Rechtszaken. Laatste Berichten. „In herbergen en tapperijen, waar zon der toestemming van den burgemeester dansmuziek, zal worden gehouden, zal niet alleen de herbergier, maar ook de muzi kant worden verbaliseerd". Art. 4 der drankwet wenl vastgesteld, in dier voege, dat het maximum vergun ningen 1 op elke 250 zielen mag bedragen. Ten slotte had nog de vaststelling plaats van het suppletoir kohier der Hondenbe lasting. Niets meer aan de orde sluit de voor zitter de vergadering. - Woensdag hielden de leden van het zangkoor hun jaarlijkschen teerdag. 's Mor gens om. halt acht werd door den Zea Eerw. heer Pastoor eene H. Mis opgedra gen voor levende- en overledene leden. Des namiddags kwam men in het café bij L. de Bruijn bijeen, om alidaar tien avond in feestelijke stemming door te brengen. Aardenburg. Zaterdagavon i 7 Uur had men eene voltallige zitting van den ge meenteraad. De voornaamste daarin genomen be sluiten zijin, dat de rekening ien verant woording van regenten van het Burger- gasthuis over 1908 aan dat College zal worden teruggezonden met verzoek die te verbeteren dat door B. en V\'. went voorgesteld, om de herziening van het Reglement van |dat Gesticht ter hand te nemen, om dat heeren regenten geweigerd hebben daartoe over te gaan, en Dat tot gemeenteontvanger benoemd is de heer G. H. P.. Wijffels. Op verzoek van den heer M. W. v. d. Plassche, zal een verwarmd en ver licht schoollokaal beschikbaar worden ge steld voor het houden van een landbouw- cursus voor volwassenen door den heer J. de Meyer, onderwijzer in de Landbouiw- fcunde te Schoondijke. In de vorige vergadering had de heer Vorsterman van Oyen er op gewezen, dat. do ontsmetting van goederen in huisge zinnen, waarin eene besmettelijke ziekte had geheerscht, niet geschiedde overeen komstig het daaromtrent uitgevaardigd be sluit van den Minister. Hij meende daarop de aandacht te moeten vestigen van B. en W. maar vooral van den Burge meester. Wijl het antwoord van den burg. hem niet aanstond, verklaarde hij, dat hij1 zich dan omtrent deze zaak zou wen den tot de bevoegde autoriteiten, aange zien bij do telkens terugkeerende geval len van besmettelijke keelziekte in deze gemeente een goed toezicht opi ontsmetting zeer gewensclit is. Daarna werd do vergadering, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond, gesloten. Oostburg. Maandagvoormiddag 10 uur werd onder leiding van den heer G. A. Vorsterman van Oyen eene vergadering gehouden van de Voorloopige Commissie tot stichting eener Suikerfabriek te Sluis. Deze commissie beslaat uit de heeren L. G. James te Sluis, M. Malotaux te Brussel, E. Martens te Aardenburg, J. J. Haverbeeke te IJzendijke, P. van ('ramin gen te Cadzandi en Iz. de Hullu te Schoon dijke. In deze vergadering werden de kos ten der stichting en de hoofdinrichting der fabriek uitvoerig besproken en toege licht -en besloten om Zaterdag 4 December e. k. in het lokaal van Ch. Mabezoone alhier des namiddags te half vier eene vergadering te houden, waartoe alle be langhebbenden zullen worden opgeroe pen en waar het geheele plan, zoo ook de grondslagen van de statuten uitvoerig zullen worden toegelicht. (WW. v. Z.-Vl.) Maandag is aan den marechausseé A. H. van Giessen thans gedetacheerd bij het bewakingsjdetachement op het paleis Het, Loo, uitgereikt de zilveren me daille en .27 gulden, hem toegekend door de Maatschappij tot redding van drenke lingen voor het op den laatsten kermis- nacht in Juni met levensgevaar redden van den drenkeling E. v. W. uit de zoogenaamde Oude Wal te Aardenburg. De 'drenkeling gaf bijna geen toeken van leven meer, jnaar door 't aanwen den van de bekende voorschriften mocht het genoemden Van Giessen gelukken hem in 't leven terug te brengen. (M. C.) Biervliet. Woensdag werden door den Burgemeester met rechterlijke machtiging, tegen contante betaling in hel openbaar verkocht 8 Vette ossen en 1 vaars, waar van indertijd melding is gemaakt- Deze 9 stuks brachten op f561. Een Belgische veehandelaar uit Ert- velde, vermoedelijk de eigenaar', van wien het vee in beslag is genanten, kocht ze allen. Hoewel een zeer groot publiek tegen woordig was bij deze zeldzaam voorko mende veiling, deed niet een der be langstellenden een bod. (M. C.) Sluis Alhier is 'door dhr. dr. Brand een cursus georganiseerd, met het doel de politie meer vertrouwd te maken met de eerste hulp bij' 'Ongelukken. Er zal les gegeven worden in de volgende za ken brandwonden, snijwonden, steek wonden, het dragen van persorten bijl ongelukken, hulp aan drenkelingen, het leggen van het snelverband, enz. De cur sus is gratis toegankelijk voor politiebe ambten. We hopen, dat de cursus goed mog eslagen. Woensdag j.l. had de zooin van den veekoopman L. te Sluis, het ongeluk zich met een mes in de hand te snijideni, hij het lossnijden van een touw aan zijn wagen. Het gevolg was, dat de jongen een groot bloedverlies had. Door teen ge neesheer werd de wonde uitgewasschen en dichtgenaaid. Het nieuwste op het gebied van surprises voor St. Nicolaas in onze streek, bemerkten we gisterenavond in de ver lichte étalage van de groote zaak van dhr. H. Bonte-.Vlabesoone op de Markt alhier. We zagen een werkende stoom machine. Aan het eene eind zagen we den stoomketel, aan het andere eind de eigenlijke machine, mot den stoomketel door een drijfriem verbonden. Tot in de onderdeelen is alles aan de machines aangebracht. Voorzeker zijn zulke geschenken aan te bevelen voor het a.s. feest, niet al leen om het cadeau zelf, als wel om het buitengewoon leerzame, 'dat er voor onze jongens in gelegen lis, die niet zoo veel voorbeelden dar hieden iaagsche tech niek zien als de jongens uit de stelen. Retranchfment Door het bestuur van het Ziekenfonds is eene -Algemeene Ver gadering uitgeschreven tegen 27 Nov. a. s. Alle leden en begunstigers wordt in de circulaire verzocht de Vergadering bij te wonen, die zal gehouden worden in de zaal van dhr. Verhage. Schoondijke. Het Bestuur van de „Win- terbedeelingsconimissie',' in onze gemeen te heeft legen 27 Nov. a.s. eene Alge- meenc vergadering uitgeschreven, die zal gehouden worden in de zaal van dhr. Char. Temmerman. Met. het oog op de te nemen besluiten, is (hiet zeer gewenscht dat alle leden trouw opkomen. Onze Rederijkerskamer zal op 2 D-ec. a.s. haar eerste winlerconoert geven in de zaal van dhr. Bruynooge. De uit voering is alleen toegankelijk voor de loden, de donateurs en ,1e geinlroduceer- den. In de pauze zal de gelegenheid openstaan om zich ale lid op te geven. Deze week zal voor de Jongelings- vereeniging alhier optreden de Zeerge leerde heer Dr. A. Kuyper van Vlissin- gen, met het onderwerp „Het hoogste Goed". De saai zal om zes uren geopend worden voor de leden, de begunstigers en de belangstellenden. Groede. Deze week vergaderde onze gemeenteraad. Alle leden waren tegen woordig. De benoemde gemeente-secreta ris, dhr. Waghto, werd op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Hierna werden de no tulen voorgelezen en goedgekeurd. In de kas van den gemeenteontvanger was aan wezig f7587.65. Ingekomen was een ver zoek van de Wed. J. van Dijke en van Abr. Herman, om restitutie te verkrijgen voor een deel van den hoofdelijken om slag. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Breskens De Afdeeling Breskens van den Chr. Nat. Werkmansbond zal een feestelijke vergadering houden op 28 Nov. a.s. Behandeld zal worden het onder werp „Graaf van Shaftesbury, de groote volksvriend en sociale hervormer der 19e eeuw". De vergadering zal plaats heb ben in de gewone zaal van dhr. Weijk- man, [terwijl de Zangvereeniging „Con cordia" hare medewerking aan het 'feest zal verleenen. Breskens. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. M. H. van de Sande met 167 stem men. De heer I. Brakman verkreeg 60 stemmen. De gemeenteraad heeft gisteren tot onderwijzer met hoofdacte aan de open bare school benoemd de heer J. A. Hoste hoofd der school te Driewegen. Hulst. Algemeen wordt dooi de land bouwers geklaagd over de hoog© tarra welke dit jaar is gemaakt. Vooral de „Union Sucrière" is bekenid om haar hoo'go getallen, dewelke in sommige ge vallen varieerden tusschen 10 ©n 25 'pCt. Voor sommigen dus een schade- (postje. St Jansteen Bij' den herbergier Ch. van Dorsselaax zijn 'deze week lernstigte baldadigheden geploegd. Ditmaal moes ten de ruiten het ontgelden welke allen zijn verbrijzeld. De daders van deze laffe daden zijn zoo lichtschuw, dat het de politie niet mag gelukken hen op te sporen. Daar voor de arbeiders het sei zoen van verdiensten weer verstreken is en velen van hen dus weer werke loos zijn geworden, begint de trek naar Duitschland weer sterk toe te nemen|. Geen dag gaat ook voorhij, of men ziet mannen hun vrouw en kinderen verla ten om, in een vreemde landstreek, voor het onderhoud van de hunne te ar beiden. Zuidzande. Door de Zangvereeniging „Wilhelmina" alhier zal deze week het eerste winterconoert gegeven worden. Voor liefhebbers van muziek belooft deze avond heel wat; onder anderen zal eene cantate uilgevoerd worden, getiteld„Lei den's strijd en Zegepraal". Koewacht De handel in varkens, voor eenigen tijd nog zoo levendig, ligt thans geheel stil. De prijzien zijn op de Belgische markten aanmerkelijk gedaald, zoodat er van Belgische zijde weinig vraag is naar vette varkens, te meer wijl het smokkelen niet zoo gemakkelijk 'meer gaat. Hel gevolg van een en an der is, dat de menschen weer gaan „uit- slachten". Het vleesch wordt verkocht tegen 65 a 70 pent per kilogram. - De maanden September, October en November zijn in deze streken de drukke maanden voor het vervoer yan beetwortelen. Door den ongunstigen zo mer, waardoor dit jaar de bieten veel in groei ten achter waren, beteekende de uitvoer in de maand September nog niet veel en bedroeg mog geen 800.000 kiiogram. lil de vorige maanden echter werden, volgens opgaven van het Bel gisch Ministerie, 87.187.358 kiloogram beetwortelen uit ons lapid naar België gezonden tegen 127.423.612 kilogram in de maand October van het vorige jaar. Het laat zich aanzien, dal onze verzen ding in de maanld November niet veel minder zal zijn dan in October 1.1. Men schrijft ons uit Koewacht: Er wondt in deze streken vaak ge klaagd over werkeloosheid onder de veld- arbeiders en de tijd breekt weeir aan, dat een groot aantal onzer arbeiders ge durende verschillende weten geen cent kunnen verdienen. En toch moeten deze menschen met hun gezin leven. Van geld. overleggen gedurende Iden zomer kan, al is het dagloon in den laatsten tijld wat verhoogd, niets komenwant de prijzen der noodzakelijke levensbehoeften zijn ook aanmerkelijk gestegen. Nu is het al gemeen hekend, dat vele landbouwarti- kelen, voornamelijk in deze streken, in den zomer tot verdere bewerking naar het buitenland worden verzonden. Men denkt maar eens aan de ontzaglijke hoe veelheden vlas, die jaarlijks groen van het land naar België gaan om daar ver der bewerkt 'te worden. Bovendien heeft voor -de landbouwers die aflevering aan buitenlandsche handelaars in de laatste jaren groote moeilijkheden veroorzaakt len aan die financieele nadeelien is het wel te wijten, dat er een aanzienlijke ver mindering van vlascultuur' valt te con- stateeren, iets, wat vooral voor den ar beider, te betreuren valt. Volgens matige berekening beteetent voor den landar beider elke Hectare vlas vervangen door een Hectare graan, peulvruchten of beet wortelen eene vermindering van arbeids loon van 50 gulden. In 1907 werden in ons land, volgens het regeeringsverslag, op 16818 Hecta ren vlas verbouwd, waarvoor ongeveer 8000 arbeiders noodig waren, aan wie te zamen 21 ii 3 millioen gulden ar beidsloon werd uitgekeerd. Dit vlas werd hoofdzakelijk groen naar België verzon den. Nu is het de meening van vele be langstellenden in de Nederlandsche vlas cultuur en vlasbewerking, dat het heel goed mogelijk is dit vlas in ons land verder te bewerken. Daardoor zouden in den zomer vele arbeiders met het ro ten en in «len winter met het vlaszwin1- gelen een flink daggeld kunnen verdie nen. in het Noorden, in de provinpiei Groningen, is men reeds in dien geest werkzaam geweest. Ook is door het Hoofdbestuur van Groninger Maatschap pij van Landbouw eene commissie be noemd voor een grondig onderzoek in te stellen naar de verschillende metho den van vlasbewerking in het hin|nent en buitenland. Zouden onze landbouw- maatschappijien ook niet eens dit belang rijk onderwerp aan do orde kunnen stellen Ossenisse Bij de laadplaats „Het Zee dorp" zijn dit jaar verscheept de vol gende hoeveelheden suikerbieten: Voor Wittouck 2.027.000 K. G.; voor Maletoux 671.000 K. G.; voor Moerbeke 409.800 K. G.voor Daverveldt en Bink 267.300 IC. G.; voor Ath en Beloeil 123.000 K. G.voor Algerneene Suiker- maatschappij' 33.800 K. G.; voor de Co- operatieve te Sas van Gent 212.000 sa men 3.743.900 K. G. Boschkapelle. Door Z. D. H. den Bis schop van Breda is tol Lid van het R. K. Parochiaal Armbestuur benoemd de heer P. A. StailaertAdriaanssens, in plaats van den heer J. Verdunnen, on langs overleden. Tramplannen Zuid-Beveland Door den heer E. Huyghebaert te Assie- brouck bij Brugge is aan de ingenieurs Cramer en Polano te 's Gravenhage op gedragen gedetailleerde plannen op te ma ken voor een tralmwegnet op Zuid-Be veland, ten einde deze over te leggeri bij1 de aanvrage om concessie en rente loos voorschot aan rijk en provincie. Deze plannen zijn vastgesteld in ©en vergadering van eenige invloedrijk© per sonen op Zuid-Beveland, die op daartoe gedane uitnoodiging een comité tot onder steuning en bevordering der plannen vor men. Het zijn de Heeren M. de Jonge Jzn„ lid van Gedeputeerde Staten, Mr. C. Lu- casse, J. A. van Meel, I. D. Fransen van de Putte, W. Kakebeeke, J. C. H. Hollmann, allen te Goes, Lenshoek te Kloetinge, Koert te Wolfaarisdijk, D. Meu- lenberg te üudelande, Iz. .VVillemse Jzn., te lerseke, l>. Mulder te Ovezande, waar van de heer de Jonge de functie van voorzitter waarneemt, lerwijl mr. P. Die- leman te Middelburg met het secretari aat is belasl. In hun vergadering van 25 Nov. j.l. stelden-deze heeren in overleg met den heer Huyghebaert de projecten aldus vast: Baarland Oudelande Driewegen Steiger Borssele - Borssele 's Hee- lenhoekHeinkenszand 's Heer Arends- kerke's Heer HendrikskinderenGoes. GoesWolfaartsdij'k —Veer. Goes K'oetinge KapelleWemeldin- ge- -lerseke— RruiningenHansw ert. Dewijl echter een provinciale dienst in uitzicht is gesteld lusschen Hansweert en Vlake, is hun laatste deel van het traject slechts voorloopig vastgesteld en zal daaromtrent nader overleg met be trokken autoriteiten gepleegd wordenj.' Overigens is het geheele ontwerp niet dan na ernstige bespreking en omvang rijk deskundig onderzoek vastgesteld. Aanstonds zal met ijver aan het werk gegaan worden, opdat nog in den loop van het voorjaar hij betrokken gemeeii- ten en polders de noodige subsidiën kun nen aangevraagd en |in de a.s. zomer vergadering der Staten hel renteloos voor schot kan behandeld worden. Het vaartuig „de Drie Gezusters" van schipper Kamp te Hoofdplaat, dat op de Middelplaat, onder Baarland was gezon ken en vervolgens werd gelicht is, naar hij expertise bleek, belangrijk bescha digd. Het schip zal naar Boom (België) worden gesleept. (Zie verder Tweede blad.) Voor het Kantongerecht te Middelburg werd Maandag j.l. gepleit in een civiele zaak betreffende een arbeidsovereen komst. Eischers waren de heeren de Blij en Derksen, direkteuren der Nederl. ziekte verzekering Mij. te 's Gravenhage, die eene vordering hadden ingesteld ter be koming van f '2000 schadevergoeding of zooveel minder als de Rechter zou ver- meenen te verhooren, tegen den lieer .1. v. Waarde Az. te N. en St. Joosland, om dat deze zonder wettige redenen had op gezegd een tusschen eischers en hem ge sloten contract, waarbij deze v. W. was aangesteld tot Birekteur van het Bijkan toor der genoemde Mij. te Middelburg. De advocaat der Eiachers, Mr. L. W. M. Overes te 's Gravenhage, bepleitte tegen over het gevoerde verweer de ontvanke- heid en gegrondheid der ingestelde vor dering; ged. had geen recht om zoo maar nauwelijks een eenmaal gesloten contract te verbreken; dit doende was hij tot vergoeding der geleden schade ver plicht hierin o. a. bestaande d|at hij nu voor de Mij. „het Roode Kruis" werkzaam zijnde, diverse posten hij deze .Mij. had aangebracht, welke andei's hij de Nod. Ziekteverz. Mij. waren gekomen en dat nu kantoormeubelen te vergeefs waren aangebracht en formulieren te vergeefs waren bedrakt. De advocaat van dhr. v. Waarde, Mr. J. Adriaanse van Middelburg, beriep zich op niet ontvankelijkheid der eischers, (lie bij do aanstelling nog geen direkteuren waren, en ongegrondheid der actie, nu z'ijn cliënt meer dan voldoende redenen had om alle relatie met de toen nog op te richten Mïj. eene creatie aan de familie de Blij, af te breken. Een prospectus was vertoond met een valsch gebleken winstcijfer van f 4500, wolke valschheid alleen bleek als men alles ging natellen, wat te goeder trouw niet werd gedaan, omdat de naam van oen civiel ingenieur als wiskundig advi seur werd vermeld, en daar deze de wis kundige gegevens, waarop de rentabili- teits-berekening met die valsche cijfers be- ïustte, heette te zijn opgemaakt. Nadien bleek, dat deze wisk. adviseur al jaren wegens zwakheid van vermogens, onder curateele staat en bovendien de direkteur der Mij. de Blij had rondverteld, dat deze wisk. adviseur maar een wassen neus was, dat hij, de Blij, zelve die berekening in elkaar had gezet, waar het er slechts om te doen was om geld bijeen te krij gen. Aan commissarissen weiden aandee- len cadeau gegeven en deze commissaris sen op eigen houtje door de direktie aan gesteld, een bedrag van f 10,000, de ge heele serie B van het aandeelon-kapitaal, werd aan de Gebrs. de Blij betaald, naar het heette voor inbreng van de archieven, gegevens, relaties enz., kortom het bleek een onder-onsje met het doel om geld te maken op eene wijze, waarmede een solied persoon geen vrede kan en mag hebben, zoodat v. Waarde ter wille van zijn naam en zijne toekomst genoodzaakt was alle relatie met de heeren de Blij en Derksen af te breken. Die redenen waren gewichtig genoeg, naar pleiter meende, om de beweerde insoliditeit der onderneming aan te nemen en dus voor v. W. om uit vrees voor verlies van goeden naam zich terug te trekkende feiten zelfs voldoende om van bedrog te spreken. Uitspraak 13 Dec. a. s. (Kon wegens plaatsgebrek in ons vorig nummer niet worden opgenomen;. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) veroordeeld wegens: diefstal: C. B., 20 jaar, zonder be roep te Vlissingen, gedetineerd te Middel burg, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, en J. K„ 35 jaar, veldarbeider te Zaamslag, tot 7 da gen gevangenisstraf strooperij: J. G. van C., 18 jaar, veldarbeider te Zaamslag, tot 7 dagen ge vangenisstraf mishandeling: A. de S., 34 jaar, arbeider te Oo-stburg, en J. 11., 19 jaar, boerenknecht te 's Gravenpolder, heiden tot 14 dagen; P. P., 22 jaar, schippers knecht te lerseke, tot 7 dagen gevangenis straf en J. A. A., 22 jaar, landbouwers knecht te Clinge, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis en Th. M„ 34 jaar, koop man en bierhuishoudei' te .Koewacht, en J. de G„ 18 jaar, landbouwersknecht te Hoek, heiden tot f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis verduistering: I. Th. van de V., 18 jaar, slagersknecht te Oostburg, tot 14 dagen gevangenisstraf; beschadiging: A. S., 26 jaar, werk man to Hoiitenisse, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis wederspannigheid: L. V., 31 jaar, sjouwerman te Middelburg, tot 1 maand gevangenisstraf. Vrijgesproken: A. L., 15 jaar, werkman te lerseke, beklaagd van mishandeling. 1 oor do ïechtbank te Middelfjurg werd heden f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis geëischt tegen J. V., 64 jaar, te Middelburg, die bekende onder Hitthem een partijtje aardappels van K. Wielemn- ker te hebben weggenomen. V. zeide uit armoede te hebben gehandeld Tegen J. R., eene koopvrouw, die zelf niet goed aan wist te geven waar zij geboren was, hoe zij heette en hoe oud zij is, wterdl wegens een diefstal van een hemd onder Ka.pelle 2 maanden met af trek van het voorarrest geëischt. De verdediger, mr. P. Dieleman, be klaagde zich over het lange voorarrest, waaraan beklaagde was onderworpen en trok ook in twijfel of de diefstal wel wettig en overtuigend bewezen is. De uitspraak werd in beide zaken be paald op 3 December a. s. De poging tot doodslag te Vlissingen Bij beschikking van den Arrond. recht bank te Middelbrug is rechtsingang ver leend met last tot instructie der zaak en bevel tot gevangenhouding van den be klaagde in de zaak tegen J. V., 24 jaar, llos werkman, geboren, en wonende te Mid delburg en thans aldaar gedetineerd, be klaagd van poging tot doodslag te Vlis singen den 17 November j.l. op zijn vroe ger meisje. De Papendrechtsche strafzaak Woensdag na afloop der terechtzitting had op de Markt een opstootje plaats Het publiek der tribune scheen geheel op do hand te z(jn van Garstbagen en tegen de Papendrechtsche veldwachters, die dan ook door een groote menigte werden uitgejouwd en nageroepen met kreten als I 'at zijn de helden van Papendrecht „Nu herinneren zij zich niets meer!" „Nu zijn ze alles ver geten!" De veldwachters bleven midden op de Maikt staan en het publiek, steeds jou wende. schaarde zich op een hoop aan den kant Toen de veldwachters zich verwijder den, klonken bun nog eenige liefelijkheden achterna; daarna verspreidde het volk zich. Er zijn nu reeds, met gisteren inede, een 50 tal getuigen verhoord We zijn thans ongev er op de helft. Gisteren kwamen een zevental getuigen voor, die beslist verklaren mishandeld te zijn, terwijl de veldwachters bet ten sterkste tegenspraken of beweerden er zich niets van te herinneren Het gerechtshof te Arnhem heeft inmid dels de zuak geschurscht.een nieuw onderzoek aangaande eenige getuigenissen bevolen en de stukken in handen gesteld van den rechter commissaris te Dordrecht. Ook in de Memorie van Antwoord van Jen Minister van Justitie op het afdeelings- verslag der Kamer inzake zijne begrooting is de Papendrechtsche stiafzaak te pas gebracht De mini-ter aarzelt niet te verklaren, dat ook hij hem na lezing der dagblad-verslagen inzake de behandeling der Papendrechtsche zaak vnnr liet gerechtshof te 's-Heitogen- bosch aanvankelijk twijfel was gerezen, of de houding van den advocaat-generaal tegen over de getuigen wel in allen deele den toets van de critiek kan doorstaan. De minister heeft niet nagelaten, zij het dan ook ten overvloede, onder de aandacht van dien ambtenaar te brengen, dat afgezien v bn andere redenen reeds de ook op het openhaar ministerie rustende plicht, in alle strafzaken de waarheid te bevorderen, waar naar de advocaat generaal ook in de Papen- diecbtsche zaak met ernst Heeft gestreefd, groote bezadigheid en onpartijdigheid tijdens bet getuigenverhoor gebiedend vordert Bovendien geeft het optreden van het openhaar ministerie tegen getuigen in het algemeen, voor zoover den minister bekend, geen aanleiding nogmaals uitdrukkelijk do aandacht van het parket te vestigen op een reeds indertijd uitgevaardigd geheime cir- culaiie, waarbij deze ambtenaren werden uitgenoodigd zich te eenenmale van het berispen van getuigen te onthouden. Koloniën. Gouverneur Idenburg op reis Gouverneur-generaal Idenburg is Don derdagochtend uit Genua naai' Ned. Indië scheepgegaan. Hem is aan boord van de „Rembrand!" toegevoegd kolonel Michelsen, die van ver lof terugkeert. De heer Lovink maakt samen de reis met den heer Idenburg. Den Haag. Volgens „de Nieuwe Cou rant" zal door de Socialistische Kamer-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2