No. m Zaterdag 6 November 1909 Vijfde Jaargang. Dit immer Destaat nit 8 Dlaflzpen. EERSTE BLAD. Vnsthijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. UIT DE PERS. Sociale Berichten. BIMNEHIAKD. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers èi contant -0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Big abonnement speciale prgs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. „Caritas." Voor eenige weken zond men ons een boekje, getiteld: „Afdrukken van indrukken" en geschreven door Me- vrouiw Nelly Van Kol, voorheen socia- liste, thans verbonden aan het leger des Heils. Zij schetst daarin op aantrekkelijke wijze pi wat de volgelingen van generaal Booth verrichten tot leniging der maat schappelijke nooden in hunne asylen, doorgangshuizen, kinderhuizen, reddings huizen, landkolonies enz. Als vanzelf dachten wij aan het reuzen werk der christelijke liefdadigheid, dat door de Katholieke Kerk sinds haar ont staan wordt beoefend en dat nog steeds den geest ademt van haren Stichter, een geest, zoo juist verzinnebeeld door het woord „Caritas", dat „liefde" beteekent en wel „liefde", die zich uit in daden van hulpbetoon, jn werken van barm hartigheid, zoo geestelijk als lichamelijk. Wij zijn de laatsten, om te ontkennen, hoe groote verdiensten het leger des heils zich door zijn maatschappelijk liefdewerk heeft verworven. „Hij, die een glas wa ter in Zijnen Naam gegeven, niet onbe loond laat", zal gewis iedere daad van naastenliefde weten te vergelden. Maar het vertoon en de ruchtbaarheid, die aan do liefdewerken va.n het leger des Heils worden gegeven, mogen ons niet over het hoofd, jioen zien, wat, zij het dan ook meer in stilte, door de Katholieke Kerk dag aan dag in gasthuizen en gestichten, in barakken en doorgangshuizen wordt ge daan voor den fcranken en gevallen menseh. Daar trachten duizenden, van de wereld en hare aanlokselen ten eenemale afgestorven, de heerlijke voorbeelden na te volgen, die een Elizabeth van Thurin- gen, een Vincentius a Paulo, een Petrus Claver, een pater Damiaan hebben nage laten, als een onvergankelijk gedenktee- ken van hetgeen do zwakke, brooze mensch vermag, die vervuld is van een brandende liefde .tot God en zijnen everij- mensch. „Caritas Christi nTget nos". „De liefde tot Christus dringt ons". Dat was hun devies en het geheim van den vaak on begrijpelijk zwaren arbeid, dien deze hel den en heldinnen der Christelijke Caritas zich hun leven lang voor den evenaaste getroostten. jEn, wijl die Katholieke Kerk, als wier getrouwe kinderen zij zich op offerden, de „zuil en grondslag" der waarheid is, gelijk St. Paulus het zoo treffend zegt, daarom schitterden hun liefdewerken met dien hemelschen glans, die het merkteeken van het ware is en rust ook thans nog die stempel op den arbeid van allen, die zich onder de schutse der Kerk op de werken der lief dadigheid [toeleggen. Blijve in den edelen wedloop Christus in Zijne lijdende ledematen te dienen, de Katholieke Kerk de eerste, gelijk zij de eerste geweest is, die aan de wereld de weldaden van de ware „caritas" heeft doen kennen I Een Beschuldiging. Wij lezen in „Het Centrum" de vol gende driestar: Het anti-revolutionair orgaan D e Zeeuw1 meent er ons, ten onrechte na tuurlijk, op te moeten wijzen, dat dagen als de feestdag ,van Allerheiligen geen Zondagen zijn, en gaat dan voort: En op den Zondag wordt er, ook in kringen waar Het Centrum haar invloed oefent, tegen de rech ten Gods op dien Zondag, nogal gezondigd. .Waar is bijv. het herbergbezoek en borrel- of biergebruik, het zich bezig houden met allerlei niet-noodzakelij- ken arbeid zoo veelvuldig als in overheerschend Roomsche (streken Wij weten niet, of de Zeeuw hier met volkomen kennis van zaken kan spre ken, en natuurlijk hopen wij1, dat het blad hier, zachtst genomen, overdrijft. Mocht echter ook slechts ten Üeele waar blijken wat hier geschreven wordt, dan behoeft wel niet te worden gezegd, dat in dezen toestand zoo spoedig mogelijk verandering dient te komen. Op de katholieken rust ook te dezen opzichte de verplichting van het goede voorbeeld. De vraag rijst echter, of het in de „overheerschend Roomsche streken", waarvan het anti-revolutionair orgaan ge waagt, .wel de Katholieken zijn, die zich de door het blad uitgebrachte beschul diging hebben aan te trekken. En voorts zouden wij de Zeeuw erop willen wijzen, dat de Kerk ook in mate- rieelerï zin de Zondagsrust bevordert door het voorschrift, dat verschillende feest dagen als Zondag zijn te vieren, -een voorschrift, dat niet slechts een gods dienstige, maar ook een sociale be- teekenis heeft. Ongeloof. Het „Huisgezin" schrijft: De Nederiandsche Protestantenbond heeft in rijn gisteren gehouden algemeene vergadering weer ieen droef beeld van ongeloof te aanschouwen gegeven. Dominee Van Loenen Martinet sprak over „het bezigen van orthodoxe termen bij onze godsdienistprediking." In het kort kwam zijn betoog hierop neer, dat de moderpe, d. w. z. onge- loovige dominees woorden gebruiken als b.v. zonideval, verlossing, enz., waaraan zij niet |de beteekeinis hechten, welke die ■woorden hebben :en die door den geloo- vige er aan gehecht wordt. M. a iw., (de moderne dominees mis bruiken idie woorden en misleiden hun gehoor. Over het onderwerp werd druk van gedachten gewisseld. Er waren er, die de „orthodoxe" woonden wilden behouden, omdat ze „dierbaar" zijn aan de gemeente. Anderen evenwel stelden zich op het stellig juisteVe standpunt, dat een termi nologie, waaraan niet de geijkte 'fielee- kenis wordt gehecht, gevaar met zich brengt voor oneerlijkheid. Wij zouden het nog iets sterker willen uitdrukken: het is oneerlijk. Intusschen, verschillen de heeren al van meening over de vraag, of men de woor den al dan niet behoort te bezigen, omtrent hetgeen die woorden verbeelden en verklanken, waren blijkbaar allen het roerend eens: niemand gelooft er meer aan. Den zondeval, het Verlossingswerk het funidameint van het Christendom, ont kennen alle modernen met groote een stemmigheid. Niets dan den naam hebben zij van het Christendom overgehouden. Aposte len van het geloof zijn ze. Twee Gevaren. Het anti-rev. „Arnhemsch Dagblad" schrijft We vragen aan de Overheid bescherming van het zwakkere, handhaving van het recht. Een uitgebreide sociale wetgeving is, bij den huidigen stand van zaken, o. i. zeer heslist noodzakelijk. We streven op sociaal terrein niet naar oorlog. Doch naar vrede. Vandaar ook, dat wij het toejuichen, als arbeiders en patroons zich organiseeren. Het af sluiten door deze organisaties van collectieve contracten achten wij van groote, verblij dende beteekenis. Mot tnr. Van Houten's individualisme zijn al deze dingen echter moeilijk vereenigbaar. Grooten invloed heeft evenwel het woord van dezen staatsman niet meer. Toch schijnt het ons zoo nu en dan toe, alsof ook sommigen in christelijke kringen zich nog niet geheel ontworsteld hebben aan de oud-liberale theorieën. Vandaar, dat eene herhaalde waarschu wing tegen dit „individualisme", tegen die valsche „vrijheidsleuze" niet overbodig is. Er i s een „socialistisch gevaar". Maar er i s ook een „conserv atief gevaar". En goede anti-revolutionnairen moeten voor beide gevaren op hun hoede zijn. Oudegeest te Roermond. De socialist Oudegeest, algemeen Voor zitter van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, sprak den 16 Oct. j 1. voor de afdeeling Roermond. In he. debat vroeg de heer Koning, onder voorzitter van de Roermondsche afdeeling van bet R. K Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, aan den heer Oudegeest bewijzen voor eenige beweringen aan het adres van katholieke priesters, waarop de heer Oudegeest antwoordde „Aan een kind van van Opstal, tegenwoordig gestatienneerd te Boxtel, is destijds door kapelaan Mutsaers (te 's Bosch) de eerste Communie gewei gerd, omdat hij geen lid wou worden van St. Raphaël. Tegenover zulke positieve bewering met naam en toenaam moest de debater het antwoord schuldig blijven, omdat hj van deze zaak nooit iets gehoord had. En daar het een Zondag was, kon de debater ook niet telegrafisch of telefonisch bericht in winnen daarom beloofde de heer Koning aan kapelaan Mutsaers, die de hoofdad viseur van St. Rafaël is, de noodige op heldering te vragen. En het antwoord van kap. Mutsaers? Het staat in het laatste nummer van het orgaan van St. Rafael, „Het Rechte Spoor", en we drukken het hier geheel af. OPEN BRIEF. In eene vergadering te Roermond heeft Oudegeest goedgevonden te vertellen, „dat kapelaan Mutsaers de kinderen van Van Opstal te 's Bosch verhinderde de Eerste H. Communie te doen, omdat v. Opstal geen lid van „St. Raphael" wil worden. Ondergeteekende verklaart, dat dit ge zegde geheel en gansch eene groote onwaar heid is Hj voegt er gaarne aan toe, dat hj dergelijke daad, door wien ook verricht, zoo beslist mogeljk zou afkeuren. 't Is wel diep treurig, dat Oudegeest met zulke onwaarden (laat ik hopen dat het geen leugens zijn) de Nederiand sche Vereeniging op de beenen moet houden. Ant. Mutsaers. Men zal hier niet anders kunnen dan zjne verwondering en verontwaardiging uit te spreken over de verregaande bruta liteit van den heer Oudegeest. Nu weet men ook, hoe smadelijk in de neutrale vereenigingen er maar op aan gepraat wordt, wanneer het katholieke priesters geldt. Als men naam en toenaam durft noemen en dan nog ondervindt dat alles geheel gelogen is, hoe zal het dan 2jn, als men met losse bewerÏDgeu komt van een priester hier en een priester daar. En toch zal dit praatje van een priester, die de Eerste H. Communie weigert, omdat de vader geen lid wil worden eener Katho lieke Vereeniging, nog wel jaren lang de ronde doen. In ieder geval zal de eerljkheid ge bieden, dat de bladen, die een Verslag van de lezing van Oudegeest gegeven hebben, ook het antwoord van kapelaan Mutsaers mededeelen, („N. Koerier"). Mr Th. Borret. Naar de „Res.-Bode" verneemt, gaat het met den gezondheidstoestand van het lid van den Raad van State, mr. Th. Borret, goed vooruit. Gisteren werd hem een kie ne hoeveelheid van het in de borstholte uitge storte bloed afgenomen. Gelukkig zjn de laastc nachten rustig en ia de voedselop- name voldoende Bljft de toestand gunstig, dan zal de punctie nog eenige maien kunnen herhaald worden en het is te verwachten, dat de beterschap gestadig zal toenemen. Men meldt aan de „Maasbode" uit Waar denburg Het reeds vroeger aangekondigde bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan deze ge meente zal,naar wij vernemen, plaatshebben den 16 November a.s. Alsdan zal Z. K. H. de gast zijn van den heer H. W. baron van Pallandt, burgemeester van Waar denburg en Neerjnen, en deelnemen aan de groote jachtpartij te houden op diens heerljkheid onder Neerjnen. Gedwongen winketnering. Men meldt ons: De minister van landbouw, nijverheid en handel, heeft aan den heer A. P. Staalman, oud lid der Tweede Kamer te Helder, op gedragen, onder de bevelen van den directeur- generaal van den arbeid, in te stellen eene enquête naar de gedwongen winkelnering in Nederland en naar den invloed daarop uitgeoefend door art. 1637s Burg. Wetb. Huldiging-Lovink. De afgetreden directeur generaal van den Landbouw, de heer Lovink, is Donderdag middag op initiatief van het centraalbestuur van den Nederlandsehen Tuinbouwraad door schier alle Tuinbouwvereenigingen uit hef land, bij dien Raad aangesloten, te 's Hage gehuldigd. De ondervoorzitter van den Tuinbouw raad, de heer Van Lennep, huldigde de groote verdiensten van den heer Lovink, aan wien de Tuinbouw ontzaglijk veel te danken heeft. De Nederiandsche Tuinbouw had hem afzonderlijk willen huldigen, omdat het de heer Lovink is geweest, die de Tuinbouw tot op groote hoogte en bovenal tot zelf standigheid heeft gebracht. Spreker bood hem compleet tafelzilver in mahoniehouten cassette aan. Nabij Katwijk is deze week door een duiker van 's Rijks Waterstaat een onder- zoek ingesteld op het wrak, naar het lijk van den omgekomen luitenant. Het zoeken is echter zonder resultaat geweest. (Hbl.) Kilometerboekjes. Naar wj vernemen, zullen bj de invoering van de nieuwe j spoorwegtarieven voor het vervoer van reizigers door de Nederiandsche spoorwegen behalve gemeenschappel jke abonnementskaarten, ook gewone en spe ciale K.M.-boekjes worden afgegeven, welke zoowel in het buitenverkeer als in binnen- landsch rechtstreeksch verkeer geldig zijn. „Maasb." Goes. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van Wegkamp's Dansende Brug, die eene al leraardigste vermakelijkheid is en daar om op de aanstaande toondagen zeker enorm veel bezoekers zal trekken. Door met deze nieuwe attractie bij het Goesche publiek aan te komen toont de heer Wegkamp zich een ondernemend man, wiens vindingen zonder twijfel ge waardeerd zullen woirden. Door de Vereeniging „Handelsbe langen" alhier werd in haar- laatst ge houden vergadering o.m. het volgende 'be sloten Instemming te betuigen met het dooi de zustervereenigipg te Middelburg uit gebracht rapport omtrent de wenschelijk- heid van een ander model nikkelen stui verstuk, ter voorkoming van verwarring met het kwartje. Aanbevolen werd het Belgisch model, dat in het midden een gaatje heeft. De heer v. d. Peijl meent, dat ook dit model uit een oogpunt van reinheid afkeuring verdient en ziegt in staat te zijn een ander beter model aan de ver gadering voor te leggen. Besloten wordt in de volgende ver gadering dit model aan het oordeel der leden te onderwerpen en bij goedkeuring het aan de regeering op te zenden. Tot bode van Handelsbelangen wordt benoemd de heer C. M. Meij'ler, thans reeds bode der Spaarkas. Met het oog op het groote belang der Middenstands enquête wordt de volgende motie aangenomen„De vergadering van meening, dat de Enquête allen steun verdient, dTaagt den voorrzitter op in overleg te treden met den Enquêteur den heer mr. Stieger om te beraadslagen wat nog te .doen is in het belang van de beantwoording der vragenlijsten." Ten slotte wordt nog besloten ad hesie te betuigen met het adres der vier. eeniging „Vlissingen Vooruit" betreffen de den verkeersweg tusschen Zeeland en Noord.Brabant. Middelburg. De najaarszitting der Prov. Staten zal Dinsdag as., des avonds half acht worden geopend Binnenkort zal de inschrijving wor den geopend op een aandeden kapitaal groot f700.000, verdeeld in aaadeelen van f500, voor het in exploitatie bren gen van [de stoomtramlijnen IJzendijke Sas van GentNederl. grens, Moerbeke Biervliet en PhilippineZaamslag. Voor deze tramlijnen is door de pro vinciale Staten van Zeeland: reeds een renteloos voorschot toegestaan tot pen minimum van f690.000. Een goede verbetering zal worden aangebracht op de Tramsdngel alhier. Men is idaax thans bezig met het maken van een wissel voor de electrische trant Tusschen de rails van die wissel Zal de weg bestraat worden, hetgeen zeker zeer ten 'gerieve is van de daar in zoo grooten getale ipasseerende voertuigen. De voetbalclub „Zeelandia" alhier, die ingeschreven [had voor de Bekerwed strijden va» den Ned. Voetbalbond en Zondag a. s. de eerste rondetegen een club te Hilversum moest uitkomen, heeft besloten piet te gaan en alzoo met 50 verloren. „Olympia" van hier gaat voor dezelfde ronde Zondag naar Delft om zich met „Goncoidia' 'aldaar te meten. - Dat het bietehkweeken op Walcheren steeds meer en meer wordt beoefend, blijkt wel hieruit, dat de stoomtram Wal cheren extra-bietienwagens moet laten loopen. De heer M. Fokker, gemeente-ont vanger alhier, biedt Zaterdagavond a.s. in het Schuttershof een diner aan, aan alle gemeenteambtenaren, die hem Maan dag ter gelegenheid van zijd 25-jarig ambtsjubileum een geschenk aanboden. Vlissingen. De alhier te houden land- bouwcursus onder leiding van den heer A. de Smidt te Middelburg' zal Vrijdag 12 November geopend; worden. Naar wij vernemen is de heer L. Eling Doornbos, opzichter aan de gasfa briek alhier, benoemd tot assistent-inge nieur der gasfabrieken der Imperial Con tinental Gas Association te Antwerpen, en tot opzichter aan de gasfabriek alhier de heer J. J. van der Jagt, tot heden, tijdelijk opzichter. (VI. Ct.) Met de mailboot „Koningin Regen, tes" wordt Zaterdagmorgen hier verwacht Prins Albert van Sleeswijk'Holsteren, die met den üuitschen mail trein de reis naar Potsdam zal voortzetten. Door de afdeeling Vlissingen van den Bond van handels, en kantoorbedien den, zal binnenkort een cursus in ma chine-schrijven worden geopend. Waar tegenwoordig ,aan kantoorbedienden vaak de eisch wordt gesteld, dat zij bekend, moeten zijd met machine-schrift, heeft de afdeeling zeker een stap in de goede richting gedaan door het openen van zulk een cursus. Gisterenavond gaf de dames-zang- vereeniging „Polyhymnia" in het concert gebouw van den heer Burgers, hare eer ste uitvoering in dit seizoen, onder lei ding van den heer G. B. Dommisse. De zaal was goed bezet en de uit voering van het aardige programma valt zeer te loven. De sopraan.sotisteMej. L. van Diggelen uit 'sGravenhage droeg voel hij tot hot succes van den avond. Het talrijk publiek gaf meermalen door luid applaus zijn ingenomenheid met de uitvoering te kennen. Zierikzee. In de Dinsdag j.l, gehouden plechtige buitengewone zitting van de arrondissements rechtbank alhier, had heden de installatie plaats van den heer mr. J, de Vries van Doesburgh, als officier van justitie bij dat college. Vóórdat daartoe werd overgegaan, werden zoowel door den waarnemenden officier van justitie, mr. ridder van Rappard, als door den voorzitter, mr. J. P. Cau in hartelijke bewoordingen de afgetreden heeren mr. Di Engelberts en mr. W. P. R. Bouman, als

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1