ENS. PPELS en ZILVERWERKEN rorrieters 1 i No. léO. Zaterdag 21 November 1909 Vijfde Jaargang. \jy. r e Rolpens verkrijgbaar. ISSINGEN. I jchwarenfabriek. WU., MIDDELBURG. van RJjfuijen. Kummibanden. NING's I. BUITENDIJK NE KOPERWERKEN ICOLAAS-CADEAU. iMA's Vulhaarden, 10LEUMKACHELS, en TURFBAKKEN, IURSCHERMEN, ^LPLATEN enz, Dit Dammer bestaat uit 8 blaflztiöen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND rorden verzocht eene JVOI-'KIVE Men kan hiermede verd'enen een aflaat van zeven jaren en Rozenhoedje in een Kerk gehouden iu de Hasiliek voor |le Kerk ;an de II. Hatharina LhAN ChiULiE.V, Boekhandelaar, ferkstraat te Goes, C BOON- sdekenskerke, Mej. EMMA |JLA en SERAPHINA PATEER den heer JAN SMOLDERS Singel 487 Amsterdam. i' »j 381 O jevelend, Bleekzucht, Malaria (Bi nnen- hdurende Hoofdpijn eu Gebrek H Nannino huiten op de roode Prijs f 0.75. hemlsche Fabriek, Oen Haaj. Je Co,te Goes bij L. la fcerikzee bij F. P. J. Bal. |E KERKSTRAAT. GOES. (Jeste adres voor alle lijk voor den BOERENSTAND TSTE SORTEERING Ie en nieuwe donkere en PARELS, RUIME KEUZE verschillende prijzen. erkstraat GOES. sorteeiing zeer geschikt voor ne sorteering >n Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Adverteutiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, h contant. De z.g. neutrale Pers brengt in bet christelijk huisgezin de ongeneeselijkste aller kwalen: de GODSDIENSTIGE ONVERSCHILLIGHEID. - - Een dom stukjs. In „De Zeeuw" yan Donderdagavond: komt onder „Gemengde Berichten", dus waarschijnlijk; ,uit vreemde btron, het vol gende stukje voor: Vraag: Waarom, is van oudsher oip de spits van kerktorens een haan boven het kruis gezet? Antwoord: De Jezuïetische leeken zullen u antwoorden: tot onderwij zing, opdat, terwijl wij in de hoogte het bruis aanschouwen en den haan, die er op staat, wij onze zoinden mo gen in gedachtenis houden en, met Petrus, vergeving zoeken eu vinden. alsof, zonder dezen stommen haan, naar welken velen niet zuilen hoo- ren tot hij ia-aait, de Schrift niet een genoegzame wekker ware. De schrijver van dit stukje bewijst noch van de Jezuïeten, noch van de H. Schrif tuur, noch, zouden wij haast zeggen, van haan of kerktoren iets af te weten, anders zou hij dien onzin niet geschreven hebben. Jezuïetische leeken toch bestaan niet. Wel Roomsch-Katholieke leeken. Voor zoover die nu tot de leekehroedetrs der Jezuïetenorde behoaren, zijn zij, als men wil, Jezuïetische leeken, maar hun getal valt ton eenemalei gfeg tegienoyer het over groot getal der Roomsch-Katholleten, die met de Jezuïeten niets te maken hebben. De twee begrippen: „Jezuïetisch" en „Roomsch-Kathaliek" dekken elkander volstrekt niet. Wel zijn alle Jezuïe ten Katholiek, maar alle Katholieken zijn geen Jezuïet! Ook de bemerking over de Schrift raakt kant noch wal. All is |de H. Schrift honderd maal een „wekker", ,wat geeft dat, als ik dien „wekker" niet, raadpleeg, zóó leef en handel, alsof hij niet bestaat? Zal juist niet het zien van een toeken of symbool;, dat mij aan dien „wekker" doet denken, een machtige prikkel voor den mensch zijn om zich de H. Schrift te herinneren, die de woorden des Eeuwigen Levens bevat? Zal een blik op bet kruis, dat onze kerktorens kroont, niet oil willekeu rig ons doen denken aan bet kruis van Golgotha en het groote verlossingswerk daar voltrokken? Zal ook niet eveneens hét zien van een liaan op dat kruis ons doen denken aan den misstap van Petrus iu verband met pnze menschelijk© zwak heid? Wij begrijpen niet wat daarin voor verkeerds ligt, of zooals de schrijver het dwazelijk noemt, „Jezuïetisch". Ons lijkt het integendeel heel christelijk en heel logisch, volkomen in overeenstem ming met onze natuur, die van, zinne lijk e waarnemingen komt tot het on geziene en uit het beschouwen van het geschapene opklimt tot het ongeschapene. In verband hiermede herinneren wij den steller van bovenaangehaald dwaas stukje aan hetgeen er staat in Rom 120. Daar lezen -wij„Wat aan Hem (God) o n z i o h t- baar is, is sinds de schepping dei- we reld kenbaar en zichtbaar in de geschapen dingen, n.I. Zijn eeuwige kracht en godheid Tweede Kamer. Van half elf tot vier uur heeft Minister Heemskerk Woensdag de regeering ver dedigd tegenover de aanvallen der lin kerzijde en dit gedaan op eene wijze, dat hij al dien Hijd de Kamer in spanning hi.eld. H.et karakter van dit kabinet, het Chris telijk karakter en zijn voortbouwen op het werk van het kabinet van 1901 heeft d,e minister nadrukkelijk; en. in ronde be- woordingen gehandhaafd. Hij heeft dus verworpen de bewering dat het zou zijn ®en rechts getint conservatief kabinet; het is idit evenmin als het ministerie-Kuyper! Dan kreeg do heer Van Doorn een af straffing. Een afstraffing die hij volko men had verdiend met zijn rede van Dins dag, waarin hij o. a. dezen minister had verweten, dat de val van het kabinet- De Meester zou, zijn geweest het gevolg, van een „wei-overwogen en lang be raamd plan". In volstrekten zin absoluut in strijid met de waarheid noemde de minister die voorstelling. Hij' noemde ze „een valsche voorstelling", een „volsla gen onwaarheid", die de lieer Van Doorn niet had mogen plaatsen in een vergade ring van mannen, die ridderlijk met elkan der wenschen te debatteeren. Men ziet 't: de heer Van Doorn werd niet gespaard. Hij had trouwens aj on middellijk bij den aanvang der vergadering van den heer Van Vliet een bittere pil te slikken gekregen. Deze dealde n.I. meo, dat de heer Van Doorn, die Dinsdag zoo stevig had uitgevaren tegen het brengen van de geloofsverdeeldheid in den poli- tieken strijid te Gouda was aanbevolen in 1905 als vriend .van Hervormde Kerk! .Dat hij bovendien de kiezers in een vergadering zoo had opgehitst tegen den heer Van Vliet, dat deze blij was na afloop .der vergadering te zijn onder de hoede van 'n paar void.wacb.ters. En wat antwoordde de heer Van Doorn hierop! Dat hij niet aansprakelijk is voor den inhoud der verkiezingstrooibiljetten en ,dat de heer Van Vliét op die vergadering zelf ,de kiezers tegen zich in 't har nas had gejaagd, door te spreken van de roode jeneverneuzen der liberalen. Ook die bewering van den heer Van Doorn weid echter door den heer Van Vliet weerlegd! Na minister Heemskerk was minister Kolkman aan het woord, die Donderdag zijne rede vervolgde en de ünancieele voorstellen van de regeering, waaronder verhooging van drankaccijns, verdedigde. Na hem hielden de Kamerléden Drunker en Troelstra hun repliek- Laatsgeno-emde viel èn minister Heemskerk èn Horgesius èn Lobman èn Dr. Kuyper aan; vooral echter den laatste. De voorzitter moiest hem zelfs nu, en dan tot voorzichtigheid aanmanen. Staatsbegrooting 1910 Justitie In het regeeringsantwoord betreffende de justitiehegrooting wordt o. a. medege deeld Het denkbeeld eener wettelijke.regeling, waarbij voor hot aangaan van een huwe lijk waar-borgen van gezondheid .door par tijen moeten worden afgegeven, zoodat zonder zoodanige waarborgen het .huwelijk niet kan worden voltrokken, verdient naar de meening van den mi nister geen aanbeveling. De wederinvoering der Doodstraf. De minister van Justitie deelt in zijn memorie van antwoord mede, dat van hem geen indiening is te wachten, van een wetsvoorstel tot wederinvoering der doodstraf, .wijl hem de noodzakelijkheid daarvan ,niet is gebleken. Kamerverkiezing Gulpen. Bij de candidaatstelling voor een lid dei- Tweede Kamer in het district Gulpen, weiden lijsten ingeleverd voor de hoeren L. M. Hermans, Arnhem, (socialist) en Jhr. Mr. Ruys de Beereiihrouck. Volgens de „Nieuwe Limb. Koerier" hebben de sociaal-democraten in het district de lijst vol teekend gekregen door de verzekering aan de kiezers, dat de candidaat Hermans die .was van de Kath. Soc. Actie te Maastricht. Met deze boerenvangerjj blijven de sociaal-democraten trouwens in hun rol! De nieuwe Turksohe Gezant. Uit Konstantinopei schrijft men dd. 18 dezer aan de „N. R. Ct.": De Keizerlyke Iradé is verschenen, waarbij Gregori Aristarchis Bei tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister der Verheven Porte bij het Koninklijke Nederlandsche Hof wordt benoemd, ter vervanging van Missak Effendi, die op pensioen is gesteld. Wijk-bij-Duursteds. De Haagsche correspondent van „De Tijd" verneemt uit betrouwbare btrin, dat in toon aangevende politieke kringen der Rechterzijde het denkbeeld, om den open gevallen zetel van Wijkbij-Duurstede nu aan de Katholieken over te laten, niet onsympathiek ontvangen is. Officdëele be sprekingen zijn er echter nog niet over gevoerd. Wij kunnen hieraan toevoegen, zegt het R.-K. hoofdorgaan verder, dat, naai- wij thans vernemen, reeds bij gevoerde be sprekingen betreffende Rreukelen, vóór eenige maanden, bepaaldelijk het district Wijk-bij-üiuurstede door do bevoegde auto riteiten is aangewezen om in de toekomst, als eventueel de zetel van dat district zou openkamen, over te gaan aan de Katholieken, voornamelijk uit overweging, da.t voor Wijk-bij-Duurstede reeds vroe ger een Katholiek heeft zitting gehad. Vandaar dat het advies, door de Ka tholieke Kiesvereenigi-ng vau Breukelen onlangs gevraagd aan den Voorzitter van het Bestuur van den „Rond van R.-K. Kiesvereenigingen", toen niet gunstig is geweest voor het piian der Kjesvereemging. Met Wijk-bij-Duurstede zou in de toe komst nog misschien een enkel ander district, waar ook vroeger een katholieke zetel door een Anti-revoJutionair veroverd werd, voor dezelfdo transactie in aanmer king komen. Goes Onze voorspelling, dat het den heer Verhoeven bij zijn zilveren feest als boekhouder van den heer Van Heel alhier niet aan belangstelling zou ont breken, is bewaarheid. .Waensdag j.l. ontving de jubilaris van zijn patroon- een gouden chronometer, van het kantoorpersoneel een fraaien fauteuil en van de pakhuisknechts twee fraaie photo's. Zelfs de schepen jn de kade waren te zijner oei- met de vader- landsche driekleur getooid. Niet te verwonderen alzoo, dat de heer V. door een en anider zeer was getroffen. Moge nog vele jaren een gelukkige werk kring voor den lieer V'eruoeven zijn weg gelegd 1 Vlissingen. Op den Nieuwendijfc, al waar in verband met het verleggen der straat, graafwerk woii-dt verricht, werden twee zandsteenen consols gevonden. Deze consols, welke lieve kinderkopjes voor stellen zijn zeer prachtig bewerkt en zeker een paar honderd jaar oud. Uit een archeologisch oogpunt is deze vondst dan ook peer belangrijk Ook is nog een tegel opgegraven, een schip voorstellende. Of deze tegel oud heidkundige waarde heeft, dient nader te warden onderzocht. (VI. C'rt.) 'A. s. Zondag 28 Nov. zal in de zaai van den heer Ruiling optreden de heer Abr. da Winter Sr. met een serie ge-teef nieuwe voordrachten. (VI. Olrtj Door da Staatsspoor zijn een 8-tal locomotieven besteld met 4 cylinders, die uitsluitend dienst zullen doen voor het vervoer vau D-treinen. Vier vau deze ma chines zjjn ia aanmaak1 bij een Engelsche firma in Manchester, .terwijl de andere vier zullen geleverd; .worden door „Werk spoor" uit Amsterdam. Deze machines, die van een geheel bijzondere constructie zijn en zooals er in Holland, nog geen loopen, moeten, naar verluidt, .nog beter voldoen dan de laatste nieuwe machines van Ide N. B. D. S„ die gedurende eenige weken voor proef hebben geredjein op 't tra ject BoxtelVlissingen en Amsterdam Emmerik. (VI, Crt.) Door het departement van Koloniën is een contract gesloten met de Kan. Maatschappij „De Schelde", tot het ver vaardigen, leveren en opstellen van een ■proefketel met installatie tot het staken van Ombiliënkolen. lij) gereedheid daar van zullen in Nederland een reeks proe ven genom-en worden en, bij gunstige re sultaten daarvan in Ned.-Indië verder voortgezet worden. 'Met het toezicht op de vervaardiging, opstelling en leiding der proeven is belast de officier-machinist der le klasse C. van Gooi. De mailboot „Oranje-Nassau", de tweede der nieuwe mailbooten, heeft bij den gisteren gehouden proeftocht goed vaklaan en niet minder dain 22.64 knoapen per uur geloopen. Morgen vertrekt de „Oranje-Nassau" van Glasgow; naar Vlis singen en wordt Dinsdag hier verwacht. Het Concert van Vlissing'a Mannenkoor. Het concert dat Donr derdag j.l. door Vlissing'e Mannenkoor werd gegeven, mag in alle opzichten goed geslaagd heeten; zoowel het koor als de solisten hebben aan het vrij talrijk op gekomen publiek een paar uren van echt muzikaal genot verschaft. Als hoofdnummer op het program stondl Massa I ïyan G, A. Heinze. Dit zeer me- lodieuse toonwerk is in uitvoering uit stekend tot zijn recht gekomen, dank zij ook de krachtige medewerking van dien heer Jan van Rjjsselberg, bariton van Schiedam en iden heer Jos. Emons tenor uit Den Haag. De heer Rjjsselberg hé- schrikt over een krachtig metalen geluid; hij is :zijn stem volkomen meester, zoo- dat hij aan al d,e vereischle nuanceerin gen in de voordracht zonder moeite vol komen voldoet. Het ware karakter van zijn stem kwam vooral uit in de liederen, die hij; zond na de pauze: „Het Geuzenvendel op den thuismarsch"„Matrozenlied" en „Terug komst". Die echte, forsche, Hollandsche liederen kunnen bezwaarlijk heter wor den vertolkt. De heer J,os. Emous gaf insgelijks zijn fraai geluid van verschillende zijden te bewonderen. Heerlijk klonk, het Duet Adord Te van Joh. Verhulst en treffend lief „Du, bist die ,Ruh" van Schubert. Het accompagnement van de Missa en van de nummers der solisten was opge dragen aan den heer A. van üs, orga nist te iUiddeiburg en zonder twijfel was dit aan pilstekende handen toever.rouwd een welgemeend eeresaluut zij dezen be kwamen organist en pianist van harte gebracht. Dit eerste concert van Vlissing's Man nenkoor in dit seizoen is voor de Ver- eeniging weer een heslist succes geweest. Rij het .te Rotterdam gehouden examen voor machinist slaagden voor het voorloopig diploma de hoeren P. Ilagut en J. Willeinse alhier. Oob slaagde voor hetzelfde examen |de heer R. Xjabering, leerling van dei De Ruyterschool. Zierikzee. Met het oog op de omstan digheid, dat het St.-Nicoiaasïeest op een Zondag valt, hebben Wij' ons. tot den bur gemeester dezer gemeente gewend, ten einde van ZEdAchtbai-e te vernemen, ap iwelken dag naai' zijn meening het S,t.- Nicolaasteest hier het best kon gevierd worden. De burgemeester was van gevoe len, dat de Zaterdag voor koop- en kijkdag zich bij uitstek goed leent, omdat het traditioneele St.-hicolaasfeest hoofdzake lijk als een kinderfeest is te beschouwen, en de schooljeugd op Zaterdag reeds om 12 uur vrij is, wat niet het geval is, indien ,de viering van het St.-Nicolaasfeest op Maandag werd: gesteld. Strooiavond zal dus dit jaar op Zaterdagavond vallen. (Z. Nwsb.) Van meerdere zijden werd ons de opmerking gemaakt,- dat bij eemgszins koud weer de nieuwe Concertzaal wel verwarmd mocht worden. Bij de laatste uitvoering van „Advendo" dp- Dinsdag den, 20sten dezer, weid geklaagd over de lage tem|peratuur der zaal. Het Bestuur zal de middelen wel vin den om de geuite klachten in 't vervolg te voorkomen. Nu de nieuwe gevel der Concert zaal dezer dagen voltooid is gewonden, en daarmede de laatste werkzaamheden aan (dit nieuwe; gebouw ten -einde gebracht zijn, springt het groote verschil met liet oude gebouw duidelijk in 'toog. Aan 't uiterlijk van het gebouw zijn geen buiterir gewone eischen gesteld. Groote -eenvoud is betracht bij alle onderdeden van hot front. De ligging in 't afgelegen Paarde- straatje leent zich dan ook weinig tot het in practijfc brengen van artistieke opvat tingen. 'loch moet ons de opmerking van 't hart, dat da kleurencombinatie niet van de allergelukkigste schijnt! (Wellicht dat de omgeving daaraan schuld heeft! Alen verzekert, flat eerstdaags de be noeming van een Kantonrechter in de vacature Moens te wachten is. Onze winkelstraten kenmerken zich de laatste dagen door een meer dan ge wone drukte. Geen wonder, dat de men- schen zich verdringen voor .de winkelro ten, waar achter, onder een zee van gas licht, al het heerlijks ligt tentoongesteld, >dat St. Nicolaas ons .schenken wil. Die étaleerkunst openbaart zich in al haar vindingrijkheid en doet op het voordeeligst uitkomen, wat de winkelier zoo graag, in het bezit der toeschouwers wenscht. Voor onze winkeliers hopen we, dat de kijkers in ko-opers mogen veranderen, want zaken worden nog weinig gedaan. Moge (de volgende .week alles goéd maten -Tot directeur der gemeente-gasfa briek te Zevenbergen is benoemd de heer B. C. Bevelman, vroeger alhier aan de gasfabriek werkzaam. Naar wij vernemen, is bij het Bestuur van het PI. Comité voor K. S. A. de aanvraag ingekomen van de R. Kath. onderwijzers alhier, om aangesloten te worden bij het PI. Comité, 'tis ook t-e verwachten, dat de 'fooneelv-ereeniging „Vriendenkring" zich onder genoemd ver band zal scharen. Wolfaartsdijk. Hier begint zich onder de varkens de gevreesde vlekziekte te vertoonen. Gelukkig voor onze arbeiders, die hun krulstaart met veel moeite heb ben groot en vet gekregen, dat bet „slachtmaand" is, anders zou het er voor hen, .(lie toch al zoo'n slecht jaar heb ben, leelijk uitzien. Hansweert De uitvoering Donderdag avond door de Fanfare „Euterpe" gegeven in de zaal van den heer C. Pieters, heeft uitstekend voldaan, waartoe de opvoering van het tooneelstukje„Een halfuur in doodsangst" niet weinig bijdroeg. Ook een paar voordrachten hielpen mede de feeste lijke stemming erin te houden. Na afloop was er voor de jongelieden gelegenheid zich met een dansje te vermaken. Alles Rep uitstekend van stapel. Ovezand. Heden (Woensdag) ontstond in de schuur van den herbergier v. 't West- einde een begin van brand door onvoor zichtigheid van een kind. Daar men het vlug ontdekte kon het vuur spoedig ge stuit worden en bepaalt zich de schade tot eenig verbrand houtwerk. West-Souburg. Dinsdag vierde de heer J. Kraamer alhier, onder- talrijke blijken van belangstelling, een dubbel jubileum, nl. zijn „gouden bruiloft" en de vijftig jarige uitoefening van zijn betrekking van veearts. Domburg. Het comité tot oprichten van een gedenkteeken voor wijlen dr. J. G. Mezger (penningmeester de heer A. Lants- heer te Uostkapelle) heeft een circulaire gericht tot de oud-p.atienten en vrienden van den overledene miet verzoek tot het schenken ©ener bijdrage. Ook zijl, die geen circulaire ontvangen hebben, kunnen bij dragen inzenden. Ter Neuzen Onze stadgenoot, de heer L. F. van Dixhoorn, is benoemd tot ge meente-veearts te Üden (N.-Br.) Clinge. .Maandagmorgen omstreeks 3 uur brak er plotseling brand uit bij Ed. van Hoey. In een wjjle tijds stonid de schuur in lichte laaie. Aan redden viel niet meer te denken. Een groote partij vlas, stroo, een ars, -een kar, zijn een prooi der vlammen geworden. Het huis, aan de schuur vastgebouwid, wist men staande te houden. V'erzekering zal de schade dekken. (Zelandia.) In de Woensdag gehouden raadszit ting was afwezig, de heer J. Lacefer. Na voorlezing der notulen >verd als ingeko men medegedeeld la. brief van het bestuur der Ambachts school te Hulst, bevattende eene dankbe tuiging voor de, verhoogde subsidie; 2o. brief van het Polderbestuur Ólinge, betreffende den keiweg; 3a. aanvrage van F. v. Boven om ont heffing van hondenbelasting over het 2e halfjaar. 1 en 2 voor kennisgeving aangenomen. 3 toegestaan. De burgemeester D. Vercout-eren werd meit algemeene stemmen tot lid van bet Burg. Armbestuur herkozen. Die leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden eveneens herkozen. Beslaten werd om de gewijzigde be grooting 1909 nog eens aan Ged. Staten ter nadere goedkeuring op te zenden. De volgende wijziging in de verordening der herbergen en tapperij-en werd vastgo- s(teld:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1