„BITTER" Het geheimzinnige teeken. No. 150 Dinsdag 21 December 1909 Vijfde Jaargang. FEUILLETON sfeleins! Hypotheekbank lederland, orgmaatschappij rts Regensburg IOES. g Bedden, Ma- en Ledikanten. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOHD. BUITENLAMP. BINNENLAND. Staten-Generaal. i verhoogden accijns in ngen in den vorm van e Glaasjes roote keuze bij jR, Lange Vorststr Goes. te Groningen, kapitaal f 1.000.000. Rn op eerste hypotheek waarden geeft uit 4°/0 den koers van 99°/0 1)00.-, f500.—,f 100.-, lift voor Zeeland, behalve genten en corresponden- MAN te Middelburg, com- M BROUWER. Mr. W. S WITTERS. F. J. BOLT. Zeel an d ELBURG in 1829, |J. F. DE WIJS. ;eft kennis, dat aan den (AR, Notaris te Goes, op pntslag is verleend als Maatschappij en dat in Correspondent is be ft te Goes, van genoemden Notaris. asdag van 124 uur te te ontbieden voor alle KUNSTTANDEN enz., bij leider, St. Jacobstraat, straat C 237 en 238. oote voorraad in euw Magazijn. feeren Bedsteden, -iw en 2 kussens f 25. jdstellen met Overtrek ;n Peluw f30, f35, f 40, f45 en f50. stellen 2-persoons, iit, kapokvulling, f 16, 20, f22,50 en f25. Wollen en Sitsen Dekens, f 3,50 tot f 12. ton Dekens, gekleurd vanaf 85 et. •oote S'rteering n Kinderdekens, fanaf 90 cent. t Veeren Bedsteden, it: Bed, Peluw en twee Wollen, Sitsen en Mol- Overtrek voor Bed en de prijzen van f35, f40, 50, f 55 en hooger. Bedatellen, ook de goed- andeeren wy voor niet doorstuiven. ren Ledikanten, )0, f 5,50, f 6 60 en hooger. troomatrassen, el f2,50, f3.— f3,50. grasmatrassen 0, f5,50 en f7,50. in, Kapok en Zeegras gewicht aan zeer iirreerende prijzen. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. Zij die zich met I Janu ari op ons blad abonneeren, ont vangen het tot genoemden datum gratis. II4LU1Ê Leopold II. „De Tjjd" schrijft o.m. van den Koning Hoe hebben zich over het hoofd van dezen kroondrager schier alle rampen uitgestort, die eertyds het Huis van Laios troffen, met dit verschil dat by dit laatste, door Sophocles verdichte levenslot alleen der goden ongunst in het spel en persoonlijke schuld buitengesloten wasHoezeer dringt zich hier de pijnlijke, door geen verdien stelijke regeeringsdaden uit te wisschen herinnering op aan een loszinnig gedrag, doorgezet zelfs tot aan het dalen van den levensavondDoch bij de ljjkbaar der vorsten meer nog dan by die van andere slerfelijken past een herinnering aan het woord uit de gewijde bladen „Wilt niet oordeelenLeopold II, vorst van ongewone begaafdheden en werkkracht, heeft ook op zyn lijdenssponde getoond Christen te zijn gebleven en, naar de bladen ons hebben verzekerd, de troostmiddelen der Kerk verzocht geheel uit eigen bewe ging. Hoe het ooi deel der geschiedenis ook luide over de daden van den katholieken souverein, „fidem tarnen servavit", mag men het ritueel nazeggenhy heeft het geloof, het geloof zijner kindsheid, bewaard en daarbij zjju hevige pijnen gedragen met gelatenheid en heldenmoed, aldus een ernstig en heilzaam voorbeeld achterlatende voor zoo talloos velen, die hun verwaarloosd zieleleven voor altijd trachten te verliezen in een dood van heidensche onverschilligheid. Zóó zal het beeld van wijlen Leopold II onder het Belgische volk blijven voortleven als dat van een vorst, voor wien, ondanks zijn sterk sprekende menschelijke gebreken, de onpartijdige geschiedenis den roem op- eischt van een goed, groot en geestdriftig patriot te zijn geweest. In de Kamer deed de president van den ministerraad mededeeling van den dood des Konings en herinnerde aan de eerste troonrede des Konings, waarin deze ver klaarde met hart en ziel Belgisch Koning te zullen zijn. Deze belotte is gehouden en meer dan gehouden, want de Koniug wijdde zich met zijne volle persoonlijkheid aan de grootheid en de welvaart des vader lands. Hij vergrootte België en hief het op te midden der natiën en begiftigde bet aaet een uitgestrekte en bewonderenswaar dige kolonie. België, dit erkennende, zal zulks nooit vergeten. „Onze toewijding", zeide de minister-president, „zullen wij overdragen op den erfgenaam der Kioon. Gij, mjjce heereu, zult onder zijn leiding het glorierijke werk voortzetten der Konink lijke regeering, waaraan thans een einde is gekomen. De president der Kamer constateerde 25. ,,'s Avonds ga.it u naar huis, steekt uw licht aan ah gewoonlijk en begeeft u door den tuiuuitgang om een uur of negen naar de leeszaal van het hotel Russel, waar Scott u een boodschap van mjji zal brengen. Maak u niet ongerust, als u wat wachten moet, want het kan ook wel tien uur worden, eer hij komt." „Ik begrijp u. U wilt Macropoio's huis laten omsingelen, wanneer de verbonde nen bijeen zijn." „Juist. Wiji zullen dat nest uithalen. Als u met ons mee wil gaan, heb ik daar niets tegen." „Zoo'n gelegenheid zon ik om alles ter wereld niet graag voorbij' willen laten gaan," riep Hamilton met warmte. „Mooi. We hebben alles dus goed af gesproken. Zjjt ge daar, Jenkins" de beambte was onder de laatste woorden binnengekomen nu gij nog uwe in structies." De chef nam den beambte even ter zijfle en Hamilton mai'rre zich onderwijl dat de Koning een verbazende voortstuwing heeft gegeven aan de hulpbronnen van het land in alle domeinen en het begiftigde met een koloniaal rijk, waar België alle plichten van het groote beschavingswerk zal welen te vervullen. „Ik stel voor" zeide de Kamer-presi- dent, „de werkzaamheden der Kamer als teeken van rouw te schorsen „en corps aan de begrafenisplechtigheid deel te nemen". Zulks werd aaugenomen, waarna de zitting werd opgeheven. De president van den senaat deed daar mededeeling van den dooi des Konings en stelde voor de zitting als teeken van rouw te verdagen tot aan de vereenigde vergadering der beide Kamers, waar de eed aan de grondwet zal worden afgelegd door des Konings opvolger, die". zeide de president „naar wjj vertrouwen het weik zal voortzetten van zijn beide roem rijke en vereerde voorgangers. De Senaat zal het zich tot een eer rekenen met den nieuwen monarch mede te werken ten bate van de handhaving van 's lands onafhanke lijkheid. Te Antwerpen werd in den gemeenteraad hulde gebracht aan de nagedachtenis des Konings en trouw betuigd aan den nieuwen soeverein. Besloten werd voorts tot het luiden c er klokken, het schorsen der voor stellingen in de schouwburgen, het ver zenden van alle officieele briefwisseling in rouwomslag enz. De Parijsche pers prijst over het alge meen zeer de kwaliteiten van wilskracht en beleid, vooral economisch beleid, van koning Leopold. De Temps, die zeer pry zend is en hem een groot koning noemt, een volkenvormer als Richelieu, Pieter de Groote, Bismarck en Cavour, zegt dat by een moderne opvattiog van het konings ambt had. Hij oefende het koningschap uit als de bestuurder van een firma, waar van hij door geboorte de chef was. Hij deelde in de winsten gelyk alle bestuur ders van finantieele instellingen, maar het geen hij persoonlijk erby verdiende, is slechts een klein gedeelte van het totaal der wirsten, die zyn helderziend bestuur voor België verzekerde. Het groote publiek hier zag in Leopold naast den zakenman den liefhebber vaa Parys. Edward VII en George van Griekenland vormden met Koning Leopold een driemanschap van genoemde boulevaraiers. Het publiek be schouwde den koning van België als den ongeneerdsten en onat hankely katen der drie. De Berlynsche avondbladen verbinden geen politieke beschouwingen aan het be richt van koning Leopold's dood. Bijna alle spreken met bewondering over zyn inzicht en koopmaustaleut. Zyn particulier leven wordt vry algemeen vergoelijkend beoor deeld. De „Germania" (Kath. dagblad) gispt in strenge bewoordingen Leopolds loszinnig levensgedrag. De Londensche avondbladen geven naar aanleiding van den dood van den Koning van België slechts weinig beschouwingen ten beste, en de meesie beschouwingen zijn nog ailes behalve vriendelyk. De „Star" zegt zoo forsch en bondig gereed om heen te gaan. Vijf minuten later reden zij weg. Het laatste gedeelte van den weg legden zij echter te voet af en kwamen door den verborgen tuin- ingang in huis, waar juffrouw Braun nog steeds op hem izat te wachten. „Mijn God, doctor, 'tis al twaalf uurl Wat heb ik een angst om u uitgestaan," riep de goede vrouw met een zucht van verlichting, toen zij' hem zag. „Alles in orde, juffrouw Braun. Hier is de sleutel terug." „Heeft u uw vriend weer meege bracht?" „Ja, maar slechts voor een paar mi nuten. "Wij willen alleen maar wat uit myiie kamer halen, en dan zal ik hem zelf wel uitlaten. Er heeft toch niemand naar mij1 gevraagd, juffrouw Braun?" „Neen, doctor 1" „Wel te rusten dan!" zeide Hamilton en bracht zij'ne metgezel in zijne kamer. Het gas brandde nog. De detectieve bleef niet lang. Hamilton begeleidde hem naar de voordeur, opende deze en ging eenige schreden met hem de straat op. Hij! deed, alsof hij heel hartelijk af scheid nam van zij'n gast. De straat lag in de diepste stilte; nergens was eenig geluid te hooren of een mensch te zien. „Adieu, mijnheer Gerand," zeide doc- mogelijk: Leopold is gelukkig dool, leve België. De „Pali Mall Gazette" noemt Koning Leopold een raadsel; zijn schranderheid en talent voor zakendoen even duidelijk als zyn ethische ongevoeligheid. Leopold verloochende niet de leer der deugd, hij was immers eenvoudig niet in staat de zedelijke krachten, die in de wereld een rol spelen, te beseffen. Hetgeen de „Globe" zegt is het zacht zinnigste. Dit blad merkt op dat koning Leopold in elk geval eerlijk er naar ge streefd heeft zyn grondwettelijke plichten als koning de Belgen te vervullen De „Globe" hoopt dat de hiervoor dankbare Belgen de onvorstelijke zijde van Leopold's karakter zullen kunnen vergeten. De begrafenis. Over de lijkplechtigheden schrijft de Brusselsche correspond, van het „H. v. A." „De lijkdienst des konings is vastgesteld op Woensdag te 11 uur in de lót. Gadule. „Het protocol zal gelyk ziju aan dit gevolgd bij den lijkdienst van Leopold I. „Van het Paleis van Brussel zal het lyk gevoerd worden naar het Paleis der Natie, waar het ontvangen zal worden door de voorzitters dor beide Kamers. Vandaar wordt het gevoerd naar de St. Gudule en dan naar den grafkelder van Laeken Het lijk is Zaterdagmorgen in een kist van accaciahout gelegd, bekleed met wit- satyn en op het deksel een zilveren crucifix. Des avonds is het naar Brussel vervoerd en daar in de eerezaal van het paleis ge plaatst waar de eerewacht wordt waarge nomen door een kolonel en een luitenant kolonel. Gisteren en heden is het volk ter bezichtiging des konings toegelaten. Koning Albrecht. Daags na de begrafenisplechtigheden van kening Leopold II zal de nieuwe vorst zijn traditioneelen intocht doen in België's hoofdstad. Te paard, in vorstelijk gewaad en omgeven door een schitterend gevolg, zal hy Brussel langs de Chaussee d'Anvers binnenrijdeu om zich langs den boulevard Botauique, de rue Royale en de rue de la Loi naar de vereeuigde vergadering van Kamer en Senaat begeven. Daar zal koning Albrecht I in tegen woordigheid der kuuingin, de ministers en van de leden der beide Kamers den grond- wettelykeu eed afleggen om vervolgens een rede uit te spreken. Plechtig Te Deum. Vrijdag, 25 Deo. zal er in St. Gudule eeu plechtig Te Deum tot dankzegging gezongen worden, 's Avonds wordt de hoofdstad algemeen verlicht. Donderdag en Vrydag zal de rouw opgeschorst worden, om de gelukkige troousbestyging van den nieuwen vorst te vieren. Barones Vaughan. De XX Siècle verneemt uit de beste bron, dat barones Vaughan Zaterdag om 1 uur naar Parys is vertrokken. Het allerouverkwikkelykste rumoer om tor Hamilton tamelijk luid „Maandagavond spreken wij elkaar dus weer." De andere mompelde eenige woorden, schudde den doctor de hand en ging heen. Toen hij zoo ongeveer tien meter had geloopen, riep Hamilton met luide stem: „Mijnheer Cevanci, mijnheer Cevanci, een oogenblikje nog ik heb nog wat ver geten." De man keerde terug, wisselde nog een paar woorden met den doctor en ging toen weer heen. Hamilton draalde een poosje, toen hij de huisdeur zou sluiten, en zag toen, dat de gestalte van een man uit do schaduw van het tegenoverliggend© huis te voorschijn kwam en den verdwij nenden, zoogenaamden Cevani achterna ging- „Ditmaal hebben we hem aardig bij den neus", lachtq Hamilton, toen hij weer in huis kwam. Dien nacht sliep de jonge doctor veel vaster en rustiger dan hij de laatste week had gedaan. Zyn geheim dr,nkte hem nu lang niet zoq zwaar, nu anderen dat me.t hem deelden. Sedert hij zich bewaakt wist door de geheime politie, voelde hij zich niett meer ongerust, en ,de heele zaak leek hem niet meer zoo verschrikkelijk, omdat hij meende, dat de oplossing snel naderde. Hij droomde dien nacht van Car- den dooden Koning in verband met zijn verhouding tot barones Vaughan houdt aan en De Nieuwe Gazet wijdt een hoofdarti keltje aan de kwestie, waarin o in. dit gezegd wordt Iéts echter weet nu iedereen met zeker heid dat de Koning mejuffer Blanche Delacroix uit vrijen wil tot zijn gade had gekozen, en haar als zoodanig heeft be schouwd tot aan zijn laatsten ademtocht. Tijdens zijn ziekte heett zij dag en nacht bij hem gewaakt, in zy is het ook, die hem gelijkt heeft. Men kan daarover nu denken zooals men wil; maar als eerlijk mensch, onder geen voorwendsel meehuilen met diegenen welke thans deze vrouw als een gemeene intri gante, een uitbuitater behandeld zouden willen zien. De „Soir" beweert uit Rome een telegram ontvangen te hebben van een romeinschen correspondent van dezen inhoud „De Paus heeft aan den Nuntius te Brussel bericht gezonden, dat het huwelijk van Leopold II met de barones de Vaughan te San Remo is gesloten. Dit huwelijk is geldig voorde Kerk. De Nuntius zal dus de barones zyn bescherming verleenen voor het geval zij deze noodig mocht hebben". N.B. In ons vorig nummer is in het overlijdensbericht van koning Leopold eene onnauwkeurigheid binnengeslopen, die wij ons haasten te herstellen Daar staat„Prins Albert heeft van het overlijden zyns VA DERS kennis gegeven. Dit moet zyn: van het overlijden zijns OOMS. Dit bleek trou wens reeds uit het levensoverzicht van Leopold, dat wij op het doodsbericht lieten volgen De Redactie,) It U8L A X 1>, Pest in Rusland Het Kannysehkam genaamde deel der Kirgizeusteppe in hot gouvernement Astrakan wordt officieel als door pest besmet verklaard Het heele Oeral gebied wordt door de ziekte bedreigd. Tweede Kamer. Zitting ran Vrijdag. Te midden der beraadslagingen over de Oorlogsbegrooting werd eene geheime vergadering (comité generaal) gehouden, waarna de voorzitter mededeelde, dat de kwestie der geschutsleverantien aan de Firma Krupp in handen is gesteld van eene Commissie, bestaande uit de hee- ren Van Vlijmen, Van Wassenaar, Van Karnebeek, Colijta en Thomson. Over die leverantiën werd in het openbaar debat o.a. gesproken door den heer Van den Berch van Heemstede, die .over Krupp's monopolie niet te best te spreken was. Na iaanneming van een reeks kleine ont werpen en de begrooting der landsdruk kerij! werd voortgezet het debat over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en lotta Garcia, in zijn droom kwam zij tot hem met haar, e-ogen, stralend van geluk en lachenden mond, zij dacht niet meer aan vergelding en wraak, maar haar ge- heele wezen ademde blijdschap. Na het ontbijt lachte en schetste hij met zijne huisjuffrouw; en toen hij het huis verliet, bracht hij het kleine meisje in de grootste verbazing, want als een over moedige schooljongen sprong hij over den emmer, dien zij naast zich had staan. Hij bekommerde er zich in 't geheel niet om, of ,die vrouw met de camée in de nabijheid op hem loerda; geen enkelen blik wierp ,hij| achter zich. En tooli wist hij heel zeker, dat zij op geringen afstand achter hem liep, en hij maakte opzettelijk een grooten omweg om haar lang te laten loapen. Eenige minuten over tienen stond hij voor de deur van barones van Ravendale en belde aan. Het was voorzeker een ongewoon vroeg uur voor een bezoek, maar hij werd gewacht, want het dienst meisje bracht hem terstond naar de ka mer van de vrouw des huizes, waar een heerlijk vuurtje in den haard brandde. „.Wat ter wereld beteekent toch al die geheimzinnigheid, doctor Hamilton?" vroeg zij onmiddellijk na de begroeting. „En dan wil men nog van mij, dat ik wel (over de jajdeeling hooger en middel baar .onderwijs. Na discussie is besloten tot den bouw van een nieuw academisch ziekenhuis te Leiden, waarvan de totaal-kosten op 5 millioen geraamd wordt. Zitting van Zaterdag. De begrooting van Binnenlandsche Za ken was het onderwerp der discussies. Tegenover het verlangen van sommige le den om de Hoogere Burgerscholen met 3-jarigen cursus om He zetten in H. B.. Scholen met 5-jarigen cursus stelde do minister een afwachten voor totdat het rapport der Ineenschakelingscommissie zou zijn bekend geworden. De Minister verklaarde veel te gevoe len voor het treffen van een wettelijke regeling om de buiten-gemeenten ivoor leerlingen, die een H. B. School elders bezoeken, te verplichten tot bijdrage in de schoolkosten, met mogelijkheid Van verhaal op de ouders. Hij! was er niet voor te vinden aan de. subsidie voor gemeentelijke Hooger Bur gerscholen de voorwaarde te verbinden van verplichte kosteloozë toelating van leerlingen. Het streven is om de werkzaamheden der Tweede Kamer zoodanig te regelen, dat de vergadering zoo mogelijk Donder dag tot nadere bijeenroeping uiteengaat. Het Haagsche Hof. In de plaats van de overleden leden van het Hof van Arbitrage te 's Graven- hage Von Pobjédonostef, Frisch, Von Moerawjef en Von Martens heeft de Czaar tot leden van het Hof benoemd: de le den van den Rijksraad Saboerof en Ta- gantsef; het lid van den raad van den minister van Buitenlandsche Zaken pro fessor baron Taube en den hoogleeraar te Moskou graaf Komarofsi. Een kranige kerel. Bij! de laatst gehouden examens M. O. is o-.a. voor Staatsinrichting geslaagd de heer A. Spruijt, brievenbesteller te Rot terdam. Hij! heeft slechts korten tijd on der leiding van een advocaat gestudeerd om zich daarna door 'zelfstudie alles bijl elkaar genomen had hij er twee jaar lang zijn vrije uren (aan opgeofferd tot het examen voor te bereiden. Wijk-bij-Duurstede In het district Wijfe bij Duurstede Zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, de heeren: H. C. Dresselhuys (lib.) en J. B<. L. G. C. baron de WijL kerslooth de Weerdesteyn (R.-K.). Kamerverkiezing Wijk-bij Duurstede. Men meldt ons: Woensdagavond, 22 December a.s., 's a- vonds half zeven, zullen te Polsbroeker- dam voor de |anti-rev. en R. Kath. kies- vereenigingen te Polsbroek' en Benschop in 't logement van den heer De Vos als sprekers voor de candidatuur-De Wijker. slooth .optreden de heeren N. Oosterbaan, lid der Tweede Kamer, met het onder- niet zal vragen, maar alleen zwijgen en gehoorzaam alles .doen, Wat men van mij verlangt, net alsof men met een kind te doen heeft't Is werkelijk afschuwelijk, dat zeg ik uIk ben, evenals alle Eva's dochters tamelijk, nieuwsgierig, en zelfs mijn man is niet naar zijn bureau gegaan, enkel om u. eerst eens te ontmoeten". Hamilton was juist voornemens, eenige verontschuldigingen te maken voor al de moeite en onrust, die hij teweegbracht, toen de baron binnenkwam. Beide heeren keniden elkander no^ niet. De jonge doctor wist alleen, dat Ravendale een zeer in vloedrijke betrekking .bekleedde. Hij liep1 dadelijk op Hamilton toe, bsod hem de hand, en zei„Geen verontschul digingen, waarde doctor! Je behoeft ons niet aan -elkander voor te stellen, mijn schat", liet hij er glimlachend tegen zijn vrouw op volgen, „want je hebt den laat sten tijd zooveel over doctor Hamilton gesproken, dat ik hem reeds als een vriend beschouw". „U is werkelijk al te vriendelijk" sta melde Hamilton, verrast door zooveel har telijkheid. „Ik vrees maar, dat ik mevrouw heel wat moeite en last veroorzaak". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1