KERKNIEUWS. 0 N D E R W IJ S. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Afloop Verkoopingen Aanbestedingen enz. in uitgaaf tot eon sum van f 72,57s. zoo- elat zij sluit mot oen batig saldo van r 57,646. Door het hoofdhestuur was aan een commissie, bestaande uit de hoeren mr. R. J. H. Patijn, ,mr. .1 A. van Hamel en (1. S. Vliegen, opgedragen het reglement der Vereeniging te herzien. Het door ge noemde commissie ontworpen concept reglement werd artikelsgewijze behandeld, en vervolgens in zijn geheel goedgekeurd. lief. 't oog op de te houden algemetne vergadering van „Schuttevaer" werden de volgende voorstellen ingediend, teneinde op die vergadering ter tafel te komen. I. Door den heer Van den Berg Jumelet: a. om de gasboei op het Krammer no. 2 rood te verleggen naar het Krammer zwart 1 b. Om do kogolton Krammer zwart 1 te, verleggen in de plaats van Orevelingen 1-1 zwart; c. Om (te verzoeken, dat de schippers in de zevende klasse van de Ongevallen wet geplaatst worden in plaats van de tiende; II. Door den heer Van der Wal a. om aan de regeering te verzoeken dat zij1 gevolg geve aan haar vroeger voornemen zoo spoedig mogelijk een, stormsignaal te (plaatsen op den hoek van den Stoofpolder b. om t,e vragen, of het niet mogelijk zou zijn, dat aan de reddingsboot van Bruinisse, die door giften van particulie ren iu stand wordt gehouden, door toe doen van „Schuttevaer" op een of an dere wijze subsidie wordt verleend. Verder beslool de vergadering adhaesie Ie betuigen aan een verzoek, indertijd ge richt aan de Rotterd. Tramwegmaatschap pij om de trambooten van een redding- sloep te voorzien. Een adres aan den min. v. financiën, om vrijdom van accijns voor geraffineerd zouf in garnalenzouterijen werd gesteund. Besloten werd de bakens op de rivie ren zwart to verven en f 2.50 hij te dragen, voor het monument van IJmk'er. Vaar do algemeene vergadering worden afgevaardigd de heeren \V. Ribbons en De Waal, die beide de benoeming aan namen. De voorzitter dankte den secretaris-pen ningmeester, den heer W. Ribbons voor de uitnemende wijze, waarop hij de be langen der afdeeling behartigt „en sloof hierop de vergadering. Nisse Deze week werd een driedaag sche onderlinge schietwedstrijd alhier ge houden met den volgenden uitslag; tste afdeeling, personeele haan, max. (ifl p., afstand 15 II. met cylinder geweer: 1ste prijs Jacob Kloosterman met 59 p„ 2de pr. de Blaeij met 5(5 p., 3de pr, L. Moerman met 55 p. bij loting, 4de pr. Iz. Jansen met 55 p., 5de pr. L. v. d. Hiele met 54 p. 2de afd. personeele baan, max. (50 p., afstand 15 AL, met cylinder geweer; 1ste pr. N. Moerman met 58 p., 2de pr. Adr. Jansen met 5G p., 3de pr. 1'. Kloosterman met 55 p., 4de pr. Joh. Slabbokoorn mof 54 p., 5de pr. G. Bos met 52 p. Hiervoor waren 10 kunstvoorwerpen uitgeloofd. Verder werd er geschoten ,op de vrije haan met cvlindergeweer op een afstand van 10 AI., max. 72 punten, prijzen 70 pl't. van den inleg. 1ste pr. behaald door I', Kloosterman met 71 p„ 2de pr. Jacob Kloosterman met 70 p., steunserie 1 X 34, 3de pr. AI. Jansen met 70 p., 4ile pr. .T. de Kuiper met 69 p., I X 34. 4 X 33, 1 X 32, 5de pr. A. de Blaeij met 69 p„ 1 X 34, 4 X33, 6de pr. G. Nieuwenhuijse met 69 p., 1 X 34, 3 X 33, 7de pr. izak Jansen met 69 p., 1 X 34, 1 X 33, 8ste pr. Joh. Slabbekoorn met 69 p., 9de pr. Jacob Jansen met 68 p., 1 X 34, 3 X 33, 10de pr. AI. Kos met 68 p., 1 X 34, 1 x 33, Udo pr. L. Aioerman met 67 p. Kwadendamme. In de op Donderdagmid dag bij de Erven I'. Timmerman gehouden vergadering van de vereeniging „Onder linge Hulp" tot aankoop van gewaarborgde Kunstmeststoffen, die door 50 leden werd bijgewoond, werd rekening en verantwoor ding over 1909 gedaan door den penning meester, waaruit bleek, dat was ontvan gen f 31245.83s en uitgegeven f 31103.53s, zoodat er een good slot is van f 142.30. Na herstemming word tot commissaris der vereeniging gekozen dhr. M. Steijii, zulks in de plaats van dhr. Goense, die niet meer in aanmerking wonschte te komen. H,et baalgeld werd van 8 op 7 cent te ruggebracht. Besloten werd in hot vervolg over te gaan tot spoediger aanbesteding der kunst meststoffen, ofschoon de lovoringstijd op dezelfde termijnen bleef gesteld. De ver gadering was van, oordeel, dat eene vlugge aanbesteding in het financieel jielang der loden van de vereeniging zoude zijn. Voor een goed bezette zaal gaf Don derdagavond de Rederijkersvereeniging „de Vriendenkring" in de herberg van F. van Tichgelen alhier, een welgeslaagde uil voering. Het programma, uit een zestal nummers bestaande, werd flink uitge voerd, terwijl dhr. A. Walraven, organist, alhier, de pianobegeleiding van een en ander zeer verdienstelijk ten uitvoer bracht. Een geanimeerd bal besloot dezen avond Hoedekenskerke Nu de Nieuwjaarseom- missie tot bedeeling der armen opgehou den heeft te bestaan, is, naar wij verne men, door het Burgerlijk Algemeen Armbe stuur alhier besloten, hun die steeds voor bedeeling in aanmerking komen, otpi Nieuw jaar eene extra-toelage te schenken. Ovezande Woensdag j.l. trad alhier m de herberg van C'laijes op de heer Theu- nissen uit Amsterdam, ter behandeling van <le Centrale Landbouw Onderlinge. .Na in geleid te zijn door den heer Elenbaas, secretaris der Landl)., afd. Goes, zette spreker in duidelijke woorden het nut van de Landb. Onderlinge uiteen, spoorde de aanwezige landbouwers aan een afdeo ling op te richten in Zuid-Heveland om de wet, die aanhangig is, te voorkomen. lil debat trad een Inspecteur van de verzekeringsbank „Het Roodo Kruis" te Bergen-pp-Zoom, die het bestaan van zulk een Landb. Onderlinge bestreed, daar men. zich beter kan verzekeren volgens de wet oj) het arbeidscontract, die al in werking is, dan volgens een wet die nog in het verschiet is. De belangstelling was niet groot, daar er slechts een gering aantal personen aanwezig waren. Woensdagavond j.l. werd in de zaal van dhr. J. Koens alhier, onder zeer groote belangstelling, een voordracht met licht beelden gehouden door den Keereerw. heer Pater von ('ronenburg, .Missionaris van het II. Hart te Tilburg, over het .Missie werk onder de Heidenen en den toestand in Nod. Guinea. (Oosf-lndië). In het eerste gedeelte gaf Z.eerw. een |beeld van wat er reeds tot stand is gebracht door de missionarissen en tegen welke vooroor- deelen en heidensche gewoonten'zij daarbij te strijden hebben gehad. In het tweede gedeelte werd den aanwezigen duidelijk gemaakt wat er nog te doen is op IIoI- ïandsch Nieuw-Guinea en een bezoek hij dp koppensnellers (en gehoore gebracht. Reide gedeelten werden door heldere, fraaie lichtbeelden aanschouwelijk ge maakt. De aanwezigen (ongeveer 250 personen) volgden de voordracht, met de moeste aan dacht en toonden zich zeer voldaan over dezen avond. Koewacht. Het ziet er in deze gemeente treurig uit met de wegen. De meeste bin nenwegen zijn totaal onbegaanbaar, men zakt er in den modder weg. De Pragel staat geheel onder water, /.oodat do be woners van den Heikant, een grooten oin- weg moeten maken om naar de kerk te komen. Bovendien komt er water in do meeste kolders, iets, wat .een groot onge rief veroorzaakt. Zelden is het voorge komen, dat er in deze gemeente, die zoo hoog gelegen is, zooveel water was als thans. Biervliet. In het lokaal van dhr. v. d. Sande trad deze week op de Ned. Toonee- listenvereeniging, dir. H. Rakker. De zaal was zeer goed bezet en do spelers ge noten veel applaus. Opgevoerd ,werd „De orgeldraaier en zijn pleegkind". De uit voering is goed geslaagd. In de commissie t,ol wering van schoolverzuim zijn alhier benoemd de drie aftredende leden, dhrn. J. Roda, P. Ver- bage en V. Ongena. Oostburg Door onzen burgemeester is bepaald, dat het nieuwjaarwenschen, zoo als dat in vele plaatsen van hel land van Kadzand gebruikelijk is, om de vele misbruiken te voorkomen, streng verbo den is. Door de politie zal dit met bede larij worden gelijkgesteld Zeer zeker zul len alle weidenkenden dezen maatregel toejuichen. St Jansteen. Door de douanen werd deze week bekeurd de verlofhouder C. v. H„ alwaar een groote partij gedistilleerd in beslag werd genomen. Terneuzen De gemeenteraad heeft in zijn Donderdag gehouden zitting besloten nog aan te houden het verzoek van de fjzendijksche stoomtram-maatschappij om wijziging in de voorwaarden waarop een subsidie van f1200 gedurende 20 jaar werd toegekend. Besloten werd tot het aangaan van oen 4 pl't. geldleening van f 1200. De afdeeling Terneuzen van „Schut tevaer" heeft besloten aan het gemeente bestuur van Ellewoutsdijk te verzoeken verbetering van de zaten in de haven, daar de tegenwoordige toestand nadeelig is voor de scheepvaart. Breskens. Dezer dagen herdacht, dhr. 11. Weijkman, alhier zijnen tachtigsten jaardag. De jubilaris is sinds 40 jaren lid van den Raad eu 25 jaren wethou der. Van alle zijden ontving dhr. Weijk man blijken v,an belangstelling. Onder voorzitterschap van den heer K. J. Besemer, werd hier Woensdagavond een algemeene vergadering gehouden van de hier gevestigde afdeeling der schippers- verecniging Schuttevaer. De afdeeling hostaal thans uit 82 le den, waarvan er 39 tegenwoordig waren. Van den minister van landbouw enz. was een schrijven ontvangen met een aan tal vragen omtrent den arbeid van Zater- dagmiddernacht tot Zondagmiddernacht in de verschillende bedrijfstakken waarover de werkkring der vereeniging zich uit strekt. Die vragen werden beantwoord in dien geest dat de op Zondag verrichtte werk zaamheden in geen enkel opzicht ver schillen van die op overige dagen. Op de vraag waarom het verrichten van arbeid op den Zondag noodzakelijk wordt geacht, luidt het antwoord dat, de schip pers daartoe worden gedwongen door tal rijke omstandigheden, in hoofdzaak door weersomstandigheden; sterke concurrentie vanwege andere middelen van vervoer, voornamelijk te lande; tol hel bereiken van op Maandag gehouden weekmarkten; vlug vervoer van aan bederf of "rotting onderhevige vrachtennoodzakelijk vlug vervoeren van landbouwproducten (sui kerbieten). Door afschaffing van den Zon dagsarbeid zouden alle schippers in hunne verdiensten worden geschaad, en zou de concurrentie tegen openbare middelen van vervoer te land, voornamelijk spoorwegen, ten zeerste worden bemoeilijkt. Blijkens de rekening hebben de ont vangsten bedragen f82, de uitgaven een bedrag van f 56.87s, zoodat het eerste verecnigingsjaar sluit mei een batig saldo van f 25.12s. •s Besloten werd pogingen aan te wenden tot het verkrijgen'1 vfi,n een steiger in de buitenhaven te Vlissingen, nabij de schutsluis, om daardoor beter in en 'uit de sluis te komen, zonder gevaar om op de steenen te loopen, en van een vaste plaats voor de visschers, waar zij altijd kunnen af- en aanvaren. Terder zal afschaffing van bruggelden worden verzocht. In verhand met liet voor Baarland ge beurde ongeluk za! worden verzocht het daarheen te leiden dat loodsen en gezag voerders van stoomschepen bijl aanvaring meer dan tot dusver gebruikelijk is hulp zullen verleenen. Aan de besturen van Hoofdplaat en van den Paulinepolder zal verzocht worden geen grooterc schepen toe te laten dan van 300 ton. Aan de afdeeling Dordrecht zal steun gevraagd worden voor een aanvraag om ile schepen niet meer te doen ankeren voor de haven van Willemsdorp tot aan het licht, teneinde het in- en uitkomen van de Kil te vergemakkelijken. (Midd. Crt.) Uit de Staatscourant Een bijvoegsel tol do SI. Cl. van 30 dezer bevat de statuten van de Xaam- looze Vennootschap Hotel der Nederlan den (Hotel des Pays-Bas) gevestigd te Neuzen en ten doel hebbende do exploita tie van hotels en restaurants, in den mini stens zin dezer woorden opgevat. De vennootschap wordt aangegaan voor een lijd van 100'jaren. liet kapitaal bedraagt f35.000 verdeeld in aandeelen van I' 1000, en is vol ge stort. De vennootschap wordt, bestuurd door oen directeur, die onder toezicht staat van teu minste 3 en (en hoogste 7 com missarissen. Het salaris van den directeur wordt bepaald door het college van commis sarissen. A'oor do eerste maal zijn tot commis sarissen benoemd de heeren J. F. A. AL van Waesberghe te Hulst, mr. P. Diele- man te Middelburg en mr. J. H. 'Ai. Stieger te Goes. Z 1>. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans der pa rochie van den H. Dominicus te Alk maar de Weleerw. paters A. J. 11. II. Baetsen on W. A. Beekhuijzen en tot kapelaan te Rotterdam (H. Dominicus) don Weleerw. pater J. Th. J. Welter. Een pater Capucijn Aartsbisschop. De l'aus heett pater Gian Atonio de Milano, superieur der missie van de pa- Iers ('apucijnen in Alesopotamië tol aarts bisschop van Smyrna benoemd. Mgr. Gallier- Z. H. Paus Pius X heeft, naar wij vernemen, Z. D. 11. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, benoemd tot As sistent-bisschop bij den Pauselijken troon. Alet deze benoeming, zegl de „..Maas bode", doet .Mgr. zij'ne intrede in het illustre college der Troon-assistonten, waartoe op de eerste plaats van rechtswege de Patriarchen der H. Kerk behooren. Van de aartsbisschoppen en bisschoppen behooren echter alleen zij tot dit Col lege, die door Z. H. den Paus uitdrukke lijk daartoe benoemd worden. Zij genie ten daarmede liet recht op zekere eerbe- wijzingen, en eerefuncties, zooals b.v. het assisteeren nabij den Paus bij bepaalde feestelijke gelegenheden te Rome, heilig verklaringen, enz., terwijl zij alsdan het recht hebben te zetelen op de treden van den Pauselijken Troon. Het aantal der Bisschoppelijke assistenten is onbe paald en staat geheel aan de keuzo van H. Uitwendige teekenen van waardig heid zijn aan deze onderscheiding niet verbonden. Alet deze korte uiteenzetting der nieuwe praelatuur aan Mgr. Callier geschonken kunnen wij volstaan om te doen uitkomen, welke hooge onderschei ding hiermede aan onzen beminden Bis schop is verleend. Zijn uitnemende ver diensten als werkzaam herder van een omvangrijk diocees, dat hij in deze moei lijke lijden mei zooveel beleid en wijs heid en kloeke ernergie weet te besturen, hebben ongetwijfeld Mgr. deze Pause lijke onderscheiding waardig gemaakt. H jofdplait Na eeiiige oproepingen voor onderwijzer of onderwijzeres aan de 0. L. School te Slijkplaat heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Thans is weer een herhaalde oproeping geplaatst. Te 's Gravenhage zijn Woensdag ge slaagd voor de akte .Middelbaar Onderwijs B F ran sch de heeren V. J. Canelle en L. A. V. Lecaille, beiden te Sluis. Bij' beschikking van de rechtbank te .Middelburg is rechtsingang verleend met verwijzing der zaak naar de openbare te rechtzitting en bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen A. 45 jaar, ketellapper geboren te Lo keren, wonende te Gent, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van verschillende zilveren artikelen te Ter neuzen op 20 December 1909. v.inwimiiH m ■ii-mui i n mi—ifcs—Xurn Plaggenmest. Onze land bouwers, die hun vee in een potst 1 houden, hebben haast nooit strooisel genoeg om bun dieieD een droge staan en ligplaa's te bezorgen. Zij weten heel goel, dat stroo puik u ateriaal is in der stal en heel veel vocht opslorpt, maar stioo heeft groote handelswaarde en daarom wordt er uitgezien naar minder kostbaar strooisel Geen wonder derhalve, dat liet plaggen steken in sommige streken nog zoo ij vei ig wordt uitgevoerd. Die plaggen toch, zoo redeneeren vele lanlbouwcrs, kosten ons tei tehjk niets'. Het is waar de boer behoeft daar voor geen geld uit te geven, en ze ver knopen gaat ook al bezwaarlijk. Maar of ze niets kosten V Als een landman zijn tijd \o r niets t. It cu zijn arbeid niet in reke ning luengt, ja, dau kosten plaggen al heel weinig. Wat hij dan verzamelt langs wegen en slooten, in heggen en kanten, dat is bijna heelemaal gevonden. Maar als hij daghuur rekent voor alle werkzaamheden welke die plaggen vragen, dan komen ze hem di.ue, heel duur te staan. En als hij nagaat, dat er .-jet die plaggen tal van onkruiden op bet veld worden gebracht, welke daar zullen kiemen en wellicht later we Ier ge wied moeten warden, dan heeft hjj die plaggen zeker te duur. Het afplaggen van grasland achten wij heelemaal een vechten tegen den arbeid Daarmede toch wordt liet eene vei l 1 eroofd van zijn vegetatie om een ander er mede te verrijken, want wij willen niet ontkennen, dat de planten der plaggen mestwaarde hebben zoowel voor Lumusvorming als voor de asehbestand- deelen welke erin voorkomen. Toch zal iedeieen het met ons eens zijn, dat de mest waarde der plaggen voor het grootste deel komt uit de urine der dieren, welke er door wordt opgezogen en vastgehouden. En die beesten scheiden toch niet te meer of te minder af of u.en veel of weinig strooisel gebruikt. Kn al hebben onze echte plaggen boeren soms al heel veel mest voor hun velden, de planten groeien er in den regel niet zoo erg krachtig naar, want er zit zoo weinig plantenvoedsel in en daarom is het toch te doen. Wat hebben de akkeis er aan, dat er met de plaggen zooveel aarde iu den stal wordt gein acht. Het is waar, ook daarin wordt vocht vastg houden, maar daarvoor is toch zeker niet noodig al die karvrachten plaggen drie of meermaleD Ie voeren. Wij gelooven, dat onze landbouwers geen nutteloos werk zouden verrichten, wanneer ze bun potstallen voorzagen van een minder doorlatcnder. bodem, zoodat het grondwater niet langer den stal nat en koud maakte, dan zou ze het met minder strooisel kunnen stelleD, dan behoefden ze minder plaggen te versjouwen en zouden daardoor heel wat tijd uitsparen, terwijl hun mest bij geringe hoeveelheid veel krach tiger zou zijn. De plantengroei zou er heusch niet onder lijden. Mis chien dat zij dan spoediger overtuigd worden van de doel matigheid en het nut der groepstallen Alen schrijft ons Aanwege het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel (Directie van Landbouw) is verschenen een verslag van 102 bladzijden omtrent de paardenfokkerij in Nederland, hoofdzakelijk betrekking hebbende op het jaar 1908. Daaruit blijkt, dat in het vorig jaar in Zeeland waren 117 dekhengsten, op de provincie Gelder land na de meeste van al de provinciën van Nederland. Deze dekten 11665 mer- riën, verreweg de meeste van al de pro vinciën. In Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland gaan de meeste hengsten rond; doch is dit rondgaan bepaald ten nadeele der fokkerij te achten. Men zal pogingen aanwenden om geen premiën of bijdragen meer toe te kennen aan hengsten, tenzij ze op bepaalde plaat sen gestationneerd zijn; dus niet rond- g a a n. In het najaar van 1908 werden rijks- hongstenkeuringen gehouden op 36 plaat sen in 33 dagen en in het voorjaar van 1909 op 16 plaatsen in 15 dagen. Bij de najaarskeuringen werden in Zee land van de 154 -gekeurde hengsten er 24 afgekeurd en 24 uitgesteld en hij de voorjaarskeuring werden er van de 46 zelfs 27 afgekeurd eu 2 uitgesteld. In Zeeland worden de volgende subsi- dién verleend tot uitreiking van premiën en, 'bijdragen, namelijk van liet Rijk f13680, van de provincie f3550 en van anderen f597,78; dus te zamen f 17827.78, verreweg de meesto van al de provinciën van Nederland. Daarvan worden verleend f 17800. In het verslag wordt geklaagd, dat in Zeeland, waar nog al handel in veulens bestaat, er geen premiën uitgeloofd wor den, zoo/iIs in (ironingeii en ook geen keuring voor één-jarige hengsten; iets, wat bij de zeer groote subsidies toch wel mogelijk wordt geacht. De handel in paarden van verschillen den leeftijd en van allerlei soort, was vooral in 1908 zeer levendig; in don zo mer van 1909 ging er slechts zeer weinig om en gingen zeer vele paarden van de markten onverkocht naar huis. De totale waarde der uitgevoerde paarden bedroeg in 1908 bijna 4 millioen gulden. In de beide doelen van Zeeinvsch- Vlaanderen heeft men reeds een 20-tal jaren gebruik gemaakl van Belgische heng sten. zoodat zich daar, hij onafgebroken invoer van Belgische meniën, gaandeweg een standvastig ras vormt, dat liet Bel gische trekpaard meer en meer nabij komt; doch in het westelijk deel nog iets te lang eu in het oostelijk deel nog iets te licht is. Toch kan men zeggen, dat het gewenschte type hier zuiver en ratio neel gefokt wordt. In Zeeland zegt het verslag blij ven de veulens in de weide en krijgen daarbij volop haver; verder hooi en wor tels; de één-jarigen gaan den geheelon zo nier in de weide. De stalvoodering is zeer verschillend; toch mankt haver daarvan het hoofdbestanddeel uit. Door sommige fokkers worden paardenboonen en haver gevoederd naast hooi en stroo. De meeste jonge paarden warden ver kocht als veulens, als één-jarigen en als anderhalf jarigen. Zij gaan voornamelijk naar België en vandaar veelal naar Duitschland. Ook door Duitsche kooplie den worden achttienmaanders opgekocht. Op alle bedrijven - groote en kleine - - wordt in Zeeland druk gefokt. Bijna alle werkpaarden zijn fokmerriën. Sommige landbouwers gebruiken de tweejarige al voor licht werk; anderen wachten daar mee, totdat zij 2' ii 3 jaar oud zijn. In Zeeland bedraagt de hoogte der hengsten 1,60 tot 1,65, de pijpomvang 25 tot 27 o.AL; bij de nierriën zijn die getallen 1,60 tot 1,65; 23 tot 24 c.Al. Do dek- en veulengclden zijn door de geheele provincie te. laag; vooral in ver hand met do hooge prijzen, welke voor lste klasse hengsten, moet worden be taald. Dekgeld is van 1 tot 10 gulden, veulengeld van f 11,50 tot f14 en van f2.50 tot f5. Het lijnmeel, geleverd aan de Aankoop- commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI., O. D., had een gehalte van: eiwit achtige stoffen 32,6 pl't., rotachtige stof fen 7.7 pl't., vocht 14.6 pCt., zuiverheid voldoende. In de vergadering van liet Hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond, Z. VI., O. D„ werd besloten aan den Inspecteur van den Landbouw te adviseeron, dat men eene Kamer van Arbeid voor het Land bouwbedrijf in het Kanton Hulst niet noo dig acht. Aan de Algemeene Vergadering zal wor den voorgesteld eene subsidie te geven aan de Zeeuwsche Geitenfokvereeniging, terwijl tevens tot verzekering en herver zekering werd besloten in betrekking tot de Ongevallen-Verzekering. Stoppeldijk. Reeds meer dan 200 geme ten suikei'bieten zijn opgegeven voor den gezamenlq'ken verkoop, en nog bijna da gelijks neemt dit aantal toe. De weegbrug bij den tol zal dus nng al werk hebben. Naar wij vernemen, heeft men zich ver zekerd van goede verkoopvoorwaarden. De commissarissen van de Centrale Land bouw Onderlinge, te zamen vormende de vertegenwoordigers der Provinciale Land bouw- Verzekerings-VereeLingen, hebben besloten, dat de Landbouw ongevallenver zekering op 1 Januari e.k. iu werking zal tred en. Voor het perfoneel in meer dan 2000 landbouwbedrijven zal dusdande tijd voorbij zijn, dat het Liet of zeer onvoldende verzekerd is tegen degen de gevolgen van ongevallen. Het aai tal deelnemers neemt nog dagelijks toe. Sluis Door vele landbouwers eu eige naren wordt dit jaar, bij den hoogen prijs der landerijen, menige hofstede of zoo genaamd „plekje" onder den hamer ge bracht. Ook voel wei- en bouwland, zon der opslal, wordt verkocht. Te Sluis zien we 10 gemeten wei- en bouwland ver knopen. Te Retranchemenl wordt ver kocht de opstal eener groote boerderij, waarbij in erfpacht kan volgen onge veer 75 gemeten land. Onder IJzendij'ke zien we een hofstede verkoopen van on geveer (i H.A. en eene kapitale boerde rij' van 70 H.A. Te Schoondijke eene ka pitale hoeve van 61 gemeten. Zeer ze ker zullen deze landerijen duur verkocht worden. A'oor de eigenaars is dit een buitenkansje, doch de koopers zullen ze ker top zulke dure eigendommen geen groote schatten meer krijgen, zooals vroe ger veel gebeurde. De levering van gerookt en pekelspek gedurende het le halfjaar 1910 voor de soldatenmenage te Middelburg is toege wezen aan den heer Beugelink te .Mid delburg t'egen den prijs van f0.73 per K.G. (Midd. Crt) Woensdag namiddag had te Koewacht

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2