Het geheimzinnige teeken. I Dinsdag 4 Januari 1910 Zesde Jaargang. i lissingen. leerenhoek. leinkenszand Ovezande. Rilland-Bath. Diversen. No. 2 Verscfiijnt eiken UIHAt-JNEKOU- tn VRIJDAGAVOND. De Toeleg verijdeld FEUILLETON. UIT DE PERS. BUITENLAND. I iJNCK, Opticien, Haringplaats OW, Hooihanidelaar, Seis- singel. in Bodden, L, Delft B 148. 1, Spekslager, Langeviele. iE, Limonadefaibriek, Vlasmarkt. ïS, St. .Janstraat. POEL, in Vischwaren, 's Gravenstraat. CKE, in Manufacturen, Vlasmarkt. tl), Zadelmaker, Vlasmarkt. OOS, Drogist, Vlasmarkt. JCKE, Stalhouderij, Vlissingschestraat. D, Rijwielhandel, 's Graven straat. Rijwielhandel, Varkensm. ners, Modiste, Turfkaai. n Galanterieën, 's Gravenstr. STAAL, Noordpoortstraat. Behanger en Stoffeerder* Langeviele. |zn., Sigarenwinkel, ,K. Delft IJVER, Rijwielhandel, Seisw. ,EN, Leerloioierssingel. R. K. Koster, Lombardstr. IKKE NS, in Goud en Zilver, 's Gravenstraat. ISPESLAGH, Schoenmakerij, Droogdok 2. |N DALSUM ZOON, Goud smid, Walstraat. [blERENDONCK, Kleermaker, Walstraat. JjIERENDONCK, Kleermaker, Kasteelstraat. |E, Schoenmaker, Betje Wolff- plein. llJER, Café, Walstraat. POORTER—VAN DE PAS, .Winkelierster, Kerkstraat. I" El JENS, Manufacturen, Walstraat. JENS, Horloger, Bella,mypark. Winkelier. J.BER en familie, Winkelier. [JIJ, Mr. Timmerman. (VIULEAU, Mr. Timmerman. ERS, Mr. Bakker en Winkelier. I Vrachtrijder. (Vrachtrijder. IE, Wagenmaker. pND, Mr. Schilder en Blikslager. IN, Mr. Smid en Rijwielhandel. |ARÉE, Zadelmaker. Mr. Schoenmaker, Handel in fruit. IET, Schoenmaker, j Koopman. [,IER, Mr. Bakker en Winkelier. tVEER, Slager. fiHAGE, Orgeltrapper B. K. Zangkoor. /OS, Koopman in Klompen. IN ZUNDEREN, Slager en Mandenmaker. ^UFOBT, Brievengaarder. 100BN, Slager. EGTSE en Echtgenoote, Timmerman. N GESSEL, Kleermaker. ESSEL, Commissionair. ESTEGER, Kleermaker en Barbier. 1, Winkelier. DORP, Commissionair. en gezin. ,E Jr., Agent N. Z. Ct. 1ERMAN en gezin, Spoorweg beambte. RWEI en gezin. ERWEI en gezin. E SCHIPPER, Kleermaker en Barbier, Nisse. RAVEN, Smidsknecht. Kwadendamme. {EGT, Commissionair, Borsele. KALLE, Facteur, Haarlem. J NIH ZEEIM COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant -0.06 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor:v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 CL p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Gerekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, A contant. Het groote werk door Dr. Schaepman en Dr. Kuyper op politiek gebied gewrocht, is, zooals wij weten, de coalitie, d. w. z. het samengaan van allo partijen, die de regeering des lands willen zien beïnvloed door en gevoerd volgens de Christelijke beginselen. Aan dit werk werd tijdens de jongste parlementaire verkiezing de kroon opgezet door het verkrijgen eener Christelijke meerderheid in de Tweede Kamer van twintig stemmen, waardoor aan de coali tiepartijen de toekomst verzekerd schijnt, indien zij althans de onderlinge eenheid bewaren en van de verworven macht een nuttig gebruik maken tot heil van het gansche vaderland. Dat echter die coalitie den liberalen een doorn in het oog was, spreekt van zelf. Niet alleen dat deze hen dwong af te treden van het gestoelte der eere, waarop zij bij voortduring en schier oppermach- tigd hadden getroond, maar ook noopte die coalitie hen tot prijsgeven van den in vloed, dien zij gedurende tal van jaren op het openbaai' leven en de volks consciëntie uitoefenden met behulp van tal van bondgenooten, waaronder een machtige, wijdvertakte pers op de eerste plaats te vermelden valt. Die coalitie te breken, of althans ern stig te schaden, ziedaar waarop de libera len aanstuurden, en daaromi grepen zij het vacant worden van den Kamerzetel in het district,Wijk-hij-Duurstede aan als een welkom middel ter bereiking van hun doel. Reeds had de stembusstrijd in het district Breukelen ontstemming gewekt bij de coalitiegenooten. Die ontstemming te doen aangroeien tot verbittering, wrevel, afkeer, het kon niet beter geschieden, zoo meenden de liberalen, dan door met alle macht de keuze van den liberalen candi- daat door te drijven. Daarom werd ge steld de heer Dresselhuijs, een in het Wijk- sche district zeer bekend man en eene krachtige campagne te zijnen gunste onder nomen. Ware het nu, hierbij gebleven, liet zou niemand'in het hoofd zijn gekomen, aan merking te maken op deze alleszins eer- ljjke tactiek der tegenpartij. Docher geschiedde meer en erger, Het smeulende vuurtje van den papen- haat werd opgerakeld en door middel van infame strooibiljetten aangeblazen tot een laaien gloed. Heel de 10e eeuwsche histo rie werd onderst-boven gehaald, om de anti-revolutionaire en christelijfc-histori- sche kiezers toch maar af te honden van het stemmen op den „Roomschen" can- didaat. „Jan de Bakker", „Loyola", „Wil lem III, de redder van het Protestantisme", „de Inquisitie", „de Ultramontanen", al die oude kleppers werden van stal ge haald, opnieuw opgetuigd en bereden door de liberale Romebestormers, onder het hoorngeschal van de „Evangelische maat schappij", die hare beruchte vliegende blaadjes rondstrooide en met een extra rantsoen hun door „Vaderland en „Nieuwe Courant" verstrekt in den vorm van eenige 31. „Dus voor elk lid der bende", zei de jonge doctor, „hebben zij een afzonder lijken bode. Al die boden zijn elkander vreemd, en niets dan werktuigen; zij heb ben geen vermoeden van het werken en drijven van het geheime genootschap. Hebt u ooit van zulke sluwe en scherpzinnige voorzorgsmaatregelen gehoord of gele zen?" „Neen. Wel weet ik heel wat van der gelijke organisaties, maar zool iets als hiei, om de identiteit der leden te verbergen, was mij vreemd. Volgens uw verhaal, doc tor, kennen de leden elkander zelf niet. Zij ontmoeten .elkaar in geheime bijeen komsten, dragen maskers, worden alleen binnengelaten na 't noemen van een wachtwoord en .hebben een teeken geta- touëerd op den arm". „Daar herinnert u mij' aan iets", viel Hamilton in. „Heeft u den arm van den Spanjaard onderzocht?" „Ja zeker I Hij heeft zoo'n teeken niet, op zijn arm, noch' op zijn heele lichaam". artikelen, vol ernstige I) waarschuwin gen voor „den toenemenden invloed van Rome" enz. Inderdaad, de hoogste troeven werden uitgespeeld I Want, als het der vrijzinnig heid had mogen gelukken de niet-katho- lieke coalitiegenooten in het IVijksche te overrompelen, dan zou. inderdaad aan de samenwerking der Christelijke partijen eene onberekenbare schade zijd toege bracht en het ministerie gevoelig zijn ver zwakt. Daarom ging de beteekenis van den Wijkschen stembusstrijd .verre buiten de grenzen van dat district, lag zij1 ons allen na aan het harte. Gelukkig, die toeleg vau het liberalisme is verijdeldDank zij de voorlichting van hoogstaande, edeldenkende en onbevoor oordeelde mannen onder onze bondgenoo ten bleef de zetel van Wijk-bij-IJuurstede voor rechts behouden en wat van on eindig grooter beteekenis isl de coalitie voor tweespalt en verzwakking gevrij waard. Toch geven de stembuscjjfers te den ken. De W ij ck e r s 1 o o t h kreeg 3 68 3 stemmen, de liberaal Dresselhuys 3005 stemmen, alzoo een verschil van 6 7 8 stemmen. In Juni j.l. kreeg Mr. De Ridder (anti-revol.) 4049 stemmen, do heer Mr. P. Tideman 1328, de socialist Dekkers 227 stemmen. Toen alzoo een verschil van 2 7 21 stemmen ten gunste van den coali- tie-candidaat Rekening houdende met de meerdere po pulariteit van den heer! Dresselhuys, moet nochtans en met pjjnlijke verrassing worden geconstateerd, dat een aanzien lijk deel der niet-Katholieke kiezers zich heeft laten vangen in de netten van het anti-papisme, door de liberalen uitgezet. Dat deze heeren ons nu voortaan niet meer aan boord komen met hunne zal vende predikatie over „de zoo heillooze vermenging van godsdienst en politiek"! Indien ooit do godsdienst op stootende, ja, ergerlijke wijze is misbruikt voor de po litiek, dan is het wel geweest bij! deze Wijksche Kamerverkiezing en wel door dezelfde liberalen, die bijl andere gelegen heden tranen met tuiten huilen, omdat wij (zoaals zij zeggen) de natie verdeelen. En zoo zij in hooghartige verwaandheid meenen zich van deze onze bemerking niets te moeten aantrekken, zij zullen al licht gevoeliger zijn voor de opmerkingen van hunne geestverwanten, de vrjj'zinnig- democraten, wier orgaan („Land en Volk") zeer oprecht aldus oordeelt: De Katholieke candidaat is gekozen, zij het met een betrekkelijk geringen voorsprong op den liberaal. Laten wij hopen, dat met den heer De Wijker- slooth het democratisch element in de Katholieke Kamergroep moge zijn versterkt. Wij hebben ons met deze verkie zing niet .bemoeid en het berou,wt ons niet Wij hadden geen reden om partij te kiezen. Eenerzijds een conservatief van de linkerzijde, die bij de laatste algemeene verkiezingen zijn uiterste best deed om democratische elemen ten uit de linkerzijde te weren. Die „En herinnert Rij zich de wachtwoorden nog?" „Niet vele. Ik noemde hem verschillen de Grieksche letters. Delta, Ypsilon en Theta herinnert hij zich heel goed, de andere niet .zeker, 't Laatste was 't parool van gisteren". „En hoe heeft u den man gesnapt?" „Ik heb u nog niet gezegd, dat ik giste ren twee agenten als wachters in uwe straat heb gepost. Een hunner volgde mon sieur Felix, de ander hield den bode in 'toog, dien hij' eerst volgde naar het res taurant en vervolgens naar diens woning, waar hij hem arresteerde. Het is eeuwig jammer, dat wij monsieur Felix niet in gerekend hebben", vervolgde de politie chef op grimmigen toon. „Als ik er ook maar het flauwste vermoeden van had gehad, dat er zoo'n geheime uitgang was, zou ik hem niet eens bij1 Macropolo hebben laten komen, maar zou ik hem dadelijk hebben laten arresteeren". „En mijnheer Felix heeft zich in zijne woning niet meer laten Zien?" „Hij? Daar zal hij wel voor oppassen! Hij was ,op alles voorbereid. Hijl heeft niets achtergelaten dan een kleinen kof fer, een oud pak en wat waschgoed. Ik heb zijne kamer goed doorzocht. Geen stukje papier, geen snippertje van een daartoe zelfs den titel, aan zijn staats ambt ontleend, .liet misbruiken. Anderzijds een Katholiek, wiens1 be ginsel en onafhankelijkheid niet den waarborg gaven, dat hij tegen het partijverband in aan de zittende regee- ring met ons in den weg zou gaan staan, waar zij naar den conserva tieven hoek zou afzakken. Dien wij daarom alleen konden steunen als tegen-candidaat van een antirevolutio nair, die dit afzakken zou bevorderen. Maar het berouwt ons evenmin, nu deze verkiezingsstrijd een karakter heeft aangenomen, dat ons met weer zin vervult. De „liberale" candidaat werd vlot gemaakt op het antipapis me. Op den papenhaat der kiezers werd gespeculeerd; het politiek be ginsel werd gesmoord en de gods diensthaat aangeblazen. Daaraan werd meegedaan door hen, die wanneer het in hun kraam te pas komt, de voordeelen ontwikkelen, van een andere groepeering van partijen. Die daarmede zich zelf hunne argu menten uit de hand sloegen. Die ons op den goeden weg een eind hebben teruggezet. Het berouwt ons niet, dat wij ons er buiten hielden. Moge zoo iets niet worden herhaald 1 Wij lezen in „De Standaard" 't volgende: Eendrachtige actie: Daarover schrijft het „Frieseh Dagblad" Op politiek gebied gaan de Christenen in den lande samen. Roomschen en niet-Roomschen, al zijn ze ook kerkelijk gescheiden. Dat brengt geen schade aan een van die groepen, die elk hun eigen standpunt innemen. Wjj wenschen allen een Christelijk Neder land een Christelijke Regeering, wetgeving, maatschappij enz Maar dit is weer het onderscheidDe Roomscbe verstaat dit Christelijk in pause lijken en de niet-Roomsche in Protestant- schenvelen beslist in calvinistisehen zir. Dat is zoa en 't is geen schande. Ja, een schande zou 'tzijn als iemand, hij zij Roomsch of Gereformeerd niet poogde den stempel zjjner belijdenis te zetten op het gemeenschappelijk Christendom Daarvoor is nu eenmaal de een Roomsch en de ander Gereformeerd. En met het oog -'aarop herhalen we, dat de Roomschen in hun eenheid en organisatie veel vóór hebben op de Protestanten, die gedeeld staan en samenhaxg missen. In de politiek ziet go 't zoo niet. Tenminste nü nog niet. En dit komt hier van daan, dat daar de anti-revol. partij de oudste brieven heeft, een stevige organisatie bezit en door 'n eminenten leider wordt aangevoerd, ter wijl de Cbr. Historischen zich steeds beter organiseert n waartegenover staat, dat de Roomsche politieke organisatie nog maar pas is opgebeuwd en nog lang niet afge- voegd is! Op politiek gobied bestaat er brief was ,er te vinden. Stellig heeft die man nog eene andere woning in Londen, daar kunt ge op rekenen. Die naast de uwe gebruikte .hij1 alleen; voor den omgang met het geheime genootschap". „En zijn Macropolo en „de engel" ook verdwenen?" „Als twee .zandkorrels in de zee", zei St. John somber. „Dus is elk spoor uitgewischt?" ging Hamilton voort. „Hm, dat wil ik! nog niet zeggen", ant woordde St. John. „Wij hebben een juiste beschrijving van den, Griek en zijne gezel lin, zoaals ook vin monsieur Felix. Elk groot station, iedere haven wordt be waakt. Bovendien is er, iemand naar Parijs gezonjden, om1 informatiën in te winnen omtrent Henri Poiteau, juffrouw Garcia's aanbidder". „Die, zooals .een stellig voorgevoel mij zegt, niemand .anders zal blijken te zijn, dan monsieur Felix", viel Hamilton snel in. „Dat moeten we eerst afwachten. Ik hoop daaromtrent vandaag nog een tele gram te ontvangen. Ik wacht 't eigenlijk ieder «ogenblik. En dan, doctor, die Ce- vanci moet zoo spoedig mogelijk naar Lon den terugkeeren, en gedwongen worden om alles te zeggen, wat hij weet. Wees onder de Roomschen in ons land een kerkelijke eenheidmeer niet. Daarom is hier weinig gevaar. Doch nu komt het blad op een ander terrein, en wel op dat van h?t sociale leven. Daar is Rome één, eD zijn de Protes- tantsche Christenen gedeeld. Als die ge- deeldheid bljjft bestaan, zal er onzerzijds slechts weinig kracht worden ontwikkeld. Die 't best georganiseerd is, zal op dit gehied de banie, draagster zijn. Nu nemen we, zegt het blad, het den Roomschen vol strekt niet kwalijk, als zjj naar die eer staan Maar wel stemt het ons droef, als de Protestantseh-Christelijke vakbeweging zich zoo gemoedelijk overvleugelen laat. Al het schetteren tegeu Rome baat niet Evenmin als het nü veel geeft, of we de geschiedenissen der 16e eeuw nog eens gaan napluizen. We leven thans in de 20e eeuw. De Roomsche actie op sociaal terrein eeren en eerbiedigen we. Maar onze eere als Protestanten en Calvinisten moest het zjjn, om een gemeenschappelijke, eendrach tige actie, niot daartegen, maar daarnaast te stellen. Daar ontbreekt, zegt het blad, nu nog bjjna alles aan, en het wil, dat alle kracht zal worden ingespannen opdat de Protes- tantsche Christenen tot flinke organisatie op sociaal gebied zullen komen. Om te onthouden. De sociaal democraten hebben Woensdag j 1. in de Tweede Kamer weer een staaltje gegeven van hun anti-religieuzen hartstocht. Voor zoover zij aanwezig waren, stemden zij eenparig tegen het artikel der Suri- naamste begrooting op de subsidieering der godsdienstprediking betrekking heb bende. De beer Troelstra ging deze stemming opzettelijk aanvragen. Daarbij bestaat dan gelegenheid, zeide hij, door tegen te stemmen te kennen te geven, dat men behoort tot diegenen, die in het algemeen tegen subsidies van derge- lrjken aard zijn gekant. Dit is duidelijk. De Fransehe anti-clericalen meenden ten minste nog, dat hun anti cleriealisme geen artikel van uitvoer naar de koloniën was. Onze socialisten zijn van een tegenover gesteld gevoelen en breiden hun haat tegen den godsdienst ook tot de koloniën uit. Om te onthouden! („Centrum") FKA.MittïJIt. Bjj de vier reeds vroeger ingediende interpellaties in verband met de onrust in het neutrale onderwjjs zjjn er twee b(j gekomen, die de Kamer in Januari tegelijk met de begrooting van opsnbaar ouderwjjs behandelen zal. De socialistische afgevaardigde Blanc vraagt hoe de regeering de neutraliteit op de neutrale scholen denkt toe te passen Ramel, koLingsgezind afgevaardigde, vraagt in- zoo goed, mij het adres van uw broeder te geven, opdat ik ten, minste weet, waar ik dien Italiaan kan vinden". „Ik hoop toch, dat u voldoende maat regelen neemt voor de veiligheid van den ouden man?" vroeg Hamilton, terwijl hij; het adres opschreef. „Natuurlijk. Wees daaromtrent gerust. Zoolang hij onder mijne bescherming staat, zal hem geen kwaaid overkomen. Wat dien Gomez betreft, al hebben wij geen reden om hem langer in hechtenis te houden, zoo verliezen wij hem toch niet uit 't oog. Het was stellig Macropo lo's gezellin, die hein engageerde, en hij zal misschien eenmaal noodig zijn, om hare identiteit te bewijzen". „Engelen zijn niet zoo gemakkelijk te vangen", meende Hamilton mismoedig. „Nu ja", antwoordde St. John, die zich een weinig ergerde aan deze woorden, „ik geef toe, dat de slechte afkoop eene bittere ontgoocheling is geweest, vooral voor u, .doctor, omdat u zoo zeker meen de te zijn van uwe zaak. Maar troost u, wij zullen het nest toch uithalen. Wij hebben nu meer aanknoopingspunten; zij zullen zich niet zoo lang verborgen hou den". Hamilton lachte twijfelend. Hij: was in dit opzicht niet zoo optimistisch gestemd lichtingen omtrent den inbreuk, die er in de school op de vrjjheid der kinderen gemaakt wordt. De schoolstrijd. De pastoor van Ambert, de Eerw. heer Tixier, is door het gerechtshof aldaar (dep. Puy de DömeJ, tot 200 francs geldboete veroordeeld, omdat hij van den kansel ver klaard had dat hij de schoolkinderen, die voortgingen ds door de bisschoppen veroor deelde leerboeken te gebruiken, niet tot het H. Vormsel mocht leelaten. Requiem voor koning Leopold in de Nitre Dame. Vrijdagmorgt n werd in de Nótre Dame te Parijs een plechtige H. Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen koning Leopold van België. In het midden van de kerk was een prachtige katafalk, geplaatst waar op de koninklijke kroon, gedrapeerd met Belgische vlaggen, gelegd was. De aarts bisschop van Parijs, Mgr. Amette, verrichtte zelve de plechtigheden, bijgestaan door de gebeele geestelijkheid der Parijsche hoofd kerk. Na afloop van den H. Dienst gaf Mgr. Amette de absolutie en den zegen. Gedurende de H. Mis zong het koor, onder begeleiding der twee prachtige orgels het Kyrie en Agnus Dei van Wildor, het Ego Sum en den Sanctus van Gounod, terwijl de beroem de bariton der Fransehe Opera, A. Noté, na afloop het beroemde Pie Jesu van Gou nod zong. De hertog en hertogin van Vendóme die de Belgische koninklijke familie vertegen woordigde, zaten in de eerste rij rechts van de katafalk. Achter hen had de Belgische gezant met zijn legatieraden en secretaris sen in groot tenne plaats genomen. Ter linkerzijde van de katafalk zat gene. raai Griache, die president Fallières verte genwoordigde, benevens de beide ministers Pichon en Barthou, die in persoon ver schenen waren. Briand en de overige ministers lieten zich door generaals of chefs hunner departemeuten vertegenwoordigen. Bijna het geheele korps diplomatique was in groot gala aanwezig, benevens al de leden der Fransehe missie die de Fransehe re geering in Brussel bij het overlijden van den koning vertegenwoordigde. Verder waren aanwezig de prefect van het departement der Seine, de hoofdcom missaris van politiede president en de leden der Belgische Handelskamer en het bestuur der Vlaamsuhe Unie. Van de Parijsche aristocratie waren aan wezig Prins Henri de Ligue, baron en barones de Rothschild, de prins van Decca, de prinses d'Isenbourg en graaf d'Avrioourt. Na afloop van den H. Dienst defileerden de aanwezigen langs de katafalk en voorbij den Belgischen gezant die daartoe op een aparten zetel aan den hoofduitgang had plaats genomen. De plechtigheid maakte op allen die er bij aanwezig waren een hoogst ernstigen en diepen indruk, waartoe de sobere doch smaakvolle rouw versiering der grootsche kathedraal niet weinig bijdroeg. als St. John. „Ha, daar is een telegram voor mij!" riep de laatste opspringend uit, toen een bode binnenkwam. „Uit Parijs", voegde hij er bij, na het haastig geopend te hebben: „Een o-ogenblikje ik; moet dadelijk even den inhoud ontcijferen". Hij ging naar een schrijfbureau, ont sloot het en nam er een manuscript in boekvorm uit, waarin hij ©enigen tijd bla derde, terwijl hij eenige woorden op schreef. „Dat zegt niet veel", bromde hij' ein delijk-, terwijl hij het papier aan Hamil ton reikte. Deze las de overzetting van het in geheimschrift gezonden; telegram: „Henri Poiteau's adres gevonden is sedert vier weken niet in Parijs gezien verliet woning liet niets meer van zich hooren zijn verleden aan de Fransehe politie totaal .onbekend". „Dat komt dus toch geheel met mijn vermoeden overeen", zei Hamilton, het blad teruggevend. „Omi Henri Poiteau te vinden, moeten wij! naar monsieur Felix zoeken". (Wordt vervolgd.) 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1