Sociale Berichten. UIT ZEELAND. De Minister van Financiën, aaüwoorddie dat die herziening in can vergevorderden staat van voorbereiding verkeert. lie Minister bracht in hol ontwerp nog een wijziging aan ten aanzien der na vordering, gelijk deze door den Bond van Likeurstokers is giewensc.ht. Itet wetsontwerp wordt daarna aange nomen met 42 tegen 32. Die stemming! was links tegen rechts. Alleen de heer v. Karnebeek stemide met rechts voor. In de avondvergadering werd het aan nemen van vi ijbiljetten op de spoorwegen door ide ministers, aan eene scherpe cri- tiek onderworpen door Ie hoeren Mar- ehanl O. Van Nispen, Lobman en alnl deren en door minister Regout verdedigt. Een lamiendement van het socialistisch Kamerlid Duijs, om de uitgaven voor rid derorden te brengen van 8000 op f4000 werd verworpen met 55 tegen 5 stemmen. De minister van BuitenianÜsche Za ken kwam daarnfi aan het woord. Zijne onderbroken rede zette hij Dinsdag voort. 11ij; gaf een overzicht van onze buiten-- landsche staatkunde, gaf uitleg van de zaak van Heeekeren van Kei. De socia listische afgevaardigde Hugenho-ltz zag zijn amendement om verhooging van sa laris aan onzen gezant te Peking niieit toe te staan, met 58 tegen 9 stemmen duikelen. Besloten werd onzen landbouwvertegen- woordigers te (Londen te geven den naam van landbouwagent en niet dien van at taché), op aandringen van den heer Van Karnebeek. Een amendement om te schrappen den post van f 600 als tegemoetkoming in de kosten van nationale feestvieringen door onzen consul in Pretoria, op voor-stel van den heer Hubrecht, werd aaogeno men. Nadat nog waren goedgekeurd het han- delstractaat tusschen Nederland en Zwe den van 15 Dec. 1908 en het handels- en scheepvaartverdrag tusschen Neder land en Montenegro van 8 December 1908, werd aangevangen met de Justitiebegroo- ting. Eerste spreker was hier de heer Snoeck Ilenkiemans, die voor de kin lier-wetten het woord voerde. Niet beden (Woensdag) doch Donder dagavond a.s. zal avondzitting worden: gehouden en dan begonnen worden met Marine. De verkiezing voor eien lid van die Tweede Kamer 'in het. kiesdistrict Wijk bij1 Duurstede, noodig geworden door bet overlijden van mr. N. de Ridder, zal plaats hebben oil Vrijdag 17 December, de stem ming zoo noodig, op Donderdag 30 De cember, ien de herstemming zoo noodig op Dinsdag 11 Januari. Naar wij vernemen, heeft de Maandag avond gehouden ledenvergadering van de anti-revolutionaire kiesveraeniging Ne derland en Oranje in district II, Ie Am sterdam, op voorstel van bet bestuur, besloten, een schrijven tot <lr. Kuyper te richten, waarin zij hare innige Ver knochtheid aan den leider in deze voor hem zoo moeilijke dagen uitspreekt. (N. R. Ct.) (Ingezonden.) De Installatie van den ZeerEerw Heer van der Aa als Geest Adv. van de Afd. Vlissingen van den Ned R K. Volksbond op Zondag 28 November 1909 Onder de blijde en opgewekte tonen van „St. Caecilia", traden de Zeereerw. lieer Pastoor en de Weleerw. heer Pieteirse hel gewone vergaderlokaal binnen. Nadat de Eerw. heeren aan de Bestuurs tafel hadden plaats genomen, betrad de voorzitter het podium, om zooals hij zeide, in dit gewichtig en plechtig uur in 'tbij- zonider den Zeereerw. heer Pastoor en den heer Smit Centraal President welkom te heeten. Hij richtte zich nu in de eerste plaats tot onzen Zeereerw. Herder en herinnerde daarbij aan de woorden, die spreker na de plechtige installatie door den Hoog- eerw. Heken, tot zijn Eorw. had gespro ken, waarbij hij o. m. de wensch had uit gesproken, dat het Zijn Doorl. Iloogwaar- digh. Mgr. Gallier moge behagen, de plaats, die de Zeereerw. heer Hunting, z.g. als Geest. Adv. voor onze vereeniging innam, spoedig te doen vervullen. En thans, zeide spreker, zijn we te samen gekomen, om U, Zeereerw. heer Pastoor, als Geest. Adv. van ,onze Ver- eeniging te in stal le eren. Wij verheugen en verblijden ons, dat Zijn Doorl. Hoogw. zóó spoedig aan ons nederig verzoek beeft willen voldoen. Wij spreken tevens de hoop en he.t ver-trouwen uit, dat U ons in alle gewichtige aangelegenheden zult willen helpen en wij door uwe wenken en raadgevingen voorgelicht, met U mogen samenwerken tot grooteren bloei van onze afdeeling. Vervolgens sprak de voorzittel' enkele woorden tot den heer Smit, om hem te bedanken voor de moeite, die hij zich getroost heeft, om in dit seizoen de groote reis te maken, om deze installatie zelf te kunnen verrichten. Na den alouden groet „Geloofd zij Jezus Chr." opende de voorzitter nu de verga dering met het gewone gebed. Hierna las de Secretaris de notulen der laatste Alg. Verg. en dip der f eestverga dering voor, die na een kleine opmer king werden goedgekeurd. Voor afwisseling gaf „St. Caecilia." een nummer ten beste, waarna de Centrale President het woord bekwam. Hij wijdde allereerst een wooid van eer biedige hulde aan de nagedachtenis van den overleden Adviseur, en zeide verder, dat Mgr. Callier de Afd. echter niet als een weeze had achtergelaten, maar haar in den persoon van den nieuwen Pastoor eenen anderen Geest. Adv. had geschon ken. Het was hem als oud-VIissinger een groot genoegen, deze plechtige installatie zelf te komen verrichten en hij kon zich best begrijpen dat 'I Bestuur hoewel liet thans in den Advent is aan deze ver gadering een eenigszins feestelijk aanzien had gegeven. Ofschoon, sprak hij verder, het welken en streven van den Bond geen geheim is, meende hij toch het. hostie te doen, naai aanleiding van eenige vragen aan zijn Eerw., een duidelijk beeld van den Bom I te geven. Hij handelde alsnu in 't kort deze 4 vragen 1Wat is de Bond 2. Wat is het doel van den Bond 3. Hoe tracht de Bond zijn doel Ie be reiken 4. Draagt het werken en streven van den Bond de goedkeuring van het hoogst Kerkelijk gezag? In verband met de 4do vraag wees hij op den plicht van dankbaarheid, die alle Bondsleden daarom verschuldigd zijn aan Mgr. Bottemanne z.g. en aan Mgr. Callier, voor hun krachtdadigen steun yan den Bond en ook zoovele Geestelijke Advi seurs, waarbij spa*, in 't hijzonder de oud Ylissingsche Adviseurs herdacht. Hierna feliciteerde spr. den Zeereerw. heer Pastoor met zijne benoeming als Geest. Adv. namens het Cenlr. Bestuur en sprak den wensch uit, om gelijk hij zeide, de Voorz. zoo schoon had gezegd: „dat het zijn Eerw. moge gegeven zijn met het Bestuur samen te werken voor God en Kerk, Vorstin en Land. Doch voor spreker wenschte.te eindigen, meende hij zijn Eerw. ook niet te moeten verzwijgen, dat hij ook zeker niet als Geest. Adv. van laster en verdachtmakin gen zou verschoond blijven. Hij hoopte echter, dat dil voor hom slechts een aan sporing moge zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Met een „lang leve de nieuwe Adv.", eindigde spreker deze toespraak. Ten slotte meende spreker .zoowel hel Bestuur eni de leden aan t? sporen steeds in broederlijke eensgezindheid samen te werken en den leden wees hij erop het niet genoeg te vinden alleen zich als lid te laten inschrijven, maar door getrouw v erg ad erbez oek „flinke leden" (e zijn. Onder applaus en fanfares verliet spr. het podium. Hierna vroeg de nieuwe Adv. het woo; J, daar hij het zich tot een een-plicht re kende in 't bijzonder den voorzitter era den Centr. voorzitter voor hunne welge meende woorden te bedanken. Hij be loofde de vereeniging zooveel in zijn ver mogen was te steunen en zeide in '1 ge heel niet pessimistisch gestemd te zijn over den slechten tijd, zooals velen den tegenwoordigen tijd noemen. Hij noemde onzen tijd een mooien tijd, daar de he vige strijd) zooveel „sohoone daden" voort brengt. Hij hoopte met het Bestuur en de leden' samen te werken naar 's Pausen woord: „Alles herstellen in Christus", en aldus te arbeiden voor heel het volk van Vlissingen. De voorzitter- betrad nu nogmaals hel podium om in 't bijzonder den Centr. Pres. te bedanken voor zijn schoonc woorden, den Geestelijken Adviseur voor zijne be loofde medewerking en de in groote getale aanwezige leden en donateurs, waarna de vergadering met het gewone gebed werd gesloten. Op verzoek van den Centr. Pres. wer! voor het uiteengaan hel „Wien N'èrlands Bloed" gezongen. Joh. S. Buising. Tramplannen in Zeeland. Een groot deel van Zeeland is door zijn eigenaardige ligging nog steeds bijna ge heel van goede verbindingen ,met andere deelen van het land verstoken. Thans schijnt er echter verandering in dezen toestand te zullen komen. Aan alle kanten rijzen plannen op of zijn zij reeds gedeel telijk in uitvoering. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal de stoomtramwegmaatschappiji Breskens Makleghem haar net uitbreiden ,met een zijtak Oostburg- ZuidzandeCadzand, terwijl een nieuwe onderneming een elec- trische tram KnockeBreskens zal ex- ploiteeren. Voor deze beide lijnen gaven de Provinciale Staten in haar najaa.rszil- ting een renteloos voorschot. In het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt thans kapitaal hij elkan der gebracht voor stoomtramwegen Philip pineSas van GentDrie Schouwen Nederiandsche Grens in de richting Moer- beke; HoofdplaatPyramide en Philip pineHoekTer NeuzenZaamslag. Op Zuid-Beveland zal ook in de komen de jaren heel waf verbetering kunnen wor den aangebracht in liet verkeer, zooals wij onlangs in dit blad vermeldden. Ten slotte mag zeker niet onvermeld blijven de groole verbetering, die in de verbinding tusschen de twee grootst;' ste den der provincie zal ontstaan, doordat de stoomtram Vlissingen—Middelburg in eene electrische wordt veranderd. ,Aan deze verandering wondt hard gewerkt en reeds staan de noodige palen, terwijl over een gedeelte reeds de electriscbe draa l gespannen is. Ook aan den bouw van de centrale wordt met kracht gearbeid. Goes In de kiosk van dhr. A. A. Somcr staande op de Groote Markt is Zondagnacht ingebroken. Door he! in slaan van een ruit is de jeugdige inbre ker in ide kiosk gekropen en heeft hij voor ongeveer f 5 aan sigaretten, eifz. ontvreemd. De politie heeft hem giste renavond gevonden. Het 'is le 12.jarige Zw. De trek naar Amerika blijft nog altijd zeer grool. Vrijdag vertrekken van hier wederom drie gezinnen naar «Ie nieuwe wereld om daar hun geluk te beproeven. Van. lw.ee gezinnen zijin reoas voor eenige maanden de kostwinnois vooruit gegaan. Hedenavond zal alhier het Muziek- gezelschap „Euphonia" een se ren ad. brengen aan het echtpaar J., dat vandaag 50 jaren getrouwd is. De heer ter Haar, Leeraar aan de Hijkslandbouwwinterschool alhier, heeft thans op van hooger hand gedaan verzoek den datum van zijin ontslag verschoven van 1 Jan. tol hel einde van den loo penden cursus. Het onderwijn in de zuivelbereiding zal worden overgenomen door den heer Zwagerman, zuivelconsulent te Middel- huig, daartoe hij Min. beschikking aani- gewezen. De benoeming van don leeraar die onderwijn zal geven in de andere! vakken, door den heer ter Haar gelo. ceerd, geschiedt later. (Deze meJedeeling geldt ter verduide lijking van het officieel© bericht, dal aanleiding kan geven tot misverstand.) De laatste „toondag" werd «loor vrij1 goed weder begunstigd en het was dan ook ge zeil g druk in Z.-Bevelani 1 s hoofdstede. Vooral de landelijke be vol king was flink vertegenwoordigd en maakte druk gebruik van de verschillen de vermakelijkheden. De heide carou sels trokk ui een massa volks, maar ook de andere tenten balden niet over be zoek te klagen. Tot laat in dien nacht klonken de bekende l ederen van J1(J bloempje op de heide het „ringelrij'cn enz. langs de stralen, ja zoo vroeg waren onze hoertjes al in de feeststemming!, dat zoowaar 0111 vier uur op de markt, een boer uit pure vreugd een dame, die met een gezelschap stond le praten, mei zijn bombazijnen armen wilde omvade men. De dame was echter, begrijpelijker wijze, van deze bewijzen van broeder lijkheid niet gediend en wist, hoewel ter nauwernood, aan deze BevelanJsche om helzing te ontkomen. Thans zijn de ten ten groolendeels weggebroken en belmo ren de toondagen van 1909 weer tol het verledene Middelburg. Bij de Zaterdag ,j.l. alhier gehouden verloting van mosselbankan in de Westerschelde werd door de schippers te Bruinisse, naar men ons van daar meldt, menige bank geloot. Dit komt bij de thans h©erschende malaise in den mos- selhandel verschillende huisgezinnen ten goede. Door meer dan een schipper werd van I' 100 tot f350 getrokken. (M. C.) De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" heeft, gisterenavond een uit voering gegeven van het heerlijk oiatofrium „Die Schöpfung", voor koor, soli en orkest van den grooten componist Joseph Haydn. De Concertzaal was geheel gevuld met een uitgelezen schare belangstellenden, die volop hebben genoten van de prach tige uitvoering van dil kunstgewrocht. Onder de bezielend? leiding van den directeur, den heer Joh. Cleuver, staat deze zangvereeniging op een hoogte, die terecht algemeen genoemd wordl. Alles werkte mede om dit heerlijk con cert zoo uitstekend te doen slagen en iedereen zal zeker de aangenaamste her inneringen hebben medegenomen van (le zen prachtigen muziekavond. Vlissingen. Dijst van de aan het postkan toor alhier gedurende de 2? helft der maand November 1909 ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 'j. H. Mickle, Rotterdam; Alfred Cras ser, Abergwynfi\V. A. Barton, Rodoliffe an Trent; Wm. Long, Barry; A. King, BnsingslakeJ. (talis. Blaxwich; miss E. Whiting, Bruxel'lesA. Caplin, Chelms ford; A. Morrison, Kdinfield; Jos. Hodson. Liverpool; S, Allearn, S. A. Harty, A. Aarons, .1. Broome, H. S. Pösgate, H. Y\ it- son, N. French, (1. Pooper, allen te Lon den'; G. King, Nottingham; E. Gates, New Mealden; F. L. Ransoid, Preston; E. Hooper, PlumsteadJ. Mallin, .Rotherham nvr Rolls, Swindod; E. .1. Varden, Wal worth; J. F. Hawkins, Felixtowe; Carl König, Hamburg; H. Reynolds, H. P. Par kinson, beiden te Leicester; H. Fattier, Ostende; H. EerreTS (2) .Wolverhampton. Nota. Aan (le afzenders wordt aanbevo len hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- beid kunnen teruggegeven worden. (VI. Crt.) De dagmailboot „Engeland" is naar Rotterdam vertrokken teneinde in het droogdok aldaar gerepareerd te worden. Niet minder dan drie gezelschappen Lilliputters zijn gisterenavond met de mailtreinen aangekomen, welk? met de mailboot de reis naar Engeland voort zetten. Do dwergen hadden veel bekijks. Volgens mededc.'liiig van d«.in inspec teur van het loodswezen in hot. 6e district is de stompe Ion no. 52 op (le 'Schelde vervangen door een lichtboei, toonende een rood vast licht niet verduisteringen, elke 10 seconden zichtbaar gedurende 3 seconden. De Engelsche sleepboot „Lady Crun- dall" van Dover aangekomen, is hier binnengekomen met averij aan dmachi nes. Voor het examen voor' het vooiioopig diploma van machinist is geslaagd «Je heer M. llijlaard alhier. Aan den kapitein V. Repelius alhier is toestemming verleend om met ingang van 6 December het onderscheidingsl v- ken voor 20 jaren dienst als officier te dragen. Een honderdjarige. Op liet. vriendelijk Walcihersche dorp S o u 1) ii rg, gelegen tusschen Mid Iclburg en Vlissingen, wordt lieden (Woensdag) en zeldzaam feest herdacht. De oudste inwoonster, de weduwe Johanna Dom- misse-Bosscbaert, heter bekend als „Ou le Janna", viert heden harem lOOsten ge boortedag. Ofschoon de herdenking van dit feest grootendeels in huis lijken kring plaats heeft, waar alle kinderen, k! 'in land eren, achter kleinkinderen en achter achterkleinkinderen zich rond het licha melijk krasse, doch geestelijk zwakke oinlje hebben vcreenigd, wilden toch ook de gemeenteiiaren zich niet onbetuigd laten. Door eene commissie uit do ingezetenen is een som geld bij elkaar gebracht om (le jubilaresse in staat te stellen den (lag feestelijk te vieren. Voor de woning van de 130-jarige is een eerepoort opgericht en hedenavond brengt het fanfaregezel- schap haar een serenade. Dat van vele zijden felicitaties en ge schenken ontvangen werden, behoeft nau welijks vermelding. Zierikree Het bietenvervoer per tram zal vermoedelijk over hoogstens vier we ken afgeloopen zijn. Het ongunstige na jaarsweer zal du,s een vertraging van on geveer twee weken tengevolge hebben, voor zoovel' lief Schouwen en ÏXiiveland betreft. Maandagmiddag geraakte een wagen •van den heer van den Bout, geladen met sternen, door het achteruitslaan van h?t paard, op de Engelsohe kade te water. De knecht, zekere Bakker, wist er nog bijtijds af te springen. Met staaldraad en lier gelukte het hel paanl op een nabij liggend schip t" hijschen, vervolgens trachtte men het paard van 't schip op den kant te trekken, maar door het bre ken van den draad viel het paard m den modder, hetgeen den dood tengevolge had. Wagen en steenen liggen op 't (.ogen blik nog te water. De boekhandelaar A. C. de Moov zond ons den nieuwen jaargang v.in „Het Roek in 1909". D© firma S. Ochtman zoml een uitgave van gelijke strekking „Gulden Aren". Beide uitgaven geven een over zicht van de nieuwe boeken, in dit jaar uitgekomen. We gelooven wel dat weinig vergeten is, toch misten we meerdere uitgaven van Katholieken oorsprong. Da heer Mr. D. Engelberts, lid van den Gemeenteraad sinds Augustus 1808, heeft door vertrek naar Assen als zoo danig ontslag genomen. Door het verzoek'om ontslag uit hare betrekking, zal een nieuiv? onderwijzeres moeten worden benoemd aan school B. Het aantal wisselingen onder het perso neel der openbare scholen is dit jaar bui tengewoon groot. Hedenavond (Woensdag) houdt Je gemeenteraad alhier ?en openbare ver gadering. Alhier is bericht ontvangen, dat op den Banjaard onder Schouwen een Itali- aansehe driemaster is blijven zitten. Met vier steepfoootein is getracht het schip van de bank ai te halen, doch tot nu toe tevergeefs. Met oen roeiboot werden de opvarenden naar de sleepboot gebracht om zich naar Antwerpen te begeven. Men zegt, (Dat hel schip, dat een lading verf hout bevatte, afkomstig was van de West kust van Afrika. Wilaalminadorp Maandag zijn hier in den polder de laatste bleten gerooid. Men is nu wederom druk begonnen met bet aardappelen uitdoen, welken arbeid men heeft moeten laten wachten, omdat, de bieten voor moesten 'gaan.. Er ziften naar schatting nog ongeveer 1500 mud aard appelen in den grond. Kapelle. Gisterenmiddag wanen ©eni ge kindenen aan 't spelen in de nabij heid van twee schapen, welke aan een touw vast stonden. Een der kinderen bet pt.in. 4 Ijanig zoontje van dhr. I). v. Ma- ris Jr., viel over ©en dier touwen met het ongelukkig gevolg, da.t het een been tje brak. De onmiddellijke hulp van Dr. Persant Snoep wend ingeroepen en spoe dig verleend. 's-H Arendske-ke. J.I. Maandagavon I hield die alhier bestaand© afdeeling van de Vereeniging „het Groene Kruis" een» alge mee ne vergadering, welk? door 62 lieden werd bijgewoon I. Na. lezing der notulen werd door Jen Secretaris mede gedeeld, lat op de Statuten de Kon. goedkeuring is verkregendat tot maga zijn meester-bode is benoemd Ihï*. Z. de Ruiter; dat door bel Burgerl. Armbestuur van 's H. Arendskerke en de Difaconfia der Ned. Here, gemeente te 's H. Arends kerke een gift is geschonken van respec- Jievelijk f60.en f 15.dat voor can© benoeming pis lid van het Hoofd bestuur der Zuid- Bevelan Iscbc vereeni ging „het Groens Kruis" is opgegeven de heer G. Steenkamer van 's Heer Hen- drikskindeien en lat hel gelat leden dier Vereeniging thans 275 bedraagt. Uit het daarna door Jen Voorzitter uitgebracht verslag omtrent den toestand van hel verplegingsmateriaal bleek, dat de Ver eeniging thans reeds te beschikken heeft over een 80-tal verplegdngsartikelen Tot leden van hiel bestuur werden met overgroot© mieerdierheid van stemman her kozen de Leenen J. de Voogd en K. Janse, terwijl tol afgevaardigde naar do vergadering van de Zui LBeviolandschie vereeniging „het Groen? Kruis" werd be noemd de heer It. van Iwaarden en tol diens plaatsvervanger «le beer Marcusse. Nadat de Ibeer Heler nog Je wen schel ijk- h'eid had uitgesproken, pogingen aan 1? wenden om ook te Nieuwdorp eene af deeling van „het Groene Kruis" op te richten wordt ten slotte door ten Voor zitter Dr. H. v. (waarden .een© zeer in teressante lezing gehouden over „Kwak zalverij", welke lezing van het begin tot het einde door Je aanwezigen met zeer veel aandacht werd aangehoord. Heinkenszand Tengevolge bet oprich ten van ©ene bijiz. B. K. School alhier is het aantal schoolkinderen op de open;- bare school met ruim 140 verminderd, en is thans het gelat der ingeschreven leer lingen tot ruim 90 teruggebracht. Dil heeft tengevolge da.' met 15 Januari a.s. het onderwijzerspersoneel verminderd zal worden. Aan de beurt zijn dhr. onder wijzers J. G. Maas en van den Undo, (eerstgenoemde is evenwel met 1 Januari benoemd te Overschte) terwijl laatstge. noemde dan op wachtgeld zal gesteld worden, tenzij1 ihij leiders als zoodanig be noemd wordt. Wat die onderwijfeeresseni betreft, is Mej. .VI. P. Lagaay destijds slechts tijdelijk benoemd. Vergadering van de vereeniging „hel Groene Kruis" alhier, op Dinsdag 30 Nov., 's avonds half acht uur. Tegenwoordig 60 leden. Voorzitter dhr. Hooj'weg. De notulen der vorige vergadering wor den, na lezing, onveranderd goedgefceur 1. De begrooting voor 1910 wordt vastge steld in ontvang en uilgaaf op een bedrag van f 225, met een post voor onvoorzien van f 10. Voor verstrekking van verster kende middelen is f75 uitgetrokken, Ier- wijl de jaarwedde van den magazijnmees ter-bode van f*25 op f35 is gebracht. De voorzitter deelt, med?, dat hei leden tal tengevolge van doelmatige propaganda in het afgeloopen jaar met 80 is toegeno men en thans 320 bedraagt. Door den afgevaardigde, Ds. Muller, wordt verslag uitgebracht van de algem. vergadering van de Zeeuvvsch? Groene Kruis-vereeniging. De lijst van verplegingsmiddeten wordt voorgelezen en medcgjedeeld, dat alles zicli in goeden staat bevindt. In 1908 is daar van weinig gebruik gemaakt, terwijl alleen i.s aangeschaft een ledikant mei toebehoo- ren. Er zaL te Heinkenszand een vierwie lige brancard gestationneerd wonden. Op voorstel van bet Bestuur wordt daaraan een nieuw lid toegevoegd. Bij tweede vrij© stemming wordt daartoe be noemd dhr. Iz. Cappon. Dhr. Klooster man (aftr.) wordt met bijna al gem eene stemmen als bestuurslid herkozen. Nadat nog 4 aandoe Ion in de rent?looze leening ten behoeve van het houwen van ei-'n, regenbak aan de Ned. Herv. Kerk zijn uitgeloot, is hel officieel gedeelte der vergadering afgeloopen. Daarna wordt door dhr. Hoorweg eene lezing gehouden over voeding ©in voedings middelen, terwijl hij zijne woorden toelièhl met lichtbeelden. Nu e?n waterleiding op Z.-Bev dand in uitzicht is gesteld, wijst spreker met na druk op bet groote belang van goed drink en waschwater, en huewel de gezondheids toestand op Z.-Beveland niet slecht is te noemen, is het zijn overtuiging, (lat deze door het tot stand komen van de water leiding nog zal verbeteren, vooral waai de ervaring heeft geleerd, dat zulks bijna altijd het geval is. Amsterdam vooral heeft daarvan een sprekend voorbeeld geleverd ook ter bestrijding van besmettelijk? ziek ten, voornamelijk typhiis en cholera, zal eene goede waterleiding uitstekende diensten doen. Spreker raadt drin aan wezigen aan niet te spoedig terug te dein zen wat de kosten zal betreffen, zoo eene waterleiding tot stand kwam. Vervolgens bespreekt hij nog (le slecht' gewoonte, in deze omgeving heerschende, met bet ge bruikmaken van aardappels als hoofdscho tel ep raadt ten zeerst? aan meer gebruik te maken, die zich niet. genoegzaam vel kunnen verschaffen, van hoornen en erw ten, hetzij twee of driemaal per week. Na nog wat gesproken te hebben over het gebruik van koffie en thee, sluit de voorzitter de vergadering, waarna de heer burgemeester den voorzitter een woord van hulde bracht voor het nuttige dezen avond besproken. Hoedekenskerke Zondag hal de echt genoot© van dhr. A. v. d. L. Az., hel ongeluk haar horloge tusschen Kwadenf damme en Ovezand le verliezen. D? hoop op dit weder terug le krijgen was ge- ring. Een publicatie aangeplakt le Kwa-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2