PELS ATK.AM UURWERKEN No. 146 Zaterdag 11 December 1909 Vijfde Jaargang. Dit nofflner bestaat kit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. a's hf, Malaria (Binnen- loofdpijn en Gebrek a buiten op de roode f0.75. Fabriek, Den Haaj te Goes bij L. la bij F. P. J. Bal. R -K. Jongensschool, 11V3— 12Vj uur. Pry's k en per deel. de Hoogmis nmildellijk na Ve-pers nmidJellijk na Vespers »ar aan de Pastorie Yj uur, '2 cent per deel onmiddelyk na Vespers nt per deel. R. K. Bewaarschool, d eiken Zondag en te Weleerw. Heer Baten- rijs per week en per r de a.s. Missie sorteering Rozenkransen, ailles, enz. enz. an bevelend, VAN KALMTHOUT, reukelmarkt, Goes. TONIC, het doel- iddel tegen nllezeuuw- gemeeue afgematheid, turasthecie, hoofdpijn, in de ooren, (-chuw- ngen, zenuwachiigen ïenheid, maagkiampen, oeilyk ophouden van ige uitputting, lende- Ie, langdurigen afgang, irustigen sLap vol ang, vapeurs in het zenuwaanvallen bij de de 'oeenen, gejaagd- rtraagde zaken, gevoel ie keel, vallende ziekte, gen van influenza. 1 .25, 6 flacons f 6.90. H. VAN AKEN, z a e t e en verder de Firma SCHULTE urgverder te Goes te Middelburg hjj DE bjj LÜITWIELER rezand hjj RAAS te OTTER te St. Anna- BURE. STRAAT. GOES. res yoor alle den BOERENSTAND SORTEERING tuwe donkere KEUZE ende prijzen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór halt' drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special# prjjs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De getrouwe lezing der z.g. neutrale persproducten verzwakt onze godsdienstige overtuiging, doet in onzen geest het juiste begrip van goed en kwaad verflauwen, kortom, de z.g. neutrale pers is als opium - zij bedwelmt OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Goes op Donderdag 9 December 1909 des namiddags te half vier ure. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden uitgezonderd de heer Risch. De volgende agenda werd den leden ter behandeling voorgelegd 1. Ingekomen stukken, n.l.Prov. Blad 110, betreffende toepassing van art. 4 2e lid der Drankwet; ld. 122 over behande ling van bezwaarschriften inzake aansla gen in den Hoofdelijlken Omslag; bericht aanneming benoeming regentesse wees huis xan mej. Ei. J. Rembgesidem. hoofd commissaris werkliedenvereeniging dhr. J. Donner; dankbetuiging van dhr. H. Oele voor zijn benoeming tot onderwijzer bij 't herhaliingsonderwijsverslag schouw van wegen en voetpaden; goedkeuring raads besluit tot af- en overschrijving van pos ten, begrooting 1909; beslissing gedep. staten op bezwaarschrift van J. van Ac ker tegen den aanslag Van den H. O.; goedkeuring schoolgeld kohieren school A en Meisjesschool; id. raadsbesluiten tot verleening van gratificatiën aan onder wijzers; proces verbaal van kasopneming op 4 Dec. j.l. Al deze stukken warden voor kennis geving aangenomen; terwijl 'n adres van J. J. v. Willigen en anderen houdende verzoek om plaatsing van een gaslantaarn over de Schipperswegeling naar B. en( W. wordt gerenvoyeerd. De beslissing van. Ged. Staten, aan gaande het verzoekschrift van J. van Acker geeft den heer Dekker aanleiding tot het vragen van inlichtingen aangaande het advies door B. en W. aan het Ge deputeerd College verstrekt. De voorzitter merkt hem op, dat Idit in de besloten vergadering, niet in de openbare thuis hoort. De heer Dekker meent echter in de openbare vergade ring te mogen vragen!, of B. en W. het wenschelijk achten, dat een college, in casu de raad, dat den aanslag doet, niet gehoord wordt door Ged. Staten omtrent het al of niet aaniwezig zijn van mo tieven om dien aanslag door Ged. Sta ten gewijzigd te doen worden. Spreker zou dit graag van B. en W.. te wetenl komen, immers z. i. kunnen B. en W. geen advies geven aan Ged. Staten dat indruischt tegen het advies van den raad. Wethouder v. d. Bout den heer Dek ker beantwoordende, zegt dat de heer Dekker zich van die advieskwestie eene verkeerde voorstelling maakt. De zaak is heel eenvoudig. Bij voorkomende re clames hooren B. en W. de bezwaren; van den reclamant in naam van Ged. Staten. B. en W. zijln dus de tusschen- persoon, die de bezwaren van den re clamant met de gronden waarop zij rus ten .aan Ged. Staten overbrengen. Daarna werden in behandeling geno men de navolgende punten der agenda: 2e. Verzoek van vereeniging „Het Volks huis" om subsidie; 3e. id. van de Ver eeniging „Vlissingen Vooruit" om adhaesie betuiging aan een adres betreffende aan. leg van een weg langs ,den Schelde- dam; 4e. Vaststelling 3e suppletoir ko hier hondenbelasting 1909; 5e Af- pn overschrijving van posten, ojp de begroo ting 19096e. Aanvragen om afschrijving en gedeeltelijke teruggaaf van hoofdelijken omslag en schoolgeld; 7e Verzoek Van F. Duijnhouwer ter verkrijging van ge meentegrond in erfpacht aan den West- havendijk tot opslagplaats van keieiv klinkers, enz.; 8e. Id. M. Buitendijk om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woningen aan den Poelweg V „weg naar de R. K. begraafplaats"; 9e ld. van Brus- ket e.a. om verbetering van de los- en; laadplaats aan de haven, tegenover de gasfabriek; 10, Id. van A. Jacobs om gedeeltelijke .ontheffing van. de voorschrif ten hem gegeven bijl Raadsbesluit van' 25 Mei 1909 inzake rioleeren van een sloot langs adressants bouwterrein aan de M. A. de Ruijterlaan en de P. HeinJ- straat; 11e Drinkwaterleiding „Zuid-Be- velanid"; 12e Verzoek van L Korstanje Cz., e.a. 'ter verkrijging van straatver lichting aan den straatweg naar Kloe- tinge; 13e Wijziging Gemeentebegroo- ting 1910; 14e Verzoek van W. J. M. Bitter, om overneming van de Prinses; Julianastraat door de gemeente; 15e ld. van J. Torbijn om overneming door de gemeente, in eigendom en onderhoud, van een strookje grond, gelegen, voor adres- sant's woning, wijk no. 62u; 16e Re clame tegen den aanslag in den H. 0.; '1e suppletoir kohier 1909. No. 2 gaf aanleiding tot gedachtenj- wisseling. De heer Van Schmidt, ofschoon erkennende, dat de gemeenten vele ver. eenigingen telt, die meenen recht op sub sidie te hebben, gelooft dat „Het Volks huis' 'als zijnde eene vereeniging om minvermogenden door het geven van cur sussen te ontwikkelen, eene uitzonde ring maakt en aanspraak heeft op een geringen steun.; f25 is toch niet te veel, zioodat hij voorstelt niet in te ,gaan op het praeadvies van B. en W. dat ver werping der subsidie behelst. De heer Van der Leeuw ziet in het Volkshuis de voortzetting van een vroe ger door onbaatzuchtige heeren aange rende poging om den kleinen burger op te leiden in de kennis van administra tie, boekhouden enz;, weshalve hij1 Ijs voor eene subsidie door de gemeente, die dan een officieel stempel van goed keuring op 'die vereeniging drukt. v De heer Hollmann valt de beide vorige sprekers bij en verklaart zich eveneenjs voor subsidie. De heer Dekker vindt dat drukken van een officieel cachet, door middel van deze subsidie, op het Volkshuis verkeerd. Hij zou liever zien, dat de cursussen waar over de heeren hier spreken uitgingen van vereenigingen, zooals er ïeeds in Mid delburg en Vlissingen bestaan, die aan spraak kunnen maken op financieelen steun van provincie en gemeente, b.v. van de vereeniging Handelsbelangen hier te Goes. De heer Van der Leeuw ziet in het Volkshuis een eersten stap in die rich ting en handhaaft zijn meening. Het voorstel van Von Schmidt: f25 subsidie aan het Volkshuis wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór stemden Kake- beeke, Hollmann, Van der Leeuw en Von Schmidt. Aan de orde is 't verzoek der vereeni ging „Vlissingen Vooruit" om adhaesie- betuiging aan haar adres tot verkrijging van een weg langs den Scheldedam. B. en W., hoezeer overtuigd van het groote voordeel van zulk 'n weg vermee- nen iniet gerechtigd te zijn steun te verlee- nen, alvorens de inzichten van den Raad te hebben vernomen, te meer dewijl de aanleg van 'zulk een weg groote geldelijke offers zou vorderen van de Provincie en de betrokken gemeenten. Adhaesie wordt verleend. Vastgesteld wordt het 3e suppletoir kohier hondenbelasting 1909 totaal f3; goedgekeurd worden een tweetal af- en overschrijvingen op de begrooting 1909. Aanvragen-om afschrijving en gedeelte lijke teruggaaf van H. 0. en schoolgeld worden toegestaan. Bij no. 7 ontspon zich wederom eene discussie. De kwestie was deze: F. Duijnhouwer v'raagt aan de West zijde van den havenldijk een strook ge meentegrond in erfpacht voor 25 jaar ter grootte van 150 c,A. om te gebrui ken als .opslagplaats voor keien, klinkers, enz. B. en W. adviseeren 't verzoek' toe te staan voor den tijd van 10 jaar en tegen den prijs van 15 cent per centiare; met bepaling dat het terrein moet wor den afgeheind met een stevig hekwerk, en het jaagpad langs het terrein min stens een breedte van 21/, meter moet behouden. De heer Dwm« nam het op voor Boone, die die weide indertijd van de gemeente pachtte, daarvan reeds een stuk moest afstaan aan Stokman, van wien hij nimmer eenige schadeloosstelling ont ving, en nu wederom een stuk zou moe ten afstaan aan Duijinhouwer, die niet zijn af en aanvoer van keien de weide allesbehalve heter zou maken. Spreker vindt dit onbehoorlijk' en zou B. en W. in overweging willen geven of Duijnhou wer niet te bewegen zou zijn een ter rein hij' Roosjeshof, waai' hij nu reed£ zijne keien opstapelt te huren. De heer Pilaar zegt de rede van den heer Donner met verbazing te hebben,' aangehoord. Immers 't ligt geheel aan.' Boone zelf, indien hij schade lijdt. Duijn houwer heeft zich met Boone te verstaan, alvorens hiji recht op 'het stuk wëi heeft; dat staat duidelijk in het contract. Als Duijnhouwer geen schadevergoeding geeft, hoeft Boone hem het stuk grond niet te geven. De heer Hollmann hoopt dat ook jn dit pachtcontract de bepaling is opge nomen, dat de gemeente haar recht be houdt om steeds den gepachten ,gronfi> zoo fioodig, voor zich op te eischen. De heer Van der Putte merkt op, dat op deze bezwarende conditie niemand zal willen pachten, daar hjj dan met zijn onkosten voor houwen etc. in groote, onzekerheid komt. De heer Hollmann repliceert, dat het hier geen bouwen betreft, maar alleen 't maken van een heining rondom de op slagplaats voor 'keien. Over deze bepa ling wordt verder gediscussieerd en ten laatste inzage verlangd van het contract. Na voorlezing van het pachtcontract met Boone wordt door B. en W. op ver zoek van dhr. Hollmann toegezegd dat in het. erfpachtcontract met Duijnhouwer de bepaling zal worden opgenomen, dat B. en W. wanneer plaatselijk of algemeen belang het meebrengt ten allen tijfcle het recht van opzegging der erfpacht zich voorbehouden. Daarna wordt het voorstel van B. en W. (inwilliging van het verzoek) aange nomen. Ook het verzoek van M. Buitendijk (zie punt 8) wordt ingewilligd door den raad, altijd onder voorwaarde van behoorlijke rioleering. Het request van BruSket inzake ver betering -der los. en laadplaats aan de haven hij de gasfabriek deed de sluizen der welsprekendheid wederom opengaan. Allereerst opende de heer Van der Leeuw de discussies met een kritiek op het baggeren, dat zi.i. zoo ondoelmatig geschiedde, dat het voor de gemeente zeer duur uitkwam. Hiji wenschte dat werk te zien aanbesteed per kubiekeni Meter. B. en W. beloofden klit voorstel in over weging te zullen nemen. De heer Dekker vraagt den voorzitter of kle steiger, die nu zal worden gebouwd en die volgens teekening over den kant komt, de vaart nog niet smaller- maakt. De Voorzitter antwoordt hem dat juist het tegendeel waar is. Wijl vlak voor den nieuwen steiger wordt gebaggerd, zal juist het schip dichter aan den wal kun nen komen dan vroeger. De heer Temperman illustreert dit met de opmerking, dat de steiger in dezelfde lijn komt te liggen als de losplaats aan de gasfabriek. De heer Kakebeeke drong aan op den bouw van twee steigers. I>e hachelijke toestanden bij het lossen en ook de profijten die de havenbeweging aan de gemeente oplevert f900) wetdgen z.i. voldoende de uitgave van f 80 voor een steiger. De heer Dekker vraagt of het daarbij wel blijven zal in niog later weer niet met een af en overschrijving zullen ge plaagd worden. I>e voorzitter stelt den, heer Dekker gerust. Ook de Wethouders en wiet name De Witt Hamer verzekeren, dat kle oorspronkelijke raming, behoudens, geheel onvoorziene gevallen, niet zal overschreden worden. Ook merkte de voorzitter op, dat het te verrichten bag- gerwerk het gewone baggerwerk betreft, dat klaar ieder jaar wordt uitgevoerd. Punt 9 der agenda wordt daarop aangenomen en de algeheeie verbetering der haven wegens te hooge k'osten f1400) voor- loopig op bovenvermelde wijze opgelost. Het verzoek van A. Jacobs, (zie punt 10) wordt op advjes van B. en W. ver worpen, aangezien adressant reeds meer malen blijk gaf weinig standvastig te zijd ten aanzien van door hem gemaakte plannen, en zijn uitlatingen daaromtrent steeds een twijfelachtigen indruk maken, terwijl er bovendien geen enkel motief bestaat om verder van het vroeger door den Raad genomen besluit af te wijken. Met het oog op de groote financieele verplichtingen (f 280.000) die de ge meente Goes op zich ineemt, wanneer zij deelneemt in het door het Comité voor de Waterleiding op Zuid-Beveland medegedeelde plannen, verplichtingen, die, bijaldien de verwachtingen welke het Co mité van de op te richten Waterleiding 'koestert, avond of morgen zouden be schaamd worden, tot een financieele ramp voor de gemeente Goes zouden leideii, stelde de heer Fransen v. d. Putte bij de behandeling van punt 11 der agenda voor, om zich goed af te vragen, wat behelst de rijfesteun, die is toegezegd aan het comité, en onder voorwaarde waar van de vertegenwoordigers der gemeente zich bereid verklaarden aan de (volgens de door het comité ontworpen plannen), oprichting der waterleiding te zullen medewerken. Zonder iets aan de formule van aansluiting te willen veranderen zou de spreker' gaarne een paar voorstellen onder de oogen van het comité gebracht zien, die neerkomen op het verkrijgen van een vaste subsidie. Een renteloos voorschot bevalt hem niet. Dat moet toch eens worden teruggegeven. De heer Pi laar achtte het heter' daarmede te wach ten tot de nadere beraadslagingen, flie hier ongetwijfeld nog aan de orde zul len komen wanneer wij weten, wat men in Den Haag zal doen, hetgeen nu nog zwevend is en verborgen achter de vage termen van den kanselarijstijl. Dhr. Dekker zegt meer 'heil te verwach ten van 'n renteloos voorschot en daarin 'n voldoenden steun van rijkswege te zien, een steun trouwens, die meer en meer de plaats der subsidies gaat innemien|. Trouwens als men absoluut geen risico voor een hoogst nuttig werk als deze waterleiding wil wagen, dan kan ieder een het aannemen. Eene waterleiding moet toch de gemeente iets waard zijn. De heer Donner vreest eveneens dat de gemeente in de toekomst op zware lasten z'al jcomen te staan, indien zij niet intijds voor dergelijke waarborgen zorgt. Het onmiddellijk nut van een water leiding heeft hij niet ingezien en dit is nog zijh standpunt. In ieder geval is hij het met den heer v. d. Putte eens. De heer De Witt Hamer vindt ook dat de waterleiding de gemeente iets waard moet zijn, doch de gemeente mag piet- zijn blootgesteld aan de risico eener som van schier drie ton. Dan zou haar in derdaad dreigen wat de heer Van der Putte noemde een financieele ramp. De heer Van der Putte repliceerend lichtte Inog eens zijn voorstel toe en stelde in het licht dat het hem' alleen te doen! is, dat het comité zoo volledig mogelijk' de inzichten en bezwaren dezer verga dering kenne. De 'heer Pilaar stelde voor een afschrift der notulen dezer vergadering aan het comité te doen toekomen. De heer Hollmann was zoo beleefd het verslag der heeren journalisten daarvoor ruimschoots voldoende te achten, doch vond de voorzitter zulks minder officieel. De heer 'Dekker bleef zich verzetten, tegen de toevoeging aan het advies aan het comité 'zooals de heer v. d. Putte dat had opgesteld met zijn eisch om subsidie. Tenslotte behaalde het voorstel Pilaar de overwinning en werd aldus besloten. Punt 12 behelste het volgende: J. Korstanje e.a. verzoeken, straatver lichting aan den straatweg naar Kloe- tinge. B. en. W. adviseeren afwijkend te beschikken, de gasoommissie meent 'dat voor haar geen enkele reden bestaat om op het verzoek in te gaan; aanleg zjou volgens B. en W. te duur zijln. ,daar men o.a. onder den spoorweg zou moeten|. Ook petroleumverlichting zou te duur zijn in verband met de weinige woningen), en 't gaat ook niet aan, maar dadelijk lantarens te gaan plaatsen voor enkele menschen die goedvinden op grooten af stand buiten de stad te gaan wonen. De heer Dekker vond deze redactie een beetje bits. De voorzitter verzeker de echter dat het in allen gevalle niet bits bedoeld was. De heer Dekker drong aan op het plaat sen van een petroleum,la,ntaa:rn. De voor zitter wees op de kosten. Doch ook da heer Van de Putte vond, dat de, bewo ners, waar zij zich ook vestigen, recht hebben op straatverlichting. Na eene op merking vaat Iden heer v. d. Leeuw wordt besloten met het gemeentebestuur van Kloetinge, wien een gedeelte van jlen weg toebehoort in onderhandeling te tre den om samen daar straatverlichting in te voeren en het adres aan te houden tot eene volgende vergadering. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van W. J. M. Bitter stellen, B. en W. voor, de Prinses Julianastraat ter breedte van '6 Meter, benevens de riolee ring, in eigendom en onderhond over te nemen. N. a. v. een dergelijk verzoek van J. Torbija stellen B. en Wi. voor over te nemen een strook grond groot ongeveer 25 c.A. voor 't winkelhuis van adres) sant in de M. Smatlegangebuurt. Beide voorstellen aangenomen. B. en W. worden als nog gemachtigd tot het rooien en verkoopen van een boom op den 's H. Hendrikskinderendijk. Deze boom dreigt te vallen en wordt al. zoo gevaarlijk voor de omgeving. Bij de rondvraag bepleitte de heer Dek. ker, daarin ondersteund door den heer Temperman o-m voorziening in den wan hopig slechten toestand van het plant soentje tyisschen Korte Nieuwslraat en Oostsingei,, den Oostsingel en aangren zende wegen. Hij noodigde de heeren ge meenteraadsleden uit om, zelfs met over.' schoenen aan, eens bij hem te Jromen.' theedrinken, dan zouden zij zien wat een fijne straatweg die Oostsingel was. De voorzitter beloofde verbetering, zoo- dra de financiën het zouden toelaten. Op de begroeting 1910 was reeds een post aangebracht voor 2 zinkputjes in het plantsoentje. De heer Van der Leeuw beval kolen gruis aan, puike waar! 5 cent 't mudl Dit werd echter niet goed bev.onden, daar het zwart afgeeft en aanleiding is tot veel klachten. Daarna sloot de voorzitter de openbare, vergadering. ONZE VROEDE VADEREN. Goes. De beraadslagingen onzer gemeente lijke vertegenwoordigers stond heden in het teeken van het seizoen water en modder. Zij trokken de vetleeren laarzen aan om te gaan baggeren in de haven en steigers te bouwen voor de schepeD, om zich daarna onledig te houden met de besprekingen over het cadeau dat met behulp der gemeenten aan Zuid Beveland btaat geschonken te wor den de waterleiding. Nu bleken de ge meenteraadsleden inderdaad met „vroed beleid" bezield. Hoe geestdriftig toch men ook gestemd zjj voor de weldaden van eene waterleiding, hoe aanlokkelijk de projecten van zulk eene waterleiding er ook uitzien, hoe waarschjjnljjk het ook moge zjjn, dut die onderneming op succes kan rekenen, toch is het voor de gemeente, die aan die onderneming deelneemt, een eerste plicht te zorgen, dat zjj niet meer risico op de schouders neemt, dan de draagkracht der gemeente toelaat en mag zjj de noodige waar borgen eischnn, om voor een financieele ramp in Je toekomst gevrijwaard to zijn. Dit bljjft waar, ook al moge men van opinie verschillen omtrent de meerdere voortreffe lijkheid van eene subsidie dan wel van een renteloos voorschot en daarom deed de heer Fransen van de Putte wat der vroede vaderen plicht is, door te verlangen, dat aan het comité voor de waterleiding met het besluit der gemeente Goes tot toetreding in de onderneming (onder de bekende voor waarden) tevens het relaas der beraadsla gingen over deze kwestie, in den Raad gehouden, zal worden overgelegd, opdat het comité in het licht dier beraadsla gingen, zulk een oplossing voor kwestie zal weten te vinden, dat de financieele deel name der gemeente in de waterleiding nim mer zal leiden tot een financieele „débacle". Verder leverde de agenda weinig op om het vuur der discussiën te doen opvlammen, alles ging zeer gemoedelijk zijn gang en eindigde zelfs u,et eene gemoedelijk invi tatie van den heer Dekker, waarbij de heele raad op theevisite wordt verwacht, om dan tevens den treurigen toestand van een deel van den Oostsingel te constateeren, hetgeen wellicht weer stof kan geven tot veel „verba et voces" voor eene volgende raadszitting. Argus II.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1