Het geheimzinnige teeken. BU n H n No. 188 Donderdag 11 November 1909 Vijfde Jaargang. Bij dit nnnier jiehoort eep Bijvoegsel. FEUILLETON 'tNLAHD. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BI N E LA D. Staten-Generaal. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'si Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, 5 contant. Goed geantwoord. Da beer Mr. Dr. van den- Laar verweet voor eenigen tijd in D e Klaroen aan dg coalitiepartijen, speciaal aan de Anti revolutionairen en Christelijk-Historischen „suooespolitiek" en pleitte voor een sa mengaan met de liberalen. Hem weiid daarop van antwoord gediend in D e Nederlander, doch de heer van der Laar, blijkbaar wat hardleersch, kwam dezer dagen op zijne beschuldiging terug. Blijkbaar kan deze mijnheer het niet goed kroppen, dat de Katholieken deel uitma ken van het coalitie-korps en toont hij ondanks het dubbele pra.edicaat van „doc tor" en „meester", zich niet te kunnein ontworstelen aan kortzichtige begrippen en kleingeestige opvattingen. Thans dient hem De Nederlan der1) ten tweadeinale van antwoord en o. i. zeer ter snede. „Alles draait", zoo lezen wij in het ar tikel, onderteekend door Mr. H. Verkoiu- teren „om deze ééne vraag: „Waren da Christelijke beginselen in 1901 te red- dien, zonder de Roomsohen?" Wio „neen" zegt geeft mij gelijk. Wie „ja" zegt, wekt het vermoeden de politieke kaart van zijn eigen land niet te kennen. Iki meen mij hiermede afdoende te heb ben verdedigd. Het is dwaasheid voor de speciale pro- tostantscha beginselen te gaan ijveren, als de algemeen christelijke beginselen ge vaar ïoopen. Eerst als het Christendom gered is, kan aan do redding van het Protestantisme worden: gedacht en voor de redding van het Christendom hebben de Protestanten op dit oogenbiile, in Nederland de hulp der Roomschen noodig. Ten slotte nog één enkel woord. Yalt de beschuldiging van succes-poli tiek niet op' het hoofd mijns beschuldi gers terug? Bepaalt hij zichzelf tot getuigen in isole ment of droomt hij ook van een bondge nootschap', ten einde op zijne beurt ook su,coes te hebben? Tenminste voor zijn beginselen Waarom is hij eindelijk met een pieuwe partij-formatie begonnen, als het hem niet om succes te doen is? Waarom wil hij fla.n met die liberalen samengaan? Is dat niet veel erger dan wat hij jnij verwijt? Is dat niet geheele opoffering van het beginsel aan het succes Hoe kan een Christen-staatsman nu nog met de liberalen samengaan? Zelfs de oud-liberalen, die vroeger al tijd nog den naam hadden van vroom te zijn, staan nu onder leiding van een be slist vrijdenker. Het begint mij te schemeren, wanneer ik iemand, die zich als Christen-staatsman aandient, en door heiligen ijver voor het beginsel wondt verteerd, zulk een samen gaan zie verdedigen, èn ik vertrouw, dat, als mijn geachte tegenstander uit zijn stil studeervertrek iu de arena, der practi- sche politiek zal zijn afgedaald, veel, wat x) Nummer van 4 November j.l. 8. En wat verstaat gij onder deze zekere vrijheid?" vroeg Hamilton lachend. Dat ik elke week een geheelen vrijen dag voor mijzelf zal hebben", antwoordde Cariotta op beslisten toon. Daar zal natuurlijk geen bezwaar tegen bestaan", meende Hamilton. „Dus zal ik deze aangelegenheid dan maar ven der voor u behandelen Ik zou er u zeer dankbaar yoor zijn". De jonge arts maakte uit Cariotta's hou ding op, dat zij thans geen verdere me- dedeelingen zou willen doen. Daarom nam hij afscheid van haar en reed op een omnibus naar Hyde Park. Barones Ravendale was lid van het comité van het hospitaal, waarin Cariotta was verpleegd geworden. Zij was een be minnelijke, trouwhartige vrouw, die een groot gedeelte van haar vrijen tijd aan weldadige werken wijdde. Van Carlotta's geschiedenis had zij gehoord, niet alleen! uit de kranten maai- pok in het hospitaal, hem tot nu toe in anderen onverklaar baar scheen, bem duidelijker zal wonden. U 'i f ji> 'd y ij IRS. Leider der Coalitie. „De Stand." schreef in een driestar: Steeds hielden we staande, dat, met een Coalitie als working majority, de presi dent-minister leider dei- Coalitie is. Hier mede is uiteraard niet bedoeld, dat niet elke groep in de Kamer haar eigen club- president kan hebben, noch ook, dat de clubs in het debat niet elk voor haar eigen overtuiging kunnen opkomen, en zelfs niet dat men niet doior het indie nen van een partijiamenidement het aan brengen van wijziging in de te nemenj beslissing zou mogen beproeven; maar wel, dat als het ten slotte op het door- Hekken of het ombuigen van de hoofd lijnen aankomt, alleen de president minis ter de richting moet uitstippelen. Re leider moet dan ecüter, aldus be toogt de 'driestar-schrijver, door tact en politieke logica, het opmarcheeren der onderscheiden groepen mogelijk maken. De „Stand." geeft niet toe, dat hierop thans geen uitzictit zou bestaan. Twee der drie troepen toen traden bij 'de stembus op met een program van actie, dat bijna geheel uinsiuitend was en in de [Openingsrede zoo goed als ge heel weer te vinden, en dat de derde groep zich niet uitsprak, behoeft men niet zoo zwaar te tillen. „Heit Huisgezin" is het met „De Stand." niet eens en is van oordeel, dat voor leider der Coalitie de „president-minister" de minst aangewezen persoon zou zijn, in dien men al een leider wil erkennen, wat „Het Huisgezin" niet wil. Dit blad betoogt: De Staten-Generaal vertegenwoordigen het Nederlandsche volk, do ministers zijn dienaren der Kroon. Er is hier een tegenstelling, die het alleen reeds ongewenscht maakt, het leider schap der coalitie in handen van een minister te leggen. Daarnaasi zijn andere bezwaren. De Kamerfracties, die een mi nister als leider zouden erkennen, zou den tegenover hem niet zoo, vrij staan als behoort, of de minister zou van zijn vrijheid kunnen inboeten. Dat de fracties der coalitie door middel van haar club besturen met den „president-minister" voeling houden, ligt voor de hand, maar dat zij dien minister als hun leider be schouwen, hem een rol toekennen, die hem niet toekomt,, .en zelf de macht uit handen geven, is een opvatting, welke ons weinig Wederlandsph toeschijnt. TA 1,1 'Ook een F er r er-b et o o.g i ng. De gemeenteraad van het italiaanscine plaats je Isola det Liri meende ook met zijn tijd te moeten medegaan door een Fei'rer- betooging op touw te zetten. En als beste eerbewijs voor de nage dachtenis van den „martelaar" besloten de vroede vaderen, geheel in den F error- stijl, om alle kruisbeelden op het grond gebied van de gemeente op te ruimen. waar zij haar persoonlijk had opgezocht en gesproken. En de gebeole verschijning der jonge Itaiiaansche had op de barones een aangenamen indruk gemaakt en haar zelfs belangstelling voor het meisje inge- boetzemd. Daarom had zij zich aan dr. Hamilton laten voorstellen en hem ver zocht het meisje te vragen of zij lust had bij haar te komen inwonen. Na het antwoord van Cariotta was Ha milton naar de barones gegaan en had deze het gesprek meegedeeld dat hij met Cariotta had gehad. Dus zij zal komen?" heslooit de ba rones. „Dat doet mij hartelijk plezier. De informaties, welke ik te Parij's over de Garcia's heb ingewonnen, luiden geer gunstig. D.e ongelukkige vader schijnt zich met politieke intriges te hebben ingelaten en heeft deze, nadat hij zijn vaderland had verlaten, ook te Parijs voortgezet. Maar dat kan het arme meisje natuurlijk piet helpen, van wie gezegd wordt, dat zij een uitmuntend karakter bezit". Zij heeft echter een voorwaarde ge steld aan bet aannemen van uw vrienr delijk aanbod, mevrouw". En die is?" Dat zij elke week een hooien vrij'en dag zal hebben". Daar heb ik niets op tegen, doctor. Maar de bevolking was van een derge lijke betooging allerminst gediend. Ze kwam in opstand! tegen het uitvoeren van den maatregel eii herstelde de kruisbeel den weer. Men zou den burgemeester ven de wethouders gelyncht hebben, wanneer de politie niet tijdig tusschenbeide was gekomen. 1K VA .vlil.l 11 De Bond van Fransche onderwijzers heeft de onbeschaamdheid gehad aan klachten in te dienen tegen verschillende Bisschoppen, wegens den jongsten her derlijken brief over de verplichtingen der ouders ten opzichte van de schooi. Ook de schrijvers van de schoolboeken, die in den laatsten herderlijken brief van de Fransche bisschoppen verderfelijk ver klaard zijn, zijn van plan, een eisch tot schadeloosstelhng tegen alle bisschoppen en aartsbisschoppen in te dienen, aange zien zij aanmerkelijk stoffelijke schade lijden. Een aantal boekhandelaars weige ren reeds, de verboden boeken te ver knopen. Te Nimes. heeft de pastoor van de hoofd kerk een lijst van de verboden boeken aan de kerk laten aanplakken. Daar het gebouw eigendom van den staat is, gaf de prefect last het plakaat te verwijderen. Toen de koster dit weigerde, liet de pre fect het den commissaris van politie af scheuren. De kerkelijke overheid zal nu de lijst in duizenden, exemplaren als strooibiljet in de parochie laten ver spreiden. Hetzelfde is in de dioceezen van de Kerkprovincie Bordeaux gebeurd. Over het algemeen genomen, is de Fran sche pers over het optreden der school meesters niet al te best te spreken. Hot p r ace s-S t e i n h e i 1. De „roode weduwe" beleeft in hare zelfverdediging tegenover den president van het Hof' De Vallei zeer benauwde oogenbhkken. Zij praat zich herhaaldelijk vast, wordt boos of barst in snikken uit. Zaterdag kwam haar manoeuvre het in tijds verwij deren van haar juweelen en het met op<- zet verbergen van een parel in de porte feuille van den huismeester ter sprake. De vragen, welke de president hierom trent stelde, waren zeer netelig en meL vrouw Steinheil werd steeds onstuimiger; alle schakeering van aandoening en ver ontwaardiging volgden elkander met groo- ter snelheid en, heftigheid op dan de vorige dagen. In den loop van den middag viel ze ook herhaaldelijk snikkend neer; het is echter meer pijnlijk dan overtuigend, zegt de berichtgever van de „N. R. Ct." Een later bericht zegt: Vier dagen van het tragisch geheimzin1 nig moordproces zijn; voorbij, zegt de „N. R-. Ct." En het resultaat van deze vier dagen is merkwaardig en tegenstrijdig. De indruk toch omtrent de persoon van de beklaagde is zeer ongunstig, veel on gunstiger dan bij don aanvang van hot proces, is eigenlijk voortdurend ongun stiger geworden. Maar haar positie als beklaagde, haar juridische positie in het proces is tot nog toe reeds gunstiger aan het worden. Ik vind deze voorwaarde zelfs recht vaardig". Het kan u dus niet schelen, waar voor signorina Carcia z:ulk oen dag wil hebben, en óók behoeft u geen verdere informaties van haar over haar verleden, bijvoorbeeld?" Volstrekt niet. Mijn zuster in Parijs heeft mij voldoende ingelicht". Daar ben ik blij om", zei dr. Ha milton. „In het hospitaal kan men op het oogenhlik allo ruimte goed gebruiken. Hoe eerder Cariotta het dus verlaat, des te liever. Wanneer kan zij hij ]u komen?" Morgen", antwoordde mevr. Haven- dale. „Ik zal dadelijk order geven pen kamer voor haar in orde te maken. Hebt u haar óók mijn voorstellen omtrent de voorwaarden overgebracht?" Nog niet. Maar ik' spreek haar nog vanavond en ik ben overtuigd, dat wij dit opzicht op geen bezwaren zullen stui ten. Daar is echter nog iets, mevrouw, dat ik graag u persoonlijk zou willen zeggen. U zult namelijk reeds lang heh- ben bemerkt, dat ik mij voor mijn patiente zeer interesseer". Pas maar op, mijn waarde doctof", zei de barones plagend en met haar vin ger. dreigende, „jonge, mooie Italiaanschen zijn gevaarlijk!" Men kan da meest gangbare meening op het oogenhlik aldus samenvatten: Hoe ongunstig de indruk over de persoon van mievrouw Steinheili ook moge zijn, er is tot nog toe geen steekhoudend bewijs 10- gien haar en zooals de zaken thans staan is het geboden haar vrij te spreken. Of de jury er ook zoo over denkt, kan niemand weten. DVITNO IILASD. Het Berlijnsche magistraatscollege heeft besloten, 250,000 mk. te leenen, om den aanleg van een Schiller-park te bespoe digen. Zoodoende hoopt het dezen win ter alle plantsoenwerklui in dienst te kunnen houden. ll.Xill.t.VI» Een priester gemeenteraad s- 1 i d. Bij do jongste gemeenteraadsverkie zingen te Londen gehouden, heeft zich, zooals nu bekend wordt, in een der distric ten het eigenaardige geval voorgedaan!, dat een Katholiek priester tot gemeente raadslid gekozen is. De gekozene is een zeker rev. J. J. Wren, rector van de oude Lodewijks-kerk Somerstown. De priester beeft zijn ver kiezing hoofdzakelijk te danken aan zijn ijvervolle actie voor de Christelijke scho len; in den gemeenteraad zal hij dan ook vooral als kampioen voor die scho len optreden. AJIIK1KA Een legaat. Te New-York is voor eenigen tijd een van de groote geld:mag- naten, de bankier Kennedy overleden. Naar nu uit New-York wordt gemeld, heeft de geld-man in zijn testament bepaald, dat de helft van zijn erfenis, die ruim CO millioen dollars beloopt, besteed moet worden voor kerken, scholen en liefdadig heids-doeleinden. Eerste Kamer. In de Dinsdag gehouden vergadering werden de geloofsbrieven van het voor Drenthe gekozen lid Mr. Pelinck in han den gesteld eener commissie. In de vol gende vergadering op morgen, Donderdag, zal, bijaldien de geloofsbrieven goed zijn, Mr. Pelinck worden geïnstalleerd en het wetsontwerp betreffende het onderzoek, naar het vaderschap .worden behandeld. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 9 November 1909. In deze zitting werd besloten tot toe lating van het voor Breukelen gekozen lid, den heer F. H. de Monté Verloren. Daarna werd de heer H. Colijin, afge vaardigde voor Sneek, als lid der Ka mer geïnstalleerd. Daarna had de Kamer het over de Verkiezing te Gulpen. Dat is het niet", antwoordde Hamil ton, met een ernstig gezicht, dat elke verdere plagerij uitsloot; „maar er zijn omstandigheden, die mij wenschelijk voor komen Cariotta Gaioia niet uit het oog te verliezen". Beroepsgeheimen?" Neen, volstrekt niet. Omstandigheden die verband houden met den; dood van haar vader. Voor het oogenhlik zou ik daar echter niet meer van bunnen zeg,- gen". Nu, goed. Ik ontvang eiken Woens dag, het heele jaar door; ik houd mij in dit opzicht niet aan de mode van het seizoen". Mag ik dan komen?" Wel, natuurlijk! Ik verwacht u be paald zoo dikwijls mogelijk, maar u komt dan voor mij, niet voor signorina Garcia 1" - Dat spreekt vanzelf", antwoordde Hamilton snel. „Ik geef u de verzekering, dat uw vriendelijke uitnoodiging mij een groote eer is! Laat in den avond van denzelfden dag had dr. Hamilton voor de tweede maal een gesprek met Cariotta Garcia, Hij vertelde haar van barones Ravendale, van haar plaats in do groote wereld en van haar druk en praktisch leven. En toen hij ver- Do heer Jannink bestreed de conclusie van de meerderheid der commissie om den heer Ruys toe te laten. Waar vaststaat dat bij de verkiezing te Gulpen stembiljetten zijn gebruikt, welke niet voldoen aan het desbetref fend kon. besluit, behoorde z!i. de ver kiezing te Gulpen nietig te worden ver klaard. Spreker stelde bij amendement voor den heer Ruys niet 'toe te laten. De heer Limburg stelde bij een aan- vullings-amendement voor tevens de re geering uit te noodigeu een nader onder zoek, ook (door de justitie, in te stel len naar de tfeiten in de adressen aan de Kamer medegedeeld. De heer Troelstra had vooraf de conclu sie der minderheid van de commissie,, om een nader onderzoek in te stellen,, verdedigd. De heeren Van Veen en Lobman ver dedigden de conclusie der meerderheid. Het amendement van den heer Jan nink om den heeT Ruys de Beeren- brouck niet toe te laten als lid der Tweede Kamer, werd met 39 tegen 36 stemmen aangenomen. Vóór stemden alle leden der linkerzijde behalve de heer De Beaufort; tegen ver klaarde zich de geheele rechterzijde be halve de katholieken Loetf, Kooien, Van Vuuren, Arts en Van Nispen (Nijmegen), de anti-revolutionairen v. Asch v. Wijtek, Oosterbaan en v. Lyuden v. Sanden- burg en de christelijk.historischen Van Lennep en De Visser. Gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. Bij de verkiezing in de vacature-S leef zullen ide christelijke partijen vermoede lijk samengaan. Het oud-lid voor dat dis trict, de heer J. W. Smit (r.-k.), die; tweemaal tegenover Iden heer Sleef stond (als gevolg van de foutieve stemopne ming) moet te kennen hebben gegeven zich niet opnieuw beschikbaar te stel len. Van anti-revolutionaire zijde wordt niu' genoemd de heer Th. Ruys Gz., die voor VI was herkozen, doch daar plaats maakte voor iden niet-herkozen wethou der Mr. S. ide Vries Cz. Men seint uit iden Haag: Sedert eenige dagen is het nieuwge- kozen lid der Tweede Kamer voor Breu kelen, ide heer De Monté Verloren, laat stelijk administrateur bij het departement van waterstaat (af,deeling spoorwegen), hier ter stede teruggekeerd, "teneinde aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen. Wijziging kinderwetten. Men meldt uit den Haag: Eenigen tijd geleden werd mededeeling gedaan dat liet .in de bedoeling zoude liggen de invoering der wet tot wijlzi- ging der civiele kinderwetten op 1 Nov. j.l. te bevorderen. Wij. vernemen thans, dat de noodige uitvoeringsmaatregelen de invoering op evengemeld tijdstip heb ben mogelijk gemaakt, doch dat het in het voornemen van den minister van justitie ligt te bevorderen, da,t die wet op 1 December in werking trede. telde dat de barones er in toestemde Cariotta elke week een dag vrij te geven, toen vatte zij de hand van' den dokter en drukte hem koortsachtig, terwijl zij naar allerlei woorden zocht om, hem haar hartgrondigen dank uit te spreken voor al de moeiten die hij zich voor haar reeds had gegeven. Het was de eerste maal dat het jonge meisje tegenover Hamilton haai- terug houdendheid liet varen. En toen deze haar in het gelaat zag, bemerkte hij een uit drukking van energie in haar trekken, die hij' nooit te voren had gezien. Cariotta scheen te voelen wat hij dacht, en daar door kwam er plotseling een eenigszins sombere trek op haar gelaat. Zij zeide U wilt zeker eenige verklaring vcjor die voorwaarde, welke ik geknoopt heb aan de aanneming van uw voorstel?" Volstrekt niet", zei dr. Hamilton vlug. „Dat verlangt niemand. Mevrouw Raviendale heeft een zuster, die gehuwd is mot eeu der secretarissen van de En- gielsche legatie te Parijs, en deze heeft haar reeds voldoende over u ingelicht om haar te verzekeren, dat gij alleszins de post van vertrouwen waardig zijt, welke giji n het huis van de baroines zult in nemen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1