Het geheimzinnige teeken. Zaterdag 25 December 1909 Vijfde Jaargang. Dit immer bestaat nit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. No. 152 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. KERSTMIS. UIT ZEELAND Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant - 0,06 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f O.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Zij die zich met I Janu ari op ons blad abonneeren, ont vangen het tot genoemden datum gratis. Onder de feesten, die ons op gezette tijden de groote geheimen van onzen godsdienst voor den geest roepen, neemt het Kerstfeest ecno eerste, zoo niet de eerste plaats in. De gedachte toch aan het ontzaggelijk mysterie van 's Heeren menschwording vervult het christelijk: hart met eerbiedige dankbaarheid voor Gods goedheid, de her innering aan Zijne geboorte uit eene maag delijke moeder, doet het geloavig gemoed overstroomen van blijdschap over de on eindige liefde van den Hemelschen Vader voor de gevallen kinderen van Adam. Hij, die gelooft, dat „het eeuwig leven bestaat in dó kennis van den eenig waren God en dien Hij gezonden heeft, Jezus Christus" 4), behoeft geen hulst of mare takken, geen poëtische natuurbeschrijvin gen van besneeuwde landschappen noch eenige andere moderne opwekking, om in de Kerststemming te komen. De aanblik van de kribbe, waarin het Goddelijk Kind ligt, in doeken gewonden met eene zwakke maagd tot moeder, een eenvoudigen hand werksman tot beschermer, o, het wekt in zijn ziel een wereld van gedachten, een zee van gewaarwordingen, zich oplossend in den geloofskreet van Thomas: „Mijn Heer en mijn God!"2) Den Christen, die leeft uit het geloof, is het in deze dagen een wellust, terug te denken aan, dien heiligen nacht, toen op Bethlehem's velden de Engelen den Aller hoogste eere, den menschen vrede toe zongen en in den geest met de herders en de Wijzen neer te knielen aan de voeten van Hem, die uit liefde tot ons een schreiend kind is geworden! Laat vrij de waanwijze wereldling met den hooghartigen glimlach van ongeloo- vig medelijden neerzien op „het dwaze ge loof der vromen". Hij, de vrome, weet, dat noch de verstijvende adem des Ongeloofs noch de verlammende werking van den 'Twijfel beletten kunnen, dat heden mil- lioenen, over de gansche wereld ver- 27. De barones keek lachend van Carlotta naar het beeld en zei toen ook met ver wondering: „Ja, inderdaad, er is groote gelijkenis, werkelijk!" „Kent de jonge dame misschien den beeldhouwer?"' vroeg Macropolo, die het .tooneel aandachtig had gadegeslagen. Carlotta verstond niets van hetgeen er gevraagd werd, maar .uit do blikken en gebaren der aanwezigen bemerkte zijl, dat zijl het onderwerp 'van 't gesprek was. Vragend keek ziji naar Hamilton. „Wij! allen vinden, signoria," zeide deze in het Italiaansch, „dat de trekken van dit kind eene zeldzame overeenkomst Inet de uwe vertoonen. En daarom vermoedde mijnheer Macropolo, dat u misschien den beeldhouwer kent." Het jonge meisje, eenigszins bleek ge worden, keek verlegen naar het beeld. „Wie is de beeldhouwer?" vroeg zij licht bevend. spreid, met heilige vreugde de geboorte herdenken van den Verlosser der wereld, den „Emmanuel", den „God met ons", overtuigd als zij zijn, hoe hun geloof in den menschgeworden God ten slotte de ziege zal bevechten over de machten der duisternis. „Dit toch", zegt de H. Joannes, „is de overwinning, welke de wereld overwint, ons geloof"3). De spot van het Ongeloof is dan ook niets anders dan het masker der vrees. Vrees voor de beginselen des Christen- doms, die steeds, maar bovenal op de groote feestdagen, door het licht der Open baring beschenen, voor het gewetensoog der volkeren treden. Vrees voor de ge boden Gods, die door de mysteriën des geloofs worden bekrachtigd. Vrees voor de verplichtingen, die het „credo", aan do lippen ontweid, den mensch oplegt en die zoo zwaar vallen aan den in genot e,n boozen lust verzonken wereldling! Daarom regent het opi een dag als dezen spot en hoon in de anti-christelijke pers. Daarom zwijgen de liberale en neu trale bladen de christelijke feestdagen doodGeen woord zult gij erin ontmoeten, dat gewijd is aan de beteekenis van den grooten dag, dien thans het Christenvolk viert! Maar juist die vrees, die spot, dat laffe zwijgen in de rangen der ongeloovi- gen vormen het sterke bewijs voor de waarachtigheid van ons geloof. Want het Kerstkindje roept met onweerstaanbaren aandrang allen tot Zich en gedwongen of vrijwillig, allen worden tot den pas geboren Heiland getrokken, Hij blijft het middelpunt der wereldgeschiedenis, de Alpha en Omega, het begin en het einde 1 Voor velen is de Zoon der Maagd een reden geworden ten ondergang Si meons voorspellend woord is hierin maar al te waar gebleken4) maar nog meer deren strekt Hij tot opstanding! Ook in onzen sceptischen en ïnateriaJistischen tijd zien wij uit alle rangen der maatschappij kloeke mannen, edelmoedige vrouwen op staan, oml .door woord en daad de begin selen van het Christuskindje te doen doordringen in het openbare leven en al les te helpen hernieuwen in den geest van Hem, did ons ter liefde ons sterfelijk omhulsel heeft willen dragen. Hoort, daar luiden de klokkenHet orgel dreunt, de wierookwolken geuren op langs pijler en gewelf en aan het altaar, stra lend van licht, heft de priester het lied der Engelen aan, dat voor ruimi 19 eeu wen klonk boven Bethlehem's velden: „Eere zij God in den hooge en op de aarde vrede den menschen, die van goe den wille zijn!"5) „Caradini Alfonso Caradini" ant woordde de Griek ook in 't Italiaansch, „een zeer begaafd 'kunstenaar, die ook dikwijls in Londen werkt." Bij het hooren van dien naam keer den Carlotta's bedaardheid en haar kleur terug. Alleen Hamilton had bemerkt, dat zij min of meer verlegen was geweest en om daaraan nu geheel een einde te maken, viel hij in: ,,'tls een toevallige gelijkenis" en zich tot de barones wendend, vroeg hij: „Wil u het hier laten staan?" „Ik geloof niet, dat er een betere plaats voor is." „Nu, dan zijn we klaar, mijnheer Ma cropolo. Ik dank u voor de moeite, die gje u getroost hebt." De Griek boog zich en zeide onder het heengaan: „Als ik Caradini spreek, zal ik hem zeggen, dat zijlne schepping eene waardige plaats heeft gevonden." Toen hij weg was, stond Carlotta nog altijd in diepe gedachten naast het beeld. Hamilton naderde haar, en daar de ba rones de kamer had verlaten om eenige bevelen te geven, waren de jongelieden eenige oogenblikken alleen. „Het is zonderling", mompelde Car- Dien Kerstvrede wenschen wij den lozer van harte toe! Joann. XVII, 3. Joann. XX, 28. 1 Joann. V, 4. Luc. II, 34. Luc. II, 14. BINNENLAND. Tweede Kamer. In de Donderdag gehouden zitting werd de behandeling der begrooting voor Oor log voortgezet. De heeren Marchant en Verheij critiseer- den 's Ministers beleid. De Minister meende, dat de bezwaren, gebleken bij het tweeploegenstelsel, te ondervangen zijn door betere regeling der opkomst en indeeling en de aanstelling van burger-corveëers. Algemeen drankverbod in de cantine acht de Minister niet noodig. De Minister was tegen sport in de ka zerne op Zondagen en verdedigde de hou ding van de regeering tegen de onder- officieren-vereenigingen. Beslist ontkende de Minister dat de rechtspositie van de officieren onvol doende is geregeld. In do avondvergadering was aan de orde de huishoudelijke koloniale begroo ting. Het lid van Vuuren sprak over Surina me en kritiseerde, de rechtshedeeling, die daar z. i. onvoldoende is. De heer Roessingh diende een amende ment in om f 2000 verhooging toe te staan voor een predikantsplaats in Nickerie. Do heer Van Vuuren merkt op, dat de aanspraken der Katholieken te Suriname op bezoldiging voor hunne geestelijken nog veel grooter zijn. Het amendement wordt in stemming ge bracht; 17 tegen, 15 voor, maar het hij de wet voreischte aantal Kamerleden is niet aanwezig, dus deze stemming heeft geen effect. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Dinsdagmorgen 28 December a. s. Troonbestijging van koning Albert. Het voorkomen van rouw, dat sedert den dood van Koning Leopold tot Woens dag aan de woning van den Belgischen gezant te 's Gravenhage was gegeven, heeft hij gelegenheid der aanvaarding van de Regeering door Koning Albert, plaats gemaakt voor den gewonen aanblik. De sluiting van alle vensters aan voor- en zijgevel was opgeheven en "de Belgi sche driekleur was geheel tot aan den top van den vlaggestok voor het gebouw ontplooid. A. G. Pierson t. Heden (Vrijdag) morgen is ,ap zijn land goed „de Gliphoeve" onder Bennebroek (N.-H.) de heer Pierson, oud-minister, overleden. De overledene behoorde tot de lotta. „Henri Poiteau heeft eens mijne hand gemodelleerd; 'tis precies dezelfde vorm als die van het kind." Zij hield hare hand bij die van het beeld. „In elk geval is er sjterk sprekende gelijkenis," antwoordde Hamilton. „Maar zie eens hier", ging zijl plotse ling voort, terwijl zij Hamilton opmerk zaam maakte op een ring, dien zij droeg. Het was een .ouderwetsche, merkwaardig bewerkte ring, dien men, na, hem eens gezien te hebben, uit honderden dadelijk herkennen zou. Er was een achthoekige steen in, waarin een Multheserkruis was gegraveerd, en verder was de band be dekt mot vele keurig bewerkte figuurtjes. En aan een der vingers van het kind, was een ring gebeiteld, die in niets van den haren verschilde. Hamilton en Carlotta zAgen elkander aan. Hij' las in hare oogen hare gedach ten. „Het is niet onmogelijk", 'zei hij zaoht, dat Alfonso Caradini die Henri Poiteau is. Maar, Signoria, denk nu niet aan zulke dingen. Daar komt de barones terug." „Die man schijnt mij wel overal te ver volgen," mompelde Carlotta. in zich zelve. Hamilton bedankte voor de vriendelijke uitnoodiging, om mee te dejeuneeren. Zijn werk in dit huis was v.oorloopig afge- liberale staatspartij, werd 7 Februari 1839 te Amsterdam geboren, was achter eenvolgens directeur der Surinaamsche en Nederlandsche Bank, hoogleeraar in de Staatshuishoudkunde te Amsterdam; van 189194 in het Kabinet Tak was hij minister van financiën, vervolgens nog eens van 18971901 in liet naar hem genoemde ministerie. Hij schreef ver schillende geleerde werken, o. a. Leer boek der Staathuishoudkunde in twee deelen. Z. K. H. de Prins, die Woensdagavond van zijn zending naar Brussel met de hem toegevoegde leden der missie, om streeks 9 uur in de residentie terugkeerde, begaf zich rechtstreeks naar het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder bij wie Z. K. H. den avond passeerde. Hofbericht. De Koninklijke trein, welke de Konink lijke familie Dinsdag 28 dezer van het Loo naar de residentie zal terugvoeren, kamt in den namiddag te 's Gravenhage aan. De Amerikaansche generaal Woodford komt ook de Hudsonherinneringsmedaille aanbieden aan de staatshoofden van hij het herdenkingsfeest vertegenwoordigde landen. Hij zal bij H. M. de Koningin au diëntie daarvoor aanvragen. Het lintje Nu inr. Troelstra zijn enquête-voorstel heeft ingediend, heeft een correspondent van „De Telegraafzich tot dr. Kuyper gewend, met de vraag, of de instelling van een eereraad nog door hem wordt overwogen. De heer Kuyper was zoo wel willend, hem de gevraagde inlichtingen te geven en antwoordde, dat de bespre kingen over een eereraad nog gaande zijn, en dat hij zich voor de instelling ervan gereed hield. Jhr. Victor de Stuers. Het Kamerlid voor Weert, jhr. Victor de Stuers, heeft in de begroatingsoampag- ne nog geen enkele vergadering kunnen bijwonen door een hinderlijke, maar ge lukkig niet ernstige ongesteldheid, die ech ter in den laatsten tijd aan het vermin deren is. (Lel.) De burgemeester van Leiden. Naar wij vernemen, wordt in verschil lende kringen de naam van den Amster- damschen wethouder, mr. S. de Vries, ge noemd, in verband met een benoeming tot burgemeester van Leiden. (Tel.) Kamerdistrict Eindhoven. Naar aanleiding der verkiezing van den heer Vincent van den Heuvel tot lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, wordt algemeen aangenomen, dat de zetel van Eindhoven eerstdaags vrij zal komen, daar de heer Van den Heuvel het lid maatschap der Kamer en Ged. Staten niet tegelijkertijd vervullen wil. Wij vernemen intusschen, dat de afge daan; hij begon na de opwinding van de laatste dagen de reactie te voelen. Toch deed hem de gedachte. Macropolo zand in de oogen te hebben gestrooid, goed. De Griek moest wel zijn heengegaan in de gedachte, dat er niets verontrus tends lag in den 'koop v,an het beel;d en in het verblijf van Carlotta bij de Havendalos. Verder moest hem gebleken zijn, dat doctor Hamilton geen geheim maakte van zijne bekendheid met de doch ter 'Van Stefano Garcia. Hij: wist dat Macropolo gekomen wias als spion, maar deze Umoest wel de overtuiging heb ben gekregen, dat zijn argwaan misplaatst was. Als Cevanci's vlucht nog niet be merkt was, scheen alles goed te staan voor het plan van den volgenden nacht. Hamilton moest nu den namiddag zoo goed mogelijk zien door te brengen. Hij besloot een matinee (bij te wonen, maar 't was een pijnlijk uurtje voor hem, want duidelijk voelde hij, dat de scherpe roofvogeloogen van „de engel" onafge broken op hem rustten, en dat niets in staat was, hare opmerkzaamheid van hem af te leiden. Eindelijk was de voorstelling afgeloo- pen, en het begon reeds donker te wor den, toen hijl thuis kwam'. Hij liet thee vaardigde van Eindhoven in dezen nog geen definitief besluit heeft genomen en het waarschijnlijk niet doen zal, alvorens met de R. K. Kiesvereeniging overleg ge pleegd te hebben. (Tijd.) Goes. Woensdagavond j.l. werd in het „Café Bondeling" alhier een vergadering gehouden van de Goesche Onderlinge Kunstmeststoffenvereeniging. Werd {leze vereeniging vóór 14 dagen geleden opge richt met 11 leden, nu hebben er zich reeds ruim 30 aangesloten, wel een be wijs, dat zij in een behoefte voorziet. O.in. werd op deze vergadering het regle ment vastgesteld en den leden verzocht zoo spoedig mogelijk opgave te doen van het door hun benoodigde, om; eerstdaags tot aanbesteding over te gaan. Morgenochtend te acht u,ur (le Kerst dag) zullen door het m'Uzietkikoi'ps van het Leger des Heils alhier in de tent op de Groote Markt enkele Kerstliederen gespeeld worden. Middelburg. Den eersten Donderdag in Januari zal op de Botermarkt alhier ein delijk de. nieuwe verordening, zooals die reeds maanden geleden door (len Raad is vastgesteld, in werking treden. De plaat sen zullen genummerd worden. De markt meester zal worden belast met de markt- zetting en met het toezicht op het ge wicht. De duur der markt is dan vastge steld opi twee uur, beginnende te twaalf en eindigende te twee uur. Voor het aan geven van begin en einde der markt zal worden gebruik gemaakt van de hoven de beurs aanwezige bel, die ten dien einde is gerepareerd. De politieagenten alhier zullen wor den bewapend met sabels. Naar wij ver nemen zijn oude sabels, die vroeger ge-. - bruikt zijn, tot herstelling opgezonden. Zij. zullen worden voorzien van nieuwe ge vesten. Behalve deze sabels krijgen de agenten ook gummistokken. Beide wapens komen in de plaats voor de minder doelmatige wapenstokken. In de heden (Vrijdag) middag alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der N. V, „Bad- en Strandhótel Domburg" werden de balans en winst- en verliesreke ning goedgekeurd en beslaten oml even als verleden jaar 6 pCt. dividend uit te keeren. Sinds eenigen tijd komen hier geval len van roodvonk voor en tot heden toe kan niet anders gezegd worden, dan dat deze ziekte zich steeds uitbreidt. Heden zagen wij in eene straat meerdere pa pieren. Behalve deze ziekte komen natuurlijk oak de gewone verkoudheden, influenza enz. voor. Een ziekte, die zéér zelden voorkomt, dreigt nu oold een slachtoffer te maken. Een ingezetene, de heer de W. is sinds Zondag lijdende aan slaapziekte en naar wij vernamen nogal in hevige mate. en brood brengen, en onderwijl juffrouw Braun de tafel dekte, zeide hij haar, dat hij dien avond den sleutel van de achter deur nog eens noodig had, dat het gas in zijde kamer moest blijven branden, alsof hijl thuis ware, en dat, zoo er iemand kwam .om hem te spreken, er gezegd moest worden, dat hij niet ge stoord mocht worden. De nieuwsgierigheid der juffrouw bezwoer hij door de be lofte, dat hij binnen eenige dagen wel zou vertellen, waarom hij zoo vreemd deed. De uren tot den avond schenen hem eindeloos. Hij kon niet lezen; onafgebro ken op de klok ziende, liep hij' de kamer op en neer. 't Sloeg acht uur eindelijk half negen. Met een gevoel van onuit sprekelijke verlichting, dat de tijd van nietsdoen voorbijl was, ging hij op de be kende wijze, n.l. den tuinuitgang door, In 't Russel-hotel werd zijn geduld ech ter ook nog op een zivare proef gesteld. Hij dronk' een glas ale, rookte een sigaar en las oogenschijnlijk de couranten, maar hij wist niet wat liij las, rookte of dronk. Eindelijk, kwa,rt voor tien, kwam de vurig verwachte bode. „Alles in orde", zei de detective Soott. „Maar ik moet u even vragen: u heeft er toch niets tegen, om met een aantal

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1