Het geheimzinnige teeken. Zaterdag 27 November 1909 Vijfde Jaargang. TWEEDE BLAD FEUILLETON BUITENLAND. No. UO. Een merkwaardig Beleg. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers A contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels fü.öU; iedere regel meer 10 (Jt. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. V. Toestand te Goes. (Vervolg.) Juist een maand later versohenen zes mannen uit Middelburg, gezonden, vol gens hun verklaring, door „de Hervormde kerk" aldaar en gekomen ten verzoeke van eenige ingezetenen, om het „oprechte woord Gods" te prediken en „het Weder- doopersvenij'n uit ta roeien, hier te plaatse g;ezaaid". Tusschen de in het nauw ge brachte Landvoogdes eerst op het einde van 1567 kwam Alva en de verbonden edelen was overeengekomen, dat man daar, waar de nieuwe leer was gepreekt, er mee kort voortgaan, maar er overigens geen uitbreiding aan zou gegeven wor den. Hier waren de hage- of graspreeken nog onbekend, dus de stedelijke regearing kon den heeren niet toestaan, aan hun „Opdracht" gevolg te geven. De mannen verzochten uitstel. Des. anderen daags om 7 uren in den morgen besloten zij' voort te gaan, maar in een andere „heerlioheyt". Op een stuk! zaailand en toein nog drie- of viermaal onder een oliemolen op den weg naar 's Heerhendrikiskinderen is er gepredikt, maar „al spoedig" namen de „zendelingen" oorlof, wegens, den kleinen aanhang en om het groote misnoegen van de Overheid. De mensehen standen hier niet naar de kennisse van het oprechte woord Gods, klaagden zij. Geen wonder! Behalve dat 's Heerhen- drikskinderen zijn eigen parochiekerk be zat met twee vicarieën, van de H. Maagd en de H. Laurentius, werd in de St-Petrus te 's Heerarendskerke eiken Donderdag een solémneele H. Mis een Mis met drie Heeren, zouden wij' zeggen, opgedragen, waaronder het koo,r, even als op Zon- en feestdagen het heerlijke „0 Sakrtaris Hostia" aanhief. En nu we ten we immers, dat de hei-vormers van allerlei schakeering de wezenlijke tegen woordigheid van Christus in het H. Sa crament ontkenden, evenals zij' niet wil den staan onder de gehoorzaamheid van den Paus te Rome. Wat die van Walcheren gekomen man nen hier verkondigden, wa.S: niet het van misbruiken mettertijd, ingeslopen ge zuiverde aloude Katholiek geloof, zooals men allicht meenen zou, wanneer men van het „zuivere" woord Gods en „hervor men" hoort spreken, maar bepaaldelijk „een nieuwe leer", een anderen gods dienst. Zóó begrepen het ook, reeds men sehen uit 'die dagen. Een der lieden, die naar Emden gevlucht waren, om er jn vrijheid psalmen te zingen, want daar en kwam er, zooals het liedje zei, die koning van Spanje niet, Gerrit YsbranJt schreef „daechs na alderzielen" wat de gewoonte doet! aan Andrics Cor- nelisz, „eertijds Capellaen," en een „godL vruchtighe Jonkfrou", aan het Brielsche kerkhof wonende: De Papisten, „die hieb. ben hier ter warelt wel duysent jaer de overhandt met haar valsce leene ge- hadt, ende in aller gewelt ende rijkdom! 15. Acht stoelen stonden om een lange vierkante tafel, aan welks hoofdeinde een groote stoel stond van bizonderon vorm. „Dat lijkt hier wel de vergaderzaal van een naamlooze vennootschap," dacht hij. „En het gezelschap schijnt hier 's nachts bjjieen te komen, want die lamp daar heeft al duchtig dienst gedaan 1" Inderdaad zat er een groote, zwarte roetkorst aan het plafond. Wilt u soms Kever wat moderns?" vroeg Macropolo eensklaps, wijl Hamil ton geen besluit scheen te kunjnen ne. men. „Deze figuur, bij voorbeeld, is prachtig, 'tls een studie van Caradini." Het was een lief kindergezichtje, dat met innige zachtheid naar een duif keek, •die het -tegen de b-urst gjedrukt hield. Haar kleedje was van fijne kant. Het kwam Hamilton vtoor, dat het gezichtje hem bekend was. Maar waar en hoe zou hij' het (thuisbrengen? „Zeer eenvoudig," zei Hamilton, „maar mooi. it Echt kunstwerk." gedomineert." De „vervalsching" was dus geenszins van vandaag of gisteren. Terwijl op Walcheren bijna geen kerk ongeschonden bleef, heeft Goes, merk waardig genoeg, weinig te lijden gehad van den Beeldenstorm, die toch gewoed' heeft 1566) van de Fransche grenzen tot aan de Wadden. Op Donderdag in de kermisweek, 't was om. 8 uren 's mor. gens, bevond zich een groote hoop men sehen in de-Parochiekerk. Waarschijnlijk hadden er booze geruchten geloopen <en waren vele burgers mede derwaarts ge gaan: het was in den tijd van de eerste openbare prediking. De regeermg miet den baljuw en den plaatsvervanger van den rentmeester wisten het kerkgebouw ontruimd te krijgen, dat één of twee da gen gesloten bleef. Des nachts wierden enkele beelden huiten de kerk en bijl de Kruisbroeders verbrijzeld. Een wacht van schutters werd voortaan in ide kerk ge plaatst en op het stadhuis onder een re- geeringslkl. De helft van het stedelijk bestuur waakte om den anderen nacht, terwijl de burgerwacht dan telkens drie maal de ronde deed door de straten. Een jaar daarna werd het Kruisbeeld aan de Noordzijde der St. Magdalena van de vingeren beroofd en smadelijk beje gend. Maar door het wijs en voorzichtig beleid der overheid was dan toch het ergste verhoed. Lieden van verdacht .allooi, zwervers, kwaad geboefte, zegt Wagenaar, vertoon den zien -overal, waar te rooven en te plunderen zou zijln en waren de schrik der rustige burgers. Waren de vissehers in troebel water ook hier binnengeslo pen, gebruik makende van de „Goesche marktTen stadhuize werd bepaald, dat een ieder, die binnen ,een jaar tijtls zich ter stede had gevestigd, leen bewijs moest overleggen van de Wethouderschap ien den Pastoor zijner vroegere woonplaats omtrent zijn levenswijze en de redenen van vertrek. Schrjjvexs, die met de Watergeuzen sympathiseeren, omdat hun optreden de „vrijheid" bracht, besluiten uit de ge nomen maatregelen, dat er te Goes toch wel aanhangfers waren van de nieuwe leer. De opvolgende gebeurtenissen stel len hen niet in het gelijk, zooals we la ter zullen zien. Had de Overheid, plicht vergeten, Gods water over Gods akker laten loopen, dezelfde mannen haddien) beweerdde regeeringspersonen zouden ongetwijfeld de zijde van den Prins ge kozen hebben, maai- de vrees voor Alva weerhield hen. Waai' is het, dat menig hooggeplaatste de schat -des geloof», van de vaderen geërfd, later heeft ingeruild voor een schotel -linzensoep, voor een eer volle en winstgevende betrekking en tij1- delijk voordeel Voorshands was in elk geval het bestuur te prij'zen, naar plicht en geweten gehandeld te hebben. De hee ren konden met een gerust hart de beide raadsheeren uit den Grooten Raad te Brussel, Mr. Anthonius de Meulenaar en Mr. Jan d' Aulxtruyes, te woord staan, die (22 Oct. 1567.) een onderzoek kwa men instellen, -of er te Goes en in het rechtsgebied „gepreekt" was, of daartoe Ge kunt het voor weinig hebben,," zei Macropolo. Deze woorden herinnerde Hamilton aan zijn scheeve positiej want hij was im mers niet gekomen o-m zoo'n luxe-artikel te koopen 1 Den Griek ontging dit wei felen niet, doch achterdocht scheen liet niet o,p te wekken. Tenminste, op echte koopmanstoon ging hij' voort: „Ge zult nauwüj'ks mooier geschenk voor een dame kunnen vinden!" Maar waar zo-u hij de dame zoeken, die hij het beeldje geven zou? ik wil er nog eens over denken," zei Hamilton. Maar tegelijk zag hij dat de donkere oogen van den Griek door dringend op hem gevestigd waren. Hij' bedacht zich. Wat Is de minste prijs?" vroeg hij quasi-onverschillig. Met ,'den piëdestal samenacht po-nd sterlingGe ziet, dat het een origi neel isHier staat de handteefcening CaradiniHet is een jonge kunstenaar van groote reputatie." Maar ik heb 'zijn naam nog nooit ge hoord 1Het werk bevalt me echter. Alleen het is mij- wat veel, hoewel ikj erken dat het wel zooveel waard is." Nu, laten we dan zeggen: zeven pond. Minder is het niet." verlof en -een plaats was gevraagd, wat er gedaan was, om 'het te beletten, enz. Intusschen, de misbruiken, die aan Luther, Calvijn, ZwingLi en eenige andoren! tot voorwendsel had-den gediend, om, ieder op zijne wijze, aan het „hervor men" te gaan, bestonden inderdaad, doch vonden in de Pausen der 16e eeuw krachtige bestrijding. Paulus III (1534 1550) riep bijeen het hekendie Concilie van Drente, dat de tucht herstellen en de ware leer der Kerk omkrient al de door de dwaalleeraars aangevallen pun ten nauwkeurig omschrijven zou. Pau lus IV (15551559) arbeidde met groo ten ijver aan de hervorming der zedien en spaarde zijn eigen bloedverwanten niet, die hun gezag misbruikten tegen de wetten van den godsdienst en die rechtvaardigheid. Pius IV (15591565), wiens neef de H. Carolus Borromeus, aartsbisschop van Milaan, door zijn deug den, zijn arbeid op de Kerkvergadering en zijn instellingen zooveel heieft bijge bracht tot herstel der kerkelijke tucht, mocht het Twentsche Concilie teneinde brengen en de genomen besluiten uit vaardigen. De 11. Pius V (15661572) stelde -alles in het werk, om de besluiten te do-en uitvoeren; deed te Rome en in een kruistocht te verwekken tegen die Turken, wier toenemende macht steeds dreigender werd voor de Europetesche Christenheid. D-a.t was de ware hervor ming, die de misbruiken wegnam, de tucht herstelde, de zeden verbeterde, maar de Goddelijke Stichting ongerept liet. Een va.\ hooger hand gezonden aanr schrij'ving -om algemeene en plechtige om megangen (processiesj te houden tot voor spoed van de Christelijke wapenen te gen de Turken, weid niet gepubliceerd, ten einde „meerdere inoonveniënten t© schutten." Er werd te G-oes veel geleden en niet minder jin het Goesche Land. Geen 25 personen waren er, verhaalt men, in die stad, die tweemaal ^laags de tafel kon den doen dekken, maar men verlangde geen gemeenschap te hebben met de Watergeuzen, die zich door hun haat zoo ver lieten vervoeren, dat zij de leus aan hieven: „Liever Turksch (tan Paapschl" L. (Wordt vervolgd.) UühUlË De Vrije Universiteit te Brussel viert haar- 75-jarig bestaan. Dat is -een groot feest, want het is geen katholieke of gereformeerde, het is een liberale hoogeschool 1 Doaiom wordt daarvan in do liberale pers ook met waar- doering gesproken. Maar wat vertelt nu de „In-dépendance beige" omtrent dit feest? Dat daar de „Brabanyonne" werd gezongen, het Bel gische volkslied en de „Marseillaise", het internationale lied der revolutie. Bij' 't eerste hielden allen hun hoed op, bij- 't laatste echter werden alle hoofden ont bloot Bepaald een weldaad voor een land, zulk een universiteit! Hamilton weifelde nog. Daar riep onverwacht een stem: „Za- nakisl" Het was de vrouw die hij' het eerst gezien had ien die den Griek! blijkbaar bij zijn voornaam noemde. Deze verontschuldigde zich voor eeni ge oogenblikken. Toen hij achter biet gor dijn verdwenen was, hoorde Hamilton dui delijk Italiaansch fluisteren. 'Nu kwam hij' terug: Wii'B u Werkelijk iets koopen?" vroeg hij eenigszins achterdochtig. Zonder twijfel 1" antwoordde Hamil ton. Ik neem het voor zeven pond, en ik zal u direkt betalen. Wilt u het goed inpakken en laten bezorgen?" Waar wilt u het hebben?" Bij' barones Von Ravendale, Bays- water Drive 19, in Ilyde Park," dik- teerde Hamilton, terwijl hij de 'zeven goud stukken uittelde. Toen hij opzag viel het bruine gor dijn dicht en verdween het bleeke gezicht van de vrouw, die hem blijk baar goed had opgenomen en het ge sprek had afgeluisterd. Nu," dacht Hamilton bij zichzelf, toen hij weer buiten stond, „daar zat ik haast leelij'k in de klem. Gelukkig, dat ik er mij op het goede moment heb uitgered Want, stel je v.oor, dat ik' SPA IV JE. Het einde van den veldtocht. De ministerraad heeft telegrammen ont vangen van generaal Marina, welke doen Verwachten, dat het definitief einde van den veldtocht van Spanje in het Rif na bij is. De ontdekking van een Moarsch paleis in llonda (Spanje), heeft in Spanje veel belangstelling gevonden. De heer Perin, een .Amerikaan, had, zooals men weet, een oud paleis gekocht -en bij het graven op de binnenplaats zijn er ondeiaaxdsche ver trekken, waarin verschillende kostbaar heden, blootgelegd. In opdracht der- Spaan- sch-e reg-eering is er, naar aan de Berk Lok. Anz. gemeld wordt, iemand naar Ründa gegaan om de archeologische waarde -der ontdekking vast te stellen. De kooper van het paleis beweert niets minder dan een tweede Alhamhra ont dekt te hebben. Duizend arbeiders zijn met uitgraven bezig. Naar beweerd wordt, is -er in het archief van Fez oen plan van het paleis aanwezig. Volgens de Daily Express zijn de onderaardsche gewelven van zuiver Moorschen stijl en rijk, ver sierd. Er is het klinkt als een sprookje een massa! goud en zilver vaatwerk ge vonden. Van de Romeinsche en Moorsche munten zijn er enkele aan koning Alfons aangeboden. AZIË. De scheepsramp bij' Singapo- r e. Langzamerhand bereiken ons nadere bijzonderheden over de verschrikkelijke aanvaring, die op 15 Nov. in de Oost-Azia- tische waieren heeft plaats gehad. De ka pitein van het Engelsche schip Onda deelde mede dat hij' recht op de haven lichten van Singapore aanstuurde, toen hij recht v-oor zich uit het groene licht van de La Seyne opmerkte. Een korten tijd liepen de schepen parallel, doch eens klaps veranderde de La Seyne van rich ting en wilde klaarblijkelijk dwars over. steken. Door den mist schatte de Seyne den afstand waarschijnlijk te groot, en een aanvaring bleek -onvermijdelijk. De Onda liep m'et volle vaart op de bak boordzijde van de Seyne en sneed dit schip zoo goed als middendoor. Kapitein Co-uailhac van de Seyne was in den stuurstoel op het pogenblik der aanvaring, en hij zoowel als de man op den uitkijk verdronken, De snelheid waar mede de Seyne zonk belette de beman ning ook maar één boot pit te zetten. De Onda streek onmiddellijk drie boo ten, wier bemanning met waren heldenj- mo-ed nog een en zestig mensehen wist te redden. Om het ongeluk nog erger te maken, sprongen de stoomketels en vele perso nen, die anders misschien nog zouden kunnen gered z'ljin, verDranaOen nu door het kokende water. Ook de passagiers die van uit hunne hutten zich niet da delijk naar het dek hebban begeven zijn allen verdronken. Slechts rinkelen hun ner zijn in nachtgewaad gered. De voor haar leven vechtende menschenmassa mijn adres had moeten opgeven; huis aan huis met dat van Monsieur Felix Nu komt het er alleen op aan, voor de barones eenige opheldering te vinden. Maardaar 'woont van vandaag af óók Carlotta Garcia 111.... Och, wat z-ou het ook? De knecht van Macro. polo zou de twee 'kisten, waarin de buste en de zuil zouden verpakt zijn, aan het huis -der barones afgeven,en Wat wist die vent van Carlotta Gar cia!? Zoo slenterde hij voort. Het was p-as half elf, en tegen één uur wilde hij Car lotta in het hospitaal gaan opzoeken om haar voor te bereiden op haar vertrek naar de woning van de barones. Doel loos liep hij verder, tot hij onwillekeurig in het Leicester.kwartier aanlandde, in de buurt van den winkel van den an- tiquitair Cevanci. Onder een voorwendsel zou hij' best hier eens naar binnen kunnen loopen: hij had pas een Marineren buste ge kocht, 'waarom' dus óók niet een an tiquiteit. Cevanci schrikte toen hij Hamilton zag binnenkomen. Deze vond, dat de laif- tiquitair zeer veranderd en zenuwachtig was. Toen hij heirï in het ItaJiaansch aansprak, schrikte hij weer; maar hij werd op verwoede wijze aangevallen door haaien, die in deze buurt zeer talrijk zijnen de mannen begopinen ©en strijd op leven en 'dood met de zeemonsters om de vrouwen en kinderen te bescher men. Later spoelden echter talrijke aan stukken gereten lij-ken qp de kust aan, voornamelijk van inlanders. Ofschoon het strand slechts 2 mijlen verwijderd was belette, naast de haaien, de sterke stroo ming iedere poging om zwemmend het strand te bereiken, en diegenen die teni slotte gered werden dreven op stukken wrakhout rond of -hadden zich aan het wrak van het schip vastgeklemd. Er is geen hoop meer, dat er nog eenig menschenlewen zou gered zijln en, het aantal slachtoffers bedraagt tusschen de negentig -en ho-nderd. Voorloopig is vastgesteld, dat er van de Europeesche passagiers tien zijln ver dronken, waaronder baron en barones Benickzy en een zeer bekend Parijsch groothandelaar' in diamanten. Van de hoogere bemanning zijln de ka pitein, -de tweede stuurman, de scheeps dokter, de eerste hofmeester en de chef kok verdronken. De boegspriet van de Seyne maakte een groot ga,t in de zijde van de Onda, doch gelukkig boven de waterlinie. De Onda moest bij aankomst te Singapore onmiddellijk dokken, -en bij hot onderzoek bleek, dat ij'zeren platen van -die ver schansing der Seyne in het gat der Onda waren blijven vastzitten. Hieruit blijkt, dat de botsing hevig geweest is. Het wrak der Seyne ligt op 2 mijl van den Zuidelijken vuurtoren met de masten nog boven water. De geredden waren vol lof over dies behandeling aan boord van de Onda. De brievenmail aan boord der Seyne met alle brieven en poststukken van Java, is verloren gegaan. XUlU-tllKKlliA. Dinsdagavond heeft een anarchist in het midden van de stad Sao Paulo (Bra zilië) een bom in den winkel van een D-uitscher geworpen, waardoor een groote brand is ontstaan, die de g-eheele wijk met verwoesting bedreigt. Naar verluidt, zijn verscheidene mensohen omgekomen. AOOlil» A.HEUlliA. Van ambtswege zijn in Amerika gou den gedenkpenningen aan de Hudson- Fulton-f-eesten geslagen, die aan de ver schillende -regeeringen welke er aan deel hebben gen-omen, ten geschenke zullen gegeven worden. Dinsdag hoéft president 'i'aft den eersten van die penningen uit handen van generaal .Woodford, den voor zitter van de Hudson-Fulton-coinmissi-e, ontvangen. Generaal Woodfo-rd zal komen de week naar Europa scheep gaan, om de penningen as.n de regeeringen van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië en Nederland aan te bieden. Uit St. Petersburg wordt aan de Times herstelde zich zoo goed mogelijk, toen hij zeker was, dat het alleen zaken gold. Hamilton vroeg naar een 'zilveren voor werp, waai' hij vroeger óók' al eens op geboden had. Nu, wilde hij het koopen. En Cevanci had het nog. Tot groote ver wondering vernam hij; echter, dat de prijk nu wél een vierde lager was dan vroeger. De zak'en gaan heel slecht!" zei Celvanci. Is dat sedert die gruwelijke geschie- genis?" Ik geloof het wel. In elk geval wil ik alles 'zoo gauw mogelijk oprui men: ik doe mijin zaken aan kant, want ik wil Londen gaan verlaten." Londen verlaten? En waar wilt u- dan heen?" Dat w-eet ik ,nog niet. Maar dat ik hier vandaan moetdatdat weet ik wel!" U moet?... Waarom moet u?" Ach, dat alles begrijpt gij niet. Er blijft mij niets anders over, dan dat ikj naar Italië terugga." Zijne woorden drukten vertwijfeling uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 5