1 111 1 K E R K N ONDE r 'V- ss I I m p Het was heden in de straten onzer stad goed merkbaar, dat morgen het feest van «le geboorte onzes Heeren zat worden herdacht. Verschillende Kerstarti kelen zag men aan huis of in de za len, waar do kinderen zich rond den Kerst boom zullen scharen, bezorgen. Al meer eti meer wordt ook hier in den huiselijken. kring het Kerstfeest herdacht, ■door op Engelsche wjjze zelf een Kerst boom' voor do 'kinderen in orde te brengen. Ook de vacantie hebbende jeugd en niet minder het onderwijzend personeel genoot van het heerlijke winterweer en deed niet weinig mede onr het druk op straat te maken. Vlissingen. Door een geachte familie te dezer stede is aan het Algemeen Armbe stuur alhier eene belangrijke gift geschon ken, waardoor hel! in staat is gesteld eene buitengewone bedeeling te houden van aardappelen, spek en steenkolen. (VI. Crt.) - In verband met de troonsbestijging van Z. 31. Koning Albert 1 van België, hadden Donderdag meerdere Belgische in gezetenen de vlag uitgestoken, terwijl eveneens van de openbare Belgische ge bouwen en uit de woning van den consul van dat rijk het nationale dundoek wap perde. De binnenliggende Belgische loodskos ters waren te dezer gelegenheid gepa- voiseerd. De officier-machinist "2e klasse J. .1. Hors sen, die hier wordt geplaatst, wondt belast met het dagelijksch toezicht hij den aanmaak enz. van de werktuigelijke inrichtingen der aan de werf der Kon. Afaatscjh. ,,de Schelde" in aanbouw zijnde torpedojagers. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen alhier is de spitse ton no. 4a van de Zandkreek ge legd op51°, 31', 27" Nb. en 1', 10' 44' Wl. Het vaarwater bez. de Goud plaat heeft zich om de .Noord verplaatst; de tonnen aldaar zijn dienovereenkomstig verlegd. Zierikzee. Het bezit van een flink St. Jozef beeld was een der wcnschen va.n onze Eerw. Zusters, die nog immer on vervuld was gebleven. Dat behoefde echter niet zoo te blijven, meende onze ijverige zieken-zuster. Daarom toog zij aan hot werk, bezocht eenige door haar bevoor rechten en wist zoodoende een bedrag hij een te garen, dat haar in staat stelde het vurig verlangen te bevredigen en wel dermate, dat het haar ter hand gestelde bedrag het koopen veroorloofde van een groep, voorstellende de H. Familie. Ongeveer 80 c.M. hoog, prachtig gepo lychromeerd, zal deze groep een sieraad zijn van den broeden corridor, waarin ze geplaatst wordt en tevens tot stich ting zijn voor de bewoners van ons St. Cornelia Liefdehuis. Zuster Macaria, die zooveel beurzen wist te ontsluiten, onze hulde. - De R.T.M. vervoerde heden uit Schou wen en Duiveland de laatste suikerbieten. In het geheel werden gedurende deze campagne door genoemde maatschappij ruim 1950 wagons vervoerd. De fabrieken, wier bieten nu weg zijn. leveren pulp. Hoewel het zachte weer der laatste dagen ons eer aan de lente dan aan den winter doet herinneren, heeft het ijverige Bestuur onzer IJsvereeniging toch gemeen de ijstent reeds te moeten plaatsen. Wie zich dus met de Kerstdagen aan het genoe gen van schaatsenrijden hoopte over te geven, zal zich voorloopig moeten tevre den stellen met den aanblik onzer ijs- tent. Het ijs komt misschien later nog wel 1 - De Commissie voor Üe Huisvlijtten- toonstelling heeft op ruimen schaal uit- noodigingen verspreid om deel te nemen aan de vervaardiging van voorwerpen, welke geschikt zijn om ingezonden te worden. De Commissie doet de circulaire verge zeld gaan van een lijst van voorwerpen, welke als huisvlijt zijn te beschouwen. politieagenten in een meubelwagen op gesloten te zitlen?" „Wat bedoelt u daarmede, mijnheer Scott?" vroeg Hamilton, eenigszins ver bluft door die zonderlinge vraag. „Alleen dit", antwoordde de detective glimlachend, „dat dertig politieagenten in een meubelwagen van het politiebureau tot in de nabijheid van dien tuin in het Sohokwartier gaan. Bij den tuin komen zij niet, vóór het teeken wordt gegeven,, dat de samenzweerders werkelijk bij1 el kaar zijn. Dan wordt de plaats in wei nige oogenblikken omsingeld. Maar koim nu, wij hebben, niet veel tijd te verliezen. Ja, da's goed, knoop uw jas zoo hoog mogelijk dicht, opdat niemand u herken nen zal". Onder vroolijke scherts werd een groote meubelwagen op de plaats van het politie bureau met, zijne menschelijke lading vol gepropt. Binnenin zaten, rechts en links, een 'dertigtal agenten, tegen elkaar gepakt als haring in een ton. Sommige waren in uniform, anderen niet. Toen de deuren gesloten waren en duisternis en diepe stilte in den wagen heerschten, kreeg Ha milton een onaangenaam gevoel over zich het was hom of hij als lijk, met eene massa lijken om' zich heen, in een lijk wagen lag. Eindelijk! werd halt gehóuden, 'tBleef doodstil in den wagen; slechts Natuurlijk) kan de keuze zich ooit uitstrek ken tot andere dan de in de lijst ge noemde. Bij onvoldoende deelname behoudt de Commissie zich het recht voor de ten toonstelling niet te doen doorgaan. De Zangvereeniging „Polyhymnia" heeft £50 beschikbaar gesteld voor het herstellingsoord van onderwijzers te Lun- teren. (Zierikz. Nwsb.) Brouwershaven W oensdagavond had alhier de installatie van den nieuwen bur gemeester jhr. H. J. van Adrichem Boo- gaert plaats. Nisse De commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de heeren Joh. Huiszoon, I'. Meijers, 1'. Kostelaar, L. de Blaeij en Jac. Eckhardt, is als zoo danig herbenoemd. Alle leden hebben hun benoeming aangenomen. Als lid van 't Burgerlijk armbestuur is herbenoemd dhr. A. Slabbekoorn, die ins gelijks zijn benoeming heeft aangenomen. Hoedekenskerke Vergadering van den raad der gemeente Hoedekenskerke d.d. 23 Dec. 1909. Tegenwoordig alle ieden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de voor- gaande vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt ge daan, dat boeken en kas van den ge meenteontvanger door B. en W. zijn op genomen en in orde bevonden. Van bet burgerlijk armbestuur is eene missive in gekomen houdende do mededeeling dat boeken en kas van den ontvanger van dit middel zijn opgenomen on eveneens in orde zijn bevonden. Deze mededeeliügen worden voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens wordt tot kantonnier her benoemd voor 1910 M„ de Pree en als schatter van de dranklocaliteiten J. v. Belsen. Tot lid van het algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd met alge- meene stemmen dhr. A. C. v. d. Linde aan de beurt van aftreding. Met hem was aanbevolen dhr. C. Schrijver. Vervolgens worden eenige afschrijvin gen lioofdelij'ken Omslag verleend wegens overlijden. Aan de orde is het laatste punt der agenda opmaking 2e suppletoir kohier H. O. 1909. De voorzitter acht het noolig de deuren te sluiten. De vergadering we der openbaar gesteld zijnde, wordt het kohier zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld zooals het in be sloten zitting is opgemaakt. Biji de gewone rondvraag door den voor zitter vraagt dhr. A. Walraven eenige in lichtingen omtrent hel onderhoud van het „Donkere weegje". De voorzitter zegt, dat alleen .het onderhoud voorzoover dit zich uitstrekt vanat de woning van de wed. J. Bal tot Wed. J. Remijn voor re kening der gemeente is en het verdere ge deelte in onderhoud is bij het Waterschap Hoedekenskerke. Hij is er mede van over tuigd, dat de toestand aldaar zeer slecht is en beslist onbegaanbaar, waarom hij nog de voorgaande week, de gemeente- kantonnier gelast heeft, in het belang van de veiligheid van het verkeer ten minste eenige verbetering aldaar aan te brengen, ofschoon feitelijk het Water- schapisbestuur daarvoor had moeten zorgen. Dhr. A. Walraven dankt de voor zitter voor de in deze gegeven inlichtin gen. Daar niemand meer hel woord verlangd wordt (le vergadering gesloten, nadat de voorzitter de leden heeft bedankt voor hetgeen zij in 1909 ijn het belang van de gemeente hebben verricht, terwijl hij den wenseh uitspreekt in 1910 ook we der de goede verstandhouding die steeds in deze vergadering heerscht, zal blij1- ven voortduren in het belang der ge meente. Gisterenavond had het zoontje van den vrachtrijder G. .1. het ongeluk, dat door het achteruit loopen van een zijner paarden op de haven alhier, dit dier hij laag water van de beschoeiing aftuimelde. Het kwam gedeeltelijk in en gedeeltelijk buiten boord van een aldaar te laden het ademen der mannen hoorde men. Dit duurde een geruimen tijd, die Hamilton eene eeuwigheid toescheen. Plotseling vernam zijn schelp luisterend oor een zacht gefluister buiten den wa gen; er werd iets tegen den koetsier ge zegd en dadelijk daarop zette de zwarte wagen zich in snelle beweging, ging een hoek) om en toen zagen zij licht. De deuren werden geopend en de agenten trachtten op de been te komen. Ook Ha- milton ging staan. Een man van hooge gestalte, met ernstig gelaat, had het be vel over allen; ieder van de agenten scheen vooruit instructies ontvangen te hebbenieder wist zijne plaats. In onge looflijk korten tijd hadden allen den wa gen verlaten, maar ook in een oogenblik was er een massa volk uit de omliggende huizen en kroegen te voorschijn gekomen, dat echter dadelijk door de agenten ach teruit gedreven werd. Hamilton keek rond en zag den chef der geheime politie, den heer St. John. „Gaat u met mij mee, doctor Hamilton", fluisterde deze. Samen; gingen zij den tuin in. Daar heerschte diepe stilte, maar hij het schijnsel van een dievenlantaarn za gen zij een groe'p dicht naast elkander staande agenten, die zich tegen den muur bij den ingang hadden opgesteld. „Even na tien uur kwamen zeven man liggend schip terecht. Met veel moeite en met behulp van vele handen, wist men het dier eindelijk in het schip te hijschen, alwaar het moest vertoeven tot hoogwater, om weder aan wal gezet te kunnen worden. Het dier had gelukkig geen letsel bekomen. Het schijnt dat de assuradeuren van het door aanvaring gezonken schip „Ma ria' de zaak zoo niet zullen laten loo- pen, althans men is hier in de gemeente reeds druk in de weer personen op te zoeken, die hebben gezien, dat de lich ten Van bedoeld voor anker liggend schip, nog kort voor de aanvaring voldoende brandden. Reeds is men hierin geslaagd. Naar verluidt was de lading suikerbieten bestemd naar de fabriek Dorzee, van Reenen en van Loon te Lillo niet ver zekerd. Heinkenszand. nl het lokaal van dhr. Pieter alhier trad Woensdagavond voor een, met het oog oji hel zeer slechte weder, tamelijk groot publiek op als spreker de heer J. J. Hellendoorn te Hen gelo, met eene lezing uitgaande van de onderafdeeling Zuid-Beveland der Ver- eeniging tot Bevordering van de Pluim- veenhouderij en Tamme Konijnenteelt in Nederland (de V. P. N.) Het onderwerp der lezing was: Doel en streven id e r V. P. N. Spreker behandelde daar in op duidelijke wijze, verschillende za ken op de pluimveeteelt betrekking heb bende, wees er op wat er aan ontbreekt, hoe een en ander moest zijn en op welke wijze daarin verbetering te brengen was, met hel oog op het feit, dat een kip een dier is, wel is waar klein van om vang, en nog veel te veel veracht, maar dal bij goede on doelmatige behandeling groot voordeel aan zijn eigenaar kan aan brengen. Er op gewezen werd, dat het wenschelijlk is te zorgen voor eieren zoo- Wel in den winter gis in den zomer, dat die er thans |wel zijn in den zo^ mer, doch dat in den winter de vraag nog veel grooter is dan het aanbod en dat hierin in de allereerste plaats veran dering moet worden gebracht, wil men van het ei maken een handelsartikel en wil men Nederland een plaats doen in nemen in de rij der eierenproduceerende landen, eene plaats, die het door zijne gunstige ligging alleszins toekomt. Daar toe dienen we dus te hebben kippen; die ook in staat zijn eieren in den win ter te leggen en daarvoor deugen nu de zoogenaamde boerenhoenders, die men ook hier bij de boeren liet. meest aan treft in het geheel niet; ze zijn veel te dun bevederd en daardoor veel te slecht tegen de groote koude bestand. Daarvoor hebben we noodig de zware vleeschrassen als Wyandotten, Orpingtons en Plymouth Rocks, die dan bovendien nog een goede slachtkip opleveren, waar wat vleesch aanzit, want het boerenhoen is niet veel meer dan wat vel over been. Voor den ZiOmerleg beval spreker de 'Middelt. Zee- rassen aan als Minorca's, Leghorns en Anidalusiërs en wees er op dat bel zoo genaamde boerenhoen wel goed zou zijn, omdat hel oorspronkelijk in ons klimaat paste, maar dat het door onverstandige inteelt en kruising in do familie veel te veel verzwakt was. Ook behandelde spreker het ei meer in het bij'zonder, de eigenschappen van een goed ei, waaraan het moet voldoen om een goed handelsartikel te zijn voor het buitenland, waarheen Nederland met zijn overproductie heen moet, en dat het de V. I'. N. was, die deze zaak heeft aangepakt en het binnen de enkele ja ren van zijn bestaan in Nederland reeds daartoe heett gebracht, dat Nederland van een eieren-i n voerend land, een eieren- ui tvo erend wa,s geworden, wat een zeer groot voordeel voor ons land was en dat die uitvoer steeds steeg, een be- wijis dus, dat het aantal eieren in ons land steeds grooter, werd. Verder werd gewezen op het belang van eene goede voedering, niet het geven van voer te hooi en te gras aan de kip, maar dat gene, wat er bet beste voor geschikt is, waarvan zij het meest kan profiteeren voor haar lichaam en om zooveel mo- in het huis", fluisterde de chef. „de een na den ander. Iedero denkbare uitgang, voor en achter, is 'bezet. Eenige mijner lieden zitten zelfs op het dak. Niemand kan <lus ontsnappen. Tegenstand verwacht ik niet, want de lui denken niet aan strijd, wanneer zij overrompeld worden". „En wat moet ik doen?" vroeg Ha milton. „Blijf maar dicht achter mij". De chef der politie klopte driemaal op de deur. Hamilton's hart scheen stil te staan. Geen antwoord: daarbinnen hoorde men niets. Nog eens klopte hij driemaal, dit maal nog harder. Wederom geen antwoord; doodsohe stilte. „Maak open, in, naam der wet!" riep hij met donderende stem. Alles bleef volmaakt stil. „Sla in die deur!" riep dezelfde be velende stem, en in een oogenblik was de deur met een bijl opengehakt. Daar binnen was 't pikdonker, maar het hel dere schijnsel van eenige omhoog gehou den lantaarns cleed den ingang zien en met groote snelheid stormden de poli- tie-agenten voorwaarts. (Wordt vervolgd.j gelijk eieren te kunnen vormen. Nog werd gewezen op goede en doel matige inrichting der hokken, o.a. da,t die zoodanig moeten zijn, dat niet alleen de kip er in lean, maar ook de eigenaar omdat deze af en toe zich eens zou kunnen overtuigen, dal het toch zoo noo dig is, dat de hokken oji lijd worden schoongemaakt. Ten slotte wees spreker er op, dat waar hij nu dezen avond hier stond op verzoek van eene onderafdeeling der Y. IN N. eene lezing spoedig genoeg zou kunnen geschieden door den door die ver- eeniging te benoemen p 1 u i lil v e e c o n- s u 1 e n t, die op verzoek daarvan door den Minister van Landbouw van de Sta- ten-Generaal was voorgesteld te benoe men, en dat de Tweede Kamer zich daar-' mede reeds had vereeniigd, dat door de V. 1'. N. wekelijks een courant werd uit gegeven die den leden der Vereeniging gratis werd toegezonden en tal van nuttige wenken op pluimveegebied bevat, en dat de leden werden geholpen aan goede broedeieren van nu trassen, en dat dit alles en nog veel meer geschiedde voor eene luttele contributie van slechts fl.öO 'sjaars, onn te eindigen met eene gloeiende opwekking aan de aanwezigen om zich bij die vereeniging als lid aan te sluiten. Daarna trad .op een bestuurslid van de .onderafdeeling Zuid-Beveland, de heer Q. Trimpe te Kloetinge, die op duidelijke en bevattelijke wijze uiteenzette welken invloeg de V. P. N. ha,d op de eieren- markt te Goes, dat aldaar van wege die onderafdeeling de eieren van de boen ders der leden werden verkocht, onder zekere voorwaarden van verschheid (d.i. ten hoogste 8 dagen oud) enz. Hij' zette uiteen hoe door tie knoeierijlen van han delaars in eieren de prijzen stelselmatig werden gedrukt, dat het Bestuur der on derafdeeling na 3 jaren geleden besloot daaraan te trachten een einde te maken en de leden opwekte hun eieren ten ver- koope toe te vertrouwen pan een door baar ,aangestelden nfarlrijz'etter. In het klein begonnen met 6 leden, leveranciers, steeg dat getal ondanks den sterken te genstand der handelaren en de vele trucs door deze uitgedacht om den verkoop den 'kop in te drukken, gestadig en be draagt thans reeds ruim 60. Was in het eerste jaar (1907) het totaal bedrag waar voor verkocht werd pl.m. f3000 in 1908 was dit reeds f9000 en thans in 1909 zal dit de f 16000 overschrijden. Spreker wekte dan ook zijin gehoor op, aan dezen handel mee le doen, en lid der onderafdeeling Zuid-Beveland te wor den, het aantal leden leveranciers neemt wel voortdurend toe, maar er is geen nood voor te grooten aanvoer, er kan nog heel wat meer worden aangevoerd en verkocht. lil de daarop gevolgde pauze gaven zich enkele personen als lid op. Daarna werden met behulp van spi- ritus-gloeilicht 'zeer mooie lichtbeelden op de hoenderteelt betrekking hebbende ver toond. Te beginnen wet het zoogenaamde Bankiva-hoen, het wilde in Azië levende dier, dat als de stamvader van ons tamme hoendergeslacht is te beschouwen, pas seerden achtereenvolgens een aantal hoen derrassen de revue, waarbij de heer Hel lendoorn steeds de noodige toelichting gaf. Daarop volgenden kijkjes van het ei en izijii/e samenstelling, en van de cierveilingen der V. P. N. te Amsterdam, waarbij spreker nog gelegenheid had me de te deelen, dat de V. I'. N. zich ook de 'konijnen aantrok en nu onlangs ook een konijiien-exportslachterij te Rotter dam had opgericht, waar de leden hunne konijnen konden leveren, die dan geslacht naar Engeland worden uitgevoerd, waar bij heel wat meer wordt gemaakt èn van de dieren, èn van de vellen, dan thans in deze streken daarvoor wordt gegeven. Nadat nog enkele uit het publiek ge stelde vragen waren beantwoord, eindig de deze welgeslaagde en schotone avond. Wij' zijn van oordeel, dat de afwezigen ongelijk hadden weg te blijven. Ellewoutsdijk Donderdagnamiddag ver gaderde de gemeenteraad. Aanwezig wa ren 6 leden. Dhr. Nieuwenhuizen was met kennisgeving afwezig. De burgemeester opende de vergadering en las de notulen der vorige verg. voor, welke onveranderd goedgekeurd werden. Ingekomen waren van Ged. Staten: ten le de goedkeuring der verhuring van een gemeenteperceel aan W. Jerimiasse; ten 2c de goedkeuring van het genomen be sluit inzake de Drinkwaterleiding; ten 3e het Raadsbesluit der gemeente Hulst, het welk inhield, dat geen veemarkten op Chr. en R. K. feestdagen zullen gehouden wor den en ten 4e van de A. N. W. B. een rapport betreffende de verbetering der we gen. De twee eerstgenoemde werden voor kennisgeving aangenomenhet derde goed gekeurd en het laatste ter visie geiegd. Goedgekeurd werd een af- en overschrij ving der rekening 1909 ten bedrage van f 18.80. De aftredende commissie-leden tot we ring van schoolverzuim, de heeren G. Vroegop en J. Rijnberg werden her kozen. Hierna sluiting. Walsoorden Donderdagmorgen is het Engelsche stoomschip „Lynrowan", ge laden met graan, met bestemming naar Antwerpen, op de Schelde nabij Walsoor den aan den grond gevaren. Door de sieepbooten „Alèrte" en „Mercurius" is het schip vlotgetrokken en heeft daarna onmiddellijk zijn reis voortgezet. Aardenburg. De heer Vorsterman van Oven heeft aan den minister van Bin- nenlandschc Zaken de volgende vraag ge steld Is het waar, dat bij gevallen van diphtheritis, in September en October 1908 in de gemeente Aardenburg voor gekomen, de ontsmetting niet heeft plaats gehad oji voldoende wij'ze en niet over eenkomstig de voorschriften der minis- terieele beschikking van 16 Juli 1907 om trent de uitvoering der wet op de besmet telijke ziekten? De minister van Binenlandsche Zaken heelt hot volgende geantwoordBij (le gevallen van diphtheritis in September en October 1909 in de gemeente Aar denburg voorgekomen, heeft, voor zooveel dezerzijds kan worden nagegaan, de ont smetting plaats gehad overeenkomstig de voorschriften van de ministerieele be schikking van 16 Juli 1907. Uit de ter zake ingewonnen ambtsberichten is ook overigons niet gebleken, dat niet vol doende ontsmet zou zijp. Naast de uitvoering onzer too- neelverceniging St. Cecilia, zal geduren de de Kerstdagen hier optreden dhr. H. Leendorts, een bekend komiek en voor drager. Zeker zal het hem niet aan pu bliek ontbreken. De uilvoering wordt ge geven in de zaa.l van dhr. v. d. Sande. Oostburg Donderdag j.l. had de werk man J. S., bij het bieten laden aan den wissel, het ongeluk onder de tramwagens te geraken, waardoor hij hevig gekwetst werd. Per draagbaar werd hij naar zijne woning gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De toestand is zorgwekkend. Koewacht. Boor het R. K. Kerkbestuur alhier zijn onderhandelingen aangeknoopt omtrent den aankoop van grond voor den aanleg van een groot nieuw kerkhof. Het nieuwe kerkhof zal gelegen zijn op Hol landse!) grondgebied, niet ver van de kom der gemeente. In de laatste dagen worden hier door handelaars hooge prijzen besteed voor vette varkens. Men besteedt zelfs tot 55 a 56 cent per kilogram levend gewogen, terwijl voor enkele jaren de prijs slechts 35 a 40 cent was. Men be grijpt, dat nu men zulke hooge prijzen kan maken, meer voor het onzuivere ge wicht idan vroeger van het geslachte vleesch, er geen varkens meer uitgeslacht worden. Dinsdag ontmoetten de tolbeambten Goetgebuur, Coppens, Menève en De Smet niet ver van de grens een troep smokkelaars, die eenige runderen ver voerden, die frauduleus uit deze gemeente naar België werden geleid. Een hevig ge vocht ontstond; waarbij de smokkelaars wisten te ontsnappen. Twee vaarzen ter waarde van 900 francs werden in be slag genomen en zullen ten voordeele van liot Rijk worden verkocht. Eede. ,Door het bestuur der rederij kerskamer „Tot nut en vermaak" is toe zegging gedaan op eene uitnoodiging der gemeente Jloerbeke (Belg.), om eene uit voering te komen geven in de school. oor het bestuur en (le leden is dit eene eer, die hen moge aansporen tot ver hoogde werkzaamheid. De uitvoering zal gegeven worden ojp[ 9 Ja,n. |&'.s. We hopen, dat onze rederijkers hunnen ouden roem hoog zullen houden. IJzendijke. Het examen voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefend heid zal hier gehouden worden in het Beursgebouw op 7 Jan. a.s. Het examen zal Ionium over de leerstof, behandeld in het „Militair onderricht", liet wordt gehouden voor alle lotelingen der lich ting 1909 uit het Vierde district. Boschkapelle Met genoegen deelen we mede, dat de 'pogingen van onzen Pas toor tot stichting eener Maria-vereeniging met goeden uitslag zijn bekroond. Een zeer voldoend aantal leden heeft zich opgegeven, en van donateurs en be gunstigers is uren verzekerd. Op 6 Januari ,a.s. zal eene vergadering worden gehouden. Stoppeldijk. Bij den landbouwer E. S. moest dezer dagen eente 'koe uit nood worden geslacht; het vleesch was zeer goed en 'werd clan ook door den vee arts voor de consumptie goedgekeurd. Hacl de landbouwer het beest uitge slacht, zooals hier in dergelijke gevallen de gewoonte is, dan had het hem zek'er f 200 opgebracht. Hij deed dit echter niet, maar verdeelde het geheel onder zijn Werkvolk17 ge zinnen 'kregen elk eene flinke portie rund- vleesch. Er zijn toch wel werkgevers, die wat voor hun personeel over hebben. Clinge Andermaal staat onze dorps- straal onder water. Nu heeft echter de watersnood zich verplaatst van de kom naar het Zeegat. Wanneer zal de be voegde autoriteit eens zorgen voor goede waterloozing Nieuw-Namen. Aan de wildschieting op de liggende wip bij Ed. Lambin te Kauter, namen 44 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door E de Rop te Kauter; de zijvogels door L. Poppe en A. Fassaert, beiden Prosperpolder; de kallen door F. v. Laere te Kieldrecht en L. Poppe te Prosperpolder. St. Jansteen. Op de dag zal, in de zaal v aert, een vertooning w lichtbeelden met het S heer Verhoeven uit lil door het muziékgezei1 (ligd. Ook Zullen eenige den opgevoerd, bene „Twee ruggen uit één Door de douan keurd de slijter A. dezen een grooter h leerd werd aangetrof) was aangegeven. Pr maakt. De nieuwe preekstoel kerk tel De zorg, idie de KJ heeft besteed aan de Woord, doet het als \1 zij in hare kcrkgeboui! veel mogelijk in ovenl met de waardigheid dï Aan de onvermoeidd Hp'OgEerwaarden lieei! pastoor te Goes, is IJ thans de nieuwe temjf Maria Magdalena gebo| en preekstoel prijkt. Rijzig en slank val predikstoel in al zijd en toch bevallige lijl gangsstijl. Uit een zwart-geadl stuk rijst een zandstee! door 4 gepolijst-graniq ooi, de cupa te torsq vorm, drie zandsteen! schouwen geeft met lijst en waarin bijbell uitgehouwen, n.I. D prediking van 'I scheepje oji het s a r e t h en De Z e ui 'telen. De vakken zfl lijlke gepolgst granieteil eentonigheid breken, van een fraai gesmeedl zien, voert naar hetT jiredikstoel. Baklakijnsgewijze stiekschelp in zachte! cupa en is langs haar! vol afgezet met eikei! loofwerk in den vroeJ vijf plaatsen ondcrbrcl waarin de figuren zijn! tus als Wereldkoning f op de letters Alpha! en de vier symboliscl gelistende leeuw (Ml de arend (Johannes), Het binnenvlak der vertoont, in het middl gedaante van de viel rand medaljons met .'I ligen en engelen „enf maakt een imposant! komen harmonie nul kerk. De kunstfirma Rotterdam heeft weJ sierlijks en toch religil non wrochten. R.-K. Bijzondd De 78ste algemeel de Vereeniging van Bijzondere Scholen Haarlem, fsa) plaatfl dag 27 December lj bouw te Haarlem. Na de jiauze wo| kan de school doen tueel verbetering de onze leerlingen. Inll Kropman van Goudl Naar wij vernemeij Voorjaar begonnen wing v,an school en Boschkapelle. Het werk wordt ding van den heer 1 Ter Hole, door wie| gen en begroeting De begroeting belcl Axel Dhr. J. v. R. K. School alhieil den dag herdenken,! 25 jaren in dienst T Onderwijs. De jubij zaam aan de R. geil. Zeer zeker zal opgemerkt voorbijga Geest In verschillende volgende bericht: „Dit jaar is doorl dam de heer PL L. f zer aan een «pentol slagen buiten veri Onderwijzersbond (I 2983 stemmen vooï in blanco besloten gens een jaarlijkscH honderd gulden te Men vraagt zich L bericht onwillekeurl premie gesteld op treden van opentouL Een man, dia weJ den tegenover het haaldelijk van de school wordt veqilJ den der schoolcouiT leefde houding aanj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2