Het geheimzinnige teeken. No. 148 Donderdag 16 December DM)9 Vijfde Jaargang. f E UH.LMOH 3EHNENLANP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur Reclameberktiten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Zij die zich met I Janu ari op ons blad abonneeren, ont vangen het tot genoemden datum gratis. Wijk bij Duurstede. Aardige menschen, die liberalen! Zoolang de anti-revolutionairen nog vasthielden aan het stellen van een eigen candidaat voor den opengevallen zetel te Vv ijk bij Duurstede, kwamen zij (de libera len) de Katholieken in het gevlij door af te geven op <Je „steilheid" en „hebzucht" der „Anti's". Nu de anti-revolutionairen besloten hebben den Katholieken candi daat^ te steunen, komen de liberalen de Anti s beklagen, Üat zij zich door de Room- schen ,opi iden kop laten zitten. Op die wijize, zoo denken de vrijzinnigen, snijdt het mes van twee kanten en wordt ons doel een wig te slaan in de coali tie, bereikt. Of echter deze liberale po litiek van: „verideel en heersch" de ge- wenschte vruchten zal afwerpen, staat nog te bezien. Curieus is het intusschen, dat niet al- lee'n de gewestelijke liberale pers, zoo- als b.v. „Het Utrechtsch Dagblad" die no bele^) politiek betracht, waar ook andero vrijzinnige organen b.v. de „Middelburg- sche Courant" aan dat spelletje ijverig meedoen. Of de coalitie den beeren liberalisten ook een doorn in het oog is UIT DE I'EHS. Het schiet niet op. Met instemming lezen wjj in „Het Huisgezin" Het zal dit jaar wel gaan als andere jaren en het zal wel zoo bljjven al wijzigt men het Reglement van Oide der Tweede Kamer nog tien keer. Tot Kerstmis blijft men met de begroo- tingsdebatten en wat men daartoe rekent Maar dan is men er nog niet af. Want naarmate men dichter bij Kerstmis komt zal men meer onderwerpen, die men bjj gebrek aan tijd niet de behoorlijke maat zou kunnen geven en in onze Kamer is een behoorlijke maat niet klein! gaan opzouten tot later. Als men na het Kerstreces terug komt, zal men daarover nog eens een extra langen boom opzetten. Dat verlokkend vooruitzicht geeft men reeds ten aanzien van de verzekeringswet- geving. Na Januari kunt ge daaraan uw hart ophalen, heeft de voorzitter gezegd, nu hebben we geen tijd. Heel de materie, de staatspensionneerisg incluis, kunt ge dan onder handen nemen. Naar aanleiding van wetsontwerpen, welke op die zaak betrekking hebben? vraagt men misschien. Volstrekt niet, het zal een louter acade misch debat zjjn. Een schermen in de lucht. Een uitwis seling van theorieën. Een polemiek voor de tribune. 23 Toen Hamilton zijn verhaal ten eide had gebracht, keek hij den chef der politie in bange verwachting aan. „Ik vrees, mijnbeer St. John, dat ik alles schrikkelijk duor elkander geworpen heb," voegde hij er verlegen bij. „Integndeel, docter Hamilton," antwoord de de ander kalm „Ik geloof, dat u inder daad eene ontdekking van 'fc grootste gewicht hebt gedaan. U heeft bij uwe nasporingen eene fout begaan, die een ervaren defectieve in ieder geval zou hebben vermeden ik bedoel, dat u van Macro polo regelrecht naar Cevanci is gegaan, terwijl u wist, dat zoowel de Griek als de vrouw u wantrouwde maar toch heeft die fout tot de beste resultaten geleid, want zonder die zou u dat onderhoud niet hebben beluisterd, waardoor we den sleutel tot de heele zaax in handen hebben." „U vindt dus dat mijne bemoeiingen inderdaad van nut kunnen zijn?" vroeg Hamilton in spanning. Zal daardoor ééa lid bekeerd, tot andere inzichten en overtuiging gebracht worden Natuurlijk niet. Zal de minister er wijzer door worden? Evenmin. Als de wetsontwerpen komen, begint men met frisschen moei opnieuw. Misschien reeds eerder. Bij de volgende Staat-begrooting, als men tijd heeft. Het oratorische verzekenngs-steekspel is dus volkomen overbodig? Volkomen overbodig. Het is louter tijd verlies. Eu dan klagen de heeren in de Kamer zelf dat men niet opschiet, dat een minister zoo weinig tot stand brengt. 't Is waarachtig geen wonder. B JE I2 O 1 De ziekte van Koning Leopold Omtrent de bedienii g van den Koning melden de bladen nog het volgendeDe bediening geschiedde op eigen verlangen van den koning, om even over drie. Ze werd verricht dour abbé Cooreman, deken van Laeken, die in allen eenvoud het zie- kenbusje onder zijn mantel droeg Het H Oliesel werd den koning toege diend in tegenwoordigheid van de leden der koninklijke familie, van den groot hofmaar schalk, den secretaris van deij koning en zijn intendant. De ziekte was tijdens de plechtigheid, zooals overigens geregeld, bij volle kennis. Om 4 uur verliet abbé Coo reman den lijder, spoedig door de leden van de koninklijke familie gevolgd, die voor zij weg gingen, den koning omhelsden. De gravin van Vlaanderen ondersteunde prinses Clementine. Ongeveer half vier waren prins Albert in de kleine generaals tenue en prinses Elisa beth, diep in r uw, gekomen Tijdens de bediening deed zich nog een incident voor, dat zeer onaangenaam aan deed. Buiten ging langs het paleis een muziekkorps, dat met vroolijke tonen een marsch speelde Men haastte zich om het korps te waarschuwen, dat toen onmiddellijk met spelen ophield. Het „Handelsblad van Antwerpen" zegt: De operatie is goed gelukt, maar de geneesheeren hebben de oorzaak der ver stopping niet gevonden. Men heefi nu een kunstmatig afvoerkanaal gemaakt. Er zijn twee stroomingen de eene pes simist, omdat men de oorzaak niet gevonden heeft, die vreest dat de noodlottige afloop onvermijdelijk is. En de'meer hoopvolle, die op het bulletijn van dezen morgend bouwt en wel niet eene genezing, doch eene verlenging van leven tegemoet ziet. Wat de dochters des Konings aangaat, ziehier het eenige juiste nieuws: prinses Clementine houdt hare zusters Louise en Stefanie op de hoogte van alles." M«n had n 1. verteld, dat er Maandag avond uit naam des Konings een telegram naar Boedapest was verzonden, prinses Louise naar Laeken toeroepende. Een later bericht aan het H. v. A hield Dinsdagmiddag in: „De koning onderstaat zeer wel de gevolgen der operatie". Naar de „Vingtiême Siècle" meldt, heeft de Paus openbare gebeden te Rome voor geschreven voor de genezing des konings. „Zeker", riep mijnheer St. John, „U heeft een spoor ontdekt en gevolgd, dat wij met de allergrootste inspanning niet konden vinden. Dat Garcia's dood het werk van een geheim genootschap was, wisten wij al dadelijk. En hoewel wij een paar malen hebben gemeend, de draad in handen te hebben, moet ik toch ronduit bekennen, dat zelfs de slimste beambten in deze raadselachtige zaak geen uitweg vonden." „Het doet mij veel genoegen, dat te h%oren," antwoordde Hamilton. „Maar ik zou nu meenen, dat we geen tijd t© verliezen hebben. Zouden wij niet vannacht nog de bende kunnen overrom pelen zonder dat zij er eerst de lucht van kregen?" „Neen", antwoordde de chef op vasten toon, „Ik heb nagedacht, terwijl u zat te vertellen. Het is nu bijna middernacht. Wij hebben de zekerheid niet, dat de lui nog bij elkander zijn. De politie mag in zulke gevallen niet te voorschijn komen, of zij moet zeker zijn van haar zaak Morgen nacht, wanneer die menschen, zooals u zeide, weer bijeenkomen, is 't immers nog nog vroeg genoeg." „Wanneer ten minste Macropolo en de vrouw niet nog meer verdenking gaan koesteren en zij het signaal van dringend Toen onlangs rar. Max benoemd is tot opvolger van den heer De Mot als burge meester van Brussel, hebben twee wet houders hun ontslag ingediend. De heer Lemonnier ging weg, omdat hij zich ge passeerd vond, de heer Grimard uit politieke overwegingen Deze is thans echter op zijn ontslag teruggekomen na de mededeeling van den burgemeester, dat er voortaan 2 socialistische wethouders zullen zijn, dank zij de gematigd liberale partij, die een wethouder szetel afstaat. De radikalen hou den den zetel vau Lemonnier, de gematigden beschikken over twee wethoudersplaatsen en de socialisten krijgen er twee De heer Lemonnier is nog niet op zijn besluit terug gekomen Hij zal eerst met zijn partijge- nooten overleggen. De Senaat heeft de nieuwe leger wet aangenomen met 71 tegen 22 stemmen. IT.1L IJK De „Osservatore" over het schrijven van den Paus. Naar aanleiding van den brief van Pius X over de Katholieke vakorganisatie (zie onder Sociale Berichten) schrijft de Maas bode „Het verheven woord van den stelen- houder van Jezus-Ohristus verkondigt nog eens met zijn allerhoogst gezag, waaraan alle katholieken onvoorwaardelijk ge hoorzaam moeten zijn, dat onze vereni gingen openlijk confessioneel moeten zijn en zich als zoodanig moeten vo Jidoen. Noch de wensch, het leleutal te vergrooten, noch het vooruitzicht op het verkrijgen van aan merkelijke voordeelen, noch andere derge lijke overwegingen mogen daarheen leiden, dat de banier des kruises zou neergedaald wordenjuist tot haar openlijken triomf zijn onze vereenigingen immers opgericht. En dat is och ook de bestaansgrond van de katholieke beweging. „Non erubesco Evangelium, ik schaam mij niet voor het Evangelie", zij nu zoo wel als vroeger en als altijd het wacht woord van alle katholieken, die nog van de verheven waardigheid huns geloofs en van de dringende noodzakelijkheid, het openlijk te belijden, doordrongen zijn. „Bij de groote karakterloosheid en het praalvertoon van Christus' vijanden en van de wereld zullen de Katholieken het woord van den Paus met des te grooter onder worpenheid en te oj.re?hter gehoorzaamheid volgen, en zonder twijfel zullen de eersten, die naar zijn vermauing luisteren, juist diegenen zijn, die de betreffende statuten wijziging voorgesteld hebben, daar erkend moet worden, dat zij zeer trouwe katho lieken zyn, vol ijver en door de beste be doelingen geleid. De heilige Vader stelt boven elk succes, hoe groot het ook moge zijn, de openlijke en uitdrukkelijke belijdenis van Chris; us, en alle katholieken zulleu boven iedere bijzondere overweging den roem en de eer verkiezen, hem op den eersten wenk oprecht en openlijk te mogen gehoorzamen". Tegenspraak. Dezer dagen namen wij een bericht 07er uit de „Perseverenza", waarin beweerd werd, gevaar, zooals zij dat uitdrukten, niet geven en de bende gevlogen isD „Zeer juistEn om dat te verhoeden, mag niet het minste gedaan worden, waar door hunne verdenking voedsel krijgt U zal direct zien, wat ik doen zal." Mijnheer St John drukte even op den knop van eone electrische schel. „Verzoek de heeren Scott en Jenkins dadelijk bij mij te komen", beval hij den binnen tredenden agent. Een paar minuten later stonden een paar mannen in burger- kleeding voor hen. „Wees zoo goed, doctor, eens duidelijk aan mijne mannen te vertellen, hoe de Italiaan Cevanci er uitzag toen hij bij u kwam", zei de chef. Hamilton deed hethij moest nog lachen bij de gedachte, toen hij Cevanci hielp zijn overjas uit te trekken, dat er zoo'n nietige kern uit zoo^n groote schaal te voorschijn kwam. „Hij droeg een donkere overjas, veel te groot voor hem, want hij reikte hem tot aan de kin dichtgeknoopt." „En wat voor een hoed „Een gewonen, zwarten, slappen hoed." „Mijnheer Jenkins zal ongeveer in grootte en gestalte met Cevanci overeenkomen, denk ik ik zag den Italiaan bij het gerechtelijk onderzoek, doctor!" dat er binnenkort een encycliek zou ver schijnen over de gebeurtenissen in Frankrijk. De „Croix" verneemt nu uit Rom<? dat dit bericht even onwaar is als dat over de reis van kardinaal Vannutelli. Op het Vaticaan, zegt men dat de Paus voldoende gesproken heeft, zoodat alle katholieken van goeden wil het konden begrijpen. De H- Vadc, zoo gaat de cor respondent verder, beveelt den katholieken aau zich rond hunne bisschoppen te scha ren, om vóór alles de gods 1 ienstige be langen te verdedigen. TUBKIIË. Volgens een bericht uit Fransche bron wordt naar de leverantie van het nieuwe berggeschut gedoDgen door twee Fran sche en twee Duifcsche firma's. De minister van oorlog heeft den Duitschen generaal Imhof benoemd tot voorzitter der commissie, die een keuze moet doen. De toestand in hot Bulgaarsche grensdistrict Nevrokop liet zich ernstig aanzien. Een Bulgaarsche onder wijzer heeft op het kerkplein een zeer op ruiende toespraak tot de verzamelde dorpe lingen gehouden, waarin hij hen aanspoorde tot het uitroepen van een omwenteling wegens het onrechtmatige optreden der regeering. Een Bulgaarsche deserteur heeft bij zijn verhoor gezegd, dat de Bulgaren voortdurend bezig zijn met hun grensposities te ver sterken. Volgens een bericht uit Konstantinopel zijn eergisteren te A d a n a 25 personen, die aan de moorden hadden deelgenomen, terechtgesteld. Staten-Generaai. Tweede Kamer. In de Maandag gehouden zitting werd door den voorzitter medegedeeld dat de regeering het wetsontwerp tot tarief«er- hooging met 30 procent heeft i n g e- trokken. Verder werd de behandeling der begroo ting van Waterstaat voortgezet en wel over de afdeeling posterijen. Van verschillende zijden werd aange drongen op lotsverbetering voor het lagere personeel bij de posterijen, telegrafie en telephonie. Minister Regout critiseerde de houding van den bond ..De Post" en beloofde over weging van verbetering der positie van de brievengaarders. De begrooting van Waterstaat werd aangenomen. Daarna was aan de orde de bespreking over de spoorwegen. Mr. Treub had het over de algemeene spoorwegpolitiek en zeide, alvorens zijne meeningen ten volle bloot te leggen, nog een jaar te zullen wachten op het rapport der Staatscommis sie, belast met het onderzoek naar den algemeenen spoorwegtoestand. „Ja, hij heeft zoowat dezelfde gestalte." „Dus, Jenkins," ging de chef voort, „maak, dat je er uitziet, zooals je zooeven hebt hooren beschrijven. Kom dan terug om verdere instructies te ontvangen. De man verliet het vertrek. „En gij, Scott, gaat met mij naar Cevanci's vroegeren winkel. Wie dien nu ook bezit, hij moet gewekt worden U zei, dat 'teen Engelschman was, docter?'" „Ja, volgens Cevanci ten minste." „Dus, docter Hamilton, u neemt Jenkins met u mee. Ga met hein langs denzelfden weg in huis terug, als toen ge het met Cevanci verliet U heeft toch den sleutel van den uitgang bij u „Zeker". „Goed. U heeft voorloopig verder niets te doen, dan Jenkins door de voordeur naar buiten te laten gaan en hem tot voer de huisdeur te begeleiden. Wensch hem dan luid, zoodat andere menschen, die toevallig op de straat zijn, het kunnen hooren: Goeden nacht 1 Het kan ook geen kwaad, als u daaibij heel luid „Cevanci" roept.,, „Ha ik begrijp het", mompelde Ha milton. „De man, die op post staat, zal vermoe delijk den gewaanden Cevanci tot diens vroegere woning volgen. Intusschen zullen De overige sprekers uitten verschillende wenschen naar verbetering. Zoo drong de heer Jansen (Maastricht) voor den zooveelsten keer aan op het spoedig leggen van dubbel spoor op do lijn Venlo—Maastricht, op verbetering van het station te Maastricht, klaagde hij over het treuzelen met de lijn Weert—Eindhoven en de onderhandelingen inzake de electri sche tramlijnen in Ijimburg's Zuiden. De heer V n Wichen bleef voor zijn district op verbetering der spoorwegtoestanden aandringen; de heer Treub vroeg dubbel spoor voor de lijn MeppelGroningen en opschieten met de tramlijnen HaagVoor burg en GoudaSchoonhoven, terwijl de heer Smeeuge de oude klachten over slechte aansluitingen van H. S en S. S. nog eens herleven deed en klaagde ever verbindingen OldenzaalMeppel - Leeuwarden en de last, die de scheepvaart ondervindt van het te langzaam openen en sluiten van spoor bruggen. In de avondzitting kritiseerde Mr. Troelstra in een lange maar weinig zeggende rede 's ministers beleid. O. a. kwam er in voor een loflied op de staking van 1903, die het begin van alle verbetering zou zijn en een zw rt- making van de groeps-vertegenwoordig ng In zake deze groeps vertegenwoordiging gaf de heer De Visser den heer Troel- s t r a eenige harde noten te kraken, door nog eens zeer duidelijk aan te tooi en dat de roodgotinte Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, na eerst op de groeps- vertegenwoordiging te hebben gescholden, haar thans misbruikt als aanhangsel, als een soort raad van advies van zich zelve De Minister moest dan ook, meende de Leidsche afgevaardigde, de groeps vertegen woordiging óf afschaffen, óf er voorzorgen, dat alle groepen van het personeel daarin de hun rechtmatig toekomende vertegen woordiging krijgen. Eerst vrij aat in den avond kwam de Minister aan het woord, om den heer Treub gerust te stellen, waar deze de vrees had geuit, dat de Minister niet bedacht zou zijn op een mogelijke over- eenkomstopzeggiug door de Spoorwegmaat schappijen. Voor ingrijpende wijziging van het Kon. Besluit van 1905 betreffende den dienst en rusttijden van het personeel bleek de Minister niet veel te gevoelen. Bij de Maatschappijen is een ernstig streven naar verbetering merkbaar en dat streven mag niet worden gedood door hardhandig in grijpen Naar de wenschen betreffende de dienst- voorwaarden (geregeld bij regiement van 1907) zal een ernstig onderzoek worden ingsteld; wel verklaarde Z.Exc. onmid dellijk, dat belangjjke wijzigingen in de loonen niet te wachten zijn. Tot het toestaan van beroep bjj onge vraagd eervol ontr lag en bij kleine straffen bleek de Minister niet over te halen. Zitting van Dinsdag. De heer Hubrecht bespiak de com" mercieele boekhoudiug op post-, telegraaf- eu telephoon-kautoren en dient een motie in, waarin de^wenscbelijkheid wordt uitge- wij de noodige maatregelen hebben geno men dat hij daar binnen kan komen. Op die wijze wordt de spion in zijn geloof versterkt, dat de man thuis is. En zij voelen zich dan gerust." „En wat moet ik doen vroeg Hamilton. „U gaat naar bed en doet voor 't overige, zooals u gewoen is. Spoedig na het ontbijt gaat u naar barounos van Ravendale Ik zal nog voor dien tijd die dame of haar echtgenoot een bezoek brengen ik ken hen van vroeger Men zal u daar verwachten. U moet daar zijn, wanneer het beeld ge bracht wordt Laat ook juffrouw Garcia daaibij tegenwoocdig zijn, zoodat Macropolo bemerken kan, dat men hare tegenwoordig heid aldaar volstrekt niet geheim zoekt te houden Doe verder al wat u kan, om den argwaan van den Griek te verdrijven, lk geloof zeker dat hij de dingen 's morgens zal brengen. Als hij weg is, breng dan den dag door zooals u wilt Wees vóór alles zoo natuurlijk mogelijk Persoonlijk gevaar heeft u wel niet te duchten, maar ik zal toch zorgen, dat u vooitdurend onder toe zicht der politie zijt „Ik verontrust mij niet," antwoordde Hamilton. (Wordt vervolgd..)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1