Zaterdag 1 Januari 1910 Zesde Jaargang. NIEUWJAAR. BUITENLAND No. 1 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden. EERSTE BLAD BINNENLAND. Kunst en Wetenschappen. Besluiten en Benoemingen. UIT ZEELAND Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant -0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfstraaf C 209, GOES. neclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels f O.§0; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Onzen lezers, adverteerders en begunstigers wenschen wij bij den aanvang van 1910 alle heil DE DIRECTIE en REDACTIE der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". De beroemde Nederlander Hugo De Groot had opi zijn schrijftafel de spreuk laten schilderen: „Ruit hora", „Het uur snelt voort" oni bij het zien dier woorden steeds te worden herinnerd ,aan de snel heid, maar vooral aan de waarde van den tijd. Nooit echter kan het bewustzijn van verloren, van verspilde uren ons zwaar der drukken dan op den laatsten avond van het jaar, wanneer de klok op het punt staat met haar twaalf slagen aan te kondigen, dat wederom een kring van 52 weken is vervlogen en een nieuw jaar voor de deur staat. Gelukkig de mensch, die behalve aan verloren uren ook mag denken aan vele kostbare oogenblikken, waarmede hij in het afgeloopen jaar heeft gewoekerd ten bate van zich zelvcn, van zijn gezin, ten bate ook van zijne hoogere belangen en waardoor de verspilling veler andere uren schitterend werd hersteld. Dat met de gedachte aan den tijd zich oofe de gedachte aan ons opdringt over de kortheid van ons leven, het spreekt haast van zelf. Men is oud, voordat inen het weet. Twintig, dertig jaren, lijken ons een eeuwigheid, wanneer wij ze nog voor de horst hebben, doch hebben wij ze door leefd dan zijn zij ons als een rook voor bijgegaan en met zekeren schrik erkennen wij de waarheid van het woord van den psalmist: „Des menschen leeftijd is als gras en gelijk de bloem des velds, zoo (ras) verwelkt hij". Toch, al stemmen deze en dergelijke ge dachten ons bij de scheidingsure van het oude jaar tot ernst, zwaarmoedigheid blijve ons verrel Integendeel moeten wij uit de lessen en ervarjsigon van het ver ledene de kracht putten om het nieuwe jaar met moed en vertrouwen te geinoet te gaan. „Sursunt corda!" De harten om hoog Met het vaste voornemen, om wat ook gebeure, onzen plicht te doen het nieuwe jaar begonnen! Da# zal 1910 onder Gods zegen een goed, een ver dienstelijk jaar voor ons zijn, ook al wordt het dan niet dag aan dag bestraald door het licht van. rijkdom, weelde en hetgeen de wereld geluk noemt. ZALIG NIEUWJAAR 1 BELGIË. De nieuwe hofhouding. Als beslist worden de volgende benoe mingen aan het hof van den nieuwen Koning uit Brussel gemeldluiteaant-generaal Jungbluth wordt adjudant-generaal, hoofd van het militair huis: luitenant-kolonel baron De Moor, ordonnans officier, wordt aide-de-camp en bevelhebber van het paleis commandant du Roy de Blicquy wordt groot-stalm eester. In het burgerlijke hu;s heeten de vol gende benoemingen definitiet De heer Godefroid, sedert 30 jaar in dienst van den Koning, wiens leermeester hij was van diens eerste jeugd af, wordt „secrétaire des commandements", de heer Ingenbieck, verbonden aan het kabinet, wordt secretaris van den jongen vorst en baron de Woolmont, grootmeester van het huis der Koningin. De titularissen van de twee voornaamste ambtengrootmaarschalk van het Hof en intendant der civiele ljjst moeten nog worden aangewezen. Men beweert dat de Koning aan Zijne hofhouding de kennis der V laainsch".' taal tot eisch beeft gesteld. LAGLLAAU Het eeuwfeest van Gladstone's geboorte is Woensdag schitterend herdacht met tal- looze meetings van liberalen en gemeen schappelijke maaltijden, waarvan een der belangwekkendste |onder voorzitting van den Lord-kanselier in het Westminster Paleishotel plaats vond. Een toost uitbrengende op Gladstone,, huldigde de Lord-kanselier den doorluch- tigen overledene als staatsman en als een man der rechten van het volk, wien het Engelsche volk oneindig veel dank verschuldigd is ook voor den vrijhandel. De spreker huldigde Gladstone ook als voorstander van Home Rule en zeide te hopen, dat de groote partij1 der liberalen Gladstone's Hole Rule-heleid zal weten te verwezenlijken. Verder bracht de spre ker hulde aan Gladstone als den onver vaarden, trouwen vriend van alle in het buitenland verdrukt wordende nationali teiten, waarvan ettelijke vertegenwoordi gers imede aanzaten, o.a. zes Bulgaar- sche afgevaardigden, die een prachtigen zilveren krans hadden medegebracht, dien zij op Gladstone's graf in de Westminster Abdijkerk nerlegden. Thornycroft's standbeeld van Gladsto ne op het Strand was vandaag schier geheel overdekt 'met prachtige kransen, bloemen en ruikers en andere teekenen van hulde uit alle oorden. Te Glasgow in Schotland .werd een fraai standbeeld van Gladstone onthuld. H. M de Koningin en Z. K H. de Prins zullen op Nieuwjaarsdag receptie houden voor de ministers, de hoofden van hooge staatscolleges en voor de leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. Naar het „Hbl." verneemt, heeft generaa' Woodford behalve de gouden medaille nog een zeer bjj zonder geschenk aan Hare Majesteit de Koningin overhandigd. Een der vice-presidenten van de Ameri- kaansche Hudson-Fulton Feestcommissie, de heer J. Pierpont Morgan, heeft »an alle schilderjjen van Hollandsche meesters, die op de bekende tentoonstelling tijdens de feestweek te New-York geëxposeerd zijn, en waaronder zich verschillend Rembrandt's bevonden, zeer fraaie reproducties laten maken. Deze reproducties, waaraan zeer bijzondere zorg besteed is, eu die van prachtig diepe kleur zjjn, zijn in 2 zware perkamenten banden gebonden, versierd met de wapens van ons land en het Ko ninklijk Huis. Generaal Woodford, gevolg gevende aan het verzoek van den heer Pierpont Morgan, heeft de reproducties aan H. M. de Koningin overhandigd. Hare Majesteit verzocht den heer Woodford Haar bijzonderen dank aan den schenker te willen overbrengen. De minister van Buitenlandsche Zaken geeft Woensdag 5 Januari a.s. een diner ter eere van generaal Woodford. Hr. Ms. gezant te Brussel zal nieuwe geloofsbrieven ontvangen ter overhandiging aan den nieuwen Koning der Belgen in een daartoe te verleenen audiëntie. Verkiezing Wijk bij Duurstede Bij de Donderdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Wijk bij Duurstede waren uitgebracht 6688 geldige stemmen. Gekozen: mr. J. B. L. C. C. Baron DE WYKERSLOOTH DE WEERDESTEYN (r.-k.) met 3683 stemmen. De heer mr. H. C. Dresselhuys (lib.) verwierf 3005 stemmen. Bij de stemming op 11 Juni j.l. werd mr. N. do Ridder (aftr. a.-r.) gekozen, met 4409 van de 6054 geldig uitgebrachte stemmen en verkregen mr. P. Tideman (vrij-lib.) 1403 en W. F. Dekkers (S. D. A. P.) 242 stemmen. Treedt Minister Heemskerk af? Men meldt uit Den Haag aan de „Tel." In den kring van hen, die geregeld met minister Heemskerk in aanraking komen, loopt het gerucht, dat ,de minister van plan zou zijn binnenkort zijn ambt neder te leggen. Burgemeester van Leiden. Men schrijft aan „Het Volk" uit Den Haag Naast mr. De Vries, moet voor het Leidsche burgemeesterschap de Haag- sche wethouder De Wilde in ernstige aanmerking komen. Onderscheiding aan Z K H Prins Hendrik. BERLIJN. De „Reichsanzeiger" meldt, dat aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden de reddingsmedailla met het lint is verleend. R. K. Militairen-Vereenigingen. Men meldt ons -uit Nijmegen dd. 29 Dec, Gisteren had in het gebouw der R. K. Militairen-vereeniging alhier eene alge- rueene vergadering plaats van ,cie eerw. heeren directeuren der verschillende R. K. Militairenvereenigingen over het ge- heele land. Niet minder dan 18 hadden aan de oproeping daartoe gevolg gegeven. II,et doel der vergadering was vóór alles te komen tot nauwere .aaneensluiting tus- schen de verschillende! vereenigingen, ten einde daardoor met nog grooter succes onder onze Katholieke militairen te kun nen werkzaam, zijn. Algemeen ,was de in stemming met dit plan, en de leerzame besprekingen die volgden waren ,het dui delijkste bewijs, hoe men door ondervin ding en ijver, veel van elkander kan leeren. Besloten werd aan den bestaanden alge- meenen hoefdraad te Bergen-op-Zoom de bakermat der R. K. Militairenvereeni- ging een afgevaardigde u,it elk 'bis dom toe ta voegen ,en aan dezen de be hartiging der atgemeene belangen pp. te dragen. Verder, werden nog vele andere punten behandeld, die meer speciaal voor direc teuren van belang zijn. Een officieel verslag zal in het eerst volgend nummer van „de Katholieke Mi litair" worden opgenomen. (Msbcxle.) „Da eereraad". Men seint ons uit ,Den Haag: Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, is de eereraad, in zake de bekende lintjesh'storie, samengesteld. Als leden van die raad worden o. m. de namen genoemd van de oud-ministers S. van Houten, J. C. de Marez Oyens, P. W. A. Cort van der Linden en C. Lely. (Tel.) Onder vele blijken van belangstelling werd het stoffelijk overschot van den heer VeningMeinesz, oud-burgemeester van Rotterdam en Amsterdam Donderdag j.l. op het kerkhof Zorgvliet onder Amster dam ter aarde besteld. Mr. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, voerde het woord aan de geopende groeve. Naar verluidt 'zal het Ilollandsch pa- viloen op de Brusselsche tentoonstelling door Prins Hendrik) der Nederlanden wor den geopend. Katholieke Kerkmuziek. Naar wij vernemen, wordt door den pastoor der St. Jozefskerk te 's Hage, den heer W. P. R. Jansen, president der Neder- landsche St. Gregoriusvereeniging een uit voering van kerkelijke muziek vqorbereid. Het voornemen is in de eerste plaats enkele zeer eenvoudige syllabische, maar ook eenige rijkere, meer versierde te ne men, uit het nieuwe Vaticaansche Gra duale en het traditioneele Gregoriaansch. Verder enkele 2- en 3-stemmige nummers voor vrouwenkoor en dito voor mannen koor; ook een drietal oud-Hollandsche geestelijke liederen, benevens, een drietal uit lateren tijkl. Beide koren zullen zich vereenigen in een 4-stemmig Kerstmotet van Anerio, „Hodie Christus ,natus est"; een 4-stemmig Passiemotet van Orlandus Lassus, „lmproperium exspectavit"5- stemmig Paaschinotet van Michaël Halter, „Suyrexit pastor bonus"; 7-stammig inotet van Dietrich, „Protege Domine"; het 8- stemmig dubbelkorig „Stabat Mater" van Palestrina en het beroemde „Oud-Twent- sehe Paasohlied" (4-stemJnig) van piepen broek. Enkele dezer nummers .zullen wor den uitgevoerd met orgelbegeleiding, an dere a cappella. Voor deze uitvoering zullen de wer kende leden der R. K, Gemengde Zang- vereeniging Arti et Religioni versterking krijgen van een groot aantal dames en heeren, welke daartoe hun medewerking hebben toegezegd. (N. G.) Bij de administratie der directe belas tingen enz. zijn in en uit Zeeland ver plaatst: met ingang van 29 December 1909 de kommies 3e kl. P. J. Mulders van Üud-Beijerland (tijd) naar Koewacht; met ingang van 30 December de kommie- zen 3e kt. iVl. Ruster en F) J. Bogaert te Sas van Gent (tijd) resp. naar Oud- Vroenhoven en Noorbeek; met ingang van 1 Jas-uari 1910 de kommies te water 2e kl. Th. Hemelaar van Heliev.oetsluis naar Hansweert (a. b. van het s.s. Alöa- tros aldaar) en voorts met ingang van 1 Februari 1910 de kommies le kt. Ph. A. Pool van Almelo naar Vlissingen (ka- ven), en die der 2e kl. J. Aarnoudse van Vlissingen (haven) naar Rotterdam en J. C. Prins van Hoedekenskerke naar Eibergen. De moord te Koekange Klaas Bakker heeft aan den veldwach ter bekend den driedubbelen moord te Koekange te hebben gepleegd. Hij is'ge vankelijk naar Assen gebracht. (N. Rott. Crt.) Goes De Goesche St. Vincentiusvereeniging hield gisteren (Donderdag)avond eene at gemeene vergadering, die zooals altijd ook toegankelijk was vo.or niet-leden. De be langstelling voor het streven dier 'zoo nut tige en menschlievende vereeniging schijtot echter niet bijster groot te zijn onder de katholiek® Goezenaren, want men schit terde hier, zooals gewoonlijk, .door alwe- zigheid. Als eenige verontschuldiging kan dienen, dat de vergadering ditmaal niet van te voren was aangekondigd. In deze vergadering gaf het bestuur, bestaande uit de heeren M. A. Stieger president, D. van 't Westeinde, secreta ris en A. Rijk, penningmeester verslag van de werkzaamheden der vereeniging sinds 19 December 1908. Hieruit blijkt zoowel als uit de door den penningmees ter verstrekte gegevens, dat 60 pond vleesch, circa 400 Liter melk, 85 H.L. steenkolen, een kleine 2000 eieren bene vens een groote hoeveelheid manufactu ren, klompen, ruim 1100 brooden enz', enz. onder de arme huisgezinnen zijn verdeeld. De jaarrekening bleek te sluiten met een voordeelig saldo van f284.165. In het geheel werd voor een bedrag van f 638.07 aan kleeding en voedsel besteed. Moge deze publicatie van het werk der St. Vincentiusvereeniging er toe bijdragen om onze Katholieke stadgenooten mildda dig jegens haar te stemmen. St Elizabeth-Vereeeniging. De door de leden dezer vereeniging bijeengebrachte goederen voor behoefti ge kraamvrouwen, den 12en November j.l. tentoongesteld, blijken eene gezamenlijke waarde te vertegenwoordigen van f204.75. Middelburg. In de Woensdagavond al hier gehouden algemeen» vergadering der Vereeniging van eigenaren en verhuur ders van gebouwen, werd in de plaats van den heer W. F. van Pagé, overle den ,als voorzitter gekozen de heer G. J. Krijger. Deze vereeniging, die zeer in bloei toe neemt, bestaat thans uit 83 leden met 831 perceelen. Wegens ongesteldheid van mevrouw Dijckmeester zal de avond-receptie,hij den Commissaris der Koningin op Dinsdag 4 Januari a. s. niet plaats .hebben. De aanhouding wordt verzocht van Willem Maas, 43 jaar, wiens gevangen neming door de rechtbank te Middelburg is gelast wegens verduistering, (subsidiair oplichting. Men schrijft ons uit Middelburg: Donderdag zijn gelukkig de sluizen aan de verschillende wateringen op ,ons eiland kunnen worden geopend, en .thans is het water reeds eenige centimeters .gezakt. Het is te hopen, dat deze maatregel enkele dagen achter elkaar kan worden genomen. Vlissingen. Sardijn. Enorme massa's sardijn worden de laatste dagen alhier aangevoerd. De meeste jaren wordt deze visch alleen op Walcheren of hoogstens in Zeeland uitgevent. Thans .echter wor den groote hoeveelheden verzonden, zoo wel naar binnen- als .buitenland. Volgens mededeeling van den inspec teur van het loodswezen alhier, .is op 28 December pl.m. 11.5 zeemijlen bewes ten het lichtschip Maas een ,mast drij vende gezien, gevaarlijk voor de scheep vaart. Zierikzee. Door de Staten van Zeeland is een subsidie van f 100 toegekend aan de Nationale Bloemententoonstelling te Haarlem in 1910. Dit bedrag zal bestemd worden voor twee gouden medailles uit te loven al9 eerste prijzen voor twee prijs vragen van het programma der yolle- grondstentoonstelling, waarop ook inzen dingen uit Zeeland zijn ingeschreven. Door deze wijze van besteding van het bedrag wordt voldaan aan de voorwaarde der Staten, dat de subsidie ook aan Zeeuwsche inzenders ten goede kunnen komen. Door den Commissaris der Koningin in onze provincie, den heer Mr. H. J. Dijck meester, is voor hetzelfde doel een zilve ren vergulde medaille beschikbaar ge steld. Van het Eere-Comité der Tentoonstel ling maakt deel uit de heer R. Patij'n, afgevaardigde voor het kiesdistrict Zie rikzee. Dezer dagen is een zeehond uit de Schelde verdwaald geraakt in ,de .haven. Bij' den Visschersdijk werd ,het .dier ge schoten en aan den (kant gehaald. Woensdag j.l. had do jaarlijksche collecte plaats, uit het beloop waarvan een buitengewone uitdeeling aan alle be- hoeftigen zal plaats hebben. Tevens is verboden op Januari aan de huizen der ingezetenen te bedelen onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, zulks in ver band met de uitdeeling. „Schuttevaer". Deze schippers- vereeniging, afdeeling Schouwen-Duive- land, vergaderde Dinsdagavond hier ter stede in het „Huis van Nassau". De ver gadering was slecht bezocht. ,De voorzit ter, de heer De Rijke, opende de bijeen komst en vermeldde, dat de toename van het ledent#] der vereeniging bevredigend is en herdacht met een passend woord de overleden leden Van den Houten, Con- standse, Olivier. Resumeerende, wat zoo al in het afgeloopen vereenigingsjaar ge schied was, wees de voorzitter op het ver krijgen van eene gasboei .voor liet Bra- bantsch vaarwater. De inkomstefi der schipperij moeten dit jaar als middelma tig worden beschouwd. Na lezing der notulen werd voorgelezen een schrijven van den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, .aangaande de Zondagsrust en het antwoord daarop gegeven. De periodiek aftredende heeren fi. van de Sluis van Haamstede ,en W. Ribbons van Zierikzee werden als bestuursleden herkozen. De rekening van den secretaris.penning- meester werd door een commissie, be staande uit de heeren Van der Doe en Barendrecht, onderzocht en in .orde be vonden, zoodat zij werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 130,22 en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1