No. 141. Dinsdag 30 November 1009 Vijfde Jaargang. Bij dit nummer Mort een Bijvoegsel. binnenlan dT Sociale Berichten. UIT ZEELAND. HIKE IEEUHSCHE COURMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hnlf drie en Vrijdag vóór een uur 'a namiddags. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Toen Pius X patriarch 2 van Venetië was, verpandde 2 hij kelk en bisschopskruis om de courant „El Difesa" 2 in stand te houden. 2 Beschamend voorbeeld voor de vele lauwe Katho- 2 lieken, die voor de goede g Pers geen cent over hebben V Een andere toon. Wanneer men „Het Volk" leest of Mr. Troelstra hoort, gaat er niets zoo vooruit als het Socialisme in Nederland. En oogenschijnlijk is dit ook z,oo. Brachten de kiezers in Juni niet 80.000 stemmen meer uit voor de roode broeders Toch is hier ook alles geen „couleur de rose". Reeds voor een paar maanden werd in de socialistische pers geklaagd over de geringe vordering der roode propaganda ten plattelande. Thans slaat ook de „roode" dame Henrietta Raland Holst in het „Weekblad" (Marxistisch bijvoegsel van „Het VoLk") een andere toon aan. Zoo zegt zij: Zeker: Zij kunnen zich beroepen en met recht beroepen op de meer dan 80.000 stemmen in Juni voor onze partij, voor onze beginselen uitgebracht. Maar hoe geheel anders zou;den hnn woorden binnen, de muren der Tweede Kamer klinken, zoo zij daar buiten weiden gedragen door een krachtige opdringende massa-beweging. Zoo overal door ons land als gevolg van de „ruk naar rechts" van het burgerlijke kiezerskorps de strijd' voor het A. K. ware opgelaaid. Zoo de massa op het reactionnair pro gram der Troonrede had geantwoord met een campagne van meetings tegen de voorgestelde verhooging der invoerrech ten, zoo da arbeiders van Amsterdam en Rotterdam, gelijk te Weenen en in andere Oostenrijksche steden vóór de parlements,- opening geschiedde, in geweldige straat- betoogingen hun protest hadden „doen hoo- ren en hun eischen verkondigd. In één woord: zoo de klassenstrijd in ons land sterker ,ware. De zwakte van den klassenstrijd, zoo gaat de revolutionaire dame voort: De zwakte van den klassenstrijd, zich openbarend zoowel in een zeker gebrek aan initiatief en activiteit van vele onzer eigen afdeelingen, als in de bijna voir slagen politieke onverschilligheid der massa's, behalve in de verkiezingstijden, is een betreurenswaardig feit dat niet bemanteld, maar onder de oogen gezien moet worden. Het probleem hoe dAt te veranderen, hoe de massaj tot een handelend ele ment te maken, hoe haar te doen be grijpen, dat de strijd niet door haar af gevaardigden kan worden uitgestreden, maar zij zelve dat moet doen, en de parlementaire strijd, slechts een facet, een deel, een bijzondere verschijningsvorm is van den klassenstrijd, hoe haar te doen inzien dat parlementaire en buiten-parle mentaire strijd elkaar moeten aanvullen, doch de macht der arbeiders af ge- vaardigden in het parlement in laat ste instantie berust op de macht der ar beidersklasse daarbuiten, dat is het groote probleem, dat de sociaal-demo cratie in ons land op te lossen heeft. H. M. de Koningin-Moeder wordt Zater dag 4 December van het Loo per Staats- spoortrein die 4 u. 25 m. aankomt te s Gravenhage terugverwacht, teneinde ge durende den winter Haar gewoon verbljjf in de residentie te houden. Een telegram aan dr. Kuyper. Vrijdag is te Groningen een antirevo lutionaire partijdag gehouden, waarin be sloten werd, een telegram aan dr. Kuyper te zenden, waarin de vergaderden te ken nen gaven, dat zij in deze voor hem zoo moeilijke dagen behoefte gevoelen hun har telijke liefde en innige verknochtheid aan hem te betuigen, omdat bij voor Nederland's Christenvolk zoo onnoemelijk veel heeft De Decoratie-quaesfie EJit Den Haag wordt aan de Tel. gemeld Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat het bericht van de „Nieuwe Courant", als zou dr. Kuyper de benoeming van een eereraad in zake de dec jratiequaestie hebben geweigerd, vol komen onjuist is; integendeel, de moge lijkheid van het instellen van zulk een eereraad staat nog geheel open. Wel is ons bekend, dat, kert na het publiceeren van de bewuste brieven, een invloedrijk lid der coalitie langs indirec- ten weg dr. Kuyper heeft doen weten, dat zijnerzijds als meest gewenschte oplossing werd beschouwd de samenstelling eener commissie van buiten de politiek staande personen. Die commissie zou de quaestie onder zoeken en rapport van haar bevindingen uitbrengen. Ofschoon deze wenk werd gegeven maan den vóór de lintjes quaestie in de afdee lingen der Kamer werd behandeld, heeft tot nu toe het bedo'.lde invloodrijke coa litielid niet vernomen, of dr. Kuyper al of niet op het denkbeeld inging. Monument-Oldenbamevelt. De vervaardiging van het monument van Jan van Oldenbarnevelt, dat te Amers foort zal worden geplaatst, is opgedragen aan den bekenden beeldhouwer August Fa- lise, leeraar aan de Rijksschool voor Kunst nijverheid te Amsterdam. Decoratiën. De heeren Duys, Troelstra, Schaper, Helsdingen, Hngenholtz, Ter Laan en Vlie gen, hebben een amendement voorgesteld om art. 26 van hoofdstuk II (aankoop en herstellingen van decoratiën enz. te ver minderen met f4000 en dientengevolge te brengen op f 4000. Uit Amsterdam. Burgemeester Van Leeuwen. De Vereeniging Amsterdamsche Belangen overhandigde Zaterdag met een toespraak van haar voorzitter, den heer Bijvoet, een adres met 25.000 handteekeningen aan burgemeester Van Leeuwen. De burgemeester antwoordde nog niet te kunnen zeggen of hij zou aanblijven of niet, doch betoonde zich zeer getroffen. Eeuwfeest van 1813 Naar het „Centr." verneemt, zijn té 's-Gravenhage de pogingen geslaagd tot vorming van een commissie, die de viering zal voorbereiden voor het herstel onzer nationale onafhankelijkheid in 1813. Wereldtentoonstelling bij inwijding Vredespaleis. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: In den jongsten tjjd is er ernstig sprake van plannen tot het houden van een wereldtentoonstelling te 's-Gravenhage in het jaar en ter gelegenheid van de inwij ding van het Vredespaleis. Viissingen. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is de ZeerEerw. heer pastoor P. G. W. J. van der Aa benoemd tot geestelijk adviseur van de afdeeling Viissingen van de Ned. R. Kath. Volksbond. Gisteren is de ZeerEerw. heer pastoor als zoodanig geïnstalleerd door den heer J. W. Smit, centraal voorzitter van den Volksbond te Amsterdam. (In ons volgend nummer zullen wij uit voeriger over deze installatie berichten.) Erratum. Wjj haasten ons een zetfout te verbeteren die in ons vorig nummer is binnengeslopen en aan de aandacht van den corrector is ontsnapt. De uitvoering der fanfare „Euterpe" op Donderdag 25 November j.l. geschiedde niet teHansweert maar te Heinkenszand. De Redactie. Tramproject Zuid-Beveland. In het tramproject op Zuid-Beveland, in ons vorig nummer vermeld is vergeten mede te deelen, dat de eventueele aan te leggen tram ook Ovezande zal aandoen. Middelburg. De miliciens der voorjaars- ploeg, welke niet verhuurd zijn om deel uit te maken van het blijvend gedeelte, zullen op 30 November in het genot van groot verlof worden gesteld. Zondagmiddag ontstond ruzie in het café van de wed. J., op de kade alhier. Een der aanwezigen, zekere K., werd uit het café verwijderd en maakte zieh daarna zoo boos, dat hjj een paar ruiten van het koffiehuis verbrijzelde. Viissingen. Zaterdag bracht een gezel schap van ingenieurs en leoen der vereeni ging „Leeghwater" een bezoek aan de werf der Maatschappij „De Schelde" ter be zichtiging van het in aanbouw zijnde stoomschip „Sophia II", in aanbouw voor de firma N. Haas te Rotterdam Om 12 uur arriveerde het gezelschap aan het statiou en werd per stoomtram naar het Badhotel gereden. Nadat daar de lunch, waaraan 70 genoodigden deelnamen, g«- bruikt was, gaf de heer L. J. K. van Wavertn, ingenieur van scheepsbouw, een uiteenzetting van het Isherwhood-aysteem, waarnaar de „Sophia II" gebouwd wordt. Deze constructie heeft het voordeel slechts een gering aantal spanten te bezitten, waardoor een aanmerkelijk verschil in ge wicht outstaat Om 2 uur werd het voorgenomen bezoek aan de werf gebracht. „M. C." De 6 uurs proeftocht van de nieuwe mailboot „Oranje-Nassau van de maatschappij ..Zeeland, Donderdag op de Clyde gehouden, is zeer gunstig afgeloopen. Er werd een snelheid bereikt van niet minder dan 22.64 knoopen per uur. Het schip vertrok hedenochtend naar Viissingen. De „Prinses Juliana" had bij den proef tocht een snelheid van 22x/2 knoopen be reikt. „M. C." De Zweedsche stoomschepen Star- kodde en Dana zijn bevracht om hier een lading cokes in te nemen. De bekende komiek, de heer Abr. de Winter Sr., heeft gisteren in de schouw burgzaal van den heer Buren, met zijn pittige, geestige voordrachten enorm succes gehad. Er werd onbedaarlijk om hem gelachen; de zaal was echter maar dunnetjes bezet. In het concertgebouw waar het gezel schap Bakker optrad, was het stampvol. Aan den heer Ch. van Outrijn is op verzoek ontslag verleend als kassier en boekhouder bij de Mij. Wagons Llts te dezer stede. In zijn plaats is voorloopig benoemd de heer A. Schneider. Op de Noordzee heeft eea aanvaring plaats gehad ter hoogte van Westkapelle tusschen het Zweedsch stoomschip „Presto" en het Noorsche stoomschip „Brabant". De „Presto" bekwam belangrijke averjj en moest naar Antwerpen terugkeeren. De „Brabant" kon de reis voortzetten. Met de mailboot kwam gisteren niet minder dan 710 zakken Amerikaansche post mede, waarvoor in de Belgischen mailtrein drie postrjjtuigen liepen. Met een zeer gezellig soirée heeft de voetbalvereeniging „E. M. M." alhier Zater dagavond haar lOjarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Koudekerke. Vrijdagavond waren bjj strooi biljet allen, die belang stellen in wat eigenlijk de „Patrimoniumbond" beoogt, uitgenoodigd tot bijwoning eener verga dering in de openbare school, waar optrad de heer J. Huizinga van Axel. Na het zingen van Psalm 1391 en opening door den voorzitter der afdeeling Koudekerke met gebed, zette de heer Huizinga voor een 50 tal hoorders duidelijk iuteeu het doel en streven vau „Patrimo nium" en hoe een plattelandsafdeeling had te werken. „H. C." Kruiningen Voor een overvolle zaal had in 't hotel Korenbeurs Vrijdagavond het concert plaats van het Fanfarengezelschap „E. M. M in vereeniging met het strijk orkest „Apollo" en de zangvereeniging „Crescendo Ter afwisseling droeg de heer Pierre Leenhouts uit Viissingen, eenige stukjes meesterlijk voor. Borsele. Wegens het voortdurend slecht opkomen van de jongelieden die er aan deelnamen, is het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente gestaakt. Schore. Als bijzonderheid kan hier wor den gemeld dat bij den heer O. van den Borcht de suikerbieten het kolossaal gewicht hebben opgebracht van 28000 kilo pergemet. Hansweert. Gisteren ia hier binnen ge bracht de Nederl. sleepkast „Thea", schipper Vermeulen. Het schip was ter hoogte van Walsoorden aan de grond geraakt, waarop men dadelijk een gedeelte der lading steen in een 10-tal vissohers-vaartuigen overwerkte wat niet belette dat wegens de slechte positie, waarin het schip zat, de denneboom afscheurde en schade aan het dek ontstond. Het schip zal hier Ue lading in een ligter overslaan om daarna naar de werf te worden gesleept om te repareeren.. Zaterdagmiddag liep met goed gevolg van de werf „Zeeland" te water, een sleep- schip, groot circa 1500 ton, voor rekening van den heer Heintjes van Antwerpen. Zondag na de Hoogmis hield de heer J. W, Vienings van Goes hier de eerste zijner politieke lezingen. Hij behandelde het begrip „Staat" en „Maatschappij" en stond lang stil bij „het gezag" volgens liberale en volgens Christelijke opvatting. De eerevoorzitter der kiesvereeniging, de ZeerEerw heer pastoor leidde den spreker in en bedankte hem op het einde Het gehoor vertolkte zijne tevredenheid door applaus. De volgende lezing zal den 19en December a.s. plaats hebben. De opkomst was bevredigend. lerseke. Door baldadige handen is in den nacht van Zaterdag op Zondag 3 kippen van Ji.n van de Plasse de nek afgesneden. Wraakneming schijnt aan deze daad niet vreemd te zijn. Heinkenszand. De sehietvereeniging „Nim rod" hield hier Vrijdag j.l. een prijsver- schietiug waaraan 25 schutters deelnamen. Naarmate van het aantal behaalde punten kon iedere winner uit de voorradige prijzen eeno keuze doen. De uitgave voor den aankoop dier prjjzeu werd bestreden uit het inleggeld der deelnemers aan den wedstrjjd. Hoedekenskerke. Vergadering van den raad der gemeente rip 26 November j 1. Afwezig de heer A. den Dekker. Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat door Ged. St. is goed gekeurd het besluit genomen in de voor gaande vergadering tot onderhandsche verpachting van een stuk gemeentegrond aan H. Westdorp te Kwadendamme, met ingang van 1 Januari 1912. voor 7 jaren, tegen f30 per jaar. 2o. Dat mede door dit college is goed gekeurd het besluit genomen in de voor gaande vergadering tot wijziging gemeente- begrooting 1910. 3o. Dat door B. en W. is opgenomen en in orde bevonden de nieuw gebouwde ziekenbarak. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen, Voorlezing wordt gedaan van een afschift van het antwoord op het rekwest door dhr. J. de Rejj aan heeren Ged. St. toegezonden, inzake het ontnemen van den grond achter de openbare lagere school. Uit een en ander blijkt, dat Ged. St. adres sant te kennen geven niet verder tusschen beiden te kunnen komen en het besluit waarbij deze grond aan het gebruik werd onttrokken, niet aan de goedkeuring van hun collega is onderwsrpen. De voorzitter merkt nog op, dat hij dus volkomen gelijk heeft gehad in dezen, daar hij steeds heeft beweerd geen goedkeuring van Ged. St. op dit besluit vereischt werdt. Nog wordt dienaangaande met intrekking van het in de voorgaande vorgadering genemen besluit, besloten, deze grond bij opbod publiek ia de maand December te verpachten. De voorzitter deelt daarop mede, dat heden is ingekomen een rekwest van diverse inwoners van Kwadendamme, ter verkrij ging van een kijbestrating door de kom aldaar. Dit wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Aan de orde is punt 1 der agenda. Reclame H. O. dienst 1903. De voorzitter keurt het noodig de deuren te sluiten. De vergadering weder openbaar geworden zijnde deelt de voorzitter mede, dat van de 4e klasse naar de le klasse is teruggebracht J. van 't Westeinde. Vervolgens wordt aan enkele personen afschrijving van plaat selijke belasting verleend wegens vertrek uit de gemeente en van hondenbelasting wegens afschaffing van een hond. en W. worden daarop gemachtigd in de maand December het recht tot heffing van haven-, los-, laad- en leggeld over 1910 bij inschrijving te verpachten. Het liggeld voor de hier thuis behoorende beurtschippers G. v. d. Berge en G Ver- heijke, wordt over dat jaar bepaald respec tievelijk op f 15 en f7.50. In tegenstelling met voorgaande jaren wordt besloten oen vaste som van f 150 te stellen voor het neergooien der suiker bieten langs den dijk. De havenrneeester kin dan naar gelang van behoefte de plaatsen aan de alhier wonende peeagenten, onder toezicht van B en W. verdeelen, terwijl voorheen iedere agent f 10.per plaats betaalde Thans neemt de voorzitter het woord en doet een zeer uitvoerig rapport inzake de gehouden vergadering, voor de tot stand koming van de drinkwaterleiding op Zuid- Beveland. Alle raadsleden nemen aan de daarop volgende discussiën deel. Tijdens deze discussiën verlaat wethouder Verbeek de vergadering. Ten slotte wordt aange nomen de motie toegezonden door het comité tot het tot stand brengen van eea drink waterleiding op Zuid-Beveland, waarbij de wensohelijkheid tot deelname behoudens nadere steun van het Rijk wordt uitge sproken, voor deze gemeente. Dit geschiedt met 4 stemmen voor, dhr. J. Louisse ont houdt zich van stemming. Daarna sluiting. Voorzeker een meldingswaardige bij zonderheid ia het feit, dat aan de haven alhier verleden week, suikerbieten weiden aangevoerd, waarvoor door tareerders 60% tarra werd genoteerd. Oostburg. Een leerling B. onzer ambachts school had het ongeluk zich met een beitel in de hand te steken, waardoor hij een groot bloedverlies leed. Dhr. H. de Groot bracht den patiënt de eerste geneeskundige hulp toe. Alhier komt een plaats vacant met 1 December in de Gezondscommissie, door het vertrek van dhr. P. van Tiel te Breskens naar Delft. De vorige week jl. vergaderde onze raad. Het nieuwgekozen raadslid, dhr. A. Brevet, deurwaarder, werd toegelaten tot lid. Ingekomen waren bescheiden van Ged. Staten, lo om vergunning om het Alg. Armbe tuur een bijdrage van f 200 te verleenen en 2o om goedkeuring van het plan, om elk raadslid f 0,60 vergoeding voor elke raadszitting te geven. In de kas der gemeente bleek f 3526,83 aanwezig te zijn. Tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L. School werd benoemd dhr. J. Hoste te Driewegen. Aan mej. Prey, I. van Houte en H. van Couteren werd restitutie gedaan over een deel van den boofdeljjken omslag Na nog enkele ondergeschikte punten behandeld te hebben ging de raad uiteen. Clinge. Zaterdagmiddag kreeg de Wed. H. Dekker alhier, de treurige tijding, dat haar eenig kind en dochtertje was ver dronken. Het kind was naar de Bewaar school geweest en op een nog onbekende wjj ze in een sloot gevallen. Men kan zich den toestand der moeder voorstellen. Vrijdagmiddag had L. Lansu, tim mermansleerling, het ongeluk een hout splinter onder een der nagels te krjjgen. Na eenigen tijd begon de vinger op te zetten en veroorzaakte zooveel pijn, dat men het noodig achtte geneeeskundige hulp in te roepen. De ontboden genees heer had veel moeite om den splinter te verwijderen. Nieuw-Namen. Eén groot bietenschip is dicht bjj onze haven omhoog gevaren. Eenige visschers met hunne vaartuigen hebben de bieten gelost, zoodat het schip weer vlot is gekomen. Dezer dagen hebben de leden van de tooneelvereeniging eene vergadering ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1