s Toniek, Het geheimzinnige teelten. te ES, n o. m Donderdag 30 December 1009 Vijfde Jaargang. Mijnt eiken MAANDAG-. MAC- in VMIDAGAM. BUITENLAND. fEÜIUEfÖK~ 81N N E NL A N D. en Punch, gnac enz. i en Witte Wijnen dende flesschen. UIT DE PERS. ■Koetsiers en ten. Jee. 4 u. fan. 4 8 min. |laandag 3 Jan. u 46 min. Ir n moet eer. HALF Jntaarns moeteu rgang branden. Ilians dat volgens de vielwet, het berijden len der straten straf- r geen borden. Iraarschnwd met bet nigen van de blinker :a", goes. [en drank voor goed plaats daarvan een frt, Cherry of Malaga |eseh; prima roode flesch De flesscben Jrpen. g den volksdrank zijn. IJVER, „Zeslandia". rov. Groningen) spitaal f 2.000.000, itst f 1.800.000, I63.634.255. Lp: 1908 f 9.239.000, 11909 f 13.528.000. rieven van bovenge- lukken van fl00> en per 1 Mei en 1 Nov., van uitgifte (101 °/0) Heer 's Gravenpolder. ring, bloedar- rzwakte en pijn (enden. (lijdt in de lenden, armen, indien gij bijn hebt, verlies van dien gij door ziekte verzwakt zjjt. indien jd zijt, zonder moed jaltijd droefgeestig, hebt, indien gij de noodzakelijkheid in alle richtingen idien gij lijdt aan de Spijsvertering, vuile ogen, zweeten bij het gallende ziekte, keeren jes voor de oogen, steken in de zijde, armen, gebruikt dan uwen de vermaarde voorgeschreven dooi Iraars en Doktoren. 55 per flacon. 5t bij H VAN AKEN, kelzaete, oud-leerling I van Gent en verder tebr. MULDERte LUITWIELER en (Middelburg bij JOH. SOHULTE Co., RAAS te St. Aniia- JEDEGEBUURE een lading GRINT |>r TUINGRINT. zelfde adres rivierzand Joes, Groote Kade B 18 LIKEUR zijn naar gd. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers h contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 CL p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 9,50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerefcend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, a contant. BELGIË De Koning en Koningin der Belgen zijn Vrijdag te Brussel in de kerk van de H.H Michiel en Guduia geweest en hebben er een lange toespraak van kardinaal Mercier aangehoord. Aan het (R. K.) Handelsblad van Antwerpen ontloenen wij het volger de stuk uit de rede De Belgen weten hoe de Voorzienigheid U tot uwe Koninklijke rol voorbereid heeft. Met toegenegen belangstelling hebben zij geheel de vorming van hunnen kroonprins gevolgd. Toen hij nog een kind was, hebben zij hem zien aarden naar een prins die geroemd werd om zijn oprecht geloof, om zijne zucht naar eenvoud en studie, en zij hebben hem zien opgroeien onder het oog van eene m eder die een toonbeeld was van diepe godsvrucht, aanhoudende liefdadigheid en edelen kunstzin. Als jongeling, hebben zij hem met fierheid gadegeslagen onder de zonen van zijne toekomstige onderdanen, wanneer hij als rondborstig soldaat in het regiment, de liefde en achting zijner makkers won door zijne oprechtheid, zijne welgezindheid, zijne onvermoeibaarheid. Sedert dien, onder richt door de voorbeelden van bedrijvigheid en de verheven lessen van eenen oom voor wien de Europeesche staatskunde en de diplomatische kunst geene geheimen hadden, vertrouwd geraakt met de groote edach- ten van eene regeering die gisteren ten einde liep, en vastbesloten ze trapsgewijze te verwezenlijken binnen het land en in onze kolonie, heeft hij zich op wondervolle wijze verstandelijk en zedelijk bekwaamd in de zoo moeielijke kunst van vorst te zijn. En zoo is hij nu in staat zijne zending te vervullen. God zij geloofd! Te Deum laudamusl Prins Albrecht van België heeft de harten van alle Belgen gewonnen. Koning Albrecht zal mogen aanspraak maken op hunne erkentenis en hij mag rekenen op hunne trouwe verkleefdheid. Belg van hart en ziel, Belg door zijne opvoeding, begaafd met opmerkingsgeest, practische zin, tact, schranderheid, bedrjjvighein, al hoedanig heden welke wij aanzien als het kenmerk van ons volk, met in zijn uiterlijk de zicht bare kenteekens van onze nationale geaard heid, is de koning Belg in den vollen zin van 't woord, en ziedaar waarom bet hart der natie zoo ongedwongen medetrilt met het hart van zijn koninklijken landgenoot. Moge deze zooveel belovonde regeering lang en voorspoedig wezen. God beware Uwe Majesteit'. (Hij beware de Koningin en uwe kinderen.) U Sire, beware Hij in uwe vaderlandscbe zorgvuldigheid en Hij helpe ons Uwe Majesteit trouw blijven in den eerbied, 't vertrouwen, de verkleefdheid welke wjj baar vandaag met eer en plicht, vóór het land en vóór God, bevestigen. Zfjne Majesteit vervolgt het H. v. A. antwoordt, in het kort, dat hij den lof van den kardinaal overdraagt op de instel lingen waarvan de bewaring hem is toe vertrouwd, en op het vaderland, waarvoor zjj beiden Z. M. en de kardinaal 29. „Ik ben beneden", riep hij. „Laat hier nog iemand komen. En laat een lantaarn af I" j Doctor Hamilton stond het dichtst bij den ingang aan het donkere gat. Zon der zich een oogenblik te bedenken of eerst om verlof te vragen, liet hij zich zakken en was spoedig ook beneden. Toen hij vasten grond onder zijne voeten voel de, zag hij voor zich eene ongeveer vier voet hooge vierkante ruimte. Hij1 hield St. John aan den rok vast en op han den en voeten kruipend, ging hij met hem, nadat er van boven af een lantaarn was nedergelaten. „Zoo, is u 't doctor?" riep de chef der politie verbaasd uit, toen het licht op Hamilton's gezicht viel. „Enfin, u schijnt vastbesloten, .de geschiedenis tot het einde toe mee te maken. Kom dan maar. Het is, zooals ik dacht, een rechte, onderaardsche gang. Ik vrees thans meer dan ooit, dat de vogels gevlogen zijn." Hamilton volgde op handen en voe ten dan iander, die het licht droeg. Hij evenveel liefde en verknochtheid koesteren. De koning spreekt daarna den lof uit van de Belgische geestelijkheid, waarvan hij zeer hoog de verkleefdheid aan den lande prijst. Hij brengt eindeljjk hulde aan de uitstekende persoonlijkheid van den kardi naal, wiens godsvrucht door iedereen be wonderd wordt, en die algemeen vereerd is om zijn wetenschap en zijn helderen geest. Het stoffelijke overschot van Koning Leopold is Maandag voor goed neergelaten in een kelder in de crypte aan de kerk Laeken, naast dien van Koningin Marie Henriette. Dinsdagmorgen pm 9 uur is de kelder na een korte godsdienstoefe ning dichtgemetseld. Prinses Stéphanie en haar echtgenoot Graaf Lonyay zijn met den express Osten- de.Weenen vertrokken. Een talrijke menigte juichte de Prinses toe, die zeer ontroerd scheen door deze blijken van sympathie. Toen de trein in beweging w,as riep de menigte: „Vive la princesse! Au revoirl A bientöt!" De prinses wuifde met haar zakdoek. In den namiddag ontving de Koning de dignitarissen van wijlen Koning Leopold, dankte hen voor hunne toewijding en ver leende hun eeretitels. Koning Albert heeft het kasteel te Lae ken tot residentie gekozen. Het kasteel te Ostende wordt ook in orde gebracht. Daar zal de Koninklijke familie elk jaar lang vertoeven. Het is nu ook zeker dat de overleden Koning 'zijn dochters niet 15 maar 18 mil- lioen heeft nagelaten. Sommigen spreken van 40 millioen francs. FRANKRIJK. Jeanne d'Arc. Naar de „Semaine religieuse d' Arras'' mededeelt, zal het proces tot heiligverklaring van de geluk zalige Jeanne d'Arc, in Februari begonnen worden. EKUELANO. Als staaltje hoe voor de verkiezing in Engeland gewerkt wordt om het volk in vreeze voor de Duitscbe vloot op te voeden en dus voor de unionisten te winnen, kan een aanplakbiljet van de Engelsche Vlootliga dienen. Daarop wordt iedere candidaat, die er zich niet voor verklaart, in Engeland twee oorlogsschepen te bouwen voor elk oorlogsschip, dat Duitscbland bouwt, een verrader van zijn land genoemd en iederen kiezer, die op zoo'n candidaat stemt, iemand die het Britsche Rij k verraadt en te schande maakt. Men weet, dat de Iersche nationalistische partij ook de Katholieken in Engeland opgewektt heeft om ten bate van Home Rule op de liberalen te stemmen. De aarts bisschop en de bisschoppen van de provin cie van Westminster hebben hun geloofs- genooten echter aangeraden, om zich bij de candidaten alleen te vergewissen of zij bereid zijn voor het behoud van de Kathe- dacht al, dat er aan die duistere gang nopit een einde 'zou komen, toen St. John zich eindelijk oprichtte. „Eindeljjk zijn we aan 't eind," mom pelde hij. Beide mannen konden nu recht op staan. Bij het licht der lantaarn zagen ze, dat ze in precies zop'n schacht wa ren, als die, waarin 'ze zich straks had den neergelaten. Van boven scheen die met planken afgesloten te zjjtn; een trapje van drie treden voerde opwaarts. St. John klom het trapje op en duwde de plan ken weg, waarna hij zich uit het gat op werkte. Hamilton volgde hem. Zij ston den in eene donkere, ledige ruimte tus- schen eene menigte leege kisten, waar van er een het gat had afgesloten, waar door zij uit den tunnel waren gekropen. Toen zij het licht pm. zich heen lie ten schijnen, zagen zij een dertig meter langen muur, waartegen enkele leege kis ten stonden opgestapeld. 'tKwam Hamil ton voor, dat deze muur hem niet vreemd was. „Als ik mij niet vergis", fluisterde hij, „is dit de muur, die aan den tuin van Macropolo grenst. Ik dacht, dat we veel verder waren gekomen." „Ik heb 't ook al gedacht", bromde St. John uit zijta. humeur, „Voor alles moe ten wij hier een uitweg zoeken. Onze politiemannen hebben dien zeker niet ge. lieke scholen op den bestaanden voet te werken. OOSTENRIJK. Het spoorwegongeluk in Bohe" men. De „Frankfurter Ztg." geeft nog enkele nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk, dat met den expres-trein Praag- Weenen bij het station Lbersko gebeurd i3. Het spoorwegverkeer, zoo meldt het blad, was door de feestdagen zoo druk, dat alle treinen met belangrijke vertraging aan kwamen. Te Lhersko kwam ook een goederentrein D/u uur te laat. Daar de sneltrein uit Bruun over slechts enkele minuten voorbij moest komen, kon de goederentrein niet ontladen worden en werd dus op het tweede spoor gebracht. Er hing een zware mist, zoodat de machinist van den sneltrein de waar- schuwingsteekens van den wissel wachter en den diestdoenden beambte, niet zien kon. Voordat men er aan denken kon den goederentrein weer op het eerste spoor te brengen, had de vreeselijke botsing plaats. Deze w s zoo geweldig dat de rijtuigen van beide treinen dooreen lagen De twee luco motieven waren geheel in elkaar geloopen. Vier wagens van den sneltrein, waarin zich 160 personen bevonden, werden volkomen vernield, van den goederentrein waren vijf wagens gch«el tot splinters geslagen. L'e aarde was opgewoeld, de rails waren verbogen eD de dwarsleggers waren ver weggeslingerd. Door het uitst roomend a gas ontstond hier en daar begiü van brand, die gebluscht moest worden voordat het reddingswerk begonnen kon wordeD. Ueconstateerd werd, dat de meeste ge vallen met doodelijken afloop, zooals men weet werden 12 personen gedood, ver oorzaakt waren door hersenschudding of verstikking. De zwaargewonden hadden meestal beenbieuken of inwendige kneu zingen. De machinist en de stoker van den goede rentrein wisten nog juist voor de botsing van de machine af te springen, die van den sneltrein sprongen op den tender en wisten zich zoodoende het leven te redden. De gedooden, waaronder zich vijf vrouwen bevinden, zijn voor het meerendeel afkom stig uit Bobemen. t'EREEVIGDE STATEN. De sneeuwstorm In den sneeuw storm in de buurt van New York zijn 18 personen omgekomen. Bij Bo3ton is een vijfmast-schoener ver gaan; men gelooft dat de uit 12 koppen bestaande bemanning is omgekomen. Er komen berichten in over vele kleinere scheepsrampen. De aan de eigendommen toegebrachte schade wordt op 1,000,000 dollar geschat. BR A«1L1K. De toekomstige president da Foneeca heeft bij een banket zijn program uiteen gezet. Hij beloofde trouw aan de grondwet, Na lang zoeken ontdekte St. John een deur in den uitersten hoek der ruimte, die echter zooals wel verwacht kon wor den gesloten was, en waarvan de sleu tel was weggenomen. „Wacht hier", riep hij Hamilton toe en liep hard weg. Spoedig daarop zag de jonge doctor, hoe zijn metgezel op eeni- ge over elkaar liggende kisten klauterde en door een gat in den muur riep: „Hallo-, jelui daar! Een schroevendraaie. er!" Dadelijk daarop vloog een schroe vendraaier door het gat. Dit instrument werd voorzichtig aangezet en na een krachtigen ruk aan het sleutelgat volgde een knarsend geluid en de deur sprong open. i Toen ze door de opening traden, kwa men 'ze in een smal straatje, dat aan beide kanten in drukke straten uitliep. „Wie kon dat denken 1" hoorde Ha milton 'St. John brommen. „Hier zou men waarachtig een heel leger gehad moeten hebben, om eiken uitgang en hoek af te zetten." „De schurken zijn er dus werkelijk van door?" „Er werkelijk van door?" antwoordde St. John op bitsen toon, daar hij zjjne woede niet langer kon bedwingen. „U ge looft toch niet, dat jz'e hier in die kroeg de rijkdommen van het land tot hun recht te zullen doen komen door een veelzijdige cultuur, door de instelling van een geschikte kolonisatie van vreemdelingen en van een billijk douanetarief. Hij zal verder waken voor een regelmatige betaling 'der buiten- landsche schulden en, onder voortzetting der verdedigingswerken, de richting eener vreed zarne en eerlijke buitenlandsche politiek handhaven. Hoe ver men gaat. Ouzo lezers weten, dat binnenkort in de Fransche Kamer een noodwetje in be handeling zal komen, waardoor allen, die hetzij als ouders of als voogden, ofwel zonder daartoe eenige wettelijke macht te bezitten, een kind, dat op de open bare school gaat, beletten wijlen van de door de departementen goedgekeurde hoe ken gebruik te maken, jnet straf worden bedreigd. De Commissie van Rapporteurs heeft nu voorgesteld dat aan deze wetsover treders eerst een waarschuwing zal worden gegeven. Maar tevens, dat ook al degenen, die druk) uitoefenen djpi de ouders, voegden of kinderen, het zij door rede voeringen of affiches, strafbaar zullen zijn. Men denke eens aan de Fransche Bis schoppen 1 En wat zal men daar ginds nog beleven, als dit tirannieke wetje van één artikel aangenomen wordt? Dan zal yedere waar schuwing tot de ouders eenvoudig een aanleiding zijn, ami de waarschuwere in (de gevangenis te brengen of een hooge geldboete op te leggen. Natuurlijk zal men daardoor den mond dergenen, die zich tot spreken gerech tigd en verplicht achten, niet sluiten. Maar het is ine toch de toestand wel. Alle vrijheid, omi door woord en geschrift de grondslagen der samenleving te onder graven. Alle vrijheid om alles te doen, wat revolutie en tirannie uitdenken kan. Maarvrijheid, een Katholiek te zijn en te handelen, dat niet. Een gemakkelijk staaltje van anti-cleri- calisme geeft het fijne blad „La Lanterne"-. Een onderwijzer beklaagt zich bij' die re dactie, dat de geestelijkheid somtijds be slag legt opj de kindoren onder schooltijd en hen dan in de kerk als misdienaars gebruikt. De ouders, zegt hij, geven een voudig een briefje mee, waarin zij met dat doel verlof vragen, hun kinderen uit de school te houden. Weiger ik, dan ko men zij [dien heelen dag niet. En hij. vraagt de redactie om raad, wat daarmee aan te vangen. Dat zulk eenj onderwijzer er tegen op komt, dat da kinderen de school dikwijls verzuimen, is nog te verklaren. Maar welken raad geeft nu „La Lan- terne" Men m,oet eenvoudig den Pastoor voor de rechtbank halen wegens het tegen de wet doen verrichten van werkzaamheden door kinderen, zegt ze. Want al slaat die wet ook op industrieelen, op werk- gemoedelijk bij een potje bier zitten Maar u kan het natuurlijk ook niet helpen, beste doctor, u heelt uw zaak voortreffe lijk behandeld. Ik alleen hen er de schuld van, ik alleen! Ik had immers tien man hier op post moeten zettenDan zou den we de heele bende hebben gevan gen 1" „Maar wie had ook zoo'n onderaard sche gang verwacht? Die is op ziju minst Jioaderd meter lang, en wat een ontzet tende moeite en een tijkl moet 't gekost hebben, om dien tot stand te brengen." „Die lui hebben hunne architecten, zoo goed als hunne scheikundigen en ingeni eurs", antwoordde (St. John. „De groote wereld heeft geen besef v,an de duivel- sche slimheid, de hardnekkigheid en de scherpzinnigheid, waarmee zij hunne plan nen volvoeren. Maar wij -mogen hier niet langer blijven. Kom mee, we zullen langs de straat terugkeeren. Het dient tot niets, het hoofd om dezen misslag te laten hangen." Toen St. John in den beeldenwinkel terugkwam, had hij zijne gewone be daardheid en zelfbeheersching terugge kregen, en niets in zijin voorkomen liet de woede en de bitterheid gissen, die, zooals Hamilton wist, zich van hem mees ter hadden gemaakt. Tegen de agenten sprak hijl taiet geen woord over wat hij gevers, de pastoors zijta immers „Fabii. cants d'oremus". Dus de geestelijken fabrikanten. Van een nieuw artikel, dat althans to-t nu toe niet op Öa markt kwam. Fabrikanten van Oremussen: van bidderijen. 'tls fraai. („N oord-Brabanter".) Anti-Papisme. Wij lezen in „het Centrum": De liberale pers speelt bij do Wijksche Kamer-verkiezing weer op het antipapis tische fluitje. Dat de Rechtsche candidaat een be kwaam man is, kan men niet ontkennen; maar hij is Roomsch en dus „Nieuwe Courant" en „Vaderland", die anders doorgaans fel tegenover elkaar staan, zijn het thans roerend eens, en be strijden baron d e W ij k e r s 1 o o t h als katholiek. De „Nieuwe Courant" aldus: „Men behoeft waarlijk niet door „pa- penhaat" gedreven te worden omte weigeren den roerigsten hoek der Room- sche Kamerclub te versterken mot een vurige kracht als de heer De Wijker- slooth". En het „Vaderland" als volgt: „Men behoeft geen antipapist te wezen, om zijn medewerking te weigeren aan ver dere versterking van die (katholieke) par tij in het Parlement, en aan nog meer dere verruiming van haar invloedssfeer in het land, te meer waar het van alge- meene bekendheid is, dat zij dien in vloed, waar zij hem eenmaal bezit zoo voortreffelijk in haai; eigen belang weet te gebruiken". Het -is keurig, nietwaar? Men begrijpt bij het lezen .van zulke tirades den „ernst" der liberale bladen, wanneer zij een andere partjjiformatie be pleiten en pathetisch betoogen, dat de godsdienst buiten de politiek moet worden gehoudenI En dan zegt men nog, niet door „pa- penhaat" te worden gedreven. De Koningin in Den Haag. H. M. de Koningin is Dinsdag te circa twee uur met prinses Juliana voor het winterverblijf in de residentie teruggekeerd. Zij werd allerhartelijkst ontvangen door de Haagsche bevolkiDg en gegroet door enkele autoriteiten. Uit den trein werd Let princesje in de armen der hofdame, belast met de opvoeding, in de wachtkamer gedragen, waar de Ko ningin haar dochtertje aan de autoriteiten toonde. H. M. reed met haar kind op den schoot, het gezichtje ontdaan van den sluier zoodat het publiek het blozende gezichtje van 't prinsesje duidelijk kon zien, naar het paleis. De Koningin vatte nu en dan het handje der prinses en liet het onderweg de volks massa toewuiven. had ontdekt, -muur hij gaf bevel, dat de geheele politiemacht, op enkele agenten na, die hij uitkoos, kon inrukken. Slechts vier man, behalve Hamilton en St. John, bleven in den winkel; onder hen be merkte Hamilton ook den detecLive, die het eerst de aandacht pp het marmer blok had gevestigd. „Sergeant", zei St. John tot een dei- agenten in uniform, „ik draag u op, een grondig onderzoek in te stellen naar boe ken, papieren en zoo iets in dezen win kel." „Tot uw dienst", antwoordd de aan gesprokene, met de hand aan den helm. „Engij, Johnson," wendde St. John zich tot hem, die Hamilton's belangstelling had opgewekt, „help daarbij', en meld mij, wat ge soms ontdekt. Ik ga in den tuin". „Een pogenbli'kje, als 't u belieft, eer u gaat", vroeg Johnson. „Als u 't mij1 vergunt, zou ik nog wel even uwe aan dacht willen vestigen op de machinerie boven de valdeur. Wil u zoo goed zij'n, mij te volgen?" St. John knikte, wenkte Hamilton en beiden volgden d'en beambte. De ingang tot de schacht was thans weer door het marmerblok 'afgesloten, zooals 't eerst was geweest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1