een brandstoffenpakhuis aan de Lepelstraat in Den Haag Gevoed door de lichte brandbare stoffen, grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat de voorraad brandstoffen, een paar wagens, enz. spoe dig in lichtelaaie stonden. Met twee stralen op de waterleiding wist de brandweer het vuur te bedwingen. Het pakhuis brandde echter zoo goed als geheel uit. Een paard en eenige konijnen kwamen bij den brand om. Oorzaak van den brand onbekend. Vrijdagnacht is in Het Veld (N.H.) de boerderij van A. Veis afgebrand. Alles was verzekerd. Een deel van den inboe del werd gered. Vermoedelijk is een ge brek aan den schoorsteen de oorzaak van den braad. Zondagochtend heeft zich iemand even vóór het station Maarn geworpen voorden trein, die om 10 uur uit Utrecht vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door het plotseling doen stilhouden van den trein, toen de machinist het overrijden gewaar werd, brak een der trekstangen van een restauratierrijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten vertraging ondervond. In dezen trein bevond zich Prins Hendrik op weg naar Meiningen. f„N. R. Ct.") De politie te Gouda heeft twee kinderen van 13 en 10 jaar van de straat opgenomen, die door de ouders in een volkslogeuaent waren achtergelaten en door den logement houder buiten de deur gezet. De commissaris van politie heeft voorloopig voor de kinderen gezorgd, terwijl de ouders, genaamd Pieter Mantel en Anna Maria Hooft, worden opgespoord In het jaar 1903 bedroeg het aantal uit Nederland verwijderde vreemdelingen 1928 tegen 1966 in 1908, 1783 in 1907 en 2593 in 1906. Landverhuizers. Gedurende 't af- geloopen jaar vertrokken naar Amerika langs 't station te Oldenzaal 15,645 land verhuizers tegen slechts 3S07 in 1908 waarvan alleen voor rekening 'der N. A. S. M. te Rotterdam 15,195 personen, 't Waren hoofdzakelijk Russen, Polen, Duit- schers en Kroaten. Over dezelfde plaats keerden in 1909 naar hun respectieve woonplaatsen uit Amerika terug circa 26,000 emigranten. Porto voor kwitanties. Naar wij vernemen heeft de vereeniging van direc teuren van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" van den directeur-generaal id er posterijen de mededeeling ontvangen, dat de verhoogde portoheffing voor kwi tanties, waarop noodelooze niededeelingen staan, b'.v. omtrent prijaen of leverings voorwaarden zal worden uitgesteld tot 1 April a. s. Tot nu toe werden deze rnede- deelingen oogluikend toegelaten. Onlangs heeft het bestuur der posterijen echter op strikte naleving van de bepaling aan gedrongen, wat aan tallooze firma's en personen, die reeds: gedrukte en gereedge maakte kwitanties in voorraad hadden, groot nadeel en veel last bezorgde. De be reidverklaring van den directeur-generaal, om nog tot 1 April de desbetreffende be paling niet strikt uit te voeren, zal daarom door velen met; genoegen gehoord worden. (ProV. 'sH.ert. Cour.) Portefeuille ontvree-mid. Maan dagavond werd aari den brigadier der ma réchaussee M. de Groot, te Oldenzaal, door een reiziger van den D.-trein, een zekeren J. ,C. van Vlijimen, afkomstig van Rotterdam, de mededeeling gedaan, dat hem gedurende zijn reis BerlijnRotter dam- een portefeuille, inhoudend© f 860 aan bankpapier, was ontvreemd. Van don dader was hem; niets bekend. Snel recht. Voor het Amsterdam- sche Hof werdein Donderdag in een civiele Kwestie de pleitdagen bepaald op Febru ari 1911. Landen der toekamfst. De „Ti mes" geeft als bijvoegsel van 88 pagina's een „Zui-d-Amerika-nummer", dat geheel aan de tien Zuid-Amerifcaansche republie ken is gewijd. De groote Latijnsch-Ameri- kaansc-he Staten verschillen tegenwoordig sterk van -de, gestadig door omwentelingen geteisterde landen van een paar geslachten geleiden. De afbeeldingen der paleizqn en groote openbare werken die het nummer uit menige Zuid-Amerikaansche stad brengt .getuigen ervan, dat daarginds ste den zijn zoo welvarend, en vooruitstrevend als eenige stad in Europa. In toenemend aantal trekken handelaren daarheen en landverhuizers voor wie do p-ude wereld te eng wordt, vestigen zich olp- de gronden -die daar nog in overvloed beschikbaar zijn. De „Timies" zo-nd er een bijzonderen correspondent heen en deze heeft het voor ons liggende nummer verrijkt met oen schat van gegevens betreffend©! maatsohapL pelijfce, financieele- en handelstoestanden!, onderwijs, wetenschap- en 'kunst. Eeneigenaardigegewoontein Engeland. Op Vastenavond komen al le jongens van de Westminster-school, een groot instituut in Londen, in de groote scboolschaal bijeen. Een groep-, bestaande uit één jongen van elke klasse, staat in het midden, de anderen gaan zitten. Na eenige minuten verschijnt de kok van de school want er zijn talrijke internen in het wit gekleed. Hij draagt 'een pan, waarin een zeer taaie pannekoek ligt, en wordt voorafgegaan .door een der kosters van de Abdij, die een zilveren staf draagt. De kok plaats zich achter die groep jon gens, in het midden en werpt den panne- koek hoog over hun hoofden heen, zoodat hij op eenigen afstand voor hen op den grond valt. De jongens snellen er heen, en elk doet zijn best, om den pannekoek te grijpen. De jongen, die er in slaagt, om hem ongeschonden in zijn macht te krijgen, wordt door den koster gebracht naar den Deken van Westminster, die hem een gui nea ten geschenke geeft. Indien de kok den pannekoek over een der bakbalken gooit, krijgt ook hij een guinea van den Deken; als hij hem over twee balken gooit, krijgt hij twee guinea's en zoo voorts. Maar gelukkig voor den Deken zijn niet alle koks goede werpers. Vroeger deed de heele school mee aan het grabbelen naar den koek, zoodat het toen veel moeilijker was, om hem heel te houden. De cholera is te St. Petersbui g geëin digd en zeer verminderd te Moscou. In het Kirgiezengebied neemt de ziekte snel af. Uit Tabris wordt gemeld, dat de regee ringstroepen onder Samad Khan en Ephraim een nieuwe overwinning hebben behaald en dat de gevangenneming van Rahim Khan aanstaande is. Op oudejaarsdag is te New-York de Manhattan-brug, de vierde over de Oost rivier, door burgemeester McOlellan ge opend. De menschen menigte, die in den nacht van oudejaar op nieuwjaar in New-York op straat was, wordt op millioenen personen geschat. In een druk bezocht café werd de vreugde verstoord door een tragisch ongeval. De kleeren eener datne raakten in brand en de ongelukkige kreeg zulke brandwonden dat men wanhoopt aan haar herstel. De moord op mevrouw Gouïn. Het word* thans vrijwel als zeker aan genomen, 'lat de daders van den moord op mevrouw Gouïr. van Parijs, gezocht moeten worden in de gelederen van het leger. Een nieuwe getuige is komen mededeelen, dat hij den dag van de misdaad op het station van Mélun twee soldaten met foulards om den hals op hel perron heeft gezien, die, toen trein 826 binnenreed zich terstond naar het compartiment begaven, waarin, zooals gebleken is, mevrouw Gouïn reeds zat. De trein kwam aan het station te Parijs aan om 6 u. 20; tien min. later vrtrok een trein naar Mélun, hetgeen de woorden van een der soldaten zou verklaren, waarmede hij zijn kameraad tot spoed aanzette, om „zijn trein niet te missen". Op deze wijze toch zouden de beide mannen weder op behoorlijken tijd in hun garnizoen terug zijn gekeerd. De nasporingen worden dan ook ijverig te Mélun voortgezet, vooral nu gebleken is, dat op den bewusten dag twee militaire kaartjes MélunParijs zijn afgegevan voor trein 826. Naar aanleiding van de derhalve steeds grooter wordende waarschijnlijkheid dat militairen den moord gepleegd te hebben, herinnert de „Débats" aan het door den minister van oorlog ingestelde onderzoek naar het aantal door den burgelijkeu rech ter vóór hun indiensttreding gestrafte mili ciens, en spreekt de hoop uit, dat de Kamer spoedig moge ingelicht worden over de geruchten, betreffende de toenemende criminaliteit in het Fransche legor, opdat afdoende maatregelen genomen kunnen worden om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Keizer! ij ke scherts. De Daily News beeft vernomen, dat er bjj de huwe lijksplechtigheid te Brunswijk (de voltrek king van het huwelijk van hertog Joban Albert van Mecklenburg met prinses Eliza beth van Stolberg) iets heel onaangenaams is voorgevallen, waaraan Je Duitsche pers echter weigert te gelooven. Na tafel zoo heet bet n het bericht van de Daily News toen iedereen in de be-te stemming verkeerde en een kapel voor het paleis speelde, leunde de koning van Bulgarije uit het venster, om de muziek beter te kunnen hooren en de menigte beneden eens op te nemen. Ofschoon hij een tamelijk schraal man is, bood hij in deze houding in zijne witte uniform zulk een verleidelijk breed vlak, dat de Keizer, die toevallig in de kamer kwam. aan een verzoeking geen weerstand kon bieden Plotseling voelde koning Ferdinand de ongepantserde vuist des Keizers krachtig op zijn zitvlak neerdalen, Met een hoog- roode kleur haalde de Koning zijn hoofd uit het raam en richtte zich tot den Keizer, die in een vroolijk gelach uitbarstte, blijk baar iu de verwachting dat zijn Bulgaarsehe vriend ermee zou instemmen. Deze echter trok een zeer ernstig gezicht en zeide ongeveer „Ik moet Uwe Majesteit ver zoeken, zulke handtastelijke grappen na te latenDe Keizer, hoogst verwonderd dat zijn grap niet insloeg, weifelde een oogen blik, maar verliet daarop het vertrek. Koning Ferdinand voelde zich in zijne jonge koninklijke waardigheid zoo diep gekrenkt, dat hij verwachtte, dat de Keizer op de een of andere manier zijne verontschul digingen zou aanbieden. Maar daar kwam het niet toe. De twee vorsten negeerden elkaar en koning Ferdinand verliet Bruns wijk, zonder van den Keizer afscheid ge nomen te hebben. Er zijn Duitsche bladen, die in het bericht den opzet ontdekken om tegen den Keizer kwaad bloed te zetten. DeGermania hoopt echter, dat men het niet eens een ambtelijke logenstraffing waardig zal keuren. Op zichzelf al een tegenspraak van dit verhaal, is, indien het juist is, een bericht uit Weenen aan de Globe, meldende dat koning Ferdinand binnenkort naar Berljn zal gaan, om met den rijkskanselier een samenspreking te houden. (N. R C ALLERLEI. Jantje (tot zijn tante die van een reis terugkeert). En heeft tante niet eens op reis aan Jantje gedacht? Tante. Zeker, beste jo-ngen. Jantje. Mag ik dan uw taschje open maken, tante Driebergen. Gisterenmorgen is door den sneltrein UtrechtArnhem; een 50- jarig heer overreden, blijkens op hen* ge vonden bescheiden G. de J. genaamd -en directeur eener zeepfabriek te Delft. Op eenigen afstand is de fiets van den onge lukkige gevonden. De overledene bleek ruim voorzien van. geld. Zelfmoord schijnt uitgesloten. (Dit laatste ter laochenstraf- fing van een in sommige ochtendbladen voorkomend bericht). Volendam. Hier zijn plotseling 7 hevige gevallen van diphteritis voorgekomen, twee kinderen zijn bereids overleden. Ter Apei. Op Nieuwjaarsavond is de boerenknecht J. M. zwaar mishandeld en gisterenavond aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke dader; A. H. is in hech tenis. Amsterdam, De AmeriKaansche gene raal Woodford keerde heden van zijn be zoek aan den 'burgemeester naar Den Haag terug. Sarragossa. Gisterenmorgen ontplofte tijdens het voorbijtrekken eener processie een booi, die een hevige paniek maar geen ongevallen veroorzaakte. Kort daarop ontplofte -een tweede bo-m, die even-eens gro-oten schrik bracht onder de menigte, -doch niemand deerde. Nog twee bommen vond men met uitgedoofden lont nabij de kathedraal. Daar het feest van O. L. Vrouw Bood schap dit jaar op Goeden Vrijdag (25 Maart) valt, zal het dien dag niet worden gevierd, maar op den dag na Beloken Pasc-hen, dus opl Maandag 4 April a. s. de klasse. Trekking 3 Jan. f 250007834 f 1000: 4423 6068 20869 f 400: 484 9554 11457 16440 f 200: 63 8048 12080 f 100 6539 7030 1360 17007 17480 18601 f 65: 1649 1672 2647 2670 4102 4147 4182 4198 4954 4955 4961 4999 6501 6507 6912 7292 17492 N.B. Bovenvermelde trekking betreft al leen de nummers, die in Zeeland zijn uit geloot Voor de rechtbank te Middelburg zal Dinsdag 18 Januari a. s. behandeld wor den de zaak tegen de beide gebroeders V. E., die in den avond van 18 December j.l. zich verzetten tegen een agent van politie. Een van hen, C. v. E., bracht toen den agent eenige steken toe, die echter alleen de kleeren van den agent vernielde. Laatstgenoemde bevindt zich thans in voorlo-otp-ige hechtenis. Krijgsraad. De krijgsraad te 'sGravenhage veroar- deeldo een milicien-kanonnier P. J. S., in garnizoen t-ej Neuzen, die opzettelijk te- tegeno-vier een korploraal een bajonet uit de scheede tr-okj en dien meerdere daar mede een stoot tegen het lichaam toe bracht, wegens het als soldaat trekken van het geweer (de bajonet) tegen zijn meerdere in rang en het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang, een voortgezette handeling uitma kende, tot 4 maanden militaire gevange nisstraf, daarbij overwegende, dat termen aanwezig waren tot het opleggen eener lichte straf. Beklaagde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het ho-og militair ge rechtshof. Rotterdam, 3 Jan. 1910. Binnenlandsche granen. Groo- tendeels van aanvoer verstoken. Weinig koopers. Markt van geen beteekenis. Geen noteeringen Vlas. Aanvoer 6383 steen blauw, 310 steen wit, 2910 steen Groningsch en 1600 steen Holl. geel. Blauw, f 2.30 af3 Groningsch, f0 a f0.Geel Zeeuwsch f 2.a f2.40, Wit f 1.70 a f2.—. Aanvoer vlug; levendige handel. Zeeuwsche Eieren f5.80 a f6. Overmaasche Eieren f 6.a f 6.20. Varkens 25 a 27. Licht soort export 24s a 25. Aanvankelijk weinig handel. Later meer beweging. Beste qual 276 per pond geboden M a i s. Am. Mixed f 149 a f 150, stoo- mend f 149 h f Witto Serv. Mixed f a f 153, Gele Servische Mixed f 150 a fGele La Plata f 146a f0.~, Grove Donau f 150, Odessa f 146. Aardappels. Westlandsohe poters f 0.Westiandsche zand f0.a f 0. Wostlandsche klei f0,afO,-. Brielsche Kralen f3 50 a f3.75, Geld. Kralen f0. a f0,Zeeuwsche Eigenheimers f2,30 a f 2 40 Geld. Blauwe f 2,80 a f 2,90. Zeeuw sche Blauwe f 2.60 a f2 80, Zeeuwsche Bonte f2 60 a f2,80. Met weinig aanvoer, tamelijke vraag. GOES. Geboren: 3, Jan, z.v. Frans Ge rard us Cornelis Rothuizen en Sophia Aardse; 2, Maatje Annie, d.v. Johannes Meindert Broekstra en Maartje Martha de Bokx. Overleden; 31 Deo '09:Mattheus Jacobus 7 mnd., z.v. Marinus Steenhard en Sara Hendrika Schaalje. Van 31 Dec. 1909—2 Jan. 1910. MIDDELBURG Ondertro-uwd: II. C. van Veen, 29( j. jm. en W. E. Desson, 27 j. jd. Bevallen: M. van Klinken, geb. Vende- ville, z.C. van Slooten, geb. Minnaand d. P. M. van, Luijk, geb. de Nood, z.A. C. van de Kopi, geb. Jaquet, z. Overleden: Neeltje Jo-bse, 82 j., wed. -van D1. Flischhaalje. Va.n 28—31 Dec. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. J. van Mierlo, jm. 29 j, en M. A. J. 1. Devaghel, jd. 28 j. Getrouwd: L. Kruijer, jm. 31 j. en A. A. van Deijck, jd. 20 j.; H, Zeijger, jm. •26 j. en J. P. Caljé, jd. 23 j. Bevallen: A. P. Jansen,, geb-. Beckers, z. A. Sierevogel ,geb. Knoop-, z.; "AI. Sturm, geb. Jasp-erse, d. OverledenJ. E. de Brabander, d. 6 mi E. van der Kuil, wed. van J. Hoogesteger, 86 j.J. Zegelaar, vrouw van J. Heijkoop, 41 j. ZIERIKZEE. Gehuwd: 29, J. A. Ocht- man, 27 j. jm. en E. G. H. IJzerman, 32 j- ja- Geboren: 24, een z. v. J. J. Krijger en M. de Oude; 25, een d. v. J. Muste en .1. M. Blok; 26, een d. v. F. Verschuur en A. Lievense. Overleden: 25, J. P. Graveleijta, 88 j., wedn. van A. Waling26, H. P. Moelker, 58 j., echtgen. van M. Capelle; 31, J. Verse- put, 83 j., wed. van G. Vollebregt. Levenloos aangegeven: 27, een z. v. C. Douw en E. Elscot. KRABBt ND1JKE. Gehuwd 9 Dec-., Johan nes Philpse, 24 jaar en Maria van den Berge, 22 jaar. Geboren: 24, Bartel, z. v. Adriaan Aleeuwse en Anna Houtekalmer; 27, Al- bertus Willem, z. v. Pieter Jan Rijnberg en Adriana Vogel.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3