gazijn fjassen I00RN" Lange Delft 3D. I Het geheimzinnige teeken. ANDER, ELBURG. MEISJES. No. 184 Zaterdag 18 November 1909 Vijfde Jaargang. Verschijn! eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. igen fabrikaat f f 3,75. en Jassen soorten. Mantels. s-Mantels. ■-Mantels. ien-Rokken. ij e n en Tricot schoenen. neren. TWEEDE BLAD. Een merkwaardig Beleg. Jassen. 3,50. ZIJN GEVAARLIJK. Jmten van. uw leven, gaat nieren om) gefiltreerd te J bet de nieren bereikt, Iden met vejgiftige onzui- pneer het de nieren v e r- zuiverste bloed van het I de nieren niet behoorlijk luw geheele gestel lang- Jftigd, want de in het bloed Fergiften verspreiden ziek- Fjor het geheele lichaam. Ik, prikkelbaar en afgemat lap wondt verstoord en is tijids hebt gij een gevoel of Iken, wanneer gij u in het lat gij op met een ellen rug en met pijn in de gen zijn dof en opgebla- „rden en enkels, zlwellen Ut een onnatuurlijke kleur W groote of zeer kleine [ij vochtig weer zijn uw en rheumatisch. uw nieren verwaarloost, 'schiktheiid om het bloed [Lezen, en breidt uw kwaal lit tot lendenjicht, kwel- .an, niersteen, waterzucht, Hsche rheumatiek en ver leren. (6) erengeneesmiddeJ kan de oster's Rugpijn Nieren Pil- voor de nieren en blaas, heelen de nieren, en hel- un kracht te hei-winnen in van het bloed en het vloeibare onzuiverheden, er's Rugpijn Nieren Pillen, hand teek ening van James oos, zijn te Goes verkrijg- ma Nathan Emanuël en >ij den heer Joh. de Roos, L57. Toezending geschiedt vangst van postwissel a of f 10.voor zes doozen. ••••••••••••••••I Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'a namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. fteclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x cerefcend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, k contant. IV. Z i e r i k z e e. (Vervolg.) De vurige partijganger van den Pi-ins, Keersenmaker, die in de lente van het volgende jaar lid werd van den pas op- gerichten raad voor zaken van staat en oorlog te water en te lande, talmde dus niet, om de Katholieken te beschermen en de uitoefening van hun godsdienst te Verzekeren. Hij werd krachtig geholjpen door den predikant-volksmenner Datheen uit Vlaanderen, die zich tijdens de be roerte in ons land duchtig geroerd heeft. Zeer kort na de overgave der stad, ont ving het stedelijk bestuur een brief van Datheen, Raad en Commissaris van den Doorluchtiger! vorst en heer den Prins van Oranje en Graaf van Nassau, zooals hij zich betitelt, waarin hij zegt, volmacht te hebben, om in politieke en religieuze zaken goede orde te stellen, tot rust en behoud van de „vrome ingezetenen" en tot bevordering der eere Gods. Onder zijn zegel en handschrift gaf hij op zijn beurt volmacht aan den predikant Jacob Barn zelis tot „reiniging der kerken". Ontvan gers en rentmeesters moesten aangesteld worden voor de goederen der kerken, kloosters en kapellen, ten einde predi kanten, schoolmeesters, enz. eerlijk te onderhouden. Barzelis liet er al even min gras over groeien. Omstuwd door eenige krijgsmakkers van hopman Cloot stapte hij1 naar hot stadhuis en wendde zich dreigend tot den raad. De altaren in de St. Lievenskerk moesten tot het laatste toe afgebroken en van stadswege opgeruimd worden. Mocht het bestuur in gebreke blijven, dan zou hij het zelf doen, maar ten laste en op kosten van de kerk. De heeren maakten bezwaar, zochten uit stel. D'e altaren konden onmogelijk wegge broken worden, zonder de pilaren, waarop het gewelf der kerk rustte, aanmerkelijk te beschadigen. Zij wenschten de komst af te wachten van den gouverneur, Jhr. Arend yan Dorp, en van den Prins zelf, die toen nog in Duitsohland vertoefde. Werkelijk won de regeering het advies in van den gouverneur, maar het gnt- woorid is onbekend. Het volgend jaar waren al de kerken Kalvinistisch en schoolmeesters prentten aan de jeugd de nieuwe leer ju. Was het Treslong niet die zeide, dat er niets beschadigd zou worden, niet de waerde van een ey? V. Toestand te Goes. Wanneer Goes tot een stad is verhe ven, bleef onbekend. Alleen weten we, dat gravin Jaooba van Beieren, die hier meermalen op het Slot Oostende vertoef de, hare getrouwe stede, daar open, kï-anck ende onbevest gelegen, toestond zich door wallen en grachten en poorten te beveiligen tegen opdagende vijanden, In 1572 verkeerde de stad in een alles- En gij zijt overtuigd, dat ik mij 'dit vertrouwen nooit onwaardig zal ma ken Dat weet ik zeker!" antwoordde de dokter, op zulk een toon van over tuiging, da.t het weisje er door werd in genomen. Daarom voel ik mij ook veiplicht" antwoordde dan ook Carlotta, „dat ik u, (die u dadelijk zóó geïnteresseerd hebt voor een arm, hulpeloos, onbekend meis je als ik ben, uit dankbaarheid het een en ander moet zeggen van wat miji zoo zeer aan het hart ligt." Dat weet ik reeds," viel doctor Hamilton haar in de rede Zij zag hem een oogenbük verbaasd aan U wilt den man uitvinden, die uw vader vermoordde, niet waar?" En ik zal hem vinden 1" riep het meisje uit, vastbesloten. Alaar bij1 al haar wilskracht kon zij met verhinderen, dat heete tranen bij behalve bloeienden toestand. Gedurende de laatste 40 jaren hadden watervloe den en vuur het geteisterd, ztoodat de burgerij verarmde en velen een goed heen komen zochten. Vreeselijk had het gestormd op den 5en Nov. 1530, sinds de wind tusschen 8 en 9 unen des morgens van het W. naar het N.-W. was geloop-en. Het water was met buitengewone snelheid gerezen en stroomde op den middag nog twee uren voor den vollen vloed reeds over do kruinen der dijken en de straten der steden. De Oostwatering werd geheel ver zwolgen. Ook de dijk van de Westwate ring brak op meer dan één plaats door, vele dorpen liepen onder en de Ganze- of Zuidpoort leed aanmerkelijke schade. Toen is Borssele tevens onder water ge raakt. De stormvloed! van twee jaar later voltooide in het Oosten en het Zuidwesten het vernielingswerk. Groote geldelijke opofferingen had de burgerij zich te getroosten, om alles weer in een behoorlijken staat te brengen. Er braken dure tijden aan en de nering, die voor een goed! gedeelte van het platte land moest komen, was slecht. De stad kon zich bevrijd! achten van haar mede dingster Reimerswaal, dat daar, deerlijk gehavend, nog op een eilandje lag en al ras geheel verdwijnen zou, maar wat baatte bet haar? Door sterfte en vertrek verminderde het aantal inwoners zeer en in 1539 was het noodig te bepalen, dat niemand op een boete van 25 Karelsgul- dens mocht 'weigeren een stadsamtot te aanvaarden, dat hem opgedragen werd en dat men toch met eenige waardigheid wenschte te vervullen. Toen kwam die brand van 1554. Buiten de stad bij de oude haven had men eenige zoutketen. Men verbrandde de derrie laagveen in zout water gevormd en de asch kookte men met zeewater, waar- dooT men wit zout verkreeg. Een dezer keten nu genaakte in brand. De vlam sloeg over op 3e andere keten en op meestoven in de nabijheid. Een felle Noordoosten wind joeg de vonken over de wallen stedewaarts en van de vier huizen gingen er drie verloren. De blusch.- middelen waren no# gebrekkig, de huizen leverden gereede brandstof. Wijselijk werd na de ramp bepaald, dat de woningen geen „weeke" daken riet of stroO' meer mochten hebben, maar gedekt moesten zijn met, schaliën". Van deze gelegenheid is gebruik' gemaakt tot verbreeding van sommige straten. De regeering kwam de bouwers te hulp, maar toch veroorzaakte de brand van 28 Mei weer veel verhui zingen naar elders. De watervloeden van 1561, 1563 en 1573 lieten da stad mede geenszins on gerept. Telde Goes vroeger 3 a 4000 commu nicanten, thans waren er niet ten volle 1400 meer. Geen 300 huizen waren nog bewoond. Het baljuwschap was eertijds 200 gulden waard, in 1563 nog geen 60 gulden. In 1571 werd Floris Schaeck' bal juw en hij had aan den Koning voor de civile boeten, die hij ten zijne bate deed innen, te betalen 100 ponden van 40 groo- deze woorden over hare wangen biggel den: dien vreeselijk'en nacht van het on geluk had zij dus nog niet vergeten. En als gij den moordenaar gevon. den zult hebben, zijt gij dan van plan den dood van uw vader te wreken?" Het vuur, dat door haar tranen heen, haar uit de oogen schoot, toen Hamilton dit gezegd had, was voor dezen vol doende bewijs, da,t hij het geheim van h.aar had doorgrond. Gerechtigheid en wraak' zijn twee ge heel verschillende 'dingen," zei Hamil ton. „Gij moogt uw betere natuur niet onderdrukken, uw leven niet verbitte ren door gedachten als welke gij1 thans voedt." - Als ge deze regels leest, zult ge misschien beter hegrijpen wat ik ge voel." En uit de plooien van haar corsage haalde zij een toegevouwen stuk pa pier te voorschijn. Op haar- gelaat kwam plotseling een hartstochtelijke trek. Hamilton vouwde het papier open en las het volgende, dat, met fraaie letters in het ltaliaansch geschreven was: „Als ik in Engeland vermoord word, dan geschiedt dit door een daad van dubbel verraad. In onze naaste omgeving ten in plaats van 150. De balju|w had een stedehouder of plaatsvervanger, twee dienaars, enz. te onderhouden. De schout verving den baljuw bij afwezigheid en hield alsdan rechtszitting met de heeren van de Weth. Hij zorgde tevens voor het invorderen der boeken. Later is het Schoutamibt vervallen of liever met het baljuwschap vereenigd. Het werd in zijn tijd verpacht door den rentmeester Be- westen-Schelde, een man van aanzien en gewicht. In bizondere gevallen stonden de bedienden van de extra-ordinaire com pagnie of de Roode Roede de justitie ten dienstegrafdelvers, wakers, zout- meters, spuitbewaanders, enz. Heel bar schijnen de heeren, met de rechtsbedoeling belast, niet opgetreden te zijn, naar een rijmpje te oordeeien, dat uit dien tijd moet dagteekenen Wie wil stelen en niet wil hangen, Ga naar Goes en late zich vangen; Want de heeren van Ter Goes Zijn zoo zacht als appelmoes. De scherprechter kwam niet voor nie mendal uit Middelburg en het oprichten van het schavot bracht ook uitgaven mee. Het zag er dus allesbehalve rooskleurig uit in de veste, toen de dagen naderden, waarvan Kardinaal de Granvelle, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan de gebeurtenissen in het begin van de Nederlandsche beroerten, zeide: „Wel ge lukkig zij, die gestorven zullen zijn zonder de eltenrilo te aanschouwen, welke aan staande is en ons elk oogenbük kan overvallen 1" Het is eenvoudig onbegrijpelijk, hoe de stad elk jaar 67500 gulden kon opbren gen aan Alva 6 jaar lang, en toch be dacht men verschillende middelen om dit geld te vinden. geld te vinden. L. Voor de laatste maal Ferrer. Onder dezen titel schrijft de Telegraaf, voor zoover we kunnen nagaan het eeni ge liberale of neutrale orgaan in Neder, lanld', (dat er ruiterlijk voor uitkomt, zich ia ide Ferrerzaak vergalloppeerd te heb ben, het volgende: Francisco Ferrer dood en begraven; zijn testament, (dat hem al niet tot eer mag strekken, gepubliceerd; de laatste man van de laatste protestmeeting uit geschreeuwd. Alles rustig, de storm is bedaard; tijd om een paar verstandige woorden te spreken en aan te hooren. De toeeste menschen, die niet aan pro testmeetings hebben meegedaan, die hoog stens eenige oogenblikken innerlijk ver ontwaardigd geweest zijta, hebben toch iets gemeen gehad, met de meetinggan- gers, met ide luidst verontwaardigden, met de felsten tegen Spanje en zijn jongen koning. Dit: ze hadden eveneens zel den of ooit van Ferrer gehoord en wis ten evenmin, wat hij voor een sinjeur was. Tot hun aller governo een stuk van zijn levensgeschiedenis. De bron, waar uit wij' putten, zij hier genoemd: Maxi- bevindt zich een verrader; wijl zijn reeds verraden. Deze schurk schijnt zijn aan dacht op mij te hebben laten vallen, om de infamie, die hij zelf begaan heeft, van zich af te wenden. Jk ben echter aan .onze zaak trouw gebleven. Als het uitkomt, zooals ik vrees, dan is ons lot nabij! En ik hen niet hij machte om het af te wenden. Maar gijl, lief kind, zult ten minste niet twijfelen aan de eer van uw vader, want dk heb ze steeds vlekkeloos bewaard. Beschouw deze woorden als een eed, dien ik doe. Blijf bedaard, houd u stil en zwijg, anders zou ook u het noodlot treffen. God ze- gene en behoede u! Leef wel! Leef wel I" De brief was niet onderteekend. Carlotta wachtte, tot Hamilton hem ge heel gelezen had en de oogen tot haar Dat is een boodschap van uit het graf," zei ziji zacht en groevig. „Mijn vader had deze regelen voor mij' be stemd; maar dk las ze eerst, toen hij' dood was." Zesde Hoofdstuk. U las idit bericht dus pas, toen het reeds te laat was Jjet ongeluk te miliaan Harden in de „Zukunft"; der halve onverdacht niet-clericaal, even min door dik en dun monarchaal; een man, idie gerust durft zeggen, waar het op staat en niet gewoon is iemand te sparen. Francisco F.errer werd geboren in 1859 en in ;1880 tot lijninspecteur bij het Noordelijk spoorwegnet in Spanje be noemd. Na een 4-jaxigen diensttijd ont slagen, begaf hijl zich met vrouw en 3 kinderen naar Parijs, waar hij eerst een kroeg hield en later als taalleeraar in zijn onderhoud trachtte te voorzien. Na dat hijl bij -een oude, rijke dame (Er nestine Meunier) in de gunst gekomen was, liet hij' zijn huwelijk ontbinden en nam zijn vtouw de drie kinderen af. Niet echter .oiml ze hijl zich te houden, maar .om hun moeder te krenken. Mevrouw Teresa Ferrer schoot op den man, die haar hour kinderen ontnomen had en in de verdediging, welke zij bij de 10e kamer van het Parijsche ge rechtshof indiende, schreef zij: „Mijn le ven aan de zijde van dien man was een voortdurend martelaarschap. Mijln dochter heeft hijl van mij weggenomen, de jongste terstond na de geboorte, en mijn vragen, waar zij zich ophielden, nooit beantwoord. Dat ik op hemi schoot, was krankzinnigheid. Over die daad heb jk berouw, maar dk heb zooveel geleden; dat ik durf hopen op uw medelijden." Zij bedroog zich niet in haar hoop. Francisco Ferrer was intusschen spoe dig met de oude juffer intiem geworden. De man, die het vermogen van Ernes tine Meunier beheerde, een zekere beier Coppola, verhaalt daarover in de Cor- riere della Sera: Ferrer gedroeg zich als een strenggeloovig man van oercon- conservatieve beginselen en wast daar mee te bereiken, ,dat mijn cliente hem voor hen Crèche, idie hij te Barcelona wilde stichten en besturen, jaarlijks een bedrag van 16.000 francs beloofde. Toen zij stierf (van de cèche stond nog geen steen op den anderen,) liet zij Ferrer na haar huis in de rue des Petites Ecu- ries te Parijs, dat geschat werd op drie vierde millioen francs, bonevens waar schijnlijk nog andere zaken. „De opbrengst van idit huis zou die nen voor het onderhoud van de model- crèche. Ferrer besteedde het geld ech ter voor de stichting van zijln atheïs tische en anarchistische scholen en mis bruikte zoo het vertrouwen van een vrouw, waarvan hij wist, dat zij zeer kerkelijk gezind was, en die bij testa- menteele beschikking een groote som gelds voor het lezen van zielmissen be stemde. Mijn voornemen om Ferrer te dwingen het testament naar den geest daarvan uit te voeren, kon dk niet vol brengen, omdat mij de gedocumenteerde bewijzen ontbraken." Na het overlijden van de goede oude Ernestine was Ferrer een welgesteld en voor Spanje zelfs een rijk man, die zijn geld goed kon besteden, de schoone jonge dame Soledad Villafranca tot gezellin kon kiezen en in Parijte, waar hij vaak vertoefde, op aanzienlijken voet kon le- verhoeden, waarop de brief doelt?" vroeg Hamilton. Ja," zei het meisje. „Het was den tweeden 'dag nadat gij mij hier in het hospitaal hadt gebracht, dat ik mij' her innerde dezen brief te bezitten. In mijn vertwijfeling en mijn verdriet had ik hem heelemaal vergeten." En wanneer kreegt gij hem?" Kort voor ons veirti'ék van Parijs. Mijn vader ze,li toen: Bewaar dezen brief goeid voor mij; maar ongeopend; wees er voorzichtig mede, opdat nie mand hem'in handen Krijgt; en onder géén 'Omstandigheden moogt ge het zegel verbreken, tenzij wanneer ik langer dan vier en twnitig uur van je wegblijf." Werd gijl nooit ongerust of bezorgd, naar aanleiding van dit gezegde? of waart ge noodt nieuwsgierig te weten wat in den brief stond?" Neen, volstrekt niet. Ik wist een heeleboel van mijns vaders leven en ik [dacht altijd dat het een of ander ge wichtig document was, dat hij zelf niet bijl zich wilide dragen." Van uws vaders leven, zegt gij'? Mag ik' vragen, wat gij' daarmede be doelt?" vroeg Hamilton. O ja, Iï heb besloten u mijln leven en dat van mijn vader te vertellen, ven. In Frankrijk, evenals in Spanje weid hij door de politie nauwkeurig in 't oog gehouden. Hij' ging om met alle leiders van het internationale anarchisme, beval de pro paganda van de daad aan en stichtte in zijn vaderland schoten, waarvan hij zelf zegt, dat „ziji de kinderen in plaats van hjin voor te liegen dat men hen wilde opvoeden tot brave arbeiders, koop lieden of ambtenaren, met revolutionai ren geest moeten vervullen en zoo de bestaande maatschappij reeds bij den wortel moeten uitroeien." Om zijn eigen kinderen bekommerde hijl zich niet en gaf er niets om, dat een dochter van .hem, den peseta-millionair, in 'n fabriek moest werken en een an dere als een klein m'eisje van een Pa- rijisch theater iden Weg van alle kleine theatermeisjes moest opgaan Ferrer wend beschuldigd als aanstichter van een .aanslag op den koning, echter vrijgelaten en niet gehinderd in zijn leer programma, hoe duidelijk het ook anar. chistisch bleek te zijln. Dan in Barcelona tijdens den opstandhij werd gevonden, gevat, voor den krijgsraad gebracht en met algemeene stemmen veroordeeld. De held v,an de historie! Men 'moge nu nog bovendien bedenken, idat de vrijdenkers dn Spanje reeds lang tot een geweldige macht waren georga niseerd, eer Ferrer bij: de Parijsche Pont- Neuf .achter het buffet stond, dat in alle provinciën van het koninkrijk Spanje en vooral in Calatonië akatholieke en atheï- tische scholen reeds in overvloed wa ren, voordat Ferrer lijlninspecteur bij het Noordernet werd. Eén ding echter is zijn werk, één ding heeft hijl in Spanje inge voerd: scholen, waarop de kinderen, van hun prilste jeugid (af onderwezen wor den volgens de evangeliën van Krapot- kin, Bakoenin en Ravachol. Onder de meetinggangers 'en stille of luide betoogers, die zich min of meer gedroegen als partijgangers' voor Ferrer, zal het aantal toch niet zoo groot ge weest zijln. idergenen, die dicht bij het anarchisme staan. Maai' men propageerde door te protesteeren immers voor vrijheid van elk beginsel en elke leer. Ook voor een leer, die in de praktijk werkt met nitro-glycerine, knalkwik en (dynamiet? Zou men werkelijk in koe len rade wenschen, dat de Spaansche regeering gezwicht was voor de betoo gingen in het buitenland en Ferrer had losgelaten, om hem elders weer zijn anar chisme te laten prediken en opstanden en koningsmoorden te laten organises- ren? Wij hebben ons met ons pro.Ferrer- ismie een weinig geblameerd; zijln een weinig sentimenteel geworden, omdat het woord vrijheid, de naam van het 'dierste goed, wat dikwijls klonk en er gesproken werd van inquisitie, een woord dat dn het vaderland altijd spreekt tot hot bloed en Jiet in beroering brengt. Na den storm; alles rustig; tijd om een paar verstandige woorden te spre ken en aan te hooren. In zijn artikel over Ferrer wijst Har ten minste zooveel van den laatste als ik zelf weet. Misschien zijt gij in staat mij te helpen, wie weet? Maar bedenk wel, doctor, dat ik u [dit alles vertel onder het zegel van de strengste geheimhou ding Mijn ambt staat u daarvoor borg, dat ik geheimen weet te bewaren. Maar ik wil u bovendien nog wel de verze kering geven, signorina, dat gij: tegen over mij' kunt spreken als tegenover een trouw en belangstellend vriend." Welnu dan. Gij' weet, Italië is het moederland van tal van geheime ge nootschappen. Van deze zelf weet ik niets af. Maar mijn vader is altijd een hartstochtelijk bestrijder geweest van het Italiaansche wanbeheer. „"Bij' een geheim genootschap sloot hij zich echter eerst aan op den dag, dat zijn eenige zoon, bij een oproer te Na pels, voor zijn oogen door een soldaat aan de bajonet werd geregen." „Mijln arme moeder stierf van verdriet om den dood van haar zoon," ging Car lotta voort, „smart en 'kommer richt ten haar ten grave." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 5